Ss&zeSiangsiS Uit den \NA. marcheert Engelsche Kath. arbeiders sluiten zich aaneen. /fl op een schoonen Mei-avond stond de horde op de Markt aangetreden. Comman Wal een' Wonderlijke Wereld SO clocA Opbou O va T\GOR het agressieve karakter van haar leider, Ko Dekker, was de W.A.-horde te Goes de beruchtste van geheele Zeeland. Dj provoceerende marschen op Zaterdagavond door de winkel straten met als hoogtepunt een tnock-partlj op de Gr Markt vestigden reeds eind 1940 de aandacht op dit bruut gezel schap. Berucht ls ook in de an nalen van de Goesche W.A. de rel op Tweeden Pinksterdag in het Jaar 1941. toen de W.A. welbewust het muziekconcours op de Goesche Markt ver stoorde en de inventaris van 'n café op de Opril uit brood dronkenheid totaal kort en klein sloeg. Haar laatste uitspatting viel voor In Mei 1943 en is al een zeer sterk staaltje van de ma nier waarop de Goesche W. A. de Gestapo imiteerde. Een burenruzie HET WAS begonnen met een onbenullige burenruzie te 's Heer Hendrikskinderen (gem. "s Heer Arendskerke). Een zekere Proost had zich tegenover zijn nat. soc. buur vrouw niet buitengewoon vrien delijk uitgelaten Buurvrouw liet zich niet onbetuigd, maar wijl ze zich het laatste woord wilde garandesren, stapte ze, het algemeen voorbeeld vol gend, naar den grooten „Ge machtigde" te Goes, die haar welwillende aanhoorde en vol doening beloofde. Natuurlijk dacht Jan Dekker er niet aan om zoo'n futiel ge val zelf te behandelen; daar had hij zijn knechtjes voor. De W. A. kreeg een seintje cn verklaarde zich onmiddellijk bereid tot marcheeren Ban vormingsleider. vaandrig en compaan Hoekman, stafleider van den Landstand en waar schijnlijk drager van nog meer titels kreeg de orders van zijn oller-oppsrsten chef en als een soort politiek commissaris werd hem Piet Rosier toegewezen. De horde aangetreden do's klonken en laarzen-stam pend trokken de dapperen naar het rustige 's Heer rf.klnderen den lente-vrede s.orend door 't gebrul van „Wij zijn de zwarte soldaten Voor Mussert gaan we in 't.gevecht". Bij de woning van Proost werd nalt gemaakt. De man die zelf thuis was keek eens naar de grimige kerels en voel de niets voor een geveent. Hij sloot snel de deuren van zijn woning en liet zich niet zien hoe banleider-kompaan-vaan- drig ook rammelde. Zulke on gastvrijheid werd door het 11- lustre gezelschap een grove beleediging gevonden. De koppen der leiders gingen bij elkaar en besloten werd de voordeur open te trappen. Die opdracht ging er bij de W.A. in als koek; het duurde niet lang of het houtwerk gaf mee. Als een zwarte wolf spoel de de W.A. naar binnen. Proost was nu vlug gevonden, aangepakt en hardhandig uit zijn huis gesleurd. De opdracht luidde, dat P. aan zijn buur-dame excuses moest vragen, waarom hij vrij on zacht gebracht werd naar de woning van een zekere Beeke, waar de klikzuchtige juf frouw vertoefde. P was verstandig, deed wat van hem gevraagd werd en ont kwam zoo aan een aframmeling of een arrestatie. Proces-verbaal DEN volgenden morgen stapte nij echter naar den mare chaussee de Lange. die den moed nad en proces-verbaal van den huisvrede-breuk met geweldpleging maakte en het opzond naar Middelburg. Genechten die door zijn Goe- scne kameraden op de hoogte was gebracht, sprong uit zijn vei van woede, dat een een voudig marechaussee het lef had zijn beminde W.A. onder 't Nederlandsche recht te plaat sen Deze liet zich niet van zijn stuk brengen; hij handhaafde het verbaal In het najaar diende de zaak voor de Middelburgsche recht bank. waar het een deining gaf zooals nog nooit vertoond was. De verdachten waren in pronk-uniform verschenen en sloegen een toon aan in het accoord van; „Je maakt me toch niks". De „Gemachtigde" eveneens in parade-pakje, schreeuwde midden