„De Groofe Terugkeer De les van Huddersfield SCHIPPERIJ GAAT TE GRONDE AAN DE BEÜRTBEVRACHTINS Stad en Land WMiSÉllilBB Bijzonder Gerechtshof Middelburg Een nieuwe Kruistocht door Frankrijk n i r\EN 23sten MAAKT 1943 ver- richtte Frankrijk zijn toe wijding aan het Onbevlekte Hart van Maria en daags daar na is een groep jonge man nen een kruistocht begonnen door Frankrijk, die in alle op zichten merkwaardig moet ge noemd worden. Zij dragen een groot kruis met zich mee en heb ben op 'n wagentje 'n beeltenis van Maria en haar Goddelijk Kind. Deze beeltenis is O. L. Vrouw van Boulogne en stelt Maria voor zittend in een bootje. Er is de volgende oude legende aan ver bonden: In het jaar 633 kwam van uit zee 'n bootje aan de kust nabij Boulogne, zon-, der zeilen en™ zonder beman ning; het eenige wat zich aan boord bevond, was een groote beeltenis van Maria. Sinds die prille jaren is deze beeltenis steeds daar ver eerd en algemeen bekend als O.L. Vrouw van Boulogne. Men verklaarde deze gebeurtenis zoo, dat Maria teruggekomen was naar Frankrijk om het land te rug te geven aan Christus. Hier van uitgaand redeneeren deze jonge mannen, dat door de toe wijding aan het Onbevlekte Hart te prediken, Maria op nieuw terugkomt naar „la dou ce France" en dat zoo „Le Grand Retour", de groote terug keer naar Christus van de na tie moet plaats hebben. Het merkwaardige is dat men een dergelijke godsdienstige geestdrift ontdekt in het hui dige Frankrijk, waarvan veien meenen, dat het verloren is. Zij evenwel grondvesten zich op uitspraken van de Pausen, van w»e Leo XIII zeide: „Een land dat Montmartre en Lourdcs be zit, kan niet verloren gaan", Pius Xli: „Even zeker ais de zon aan den hemel komt, zal Frankrijk zijn grootheid terug vinden." jyjaart 1943 begonnen zij nun kruistocht en sindsdien hebben ze meer dan 12 duizend parochies bezocht, behoorende tot 81 bisdommen van Frank rijk en ze hebben 45 duizend kilometer afgelegd. En overal hebben de aalmoezeniers van dezen Kruistocht hun bood schap verkondigd: terugkeer tot en toewijding aan het On bevlekte Hart van Maria en daardoor terugkeer tot God. Deze processie is doorgegaan tijdens de oorlogsjaren, onder de oogen van den bezetter en in de onbezette zóne van het land, tijdens de maanden der bevrijding toen de geallieerde legers oprukten door Frankrijk en ze gaat nog steeds onver moeid haar weg. In vele plaatsen, waar ze kwam, heeft ze een ongekend enthousiasme losgeslagen. In Vannes b.v. volgde de bisschop met het Kathedraal Kapittel blootsvoets en met uitgstrekte armen de processie door zijn bisschopsstad, daarbij het voor beeld volgend dat door de jon ge mannen werd gegeven, dip t kruis droegen en den wagen van O. L. Vrouw trokken. 2500 triduums en novenen werden er sinds het begin van den kruistocht door de aal moezeniers van „Le Grand Re tour" gepreekt en tien milliocn menschen hebben de toewijding aan het Onbevlekte Hart van Maria onderteekend. Meer dan 260 Jonge mannen hebben zich aangemeld om .,1e cortège de la Vierge", den hof stoet van O L. Vrouw, te be geleiden en de Fransche verken nersbeweging staat door haar Voortrekkers in de eerste rij. J?en paar weken geleden heb- ben zij hun tocht door Frankrijk tijdelijk onderbroken -F -r ',y*jif om een bedevaart te maken naar Rome en den zegen van den H. Vader te vragen. De Osservatore Romano was bij die gelegenheid vol lof over „Le Grand Retour" en noemde de ze een wonderbare bedevaart gaat. en een der schoonste en meest ontroerende uitingen van gods vrucht sinds eeuwen. Ontroe rend was het toen zij knielden rond hun groot kruis in de zaal, waar ze door den Paus werden ontvangen. Ze hadden vanaf de Fransche grens den langen weg te voet (en velen blootvoets) afgelegd. De H. Vader heeft hen met groote