20 Ojg minder A oio» voor industrie .EERT Regeering in groote lijnen achter Cheribon-ontwerp? Reorganisatie gezondheidszorg in voorbereiding De noodlottige surprise DISTRIBUTIENIËUWTJE S Minister ÜU Gezantschap H. Stoel IB. Woensdag beginnen debatten in de Tweede Kamer Wat is de waarheid? Tweede Kamer in Sinterklaas- stemming- Nog zuiniger met gas en electriciteit Ook de vrouw overleden NEDERLAND wil Duitsche jeugd helpen Grenscorrecties De inbreker: „En als je iets bij mij meer vriendelijk aan" diirjt weg le halen, kijk ik je nooit Correcties in prijzen van akkerbouwproducten het rs it. In ink i :h alle en itierf e-ds naar sior Mosae" s naar de 1 geleid waar j iging wacht J 3 verschil- li klassen. Nog ;en wachten daar. Oe esloten wor- aeene recep- der belde ta allen eens het voorbe- ;enoten, zul- .g 11 Decern tmorgen be lgegeven zijn haar tegen- aats te ver in het bezit >ndheid, een te gaan ge- >ederhuis foto's waren dik nog niet Hoogenboom vol, dat hij fstal ingere- aag. en daar en nu had warte markt e verdienen, 'en zij opge iier papieren oordeeld tot enisstraf. De toen met ipreken. Na je over „Mo- lotseling de legde deze Hoogenboom snde op zijn hij dat was it onmiddel- dat ben ik" lere foto. De ocht hem dit ezen en on- n, wanneer et klopte, ek, zei niets, nis te lezen tas kreeg hij ug. inen wel zoo t hebbeit ze t. Dat ik een ik, lk heb al eten- maar kleeft geen dat hij bij ing uit het in den Haag zaagje naar okkeld- De hun arres- ezit van een niek en een beide heeren ikregen werd geplaatst lolitie-autori- t hebben de ;herche toe- Hoogenbooni ar Amster- rengen- tweg. DERDE JAARGANG No. 639 chen weinig lot was zeer gun- Van der arrestatie kreeg e«n adat hij on- )litle in een gewasschen- ziekenhuis Ie dage11 hcop voor de kheid r.Helm egendeel zou zijn pe- echter goed gf" vol" Comm. v Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS; C. J. VAN IIOOTEGEM; A E. LANGENHORST; Mr De A. J. J M MES: Mr. EX. B. E. DE RECHTER. Verschijnt eiken werkdag - Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) 3.36 p. kwartaal: per post 4.10; p weck (bij nlet-postbestcll.) f 0.26; Losse nummers 6 cent - Postrekening 270.841 ZATERDAG 7 DECEMBER 1946 Voor God, Koningin en Vaaerland UITGAVE: STICHTING „DE STEM" D recteur: J. A H. M VAN SCHLJNDEL; Hoofdredacteur: J. J 11 A BRUNA; Algem. Zeeuvvsch-rcdacteur: VV GROFFEN Vlisslngen; Zeeuwseh-VIaanderen: Bureau Hulst. Dubbele Poort 7, tel. 102; Red.: J v. d BROEK Bbbureau Oostburg Nieuwstr 23, tel 35: Z.-Eüanden Bur. Coe3. Westsingel 75, tel. 2236. Red. N. J. KARHOP TV-A DE gemeenschappelijke bijeenkomst van den Ministerraad met de Commissie-Generaal welke gister van 9 uur tot half 1 duurde, is het officieel overleg met de Commissie-Generaal vol tooid. De Ministerraad zal vóór a.s. Maandag nog afzonderlijk bij eenkomen ter bepaling van zijn definitief standpunt ten aanzien van de Indische kwestie. IV stand van dc besprekingen tus- schen den Ministerraad en de Commissie-Generaal en die In den Ministerraad wettigt volgens het ANP de verwachting, dat het Ka binet Zondag de laatste hand zal kunnen leggen aan de officieele verklaring, welke de regeering voor de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal zal afleggen en waarin zij zich zoo meente het ANP in groote lijnen achter het basis-afi- coord van Lingadjatl zal stellen. Nadat