Ontknooping STAD EN LAND CL. MÊÏ Complot ontdekt te Buitenzorg Ce zitting der Prov. Staten van het feommenraadsel Veeren over Bergsche Maas gestremd den gehe( Ontevredenheid over berechting politieke delinquenten en oneenigheden met militaire superieuren waren de dripveeren. -ylJFTIEN DAGEN na het sprtn gen van de bom aan de Prin sengracht in Den Haag bij de familie Boer op St. Nieolaas- avend is hei onderzoek in hoofd zaak gesloten. Dit onderzoek heeft nagewezen, dat de bomaan sing en Ce voorgenomen aansla gen niet het werk zijn geweest van de een of ank e organisatie en dat men met de gearresteerden de voornaamste aansprakelijken en medeplichtigen in handen heeft. Het is duidelijk geworden, dat kapitein baron van Heemstra moei lijkheden ever den dienst had met twee meerderen, een overste en *n kolonel. Zij grepen in den dienst van kapitein van Heemstra in, om dat het daar een beetje wild toe ging. Hij was commandant van het motortransport in de nieuwe Prsderikskazsrne en compagnies commandant. Zooals men weet, zijn indertijd maatregelen genomen om aan het wJde „gelift" waarbij mi litaire chauffeurs een aardig duitje verdienden, een einde te maken. Voor alle legeronderdeelen werden strenge maatregelen ingevoerd, het geen den militairen chauffeurs niet best zinde. Bovendien schijnt van Heemstra nog andere interne dienst moeilijkheden met de betrokken hoofdofficieren te hebben gehad Hij heeft gister een volledige bekentenis afgelegd en zei slechts ep het laatste c ogenblik van de bomaanslagen geweten te hebben. Oorzaken en aanleidingen tot aanslag en voorgenomen aansla gen grijpen echter verder terug. Kapitein van Heemstra hield de moeilijkheden met zijn superieuren niet onder zich. Hij sprak hierover met zijn ondergeschikten en dezen waren stuk voor stuk verknocht aan hem. Onder hen was sergeant A. de Hoer, een man met een schitteren den staat van dienst in de illegali teit, die voor zijn kapitein door het vuur ging. Het zinde hem in het geheel niet, dat kap. van Heemstra moeilijkheden had en vaak schij nen opmerkingen gemaakt te zijn als: „die kerels moeten verdwij nen" en dergelijke. Het staat vast dat de Boer zijn kapitein heeft voorgesteld de beide hoofdofficieren te ontvoeren. Dit plan ging niet door bij gebrek aan practische uitvoerbaarheid. Intusschen broeide ook ontevre denheid tusschen de betrokkenen over de berechting van somtijds vermeende, politieke misdadigers. De heer Boei' van de Prinsen gracht werd reeds lang verdacht van verraad door opzet, onvoorzich. tigheid of onachtzaamheid van 12 Engelandvaarders. Dit was voor baron Heemstra en de andere betrokkenen oorzaak tot groote ontevredenheid. In het voor jaar of het begin van den zomer zijn eenige militairen onder aan voering van korporaal Pcterse er op uit geweest om den heer Boer neer te schieten bij zijn vogelhaan op Loosduinen. Boer verscheen ech ter niet waardoor deze „executie" niet doorging. Het bemcomplot. rjegin November kwam sergeant de Boer met een teekening van een z.g. „Molotofcecktail" bij ka pitein van Heemstra. Dit was een kistje ter grootte van een flinken ontbijtkoek, waarvan het deksel Scharniert aan een van de uitein den. In dit kistje zat een eironde handgranaat met een bcugelontste- k.ng. Tegen den beugel drukte een wijnflesch met benzine. De kurk daarvan drukte