Lewis beval het werk te hervatten SapsfiesystM blijft Gnpwijzigd Brood 1 m\ dorder Duitschland en Oosfensïjk Jtomen aan bod tone WelM in Ie Ver.SIÉii sfflo&d werSoor ©eider diufafaoS prof®si Militair gevonden doorzeefd met bomscherven Mijnwerkers willen over een arbeids overeenkomst onderhandelen IN 'T KORT Fransche duikboot vermist Franschen kozen een senaat DE BARONIE SCHOOT UIT HAAR SLOF Bomaanslag in Den Haag vergde derde slachtoffer DERDE JAARGANG No. 640 Comm. V Toezicht: A. F. J. AERNOXJDTS; C. J. VAN IIOOTEGEM; A E. LANGENHORST; Mr Dr A. J. J M MES; Mr. IL B. L. DE RECHTER. Verschijnt eiken werkdag - Abonnementsprijs (btt vooruitbetaling) 3.28 p. kwartaal; per post 4.10; p week (bij niet-postbestell.) 0.26; Losse nummer» 6 cent - Postrekening 278.841 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 9 DECEMBER 19 46 UITGAVE; STICHTING „DE STEM* D recteur: J A H M. VAN SCHIJNDEL; Hoofdredacteur: J J tl A. BRUNA; Algem. Zeeuwsch-redacteur: W GROFFEN VUssingen; Zeeuvvsch-Vlaanderen: Bureau Hulst, Dubbele Poort 7, tel 102; Red J v d BROEK. Bijbureau Oostburg. Nieuwstr 23. tel 35; Z -Eilanden Bur. Goes. Weatslngel 75. tel. 2236. Red N. J KARHOp rjE rajjnwerkersstaking in de V. S. is geëindigd. Lcwii heeft aan de leden van zijn vakveree- niging het bevel gegeven aan 't werk te gaan, voorloopig tot 31 Maart 1917. Als verklaring van dit bevel, werd er aan toegevoegd, dat het gegeven was om het Hooge Amerikaansche Gerechtshof ln staat te stellen de miinwerkersstaking en alles wat hiermee samenhangt vrij van ,.den druk der publieke meening die voor de hysterie en de razernij van de economische crisis is veroorzaakt", te beoordeelen. Lewis zeide, dat de valcvereeni- gicg bereid is over een arbeids overeenkomst te onderhandelen met de regeering, die sinds de sta king in de afgeloopen lente de nry- nen exploiteert, ot met de mijn eigenaren volgens elke richtlijn, die door het Hooge Gerechtshof zal worden vastgesteld. De staking heeft 16 dagen ge duurd en vormde Vrijdag het voor naamste onderwerp van een be spreking in den Amerikaanschen minlsteraad. President Truman zou Zondag nacht een rede gehouden hebben, doch dezo werd later afgelast. TVlt Is de tweede maal, dat Lewis liet veld heeft moeten ruimen, na in conflict te zijn geweest met den president. Don eersten keer was het in 1943 tegen president Roosevelt. In de Ver. Staten waren de ge volgen van de werkhervatting on middellijk gunstig. Exportgoederen en post konden weer stante pede verzonden worden. Gewone spoor- goederen en reizigers kunnen ech ter niet aanstonds op een hervat ting van het normale vervoer re kenen. Zuinigheid blijft geboden ("kok in ons land is het bericht met vreugde ontvangen. Dit beteckent echter niet dal nu alles weer aanstonds normaal zal zijn. De aanvoer van Amerikaan sche kolen zal wel eenïge weken op zioh laten wachten en daarom moeten de maatregelen, die tot een beperking van het brandstoffen- gebruik moeten leiden, voorloopig onverminderd van kracht blijven. De toewijzingen voor de Industrie zullen dus verminderd worden met voorloopig 20 pet. en de kolentoe- wijzingen voor de gas- en electri- citeitsbedrijven met minstens 20 pet De besparing van 20 pet. op 't verbruik van gas en olectriciteit blijft zoodoende gehandhaafd. Zui nigheid blijft voorloopig een eerste verelschte. Achter de wolken sclrynt echter de zon. WILLEM BARENDSZ WZEFT PECH TpEN vliegtuig van den walvisch- vaarder Willem Bareudsz is ln de Tafelbaai (Zuid Afrika) gestort, toen het een oefenvlucht maakte, De navigator wordt vermist. Van de bemanning die uit vier koppen bestond, zijn 3 gered. ryR. P. Kasteel, gouverneur van Curasao, is Zaterdagmiddag weer per vliegtuig naar Curacao vertrokken. IVF. Bs'ussclsche Krijgsraad heeft twee secretarissen-generaal vrij gespreken van de tegen hen inge brachte beschuldiging de politiek van den vijand te hebben gediend. |\E Spaansche regeering heeft 'n protest gericht tot ,.alle op rechte menschen in de wereld", ln verband met de houding der Ver- eenigde naties t.a.v. Spanje. tvE schipbrug bij Hemel zal ^wegens werkzaamheden in den komenden nacht van 24 uur- lot 5 uur voor alle verkeer zijn gesloten. TH de Amerikaansche en Russische zone van Duitschland heeft een agrarische hervorming plaats, ten gevolge waarvan de Dultsche adel een groot deel van zy'n bezit aan land zal kwijt raken. 