hartelijkheid ontvangen en zeide in zijn toespraak, hoe hij in dat oogenblik als het ware voor zich zag de ontel- haren, die zij tot God hadden teruggebracht, gedurende den tiiomfantelijken tocht van Maria door haar Koninkrijk. „Gij hebt den oproep begre pen. dien wij tot de wereld heb ben gericht, om zich toe te wijden aan het Onbevlekte Hart," zoo zeide de Paus en de H. Vader herinnerde aan de ware be teekenis dezer toewij ding en spoorde hen aan, te blijven volharden, ginds het begin van dit jaar geeft de beweging een maandelijkseh bulletin uit. dat in een geweldige oplage wordt verspreid. De geest is heiier en consekwent: „Wilt ge God oi wilt ge Hem niet? Met God is er orde. rust en vrede. Zon der Hem eeuwige chaos zoo lees ik in het tweede nummer. Er blijkt verder uit, dat de hiërarchie van Frankrijk „Le Grand Retour" beschouwt als een der meest moderne en vruchtbare bewegingen van Kath. Actie in hun land, waar om zij hun vertrouwen uitspre ken, dat Frankrijk niet verloren sjc s|s LTUDDERSFIELD is een hard te kraken noot voor het Nederland- sche elftal geworden. Vergissen we ons niet, dan zal door den KNVB uit het aldaar ontvangen lesje de consequenties worden ge trokken om den lcelijkcn denk die het Nederlandsche voetbalprestigc in internationale sportkringen heeft, geleden, voor de toekomst on gedaan (e maken. ■Vfederland won diverse interna tionale matches dank zij en thousiast spel en mental training, maar demonstreerde telkens weer een tekort aan techniek. In Hud- dersfield kwam zulks wel zeer dui delijk tot uiting en kon men zon der overdrijving spreken van klas sen-verschil. Het was dan ook geen wonder, dat de aanwezige voetbaldeskundi gen unaniem van meening waren, dat het de hoogste tijd is een vol komen jong Nederlandsch elftal op te bouwen Daar" ist zou de mede werking van een der beste Engel- sche trainers moeten worden ver kregen, die de uitverkoren spelers van het Nederlandsch elftal bij voortduring traint. Dt noodzake lijkheid werd geuit dat Engelsche elftallen regelmatig in Nederland komen spelen, opdat vele voetbal lers kennis kunnen nemen van 't hoogstaande spelpeil der Britten. Men dient er voorts op bedacht te zijn, dat, wil Nederland met succes aan internationale voet balwedstrijden deelnemen, hier uit dan ook de onseqnentic moet worden getrokken dat men er met amateurs alléén niet komt. Nu weten we wel, dat het voor ons land financieel onmogelijk is uitsluitend met profs, in het veld te treden, doch wel kan men in- dividueele profs accepteeren, die zich later met de training kun nen belasten of een tusschenweg bewandelen zooals in België. Zweden, Zwitserland en Frankrijk reeds is aanvaard, alwaar het premiestelsel werd ingevoerd. Tenslotte is gebleken, dat, bijal dien het stopperspilsysteem wordt verworpen, in ieder geval de nood zaak van een systeem wordt gevoeld dat de bewegingsvrijheid van het binnent.rio in het bijzonder die van den midvoor beperkt. *yranuit de internationale sfeer da len we nu naar de typische sfeer van district IV waar we en kele oogenblikken willen vertoeven bij de kampioensploeg NAC. De wit -zwarten hebben in de huidige com petitie tot dusver slechte resulta ten laten zien. Zij zijn te wüten aan een complex van omstand'gheden, die verband houden met het beha len van het kampioenschap en daarom mag deze inzinking als van voorbijgaanden aard worden be schouwd. Trouwens bij de kam pioenen van de overige districten zien we hetzelfde verschijnsel. Met de les van Huddersfield voor oogen wordt de beantwoording van de vraag: „Wat moet NAC doen om haar spelpeil te behouden"? be langrijk, mede in het kader van den opbouw van een nieuw jong Nederlandsch elftal. De voorzitter van NAC, die den slag in Huddersfield bijwoonde, en ons ook het vorenstaande