Stichting Radio Unie komt tot stand BEROEPSINBREKERS. GEHUURD OM BONNEN TE ROOVEN Leon Blum Frankrijk Prijsverlagingen in zicht IDistbibutiehieuwueS Zwarte automobielen premier van r-i Minister Huysmans kondigt prijs verlagingen van 10 tot 15 aan Vakgroepen worden de facto erkend Vier en twintig personen betrokken bij een uitgebreide affaire Agenda Moskou goedoekeurd DERDE JAARGANG No. 641 Comm. v Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS; C. 1. VAN HOOTEGEM; A E LANGENHORST: Mr Dr A. J J M MES: Mr 11 B. L. DE RECHTER. Verschijnt eiken werkdag Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) 3.38 p. kwartaal; per post f 4.10; p week (bij nlet-postbestell.) 0.26; Losse nummers 6 cent - Postrekening 270.811 Voor God, Koningin en Vaaerland VRIJDAG 13 DECEMBER 1946 UITGAVE: STICHTING ..DE STEM" D recteur: J. A. Ii. M. VAN SCHIJNDEL; Hoofdredacteur: J. J H A BRUNA; Algem, Zeeuwsch-redacteur: w GROFFEN Vlissingen; Zeeuwsch-Vlaanderen: Bureau Hulst. Dubbel^ Poort 7, tel 102; Red J v. d BROEK. Bijbureau Oostburg Nleuwstr 23, tel 35: Z -Eilanden Bur. Goes. Westslngei 75. tel. 2236 Red N J. KARHOP T>IJ de behandeling der begroo- tingen 194G en 1947 van Eco nomische Zaken in de Tweede Ka nier. heeft minister Huysmans er op gewezen, dat zoolang er geen redelijke voorziening voor tal van producten ls bereikt, bemoeie nis van de overheid op tal van de tails uit een oogpunt van recht vaardigheid, noodzakelijk zal blij ven. Waar het kan, zal vrijheid ge geven worden aan den ondernemer. De minister was verder van oor deel, dat de weg van industrialisatie bewandeld zal moeten worden. Hier voor komen z,i. vooral de middel- groote of kleine ondernemers ln aan merking. Een al te snel terugtrekken uit de bemoeienissen met het industrieele leven, zal niet mogelijk blijken. Hij deelde mede, dat de geheele kwestie der grondstoffencontrole in onderzoek is. De meubelindustrie heeft op het oogenbllk zijn bijzon dere aandacht. Aan overbezetting in bepaalde branches wordt even zeer aandacht geschonken. Het zou volgens hem verkeerd zijn bepaalde procentuecle verla gingen aan te kondigen, als men de grondstoffenprijzen niet in de hand heeft Wel is de bedoeling in een aantal branches de winst marges te verlagen, waarvan hij verwachtte, dal het zal doorwer ken in de prüzcn. Schier dage lijks tcekent hij nieuwe prijsbe- schikkingen. De verlagingen ko men neer op 10 pet., in sommige gevallen on 12 a 15 pet. De beste prijsbeheersching is naar zijn meening een constructieve cou currentie; wanneer deze optreedt, zal de prijsbeheersching spoedig kunnen verdwijnen. Er wordt naar gestreefd, om on toelaatbare winsten te voorkomen; de prijzen zijn herhaaldelijk „na- gecontroleerd". Dat er bil de controle wel eens met overdreven ambtelijken ijver is opgetreden, betreurde de minister. In verband met de positie der tabakswinkeliers merkte hij op, dat er vóór den oorloe 65 000 vergun ningen liepen en thans 23.000. De brutowinst voor den oorlog bedroeg ca. 35 niillioen. nu is deze winst 27 a 28 millioen. Hij is van cordeel, dat de toe stand voor dc betrokkenen niet is zcoals men op protestvergaderin- ringen wel wil doen voorkomen. Met klem protesteerde de minister tegen de opmerking van den heer Hoogcarspel, als zou de regeering 't distributiepakket laag houden, om op het distributiepakket de loonen te kunnen baseeren. In verband met desbetreffende opmerkingen verklaarde de minis ter van oordeel te zijn. dat gros siers in de textielbranche niet ge mist kunnen worden. Naar verlaging van de prijssub- sidies wordt gestreefd. Hij stond op het standpunt, dat het niet goed is elke extra-winst op export af te roomen. Wel was hi) van meening, dat het in het verkeer met sommige lan den noodig zal zijn vermoede lijk komt er ter zake een wetsvoor stel _te hooge exportwinsten af te roomen, niet omdat het export winsten zijn. maar omdat de prij zen abnormaal hoog zijn. De vakgroepen worden de facto erkend. Als bedrijfsorganisatie mo gen zij weinig aantrekkelijk zijn technisch vormen zij een bruikbaar geheel, zei de minister. Zonder