uit de zaal naar der. rechter op het verhoog; 't gaf een deining van belang De rechters leken op het laatst met het geval verlegen en vonden het raadzaam om 'n nieuw onderzoek te gelasten. Wel begrijpend, dat recht spraak toch niet geduld zou worden door de Beweging en ei heel wat narigheid uit zou voortvloeien, heeft de justitie niet al te veel haast gemaakt om de heeren nog eens op te roepen; wij hebben er althans nooit meer iets over vernomen. Voor het Tribunaal foch zal Nemesis haar beurt krijgen al ls het niet te Mid delburg. Dezelfde Hoekman nl. moet op 3 Jan. 1947 voor het Goesche Tribunaal verschijnen op een aanklacht, die ook de „veld tocht" naar 's Heer Hendriks- kinderen vermeldt. Make-up. IIET gelaat van het vrijheidsbeeld i. d. haven v. N.-York wordt bedekt met een prepa raat dat immuun is voor de V.ppsnstiftstre- pen, waarmee vrouwe lijke bezoekers het ple gen te versieren. Gek- of niet? rpHOMAS BROLY uit - Brisbane vond het zóó warm, dat hij een koudwaterkrulk mee nar bed nam. Gelijk had hij Vjyat jullie hoofdarti- kelen bezorgt, be zorgt ons hoofdpijn, zei« de Engelsche premier Attlee tegen een jour nal st, die hem ter ge legenheid van een plech tigheld in Londen in terviewde. D Super-raadsel 2 thriller-auteur Margerie Bonner uit New York wordt als het ware bedolven onder brieven van lezers, die gaarne zouden willen weten, wie nu eigenlijk den moord bedreef in haar laatsten roman, die door een of andere duistere ooi-zaak zonder laatste hoofdstuk in de boekwinkels terecht kwam. Een soort onvrij willige Dick Malvery- prijsvraag dus. maar dan natuurlijk zonder prijs en zonder Dick Malvery. Cowboy blijf bij je paard Tn Clovis (Nieuw Mexi- co) ru'Ide cowboy A. C. Kennard zijn paard voor 'n Jerp en belandde in he* 2iekenhuis een uur nadat hij had ge tracht vanuit het vehi kel zijn eerste koe te lassoün. Filmmaniak T\e Amerikaansche filmster Margaret Lockwood ontving een brief van een bewon deraar met het verzoek hem ,.een stukje Marga ret Lockwood" te zen - den. Zielig. Zilverdraden. XTeeitig jaar lang dacht Matilda Coppins 104 Jaar oud in St. Leonards (Eng.) dat ze alleen op de wereld was. Enkele dagen gele den echter vernam zc dat haar broer, een ge- pens oneerde zeeman, nog leefde en dat hij op weg was naar haai woonplaats. Broer Charley, die op het oogenblik 82 is, ontdek te het adres van zijn zuster in een kranten verslag over de plechtig held ter gelegenheid van haar I04en verjaardag. Beiden verklaarden blij te zijn, dat ze nu niet langer hun levensavond in eenzaamheid behoef den door te brengen. XDÖOOOOGOOGOQOOGQQOOOOOOeOOGeoOOOOOOOOOGGOöOe OOOGXDOGGQOOGOGOOQOeoOG, Zij willen intem werkzaam zijn in de bestaande vakvereenigingen AFGEVAARDIGDEN van bijna alle parochies van het bis dom Westminster kwamen samen in de Westminster Kathedraal te Londen, om over te gaan tot het stichten van een Verceniging van Katholieke leden van Vakverbon den (Association of Catholic Tra- de Unionists,/, op initiatief van Kardinaal Griffin. De Secretaris van het Voorloopig Comité, Bernard Sullivan, leider van een Vakvereeniging, wees er op dat hij als leider van een Vakver bond er genoeg van kreeg te zien dat mijn Comité's vol Communisten zitten. Indien de Katholieken zich slechts wilden orgauiseeren, tot hun Vakvereeniglngen toetreden en actief deelnemen aan de leiding, zouden wü niet oang behoeven te zijn voor de Communisten" Kardinaal Griffin legde het doel van de nieuwe Verceniging uit en begon met te zeggen, dat het niet de bedoeling is, een speciale Katho lieke Vakvereeniging op te richten, of een groep van Vereeniglngen, maar wel „een organisatie van ka tholieken. die wenechen de katho lieke sociale onderrichtingen te ken nen" om in staat ie zijn, hun woord te kunnen