Nachtelijk bezoek bij Notaris Steensma Land van Heusden en Aliens ereld Hei onze jongens naar Indië GERELD Wat voor afleiding heb ben ze aan boord Langs den toeg 3 Oponthoud MET groote snelheid raast de acht cylinder over den door regen en late herfstblaren ge vaarlijk gladden rijksweg. Blijk baar gaat het den beiden inzit tenden nog niet snel genoeg, want zij dringen bij den chauf feur op meer spoed aan. De in uitzicht gestelde belooning doet deze evenwel over zijn be zwaren heen stappen. Vaster omklemt hij het stuur en ter wijl het zoeklicht zich een weg boort in het avondlijk duis ter wordt de snelheid tot top- hoogte opgevoerd - een spel met den dood. De toekomst voor het Belangrijke weken inzake de groente- en fruitteelt NIEUWS UIT BRABANT een vracht- Fanning kan chauffeuses nummer |,re (New Yer- Icroop Thomas |;ot groote ver van ochtend ■lelaars, uit het 1/an een riool, |in avondcos- ik er kwam, Iniet. zei hij. was vannacht val verduiveld de soos. prikania we enkele geleden mel- ■conservenblik- lor middel van jm een draadje I worden ge- Ins kunenn we |rs en -vaders nieuw ge- de Vereenig- aar.bevelen lakens, die kreggooien wan kiil zijn. 11 van gedrukt Ikeus. Het was liiks, dus werd j en wel de le- |:reld werd ge llaan toch hield uit en wel tot Is van de Ar- |:ijn plaats gin- T.C.B. le-bêche' een paar kels. KUk i-gelük paar nebt.' postzegels is er één recht |taat. Die fout maar toch is Ikte lVa penny "zaamheid. viking? Door- ^ld waren in de orden verkocht die veel!) en i/ellen, los wer- dat de perfo- het afscheuren bij vergissing jel liep, terwijl zegel door een vieren werd Sxx>oooooo laken van zijn zijn bivak, en as ingevallen, en over naar hy ze in den de. Den vol- hy zyn tim- op het licht- t venster en jn nachtwake. met zyn een- e kust zwierf, n het oog dan Inham en den «gebied. ES DOODS k voor Blake, 'Sche ervarin- lei opzichten en eenzaam- alledaagsche Jj wist wat 't nachten in gebieden door laten voorbij zien of te hoo- leven. Desal- la twee of drie vachttoren aan -shwyke toege- er opzicht niet :e Canadeesche Want op de nheden van men, dat geen dc nabyheid vachtte men "J wist men, dat i de nabijheid het verre, zeer overzyde van chten die hem n en vrouwen; ioemden af en ;n voorbijgaand ?r den horizon lordt vervolgd) (Van een bizonderen correspondent) "VTAAST het militaire programma a dat dageiyks wordt afgewerkt, bestaat er heel wat aan ontspan ning en afleiding. Ten eerste heb ben we de RA O (recreatie en al- gemeene ontwikkeling), wier enkel doel het is om haar naam eer aan te doen. Zij is vertegenwoordigd door eenige officieren en allerlei materiaal, zooals dam- en schaak spelen, kaarten, sjoelbakken, een ping-pong-tafel, enz. lederen dag zyn er wedstrijden op verschillend; groo{e sensatie. Niemand mocht gebied; wedstrijden die goed gere geld zijn en aantrekkelyk worden gemaakt door pryzen Zoo is er bv. een vreeselyk Ingewikkelde bridge drive, een Klaverjastournooi en 'n cam-simultaarfestijn op één avond Maar het blyft niet bij deze spe len; er wordt veel meer georgani seerd Zoo ontstond al spoedig 'n groot zangkoor, dat al dadeiyk avond aan avond oefende en in de Mid- dellandsche Zee al begon met een uitvoering van louter Nederland- sche liederen. Zoo is er eiken avond een film voorstelling voor een bepaald ge deelte, zoodat eenieder wekelyks 'n beurt krygt. Zoo is er een klassiek orkestje, bestaande uit twee piano's een viool en een zanger, die ook jij tijd en wylen concerteeren (alleen voor liefhebbers). En zoo is er, als hoogtepunt, het cabaret Heneva- deza (het neusje van den zalm), dat nu al een tweede programma afwerkt met werkelyk daverend