Vlasschool te Standdaarbuiten te Larfieweg r*- De Bonte Historie van Breda NIEUWS UIT MIDDEN-BRABANT Schumacher Diploma-uitreiking Vrij vreemd duel! kens voor een stampvolle zaal. bezoek gebracht aan de bewaar Ook de heer en mevrouw van 1 school, daarna aan het patro- Hoek waren dezen avond aan wezig om nog eens genoeglijk te kunnen terugzien op de spontane hulde hun gebracht. Nieuw-Namen naat waar de jeugd van de lagere school was vereenlgd om den Sint te begroeten. De kinderen werden allen goed be dacht. De kosten van dit Sint Nicolaasfeest werden voor re kening genomen van de Ka- 1VCIU115 Vergadering VKAJ—- tholieke Actie, van de maandelijfesche bijeen komst van de VKAJ werd be- Nieuw-Namen gannen met een H- Mis opgedra gen voor de zielerust van Mgr Herdenkingsavond. - Kajot- Frencken, met algemeene H. sters en Kajotters kwamen bij— Ccmmunie van ds leden. Deseen om de ln den oorlog ge- avonds in de feestvergaderingvallen leden te herdenken. Zij sprak Mej. Hoppsnbrouwers uit hadden voor een stemmige Hulst de meisjes toe- Ze wees rouwverslering gezorgd. Zij hen op de mooie toa'idie zevormden tevens op het tooneel hebben nl. zich voorbereiden op de eerewacht. De voorzitter een toekomstig gezin- De avondopende met gebed en hield een werd verder verzongd door de korte openingsrede, gewijd aan leden van de Jong VKAJ metwijlen Edmond van Laere. Zang spel. zang en tractatie, waarna (.n declamatie wisselden el- het geheel gesloten werd met. £anC2er af De adviseur sprak een prachtige herdenkingsrede uit, waarna de voorzitter een een gratis verloting Westdorpe St. Nicolaasfeest. - Donder dagmiddag arriveerde de Sint met zijn knecht per auto ln deze gemeente. Eerst werd een herdenkingsplaat aan de wed. E. v. Laere-de Koster uitreikte. Met het Wilhelmus en gebed werd de treffende bijeenkomst gesloten. protesteert en profeteert TN het café van den heer Roozen vond de diploma-uitreiking plaats aan de afgestudeerde cursis ten der Beroepsschool voor Vlasbe werkers. Onder de aanwezigen merkten wij op ir. Butler, rijksvlas- ccnsulent, ir. Smit. vertegenwoor diger van het departement van So ciale Zaken, de heer van Bever, als vertegenwoordiger van het bedrijfs. schap voor vlas en dhr. A. v. d. Putte, directeur van de Vlasschool te Koewacht. De voorzitter, dhr Sweere. wees op de talrijke moei lijkheden die het schoolbestuur had te overwinnen, vooraleer na de be vrijding de vlascursussen weer kon den beginnen. Het schoolgebouw, eens de trots van ons bestuur, was totaal verwoest. Hij noemde dit al les een lijdensweg, doch daardoor was het succes van heden des te grooter De leeraren en de leerlin gen hebben een doorzettingsvermo gen getoond, dat ons vertrouwen in de toekomst schenkt. Immers, de behaalde cijfers, zijn niet slechter dan van hen, die onder gunstiger omstandigheden hebben gestudeerd. De diploma-uitreiking vond plaats door den vlas-consulent, ir. Butler. Ook deze memoreerde de vele moei lijkheden. welke waren te overwin nen en prees het schoolbestuur, den vlasmeester en de leerlingen. Hij legde nog eens den nadruk op het nut van het vakonderwijs ln het algemeen, en speciaal voor de vlas industrie in het bijzonder. Willen wij gelijken tred houden of krijgen met het buitenland, dan zal de Ne- derlandsche vlasser een goed vak man moeten zijn, die de nieuwste vindingen zal moeten kennen en opvangen. Spreker wees vervolgeus ook op de proeven, van belang voor de vlasindustrie, welke gedurende de afgeloopen jaren in het buitenland, speciaal in België, waren genomen; tot op heden was het resultaat niet dat wat er van verwacht kon wor den. doch, bedriegen wij ons niet. zoo zal spoedig een ommekeer in de vlasindustrie plaats vinden. Dan zal Nederland vakbekwame menschen dringend noodig hebben, om uit 't vlas te