tegen het deksel dat vastgelakt zit. De zekering zou de granaat was verwisseld voor 'n keperdraad, die buiten het kistje stak en te golegenertijd weggetrok ken kon worden. Indien het kistje werd geopend, verschool de veeren- de beugel en de ontsteking werd ingeslagen en ruim vier seconden nadien kon de granaat springen. Kapitein van Heemstra en ook zijn vriend Bakker keurden dit ont werp goed. Bakker leverde zelfs nog wijnflesschen om „cocktails* te ma ken. Op 3 Dec was de eerste bom klaar. Kapitein van Heemstra „vond het wel iets". Hij wist ech ter pas op 5 Dec. wak de Boer van plan was. De Boer is-dien dag drie maal bij hem geweest. De adressen werden uitgezocht. De vier bom men zouden bestemd zijn voor de twee hoofdofficieren, voor den heer Boer en voor een anderen Hage naar. Nadat de pakjes klaar waren, Is ka-.itein van Heemstra op dienstreis naar Brussel vertrok ken, hoewel hy wist, dat dien dag de vier aommen naar hun bestemming gingen. Angst en verwarring. V"an Heemstra en Bakker kwa- men na de arrestatie van de Boer, Peterse en van Haastrecht danig in het nauw te zitten. Zij be legden een „conferentie" bij een wederzij dschen vriend en besloten tot het laatste te ontkennen, indien zij door de recherche gemoeid zou den worden. Dit is de reden, waar om van Heemstra eerst gisteren "n volledige bekentenis heeft afgelegd Van Heemstra zat bij de politie met zijn hoofd in de handen. „Hoe heb ik ooit zoo ondoordacht kun nen handelen", kreunde hij. Ik hoopte door te ontkennen nog al tijd een gaatje te vinden om er uit te draaien". De politie is van meening, dat indien van Heemstra de Boer ge remd had, deze ellendige geschie denis niet zou hebben plaats ge vonden. Men staat in vele opzich ten voor een psychologisch raadsel. De berechting voor den Krijgsraad zal nog wel eenige maanden op zich laten wachten. De verdachte Bakker komt voor een gewone recht bank. KERKELIJKE KALENDER Zondag 22. Paars- Mis Rorate zonder Gloria. 2e gsbed van de H, Maagd- 3e vcor Kerk of Paus Haariem 2e gebed H. Hungerus. 3e van ce H Maagd. Maandag 23. Paars. Mis Ro rate zender Gloria. Credo en Alleluiavers. 2e gebed van cle H. Maagd 3e v. d, overledenen, 4e voor Kerk of Paus. Gewone Prefatie Dinsdag 24 Paars. Vigilie van Kerstmis. Mis Hodie zonder Gloria of Credo. Woensdag 25 Wit. Nachtmis Dominus. Dageraadsmis Lux met 2e gebed H. Anastasia, Dagmis Puer met laatste Ev. uit de Mis van Driekoningen, Credo? Pref. en Communican.es van Kerstmis gedurende het Octaaf. Donderdag 26. Rood- H Ste phanas. Mis Sederunt, 2e gebed van het octaaf uit de 3e Mis van Kerstmis- Credo. Pref. enz van Kerstmis, Vrijdag 27 Wit, H, Joannes Evangelist. Mis In Medio, 2e ge bed als gisteren. Credo. Pref, enz van Kerstmis, Zaterdag 28 Paars, H. H, Onnoozele kinderen Mis Ex ore zonder Gloria 2e gebed als 26 December. Credo. Pref. enz, van Kerstmis. TAE ITALIAANSCHE ministerraad heeft besloten den Italiaan- schen ambassadeur te Madrid te rug te roepen. Rupublikeinscho burgemucsier en poiitiecommtssaris gearresteerd TN BUITENZORG is een uitge- 1 breid complot, georganiseerd om de maatregelen van de be standscommissie krachteloos te maken, ontdekt. De Nederiandsche commandant van Buitenzorg heeft militaire maat regelen genomen, om de troepen tegen een onverwachtschen aanval te beschermen en om de rust en orde