Regeering aanvaardt Kamer stemi vóór gezant bij den H. Stoel Nadere financieele en economische waarborgen noodig Niet formeel aan de goedkeuring der Volksvertegenwoordiging onderworpen ZATERDAG DENPASSAR- CONFERENTIE Communisten wilden niet meestem- men en verlieten de zaal Mof Franco-Span je wordt niet gehee! gebroken KONINGIN EEREDOCTOR VAN M0NTPELL1ER DERDE JAARGANG No. 642 Comm v Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS; C. J. VAN HOOTEGEM; A E. LANGENHORST; Mr Dr A. J. J M MES; Mr. EL B. L. DE RECHTER. Verschijnt eiken werkdag Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) 3.38 p kwartaal; per post 4.10; p weelc (bij nlet-postbestell.) 0.26; Dossc nummers 6 cent - Postrekening 278.841 Voor God, Koningin en Vaaerland WOENSDAG 11 DECEMBER 1946 UITGAVE; STICHTING ..DE STEM" Drecteur: J A El. M VAN SCHIJNDELJ Hoofdredacteur; J J EI A BR UN A, Algem. Zeeuwsch-redacteur. w GROFFEN Vllsslngen; Zeeuwsch-Vlaanderen: Bureau Hulst. Dubbele Poort 7. tel 102. Red J v d BROEK Bijbureau Oostburg Nleuwstr 23. tel 35: Z -Eilanden Bur. Goes Westsingel 75. tel 223G Red N J KARHOF Psychologisch en Staat kundig geboden Tu het bovenstaande vindt men de hoofdpunten uit 't ministerleele betoog vermeld. Een aantal onder- deelen van de rede laten we hier nog volgen: Aanvaarding van hetgeen door de Commissie-Generaal ls overeenge komen, komt de Regeeving wen- schelyk en noodzakelijk voor. om dat liet vooral psychologisch en staatkundig geboden is zoodanige afspraak te maken, wil men daad werkelijk de basis voor een ver nieuwde duurzame samenwerking van de Nederlandsche en Indone sische volkeren leggen. Psychologisch en staatkundig moet ook de mogelijkheid van ar- Dr. van fthxik en Prof. Scher- inerhon». leden der Commissie- Oeneraal De leden der Commissle-Gene- raal Max van Poll en de Boer >,i TN ZIJN MET SPANNING VERWACHTE REDE heeft Mi- nister Jonkman gisteren in de Tweede Kamer namens de Rt- geering verklaard, dat het haar voornemen is de Commissie- Generaal te machtigen de overeenkomst van Lhiggadjati te onder- tcckcnen. Die teekening verbindt de Nederl. Regeering echter tot niets meer of anders dan wat volgens de door de Commissie- Generaal opgestelde toelichting is overeengekomen met onver korte inachtneming van wat de Regecring in de Tweede Kamer verklaarde. Tn den aanhef zal voor waf de Nederlandsche Regeering betreft de onderwerping aan de „goedkeuring" van de volksvertegenwoordi ging als vervallen moeten worden beschouwd, aangezien die passage er slechts aan bedoelt te herinneren, dat de Nederlandsche Re geering ook in deze aan de controle der Staten-Generaal onder worpen ls. rye Regeering wenscht, dat ook Nieuw-Guinea een eigen status ten opzichte van het Koninkrijk (nieuwe sttjl) en de Vereenigde Staten moet kunnen verkrijgen,, al zou misschien de autochthone bevolking zich nog moeilijk kunnen uitspreken. In het bijzonder immers behoort daar de mogelijkheid opengehouden te worden voor grootere volksplantingen van Nederlanders, op de eerste plaats van Indische Nederlanders, die onder eigen bestel willen leven. T^aar de voorwaarden van het gesloten bestand zal de evacuatie der nog in het gebied der Republiek geïnterneerden snel moeten worden voltooid. vroor wat betreft de positie der bezette gebieden en de functie der troepen staat ook de Regeering met de C. G. op het stellig stand punt dat de voorbereiding dei' nieuwe rechtsorde in Indonesië, ge lijk overal