tijdens een hotelbrand MILITAIREN WILDEN 4 AANSLAGEN PLEGEN .Ij side tafereele Nederland in Oorlogstijd" Bijzondere Politierechter Middelburg Uit angst werden 2 bommen in het water gegooid, terwijl 1 onderweg ontplofte Missie- Boeken - Actie Langs den weg Hel (jfansiuimmer Hotelgasten kropen langs gévelrichels om zich in veiligheid te stellen IN ATLANTA brandde Zaterdag een hotel tot den grond toe af, meld den wU Maandag. Het was een hotel, dat 15 verdiepingen hoog was en 194 kamers telde, die allen bezet waren. Daar de brand in de be nedenverdieping begon, verkeerden aanstonds alle gasten in groot le vensgevaar. Wilde tafereclen speelden er zich dan ook af. In het „Vrfle Volk" laren wij daarover het volgende: pELUKKIG waren er sommi- ge gasten, die het hoofd koel hielden en anderen er van konden weerhouden zonder meer naar beneden te springen anders wat het aantal slacht offers nog grooter geweest. Toen de brandweer na net alarmsignaal arriveerde en lad ders tegen de onderste verdie pingen zette, maakt zij de gasten op de hoogere verdie pingen duidelijk, dat hulp in aantocht was. Dit kalmeerde de paniekstemming even, doch toen de vlammen steeds hooger opsloegen, sprongen de onge- lukigen toch in massa naar be neden, met de bedoeling tereent te komen in het net dat ge spannen was Velen sprongen er echter naast. Een moeder wierp haar twee kinderen van de zevende verdieping naar be neden en volsrde z°lf: alle drie waren dooc, Sommigen kwamen op 't idee hun lakens en badhanddoeken aan elkaar te knoopen en met behulp daarvan te trachten he fteden te komen De eerste, die dit probeerde, was een veertien jarig meisje; zij hing een oogen blik aan dit geïmproviseerde touw maar toen viel zij naar beneden Een der andere gas ten kwam er beter af; hij was met zijn vrouw op de vijftiende verdieping en door middel van twee aan elkaar geknoopte la kens bereikten zij de veertiende verdieping. Daar werd het ech ter zoo heet. dat zij terug moes ten. Langzamerhand werd het evenwel ook in hun kamer steeds peeter. zoodat zij ook hier weg moesten Zij kropen op de vensterbank en kwamen zoo in de kamer naast hen waar zij nog een echtpaar aan troffen, dat zich bij hen voeg de. Zoo bewogen zij zich voort van de eene kamer naar de andere Meegesleurd. De vrouwvan hun metgezel kostte deze klimpartij het le ven; een meisje, dat van het dak afsprong, nam haar in haar vaart mee en belden vielen te pletter. Ten slotte bereikten de anderen een hoekkamer bui ten het bereik der vlammen, waar zij twee bange uren door brachten, waarna de brandweer hen wist te bereiken en in vei ligheid te brengen. De man. die zijn vrouw verloren had, kon niets meer zeggen. Een ander echtpaar wist zich te redden door zich met lakens van de vijftiende verdieping te laten zakken naar de achtste. Hier vatten hun lakens vlam, doch het echtpaar kon wor den weggehaald door de brand weer. Een kind van twee Jaar werd door de ouders op de vijf de verdieping buiten het raam gehouden, tot een brandweer- De brandweer was van meening dat velen gered hadden kun nen worden, als zij ln hun ka mer gebleven waren. Een be jaarde vrouw, die natte hand doeken om de deur van haar kamer had bevestigd, werd vier uur na de ontdekking van den brand uit haar kamer gedra gen en ln veiligheid gebracht. De Lijken werden overge bracht naar een klein lijken huisje, dat slechts voor twin tig lijken plaats bood Het huisje kreeg het aanzien van een slagveld, met dooden over al verspreid; sommigen op plan ken, anderen in manden, nog anderen neergelegd op den vloer, soms boven op elkaar, waar er geen ruimte meer over was Vele familieleden en vrlen den van vermisten kwamen vol angst kijken, en ongeveer Iede re tien minuten werd een lijk geïdentificeerd. Smartelijke too neelen speelden zich hierbij af Zooals wij reeds meldden von den 130 menschen den dood en man het overnam en met de werden 100 min of meer ern- ouders veilig beneden bracht stlg gewond. De bomaanslag te Den Haag c Een historische tentoonstelling te 's Hertogenbosch 3 f)E TENTOONSTELLING „Ne- derland ln Oorlogstijd", uit gaande van het bekende