in de stad en de veiligheid van de burgerbevolking te verzeke ren T tc maatregelen zijn genomen nadat bewezen was, dat de republikeinsche politie betrokken is geweest by de schietpartijen op Nederiandsche soldaten. Het hoofd van de republikein- sche politie was niet alleen op de hoogte van, maar ook betrokken bij het verbergen van wapens, wel ke gestolen waren uit kampen van het Nederiandsche leger, terwijl de republikeinsche resident heeft toe gegeven, dat hij persoonlijk bezwa rende documenten had verbrand. Er zyn verschillende arresta ties verricht, o a. het republikein sche hoofd der politie en de re publikeinsche burgemeester. Republikeinsche kringen bazuinen uit, dat hetgeen de Nederlanders doen machtsmisbruik en schending van het bestand is. Hoe de republikeinen zijn bewijzen ze dag in dag uit door terugkee- rende aanvallen op Nederlanuscne troepen. Gister hadden onze jon gens weer last van terroristische activiteit bij Padang, Bandoeng en op Z.-Celebes. Daarbij is een Ne derlander gedood en 4 gewond. Op Celebes gebruiken de terroristen dum-dum-munitie. lV/Jen poogt op de conferentie van Denpasar ondanks het uitstel van 11 dagen, toch nog voor Kerst mis gereed te komen. Gister zijn langdurige ochtend- en middagzit tingen gehouden waarop in totaal negentien sprekers het woord heb ben gevoerd. De eerste spreker, Abdoellah Dtteng Mapoedji. landrechter te Makassar (Zuid-Celebes) wenschte i een status als de republiek, erken ning van de rood-wiite vlag en van het volkslied. Manek, Pastoor (Timor) achtte Linggadjati gunstig voor de ver houding tusschen Nederland en In donesië Ook Gappa (Z.-Celebes) erkende de noodzakelijkheid van de demo cratiseering van de zelfbesturen. ITborts drong hij aan op de erken ning van de rood-witte vlag en Ra den Noeraksa, voorzitter van den Lombokraad (Lombok) betreurde dat Nieuw-Guinea was uitgesloten van deelneming aan de conferentie Lombok wenseht op zichzelf te staan, zei hij. Verschillende andere sprekers had den bezwaar tegen de voorgestelde ontwerp-regeling, tegen de afschel ding van N.-Guinea en becritiseer de de bestuurspolitiek van het verleden. Samenstelling der afdeelingen. ■MADAT de Commissaris der Koningin, Jhr. Mr. J. W Quarles van Ufford, de winter zitting der Provinciale Staten in de Confrérie-zaal van het Schuttershof met ambtsgebed had geopend, werd msdedee- ling gedaan, dat een Staten besluit tot het opnemen van kas geld de Koninklijke goedkeu ring heeft verworven, hetgeen voor kennisgeving werd aange nomen. De Stichting „Fruit .eelt- prosfbsdrijf Zeeuwsch-Vlaande ren" heeft een adres Ingediend om subsldieering dier stichting. Dit werd door de Staten aan Ged. Staten gerenveyeerd voor het uitbrengen van advies. De overige agenda-punten werden naar de afdeelingen verwezen, die ais volgt zijn samenge steld: le afdeeling: Fhilipse en Schout CG. S-)Vercauteren, v. Oorschot den Boer, du Bois, Bruijnzeel; van der Peijll, mevr. v. d. Broeckede Man, Schets van 't Wes.ende, Cammaert; de Bruijne en Cremers. 