HUISVESTINGS MOEILIJKHEDEN r De instructie der Commissie-Generaal Accoord over vredesverdragen Groede krijgt een hertenkamp Aanslag op postkantoor te Utrecht Bijzonder Gerechtshof p Middelburg Zeeuwscfie inpolderingen Zwitsersche fceurturners 0 naar Bergen op Zoom Kerkeiijke benoemingen Welke maatregelen genomen heeft Goes IN 'T KOUT Stalin rust VOOR SUMATRA vrijheid van beslissing gevraagd Tn genoemde aide mérnoire ve klaarde de regeeilng t.a.v. Ja' In. de memorie van antwoord op de begrooting van Overzeesehe gebiedsdeelen is opgenomen de in structie welke de Commissie-Gene raal is medegegeven naar Indië. Daaruit blijkt o.m., dat de commis sie twee uitgangspunten in het oog te houden had, een volkenrechte lijk en een staatsrechtelijk. Volken rechtelijk moest zij In het oog hou den het Handvest der Ver. Naties en de met de geallieerden aangega ne overeenkomsten, staatsrechtelijk de Kon. rede van 7 Dec. 1942. de regeeringsverklaring van 10 Febr. 1946, de troonrede van 23 Juli 1946 een aide-memoire van 6 Aug. 1946 en het behandelde in de Staten- Generaal bij de instelling van de commissie-generaal. ver- Java bereid te zijn het defactobestuur van de republiek hierover te erken nen, met uitzondering van de on der geallieerde controle staande ge bieden. T.a.v. Sumatra toonde de refer ring eenzelfde bereidheid, indien een voorafgaande onderzoek zou uitwijzen, dat de algemeene stem ming onder de bevolking aldaar aan deze oplossing de voorkeur zou ge ven boven die van 'n autonoom lid maatschap van de Indonesische fe deratie, zcoals in Malino uitgestip peld. onder voorwaarde dat de be trekken bevolking coodra de om standigheden een politiek georga niseerde ui S n raak mogelijk zou ma ken, in staat moet worden gesteld hierover in vrijheid een beslissing te nemen. Overigens impliceerde de Ned. verwaarden van Febr. 1946 een passende medewerking in de leiding der Indonesische aangelegenheden, op grond van het principe der ge meenschappelijke verantwoordelijk heid. TTIT DE MEMORIE van woord, die vastgesteld ani- vrerd' vóór het overleg met commis sie-generaal hier te lande dat is voor 26 November jA, blijkt na der dat de regeering vtn dr. v. Moók geen ontslagaanvrage heeft ontvangen, dat zij de federatieve constructie, welke op die Malino- conferentie is aanvaard, voor de structuur vm geheel Indonesië aan nemelijk acht je maar dat uit de verslaggeving van de commissie- generaal bleek dat begrenzing der na te streven nieuwe orde ning volgens de instructie indien streng werd vastgehouden aan de Duitse*.d Maandag aan de orde DEVIN heeft het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Lon den telegrafisch doen weten, dat ten aanzien van alle vredesver dragen te New-York volledige overeenstemming is bereikt, afge zien van enkele punten van on dergeschikt belang. Wat de herstelbetalingen betreft, werden de volgende door Frankrijk voorgestelde bedragen aanvaard: Door Italië te betalen; 125 mil lioen dollar aan Joego-Slavië, 105 millioen dollar aan Griekenland, 5 mllücen dollar aan Albanië en 25 mli Koen dollar aan Ethiopië. Door Bulgarije te betalen: 25 mil Koen dollar aan Joego-Slavië en 45 millioen dollar aan Griekenland. Griekenand en Joego-Slavië ontvan gen dus elk een gelijk bedrag van 150 millioen dollar Tn de politieke commissie werd be- sloten tot het vormen van een internationale controle op de atoom energie, teneinde te verzekeren, dat deze alleen voor vredelievende doel einden zal worden gebruikt. A Is de raad van ministers er van- daag ln slaagt overeenstemming te bereiken over de laatste punten vati ondergeschikt belang bij de vredesverdragen met de voormalige satellieten van den As zal de kwes tie Duitschland Maandag ter spra ke komén. Het zal ln hoofdzaak gaan om de bepaling van plaats en datum der volledige behandeling. Heden zon onder 16,36 nur en maan onder 6,35 uur. Zondag zon op 8254 uur en onder 16,30 uur, maan op 16,17 en onder 8.6 u.. Maandag zon op 8,35 u. en maan op 17,5 uur. Weers verwachting: Na tijdelijk ge broken bewolking, later weer toenemende bewolking met plaat selijk regen. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige, Wes telijke wind. Iets hoogere tem peratuur dan gisteren. in de aide-memoire en de 10 Fe bruari verklaring gedachte uitwer kina van do 7 December reois, te eng getrokken, was. m,a.w. te veel gedacht was atn. 'een sterk uni- taristiscli gemeenschappelijk stasts verband, terwijl ce richtlijnen leit. den naar een overwegend federa tief staatsverband. Op grond van een en ander is de commiss-e-ge- nerati de gelegenheid gelaten na te paan wag ter plaatse als feite lijk bereikbaar en aannemelijk kon warden beschouwd en de vrijheid gegeven vast te leggen en te pu- bhceeren welke overeenkomst kon worden bereikt. IV:' schulcenpositie van Ned.-In- tlië bedroeg per ultimo Octo ber 2 millisrd 900 millioen gulden. De directe schade tijdens de Jap. bezetting bedraagt 2255 millioen gulden. 7LTAANDAG 16 Dee. as. zal de Gymnastiekvereeni- ging Sparta uit Bergen op Zoom een keurgroep Zwitser, sche kunstturners ontvangen De groep zal bestaan uit een 12-tal turners. Naast het in- dividueele kunsttumen zul len de Zwitsers ook het be roemde klassikaal toesteltur- nen demonstreeren. Aangezien Zwitserland in het internationale tvimleven in de voorste rij staat be loofd deze demonstratie een sportmanifestatie van den eersten rang te worden. "oooooooooooooooooooooi J^EDEHIAND, België en Luxem burg sjjn het eens met bet Amerikaansche voorstel om de Duit sche krijgsgevangenen vóór 1 Oct. 1947 naar huis te sturen. x«><><>o<xxx>o<x><><><>oo<>o<x>o<><>o<>o<>oo<xx><><><><><x>o<><>coo IN EEN VERGADERING van het bestuur der vereeniging voor Vreemdelingenverkeer Groede werd in beginsel be sloten tot het oprichten van een hertenkamp Groede. Van verschillende zijden Is reeds medewerking toegezegd. Zoo heeft deze vereeniging reeds de beschikking over een tweetal jonge herten. Zoo spoedig mogelijk zullen deze naar Groede worden gebracht. Tevoren moet het kamp echter nog in orde worden gemaakt. Het ligt in de bedoeling op korten termijn nog enkele jonge herten aan te schaffen. Het kafnp komt aan den weg Groede-Nieuwvliet. Het zal zoo veel mogelijk met bloemen worden omgeven. 000<>000000<>c>00000c-0000->c><>0<x><><x>c><xx>000<>000000 Pakje met explosieve stof in het gebouw gegooid Geen persoonlijke ongelukken ■pEN ontploffing heeft gister- avond om 8,15 uur een zeer groot aantal ruiten van het hoofdpostkantoor te Utrecht la ten sneuvelen. Overigens liep het gebouw geen grootc schade op. Persoonlijke ongetuikken hebben zich niet voorgedaan. De ontploffing welke gevolgd weid door een groote steekvlam, heeft zich voorgedaan in het scrus- terrain aan de voorzijde van het gebouw Deze ruimte, welke ge bruikt wordt als opslagruimte en archief, kreeg groote schade. Vermoedelijk hebben onbeken den een flescb of pakje met ex plosieve stof, mogelijk trotyl, over het anderhalve meter hooge muurtje, dat op het trottoir voor het sousterrain staat, door een der ramen naar binnen gewor pen. Uit het voorloopige onderzoek meent de politie te moeten conclu- Kapelaan L. de Weert wordt pastoor te Huybergen Z. II. Exc. de Bisschop \an Breda heeft benoemd tot Pastoor te Huybergen den Zeerecrw. heer L. de Weert, tot kapelaan te Bre da (O. L. Vr. Tenhemelopneming) den weleerw. heer J. Huysmans, to* kapelaan te Wouw den wel eerw. heer Hadr. Hendrikx, tot assistent te Groede dne weleerw. heer Jos. Ooms, priester van het De nieuwe pastoor van Huyber- Scminarie. gen werd in 1899 te Leur gebo ren. Op 14 Juni 1924 werd hij priester gewijd. Zijn eerste stand plaats was Nispen, waarna hij van 19261943 kapelaan was in de St. Joseph-parochie te Bergen op Zoom. Op 2 Februari 1943 kwam kapelaan dte Weert naar Breda, waar hij tn de parochie van de H. Maria Hemelvaart een