mede deelde, gaf aldus zijn meening: „Het staat nu wel vast dat in het Nederlandsche voetbalwezen nieu we wegen moeten worden ingesla gen. Ook NAC zal moeten begin nen met van onder af aan een jong le klasse elftal op te bouwen. Het zal van haar spelers een intensieve training vergen die niet, als tot dusver, kan worden beperkt tot 'n enkel uurtje per week Overigens acht ik het noodzake lijk, dat het aantal eerste klassers wordt verminderd, zonder hetwelk miins inziens een verhooging van het spelpeil onmogelijk is." Publieke Tribune Geef den schipper vrijheid van handelen "E'EN belangstellende uit Geertrui. denberg schrijft het volgende: „Ik las met deernis uw artikel over de noodkreten der schippers en stel mij de vraag, of men dan nog niet gaat inzien, dat de schro melijke vermindering van 't scheeps vervoer uitslultene en alleen te danken is aan de Beurtbevrachting Ieder, die de ontwikkeling der ge volgen van dezen noodlottigen wetsmaatregel heeft meegemaakt, weet toch, dat onmiddellijk na het inwerkingtreden het autovervoer den kop opstak en zich steeds bleef uitbreiden en dat niet alleen de schippers, maar ook de spoorwe gen hiervan groote schade onder vonden. Omdat hiermede samenging een belangrijke stijging der vrachtprij zen, ging ieder zoeken naar in dienstneming van grootere schepen en voor kleine partijen naai- auto transport en de toestand werd zoo ernstig, dat de schippers van klei nere vaartuigen soms moesten gaan bedelen om brood te kunnen koo- pen. Nu komen de middelgroote aan de beurt en gaan evenzoo ten gronde, indien de regeering niet spoedig ingrijpt en de Wet op de Beurtbevrachting buitel, werking stelt. Wat dreigt er nu niet een groot kapitaal verloren te gaan en moe ten de schaarsche devie^n mis bruikt worden voor Invoer van ben zine, nieuwe vrachtwagens en ban den en wat worden er niet veel ko len verbruikt, die beter gespaard zouden kunnen worden voor nut tiger doel. Krijgt de schipper de vrijheid om zelf werk aan te nemen, dan kan hij voor een belangrijk lagere vracht varen, ais de bevrachter eischt en dat is mogelijk als hij maar zelf met den werkgever in volle vrijheid kan onderhandelen en geregeld werk krijgt. Ts het niet jammer, dat deze mooie schepen moeten worden gesloopt of naar het buitenland verkocht en onze mooie kanalen, die schatten hebben gekost, doel loos worden. -Zal men het niet bit ter betreuren, als het vrachtver keer met het buitenland drukker gaat worden, dat buitenlandsche schippers met de vroegere Neder landsche schepen hier het werk ko men doen, dat men ten koste van veel kapitaal weer nieuwe schepen Aardenburg Hoog bezoek. - De tweede dag van zijn bezoek werd door Sin terklaas gewijd aan de Katholle ke Scholen. Ditmaal ging de Sint per auto, terwijl zijn bei de Pieten op de treeplank de wacht hielden. Na de Meisjes school ln de Weststraat was de Jongensschool aan de Markt aan de beurt. Ook kon de Hei lige Man nog enkele minuten vrij maken om den burgemees- Verraderlijk gedrag. r\E VOLGENDE zaak ging te- gen den 26-jarigen wegwer ker Mar. Slabbekoorn uit Bie- zelinge, die in Juni 1944 aan den plaatselijk commandant, der Landwacht Kant te Kapelle het volgende anoniem briefje zond: „Kameraad Kant. Je moet eens bij D. J- v d Ha ve huiszoeking dben, want ze gaan buiten de flank en goed ook en Jan Kees moet je maar meenemen, die I.oort in Duitsch land thuis Je moet maar goed huishouden daar in die rotzooi- Doe het met je manschappen Kant. Dan hoor ik er wel van hé en ook bij Adman Klooster man in Eversdijk, want die heeft in afwachting een nieuwe motor staande en nog een en ander, dat zal je wel zien, zoo gauw mogelijk". Verdachte die een sloomen in druk maakte, gaf het feit toe, maar zei in zenuwtoestand ge handeld te hebben- Kwade be