2e afdeïling: Mr. van der Weel en Hamsltnck (GS.)Lin denbergh Raas. van Duin, Wis se; Hommes; Visser; Kaan. i. fi. En tie de Kruijter, Meliefrte v d Boggende; baron van der Feltz 3s afdeeling; mr. dr. Mes en Lockefeer (G. S); mr. Bouw man, jhr. mr Schorer, Boen der; de Baare; Kodde; Flik- weert. Metselaar S.emarding, v d. Spiegel; Vogelaar; van Ruijm beke, van der Zande. Met kennisgeving waren af wezig mevr. van den Bro-ecke— de Man en de heeren den Boer, baron van der Feltz en Flik- weert. Tenslotte deelde Voorzitter mede, dat de openbare zitting zal worden voortgezet op 23 Ja nuari as. des voormiddags re 10 uur. TAE VEEREN over de Bergsche Maas te Bern, Heus tien, Drcn gelen, Kapelle en Keliersveer zijn gestremd door ycgang. Men is bezig de brug by Heusden ge reed te maken voor het verkeer; vandaag zal ze waarschijnlijk .etls kunnen worden gebruikt. De in aanbouw zijnde brug in Nederhemert is uitsluitend toe gankelijk voor voetgangers. Ook het veer over de Eendracht is voer alle verkeer gesloten, behal ve voor voetgangers. Wijziging dienstregeling. TAaar de schipbrug bij Hedel we- gens ijsgang uitgevaren moest worden, vervallen de N S-autobus- diensten Geldermalscn-Den Bosch en Zaltbommel. Ter compensatie worden op het baanvak UtrechtDen Bosch via Nijmegen een aantal extra treinen ingelegd en wel tusschen Utrecht Den Bosch, tusschen U.recht en Nijmegen en tusschen den Bosch en Nijmegen. Hoogtepunt vorst voorbij? De weersverwachting van het K NMI is: In den loop van den dag matige tot lichte vorst met wat toe nemende bewolking en zwakken tot matigen wind overwegend tusschen Oost en Zuid. Geen neerslag van be teekenis. Aardenburg Tooneel In de Sociëteit trad op „Het Zuid Nedeiianasch Tooneel" onder leiding var, Antoon Mertens, Het drama „Inkeer" van A, Bromet en na de pauze het Vlaamsche blij spel van K, van Rijn „De Hu- welijksgeutige" werden zooals steeds door dit gezelschap, goed vertolkt, Beide avonden was de zaal dan ook goed gevuld. Glas uit Den Haag. Een aantal vrachtwagens met glas arriveerde te Aardenburg met vlaggetjes op en met plakkaten waarop stond: „Hier is Den Haag met glas." Door het ge- meentebes.uur. dat tevoren ver wittigd was van de komst, werd het gezelschap ontvangen. De ladingen werden in de gemeen telijke opslagplaatsen gelost. Den volgenden morgen vertrok ken de Hagenaars na den har- telijken dank namens de bur gerij in ontvangst te hebben genomen. Door deze actie ken den weer een aan.al getroffe nen worden geholpen. Goes. Zondagsdienst. - Voor spoed gevallen kan men zich 21-22 December tot dokter Bruynzeel. De Goesche operette-ver. - Naar men ons meedeelt zal de Goesche operette-ver. binnen kort weer met een nieuw stuk v. het voetlicht komen. In studie is de operette „De hertogin van Gerolstein", een roman tisch costume-spel, dat vele mogelijkheden voor een ama teursgezelschap bezit. VERGAÜjTKIMG DER HANZE Donderdagavond vergaderde de Hanze in Slot Qstende, on(5er leiding van den heer J. Rocse. De bijeenkomst was de tweede in de serie cntwikkelingsavoa- den welke de Hanze dit seizoen organiseert. De geestelijk adviseur kape laan G-reitemann hield een mitvoerig en diepgaand betoog over de organisatie der Be- drijfsschappen. Het voor-onr- werp Vos wees spreker zeer oe- slist af evenals het rapport der ccmmissie-Woiterson. Speciaal voor den midden stand gaf Z. Eerw. de voorkeur aan de verdcale organisatie met de horizontale binding, die van onder af moet worden op gebouwd en bestuurd. Het vrije lidmaatschap heef: de voorkeur boven het gedwongen en spre ker verzette zich tegen tsnden- zen van liberale zijde om iet principieels