TRIBUNAAL GOES STAD EN LAND Tribunaal Ter neuzen rust Politierechter Middelburg WEINIG Surprises Praaivaar DE scheepstimmerman-schar relaar J. de R., uit St. Maar tensdijk, had bepaald het voor nemen gemaakt om, vertrou wend op zijn rapheid van mond, zich eruit te praten, maar hoe langer hij aan het woord was, hoe dieper keuvelde hij zich erin, waar iedereen erg in had, behalve hij zelf. „Vrije vrouwen" iSburg jaar en zes ftrek sedert [22 jaar, land i: 4 jaar ge- kftrek sedert I tot instellen. |tie verleend) Jaar, klom- te Clinge: 4 lek sedert 24 lit het instel- 1 cassatie ver- I jaar, landar- lm, gem Ter- I'- met aftrek (verlof tot lep in cassa- loldsrinyen lm? Ian Antwoord Irken en We de volgende rig van den. Ian in bewer- let inpolderen |het Sloe, be- een voor- eed is. )OR HET IOSTUUM. aa Stieger is erin ge- Jke partij Int), bestemd Ihe kleeder ite importee- Igedeelte van pdt één dezer afgezonden waaraan zeer at, binnen af de verschil de Zeeuwsche luid Bevelend xanwezig zal OUT1 nds zes weken jor in een ge- de Krim. Hij ival gehad te tnsschen Delft op enkel spoor alfkocien zijn men voor de Jan. met 5 kg n voor pluim- ilrjk de volgen- vorden. verwachting, en der textiel - nict tot een kcls aanleiding het ongeval in een wo- recherche te woning van ïgen een re- patronen in •n ten huize Jongen 50 vier stukken en en een 50- verscliillend jarige knaap urbanden ge- twee kleine ongeveer 400 een bos pijp- patronen van ar. Ie centrale Fer- lieeft een aan- handgranaten, gezet tegen de opstandelingen iden afgeslagen Ipirns, en Fclo- ■aeië is de Kue" d. Regeerings- grootscheepsehe isschen de her» voortgezet. OP" Amerikaansche de haven van nen. en strijd» egrip voor el" en moeilijk*' en wenacheh jV begrip toe- AUDIËNTIE. Z. H. Exc. Mgr. Baeten zal Woensdag en Zaterdag van de volgende week geen audiëntie verleenen. Aavdenburg Katholiek Thuisfront. - Door de Kajotters werden dezer da gen de goederen afgehaald welke aan onze jongens in In- die zouden worden gezonden. Hierdoor werd het mogelijk aan alle Katholieke jongens uit on ze parochie een pakje toe te zenden. Aan giften werd opge haald een bedrag van meer dan f 350. lederen jongen konden enkele boeken, postpapier scheergerei, blikkert vleesch of visch, versnaperingen rookgerei en andere nuttige dingen wor den toegezonden. Goes Zondagsdienst. In spoedge vallen kan men zich 78 Dec. wenden tot dokter Looijen.. HET CONSUMENTEN- CREDIET. Wij informeerden bij Volks herstel alhier hoe het publiek had gereageerd op de moge lijkheid, welke het Consumen- tencredlet den burgers met de smalle beurzen bood. Men deelde ons mede, dat de animo aanvankelijk zeer ge ring was Pas toen er bekend heid aan werd gegeven dat de ai'betalingsvoorwaarden heel matig waren en in veel geval len niet terug betaald behoef de te worden, ontwaakte de belangstelling. Er zijn thans ongeveer 250 aanvragen binnengekomen en daar door elkaar f 400 per aan vrage wordt toegewezen, zal er alleen te -Goes een bedrag van f 100.000 worden uitgekeerd Alle aanvragen worden nauwkeurig bekeken, opdat het niet zou kunnen voorkomen, dat gezinnen met een behoor lijk inkomen, mede van het ge boden voordeeltje zouden pro- fitesren NOG EEN SLACHTOFFER. Thans is by de familie eerst officieel bericht