doelingen had hij er niet mee gehad Op 'n vraag van den pres. zei verd- dat v- d Have zijn patroon was Getuige Kant verklaarde met het ontvangen schrijven naar v d- Have te zijn gegaan om hem te waarschuwen, daar hij niet van plan was om op een ano niem briefje in te gaan. De pres. trachtte nog uit te visschen waarom verd. het brief je had geschreven, maar een positief antwoord kwam moei lijk los; tenslotte zei verd. dat hij niet vooruit kwam bij v- d Have Een der rechters was van oor deel dat S met opzet den onnoo- zsle uithing. Brieven door hem uit het kamp geschreven, om. aan den minister van Justitie, getuigen anders De procureur-fiscaal meende, diat verdachte een groote hui chelaar is. Hij moet geweten hebben welk onheil hij over de familie v- d- Have had ontketend zal moeten gaan bouwen en schip pers zal moeten opleiden ln het vak, dat een langen leertijd vor dert. Mocht er toch eens een persoon van invloed of een invloedrijk lichaam, een groep van belangheb benden de regeering inlichten en bewerken, dat ten spoedigste de Wet op de BeurtbevrachtTng bui ten werking wordt gesteld om nog te redden, wat gered kan woro'en. Krijgt men een minder druk weg verkeer, dan zal ook het ontzet tend aantal ongelukken op de over drukke wegen vermindering onder gaan." ter een beleefdheidsbezoek tc brengen. Textiel voor noodgebieden. - Als Sinterklaassurprise kwam de verdeeling van textielgoederen Doordat slechts een eerste zen ding was gearriveerd, kon slechts aan een beperkt aantal gezinnen een deken, een paar lakens en een sloop worden verstrekt. Overgeplaatst. - De grenskom miezen A Dleleman en J. Ver- poorten die hier sinds eenigen tijd gestatlonneerd waren, zijn overgeplaatst naar respectieve lijk Huijbergen en Rucphen, terwijl de kommies P. Voeten uit Huijbergen hier werd ge statlonneerd. Burgerlijke stand. - Geboren: Daniël zv M. D'Hoore-Blondeel Anita dv P. Stekelinck-Buijck; Emmy dv A. Steyaert-Verwüst; Marijke dv E. Blondeel-Wijf- fels; Atienne zv R Minnaert- Reybrouck. Gehuwd: H. de Jongen en E. Willemsen; J. Neels en J. de Koeyer; J. Fremouw en M. Corthals; B. Schepers en M. Paridaen; M. van den Bossche en J. Herman; G. Buijsse en I. de Bruvckere. Overleden: V. Maenhout 91 j. O. Rabout 67 J.; I». Hermie 79 Middelburg O, die Dijckmeestcrpolder. - Het is werkelijk of de hel los gebroken is in den Dijckmees-er polder. Er gaat bijna geen dag voorbij dat men niet van on gelukken hoort. Ook Donderdag waren wij weer getuige dat 2 chauffeurs, om het zoo maar uit" te drukken, elkaar naar net leven stonden. Men zag een bietenauto uit de richting Isa- bellasluis komen, die tijdig ging wijken voor een tegenligger. De tegenligger daarentegen dacht weer heer en meester te zijn en meende dat hij niet moest uitwijken. Het gevolg: weer een slachtoffer. Overslag Burgerlijke stand. - Geboren: Dirk zv P. Dieleman-Rouw. Bevorderd. - Met Ingang van 1 Dec. werden bij de rijkspoli tie de volgende personen be vorderd: F. Voogt, wachtmees ter, thans opperwachtmeester: W Middeljans, marechausseè. thans wachtmeester. indien Kant op net briefje was Ingegaan. Bezwarend vond de proe. dat het briefje één week na de invasie was verzonden, toen de woestheid der Duitschers naar 't hoogtepunt ging. De pree- eischte 4 jaar en 3 maanden gevangenisstraf, waar op S- in snikken uitbarstte. Mr P. Adriaanse voerde het pleidooi en wees op de buiten gewoon geringe ontwikkeling van verd. waaruit hij concludeer de dat hij den vollen omvang van zijn daad niet had beseft. Daarom vond pleiter de straf maat te hoog en vroeg hij cle mentie voor zijn cliënt, die ook goede dingen had gedaan- De rest van de rol betrof al leen zaken tegen personen, die dienst hadden genomen bij het Duitsche leger of de NSKK»

de Stem | 1946 | | pagina 7