halen, wat er uit te halen is. Spreker ging wat dit betreft vol vertrouwen de toekomst tegemoet. Hierna reikte hij de diploma's uit, waarvan 5 „met veel vrucht", t.w. aan de heeren M. Brouwers. P. v. d. Lujj tg aarden, N. Reuvers en P. Roks te Standdaarbuiten en aan J. Ree dijk te 's Gravendeel, Het diploma „met vrucht" werd uitgereikt aan de heeren W. Krijnen te Klundert, B v. d. Klundert te Oud en Nieuw Brabantseh vlassersvolk, ook geen Nederlandsch, doch er is één West- Europeesch vlassersvolk, dat, ófwel van alle concurrentie zal winnen, dan wel in zijn geheel ten onder zal gaan", aldus spreker. Hij is iegen Ned. eischen SCHUMACHER, de leider der Duitsche socialisten, heeft tij dens een onderhoud met de Erit- sche ministers Dalton en Hynd geprotesteerd tegen de Neder- landscbe en Belgische aanspra ken op grenswijziging. Als deze eischen worden inge willigd, aldus Schumacher, en de geallieerden geen economischen steun aan Duitschland verleenen, zullen zij verantwoordelijk zijn voor een groeiend nationalisme, dat snel in militarisme zou kunnen over gaan. Deze gevolgen, zoo voegde hij hieraan toe, zouden ongetwijfeld door de Sovjets worden uitgebuit ten nadeele van de Westersche mo gendheden. /Aver de offieieele ontvangst van Schumacher door de Britsche regeering is terecht in Frankrijk heel wat te doen. De Fransche am bassadeur in Groot-Brittannië heeft bij het Britsche ministerie van Bid. terlandsche Zaken zelfs stappen gedaan in verband met deze ont vangst. De Franschen beschouwen het als een minder gelukkige omstandig heid, dat de receptie ter eere van Schumacher in de kamer van een Londensch hotel, gelegen boven die waarin een receptie gegeven werd door leden van de Fransche ambas sade, plaats vond, zoodat een aan tal genoodigden beide recepties bij woonde. l/'ENNIS kweekt liefde, en wie hl zijn woonstad meer wil zien dan een verzameling van hulzen en ge bouwen, waar hij toevallig terecht is gekomen, wie haar aard en geest wil doorgronden en beleven, zal zich althans eenigszins willen ver diepen in haar historie. Dan zul len de torens en gevels en straat namen gaan spreken, dan voelt hü zich opgenomen in den keten dei- geslachten, die verleden met toe komst verbindt, en wordt in hem opgericht c.q. versterkt, het verlan gen. om ook zijn deel te geven; op dat deze tijd zoo mogelijk de beste bladzijden zal schrijven in het boek der stedelijke geschiedenis. De heer A. van Eek heeft er zich eenige jaren geleden t.oe gezet, om in een aantal losse artikelen een bijdrage te leveren tot de kennis van hetgeen ook voor veel gelxiren Bredanaars in het duister ligt. Hij heeft de geschiedenis van het kas teel verhaald, van de Groote Kerk, van tal van andere, gebouwen; hij heeft zijn lezers bewust gemaakt van de groote rol, welke Breda in de historie van het land en van ge heel West-Europa vervulde, hij heeft laten zien, hoe het is geworden tot een knooppunt van water- en spoor -wegen; hij heeft ook Ginneken en Princenhage in zijn beschouwingen betrokken. Het was zeker de moei te waard om dit alles voor breeder kring te bundelen in het boekwerk dat thans voor ons ligt „De bonte Historie van Breda" (uitgave Broese en Peereboom). De schrijver is, naar we meenen te weten, niet-katholiek, doch met prijzenswaardige objecti viteit heeft hij de beteekenis van 't katholieke geloofsleven voor onze stad weten te schetsen. Er rijzen even bedenkingen, als hij de ge schiedenis van Sint Servaas en het door hem gestichte Bisdom voorbij gaand, de eerste Christelijke kapel in ons land weer laat stichten in 631 te Utrecht, als hij het Middel- eeuwsch ideaal aldus schetst, dat men armoede en ellendige hygiëni sche omstandigheden zonder meer aanvaardde als een beschikking Gods. Daarover zou nog wel Iets anders te verhalen