ter wereld, op voldoende machtsmiddelen zal moeten steu nen en dat niet tot verzwakking of vermindering daarvan zal mogen worden overgegaan, voordat de waarborgen eener rechtsorde aan wezig zijn. De Regeering zal de Commissie-Generaal nog nadere instructies verstrekken voor besprekingen met de Indonesische delegatie over financieele en economische waarborgen, om. over het schep pen van voorwaarden waarop Nederland overheid en particulier en voorzoover noodig gesteund door buitenlandschen ondernemings geest, bereid zullen kunnen worden gevonden, de volkshuishouding van het nieuwe staatsbestel te 'lenen in wederkeerigheid, tevens arbeid, vernuft en kapitaal uit de geheele Unie over zoo breed moge lijk gebied productief makende. De thans door de Republiek aange gane verplichtingen komen nog niet voldoende voor, om voor den nieu wen staat van zaken in binnen- en buitenland voldoende vertrouwen te verwerven. De Regeering meent echter de onderteekening der basis-overeenkomst niet op deze aanvullingen te moeten laten wachten bitrage worden verklaard. De Re- geertng ontveinst zich niet. dat de Commissie-Generaal door deze be paling op te nemen zeer ver is tegemoet gekomen aan het verlan gen der Republiek om al bij deze overeenkomst, en gedurende den overgangstijd voordat de nieuwe rechtsorde zal zijn gevestigd, ten volle als zelfstandige partij te worden erkend. De Regeering heeft na rijp beraad ook deze bepaling aanvaard met inachtneming van den daaraan door de Commissie- Generaal gegeven uitleg, welke eenerzyds onverkort laat de onder scheiden verantwoordelijkheid van partijen, en anderzijds de moge lijkheid van arbitrage niet uitstrekt tot de vaststelling van de nieuwe rechtsorde zelve. Samenvattende stemt de Regee ring derhalve in met de psycholo gische en staatkundige strekking der onlwerp-ovcrcenkomst en ziet zij in de daarin neergelegde schets der toekomstige staatkundige ver houdingen de mogelijkheid geopend om de beginselen der 7 Deccmber- rede bevredigend te verwezen lijken. Het Koninkrijk der Nederlanden is onder Gods zegen en dank zij Oranje, een schepping van het Ne derlandsche volk en Nederland had daarin tot de Japansche occupatie ook in Indonesië de leiding. Thans bieden wij den Indoncsischen vol keren aan het Koninkrijk samen te hervormen en aan het vernieuwde staatsverband door gemeenschap pelijke organen, waarin deze allen vertegenwoordigd zijn. leiding te geven. In dit aanbod is de richtlijn ge volgd overeenkomstig de ko ninklijke rede van 7 December in art 1G van de instructie aange geven dat de vernieuwing van de samenwerking van de Neder landsche en Indonesische volkeren en andere bevolkingsgroepen van Nederlandseh-Indië op de eerste plaats de Instemming van de ver tegenwoordigers der Indonesische volkeren behoeft. De verdere gang van zaken ïYe uitwerking dezer afspraak moet mtusschen nog grooten- deels volgen, afhankelijk als die is van nader overleg tusschen Com missie-Generaal en Indonesische delegatie, van nader beraad met de vlu tegenwoordigers der Mallno- gebleden en der andere bevolkings groepen, van samenwerking met de Staten-Generaal tot wijziging van de Grondwet, van de voorgestelde constitueerende vergadering voor de Grondwet van de Vereenigde Staten van Indonesië en van de conferentie voor het statuut van de Nederlandsch-Indonf dsche Unie. Uitgegaan wordt zoowel van de geldende wettelijke als van de be staande feitelijke verhoudingen. Zoo