Maandag de Ministerraad in gebruikelijke wekelijkschc vergade ring bijeen zal zijn geweest, zal de officieele regeeringsverklaring Dins dag door minister Jonkman in de Tweede Kamer worden afgejegd. terwijl tevens een Memorie van Telichting van de hand der Com missie-Generaal, ongeveer 40 blad zijden tellende, aan de Kamer zal worden aangeboden. De bedoeling Is, dat Woensdag 'n aanvang zal worden gemaakt met de debatten. [Ie .New-York Times' publi- caerde Inmiddels een bericht, dat de Nederlandsche Regeering het instellen van een Rijkskabinet zou voorstaan, waarvan Indonesië. Curacao, Suriname en Nederland deel zouden uitmaken. Deze ge dachte wordt in den Haag echter „volkomen uit de lucht gegrepen" genoemd. In parlementaire kringen wordt rekening gehouden met de mogelijk beid, dat da outwerp-overeenkomst in de Kamer weliswaar in discus sie, doch niet in stemming zal wor den gebracht. De aangelegenheid zou constitutioneel zoodanig kun nen worden beschouwd, dat slechts over een overeenkomst stemming mogelijk is4 doch niet over alge meen accooi-d, dat nog tot oen over eenkomst moet uitgroeien. Indien over de basis-overeenkomst niet wordt gestemd, zou het initia tief op de oppositie kunnen over gaan, die dan eventueel door een motio de Kamer tot een uitspraak omtrent het accoord van Linga djatl zou moeten brengen. Aan de precaire situatie te Me- dan schijnt een einde te ko men. De Nedei'landsche en Indone sische delegaties zijn namelijk tot overeenstemming gekomen. De op lossing, die men gevonden heeft, zou bevredigend voor beide partij en zijn. De details moeten nog be sproken worden. TN de Tweede Famer heeft de communist Mr.. Stokvis met grooten nadruk verklaard: ,.In onze partij is geen plaats voor losgelaten landverraders. Door onze partij worden in geen enkelen vorm pogingen aangewend om uit die groepee ring het aantal onzer politieke aanhangers te vergrooten." De heer P 'g Jr. schrijft nu aan „Het Vrije Volk": „Ik zal den heer Stokvis niet tegenspre ken, maar wil alleen meedeelen, dat mij bekend is, dat in Utrecht „De Waarheid" gratis wordt bezorgd bij vrouwen van opgesloten NSB-ers en land- wachters, zoolang deze zich in hechtenis bevinden." Zoo weerspreekt „De Waar heid" de door mr. Stokvis ver kondigde „waarheid". ■vru TENGEVOLGE van de mijnwerkersstaking in de Vereenigde iN staten de toevoer van Amerikaanscho kolen opnieuw onderbro ken is, ligt het voor de hand. zoo deelt men ons van bevoegde zijdo mede, dat ook de kolenvoorzienlng van ons land hiervan nadeelige gevolgen gaat ondervinden. Ook de kolenimport uit Duitschland laat zich voor Januari ongunstig aanzien. Hoewel getracht zal worden de industricele bedrijvigheid zoo min mogelijk te beperken, zal het kolentekort het noodzakelijk maken op de toewijzingen voor de industrie een voorloopige korting toe te pas sen van tenminste 20 procent. Aangezien ook de kolentoewijzingen voor de gas. cu electrlcitcits- bedrijven met minstens 20 procent zullen worden verlaagd, zal op het verbruik van gas en electriciteit onmiddellijk een overeenkom stige besparing moeten worden bereikt. Er zal met alle middelen naar worden gestreefd de huisbrand- voorziening normaal te doen verloopen en de voor dit stookseizoen in uitzicht gestelde 12 eenheden te waarborgen. /VOK de cchtgcnoolc van den heer Boer te den Ilaag. waar op pakjesavond