STAD EN LAND Herdenkingsmonument te Waalre Zwendel in veevoeder berecht Plannen om het rijker en schooner te maken AUDIËNTIE. De gewone audiëntie van den Commissaris der Koningin zal a.s. Donderdag niet doorgaan. MUTATIES. Do tijdelijke hulpkommies C A. de Vos te IJzenaijke is met ingang van 16 Dec. 1946 ver plaatst naar Clinge. De grenskommies J. Jansen te IJzendijke is met ingang van 16 Dec. 1946 verplaatst naar Vlissingen. PROVINCIALE STOOMBOOT DIENSTEN. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben benoemd bij de Provinciale Stoombootdiensten tot: machinisten D. Berends en P. P. W. Berting; stuurman C. J. Grootenboer; hulpmachinis ten H. Smit en K.A. ten Hacken. J. N. PATTIST Te 's-Grayjenhage is over leden op 70-jarigen leeftijd de heer J. N. Pattist, inspecteur van het onderwijs in ruste en oud-predikant der Ned. Herv- Kerk. In beide functies heeft de heer Pattist zich onderschel den door zijn groote werk kracht en stipte plichtsbetrach ting. Predikant te Aardenburg zijnde heeft hij zeer en met succes geijverd tegen de inlijving van Z.-Vlaanderen bij België waarvoor hij den dank der regeering oogstte. De over ledene die middenin het leven stond en algemeen gezien was, ook door zijn onvermoeide hulpvaardigheid voor een ieder, had in tal van commissies zit ting o.m. was hij bestuurslid van het Algem. Ned, Verbond, TECHNISCHE HOOGE- SCHOOL. Te Delft slaagde voor prop. examen civiel ing. de heer M. J. Korstanje te Wemeldinge en voor prop. examen electrotechn. ing. de heer W. Roose te Goes- BOSCH' MANNENKOOR NAAR HULST. Het Kon. 's-Hertogenbosch' Mannenkoor heeft een uitnoo- diging ontvangen om in Hulst op 28 en 29 December a s. een concert te komen geven- Bet voornemen bestaat om aan deze invitatie gevolg te geven. AMBTSAANVAARDING PROP. DR. L. C, MICHELS Professor dr. L. C. Michels, hoogleeraai' in de Nederland- schc en Indogermansche taal kunde en algemeene taai wetenschap aan de R. K. uni versiteit te Nijmegen zal Woens dag 11 December as. zijn ambt aanvaarden met een rede in ie aula der R. K, Universiteit SIGARETTEN EN TAPIJTEN IN BESLAG GENOMEN. Vrij regelmatig vangen de ambtenaren aan de grens He den die ondanks de strenge controle willen trachten aller hande waren te smokkelen. Het vergaat dezen lieden doorgaans slecht. Niet alleen worden de smokkelwaren in beslag geno men, maar tevens wordt er dan beslag gelegd op de vehikels, waarmee getracht wordt de waren frauduleus over de grens te brengen. Iets dergelijks heeft Iemand uit Badhoevedorp Zondagavond ondervonden toen hij met zijn auto 3600 sigareten over de grens wilde smokkelen. Alhoe wel de rookwaar heel listig ver borgen was, ontdekten de amb tenaren bij Wernhout toch de schuilplaats. De sigaretten ver dwenen naar het douanekan toor, de auto kreeg daar even eens een plek en de smokke laar vloog op den bon Even van te voren was net een militair van de R.A.F., af komstig uit Eindhoven slecht vergaan. Deze wilde met een doodnuchter gezicht een leger auto vol tapijten doorsmokke len. En ofschoon hij in het Engelsch heele betocgen hield, moest hij toch toezien, dat zijn wagen ontladen werd Aardenburg. Activiteit aan de grens. Door de kommiezen wordt te genwoordig een groote activi teit aan den dag gelegd. Reeds werd door hen verscheidene