zijn! Doch we willen zulke vlekjes niet te zwaar aanrekenen. In zijn geheel be schouwd kan dit werk gewaardeerd worden als een aantrekkelijke po pulaire verhandeling over alles en nog wat uit de historie der stad. Aantrekkelijk voor Bredanaar en vreemdeling, voor jong en oud, zoo- als de burgemeester in zijn voor woord het boek karakteriseert. Een aantal penteekeningen, alsmede door den heer Homix ontworpen plattegronden ven-ijken het boek. Gastel, J. Kuypers te Standdaai-. buiten, P. Roosendaal te Oud Beier land, M. Zwijgers te Willemstad. Hierna nam de heer A. v. d. Putte directeur van de Vlasschool te Koewacht, het woord, die wees op het belang van studiedagen voor oud-leerlingen van de vlascersscho- len Tot slot dankte de directeur van. architect van de kathedrale baal de vlasschool te Staaddasibulten,.iiek van st- Ja" te 's-Hertogen- dhr. v. d. Moortele het schoolbe- s„5F'~f?L.Van wijlen _den stuur, de leerlingen en de aanwe ARCHITECT DER BOSSCHE ST. JAN. De stadsarchitect, de heer P. v. Kessel te 's-I-Iertogenbosch is bij ministerieel besluit benoemd tot Alphen Er komt verbetering rvNLANGS hebben wij een inwo- ner van Langeweg aan het woord gelaten over de erbarme lijke woningtoestanden aldaar. Deze noodkreet heeft succes op geleverd. Naar ons door de afdee- ling Voorlichting wordt medege deeld, heeft het Ministerie van Openbare Werken en Wederopbouw navraag gedaan naar de beschre ven woontoestanden. Daarbij is ge bleken. dat de'vier woningen, waar. over het gaat, inderdaad in een treurigen toestand verkeeren en niet eens den naam van noodwo ning verdienen. Deze woningen zijn in den tijd, toen het Noorden nog niet was be vrijd, door de gemeente Terheijden gebouwd en zijn bij de gemeente in beheer gebleven. Toen de slechte hoedanigheid overigens zeer on langs ter kennis kwam van het Streekbureau voor den Wederop bouw in Zevenbergen, zijn er maat regelen genomen om de woon- eigenschappen te verbeteren. Bin nenkort kan dan ook daarmee be gonnen worden De muren zullen worden geisoleerd met halmplan ken, de plafonds zullen worden ver beterd en de daken zullen worden dichtgemaakt. Hiermee hoopt men de terecht geuite klachten uit de wereld te helpen. Jagers zonder geweer. Nabij de Mariahoeve werden 2 jagers uit Gilze, J. H. en M. G. door een jacht opziener bekeurd wegens loopen op verboden terrein. Beide jagers moss j ten hun spuit aan den onverbidds- lijken handhaver der wet afstaan Breda VALSCIIE TABAKSKAARTEN. Zestien verdachten worden op 14 December berecht. D. V., een Nederlander uit Ant werpen, moest zich Donderdag voor den Politierechter verantwoorden omdat hij 1035 valsche tabakskaar- ten naar ons land had gebracht en te Breda had verkocht. Hij kreeg 10 maanden gevange nisstraf met aftrek van de 5, welke hij in voorairest had doorgebracht Zestien Bredanaars, die ook in deze zaak betrokken waren, werden tot 14 December naar huls ge stuurd, omdat het te laat was ge worden de zaak nog te behandelen. VOORDRACHT SCHOOLHOOFD De heer A. Panis zal zijn functie als hoofd der lagere school aan de Viandenlaan met 1 Jan. as. verla ten. Uit 83 sollicitanten voor de openkomende vacature hebben B. en W. een voordracht van drie op gemaakt, bestaande uit J Nollen-s hoofd O.I.S. te Geertruidenberg, 2 H. ten Have, hoofd bijz. school te Noordhoek, 3 J. Crul, hoofd o.ls. te Willemstad Chaam kleedkamers gebouwd, plaats bie dend aan 36 artisten. De zaal zal voor een 100-tal personen meer plaats bieden. Vooras is er een nieuw meubilair. De wanden zijn gedeeltelijk bekleed met mahon.e- hout. In tegenstelling met vroeger, krijgt men nu een middengang. Overal heeft men indirect licht, ter wijl kleine lichtpunten het geheel accentueeren. Ook aan de luchtver. versching is alle zorg besteed. De filmcabine wordt vergroot. De