te willen voorultloopen op de wette lijke regeling wilde hij wel vast stellen, dat de bedrijfsorganisatie sterk zal dienen te leunen op de vriie stands- en vakorganisaties. Aan de vakgroep schilders heeft de minister een maand geleden een schrijven doen uitgaan, dat een bepaalde praktijk niet mocht wor den toegepast als middel tot con tributie-inning. De minister verklaarde ten aan zien van het bestaansrecht en de bestaansmogelijkheid van den mid- lleden zon onder 16.28 u., maan onder 12.50 u. Zaterdag zon op 8.40 u.. en maan op 23.33 uur. Weersverwachting Meest zwaar bewolkt met plaatselijk eenigen neerslag. Op enkele •plaatsen nevel of mist met ge leidelijk wat aanwakkerende» wind, voornamelijk uit O. rich tingen. Langzaam cenige daling van temperatuur, doch nergens meer dan 1 graad vorst. denstand niet pessimistisch te zijn gestemd, al zal de middenstand een zwaren dobber hebben. Tenslotte deelt de minister nog mede, dat een nieuwe wettelijke re geling der Kamers van Koophan del en een nieuwe prijzenwet in voorbereiding zijn. De .begrootingen van Economi sche zaken zoomede die van de Staatsmijnen, in Limburg worden daarna zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. De CPN krijgt aanteekening, dat zij geacht wil worden te hebben tegengestemd. KANTSOENBONNEN DE. rantsoenboniien voor voc- dings- cn genotmiddelen voor zien van de letters D en het ar tikelnummer zyn na 21 Dec. a.s. niet meer geldig. TWEE KEER ZOO VEEL TABAK Doch pas medio 1947 jyjINXSTEK Huysmans heeft bij de behandeling van dc begrooting van zijn departement medegedeeld, dat de tabaksrantsocncn in 1947, vermoedelijk medio, verdubbeld zul len kunnen worden. Programmaraad en programma-coördinatie-commissie rvE termijn van twee weken is verstreken. De omrocpveree- nigingen zijn er niet in geslaagd in onderling overleg een nieuwe regeling aan de llegecring over tc leggen. Daarom heeft de Minis terraad nu een voorloopige rege ling, door Minister Gielen ont worpen, aanvaard. Volgens deze regeling komt er een Programmaraad, die de algemeene Zuiveringsacties [ijl! bij op Celebes en Makgssar TAAAIt de openbare- discussies over dc ontwerpovereenkomst in de Tweede Kamer eerst a.s. Maandag zullen beginnen, is de officiecie opening van de confe rentie van Denpasar cenige da gen uitgesteld. Dr. van Mook zal daarom eerst op Dinsdag 17 Dec. naar Denpasar vertrekken. De datum van de ope ning zal te Denpasar worden vast gesteld. /kfschoon er een overeenstemming bereikt is over de demarcatie lijn in Padang en Medan, blyken ongeregelde Indonesische troepen zich daaraan niet te storen. Zij hebben in strijd met de overeen komst nieuwe stellingen in gereed heid gebracht ten Z. van Medan. Nederlandsche patrouilles verdre ven hen echter. By zuiveringsacties ten N.O. van Tjiandjoer is een Nederlandsch militair gedood. 42 Indonesische bendeleiders zjjii gedood bij een grootscheepsche zuiveringsactie in de omgeving van Makassar. Acht terroristen zijn gedood en een gevangen genomen toen een Nederlandsche patrouille in ge vecht geraakte met een bende van 200 man in de nabijheid van Limboeng op Z. Celebes. TN de Eerste Kamer heeft de heer Molenaar (P.v.d.A.) een opmer king erover gemaakt, dat de minis ter denkelijk de „Indische aangele genheid" niet in die Kamer wil brengen. Hij behield zich het recht voor na afloop der discussies in de Tweede Kamer nog met een voor stel dienaangaande te komen. De heer Zwaan (CH) sloot zich daar bij aan. programma's zal verzorgen. Deze Programmaraad krijgt de beschik king over zenduren, waarin zijn op genomen de uitzendingen welke tot nu toe werden voorbereid en uit gevoerd door de Stichting Radio Nederland in Overgangstijd. Naast den Programmaraad zal worden opgericht de Stichting Radio Unie. waarvan het bestuur wordt ge vormd door de groote en kleine omroepvereenigingen alsmede door die omroeporganisaties, welke op grond van hun radioverleden alsnog door den minister van O.. K. en W. als omroepvereenigingen zullen worden erkend. Teneinde te komen tot harmonischen opbouw van hun diverse programma's