malen een goede slag geslagen. Zoo werd o a, de laatste dagen aan het postkantoor een be zoek gebracht en verscheidene pakjes in beslag genomen- Een auto van de ATO werd gevisi teerd en men vond twee pakken met sigaretten, tezamen 10.000 stuks bevattende. De bestuurder verklaarde niet te weten wie de pakken meegegeven had- Borsscle Burgerlijke stand. - Geboren: Dingenis zv J. Nieuwenhuize- Verburg. Clinge Burgerlijke stand. - Geboren: Maria dv R. Pieters-Pharasijn; Etien zv R. Poppe-Verbist; Ma ria dv J. Ivens-Laffeber; Ma- riette dv P Pilaat-de Kerf; Je rome zv L. de Theye-de Bruyne. Gehuwd: P. Janssens en G. Weemaes; S Lockefeer en M. Kindt; P. Verdurmen en J. Valckx; P. v. d. Velde en Y. v d. Heijden. Overleden: J. de Beijn; E. Laureys. Eede. Droevig ongeval. Terwijl de ouders op hun boerderij tegen den avond met het werk bezig waren, was «het oudste zoontje van de familie O- v. d, Wynckel in den Biezen in 'n on bewaakt oogenblik op 't erf aan 't spelen en ln 'n met gros over dekte sloot terecht gekomen. Toen men even later het kind er uit haalde waren de levens geesten reeds geweken. Het kind was 2 jaar oud en tijdens de beschieting in October 1944 te Aardenburg geboren. Goes Sinterklaasfeest KAB. Ook de Goesche afdeeling van de Kiath. Arb- Beweging heeft het Sinterklaasfeest op leuke wijze gevierd De leden met hun kinderen vulden Zendag de groote zaal van Slot Ostende, waar de heer van Osch het welkom sprak. De heer Telgenkamp draaide daar na drie kinderfilms, waarna de intocht van Sint Nicolaas en zijh helper plaats had- Alle kinderen werden met snoep en geschenken royaal bedacht. De goede stemming steeg naar haar hoogtepunt en dankbaar en voldaan keerden allen huiswaarts. 's-Heer Arendskerke Burgerlijke stand. - Geboren: Henk zv A. Sandee-v. d. Guchte Christiana d v A. Dourleijn- Bouwense: Martinus zv A. Rijk- Lodiers: Josine dv J. Gelder blom-Teuff; Aartje dv H. Hoo- gerbrugge-Ruissen; Hubrccht zv J. van Staveren-v. Antwerpen GehuwdB. Paardekooper en M. Meijerhof; I. van As en P. Meulbroek; J. van Sluijs en J. de Kok; A. Jansen en E. Molhoek; J. Nonnekes en J de Jager. Overleden: C. Eversdijk 74 j. 's Heerenhoek Sinterklaasfeest. Evenals andere jaren kwam hier Sin terklaas op bezoek, o m. ook bij de Kaj otters en KJMV-ers, die hij een genoeglijken avond be reidde met pakketjes versnape ringen en muziek. Ook de Jongedames werden door hem niet vergeten en allerminst de schoolkinderen Het waren voor 's Heerenhoek gezellige dagen. Kalh. Thuisfront De col lectanten van Thuisfront wis ten voor onze jongens in Indië niet minder dan f 1000 binnen te halen Heinkenszand. dezer gemeente hebben een voordracht opgemaakt voor de benoeming van een onderwijze res aan de Openbare Lagere School alhier. Hierop komt voor Mevr. E. A Kloos-Wepster te Amsterdam St. Jansteen. Voordracht onderwijzeres. Burgemeester en Wethouders Besmettelijke ziekte. Bij den landbouwer B. H. alhier is onder zijn veestapel het mond en klauwzeer uitgebroken. St. Kruis Wederopbouw. - Dezer dagen is door architect L. A, J. van Dongen uit Sluis aanbesteed 't bouwen van een woonhuis voor den heer J. J. F. de Meyer aan de Roeselarestraat alhier. Laag ste inschrijfster Fa. Paridaen de Bruyn te St. Kruis met f 12750. Middelburg HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Middelburg maken bekend, dat het verzoek van Electro, en Radiotech nisch Bureau Gebr. Kunst q.q. fa. Groenenberg en Vinke om in per ceel Koudekerkscheweg 51, kadas traal bekend in sectie I nr. 2327 een werkplaats voor machinale houtbewerking te mogen oprichten door hen ls ingewilligd. Middelburg, 5 Dec. 1946. 