handhaaft art. 15 de huidige staats- en volkenrechtelijke positie van het Koninkrijk der Nederlan den, en erkent art. 1 daarnevens de regeering van de Republiek In donesia als de facto uitoefenen 't gezag over Java, Madoera en Sumatra. Oppervlakkige beoordeeling van den vorm der ontwerpovereen komst zou nu al kunnen doen den ken aan volkenrechtelijke verhou dingen. als zou er hier namelijk een verdrag met een vreemde mo gendheid worden gesloten, door de volksvertegenwoordiging goed te keuren. Nauwkeuriger bestudeering van den tekst van aanhef en artikelen leert echter, dat het erom gaat: „de goede betrekkingen tus schen de volkeren van Nederland en Indonesië te verzekeren in nieu we vormen van vrijwillige samen werking, die het mogelijk maken de relatie tusschen belde volkeren op nieuwe grondslagen te vesti gen". De Koningin draagster van het oppergezag Tn de Unie zal Indonesië zelf- standig worden en Nederland zelfstandig b 1 ij v e n. Een meer unitarisch geordend staatsverband zou niet alleen de Indonesische vrijheid beknotten, doch ook Ne derland sterker ondergeschikt ma ken dan het wellicht verdragen zou. H.M. de Koningin draagt de kroon der Unie, onpartijdig tronend boven de leden der Unie (evenals in Nederland boven volksgroepen en partijen), aan het hoofd der Unie immers niet te zien als Ko ningin der Nederlanden, doch tevens dit zijnde. In zoodanige constructie zal de Koningin derhalve handhaven, overeenkomstig art. 53 van de Grondwet, de onafhankelijkheid en het grondgebied van den staat (van de Unie) en zal de be scherming van de vrijheden en de rechten can alle staatsburgers nog sterker uitdrukking vinden. TjlAN officieele zijde wordt ver- nomen dat dr. van Mook Vrij dag naar Denpassar zal vertrek ken om de conferentie aldaar Za terdag officieel te openen. Omtrent de militaire situatie wordt berloht. dat de toestand in M e d a n thans rustig is. Bij Batavia, Buitenzorg, Bandoeng, Semarang en Soerabaja zijn Neder landsche troepen beschoten of aan gevallen. De Nederlanders leden geen verliezen; de Indonesiërs lie pen beduidende verliezen op. Hoe de Unie en de Koningin aan het hoofd daarvan in de Vereenigde Staten van Indonesië zullen zijn vertegenwoordigd, wie het staatshoofd der Vereenigde Staten zal zijn, zooals de Konin gin vanzelfsprekend het staats hoofd is van het Koninkrijk der Nederlanden (nieuwe styi), is in 't ontwerp opengelaten. Het is echter duidelijk, dat ook de Vdteenigde Staten een staatshoofd zullen be hoeven en dat ook dit Staatshoofd tot het hoofd der Unie in nauwe betrekking zal moeten staan. Van Rijkseenheid tot Unie 1%/Tinister Jonkman besloot: Het is de taak der Nederland sche Regeering te bevorderen, dat de verschillende volkeren, welke over vier werelddeelen verspreid in het Koninkrijk der Nederlanden werden samengebracht en eeuwen lang hun samenleving hebben be proefd. thans na de omwenteling van den tweeden wereldoorlog naar de eischen van dezen tijd een nieuwen vorm van verdere samen werking vinden. Daartoe kan dc oude Rjjkseen- heid niet meer dienen cn is een nieuwe Unie op den hechten grond slag van een vrijwillig aanvaard volwaardig deelgenootschap der le den op te bouwen. Bij welslagen met Gods hulp van deze conceptie zouden In donesië en Nederland aan de we reld een voorbeeld geven. In dezen geest is de Regeering bereid de door de Commissie-Ge neraal medegebrachte ontwerp overeenkomst te doen onderteeke nen. TN de Tweede