zeggen in de besluiten, door de leden van hun Vakvereeni ging voorgesteld". .Men moet niet meenen". zelde de Kardinaal, „dat de Verepiiiging van bulten af in vloed zou moeten uitoefenen op de Vakvereenigirq, Integendeel, het most een 1 'ste Interne werking zijn in den schoot der Vakvereeni- gingen". TYe Kardinaal stelde de volgende vier doelnemingen voor: 1. De katholieken te helpen en aan te sporen, toe te treden tot de Vakvereeniging, waartoe zij behoo- ren, zonder natuurlijk eenige ver plichting töt een of andere politieke partij toe te treden; 2. de katholieken aan te sporen, actief deel te nemen aan en per soonlijk belang te stellen in de Vak beweging en voornamelijk in die van de eigen nijverheidstak: 3. de katholieken aan te sporen de belangen der katholieke leden in de Vakbeweging te behartigen; 4. de kath. leden aan te sporen on te helpen, zich te bekwamen om de katholieke beginselen te propa- geeren, hetgeen slechts gedaan kan worden na grondige studie, waartoe de Kardinaal de publica'ies van de Catholic Social Build en de Catholic Worker aanbeval, en voor de sociale leer van dc Kerk. de sociale Ency clieken. rpot besluit zei Kardinaal Griffin: „Dit zijn de redenen voor de vorming van een vereeniging. Wat zal het resultaat ervan zijn? Zij zal U kracht schenken in de uitoefe ning van uw godsdienst en in de erkenning van uw plichten jegens God en Jegens uw naaste en boven al zal zij U de christelijke waarde van den arbeid en waardigheid van den arbeider leeren inzien. Zij zal ook de liefde van Christus meer en meer verspreiden onder uw me de-arbeiders". „Dan .unt gy zoo be sloot Monseigneur Griffin, „door de kennis, die gij verkregen hebt en door het actieve werk, dat ge in uw eigen Vakvereenigii j verricht, de macht, die God U gereven heeft, gebruiken om 't welzijn van uw mede-arbeiders te bevorderen. Ei' zijn nog vele vraagstukken, die op gelost moeien worden; huisvesting, stabilizeering van het gezin, veilig heid, vrijheid en geluk voor de ar beiders. Dit zal uw taak zijn ten gunste van uw eigen landt maar door sa men te werken met Vakvereenigin- gen van andere landen, kunt, gü er eveneens toe bijdragen, veiligheid, vrijheid en geluk te verzekeren aan de arbeiders van de wereld". C. I. P.) ooooooo<xx>oooooooooo<xx>oooo<x><xxxxxx>ooooo<xxxxxxxx>oooc ooooóooooooooooooo oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo De brief JXET kwam Atherton. die in den loop van zijn militaire en poli- tieele carrière al heel wat vreemde situaties had meegemaakt, voor dat hij er. zelden een vreemder had bij gewoond dan die, welke zich thans aan hem voordeed in de trooste- loozc, armoedige hall van Malvery Hold. Rond een wrakke, oude eiken tafel, welsprekend getuigenis van de l:#Kilie-ge.schiedenis, stonden ze met z'n vieren bijeen. Hijzelf zich «bewust van zijn ambtelijke waardigheid, maar heel mensche- lijk nieuwsgierig; Blake die er ln zijn halve ontkïeeding als een wil de uitzag, tot z'n oogen bevlekt cn besmeurd met modder en drab uit de gracht; de dokter, weinig waar diger in verschijning; Rachel van top tot teen trillend van ODWinding cn vrees. En door een half-geopen- de deur zag hij een glimp van den ouden Sir Brian wiens verlamd hoofd schokte, in den stoel waar naast een der vrouwen stond die ook al trilde van begeerte om te weten, wat het onderzoek in het groene water buiten de brokkelige muren had opgeleverd Rachels handen beefden zoo toen ze de envelop aanoakte. die Ather ton haar Ier hand stelde, dat het ieder duidelijk was. dat ze die niet kon openen. Me* een gebaar van hulpeloosheid gaf ze haar terug „Neeen, ik kan het r'etzei ze. „Opent u den brief en leest u hem voor." Atherton haalde een zakmes te voorschijn en sneed met zorg de enveloppe open Hij