420-O Diefs'al. Bij de politie al hier werd &\yr verschillende arbeiders van den wederopbouw die in Kinderzorg zijn onder gebracht, aangifte gedaan van diefstal van kleedingstukken, geldsbedragen, bonnen. enz. Na een uitgebreid onderzoek arresteerde de recherche den 34-jarigen A. W. won. te Wou- drichem. Hoewel deze aanvan kelijk alles ontkende, bekende hij later toch zij het dan druppelsgewijs de verschil lende voorwerpen van zijn mede-arbeiders te hebben ge stolen. Van je collega's moet je het maar hebben! Geslaagd- De heer L. E. Groosman alhier, slaagde aan de Economische Hoogeschool te Rotterdam voor het candidaats- examen economie. Oostburg Hoog bezoek. - In alle scholen van onze plaats brachten 6t. Nicolaas en zijn Knecht een be Ï?R ZIJN WEINIG plaatsen in Noord-Brabant welke ons met meer bancen aan het grijze verleden binden, dan de1 dorpen, welke werden opgenoemd in te schenkingsakten van Sint Wille- brorc. Hier vindt de Brabanter niet alleen aanknoopingspunten met het verleden door de banden van stamverwantschap of der geschie denis, maar hier vindt hij ook een rechts tree ksche verbinding met 6e eerste geloofsverkondigers en met 6e kerstening dezer streken. Onder deze dorpen is het oud ste en belangrijkste bezit van Sint Willibrord geweest het domein van Aengilbald omvattend de dorpen van Waalre en Valkens- waard. Als eerste steunpunt in Taxan- dr.ë werd het in 704 aan Willi brord geschonken; daar werd door zoek aan de kinderen. Ieder kreeg een surprise wat zeer in den smaak viel bij de kinderen De R. K. Kleuterschool kreeg bovendien bezoek van Barones se D'Heinstrie uit Brussel, die niet alleen speelgoed en ver snaperingen voor de kleuters meebracht, maar tevens een massa leermiddelen, welke door Zr. Beata met grooten dank in ontvangst werden genomen. Ook de Jachtvereenlging in dienst van Baronesse D'Hein strie zond presentjes. Vlissingeii Burgerlijke stand. - Geboren: Cornelia dv J. Braun-Kamer- mans; Hendrika dv A. Belfroid- van Wanrooij; Wilhelmina dv M. Bronke-de Pagter; Johan nes zv A. Smld-Remijn; Helena dv W. Weeda-Krul; Maria dv J. Leeflang-Marinissen; Ronal- dus zv A.. Schlpper-Weijens; Jan zv W. Messer-Heij broek. Gehuwd: D. van der Linden en A. Walrave; S. de Visser en P. Boucherie; A. Muller en J. Blom; J. Kopmels en J. Bosse- laar. Overleden: J. de Nooijer 2 J.; T. Wouterse 73 j.; E. van Houte 19 jaar. hem een houten kerkje gebouwd en geconsacreerd op 26 Mei 712. Later werd dit kerxje door een steenen vervangen in Roma-an. schen stijl van de Xle eeuw. In 1940 werd dit kerkje met den s-oeren XVe eeuwschen toren ge restaureerd en na den oorlog werd het bestemd tot: Herdenkings monument voor onze Brabantsche gesneuvelden. In dit kerkje vond zijn laatste rustplaats 'n Brabantzch soldaat ls op tezrn tszegenaen grond en in deze aan traditie en herinneringen zoo rijke streek van het Kempenland en rond dit eeuwenoude kerkje, cat jaarlijks