toe gang tot de zaal is verlegd. Een 12-tal radiatoren zal de zaal ver warmen. De werkzaamheden staan onder leiding van architect Dick Greiner uit Amsterdam. Op 20 December zal da zaal in gebruik worden genomen. Zij zal dan echter nog niet geheel afge werkt zijn. Dit wordt vermoedelijk eind Januari. zigen. ook hij wees op de noodzaak van samenwerking. „Er is geen heer H. van Heeswijk uit 's-Gra- venhage. De heer van Kessel is te vens adjunct-directeur van ge meentewerken in den Bosch. De volgende verdachte had drie fiesschen jenever voor f 30 per flesch verkocht. Ik had moeilijkhe den met centen zei hij, wat de po litierechter betwijfelde, omdat hij de tlesschen toch voor vier maal 25 gulden had gekocht. Bovendien ver diende verd. slechts f 7.50 per week dus dacht de politierechter dat, verd. wel-andere middelen had en vermoedde hij frequenten zwarten handel. De officier vond het feit heel ernstig' en vroeg f 150 boete. De verdediger van verd. die, wan neer hij niet pleit, burgemeester is van het dorp waar verdachte woont zei in zijn pleidooi, dat verd. geen zwarte handelaar was en vroeg cle mentie. De officier nam daarop weer het woord en las een verkla ring voor van den burgemeester van het dorp waar verdachte woont en waai- pleiter, wanneer hij niet pleit, burgemeester is, waarin stond dat verdachte als een zwarte handelaar bekend staat. Pleiter zei daarop, dat de bulge meester toen hij de verklaring 011- derteekende vermoedelijk veel werk had gehad en haai- toen maar vlug had onderteekend. De politierech ter was het tenslotte eens met den officier van Justitie en veroordeel de verdachte tot f 150 boete. WEER VEEMARKT TE CHAAM Vroeger kende Chaam evenals nu nog vele kleinere g-emeenten zijn veemarkt. Soms lijkt het er veel op dat deze markt is terugge keerd. Dezer dagen stond, op den Bavelschen weg, een groepje boeren de bedrijvigheid achter Calluna uit gade te slaan. Daar reden groote vrachtauto's af en aan, die puik vee brachten voor den smokkel handel met België. (Ook dit ge beurde op klaarlichten dag). Een fietser die afstapte en in formeerde wat er wel gaande was kreeg ten antwoord: „O, de Chaam sche markt is weer in zwang". Dassen Overval. Eenige dagen gele den wilde mej. A. V, zich in dien laten avond per rijwiel van Hank huiswaarts begeven. Op de .Steeg" kreeg zij gezelschap van een haar onbekenden heer. Deae m.akte aan vankeljjk een zeer gezellig praat je, doch wilde alras te vriendelijk zijn. Hij trok haar van haar rij wiel af dóch op het moment dst hij zijn eigen rijwiel in het gras wilde leggen, maakte hst meisje van de haar geboden geledenheid gebruik gaf den aanvaller een f linken duw met het gevolgdat deze voorover in een diepe sloot met water terecht kwam. zooals begrijpelijk maakte zij zich toen vlug uit de voeten en liet haar aanvaller, die om hulp riep, in zijn beuarden toestand achter. Nog laat in den avond is de Rijkspolitic van dezen overval in kennis gesteld en deze heeft direct een diepgaand onderzoek inge steld. 's-Gravemoer TRIBUNAAL BREDA Landwachier van beroep T\e in Breda wonende bakker F. M. K., was sympathiseerend lid der NSB geworden als gevolg van het verzeild raken ln een verkeerd milieu en was na dezen misstap onder invloed van verschillende omstandigheden en zijn uitgespro ken slap karakter, volkomen afge gleden en zelfs beroepslandwachter geworden. Voor de groene tafel be kende verd. zonder omhaal. De voorzitter vroeg of het juist was, dat verd. eerst met een jachtge weer bewapend was geweest en later met een karabijn. Dit bleek 't geval te zijn en er was nog meer promotie geweest: van karabijn tot mitrailleur. Het had nog wel een kanon kunnen worden, merkte de pres. op. Ja. knikte verd. De ver dediger mr. Verpalen wees er op, dat verd. meer een sukkelaar