Profs, in het strijdperk Zeeuwscne tooneelamateurs -naar Hulst over ontwerpovereenkomst DISTRIBUTIENIEUWTJE S INDRUKKEN van de Rome-Bedevaart De Hoo^enbooms Proces tegen Mgr. Tiso begonnen Commissie-Generaal bij de Koningin Gerbrandy vindt, dat er al genoeg knievallen zijn gedaan - Indone siërs gebruiken dum-dum kogels Denpassar uitgesteld Maansverduistering op Zondag 8 Dec. IN 'T KORT Kol. van Tuyll naar Neurenberg Deken v. d. Bom Vertelt Ons land en de bewapeningswedloop DERDE JAARGANG No. 635 Comm. v Toezicht: A. F. J. AERNOTJDTS; C. J. VAN HOOTEGEM; A E. LANGENHORST; Mr Dr A. J. J. M. MES; Mr. H. B. L». DE RECHTER. Verschijnt eiken werkdag - Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) 3.38 p. kwartaal; per post 4.10; p. week (bij niet-postbestell.) 0.26; Z.osse nummers 6 cent - Postrekening 278.841 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 3 DECEMBER 1946 UITGAVE: STICHTING „DE STEM" D recteur: J. A H. M VAN SCHUNDEL; Hoofdredacteur: J. J H A BRUNA; Algem. Zeeuwsch-redacteur: W GROFFEN Vlissingen; Zeeuwsch-Vlaanderen: Bureau Hulst. Dubbele Poort 7, tel 102; Red.: J. v d BROEK. Bijbureau Oostburg. Nleuwstr 23. tel 35; Z.-Eilanden Bur. Goes. Wcstslngel 75. tel. 2236 Red N J KARHOF YUSTERMIDDAG heeft de Ko- ningin dc leden der Commis sie-Generaal in audiëntie ont vangen. Het onderhoud duurde ruim een uur. Het aantal reacties pro of con tra) op de ontwerp-overeenkomst van Cheribon blijft toenemen. Uit verschillende lagen, van de bevol king bereiken den minister-presi dent. om een beslissing in een be paalden geest te nemen. Dr. Beel krijgt op die manier heel wat lec tuur bij elkaar, lectuur die hem het nemen van een beslissing niet makkelijker maakt. TTROF. GERBRANDY, de oud- president, heeft zich in de rij en der tegenstanders van de ont werp-overeenkomst geschaard. Via de radio heeft hij ccn sterk pleidooi gehouden oor het afwij zen van het in Cheribon overcen- gekomene. Hij wees erop dat er onder invloed der Britten al ge noeg kuiervallen door dr. van Mook en zijn dicipelen zün ge daan voor de extreme nationa listen in Indië. Prof. Gerbrandy keerde zich fel tegen het argument, dat het in Cheribon ..niet anders kon". Z.i berust het aecoord heelemaal niet op een heilig-moeten. Daarom wil de hij dan ook, dat het roer radi caal zou omgegooid worden en dat het probleem geen partij-politiek geding mocht zijn. In een rijksconferentie met loyale I vertegenwoordigers..zag hü veel heil CJHERIBON dreigt overigens~ïh" 'ïi strijd tusschen profs te ont aarden. Want de meening van prof. Gerbrandy wordt heelemaal niet gedeeld door andere profs terwijl zooals reeds gebleken is weer andere profs, het wel met hem eens zijn. Veertien bekende hooglceraren van verschillende universiteiten, hebben nl. in een uitvoerig schrij ven aan den minister-president als hun meening te kenne gege ven, dat de ontwerp-overeenkomst onmiddellijk door de Stalen-Ge- neraal moet behandeld en goed gekeurd worden. Ook een groep andere personen, w.o. oud-leden van den Volksraad heeft zich in een - manifest uitge sproken vóór het ontwerp. De vereenigingen van ridders der Militaire Willemsorde heeft daar- entegen In een schrijven aan H. M. haar bezorgdheid over den loop der onderhandelingen uitgesproken, ter 1 wijl Üe Nederlandscvhe Voruwenbe- I weging den minister-president heeft F laten weten, dat zij het met het in Cheribon bereikte roerend eens is. TvE Australische pers heeft zich *-* ook met een en ander be moeid. Zoo schrijft de „Melbourne Sun" weinig vriendelijk, dat „de calvinisten, een deel dei- Katho lieke partij en zgn. liberalen de ont werp-overeenkomst hebben getorpe deerd". In Australië zou men ech ter verstandiger doen. de Neder- lansche schepen, die nog altijd door communistische agitatie ongeladen in Australische havens liggen, de kans te geven uit te kunnen varen. Dat zou in ons land een heel wat gunstiger indruk maken! TTit berichten uit Batavia blijkt, dat de extremistische Indone siërs nu verdreven zijn uit de stel lingen bij Medan, die zij ten on rechte hadden ingenomen. Er is hier fel gevochten, waar hij de Indonesiërs diun-duin-ko- gels gebruikt hebben. Men heeft 70 gesneuvelden door dum-dum- kogels geteld. Een gevangen ge nomen „permoeda" had 50 stuks van dat moois bij zich. Bij Padan is het Nederlandsche troepenschip „Plancius" beschoten, waarbij 2 man sneuvelden. Zondag hebben de Nederlandsche troepen de kampongs omsingeld en daarbij 99 terroristen gevangen genomen. Qfficieel wordt medegedeeld, dat de opening van de conferentie van Denpassar is uitgesteld tot een nader vast te stellen datum. De aanwezigheid van den Luit- GoUv.