STAD EN LAND De heffing op Binnenkort verschijnt een belangrijk rapport Konijnententoonstelling I stroovlas vSaslint en vlasafvallen derde Bezwaren van de zijde der vlassers £)E HEER R. van Acker te Heikant schrijft: Toen de bevrijding van Ne derland nakend was en de Re geering in Londen zich moest beraden omtrent te nemen maatregelen welke alsdan aan de orde zouden komen, werd besloten dat bij eventueele prijsverhooging op diverse pro ducten de hierdoor gemaakte winsten op de voorraden door Haar (de Regeering) afge roomd zouden worden. Na de bevrijding van het Zui den van Nederland werd door de aldaar gevestigde vlasindus trie, zoodra daartoe de gelegen heid bestond, een prijsverhoo ging gevraagd en wel op deze gronden Reeds in 1942 werd door de Nederlandsehe vlasindustrie aan de bevoegde autoriteiten een dergelijk verzoek gericht uit oorzaak dat loonen. vervoer, onkosten, reparaties aan ge touwen en machines dusdanig verhoogd waren dat prijs verhooging van het geprodu ceerde product noodzakelijk was De zaak werd in handen ge steld van den Nederlandschen prij zencommissaris, die een prijsverhooging op vlaslint en vlasafvallen goedkëurde. De goedkeuring werd echter door den Duitschen prijzencommissa- ris verworpen, eenvoudig om dat deze naar prijsstabilisatie streefde. Zoolang de bezetting geduurd heeft is de toestand gehandhaafd en moest ieder maar verder modderen. Duide lijk is dat de bonafide vlasfa brikant tengevolge van het steeds stijgende kostenpell met verlies werkte. De prijzen verhoogd. 0AAROM moest in dezen toe stand voorzien worden en aan de hand van een accoun tantsrapport werden de prijzen van waterroot verhoogd en wel zoodanig dat het merk 00 met f 20 steeg en het merk G met f 45. Ook de dauwrootvlassen zouden verhoogd worden en wel zoo dat D 6 gelijk zou staan met waterroot B., welke ver houding gedurende de bezetting steeds gegolden had. Van de zijde der dauwroters in Z. VI. werd hiertegen heftig geprotes teerd. Men toonde, aan de hand van de Belgische monsters in vergelijking met de Nederland sehe, aan dat gedurende de bezetting het dauwrootvlas steeds te laag gewaardeerd was geweest en dat deze toestand niet langer bestendigd mocht blijven. De Regeeringsautoritei ten zwichtten voor de feiten, roet het gevolg dat de dauw rootvlassen met nog circa f 15 verhoogd werden, waardoor een jarenlang bestaan hebbend on recht hersteld werd. Nadat dok overig Nederland bevrijd was, werden de verhoog de prijzen tevens voor dat deel geldig verklaard en werd door de Overbeid bij verordening vastgesteld dat de winst op de voorraden door haar afge roomd zou worden, en wel 1.5 cent op alle aanwezige voorra den stroovlas van voor 1944 en h*t prijsverschil ontstaan op vlaslint en vlasafvallen. Felle reactie. yOEN de vlassers van het Be drijfschap voor Vlas en Hennep bericht kregen hoeveel zii ingevolge deze heffing aan dit lichaam zouden moeten be talen waren het in het bijzon der de Zeeuwsche vlassers die hiertegen fel reageerden. Er werd door de besturen der vlassersvereenigingen een alge- meene vergadering gehouden, waarbij besloten werd de hef fing niet te betalen en wel om deze redenen: 1. De heffing op stroovlas was zeer onbillijk omdat voor vlas van b.v. 21 cent per kgr. en voor vlas van b.v. 3 cent per kgr. voor beiden 1.5 cent hef fing betaald moest worden, ter wijl men toch om 100 kgr. vlas lint te produceeren meer stroo vlas noodig heeft van 3 cent dan van 21 cent; 2. Omdat reeds van 1942 er kend was dat de vlasprijzen te laag waren en de bona fide vlasfabrikant sedert dien met verlies gewerkt had, zoodat hier geen sprake was van winst afroomen, maar een verliesge vende toestand ongedaan maken; 3. Dat vooral de dauwroters deze heffing niet konden ac cepteeren omdat met deze prijsverhooging een hun gedu rende de geheele bezetting aangedaan onrecht hersteld werd 4,Omdat tengevolge van de gevaren op de Zeeuwsche stroo men de kostprijs van de pro ducten