zullen de le den van de Radio Unie samenwer ken in een zg. Programma-coordi- natie-commissie. Boven den Programmaraad en de Radio Unie zal aangesteld wor den -een Regeeringsóommissaris voor Radio-aangelegenheden, wien uitgebreide bevoegdheden zullen worden verleend en die bijgestaan zal worden door een adviescommis sie van drie leden. VTolgens het plan van minister Gie. len zal de Programmaraad de beschikking krijgen over 4 uren per zender per dag. Hierbij is in begrepen de zendtijd voor den radio nieuwsdienst. Dit beteekent, dat de Programmaraad over circa een uur zendtijd per dag over twee zenders meer zal beschikken dan op het oogenblik de Stichting Radio-Ne derland. TAOOK den Opsporingsdienst te Breda is een uitgebreide zwarte han- del in automobielen ontdekt. Vier-en-twintig personen uit 't Wes ten des lands bleken daarbij betrokken te zijn. Op 19 automobielen kon men beslag leggen. tiet eerste draadje kreeg men te cavalje b pakken, toen iemand uit de om- waard te geving van Breda een 2e liandsch auto trachtte te koopen, Hij kon kiezen uit drie exemplaren, waar van er twee 9000 gulden moesten kosten en één 5500 gulden geprijsd was. De adspirant-kooper vond dit zoo schandalig duur (bij taxatie werden ze op omstreeks 1700 gulden geschat), dat hij de Prijsbeheer sching in den arm besloot te ne men. Hij bracht den koop gedeelte lijk tot stand door het betalen van een handgeld en wikkelde op een afgesproken tijdstip, den koop ver der af. echter in het bijzijn van eenige heeren, die zich na vol tooiing der transactie bekend maak ten als ambtenaren der Prijsbe heersching en onmiddellijk ingre pen. Het onderzoek ging toen ver der en zoo bleken er 24 personen schuldig te zijn aan het verkoopen van oude auto's tegen veel te hooge prijzen. De meeste bleken geen steek waard te zijn. Er was er een, waarvoor men 1690 gulden vroeg, doch die ten slotte van dc hand ging voor. 15000 ledige parfumfleschjes. Het bleek hoogstens 500 gulden zijn. ■yan belang ls het op te merken, dat de meeste dezer wagens zonder waardebewijzen werden ver kocht. Wie zich een auto wil aan schaffen, doet goed daar speciaal op te letten. Deze heele keten van ongeoor loofde transacties heeft er toe ge leld, dat ruim 55000 gulden te veel in circulatie werd gebracht, wat \yeer de drang naar prijsverhooging en inflatie heeft versterkt. Wie aan zulke dingen meedoet, schaadt dus niet alleen zich zelf, maar be nadeelt ook de heele gemeenschap. Duitschland mag niei bevoordeeld worden Nr. ran Kleffens bepleit Nederlandsche belangen TN een spreekbeurt voor de Ne- dcrlandsche Kamer van Koop handel tc New York heeft mr. v. Kleffens er op gewezen, dat het 't toppunt van onbillijkheid zou zijn om de Duitsche economie weer op de been te helpen cn die der naburige geallieerde landen onnodig te laten kwijnen. Hij wees er op, dat de Nederlan ders in het. geheel niet wenschen dat de Duitsche economie vrijgela ten wordt, zoodat de Duitschers zouden kunnen beginnen met de herbewapening van hun land. Het minste dat%ien volkomen veilig kon en moest doen. is het gebruiken van de Belgische en Nederlandsche havens voor het transitoverkeer, om den ouden Duitschen handel met Nederland te doen herleven en tevens om Duitschland sommige Nederlandsche producten te laten koopen. De inbraak in het distnbutie=kantoor te Rotterdam Eerste Kamer keurde gister de wijziging van eenige artike len der gemeentewet, aangaande grenswijzigingen van gemeenten, met 27 tegen 10 st. goed. VyEGENS kolentekort wordt de dienstregeling van de spoorwe gen in Frankrijk ingekort, de gas- toevoer beperkt en het electrici- teltsrantsoen verminderd VES vliegtuigen hebben gezocht naar de vermiste Firefly 9, zon der resultaat. Vandaag worden de pogingen voortgezet. Distributie ambtenaar en winkelier t/e initiatiefnemers DE geruchtmakende inbraak ïipi Hidrihiitipkantnor in R in het distributiekantoor in Rot terdam hi den nacht van 20 op 21 Nov. jl. toen tienduizenden distri butiebonnen werden buitgemaakt, is thaas geheel tot klaarheid ge bracht. De zaak zat zoo: de 41-jarige dis