Brabant zal herdenken het offer zijner zonen. Tweemaal heeft deze herden king onder groote belangstelling van autoriteiten en volk van Brabant reeds plaats gehad. Maar cit monument moet, gaan leven en gaan spreken tot ons en ons nageslacht. Het ligt in de be doeling dit monument rijker en schooner te maken op de volgend; wijze: Vooreerst te doen aanbrengen op het graf van een Brabant sehen soldaat een steenen gedenk plaat met de wapens v.n Neder land en Brabant en de woorden: ,,D;n Vaderlandt ghstrouwe blijf ick tot hi den Doot". Vervolgen, te epen plaatsen twee gebrandschilderde ramen met voorstellingen betrekking hebbende op oorlog en bevrijding. En eindelijk aan te brengen twee rouwborden waarop, kwar- tiersgewijs de namen van alle Brabantsche gesneuvelden van nu en later. Doch wil dit monument een Brabantsch monument worden, dan moeten allen in de gelegen heid zijn om daarvoor hun offer tje by te cragen. Duizenden kilogrammen frauduleus verhandeld yES verdachten, betrokken in '11 vcevoederzwcndel op groote schaal in Tilburg en omgeving, stonden gisteren voor den bijzon- deren politierechter te Breda te recht. De zitting die drie uur druude, droeg 'n sterk polemisch karakter. De pres. Mr. Godding en de officier van Justitie raakten voortdurend in debat met de verdedigers mr. Hou- ben, mr. Spiegel en mr. v. d. Foort, die in hun respectievelijke zaken de dagvaardigingen aanvielen op grond van de onduidelijkheids-, schoonheids- en etiquettefouten, zooals men het uitdrukte, van be trokken stukken. De heer P. H. J., provinciaal voedselcommissaris te Tilburg, was de hoofdfiguur in dit schandaal, dat spreekt door de cij fers, welke op de zitting genoemd werden. Er werd gegoocheld met ge tallen met vele nullen. Duizenden kilogrammen waren frauduleus ver handeld, er was geknoeid met ad ministraties en er waren belang rijke hoeveelheden zonder bon ver kocht. Een en ander strekte zich uit over een vrij lange periode. Flink verdiend "E'EN der verdachten de heer J. A. M. mt Tilburg, had in de jaren 1945—1946 maar liefst f 85.000 ver diend. Zijn zaak werd het eerst be handeld. Daarbij bleek dat de heer J. bij hem de boeken had bijgehou den. Dit was op dusdanige wijze gebeurd, dat er naar hartelust ge zwendeld kon worden. Verd. was in het klein begonnen en had eenmaal vastgeloopen. gaarne gebruik ge maakt van de hulo van J. die ver der alles regelde. Daarvoor had de ..boekhouder" in den loop der ja ren in totaal f 15.000 gehad. De officier van justitie zei aan het begin van zijn requisitoir er urüs op te stellen, te verklaren, dat in deze zaak prachtig werk door de liceren ambtenaren van den C. C.D. was verricht en dat het aan hun scherpzinnig onderzoek te dan ken was, dat alle daders ter ver antwoording geroepen konden wor den. Tegen den verd. M. eischte de of ficier gezien den ernst van de zaak een boete groot f 20.000 subsidiair 6 maanden gevangenisstraf met een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden met een proeftijd van 3 jaar en verbeurdverklaring van de in beslag genomen goederen. De verdediger mr. Spiegel viel de tenlastelegging aan op juridische gronden, zeide dat verd. niet de genoemde hoeveelheden verhandeld had en ook geen f 85.000 had over gehouden. zooals vermeld werd. PI. vroeg