succes. Er bleken heel wat talen ten onder de Jongens te schuilen, die nu allen benut zijn voor een plano, achter een guitaar, zingen de voordragende of verkleed als juffrouw Jansen. Ook dit cabaret treedt iederen avond op. ■^atuurlyk wordt er eveneens aan ons geestelyk welzyn gewerkt, dat verzorgd wordt door een aal moezenier, die dageiyks een H. Mis leest en een veldprediker, die een dienst houdt. Geheel daarbuiten staat de na- tuuriyke afleiding in den vorm van de vreemde landen, en havenplaat sen, die de boot aandoet. Zoo nu m dan een stukje kust, waarvoor ieder een uitliep, buiten beschouwing ge laten, was Port Said de eerste Het ouderwetsche busje liep in Etten al vol. Het is een echt gezellig ding uit het vooroorlog- sche tijdperk met niets van de kenmerken der moderne zake lijkheid, die de groote nieuwe bussen wel practisch maar zon der geest doen zijn. Het busje vertelt nog van rijkdom.. De overkapping is van binnen gedrapeerd met een bekleeding die ons doet denken aan de- antieke stoel van groot moeder. Het mooie is er welis waar af, maar het doet warm aan en je voelt je thuis. In St. Willebrord staan acht meisjes netjes in de rij te wach ten. Ze zien er op haar Zondags uit. De beste mantel aan en sommigen met een fleurig rose strikje in het haar. In Roosen daal zullen ze gaan dansm. Dan wordt het laat en dan rijden er geen bussen meer, maar de jeugd kent geen be zwaren. Ze gaan wel te voet naar huis. Vier uren dansen en twee uren loopen. Het zyn jonge bee- nen die de weelde kunnen dragen. Maar we zijn nog niet in Roosendaal. Ergens tusschen Sprundel en Rucphen staan we plotseling stil. Heb je straks nog een bus benzine in den bak gegooid, vraagt de chauffeur aan den conducteur? Neen, er is geen benzine meer. Daar staan we dan. Rechts de hei en links de hei. Voor en achter ons de weg. Een bus met acht meisjes iic willen gaan dansen en een tank zonder benzine. Daar komt een juffrouw op de fiets. Een peuter achterop. De fiets wordt geleend Brabanters zijn gewillige men- schen die graag iemand helpen. En <Jc passagiers nemen het van den vroolijken kant Het oude busje gaf immers ai de sxeer van gemoedelijkheid en ^f~aag2a(amheid- Dit inter- w?°jPaSJf er Pre«es bij. we Li minuten konden we weer verder van boord maar de Egyptenaren kwamen wel naar ons toe. Al dade- lyk wemelde het van de bootjes met kooplui, die het schip omringden. Het was een geweldige drukte en bedryvigheid en er was van alles te koop, zooals tasschen, in allerlei grootten en variaties, sandalen, pinda's, pouffes, schoenen, bana nen (hoewel verschrompelde), doeken, lappen stof, portefeuilles, met Egyptische motieven en slnaas. appels. Vanuit de booten werden touwen naai- boven gegooid en daar langs dansten even later de mand jes, waarin het gevraagde of het geld. De onderhandelingen werden schreeuwend gevoerd in gebroken Nederlandsch en Engelsch. De kooplui sprongen met een effen ge zicht van een bod van f 10 ineens op f 2.50. Een tasch, waar ze oor- spronkelyk f 100 voor vroegen, ging even later voor f 12 van de nand. Al vlug voeren we echter weg door het Suezkanaal. De volgende étap pe was Colombo. Hier was het veel minder interessant by gebrek aan handelaren. Hel mooiste uitstapje kwam nog onverwacht in Sabang, waar wc één dag den wal op mochten. Het was de eerste kennismaking met N.O.I. In groepsverband werden de tochtjes ondernomen en al dade- 'ijk waren de meesten bedolven on der de bananen en kokosnoten. Het was hier echt tropen met oerwoud en plantages, vreemde bloemen en vogels, de Indonesische bevolking en hun eigenaardige huisjes. Den grootsten aftrek vond, na 't zwem bad, de