van de Zeeuwsch Vlaam sche vlassers 2 a 3 cent hooger lag dan in overig vlasbewer- kend Nederland. Het bestuut werd gemach tigd deze zaak met de Over heid op te nemen. De questie werd in handen gesteld van het 2e Kamerlid Mr. Mes. Ten gevolge van het ziek worden van Mr. Mes was reeds twee maal een bespreking van deze zaak tusschen de afgevaardig den van de vereenigingen en het Bedrijfschap voor Vlas en Hennep uitgesteld en toen bleek dat op het volledig her stel van Mr. Mes niet gewacht kon worden hebben de afge vaardigden der vlassersvereeni gingen, met den heer A. Locke- feer als vertegenwoordiger van het Provinciaal bestuur, de ge legenheid gehad om de grie ven van de vlassers ten op zichte van de heffing naar vo ren te brengen. De heer Locke- feer steldetoen nog de vraag of het „handhaven van deze heffing voor het Bedrijfschap een prestige kwestie was, waar op ontkennend, werd geant woord. Toch deed het eenigs- zins eigenaardig aan dat in de gehouden bestuursvergadering van het Bedrijfschap, welke vergadering plaats vond na het onderhoud met de afgevaardig den, de voorzitter een voorstel tot goedkeuring van deze hef fing er door gehamerd had, zonder de bestuursleden de ge legenheid te geven hun grieven ten opzichte van de heffing kenbaar te maken. Het gereorganiseerde bestuur van de Ondervakgroep heeft thans deze zaak van de Zeeuwsch Vlamingen overge nomen en zal deze voor het scheidsgerecht voor de voedsel voorziening brengen. Niet normaal. TOT zoover is alles normaal; niet normaal is het volgende: Na de bevrijding van geheel Nederland, toen bleek hoe wij tijdens de bezetting uitgeplun derd waren, moest ons land er in de eerste plaats aan denken zooveel mogelijk goederen te ex porteeren om als resultaat hier van in het buitenland de voor ons land hoog noodige goede ren aan te koopen. Zoo kregen de Nederlandsehe exportfirma's via de Stichting Buvlaslint op dracht vlas te exporteeren naar Engeland, Amerika, Zweden, Zwitserland, Spanje en andere landen; echter niet voor de aankoopprijzen verhoogd met een normale handelswinst, maar voor prijzen van f 3 tot f 5 per kgr., terwijl dit vlas was aangekocht voor prijzen van f 1.50 tot f 2 per kgr. De door den handel gemaak te exhorbitante winsten zouden worden afgeroomd. Dezer da gen vernam ik echter dat van Overheidswege verklaard werd dat deze winsten niet afge roomd worden omdat er geen wettelijke bepalingen bestaan op grond waarvan dit moge lijk zou zijn. Het nieuwe Walcheren Ql' DE EERSTE VRAAG, welke men zich na de bevrijding van Walcheren stelde: „Hoe krijgen we het eiland weer droog heeft de Rijkswater staat een ondubbelzinnig ant woord gegeven. Zonder plannen - daar was geen tijd voor - heeft men dit werk aangevat en tot een goed einde gebracht. Het tweede deel van het her stel en niet minder belangrijk: Walcheren een nieuw aanzien te geven, moest noodgedwon gen daarop wachten. Dit deel zal echter niet onvoorbereid be gonnen worden. Want reeds terstond bszón men zich op de maatregelen, die voor een defi nitief herstel geboden zijn. De eerste pogingen daartoe gingen van den Provincialen Planolo- gischen Dienst uit die, in over leg met de Inspectie Zeeland van den Dienst Landbouwher- stel, contact zocht met het Ruilverkavelingsbureau te Bre da in de overtuiging, dat een herverkaveling nu of nooit tot stand zou komen. De noodza kelijkheid daarvan bleek ten overvloedige op de eerste bijeen komst, welke op 6 Januari 1945 reeds te Goes plaats vond en waar de commissie een officieel karakter verkreeg. Biervliet speeld en streng militair spel. Fijn werden de karakters uitge Tooneeluitvoering Zaterdag beeld. De spelers waren rolvast en Zondagavond had alhier in het Oudte Raedthuys een tooneel uitvoering plaats, gegeven door het Zuid Nederlandisch Tooneel onder leiding van den heer Mer tens. Voor het voetlicht werd gebracht het tooneelspel „In keer" hetwelk opgevoerd werd zooals we van dit gezelschap gewoon zijn. Beide