vreesde dat, wat voor schrijven er ook in zat, 't nu wel onleesbaar «.ou zijn. Maar toen hij een vel grof schrijfpapier er uit haalde zag hij, dat de letters van het inktpotlood, hoewel lüer en daar gevlekt, toch nog heel dui delijk waren „Dit is wat er jtaat.", zei hij met zachte stem, terwijl de anderen dichterbij kwamen staan Zooals u ziet staat er geen datum en zegt hij niet waar hU dit schreef: Lieve Rachel, Je zult misschien verrast zijn, dit te ontvangen. Ik ben weer thuis gekomen en, wat meer is. ik kom als een geslaagd man thuis en ik heb genoeg geld mee gebracht om alle schulden te kunnen betalen, die ik hier in de omgeving heb jemaakt Ik was vanavond in ons oude huis en kwam binnen langs het torentrapje Ik wilde iets in vei ligheid brengen, voor ik naar Shilhampton ging, waar ik een zaak heb af te handelen Daar schrijf ik dit briefje Ik geloof, dat ik after all toch vanavond niet meer naar huis zal gaan Se dert ik kort geleden in Liverpool aan land staote. heeft zich iets voorgedaan, waar ik niet bij kan en ik ben van plan het tot in de finesses uit fe zoeken voor ik naar huis kom. Dus ben ik vanavond weer vertrokken en ik kan twee a drie dagen wegblijven of langer, misschien een week. Maar hoe lang of hoe kort dat ook zij. maak Je niet ongerust wanneer je niets van mij hoort, want vroeger of later zal ik terugkomen Je moet naar mijn oude kamer gaan, wanneer je dezen brief ont vangt. Kijk in de tweede la van 't oude bureau en je zult een porte feuille vinden die ik daar weg borg toen ik er vanavond was Kijk er in èn je zult vinden wat ik verborg. Berg het dan veilig op, tot ik kom. Veel iiefs van Je broer DICK Atherton legde den brief rustig op tafel cn keek Rachel aan. En Rachel maakte 'n gebaar van wan hoop. „Nog geen nieuws!" zei ze ont meed igd „We wisten al. dat hij dien avond in Shilhampton was. Maar waar ging hij heen? Denkt u, dat hij naar Londen ging?" „Ik niet!" riep Blake uit. „Neen. dal deed hij niet. Wat wij moeten weten is, wanneer hij dien brief schreef en wanneer en waarom hij hem aan dezen jongen „af Ik durf er alles onder verwedden, dat hij nooit Shilhampton verliet. Tusschen daar en hier moeten we hem nu zoeken." „Ik denk, dat ik hierover wel iets kan zeggen," merkte Atherton op. Jk kwam hier vanmorgen zoo gauw naar toe, Blake om Je te vertellen dat Ik gisterenavond een brief kreeg van den waard van de Moon and Star herberg even buiten Shilhamp ton Deze schreef, dat hij door "n ongemek verhinderd was. naar mij toe te komen maar dat hP mij. als ik hem wilde bezoeken. Iets zou kunnen vertellen dat misschien be trekking had op de verdwijning van mijnheer Richard Malvery En zoo gauw als ik de noodige echikkin-mn heb getroffen in verband met dien armen knaap hier. gaan jij en ik er eens heen om te honren wat hij van plan ls te vertellen. Dokter, kimt u den veldwachter van het dorp hierheen sturen? We moeten het lijk laten wegbrengen, den lijk schouwer waarschuwen en de lijk schouwing voorbereiden." Blake liet Atherton cn Strahan achter om bedoelde voorbereidselen te treffen en rende naar zijn toren cm zich te verkleeden. Het duizelde hem door de opwindende gebeurte nissen' van den nacht en den vroe gen ochtend maar één gedachte was helder genoeg: ze naderden een oplossing van de geheimzinnigheid, die Dick Malvery's verdwijning omhulde. En dat zei hij tegen Atherton, toen ze vertrokken naar de herberg „Moon and Star" en hij verbaasde er zich over, dat de commissaris op dit punt niet zoo optimistisch was als hij. „Ik geloof niet dat deze brief de zaken wat verheldert, Blake". zei Atherton. .Hij bewijst alleen, dat Dick Malvery verbluft was door wat hij hoorde over dien cheque en dat hij al op een idéé was gekomen. Ter wijl ik daarnet op je wachtte, heb