binnengeko men van het overlijden van den heer P. J. Geense, die in 1943 verplicht was geworden in Duitsehland te werken; het blijkt dat hij begin 1945 te Binger- bruck een ziekte opliep en daar aan bezweken is. Graaun Jaarmarktdrukte. - Ook dit jaar ls alhier St. Nicolaas- jaarmarkt niet vergeten. Be halve een paar sehietingen werd een biljartwedstrijd ge houden, waaraan 50 spelers deel namen. De cafés waren druk bezocht. Sluis Groote verbetering. - Toen jl. Zondag de voetbalwedstrijd Sluis I-Zuidzande I werd ge speeld kwamen de spelers be- modderd van het terrein, doch de toeschouwers waren nog meer bemodderd dan de spe lers Het bestuur heeft nu de noodige stappen ondernomen om dien weg te verharden. De toegang tot het terrein is nu voorlcopig over het tramem placement waar geen modder te bespeuren valt. Goed afgeloopen. - De paar den van den landbouwer F..., die voor een kar gespannen wa ren sloegen op hol. Aan hun stal gekomgn, kwam de kar te gen den lantaampaa 1 terecht en zoo werden ze tot stilstand gedoemd. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. Stadschondijk het een en ander te wenschen over. We hopen dat de opvoe ringen op den len en 2en Kerst dag weer de oude zullen zijn en we weer van een gezelligen avond kunnen genieten. Goede vangst. - Dezer dagen werd door den heer Robert Boelens uit Lokeren aan onze Graauwsche Kreek een groote vischotter geschoten. Hulst NIEUWE KLOOSTER KLOK. De Zusters Carmelitsssen die haar kloosterklok tijdens den oor log waren kwijt geraakt, hebben thans van vrienden van den Car- mel een nieuwe klok ontvangen, die dezer cagen gebenedïceerct wordt. Middelburg HINDERWET Burgemeester en wethouders van Middelbxxrg maken bekend, dat het verzoek van de Coöperatie De Broe. derband u.a. alhier, om in perceel Korte Geex-e 66, kadastraal bekend in sectie D no. 2753 een gasoven te mogen plaatsen, door hen is in gewilligd. Burgemeester en wethouders voornoemd. De burgemeester W. Sandberg De secretaris J. Ph. Koene Koewacht St. Nicolaas' bezoek - Dezer dagen bezocht de goede Sint ook ons dorp, in gezelschap van z'n trouwen pieterbaas. Ditmaal had Sint Nicolaas - de jaren doen zich stilaan gelden - een auto geprefereerd boven z'n eeuwigen schimmel. Pieterbaas voerde een open-deur-politiek, zoodat de jeugd flink kon grab beien. in het patronaat gaf de Heilige Man aan menigen kleuter heilzame vermaningen. 25-jarig bestaan. Bij gelegen heid van het 25-jarig bestaan der Herv. Chr. School werd een alge- meene bijeenkomst gehouden. Hier sprak de heer H. Tilanus een her- denkingsi'ede uit, die bij de ope ning der school ook het woorS voerde. De bijeenkomst droeg een feestelijk karakter. Overslag Ontslag. - Met ingang van 1 Dec. werd op aanvraag ont slag verleend aan den rijks ambtenaar P. Deerns, alhier. Bonte avond. - Deze week werd alhier door de fanf. Con cordia een bonte avond gegeven Dit maal boekten zij niet zoo een groot succes als bij de vo rige opvoeringen. Een en ander kwam wel door ziekte van en kele van de beste krachten. Ook 't programma moest ver schillende malen worden gewij zigd, daar dit niet precies ln elkaar was gezet. De nummer tjes welke werden opgevoerd werden wel zeer goed gespeeld, maar de verzorging van het décor en de regie lieten