was, dan een gevaar-lijk figuur en vroeg clementie Geen spionne TLTej. M. J. de G., was in verzet ge- komen tegen een beslissing van den procureur-fiscaal, waarbij zij voorwaardelijk in vrijheid was ge steld en waarbij de motieveering luidde: dat de ingebrachte klachten gegrond gebleken waren. Deze klachten bevatten o.m. een beschul diging van spionnage. Dit nu bleek in het geheel niet het geval te zijn en de dagvaarding bevatte nu twee punten en wel het indienen van 'n klacht tegen mej. M. bij de Feld- gendarmcrie en omgang met Duit sche militairen Het aanbrengen bij de Feldgendarmerie was gebeurd onder invloed van een familielid, terwijl niet verd. maar ditzelfde fa milielid omgang had gehad met Duitschers Mr. Verpalen ging uit voerig in op de misverstanden in dit geval en verklaarde dat besch. het slachtoffer geworden was van een valsche aangifte en een per soonsverwisseling. Hij vroeg een straf op te leggen, lager dan den tijd, reeds in interneering doorge bracht, omdat dit ongetwijfeld te zwaar was geweest. In beide zaken over 14 dagen uitspraak. Te water gereden. Onze dorps genoot v. d. D, reed aan de Kade te Goes met zijn e-u to van den wal af. Gelukkig reed hij heel kalm, zoodat de achterwielen tegen den kade-muur bleveii aanleunen. Via het portier kon hü aan het natte element ontsnappen. Lage Zwaluwe Geramd. Een bijna geheel links van de bocht bü K. Walra ven rijdende bus van de Nederl. Spoorwegen reed tegen een vracht wagen. Het liep goed aft want de personen waren ongedeerd en de schade was zeer gering. Made. Aanrijding. In de Nieuw- straat alhier had een aanrijding plaats tusschen een bus van de N.S. en een met paard bespannen wagen van den voerman F. v. d. H. uit onze gemeente. Hierbij wer den een crietal buspassr.9r.-ers en de voerman H. gewond. Beide voertui gen kregen schade, terwijl ook het echtpaar verwondingen opliep. IVaahvijk MUSIS SACRUM WORDT OP 20 DECEMBER HEROPEND Reeds lang heeft Waalwijk be hoefte gevoeld aan een goed ge outilleerd theater binnen zijn mu ren Thans zal deze wensch in ver vulling gaan. Wie Musis Sacrum thans betreedt ziet al direct, dat hier een moderne theaterzaal ont staat. Het tooneel werd vier meter de hoogte ingebracht en tevens ver. diept. Onder het tooneel worden 6 Bijzorldere Politierechter Een „valsch" handeltje. Ot het waar was dat hij 300 val sche textielpunten in Amsterdam had gekocht, vroeg de bijzondere politierechter aan L. L. uit Oos terhout. „Nee", zei verdachte met over tuiging „Nee?" vroeg de president. „Nee", zei verdachte voor de 2e maal, „het waren er 3000". „O", zei de president en hij gaf het woord aan den Officier, die beklaagdes handeling ten zeerste laakte, temeer daar hij zijn ver loofde als tusschenpersoon bij den. verkoop vqn een gedeelte der pun ten had gebruikt. L. kreeg een boete van f 300 en een voorwaardelijke hechtenisstraf van 3 maanden met een proeftijd van 3 jaar. Zijn verloofde, C. P. uit Ooster hout, die de bonnen aan den man had gebracht, kwam er met een boete van f 80 subs. 30 dagen af en A. P. uit Geertruidenberg, de slot- persoon in de transactie, die de punten had gekocht eh tot de ver bijsterende ontdekking kwam, dat zij valsch waren, werd gestraft met een boete van f 100 subs. 35 dagen De groote trek Opmerkelijk vond de officier van Jutitie het feit, dat duistere lieden van boven de rivieren steeds naar Breda en omgeving komen om te smokkelen en zwarten handel te bedrijven en hü laakte in scherpe bewoordingen het gedrag van J. S. uit Amsterdam, die ditmaal verd. was al meer veroordeeld met klosjes naaigaren tegen de lamp was geloopen. De politierech ter „beloonde" hem met f 100 boe te, nadat de officier f 150 had re- eischt. Verdachte vond clit gr 1- dig veel en daar bleef het bij

de Stem | 1946 | | pagina 3