winkelstraat en de pasar, waar weer van alles te koop was. Des middags zag je overal verhitte militairen tevreden op een terrasje zitten achter een groot glas. waar allerlei heerlijks in dreef. In den avond gaf ons cabaret nog een voorstelling voor de bezetting en de notabelen van het stadje, het geen geweldig geapprecieerd werd, temeer omdat zooiets daar een zeld zaamheid is. T\en volgenden morgen voeren we in alle vroegte weer verder. Bij het passeeren van den Evenaar moest iedereen noodzakeiyk den Neptunusdoop ondergaan. Er werd appèl gehouden in zwembroekjes, Neptunus en zyn vrouw doken uit de zee op en even later moest iedereen er aan gelooven van sol daat tot overste. Eerst kreeg elk een zoutwaterbad en daarna werd hij in een oogwenk grondig inge smeerd met groene zeep, roode me nie en meel. Het schoonmaken was minder eenvoudig. En nu varen we maar rustig ver der Nog maar een paar dagen en (het zal u misschien verwonaeren) de meesten zullen bly zijn als we er zijn. S. ooooooooooooooooooooo<y><xxx>ooooooooooooooooo KORT VERHAAL Zwijgend en in spanning vol gen de twee in wijde gabardi nes gehulde mannen de ver richtingen van den chauffeur. Een half uur geleden hebben zij in een waanzinnig tempo Rot terdam met een taxi verlaten om zich naar het Brabantsche grensdorp te spoeden dat zij nu naderen. Zonder vaart te verminderen vliegt de wagen over de kanaalbrug en dan di rect links - rechts den steen weg op. Nu buigt een van de mannen zich tot den chauffeur, de wagen mindert vaart en staat stil. Maar het is slechts voor enkele seconden, want de zelfde man is, na den chauf feur zijn cigarette nkoker te hebben toegestoken, als de weer licht achter het stuur gaan zit ten en voort gaat 't weer langs stille dorpsstraten. De bestuur der schijnt er goed bekend te zijn, want zonder aarzelen voert nij de Chevrolet het dorp uit en een landweg op. Nog even flitst het witte bermlicht en dan zoekt de wagen aarzelend zyn weg om na ruim een kilo- sti,sland te komen Nadat de chauffeur Instructies heeft ontvangen, gaan belde mannen te voet verder en en- kele minuten later betreden zij het afgelegen landgoed. Omzichtig maar snel naderen zij het heerenhuis, eigendom van notaris Steensma die daar ai jaren woont en in de kunst wereld een groote bekendheid geniet vanwege zijn kostbare verzameling 14e eeuwsche mi niaturen. De notaris is een ver woed verzamelaar. Een tiental jaren geleden bracht hij zich zelf in groote financieele moei lijkheden, toen hij tot eiken prijs eenige bizonder kostbare miniaturen aan zijn verzame ling toevoegde. De notaris heeft zorgen maar op het oogenblik is hij zich deze niet bewust, verdiept als hij is in een Fransch kunst werk. Maar toch hangt er in het salon waar ook Mevrouw Steensma en haar dochter zich met lezen onledig houden een sombere stemming. Is het de eenzaamheid of een onbe stemd voorgevoel dat zoo dik wijls bij den mensch spreekt Inmiddels hebben de beide mannen getracht aan de ach terzijde van het huis binnen te dringen doch tevergeefs. Een van hen is met de situatie blijk baar goed op de hoogte en vindt een ladder die tegen den gevel langszij een raam van de eer ste verdieping wordt geplaatst. Het openschuiven van het raam en het binnendringen met reis- tasschen en al is voor deze lie den een koud kunstje. Eenmaal binnen maken zij het zich voor enkele minuten zoo comfor tabel mogelijk met de luxe die hen omringt. Dan begint de speurtocht door het huis. Op rubberzolen en voorzien van zaklantaarns zoeken zij hun weg, die wonderlijk genoeg naar de zolderkamers leidt. Na eenig zoeken en ih jachtig tempo en kele kasten overhoop te hebben gehaald, slaakt