een geringere straf gezien het in zijn pleidooi aangevoerd. De po litierechter veroordeelde verd. tot f 15.000 boete subs 6 mnd. gevan genisstraf en een voorw. gev. straf van 4 mnd. met een proeftijd van 3 jaar met verbeurdverklaring van de in beslag genomen goederen. Flinke straffen. rpoen de zaak tegen den verd. J. werd geopend, maakte de raads man mr. v. d. Foort bezwaar te gen de dagvaarding op grond waar van besloten werd de zaak aan te houden. De zaken tegen de overige verdachten, kleine schakels ln het groote geheel, die allen bekenden, werden daarna afgewerkt. Verd. II. C. uit Tilburg werd veroordeeld tot f 6000 boete subs. 4 mnd. en 2 mnd. voorw. gev. straf met een proeftijd van 2 jaar met verbeurd verklaring van de in beslag geno men goederen. Verd. J. de V.. Til burg, werd veroordeeld tot f 100.- boetc subs. 30 dagen gev. straf. Verd. C. A. uit Gilze kreeg f 60 boete suhs. 20 dagen en verd. A. v E. tot f 100 boete. De zaak tegen den hoofdverdachte P. J. uit Til burg, zal Zaterdagmorgen behan deld worden. VOETBAL KRUININGEN I VERSLOEG HANSWEERTSCHE BOYS I Door een strafschop nam Krui- nlngen de leiding. 1-0. De Boys kwamen na een kwartier spelen er goed ln. Door toedoen van v. Koeveringe en Weststrate nemen de Boys de leiding over (1-2). Toen even later Weststrate op het ver laten doei schoot, pracht de paal redding. Na de rust liep Kruinin- gen hard van stapel (3-2). Door zeer unfair spel, natrappen door den speler van Raay van Kr ul ningen, werd Nieuwenhuyse van de H. Boys van het veld gedragen. Een gedeelte van het publiek nam een dreigende houding aan. Het was onbegrijpelijk, dat de scheidsrechter dezen speler niet van het veld stuurde. Na dit inci dent waren de Boys een geslagen elftal en kwam een einde aan de zen ruwen wedstrijd ,4-2). LUCTOR8 EERSTE NEDERLAAG Luctor was gehandicapt door 't gemis van den back Courtin, doet beet niettemin geducht van zich af I Toch was 't spel van de Patrijzet j op alle linies beter. Voor de rus: maakten Bordui en Huizen er 2-1 van. Na de rust was de Luctor-spü Wondergem uitgevallen, zoodat stuwende kracht ontbrak. Toch 'Dï de thuisclub kans den achterstand te verkleinen (1-2). Uit een scher mutseling maakte Partijzen er ten slotte 3-1 van. Luctor probeerde 't neg verschillende malen, doet Vrouwe Fortuna besliste anders, terwijl ook de Patrijzen-verdedi ging pal stond. Luctor II won van Kwaden- damme II met 4-1, ter-wij] Kwa- dendamme met 07 van Volhar ding verloor. GROEDE I—SLUIS I 2—2 De thuisclub mag met dezen uit slag zeer tevreden zijn'. De bezoe kers, die schitterend combineerden, speelden een mooie partij voetbal Aanval op aanval werd opgebouwd doch telkens stond de Groede-doel- man op de juiste plaats. Na 10 nur-, gaf de rechtsbinnen van Sluis zijn club de leiding, doch even voor de rust maakte Groede gelijk. Na de rust speelde Sluis tegen wind in doch nu scheen Huis pas doelpunt ten-honger te hebben. Er v,er voor td uren d op het doelgebied van Groede gespeeld, liet duurde niet lang of het was 2,1 voor Sluis. Hierna maakte Groede weer er- lijk, doch van nu af had de thuis club niets meer in te brengen De bal rolde steeds naar het Groedc- doel, maar dank zij den Gvoede- doelman werd een verdiende ne derlaag voorkomen.

de Stem | 1946 | | pagina 2