avonden was die belangstelling slechts matig Nieuw-Namen Tooneeluitvoering Ons win terseizoen is geopend met een zeer geslaagden tooneelavond ons geschonken door de R. K. Tooneelclub St- Geneslus van Graauw. Onze gasten presenteer den on>s „De Roode Adelaar" een oorlogsdrama door G. Dumont en F- van Duinen. Onze ver wachtingen waren hoog gespan nen en wij zijn daarin niet te leurgesteld. Wij zagen vlot ge- De eerste na de bevrijding {g BreskeilS TE BRESKENS werd de eerste konijnententoonsteling na de bevrijding door de vereent- gmg „Animo" georganiseerd. De opening geschiedde door den voorzitter, den heer E. A. de Bourgraaf, die alle aanwezi gen welkom heette en wees op de vele moeilijkheden, die over wonnen moesten worden om deze tentoonstelling te organi- seeren, daar veel van het ma teriaal der vereeniging verlo ren is gegaan. Gelukkig zijn de inzendingen bevredigend,, zoodat aan het welslagen der tentoonstelling niet getwijfeld behoeft te worden. Hierna was het woord aan burgemeester Eekhout. Deze bracht dank aan de organisatoren van de ten toonstelling en prees hun on dernemingsgeest om in moeilij ke omstandigheden een tentoon stelling te organiseeren. [)E PRIJZEN voor de verschil lende inzendingen werden als volgt toegekend: Groote rassen: Vlaamsche Reus, Jonge Rammen, Haas- kleur. Ie prijs met praedicaat zeer goed: A. Dierlngs te Cad- zand (tevens kampioen der ten toonstelling); Jonge voedsters. Ie pr. met praedicaat zeer goed L. Dekker te Kloetinge; Jonge witte rammen: le pr. M. Die- rings te Groede; Jonge voed sters: le pr. A. de Pauw te Bres kens; Oude voedster: 2e pr. L. A de Vlieger te Breskens; Wee ners, ram, wit: le pr. met prae dicaat zeer goed: P. Blaakman te Breskens; Weeners, blauw: 2e pr. R. Minderhoud te Vlis- singen; Weeners voedsters Jong wit: 2e pr. S. Taille te Schoon- dijke; Weeners, zwart:: 11e pr. R. Minderhoud te Vlissingen; Weeners, oud, wit: le pr. M Meertens te Hoek; Alaska, jong 2e pr. P. J. Blaakman te Bres kens: Gouwenaar, ram, oud: le pr J. de Jonge te Breskens; Jonge, voedster; 2e pr. J. de Jonge te Breskens; Klein Chin chilla, voedster, jong: le pr. L. F. Kaijser te Nieuwvliet; Ram, jong: 2e pr. L. F. Kaijser te Nieuwvliet; Klein. Chinchil la, ram, oud: le pr. J. van La- re te Schoondijke; Oude voed ster: le pr. J. van Lare te Schoondijke: Tan, zwart, ram jong: le pr. K Das te Kloe tinge: Hollander oude voedster: Jonge voedster: le pr. K. Daste Kloetinge, 2e pr. P. j. Pladdet; Oude voedster zw. 2e pr. R. v. Quekelberghe te Breskens; Klein zilver, lichtbruin, jonge voedster; 2e pr. D. W. F. Kaij ser te Zaamslag; Klein zilver oude ram: 2e pr. R. van Quekel berghe te Breskens; Pool, rood- en speelden allen zonder uitzon dering uitstekend. Er zat span ning in het spel van het begin tot het einde. Onder het ruwe soldatenkleed kiopte het ont roerde hart en dat alles wisselde elkander af zonder aan senti mentaliteit toe te geven. Na de pauze kregen wij het ,,Rare Kosthuis", een blijspel. Onze Graauwsche gasten konden ook in ontvangst nemen, op dat terrein hun man staap. De aanwezigen gierden het uit van pret- Heel den avond moch ten de spelers dankbaar applaus in ontvangst nemen Sluis Aanrijding Maandagmid dag kwam een vrachtwagen die met zand beladen was over de Hoogstraat naar de Kaai. Mej. M. Dusarduijn die op haar rij wiel uir laatst genoemde straat kwam zag den vrachtwagen te laat. Zij werd gegrepen en is met zeer ernstige verwondingen naar het ziekenhuis te Oostfourg overgebracht. Zuiddorpe Landbonwnieuws Deze week is het pakhuis dat voor reke ning van de Coöp. Handelsver. N C B op het emplacement de Z V T gebouwd wordt, onder dak gekomen. Voor de leden der Katholieke Boerenorganisatie zal dit gebouw, eenmaal volle dig in gebruik, een groote voor uitgiamg beteekenen. Naast dit gebouw zal hier ook komen een moderne pootaardappel bewaar plaats voor de ledien van Axel. Koewacht, Zuiddorpe en Over slag. oog. ram, jong: 2e