degeen die blijk baar als leider optreedt, een uitroep. „Hebbes"' zegt hij verheugd tegen zijn kameraad, terwijl hij twee platte doozen ln de reistasch deponeert en zich met een staaf wapent. „Nu naar be neden en dan zullen we die daar ln het salon eens laten springen dat het een lieve lust is Deze dag zal hun heugen Behoedzaam spoeden zij zich naar de kamer waar langs zij binnendrongen, ontdoen de doo zen van hun inhoud en bege ven zich dan naar de trappen- hal. In een hoek van de trap- galerij plaatsen zij een vierkant TN een lezing over de toekomst- mogelykheden voor de groente en fruitteelt in het Land van Heus den en Altena gehouden voor de Centr. Tuinbouwcomm. stelde ir. J. Gerritsen. rijkstuinbouwconsulent te Geldermalsen, tegenover elkaar het perspectief van de groente- en fruitteelt, om daarna na te gaan, welk centrum van deze teelten in bovengenoemd gebied moet worden opgebouwd. Van belang is dan allereerst de algemeene productie en consump tie van groente en fruit te kennen. Het gebruik van het eerste pro duct is vrywel constant, dat van 't tweede is op te voeren. Het aspect voor de groenteteelt noemde spr. ongunstig, dat voor de fruitteelt gunstig. Welke factoren zijn nu beslis send voor het Land van Heusden en Altena? Om dit na te gaan. dient gelet op de structuur van den grond, de grootte van het bedryf, de arbeidsvoorziening, de afzet. mogelykheden en de kennis van den teler. Elk gewas stelt zyn speciale eischen. Fijne groenten, als sla, spi nazie, enz., vereischen lichten za- vel-grond, de grove groenten als uien, prei, kroten, enz. zwaren grond. Gelet dient tevens op de dikte der teeltlaagvoor groenten zy die 50 cm, voor fruit: minstens 1 m. Bij het nemen van grondmonsters, lette men ook op de diepere lagen. De bodemkarteering, die thans in het Land van Heusden en Altena wordt uitgevoerd, wijst de beste strooken aan, die voor een bepaal de cultuur zyn geëigend. Wat de grootte van het bedrijf aangaat, bestemme de eigenaar, die een oppervlakte bezit van plm. 5 ha, deze voor fruitteelt, die van plm. 4plm. 3 ha voor grove groenteteelt, terwyi een areaal van plm, 1 ha, voor fijne groenteteelt moet worden bestemd. DOch de te ler zal op zulk een kleine opper vlakte niet gemakkelyk een bestaan vinden. Ten aanzien van het verkrygen van arbeidskrachten ligt het Land van Heusden en Altena gunstiger dan bv. dc tuinbouwstreken in de nabyheid der grootere eentra met haar arbeidskrachten-wegzuigende industrieën. Doch de voortschrij dende mechanisatie van den tuin- (OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO leeren koffertje dat een ma chine in zich bergt. Voorzichtig en met overleg gaan zij te werk. Zwaar galmen de elf slagen van de Westminder door de ruime hal en met een vermoeid gebaar klapt notaris Steensma zijn boek dicht. Maar nauwe lijks is de trilling van den laat- sten slag opgenomen in de on grijpbare ruimte of een nieuw geluid doet zich vernemen dat de familie Steensma klaar wak ker uit hun dommel doet op- veeren. Het openwerpen van de haldeur is het werk van een oogenblik en daar van boven van den trap, vaag beschenen door het licht van een antie ken luchter, komen twee figu ren naar beneden; Sinterklaas en Arsiepan, terwijl de koffer- gramofoon het „Ziet de maan schijnt door.de boomen" orgelt. Op dag en uur precies vijf jaar geleden hadden Karei Steensma en zijn vriend-Jan Blom als Engelandvaarders het huls verlaten en schertsend ge zegd dat zij als St. Nicolaas en Zwarte Piet of als officiervlie gers zouden terugkeeren. Ze hadden hun belofte gehouden en meer dan dat, want vlle- geofflcieren waren zij inder daad. Nog voor de oude