Kerstmis Levend geloof s s s 8 Een feest om het Kind Een „witte Kerst"? DR N. PYE van de universi teit in Manchester heeft nagegaan, dat er - in Engeland - sinds 1810 slechts zes keer op den vooravond van Kerst mis sneeuw is gevallen ter wijl het in totaal slechts twaalf keer op Eersten Kerst dag heeft gesneeuwd. De uit drukking „een witte Kerst" is dus. volgens dezen onderzoe ker. volmaakt ongegrond te noemen DERDE BLAD No. 653 DINSDAG 24 DECEMBER 1946 S o O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O 8 I SOCCWïOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOO \X7ANNEER een kind geboren wordt, vieren alle goede mensen feest Het is de onweer staanbare kracht, die er ligt in alle leven, dat het zich ver heugen moet. wanneer net nieuw leven ziet ontwaken. De mensen komen samen en her leven rond dat kleine kind. net mooiste, dat zij eenmaal dDp verborgen in zich hebben om gedragen. doch langs de moei lijke wegen van het leven ver loren. Zij kijken in die mooie kinderogen, welke de laatste glanzen weerspiegelen van de eerste onschuld uit de dagen van het paradijs, toen God nog bij de mensen kwam en met hen sprak over Zijn p'annen. Heimwee dringt zich op in nun herinneren en vaag komen de gelukkigs ;e ogenblikken van hun bestaan weer naar boven. Uren en dagen, waarin het leven nog kon gedronken worden onver mengd en puur. helder en zon der dat de Boze er zijn bij smaak aan gegeven nad. Zo staan wij allen rond het kind en denken met stille weemoed terug aan de tilden, waarin wij zelf kind geweest zijn en met beide handen grepen naar alles wat het levens ons te bieden had. Nu Is het Kerstmis. Als leden van het grote Huisgezin van God staan wij weer rond de Kribbe. Het is ieder Jaar net zelfde verhaal en toch is het alle jaren weer even mooi en even nieuw. Wij vragen niet veel. ieder kind heeft immers iets bekoorlijks en wij komen er nooit genoeg op uitgekeken Wat zcu dan dit Kindje niet bekoorlijk zijn en ons blijven boeien Telkenjare herleven wij de vertelling, die Sint Lucas heeft geschreven met de sim pele gegevens, door de Moeder Gods hem verstrekt, waarnaar al de volkeren van vele eeuwen hebben geluisterd en waarin zij allen kinderlijk en blij hebben geloofd. ■^yant Kerstmis blijft een feest van geloof. Ook de herders hebben het teken van den Engel slechts kunnen ver staan, omdat zij geloofden. Ook voor hen was er weinig ko ninklijks aan die koude stal en die kale kribbe. Er was geen grootheid en geen statie te zien, er pronkten geen page s en de os en de ezel hebben werkelijk de luister niet verhoogd. De Moeder was maar een arme Vrouw en de ontvangst was niet zoals in de paleizen der groten. Toch was er een warme hartelijkheid en een tegemoet komende liefde, die hun het ge loven gemakkelijker maakte. Zij bogen de knie en aanbaden het Kind Uit de schamelheid van hun bezittingen hebben zij een paar schaapjes geschon ken. ten teken van hun goede wil. Het kan niet anders, of de Mceder moet wel vriendelijk hebben gelachen en de glan zende ogen van het Kind ke ken zo blij. dat de herders er stil van werden. Zonder woor den werd hier veel gezegd: god delijke kinderogen verkondig den een grote liefde en de her- dershcofden bogen zich in groot geloof. Qok aan ons blijft het Kerst feest eerst en vooral veel geloof vragen. Indien wij het goed willen vieren. Het is niet zo moeilijk net te vieren met de sentimentaliteit van een we reld. die graag iets leuks ziet. en waarin het kind alleen nog wordt toegelaten tot vermaak van grote mensen Waarin de diepe, onpeilbare betekenis van het leven niet meer in tel ts. of zelfs niet meer vermoed wordt achter het rustige voor- I hoofd van een kind Dit lege Kerstfeest kan men vieren met wat rood en groen, met m'st- letoe en hulst, met het Interes- santé van een Nachtmis en een t kersttafel thuis. Maar dan heeft 1 9 4 OOOOOOOOOOOOOOOOC 30O de Menswording van het Eeuwi ge Woord van God ons niets meer te zeggen. Dan maakt het Kind ons niet groter, maar vin den wij onszelf veel groter dan dit Kind. Dan kunnen wij dat Kindje volkomen missen, want dan is het niet geboren voor cns. doch voor de hersenschim men van vrome vrouwen en om inhoud te geven aan mooie ver haaltjes. De Zoon van God ver- oooooooo<xxxx> oooooo oooo<xx> Wie zag de late lichtschijn in de schuur Er schuifelden gestalten voor net raam; plots kreet een zwakke stem een nieuwe naam Het was Gods uur. Gods neilig uur. Toen aan de hemel kwam een sneeuwwit vuur, alleen de kleinen mochten het verstaan, hoe schoon de zuivere engelen zongen het teder vredeslied in deze nacht. q en hoe daarna een schamele herdersjongen een blatend schaapje naar net Kindje bracht. Wie kind wil zijn en 't wonaere lied wil weten, wie vrede zoekt en popelend heeft gewacht, hij moet op pad gaan en zichzelf vergeten - Zoek naar het Kind, dat slechts naar kinderen lacht. MICHEL VAN DER PLAS. OO^OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC-OOOOOOOOOOOOO-' laagd tot een bladvulling van menselijke fantasieën, die nu en dan de romantiek niet kun nen missen OOOOOOOQOQQOQOOOOOOOC JvWVw^/'/!*0 ■yyij. christenen van deze kin derloze tijd. die zich steeds sterker van God aan het wegbuigen is. wij moeten van dit feest een daad van geloof maken. Terwijl de wereld te rugkeert naar de toestanden van vóór Christus en zich gelukkig acht onder de hegemonie van den Duivel en de slavernij der zonde: terwijl de wereld de verwachting van Verlossing en Genade heeft verlaten en daar door schuldiger werd dan de mensheid, voor wie de Messias nog een toekomst vertegen woordigde; moeten wij vast houden aan het feit. dat God verscheen tussefj de mensen, en dat Hij verscheen in de gedaan te van een Kind: opdat wij toch maar zouden moeten kij ken. Wij knielen bij, de kribbe en belijden ons gèïoof;: Aij hou- cen moed en durven alles, om dat wij weten, dat zelfs de meest moderne Herodes 't Kind niet kan doden weten, dat zonder Christus geen menswaardig leven meer mogelijk is en wij willen op het Kerstfeest daarvan dankbaar getuigen Onze ogen hebben Zijn Heil aanschouwd en ons geloof in Hem zal ons bereid maken te leven voor Hem en van Hem Dan wordt Kerstmis vieren. Christus vie ren. die geboren wordt in ons en die wil leven in ons Indien Christus duizendmaal in Beth lehem werd geboren en niet in ons. voor eeuwig zijn wij dan verloren Wij. die hier ln Bra bant nog kunnen houden van kinderen, die de bloeiende schoonheid van een gezond ge loofsleven blijven vertolken, wij moeten toch ook wat meer gaan houden van het Kind. dat van alle mensen kinderen Gods wil maken En dat door deze mensen van goeden wil de wereld terug kan voeren naar schoonheid, onschuld, goedheid en liefde. Doch dan moeten wij ons haasten, zoals de herders.... KAPELAAN A. LAZEROMS. XX3

de Stem | 1946 | | pagina 9