een projectiel in een surprise werd thuis bezorgd is overleden. Haar verwondingen waren van dien aard, dat zij nog denzelfden avond daaraan is over leden. wuste perceel even te willen afge ven, waarop hij weer doorreed. De burgers voldeden aan dit verzoek en vervolgden hun weg'. Aanvankelijk heeft men gezocht naar een Poolschen militair, met wien de 18-jarige dochter eenigen tüd omgang heeft gehad, welke om gang echter door den vader werd verboden. Deze Pool werd opgespoord, maar bleek een Nederlander te zijn. die zich bediende van den naam van zijn Poolsche echtgenoote. Voor zoover is komen vast te staan, heeft deze „Pool' met deze zaak niets uitstaande. T\E TWEEDE KAMER was gister in Sinterklaasstemming ten aanzien van de begrootingen 1946 en 1947 van Sociale Zaken. Zonder hoofdelijke stemming werd Sociale Zaken goedgekeurd. Ook het wets ontwerp tot opheffing van het Her stelfonds 1940 ging er zonder meer door. De Kamer machtigde bovendien den voorzitter, leden aan te wij zen voor dc parlementai -e com missie, welke ingevolge dc motie Kcmme naar Curacao en de Ne- derlandschc Antillen zal worden uitgezonden. Dc president van de Eerste Ka- meer heeft reeds eerder een der gelijke machtiging ontvangen. Minister thees had nog eenige antwoorden In petto over de volks gezondheid. Hij wees er o.m. op, dat de sterftecijfers voor T.B.C. slechts even boven de cijfers van voor den oorlog liggen. Ook de zui gelingen-sterfte heeft het percen tage van voor den oorlog weer bij na bereikt. Ten aanzien van het streven naar verdere verbetering op het gebied der volksgezondheid merkte hij op, dat de staat een belangrijke taak te vervullen heeft; hij heeft toe te zien, dat het mogelijke geschiedt, hij heeft leiding te geven. Dat sluit echter niet in, dat de staat alles zelf moet doen. Plannen lot reorganisatie van de gezondheidszorg zijn in voor bereiding. Wat de sanatoriuraruimte be treft, deze is belangrijk uitgebreid door barakkenbouw, waartoe van overheidswege verleend. medewerking is Tenslotte merkte de minister nog op, dat de salarissen der districts wijkverpleegsters niet onaanzienlijk zijn verhoogd. Perszuivering. TAezer dagen is de indiening van een wetsontwerp te verwach ten, waarbij voorgesteld wordt de regeering te machtigen het tijde lijk persbesluit, dat op het laatst dezer maand afloopt, te verlengen tot 1 Juli 1947. Verwacht wordt, dat vóór dien tijd een persnoodwet in werking zal kunnen U-eden. GOEDKOOPERE KOEK. De verbruikersprijs van het klein ste model verpakte ontbijtkoek, nl. van 200 gram, is verlaagd en is nu, naar gelang de kwaliteit: 21 tot en met 25 cent. Een eenheid ontbijtkoek (105 gr.) moet tenminste 50 gram bloem en 50 gram zoetmiddel bevatten. De verbruikersprijs van kantkoek is nu ten hoogste f 1.00 per kg. ver pakt en f 0.90 per kg. onverpakt. GEEN BEZORGDHEID OVER HET BROOD. In tegenstelling met de meening, dat hier en daar post vat, als zou het broodrantsoen thans worden bedreigd, wordt van officieele zijde medegedeeld, dat er geen reden is voor directe bezorgdheid. Staatkundig Gereformeerden Christ. Hist. Unie er tegen. en Bij de behandeling van Buiten- laudsche Zaken in de Tweede Ka mer achtte minister van Boetze- laar het gewenscht, dat aan- de besprekingen over Duitschland ook door onze Oostelijke naburen zal worden deelgenomen. Nederland zou fen aanzien