tributie-ambtenaar A. L. genaamd, dreef bij wijze van bijverdienste 'n handeltje in loten. Op deze wijze kwam hij dikwijls in contact met den 36-jarigen winkelier M. T., die eveneens loten verkocht. Samen waren zij al wandelend voor het distributiekantoor te recht gekomen en voor den in gang staande, was het gesprek gekomen op den grootcn voorraad bonnen, welke daar aanwezig was. en op de mogelijkheden voor gewiekste inbrekers, zich daarvan meester tc maken. Aldus werd in feite dc inbraak voorbereid. De uitvoering- behoefde nu slechts aan' „vakmensehen" le worden overgelaten. Hiervoor werd de distributie-amb tenaar in contact gebracht met den bcroepsinbreker S. B„ die op zijn beurt twee zijner kornuiten in de zaak. betrok. Dc inbraak met roof lukte volkomen. Met den buit wis ten de „heeren" aanvankelijk geen raad. Later zag men kans den buit met kleine partijtjes naar de wo ning van den 30-jarigen scheeps kok-steuntrekker H. C. te smokke len. De toewijzingen voor zieken huizen, welke zich onder den buit bevonden en niet verhandelbaar waren, werden daar in de kachel geworpen. Een partij van 20.000 boter en margarinebonnen kwam evenwel bij een „onbekende" te recht, die er f 10.000 voor neer telde. Van dit geld ontvingen twee der beroepsinbrekers ieder f 1500,- terwijl de winkelier f 4000 op streek. De distributie-ambtenaar, die met schoone beloften gepaaid was, kreeg echter geen cent. Toen eenmaal eenige arrestaties waren verricht en de scheepskok steuntrekker nog vrij rondliep, wierp hij uit angst opnieuw een groot deel van het geroofde in 't vuur en een andere partij verkocht hij voor f 60.000, alweer aan „een onbekende". Ook de beroepsinbre ker B. heeft een groote partij bon nen van de hand gedaan. Hij ont ving er f JLp.000 *voor. Kleinere deelen van den buit en in totaal een bedrag van f 12.000 heeft de politie nog kunnen achter halen. Alle betrokkenen zijn naar het Huis van Bey;aring overge bracht. I.éon Blum, de 74-jarige leider der Fransche socialistische partij, die voor den oorlog reeds tweemaal het premierschap heeft bekleed, heeft Donder dagmiddag zijn candidatuur voor minister president bij dc nationale ver gadering inge diend en is niet 575 stemmen tot minister-president van Frankrijk gekozen. In het totaal werden 590 .stem men uitgebracht, waarvan Robert Schumann (MRP) er acht kreeg. Er waren zeven blanco-stemmen. Alle partijen, behalve uiterst rechts, stemden op Blum. Blum is direct begonnen met be sprekingen te voeren over de vór ming van de nieuwe regeering. De verwachting is, dat Bidault Buiten- landsche Zaken zal krijgen. T)E raad van ministers van Buit. Zaken, der Groote Vier is "net eens geworden over de volledige agenda voor de bespre kingen te Moskou over de kwestie Duitschland. Speciale plaatsvervangers zullen worden benoemd om de vredesver dragen met Duitschland on Oosten rijk voor te bereiden en aan de 4 ministers te Moskou te overhandi gen. Het hoofdkwartier van de plaatsvervangers voor de Duitsche en Oostenrijksche kwesties zal in Londen gevestigd zijn. De ministers kwamen'voorts overeen, den ge allieerden bestuursraad voor Duitschland te verzoeken om een' rapport over het werk van de controlecommissie voor demilitari- satie, denazificatie, democratisee ring, economische kwesties en her stelbetalingen. Hedenavond zullen de vier minis ters weer bijeenkomen en men ver wacht. dat zij dan hun werk be ëindigd zullen hebben. De plaatsvervangers zullen op 14 Januari te Londen bijeenkomen. Zij zullen beginnen met zich op de hoogte te stellen van de zienswij zen van landen, die direct belang hebben bij de kwestie Duitschland en de procedure-kwestie in ver band met de voorbereiding van het vredesverdrag met Duitschland. TAE heer N. Schuurmans (KVP) heeft ontslag genomen als lid der Tweede Kamer. Zijn opvolger op de lijst, minister van Maarse- veen, is nu benoemd verklaard, doch hij moet natuurlijk ook be danken. •t; epE Padua hadden anti-Britsche demonstraties plaats. Een Ita- liaansch soldaat is gedood en een tiental burgers werd ernstig ge wond.

de Stem | 1946 | | pagina 1