wel De 26-jarige P. N., varkens- koopman te Schoondijke, pleeg de in Februari 1946 valschheid ln geschrifte. Hij had een ver gunning voor aankoop van var kens, welke geldig was tot 25 Febr. 1945 Hij veranderde dit in 25 Febr. 1946 en het woord „big'' in „fokzeug". De eisch was f 80 boete subs. 40 dagen hechtenis. Uitspraak 1 maand gevangenisstraf voor waardelijk met 3 Jaar proeftijd en f 40 boete subs 20 dagen hechtenis. De 25-jarige J. F. J., land bouwer te Aardenburg, thans uit anderen hoofde'gedetineerd beleeaigde zekeren Zwinder- man door hem uit te maken voor fietsendief. Eisch 10 dagen gevangenis straf. Uitspraak 1 week ge vangenisstraf. De 59-jarige E. J. M. C., land arbeider te Oostburg, nam ln Dec. 1945 aldaar een hoeveel heid hout weg, toebehoorende aan het waterschap „Het Vrije van Sluis". Eisch f 30 boete subs 15 da gen hechtenis. Uitspraak f 25 boete subs. 10 dagen hechtenis Dc 46-jarige A. C. van H. landbouwer te Aardenbxirg had op 21 Mei 194S op zijn erf een hoeveelheid van 11410 kgr. klaverhooi, hetgeen een groo- tere hoeveelheid was, dan rede lijkerwijze geacht kon worden noodig te zijn voor zijn huise lijk gebruik of voor de uitoefe ning van zijn bedrijf in ver band met den normalen om vang van dat bedrijf en zijn normaal binnenlandsch debiet. Eisch f 200 boete subs 100 da gen hechtenis met verbeurd verklaring. Uitspraak f 100 boe te subs. 50 dagen hechtenis met verbeurdverklaring. De 50-jarige C. L. P., land bouwer te Aardenburg, tracht te op 9 Mei 1946 465 kgr. poot- aardappelen uit te'voeren naar België. Hij werd echter door de kommiezen gesnapt en dat kostte hem nu f 60 boete subs. 20 dagen hechtenis met ver beurdverklaring. De eisch was 1 maand gevan genisstraf voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd en verbeurdver klaring. £)e 32-jarige landarbeider J. I. Klaeijsen te Biervliet, thans geïnterneerd" was lid van de NSB en WA, maakte daar voor propaganda en werkte vrijwillig in Duitsehland. Thans beweerde bekl. alles gedaan te hebben om geld te verdienen. Hij noemde „De Zeeuwsche Stroom" een speci fiek Zeeuwsch blad en bracht het daarom rond. In 1942 zag hij in dat de NSB verkeerd was is uit Duitsch land teruggekomen, heeft ge vangen gezeten in Amersfoort en Buchenwalde, vandaar naar Italië, waar hij is gevlucht en heeft rondgezworven. Mr. Kuijpers noemde dit een weinig ernstig geval. Weliswaar heeft zijn cliënt in het begin van den oorlog verkeerd ge daan, doch hij is spoedig tot andere gedachten gekomen. Mr. Kuijpers achtte zijn cliënt, die nu Vh jaar is ge ïnterneerd, zwaar genoeg ge straft cn vroeg daarom zijn in vrijheidstelling. Na raadkamer stelde het tribunal besch. in vrijheid. Een verkeerde klompenmaker 44-jarige klompenmaker L. C. van der Kruisen te Clin ge, thans geïnterneerd. was een zeer actief lid van de NSB maakte daarvoor propaganda als groepsleider, blokhoofd, bo de en colporteur, terwijl hij in September 1944 ook nog land- wachter werd, als hoedanig nij bodediensten verrichtte in As sen, Apeldoorn en Amsterdam. Ook deze klompenmaker De- weerde alles gedaan te hebben uit armoede en voelde zich tamelijk onschuldig. In zijn rap Vlaamsch probeerde hij alles terug te brengen tot een baga tel, maar het dossier bevatte veel bezwarend