3! TN Belgrado is het eerste -pan- Slavische congres geopend. Ver tegenwoordigers van de Sovjet-Unie Polen. Tsjechoslowakije, Bulgarije, Joegoslavië en Slavische afgevaar digden uit Amerika zijn er bij tegen rvoordig. Ttto Verklaarde ,.wij wil len geen bloc vormen tegen andere landen, doch onze bijdrage leveren aan een rechtvaardigen en altijd durenden vrede. J}E broodprijs wordt met ingang van 23 Dec. a.s. met 1 cent per 800 gram verhoogd. De vaste prijs wordt dan tevens afgeschaft en vervangen door een maximumprijs. Bovendien is een minimumprijs vastgesteld, die twee cent per brood beneden den maximumprijs ligt. De broodprijs zal dus Ingaan de 23 December varieeren van 19 cent (afgehaald) resp. 20 cent (be zorgd) tot 21 cent (afgehaald), resp. 22 cexrt (bezorgd). T Tit Toulon voer vorige week Don- derdag een Fransche duikboot uit om proeven op groote diepte te gaan nemen. De boot nrat 250 ton en was een oude Duitsche duikboot. Aangenomen wordt dat zij op een myn geloopen en gezonken is. Er waren 21 opvarenden aan boord. Alle hoop om hen te redden, heeft men opgegeven. Later werd gemeld, dat vliegtui gen ter hoogte van Toulon een olievlek op het water hebben waar genomen, die volgens Fransche marine-autoriteiten zoo goed als zeker van een duikboot afkomstig is. Slecht weer belemmerde een onmiddellijk onderzoek. Onderteekening vredesverdrag begin Februari 1947 OPOEDIG zal Duitschland op de agenda van besprekingen der groote vier worden geplaatst. Daar aan- zal Oostenrijk worden toege voegd. Molotov zou gevraagd heb ben de besprekingen over het on derwerp te Moskou te houden en Byrnes de benoeming van bijzon dere plaatsvervangers ter besiudee ring van de agenda en ter hooring van de inzichten van Nederland, België, Denemarken, Luxemburg, Joegoslavië, Polen en Tsjechoslo wakije. Naar aanleiding van de berichten over dit onderwerp werden 2-eeds nu de verwachtingen uitgesproken, dat de vredesverdragen met de voormalige vijandelijke staten tus- schen een en 15 Febr. zullen wor den geteekeud. In de algemeene vergadering der vereenigde naties kon Nederland na een reeks stemmingen er niet in slagen een meerderheid op zich te verzamelen, welke liet een zetel in den economischen en socialen raad zou verzekeren. Er zal opnieuw ge stemd moeten worden. Hcslcn ion onder 16.3# u.. maan onder 9.33 u. Dinsdag zon op 8.36 u maan op 18.8 u. Weersverwachting geldig tol hedenavondIn iiet N.O. van 't land .stormachtige wind, in het. overige gedeelte storm uit richtingen toasrhen Z. en O. meeat zwam- bewolkt niet nu en dan regen, weinig verandering van temperatuur. M.R.P. kreeg de meeste zetels TN Frankrijk zijn Zondag senaats- verkiezingen gehouden. De voor- loopige uitslag voor 200 zetels is als volgt: MRP (progressieve katholieken) 62 zetels, communisten 59 zetels, socialisten 36 zetels, radicalen 23 zetels, onafhankelijk republikeinen (cons.) 10 zetels, republikeinsche vrijheidspartij (uiterste rechts) 8 zetels, onafhairkelijken 2 zetels. De MRP verwierf 27/280 st.. communisten 25.780, socialisten 15.719, radicalen 10239, onafh. re publikeinen 4240, rep. vi-yheldspar- tij 3723 en andere partijen 1170 st. 116 personen gedood. gEN hotelbrand, die als ..de groot ste in de Amerikaansche ge schiedenis" wordt beschreven, heeft gewoed ln het Wlnecoflhotel te At lanta in den staat Georgia iV.S.) 