Rijks instituut voor Oorlogsdocumen tatie. is een unieke verzameling van de meest origlneele histori sche documenten uit Neder lands jongste verleden. Indruk wekkender dan welke veraets- film ook geven hier autentieke documenten zooals origineele brieven van Generale Staven, van Hitier, Goebbels, Mussert e-a-; foto's van oorlogshande lingen, concentratiekampen; origineele dagboeken, brochures illegale bladen enz- enz. een suggestief beeld van den strijd, de onderdrukking, het Hjden, 't verzet en de bevrijding van het Nederlandsche volk in een van do meest dramatische periodes var. zijn geschiedenis. Na Over ijssel en Limburg waar zij dui zenden bezoekers trok, wordt thans Noord-Brabant in de ge legenheid gesteld deze groots MERKWAARDIG MOTIEF DER DADERS. VOOALS WIJ REEDS meld den zyn drie militairen uit de Haagsche Frcderikskazcrne gegrepen in verband met de bom aanslag by de familie de Boer te Den Haag. Uit de rerhooren is komen vast te siaan, dat nog drie families op Sinterklaas avond door dergelijke surprises bedreigd zijn geweest. Een hoofd officier van het Ned. leger uit Ams'erdam is aan den dood ont snapt omdat de helsche machi ne, die naar Amsterdam ver voerd werd onderweg ontplofte. De dader van de aanslag te den Haag heeft angst gekregen en heeft twee andere bommen niet aan twee Haagsche adres sen bezorgd doch bij Delft in het wa'er geworpen. Het complot bestond uit c-en 28 jarigen sergeant der technische troepen A. de Boen, wachtoomman dant van da Frederikskazeoie en zijn twee ordonnansen den 18- Jarisen soldaat J. van Haastrecht en den 28-jarigen korporaal J. Pe terse Het staat vrijwel vast, dat meerdere militairen vaar de plan nen moeten hebben afgeweten, doch met arrestatie van de drie genoemden zijn de daders en me deplichtigen van den uitgevoerden tomaanslag gegrepen. Reeds in Juli van dit jaar werd het plan opgevat om een De 28 jarige mej. D. M. de H, zonder beroep te Clinge, thans gedetineerd, verkocht of liever gezegd lokte den verkoop Jit van een groot aantal tabafcs- kaarten. Aan den verkoouer deelde zij mede dat deze mee kon deelen in de winst als deze voor haar en duizendtal tabaks kaarten verkocht Eisch 2 maanden gev. straf met aftrek voorarrest. Uitspraak 5 weken gev. straf met aftrek preventief, wat voor deae ver dachte onmiddellijke Invrijheid stelling beteekende. De 56-jarige M. de B., koop man te Goes, kocht zonder bon nen op 11 September 1946 bijna 4 KG. margarine, wat hem oe halve die inbeslagname daar van kwam te staan op een geld boete van f 300,subs. 3 maan den hechtenis met verb, verkl. De cisch was f 400,boete subs 3 maanden hechtenis met verb, verklaring. De 32-jarige J. de C., land arbeider, veerde in 400 'francs aan' bankbiljetten. Dit geschied de op 24 December 1945 en op 31 Maart 1946 voerde hij f 350,- aan bank- en muntbiljetten i alles in strijd met de deviezen- bepalingen. Eisch 2 weken gevangenis straf. Uitspraak f 60boete, subs. 20 dagen hechtenis met verbeurd verklaring. De 27-jarige A. A- D, manu- facturier te Oud - Vossemeer kocht op 9 December 1946 in Bergen cp Zoom ongeveer 2 K g. Belg. tabak, wat hem behalve deze tabak f 125,boete subs 25 dagen hechtenis kostte. Bij den 40-jarigen H. W. M., voorman te Goes vonden de con troleurs CCD in October 1943 een varken van meer dan 25 k g. dat deze persoon in strijd met de voorschrifent voorhanden had. Het beestje woog 155 kg. en werd inbeslaggenorr-en, Eisch f 50,boete subs. 20 dagen hechtenis en verb- verkl. Uiispraak f 40,boete subs. 20 dagen hechtenis met verb, verklaring. Hetzelfde was het geval bij den veilingsdirecteur J- C. te Goes- Hier woog het beestje 137 k.g. Ook dit werd inbeslaggeno- men. Eisch f 150,boete sua, 25 dagen hechtenis. Uitspraak f 100.boete suos- 25 dagen hechtenis. aantal menschen uit den weg te ruimen. Ontevredenheid met da berechting van politieke delin quenten was hiervan de oor zaak. Sergeant de Boer gaf op 5 De cember vier paketten met ontplof baren inhoud aan Peterse. De adressen, waar deze paketten moesten worden bezorgd waren bekend. Peterse overhandigde een c.er paketten aan van