materiaal. Mr. de Rechter pleitte cle mentie en vroeg geen verdere interneering. Een Mof fenvriendinnetje £)e 25-jarige typiste Ma. Ma. Eggermont te Hulst, had veel met Duitsche militairen omgang gehad en was ook in Duitsehland als typiste werk zaam geweest. Bij de eerste behandeling van De man had heel wat op zijn v „waschlijstje" staan. Hij was lid geweest der NSB, be gunstiger van de Jeugdstorm, inkooper voor de NSB, opspoor - der van parachutisten, hij had zich laten fotografeeren in Duitsch uniform en geprobeerd om van een S.S.-kopstuk een jachtakte te bekomen. In een stortvloed van volzin nen betoogde hij, furieus anti- Duitsch te zijn geweest „tot en met" en alleen om niet naar Duitsehland te worden uitge zonden had hij geteekend. Helaas werd die motiveering als uitvlucht gebrandmerkt, daar eind 1940 er nog geen uit zending naar Duitsehland was. Zijn andere veontschuldlgin- gen waren nog fantastischer en net eenig verstandige woord, dat wij hoorden was de op merking.' „Ik ben zoo'n ver standig mensch niet, heeren terwijl aan zijn uitroep: „ik was geen NSB-er tot ik iiet was", ook geen logische grond ontzegd kan worden. Bijna een uur lang oreerde verdachte tot groot vermaak van iedereen; hij kon nog niet zwijgen toen zijn verdediger nog iets probeerde te redden en hij ratelde nog door na het pleidooi, zoodat de politie hem weg moest sleuren. Wat 'n praatvaar OENSDAG werden ook de resp. echtgenooten van de groote Zeeuwsche NSB-kop- stukken Jan en Ko Dekker be recht. Tegen de vrouw van Jan Dekker, Hendrina Gerritsen was niet veel meer ln te brengen, dan haar lidmaat schap van de NSB. Wel was zij ook groepleidster geweest van den NSVO (nat. soc. vrouwen org.) maar in de praktijk was daar niet veel van terecht ge komen. Het eenige Interessante bij het verhoor was de ver schijning van „Jan Allemach tig" zelf, keurig verzorgd, goed in het vleesch en nog even arogant als weleer. Na enkele Inlichtingen te hebben gegeven van financieelen aard, ver dween hij weer. Mr. Vermaas vroeg de on middellijke invrijheidstelling van zijn cliënte, waarop het Tribunaal gunstig beschikte. Cath. de Jonge, de vrouw van Ko Dekker, had meer op haar geweten, omdat zij een ijveraarster was geweest voor Winterhulp en Frontzorg en zelfs een paar artikels ln de „Zeeuwsche Stroom" had ge lanceerd. Het Tribunaal verdacht haar er ook van, dat zij verraad had gepleegd ten opzichte van den heer v. Ballegoyen de Jong, doch dit ontkende zij met klem. Op de vraag of zij haar zoon aangemoedigd had dienst te nemen bij net Duitsche Jeger, zei ze daar sterk tegen te zijn geweest. Ook beweerde zij niets af te weten van de onwelrie kende zaakjes met Joodsche huizen, die haar man had ge dreven. Ko Dekker zelf werd daarop als getuige ontboden. Ook hij blonk van welvarendheid en was in dezelfde goede conditie als in de dagen toen hij zijn W.A.