't Aantal dooden bedraagt 116. Het aantal gewonden honderd. Onge veer 30 personen moeten gedood zijn. doordat zij van de derde ver dieping sprongen. Het 33 jaar oude gebouw bezat geen brandtrappen, maar stond als brand-proof" geboekt. Vijf internationale wed strijden per jaar. In de gehouden bondsvergadering van den KNVB memoreerde de voor zitter do benoeming van den lreer C. Segelaars te Breda die jarenlang ür de spelregelcommissie heeft ge zeten. tot bondsridder. Het bestuur wil een gesloten .sei zoen verdedigen van 15 Juni tot 15 Augustus. Het bestuur handhaaft zijn standpunt inzake het ama teuristisch voetbal van Nederland De heer Lotsy verklaarde voorts, dat Internationale wedstrijden per- jaar het maximum moest zijir. Het rapport van de studiecommissie vcor reorganisatie van het cornpc- titiervezen werd met 33-31 stem men verworpen. Het resultaat is dus. dat het hui dige systeem gehandhaafd blijft. A LS een late St. Nlcolaassurprise kwam de nederlaag van Noad op Helmond (1-2). uit den zak. De Tilburgers namen er ech ter geen genoegen mee en dienden maar liefst twee protesten in. Het eerste betreft het tweede Helmondsche doelpunt, toen, naar men ons van Noad-zijde mededeelde, de Helmondenaar Drouen buitenspel stond tijdens het scoren. Het tweede protest geldt een niet door den scheidsrechter toegekend doelpunt d3l nochtans door den grensrechter is geconstateerd. Toen de Helmondsche doelman den bal hield, was deze reeds 2# cm de doellijn gepasseerd. Baronie zorgde voor een verrassing door Helmondia met 3-2 tc verslaan en overhandigde daarmee ongetwijfeld met vreugde de rootte lantaarn aan KKTVV. jkfOAD leed op eigen terrein een ren slaagde Simons er in de over» 111 nederlaag tegen Helmond. Het winning veüig te stellen. (3-1). door de was teekenend, dat Noad gasten in do verdediging werd ge drongen. Vooral in het eerste ge deelte" was het initiatief volkomen aan de Helmondzljde, terwijl van de Tilburgers hoegenaamd niets uit ging. Het wekte dan ook geen verwon dering dat de gasten reeds na 10 min. doelpuntten, welk doelpunt echter wegens buitenspel werd ge annuleerd doclr Rykens schot, dat binnen twee minuten volgde, zat onbetwist (0-1)Noad probeerde zonder succes aan slag te komen. Helmond bracht het er beter af, vooral omdat zij haar kansen tot en met uitbuitte. Zoodoende ver hoogde v.d. Heyden den stand tot 0-2, waarmee de rust Inging. Daarna bleek Noad gevaarlijker te zijn. hetgeen in een klein over wicht tot uitdrukking kwam. Zij slaagde er echter niet in te doel punten, wat ook wel voortsproot uit het feit, dat Helmond in terugge trokken positie speelde. Het spel werd ontsierd door di verse vrije trappen. Kort voor het einde trapte de Noad-speler Jan sen naar den Hëlmondscüen grens rechter en hij werd deswege naar de kleedkamer verwezen, In de laat ste seconden slaagde Schilders er ln voor zijn club de eer te redden (1-2). Baronie lantaarndrager af üaronie heeft vair Helmondia ge- wonnen maar daar zag 't bij den aanvang van den wedstrijd nu niet bepaald naar uit. De gasten speel den stopperspil, waartegenover de voorhoede met vijf man op een lijn opereerde. Baronie kon geen vat op dit spel krijgen en daar de voor hoede niet voldoende door de mid- deuliiiie werd ondersteund, zag het er voor Baronie niet fraai uit. Zij kon zich niet losspelen, terwyi Hel mondia hard van leer trok. Ten slotte nam Baronie toch nog de leiding, toen Kats vanuit een cor ner in eens inschoot. De thuisclub putte uit een en ander moed, doch de Helmondenaren bleven op hun lioede en voerden gevaarlijke aan vallen uit. Na de hervatting werd Broeders door Heeren vervangen, doch dit kon niet verhinderen, dat de rechtsbinnen der gasten met 'n hard schot- den gelijkmaker bracht (1-1). Gedurende een minuut of 20 had de thuisclub het hard te ver antwoorden want de gasten hadden toen het heft in handen. Heeren bezorgde zijn club de leiding door plotseling voor den verbluften Hel- mondia-doelman op te duiken en te scoren (2-1). Merks kreeg daarna zeer- veel werk te verzetten, doch hield op prachtige wijze stand. Uit samenspel met Adriaansen en Hee- Vlissingen verloor thuis -ylissingen leed op eigen terrein haar eerste nederlaag en wel van BW. Dus is dit verlies wel te overleven. BW was op alle linies sterker, maar toch hadden de Zeeu wen Iets meer kunnen bereiken, in dien er meer vaart iri hun spel had gelegen. Vooral de achterhoede der Bosschenaren werkte perfect en daarop liepen de aanvallen der gast heeren dan ook dood. Toch duurde het nog bijna een half uur alvorens de gasten succes