Kamer-zitting van gister is, voordat dc Regee- rlngsverklaring aan dc orde kwam, het amendement Zandt ter sprake gekomen, om den post voor liet gezantschap bij den H. Stoel te schrappen. Het amen dement werd verworpen! Namens de P.v.d.V. verklaarde de heer Korthals, dat de Nederland sche vertegenwoordiging aan het Vaticaan niet gemist kan worden, terwijl de heer Schouten (AR) het amendement thans niet steunde, omdat hy nu geen wyziging wilde gebracht zien In de samenstelling der politieke vertegenwoordiging. Daar de communistische fractie bezwaar had tegen „het politiek optreden" van het Vaticaan, wenschte zij haar stem niet tegen het amendement uit te brengen. Het optreden van het Vaticaan kan en moet gewijzigd worden, voegde de heer de Groot er aan toe. Waar het amendement echter ingegeven was door „kerkelijke overwegingen" had de CPN aan het amendement heelemaal geen behoefte en ont hield zich daarom van stemming. Nadat de fraclio de zaal had ver laten, werd het in stemming ge brachte amendement Zandt inet 9 tegen 65 verworpen. TT ET besluit der politieke sub- commissie om de politieke be trekkingen met Franco-Spanje te verbreken is niet in dien vorm door de politieke commissie der Ver. Na ties overgenomen. Wel nam men na uitvoerige de batten een Belgisch voorstel aan, dat tegemoet komt. aan de ver schillende tegenstrijdige inzichten. Het Belgische voorstel beveelt dc Assemblee aan de ambassadeurs cn gezanten uit Madrid terug te trekken en andere passende maatregelen ie nemen tegen Franco-Spanje. De vertegenwoordiging in Madrid zou dan wel kunnen geschieden door de „mindere goden" der ver schillende landen. Deze aanbeveling komt dus nog in de Assemblee. Volgens betrouw bare bronnen zou de meeste kans bestaan, dat de algemeene vergade ring het met de aanbeveling der politieke commissie eens ls. In Spaansche oificieele kringen is men van meening, dat de positie van Spanje in verhouding tot de andere landen in het algemeen niet wezenlijk wijzigt, Op het oogenblik hebben slechts vijf lauden ambassa. deurs te Madrid: Engeland, Italië, Portugal. Argentinië en Brazilië. (")ok de tweede motie van de hee- v ren v. d. Goes van Naters (P.v. d.A.) en de Groot (CPN) kwamen aan de orde. Daar de motie van den eerste de verststrekkende was. werd daarover gestemd. De motie drukte sympathie uit voor de door de Ver. Staten bij de Ver. Na ties ingediende resolutie om aan te dringen op vrije verkiezingen in Spanje. Vóór de stemming legde prof. Romme een korte verklari:af, waarin hy er op wees, dat de mo tie overbodig is in dit zeer ingewik kelde proces. Hij kondigde aan, dat de KVP-fractie zal tegenstemmen. De motie werd verworpen met 58 tegen 25 stemmen. Z,h-st. is daarna de begrooting van Buit. Zaken goedgekeurd. TT M. DE KONINGIN is be- noemd tot doctor honoris cau sa van de „faculte libre de theolo gie protestante de Montpellier". De Deken der faculteit, prof. dr. Henry Leenhardt, zal Donderdag 12 December a.s. om 12 urn- in het paleis aan het Lange Voorhout te Den Haag aan H.M. de Koningin de doctorsbul overhandigen. rnWEE Duitsche generaals zijn in Athene ter dood veroordeeld wegens massamoord op bewoners van Creta. Aan onze fsuilleion'ezers Een bclooning van 25.- uilgeloofd voor dengene, die „De Stem" de meest juiste inlichtingen kan geven over Diek Malvery. Men leze de nadere gege vens omtrent dezen oproep op pag. 2 van 't binnenblad in dit nummer.

de Stem | 1946 | | pagina 1