bekwaam jeugdleider bleek. Tevens kwamen hier zijn muzikale talenten, aan het parochieel zangkoor ten goe de. De Bredasche pastorie ziet den sympathieken priester nooce heen gaan. Te Huytcrgen wacht hem een zware taak, d'aar zoowel berk als pastorie hier verwoest zijn. deeren dat hier geen sprake is van een bomaanslag. Er zijn nl. nergens in het sousterrain scherven gevon den. Ook omtrent de beweegredenen van den persoon of personen, die deze ztolooze vernieling op hun ge weten hebben, tast de politie vol komen in het duister. Het is wel merkwaardig, dat zlcli eenige maanden geleden in Utrecht op het Koekoeksplein een soortge lijke ontploffing heeft voorgedaan. Ook deze ontploffing is nog niet opgehelderd. Steenen xoor brood. JOS. LOCKEFEER uit St. Jan steen vertelde aan het Hof, dat hij oorspronkelijk bakker was, dooh inplaats, dat hij brood voor den burger bleef bakken, was hij de NSB ingewandeld, werd een groot man de WA, liet zich werven voor de Nach- richtentruppen, kwam tenslotte bü de Landwacht Nederland te recht en werd ingezet aan het Nederlandsehe front. Hoewel verd- aanvankelijk be kend had, zoowel te Arnhem als •te Optrorst en Veenendaal ac tief te hebben deelgenomen, krabbelde hij thans terug en pro beerde alles zoo onschuldig mo gelijk voor te stellen. De proc.-flscaal nam die ver ontschuldigingen niet aan en meende dat hij tegen de geal lieerden wel degelijk had ge vochten. Verdachte was volgens de aan klager te lui geweest om te werken, had een grooten bek gehad, trad fel op; bedreigde burgemeester Geirnaert en toon de zich ln alles een actief NSB- er De procureur-fiscaal eischte 8 jaar gevangenisstraf. Mr. Kurtz verdedigde L. en voerde verzachtende omstandig heden aan- Uitspraken E. Th. de Block, 30 jaar, café houder te Zuiddorpe, 2 jaar en 6 maanden gev. met aftrek se dert 18 Juni 1945; Te Ga de Visser, 34 jaar, wo nende te Goes (voorheen Sou burg): vrijspraak L. J. de Regt, 25 jaar, kantoor bediende wonende te Terneuzen 3 jaar gev- met aftrek sedert 16 Mei 1945 H. E- Lelichtenberg, echtg van P. van Hermon, 39 jaar, wonen de te Hoek; 2 jaar gev met af trek sedert 8 April 1946, met ont zetting uit de kiesrechten voor het leven (verlof tot het instel len van beroep in cassatie ver leend). J. A. de Roeck, 21 jaar, fabr- arbeider te St. Jansteen: 3 jaar gevangenisstraf te ondergaan in een bijzondere strafgevangenis voor jongelieden, met ontzetting kiesrechten voor 10 jaar; (verlof tot Instellen van beroep in cas satie verleend); J. den Engelsman, 24 jaar, ii Dat men hier iets moest doen ligt voor de hand. Momenteel zijn er te Goes ongeveer 300 samenwoningen, waarvan een groot deel vrijwillig, terwijl er nog 200 gegadigden op. de wachtlijst staan. Men kan dus niet zeggen dat er in de Ganzenstad - met de botte bijl op is losgehakt. Te Goes laat de burgemees ter zich voorlichten door een commissie van advies, die, naar onze stellige overtuiging, haar zeer ondankbare taak nauwge zet vervult, zoo eerlijk en on partijdig mogelijk te werk gaat en oog heeft voor bijzondere ge vallen. De grief dat over net alge meen juist de groote en schraal bevolkte panden geen inwoning hebben, trachtte zij te onder vangen door de aanstelling van een controleerend geneesheer - buiten Goes wonend - die de „zenuwbezwaren" waarmee dik wijls de bewoners van de groo te hulzen werken, op hun echt heid moet toetsen. Ook het opmeten en in kaart brengen van de woningen te Goes getuigt Van den ernstigen wil serieus te werken. Bron van zorg. De onderlinge ruzies zijn voor burgemeester en commissie me de een bron van zorg en zij zouden Salomons wijsheid moe ten bezitten, om steeds de juiste beslissing inzake de schuldvraag te nemen. Toch kan men er wel zeker van zijn, dat indien werkelijk onhebbelijk gedrag van inwo- nenden vaststaat, ingegrepen wordt. Van den anderen kant, mag weer niet vergeten wor den. dat ook de gastheeren en gastvrouwen de perken