Haastrecht, die opdracht kreeg dit aan het adres van een hoofdofficier te Amsterdam af te leveren. Deze hoofdofficier stond bq de leden ran het complot niet als „politiek fout" aangeschre ven, doch werd een minder pret tige figuur geacht en moest daarom verdwijnen. Van Haastrecht deed zijn bom in oe zijtasch van zijn motor en vertrok naar Amsterdam. Onderweg kreeg hy angst. De torn was gemaakt van een Engel- schei» handgranaat waarop een fleschje benzine was gemonteerd. „Trek maar aan liet touwtje als je het zaakje aflevert" was zijn instructie doch van Haastrecht begreep wel, dat vier seconden na dit trekken de granaat uit elkaar zou vliegen. Onderweg stono sergeant Vrijer te liften. Van Haastrecht nam hem op liet zadel mee, terwijl hy zelf op de tank ging zitten. Op 24 K.M. van Amsterdam, omstreeks kwart over vier in den middag, ontplof re het Pakket in de ach- tertascli. Sergeant Vrijer werd door zeefd van de scherven. Van Haastrecht kreeg scherven in zyn rechterarm. Onder het voorwend sel. dat hy alles aan zijn com mandant moest rapporteeren liet hy zijn gewonden krygsmakkér in oen steek en reed terug in de richting Leiden. Zijn achterband w.as echter door scherven lek ge slagen. Van Haastrecht hield een wagen aan, die zyn motorfiets mee naar den Haag nam. Zelf liftte hy met een p rticuliere auto naar Leiden, waar hij zyn arm liet ver- bnideri voorgevende dat hy met zijn motor geslipt was en in het grint terecht was gekomen. Inmiddels was korporral Peter se met drie paketten naar huis in Delft gereden. Zyn vrouw zag dr paketten. Later is hy terug naar oen Har.g gereden, waar hy op de Prinsegracht aan twee personen verzocht een der geadresseerde pa ketten by de fam. Boer af te ge ven. Daarna reed hij met vol gas weg. Zeven minuten later vond de ontploffing ty Boer plaats, waar bij drie dooden en twee gewonden zijn gevallen n.l. de heer en mevr de Boer en bun 17-jarige dienst bode. Na dezen aanslag heeft korpo raal Peterse niet meer den moed gehad de andere paketten af te geven. Hij reed naar Delft en wierp ze daar in het water. In de radio-nieuwsberichten van acht uur werd de bomaanslag op da Prinsegracht gemeld. De vrouw van Peterse begreep onmiódeliyk, cait haar man tij den aanslag be trokken moest zijn. Zr had im mers de paketten gezien. rje Haagsche politie bgigon dade- deiyk met het onderzoek. In den beg-nne dacht men aan een vriend van de dochter van het eer s.e slachtoffer, de zoowel cle heer Boer als zijn oochter telefonisch minder vriendelijk bejegende naar aanleiding van een geënsceneerde ontvoering van de laatste. HU werd gearresteerd en deugdelijk ver hoord. Het bleek, aa't hij n.ets met de zaak te maken had. Tijdens het verhoor werden hem namen van hem bekende militaire motorry» uers gevraagd en hy noemde o.m. den naam var. Haastrecht. Deze was echter op het tydstip van den aansla,g te Leiden, waar hy ver bonden werd na een motor-ongeluk Dat «liti stond stond vast Ket alibi van van Haastrecht stono echter niet langer vast. toen de gewonde sergeant de Vrijer, die door een particulieren chauffeur naar 'n Ams.erdamsch ziekenhuis was vervoerd vol granaatscherven bleek te zitten. Deze vertelde, dat de roo.or- ryder, dia hem gelift had, van Haastrecht heette. Maandag middag onu/Jreeks twee uur werd van Haastrecht goarres seerd en viel na een ïerhcor van enkele uren door de mand. Hij noemde ooi; de namen van de andere leden van het complot. De recherche arresteerde met medewerking van de militaire auto rlteiten sergeant de Boer en kor poraal Peterse. Na een langdurig verhoor bekenden ook deze. Nauw keurig onderzoek in de w-chtpost van oe Frederikskazerne leverde ojn. een fleschje groene inkt op. Met deze inkt waren de adressen op die bompaketten geschreven. Den korporaal Peterse werd ty zyn verhoor gewezen op het nsioo dat by den aanslcg op den heer Boer ook andere slachtoffers vie len. „Mevrouw Boer wws ook heele maal fout" was zyn commentaar. „Maar het dienstmeisje dan?" vroeg men hem. „Dat is het risico van het vak" antwoordde Peter- te. „Ik heb in oorlogstyd honder den menschen gedood". „Hy was lid van een