boekten, waarbij eenig geluk niet vreemd was (0-1). Het spel golfde vervolgens heen en weer, er ontstond een hevige doel- worsteling voor het BW-doel, waar bij een der backs hands maakte wat den scheidsrechter ontging. Vlissin- gen ontkwam daarna bij een BW- aanval ternauwernood aan doorbo ring, doch met dit bleef de stand tot rust ongewijzigd. Daarna tapte BW uit een ander vaatje en drong zij Vlissingen ge heel in de verdediging. Tausch bracht eerst met een fraai schot en kort daarna met een kopbal den stand op 0-3. waarna even latei- het vierde doelpunt volgde. Toen vonden de gastheeren het blijkbaar welletjes, hoewel zy er tegen waak ten, dat de ondernemende pogingen van Vlissingen om althans de eer te redden, geen sucoes oogstten. - VVV was NAC'de haas TJTET dienstmeisje van de familie Boer, welke op Sint Nico- laasavond 'n bom als „geschenk" «-.ontving, is als derde slachtoffer aan de verwondingen overleden, die zij opliep toen het projectiel ontplofte. Inmiddels heeft de politie kennis gekregen van een zonderling feit, dat zich Donderdagavond op den grooten verkeersweg van- Amster dam naar- Den Haag heeft afge speeld. Op 24 km van de hoofdstad (rof een bestuurder van een DKW- öuto'ljo, een gewonden militair aan, een 29-jarlgen sergeant, die met zijn garnizoen in Den Haag Is ge detacheerd. Hy bracht hem naar 't Wilhelminagasthuis te Den Haag, waar hij ter verplegiug werd opge nomen. Een medisch onderzoek wees uit, dat de man met scherven doorzeefd was. Tijdens een politieel verhoor, verklaarde hy eerst slacht offer van een verkeersongeval te zijn, maar toen hij deze verklaring niet kon volhouden, werd hij aar zelend, zei zich niets meer te kun nen herinneren om tenslotte zoo onsamenhangend te worden, clat de dokters een langer verhoor niet moer verantwoord achtten. De poli tie verzoekt, thans den chauffeur van de DKW zich bij haar te mel den teneinde inlichtingen te ver schaffen. II«t vermoeden is gere zen, dat de sergeant lret slachtof fer is geworden van een tweede „St. Nicolaassurprise". Met vrij groote zekerheid meent de reehcr che nl. te weten, dat op St. Nico laasavond meer dan een bompak- ket is vervoerd. JU AC is er ook hiet een gewyzigde opstelling niet in geslaagd de zoo begeerde puntjes in de wacht te sleepen. Den Engelsman bezatte de midvoorplaats, geflankeerd door RUvers rechts en Bouwmeester links, terwyl Schouters als rech ter- en Groos als linkerwang fun geerden. Het was allemaal goed be doeld maardeze spiksplinter nieuwe voorhoede kwam in Venlo tegen een achterhoede een stop perspil te staan die uitstekend cp dreef waren. Van de VW voorhoe de kunnen we zulks evenwel niet zeggen. Zoodoende was er ongeveer drie kwartier mee gemoeid, alvo rens de gastheeren de leiding na men (0-1). Na de hervatting was het Ryvers die de partijen weer op gelijken voet bracht il-1). WV lrad den wil om te winnen en Joosten gaf zyn club de leiding (2-1). waarna Nasse er na een half uur nog een schepje op deed (3-1). In een periode dat NAC weer speelde als in zUn glorie tijd reduceerde Groos den achter stand tot 32; dat rvas drie minu ten voor het einde. Doch de gelijk maker bleef uit. RKTW's enthousiasme werd beloond Tn de eerste helft van den wed strijd RKTWLonga werden de gasten geheel op eigen helft te ruggedrongen. Zelfs Pellikaan liad zijn heele body noodig om de hek kensluiters van zich af te houden, met zulk een enthousiasme werd door hen gespeeld. Dit was het beeld van voor de rust. Daarna lag het zwaartepunt by Longa en kwam RKTW onder druk te staan. Van Houters speelde een goede partij waartegen Pellikaan zyn geheele arsenaal van technische wapens moest aanwenden om stand te hou den. Diessen smaakte het genoegen zyn club na een half uur spelen de leiding te geven. Ook na de rust kwam er geen verandering meer in den stand (1-0). De stand in district IV is thans: NOAD 12 8 2 2 18 BW 10 8 1 1 17 WILLEM II 11 7 1 3 15 LONGA 11 4 4 3 12 VVV 10 5 1 4 U NAC 9 4 1 4 9 VLISSINGEN 11 3 >3 5 e HELMONDIA 11 3 2 6 8 HELMOND 12 3 1 8 7 BARONIE DNL 9 2 1 6 5 RKTW 10 2 1 7 5

de Stem | 1946 | | pagina 1