Westminster met twaalf dreunende bim- bams een einde maakte aan den 5en December, had Jan Blom zich met( de charmante Julia Steensma verloofd. Zoo zijn de mannen van het lucht- wapen. bouw en fruitteelt, zal in de toe komst minder werkkrachten wa gen. men opzichte van den afzet der producten ligt het Land o Heusden en Altena ongunstig. Groote plaatsen liggen hier niet in de nabyheid en wat het veiling wezen aangaat, dit is niet georga niseerd. De producten worden ge veild te Veen. Gorktun, Drunen, Zaltbommel, Utrecht,' enz. Daar er echter plannen bestaan om uitgebreide zandgronden van Brabant te bestemmen voor in dustrie, zal daardoor in de toe komst wellicht voor het Land van Heusden en Altena, een nieuwe af zetmogelijkheid geboden worden. De jonge menschen, die een tuin bouw- of fruitteeltbedrijf wenschen te stichten, moeten zich ook gaan bekwamen in andere teeltgebieden van ons land, en dan het rationeele uit deze opgedane practisehe ken nis, gaan toepassen in eigen gebied. Gezien de factoren, die in het Land van Heusden en Altena een rol spelen, is hier de teelt van fyne groente en van glasprodueten niet aan te raden. De grove groenteteelt is hier meer op haar plaats. Deze producten kunnen ook beter ver voerd worden, terwyl deze teelt ook in den winter werk verschaft. Yyat de klein-fruitteelt betreft, zit vooral in de aardbeien ter perspectief. Het plantmateriaal is echter nog schaarsch. De teelt is door ziekte sterk achteruitgegaan. Tevens is bessenteelt aan te beve len, vooral de teelt van de vita mine-rijke zwarte bes, waarnaar veel vraag bestaat. De roode bes is ook in trek, terwyl de witte, na een pe riode van veronachtzaming, weer meer gezocht wordt. Aanbevolen moet ook worden de teelt van frambozen en bramen. Vooral de laatste vereischen werk over het geheele „eizoen en van 'n arbeidstop, als by de zwarte bes. is hierby geen sprake; men kan de braam regelmatig plukken. Wat hard fruit aangaat, moet men vooral appels telen en dan spe ciaal bewaarfruit. Deze teelt zal ongetwyfeld in het Land van Heus. den en Altena loonend kunnen zijn. Hoogerheide Auto-ongeval. Nabij liet ge hucht Korteven slipte een militaire auto, knakte een boom af en reed vervolgens op een aangrenzend wei land. De bestuurder kwam met den schrik vry terwijl de auto licht be schadigd werd. Roosendaal SLAGERIJ GERAMD. De St. Andries-viermg had Maan dagavond rond half elf nog een on- prettlgen nasleep zekere A. S., die in gezelschap verkeerde van den vrachtrijder S. B., maakte zich uit de voeten met een zware vracht auto van laatstgenoemde. In volle vaart werd de hoek van de Kals- donksche straat genomen, waar de wagen over den weg slingerde en de slagerij van de firma Gieben binnenreed. De ravage deed aan bominslag denken. De auto werd aan de voorzijde totaal vernield. S. koos het hazenpad. St. Andrles. St. Andrles bracht Maandag een heele drukte in de stad. Volgens de oude traditie kwa men ook gisteren weer honderden markt, en stadbezoekers van buiten zoodat de Roosendaalsche straten een levendige drukte vertoonden. De extra verzorgde Sinterklaas-éta lages trokken veel belangstelling en de middenstanders maakten goe de zaken. Veediefstallen opgehelderd. Er is thans opheldering gekomen in verschillende veediefstallen, die den laatsten tijd in de omgeving hadden plaats gevonden. Ais ver dacht hiervan werden gearresteerd zekere M. en B. uit Roosendaal en M. uit Oud-Gastel. Het betreft hier vier koeien, die by M. in O.- Gastel frauduleus werden geslacht De huiden heeft men opgegraven. De daders worden vandaag voor geleid voor den Officier van Justi tie te Breda.

de Stem | 1946 | | pagina 7