illegale groepeering). By het onderzoek, dat pog wordt voortgezet kwam aan 'het licht, dat by de bevrijding tegen den heer Boer een aanklacht by de PRA werd ingediend omdat deze o.m. betrokken zou zyn geweest by het opruimen van duiven in de Residentie. Men wist eigenlijk ver der niets van den heer Boer, doch nam aan, dat hy '.fout' was. In dienst van de geloofsver kondiging zijn boeken even noo dig als nuttig. Voor de missiona rissen, de inlandsche semina ries en scholen: studieboeken, apologetische lectuur, boeken voor geestelijk leven. Voor volks bibliotheken, ziekenhuizen en andere instellingen: onnpan- ningslectuur. Er moet een ach terstand worden overw onaen. Wie daaraan mee wil wc; ken kan boeken zenden of zich als vast medewerker opgeven voor de Missle-Boeken-Actle. welke gevestigd Is ln het Groot Semi narie te Hoeven. opgezette tentoonstelling te be zichtigen. Deze tentoonstelling is niet bedoeld om onze nieuws gierigheid te bevredigen, maar om ons te confronteeren met hetgeen we in die bewogen ja ren hebben gezien, gehoord en gelezen en doorleefd; te con fronteeren ook met de heilige voornemens, welke we toen heb ben gemaakt; te confronteeren tenslotte met het besef van sa- menhoorigheld, dat we allen toen in ons voelden leven. Deze tentoonstelling zal den bezoeker een oogenblik stil maken en ln zichzelf doen keeren. Zij zal zijn moreele kracht en zijn besef van nationale verbondenheid versterken. Aldus zal de bezoe ker, innerlijk gesterkt, er van doordrongen worden, dat hij met de vervulling van zijn plicht op welke maatschappelijke plaats hij ook moge staan, me dewerkt aan een gemeenschap pelijk ideaal: de herrijzenis van ons dierbaar vaderland De opening. TAe officieele opening zal plaats hebben Vrijdag 13 Dec. 's- middags in het Museum van het Provinciaal Genootschap voor Kunsten en Wetenschappen. Be- thaniëstraat 4. te 's-Hertogen- bosch. alwaar zij van 14 tot 29 December voor het publiek blijft opengesteld Naar wij vernemen heeft de Inspecteur van het MiddelbaarOnderwijs er zijn instemming mee betuigd, dat in hft bijzonder de leerlingen van de Middelbare Scholen in Noord- Brabant worden aangespoord deze tentoonstelling te bezoeken- TN STRIKTEN zin heeft zich wat hieronder volgt niet „langs den weg" afgespeeld, maar omdat men niet voor iede re belevenis een apart „kopje" kan ontwerpen, zullen de lezers met de gewone rubriceering ge noegen dienen te nemen. Het gebeurde op een muziek uitvoering. Het was een van die evenementen waarvan eer der tien in een dozijn gaan. Een menigte goed willende, maar nog niet voldoende geschoolde amateurs en een vakkundig di rigent, die echter, om zijn eigen na3m op peil te houden, te hoog had gegrepen en met stuk ken kwam. die ver boven de krachten van zijn medewerkers (sters) lagen en dus vermoord werden. Daarnaast een zaal met toe hoorders. die er eigenlijk niets aan vonden en zich stierlijk ver veelden. maar dit niet durfden bekennen aan elkaar, eensdeels om gevoeligheden te ontzien, an derdeels om niet het gevaar te loopen door „kenners" voor on deskundig te worden gehouden. Waar de ooren niet genoten, zochten de oogen afleiding en zoo concentreerde de aandacht zich op de open en toe gaande monden in de hevig-ernstige ge zichten van zangers en zange ressen en vooral ook op den di rigent zelf, die aller ter eere zich wederom ln zijn smoking bad gestoken en zulke woeste bewe gingen met beide armen maak te, dat men ln de meening ver keerde dat hij pogingen deed om vliegen zonder motor te leeren. Ook aan dezet. gezelligen avond kwam een einde en schui felead door het middenpad naar den uitgang, hoorden wij een merkwaardig tweegesprek. „Dat eerste stukje was toch wel lief hé", opperde een dame, wier mondhoeken nog de sporen droegen V3n haar tusschen de bedrijven door versnoepte cho colade-rantsoen. ■Daar hadden ze het bij moe ten laten." antwoordde de heer sarcastisch. „Neen. zonder gekheid, wat vond jij nou 't glansnummer?" „De broek van den dirigent". was het onverwachte, nuchtere bescheid. Stil stil. maande de dame aan- 1 Het was te laat!

de Stem | 1946 | | pagina 8