der wel levendheid durven, te over schrijden Misschien kan, waar de sa menwoning nog lange jaren een maatschappelijk verschijnsel zal zijn, het in de toekomst zoover gebracht worden dat door een lichte verbouw of aanbouw be reikt kan worden, dat leder gezin zijn eigen keuken krijgt, waarmee de eerste twistappel opgeruimd zou zijn. Wanneer dan de verplichting daartoe komt te rusten op den ..inwoner'' zouden tevens licht vaardige aanvragen worden voorkomen. Mogelijk is het echter ver standiger dat al het beschik bare materiaal gereserveerd wordt voor den woningbouw, omdat dit alleen de beste re medie is tegen de zooveel stof opjagende samenwoning. Zoolang die echter noodig is hopen wij op de doorbraak van het inzicht, dat deze kwestie ontstond door den verschrik- kelijken wereldoorlog en dat zij niet opgelost kan worden door schilder te Axel: 2 jaar en zes maanden gev-, met aftrek sedert 20 Mei 194; M. H. de Koeyer, 22 jaar, land bouwer te Terneuzen: 4 jaar ge vangenisstraf, met aftrek sedert 1 Juni 194 (verlof tot instellen van beroep in cassatie verleend) P L. Lernout, 2 jaar, klom penmaker, wonende te Clinge: 4 jaar gev- met aftrek sedert 24 Dec. 1945 (verlof tot het instel len van beroep in cassatie ver leend) W. F. Kaijser, 29 jaar, landar beider, te Driewegen, gem Ter neuzen: 9 jaar gev- met aftrek sedert 31 Mei 1945; (verlof tot instelllen van beroep in cassa tie verleend) Komt er schot in? TN DE Memorie van Antwoord „Openbare Werken en We deropbouw", komt de volgende passage voor: Voor de Indijking van den Braakman is een plan in bewer king, terwijl voor het inpolderen van een deel van het Sloe, be zuiden den Sloedam, een voor loopt? ontwerp gereed is- MATERIAAL VCOR HET ZEEUWSCHE COSTUUM. De Bredasche firma Stieger (vroeger te Goes) is erin ge slaagd een belangrijke partij Chelas (schortenbont), bestemd voor de Zeeuwsche kleeder dracht, uit België te importee ren. Het eerste gedeelte van bedoelde partij wordt één dezer dagen naar Zeeland afèezonden zoodat dit artikel waaraan zeer groot gebrek bestaat, binnen af zienbaren tijd ln de verschil lende 'zaken van de Zeeuwsche Eilanden, m.n. Zuid Bevelend en Walcheren, aanwezig zal zijn. GTALIN brengt sinds zes weken een rustkuur door in een ge zondheidsoord op de Krim. Hij schijnt een hartaanval gehad te hebben. sfc TIET treinverkeer tnsschen Delft en Schiedam is op enkel spoor hervat. OOP melk- en Ralfkocien zijn de veevoedernormen voor de periode 22 Dec.18 Jan. met 5 kg verhoogd. De normen voor pluim vee znllen waarschijnlijk de volgen de periode verlaagd worden. TYverecnkomstig de vrarjvachting, heelt het vrijgeven «fesr textiel- goederen in België niet tot een stormloop op de winkels aanleiding gegeven. TN verband met het ongeval met een wapen ln een wo ning is door de recherche te Rotterdam in de woning van een 17-jarigen jongen een re volver en scherpe patronen in beslag genomen en ten huize van een 15-jarigeD jongen 50 bladen bladkruit, vier stukken trotiel, drie granaten en een 50- tal patronen van verschillend kaliber. Een 16-jarige knaap had drie mitrailleurbanden ge vuld met patronen, twee kleine defecte stenguns, ongeveer 400 stukken bladkruit. een bos pijp- kruit en circa 100 patronen van verschillend kaliber. TIET LEGER van de centrale Per zische regeering heeft een aan val met tanks en handgranaten, op grootc schaal, ingezet tegen de Azerbeidsjanschc „opstandelingen die den aanval zonden afgeslagen hebben. TN THESSALIE, Epirns, en Pel»" ponnesus en Thracië is dc gue rilla weer opgelaaid. Regecrings- troepen hebben grootscheepse!" „zuiveringsacties" tnsschen de ber gen Paikos en Skra voortgezet. Op merkelijk is, dat 4 Amerikaanse!" oorlogsschepen in de haven vl" Athene zijn verschenen. twist, tweedracht en strijd» maar wel door begrip voor el kanders lasten en moeilijk heden. Alle betrokkenen wensclie» we dit noodzakelijk begrip

de Stem | 1946 | | pagina 2