pr. L. F. Kaijser te Nieuwvliet; Oude ram: le pr. R. van Quekel berghe, te Breskens; Oude voed ster: le pr. R. van Quekel berghe te Breskens: Angora, voedster, jong; le pr. P. Blaak man te Breskens; Rex, voedster jong, wit: 2e pr. W. Dleleman te Hoek; Ram, jong: 2e pr. W. Dieleman te Hoek; Voedster, jong, zwart: 2e pr. E. A. de Bourgraaf te Breskens; Ram, jong: 2e pr. E. A. de Bourgraaf te Breskens; Blauw, voedster, jong: 2e pr. E. A. de Bourgraaf te Breskens; Ram, jong: 2e pr. E. A. de Bourgraaf te Breskens; Ram, oud: le pr. met praedi caat zeer goed (kampioen der vereeniging „Animo") E. A. de Bourgraaf te Bresekens. yan lieverlee werd de taal nauwkeuriger omschrevei en op 2 Augustus 1945 kon de Commissaris der Koningin, Jlir Mr. Quarles van üfford, de commissie onder den wel sti- muleerenden maar taalkundig weinig fraaien naam „Snel- Commissie Walcheren" instal- leeren. Deskundigen op veler lei gebied maakten er deel van uit als waarborg voor een weloverwogen plan, „dat als grondslag zou kunnen dienen voor de herverkaveling van 't geinundeerde deel van Walche ren, het herstel van het land schap en de recreatiemogelijk heden, alsmede voor de ver betering van het verkeer en de vestigingsmogelijkheden van de industrie", zooals de op dracht luidde. Een geenszins eenvoudige op dracht, waarvan de commissie zich met prijzenswaardlgen spoed heeft gekweten. Naar we immers vernemen is het plan niet alleen gereed, maar ook hebben Gedeputeerde Staten het reeds bestudeerd en kan spoedig de publicatie tegemoet worden gezien. yyat zal dit rapport inhouden? Men kan het slechts gis sen, zij het dan ook dat men uit mededeelingen van leden der commissie wel eenige vei- antwoorde conclusies kan trek ken. Zeer waarschijnlijk denkt men zich het nieuwe vliegveld voor Walcheren tusschen Oost- Souburg en Ritthem (in afwach ting van de verwezenlijking van het drie-eilanden-plan en de inpoldering van het Sloe Men mag ook aannemen dat de Nieuwe Vlissingsche weg van West-Souburg naar Vlissingen in Zuid-Westelijke richting zal worden geleid, in het verlengcfe van een verkeersweg van Nieuwland naar de laatstge noemde stad. Naar wij in dit verband van welingelichte zijde vernemen, voelt men echter bij den Rijkswaterstaat niet voor een viaduct over het Kanaal door' Walcheren bij Souburg. Tenslotte lijkt de verwachting gegrond, dat men de verbete ring van het tertiaire en quar taire wegennet op het eiland onder de loupe heeft genomen. Wat hier ook van zij, dit al les zijn nog slechts veronder stellingen. De samenstelling der commissie staat er borg voor, dat een welgefundeerd plan, hetwelk de oplossing in groot verband bezien, der moeilijkheden, tracht te bren gen, tot stand is gekomen, Spoedig zal de sluier worden opgelicht. V DONDERDAG 5 DEC. HILVERSUM I: 7 nieuws. H? p. Palla, 8 nieuws, 8.15 gram. ouvertures, 9.15 morgenwijding, 9.30 Arbeidsvitaminen, 10.35 chan sons, 10.45 kleuters, 11 piano. U.w familieberichten Indië, 12 Metr. or- r kest, 12,35 piano, 13 nieuws, 13." Romancers, 14 voor de vrouw. 14 pianotrio, 15 voor zieken en gezon* den, 15.20 gram., 15.30 kinderfeest 16.15 film, 17 kaleidoscoop, 17.20 Portielje, 17.30 Musette, 18 nieuws, 18.15 sport, 18.30 Nederl. strijdkr- 19 St. Nicolaas, 19.20 volksmuziM, 19.45 RVD, 20.08 Echo, 20.15 ork 21.15 verzoekplaten. 23 nieuws 23.'' Skymasters, 23.45 gram. HILVERSUM II; 7 nieuws, M? morgengebed, 7.45 gram. 8 nieuws, 8.15 gram. 9.50 Mozart, 10 Beeth^ ven, 10.15 morgendienst, 10.45 Mw zart, 11 Zonnebloem, 11.45 kleuters 12.03 zang, 12.30 gram. 13 nleuwt 13.15 Rass. ensemble, 13.45 voor vrouw. 14 Vedelaars, 14.40 voor vrouw. 15 orkest, 16 bijbel, w- cello, 17 Sinterklaaeuitz., 17.50 W Overzee 18 Vrij en blij, 18.30 le®®' 18.45 viool. 19 nieuws. 19.15 les®. 19:30 St. Nicolaasliedjes, 19.40 'c zing, 20,05 Sinterklaasprogramn^ 2110 orgel en viool, 21.30 Kram..„. nieuws, 22 30 Bach, 22.45 Overeen king, 23 Non-stop.

de Stem | 1946 | | pagina 8