te verdoezelen. Een levendige discussie ont stond naar aanleiding van het gesprokene. De voorzitter dankte kape laan Greitemann voor zijn uitermate belangrijke inleiding, vrucht van veel studie. IJsfeest. „Ijsvermaak"" deelde ons mee dat ze tegen Dinsdagmiddag wedstrijden voor kinderen op de Oostvest gaat organiseeren. V Vergadering KA.J. Woens dagavond j.l. hield de Hoogeerw Deken, voor de Kajotiers hier 'er plaatse, een lezing met li< htbeelden over Rome- Voor deze zeer interessante lezing, die bij de" jongens bij zonder in den smaak viel, mocht Z. Eensr. benaive een woord van dank door een voorzitter ook een hartelijk applaus van de Kajotuers ontvangen. 's-Heer Arendskerke Voor de verkrijging van schorte- bont kunnen door draagsters van de Zeeuwsche dracht verklaringen afgehaald worden als volgt: 's H. Arendskerke in het veree- nigmgsgebouw op Maandag 23 De cember 1946 des voormiddags van 9,3011,30 uur 's HH. Kinderen in het gebouw Samuël op Maandag 23 Dec. 1946 des nm. van 23 u. Lewedorp in café v. d. Dries op Dinsdag 24 Dec 1916 des voormid dags van 10—11,30 uur. Nieuwdorp m café te Laat op Dinsdag 24 Dec. 1946 des" en van 1,304 uur. 648-0 Burgemeester A. A. Elenbaas Hontenisse RAADSVERGADERING. Wethouder Arends ls wegens ziekte afwezig. Een voorstel van B. en W. tot verzekering gememte-gelden werd aange nomen. Eveneens een voorstel tot het onderhands verpachten van het gras op de algemeene begraafplaats aan J. F. van Troost. De heer Leo J. J. Fas- saert werd benoemd tot lid van het gecombineerd armbestuur. De begrooting 1047 voor den dienst van sociale zaken en het gecombineerd armbestuur werd goedgekeurd.. Burgemeester C.J. van Hootegem werd benoemd tot vertegenwoordiger bij de N.V. Waterleiding Mij. vcor 1947 Aan de vereeniging van burge meesters en secretarissen m Oost-Zeeuwsch Vlaanderen werd een subsidie verleend van 1 et. per inwoner. Hulst WAARSCHUWING AAN DE GAS- VERBRUIKERS In verbanc met de Ingevoerde speruren worden de gasverbruikers aangeraden in hst belang van hun eigen veiligheid de gaskranen na ge bruik telkens te sluiten. De speruren moeten worden ingevoerd, niet al leen wegens 20 pet kolenbesparing. maar vooral omdat het gasverbruik de productie verreweg overtreft üw medewerking om zuinigheid in verbruik van gas le betrachten wordt dan ook dringend verzocht. De iijsevoerde speruren gelden al leen gedurende de" thans heerschen- de vorstperiode. 638-0 Gemeente-gasfabriek Hulst, De directie Middelburg. PROTESTVERGADERING TEGEN LINGGADJATI In het Schuttershof "alhier werd door de besturen der AR- CH.-, Par.ij van de Vrijheid en St. Gar, kiesverenigingen een protestverga tering gehouden, waarvoor de belangstelling - vermoedelijk door de koude weersomstandigheid eenigszins tegenviel. Nadat twee couplet ten van het Wilhelmus waren gezongen, betrad het Eerste Ki merlid Prof. Dr. J. de Zwaan (CH) uit Leiden als eerste spre ker het podium. Deze laakte de houding der Rsgeering, die het niet oordeelde het belangrijkste onderwerp sedert 1815 aan een grondig afdeelingsonderzoek '6 laten onderwerpen en de Eer ste Kamer geheel wilde passee- ren. Over 't vorige kabinet wat hij evenmin te spreken, doch öe Ccmmissie-Generaal kreeg «r toch het meeste van langs. 01 De Vereeni§ del voor No mede beken DINSDAG J Stccnrtw

de Stem | 1946 | | pagina 2