-horde op de burgers los liet. Grootmoedig nam hij alle schuld op zich. Op zijn „bevel" was zijn vrouw tot de NSB toegetreden; hij had de arti kels geïnspireerd, enz. Mr. Kuipers schetste verdach te als de volgzame vrouw, die de dupe werd van die deugd. Hij wees op haar verstrooid ge zin en op het feit dat waar schijnlijk haar oudste zoon ge sneuveld is. De twintig maan den interneering en het vonnis dat haar man wacht, achtte verdediger straf genoeg, waar om hij onmiddellijke invrijheids stelling vroeg. Het Tribunaal ging daartoe over, omdat het meende, dat verd. inderdaad door haar man op 't verkeerde pad ls gebracht. deze zaak, ontkende besch. al les, waarom een nader onder zoek is ingesteld. Daaruit bleek dat besch. een allesbe halve fraaien levenswandel heeft gehad gedurende de be zetting. Mr v, Son aentte dit geval opgeschroefd en vroeg, wan neer het tribunaal straf noo dig achtte, te volstaan met een geldboete. Ook uit armoede Qe 24-jarige fabrieksarbeider A. de Roeck te 8t. Jan steen, thans geln-erneerd, was lid van de NSB en de WA In 1941 ging hij vrijwillig naar Duitsehland, waar hij werk zaam was bij de Duitsche spoor wegen. Besch. beweerde er ook toe gekomen te zijn door armoede en omdat hij dacht, dat hij daardoor het Nederlandsche volk hielp Mr. van Son bepleitte ook hier clementie. Uitspraak in de ze zaken op Maandag 16 De cember a.s. WAT IS €ft^T£ÏOO€M f HEIKANT. Zondag 8 Dec. - Prijspierlng bij P. F. v. Goe- them, café De Zeeuw. HULST. Zondag 8 Dec. - Schie ting bij A. van Dorselaer in café Apollo om 15 uur. - Prijskaarten bij Chris v. d. Wiele om 18.30 uur. LAMSWAARDE. Zondag 8 Dec. Tooneelavond van „Vrijneid Eendracht'" in het patronaat om 19 uur. ST. JANSTEEN. Zondag 8 Dcc. Duivententoonstelling bij L. Saman-de Block. LAMSWAARDE. Maandag 9 Dec. - Tooneelavond van „Vrijheid Eendracht" in net patronaat om 19 uur. GRAAUW. Zondag 8 Dec. Prijsplering bij J. Buys. ST. JANSTEEN. Zondag 8 Dec. Schieting bij Jos. de Guch- teneire om 15.30 uur. - Duivententoonstelling bij H. Stevens-de Kind. VOETBAL PROGRAMMA WIJZIGING. In district V le klasse is de wed strijd Velocitas-GVAV gewijzigd in GVAV-Velocitas. Wal, distr. IV be treft: in 2A vervalt de wedstrijd AUiance-Dosko terwijl de wedstrijd RCS vervalt, waarvoor in de plaats komt Zierikzee-RCS. HOCKEY KERSTTOURNOOI ZWART-WIT Het bestuur van Zwart-Wit hoopt dit jaar wederom het traditioneele Internationale Hockey-tournooi to houden en wel op 2en Kerstdag. Wanneer het weer gunstig blijft zullen enkele^ buitenlandsche en vele Nederlandsche teams aan dit tournooi deelnemen. DAMMEN MIDDELBURG WON VAN VLISSINGEN Voor de hoofdklasse-competitie Ned. Dambond speelde Middelburg 1 tegen Vlissingen 1. en won met 13-7. De gedetailleerde uitslag is: J. Strooband Jr.J. Boogaard 1I M. de Jonge—L. loedbloed 1—1 W. BoogaardA van Sorge 1—1 J Strooband SrW Cijsouw 02 W. LenteP. Maas 20 J. RoelansC Kaan 20 P. de RuyterW. bijenhuis 11 B. MoruenariL. Labruyère 2—0 P. van HemertG. Luwema 20 J. Bliek—M. Maas 1—1 Officieele mededeelingen DISTRIBUTIEDÏENST GOES. Uitreiking bonkaarten KA t.m. KE 701. De uitreiking zal op de navolgen de dagen worden voortgezet ten distributiekantore Ravelijn 2a, tel kens van 9-12 uur en van 13.30 tot 16.30 uur en des Zaterdags van 9- 11.30 volgens de stamkaartmim- mers van het gezinshoofd. Maandag 9 Dec. vm TD nummers 7801—8100. nam. 8101—8500. Dins dag 10 Dec. vm 85018800. nm. 8801 9200. Woensdag 11 Dec. vm. 9201 —9500, nam. 9501—9900. Donderc'ag 12 Dec. vm. 990110203, nam. 10701 —10600. Vrijdag 13 Dee. vm 1060 10900, nam. 10901—11300. Zater is» 14 Dec. vm 11301 en hooger. 2! ,-o

de Stem | 1946 | | pagina 3