ik er nog eens over nagedacht en het komt me voor. dat op dien avond van den 27sten Februari de zaken zich ongeveer als volgt ont wikkelden. Eerst had Dick Malvery. toen hij met Abinett mee reed, het voornemen om recht naar Stephen Pykes hu's te gaan Na zijn bezoek aan ..Anchor's Weighed" verander de hij van plan en liep over den inham naar Malvery Hold, kwam er heel geheimzinnig binnen verborg de bankbiljetten en begaf zich op weg naar Shilhampton. Hij was van plan dien avond naar Malvery Hold terug te keeren Maar toen bij in Shilhampton was. of er in de buurt kwam. veranderde hij weer van plan en hij schreef den brief dien we zoo juist zagen. rrar zijn zuster en hij liet hem brengen door den jongen die door de hand van den oud*n Eloh'.ck om het le ven kwam. Zeg, is het, tot je door gedrongen, waarom Dick Malvery zijn plan om terug te komen wij zigde?" ,Neeniet bijzonder", ant woordde Blake. „Wat is jouw theo rie?" ..Deze", antwoordde Atherton. „Dlck Malvery had waarschijnlijk zitten piekeren over die kwestie van de cheque vanaf den tijd dat Ste phen Pyke er hem in Londen over had gesproken.. Nu. herinner je je wat de Pykes ons vertelden over de uitdrukking die Dick Malvery ge bruikte, toen hij dat van de cheque hoorde?" „Dat hij er geen idéé van had, dat ze vervalscht was", zei Blake. „Pre cies zoo!" „Juist en wc beschouwden dat als een aanwijzing, dat hij ze niet rechtstreeks van Boyce Malvery bad gekregen, maar- van iemand anders vervolgde Atherton. „En nu neem ik aan dat datgene waartoe Dick Malvery plotseling besloot toen hij dien avond in Shilhampton of er gens anders verbleef was, dengene te gaan bezoeken van wlen hij die cheque had gekregen. Diegene, wie hij of zij dan ook moge zijn kon hem het allerbeste inlichten, daarom motst hij hem of haar be zoeken. Wanneer we aannemen dat deze theorie goed is, moeten we verder aannemen dat Dick Malvery te oordeelen naai' den brief aan z'n zuster, niet precies wiet waar hij diegene zoeken moest Hij zei in z'n brief: ..Ik kan twee a drie dagen wegblijven, of langer, misschien een week." Blijkbaar nis mijn theorie tenminste goed is wist hij dat hij naar dien persoon moest zoeken, ook had hij een vrij nauw keurige gedachte waar hü moest zoeken, omdat hij een vrfj wV- em-ohreven periode no—*"16. Wot denk je van mijn theorie?" (Wordt vervolgd: GEEN WEG OVER Zooals reeds bekend gemaa' plan een nieuw leggen tusschen Zuiddorpe cn tot 't Belgische worden dcorge thans door cis medegedeeld zal tot- den aanle gegaan daar de gem. en bclan ders te hoog geraamd en kunnen toestem DE ARBEIDE WEST Teneinde de a ma's die de gen hebben aan andere werken hebben, huisves ver le enen, wer lende getroffen bei dersk am pen thans zoo gced gekomen. Zoo opgericht te de Akkerstraat, aan ongeveer naam kreeg va de oude stadsn denburg. Te een kamp aa~ naar Draaibrug het gelegen ls omzoomd door lust" werd gen vliet kreeg he aldaar den na Btukelsaoon" den welbekends haringkaken Clinge. Besmettelijke eenige kinder geconstateerd. Eede Houtdief-, ai. lende bswene nlngsn ln de den regsimati steenkolen ge gen had weer plaa s. De pol de zaak weer ofschoon men heeft, slaagde den dader te s Goes Inbraak- Vrijdag op Za braak gepleegd £)E HEROPB troffen gs zandc is in vo De voornaa gen betreffen van de zoo z kath. kerk me school Met pastoor zijn benóemin spoed achter hebben we ander bezichtl De pastorie hersteld en knapt. lil de kerk bezig Het werk-plafond, voor de kerk is onlangs r ken en nu w gen door boa mis zullen die daar aan dit onderdeel ben. De h kerk, die ook vernield. is wordt vervan- to-inen met Gehoopt wo karwei eind Dan volgt van de mur voorziening a Behalve ke heeft ook de beurt gekreg Na twee J gint alles du komen.

de Stem | 1946 | | pagina 6