van de opvoeding der Duitsclie jeugd iets kunnen doen. Daarover is ge- dachtrnwisseiing gaande. Op cul tureel gebied kan wellicht ook iets gedaan worden. Bij de Unesco is deze vraag in studie. Omtrent het protest van de gcm. Emden tegen grenscorrecties had de minister nog geen officieele ge gevens ontvangen, In verband met de vragen inzake de positie van mr. van Kleffens, zei minister van Boetzelaar te hopen dat mr. van Kleffens zitting in het kabinet wil nemen, zeker ais na l Januari Nederland geen lid van den Veiligheidsraad me:r zal zijn. In Lake Success. Men weet thans, dat het pakje werd gebracht door een militair, op een motor met zijspan, die voor het perceel stopte. Deze vroeg aan twee burgers het pakje aan het be- 0000000<x>0000<^000c'0c'<x>000-c>000<x>'c>00<>c>0<)00000c>000000c>0<>0 OOOOOOOCOOOOOO SATERDAG 14 Dec. zal dc her- u stelde spoorbrug over de Maas bij Mook in de lijn Nijmegen-Venlo officieel worden geopend. gij dc voortgezette behandeling der begroeting van Buitenl. Zaken heeft minister van Boet zelaar met nadruk verklaard, dat het amendement Zandt (SG) om het Gezantschap bij den H. Stoel op te heffen, onaanvaardbaar was. Dinsdag zal er nu over het bewuste amendement gestemd worden; dan zal trouwens de ge- heeie begroeting in stemming ge bracht worden. Dit besluit viel nadat de heer Zandt (SG) zijn bewust amende ment had verdedigd en de Christ. Hist. Unie den Herv. Gereformeer den spreker bij monde van den heer TAe sub-commissie van den Vei ligheidsraad. die tot taak heeft een gemeenschappelijke resolutie op te stellen inzake het in te ne men standpunt ten opzichte van het Spanje van Franco, heeft gister, na twee vergaderingen slechts over eenkonist bereikt over de inleiding tot een dergelijke resolutie, waarin een deel van de Amerikaansche en Poolsche voorstellen is opgenomen. Men heelt nog niet gesproken over aanbevelingen tot het verbreken der diplomatieke en economische be trekkingen mei Spanje. Schmal helaas was bijgevallen. De Christ. Historischen hebben helaas in de 21 jaren niets bijgeleerd! De P. v. d. A. zal één afwijkende stem vertoonen. De fractie-voorzit ter, Jhr. van der Goes van Katers, verdedigde het Gezantschap kort en krachtig. Hij zou een afschaf fing roekeloos vinden. De heer Scheps kwam echter ver tellen, dat hij op grond van zijn evangelische opvattingen de mee ning van den heer Zandt deelde. De heer Serrarens (KVP) bepleitto het handhaven van het Gezant schap. TT ET algemeen streven om te ko- men tot prijsverlaging kan ook op de vaststelling der prijzen van de akkerbouwproducten van den oogst 1947 van invloed zijn, d.w.z. er zullen eenige correcties aange bracht worden. Deze correcties hebben betrek king op een relatieve verlaging van de prijzen der suikerbieten, een kleine verhooging van den prijs der groene erwten en een aanmerke lijk verhooging van den prijs van liet lijnzaad. Voor stroovlas zal een richtprijs worden vastgesteld. T.a. v. karwij. en blauwmaanzaad dient rekening te worden gehouden met prijzen, die afhankelijk zijn van hetgeen in de importlanden voor deze producten bedongen kan wor den, eventueel onder vaststelling' van een minimum, dat niet hooger gesteld zal worden dan de kostprijs zonder ondernemersloonen, en van een maximum, dat niet heneden de thans geldende richtprijzen zal lig gen

de Stem | 1946 | | pagina 1