-Gen. te Batavia is nl. nood zakelijk met het jog op de debatten in het parlement over de ontwerp overeenkomst. Daarvoor is dr. van Mook niet In staat op 7 December te Denpassar aanwezig te zijn, om besprekingen aldaar te openen. TN DEN vooravond van Zondag 8 Dec. a.s. is hier een totale Maansverduiste ring waar te nemen, als de hemel niet betrokken is. Ongeveer vier uur nam. komt de maan op. De ver duistering begint aan den lin kerkant der maanschijf te gen half zes; en ze eindigt ruim half negen des avonds. Het midden der eclips si waar te nemen eenige minu ten vóór zeven uur. Dan is het juist volle maan en deze bevindt «lch dan midden in den schaduw-kegel der aai de. Vóór en na een maan- eclips is de maanschijf niet helder zilverkleurig maar rood koperkleurig. DOOOOOO^OOOOOOOOOOOOOO KLOMPEN ZONDEK BON. Klompen kunnen thans zonder bon afgeleverd en gekocht worden. KOLEN IN PAPIEREN ZAKKEN. Vaste brandstoffen mogen 70 cent per 10 zakken duurder verkocht wor den, als zij in papieren zakken wor den afgeleverd. TVE Nederlandsche Regeering heeft als waarnemer bij de komende processen in Neurenberg aange wezen Kol. mr. A. baron van Tuyll. JTEEP zal in de naaste toekomst uit ruwe petroleum gemaakt kunnen worden, heeft men in Ame rika uitgevonden. IIET Ned. Roocte Kruis is door den minister van Sociale Zaken aangewezen als de eenige instantie om gegevens te verzamelen over vermiste Nederlanders. TAE FRANCISCAANSCHE bede- vaart'die op 17 November naar Rome vertrok, Is 1.1. Zondag weer in ons land teruggekeerd. Zooals bekend, werd deze bedevaart ge houden ter bijwoning van de zalig verklaring van de 29 martelaren van China, w.o. ook Sr. Adolphine uit Ossendrecht. Het Nederlandsche gezelschap dat uit 109 personen bestond, telde 14 deelnemers uit Ossendrecht, waarbij twee nichten van Sr. Adol phine, 15 deelnemers uit andere parochies van het bisdom Breda en 9 priesters. Wij vroegen Deken v. d. Bom uit Etten naar zün ervaringen van de reis. Deze waren van den meest prettlgen aard. De organisatie was in alle opzichten uitstekend ver zorgd en alles is volgens het pro gram verloopen. Pauselijke Zegen voor Ossendrecht. heb nog nooit zoo"n enthousiasme gezien, als waarmede bij deze ge legenheid de H. Vader begroet werd Indrukken van Italië. vyoensdag 11. was wel 'n zeer bij zondere dag. Toen werden de 5000 pelgrims uit alle landen, door den H. Vader in een bijzondere audiëntie ontvangen. In zijn toe spraak legde de H. Vader den na druk op de universaliteit van de Kerk, die de geloovigen van alle landen samen bindt. Na deze toespraak begaf de II. Vader zich ter begroeting tot ecni ge hooggeplaatste geestelijken, waarna hij zich zeer tot verras sing van de betrokkenen ook richtte tot de Ossendreehtsche groep en persoonlijk pastoor Ver munt begroette. Daarbij verzocht hij pastoor Vermunt den Pause lijken Zegen te geven voor Os sendrecht. Wat was voor TJ het meest in drukwekkende oogenbllk van de ve le plechtigheden? Dat was. toen de Paus de za ligen kwam vereeren. Deze gebeur tenis heeft op alle aanwezigen een zeer diepen indruk gemaakt. Ik TTALIE is verschrikkelijk door den oorlog getroffen, aldus Deken v. d. Bom. Relatief zelfs erger dan ons land. In Rome merkt men daar weinig van. Maar waaneer men door het land reist, ziet men over al nog de droeve gevolgen van den oorlog. Maar er wordt veel gewerkt voor het herstel. Thans wordt alle heil verwacht van een uitgeschre ven staatsleening. Mochtdie ech ter niet slagen, dan ziet het Ita- liaansche volk de toekomst somber Hoe denkt men daar over ons land? Ik heb tal van menschen ge sproken-en allen betuigden hun lof over de wijze, waarop in Neder land alles geordend is. Men heeft er veel respect voor de Nederlanders gekregen. Deken v. d. Bom vertelde ons ook van de communistische stroo- mlngen. die Italië dreigen mee te sleepen. De communisten voeren er een groote agitatie en bemoeilij ken het economische herstel. Voor de vette beurzen is Italië nog het land van belofte. De prijzen voor alle artikelen zijn schrikbarend hoog maar als men betalen wil, kan men alles krijgen wat men wenscht. De rijk gevulde winkels en étalages zijn een ware verzoeking. Had U nog minder prettige ervaringen? Neen, die waren er niet. Alles is uitstekend verloopen. Wel werd er op de terugreis nabij Spesla met steenen naar den trein gegooid, waarbij een dame gewond werd. Dat was de eenige dissonant. Een wedstrijd tussehen vereenigingen v Walcheren en Zuid-Beveland Z. Vl„ TN DE politieke commissie der Ver Naties heeft de Nederland sche afgevaardigde, dr. v. Roijen, het Nederlandsche standpunt t.a.v. ontwapeningsvoorstellen uiteengezet. De Nederlandsche delegatie, aldus dr. van Roijen, is ervan overtuigd, dat de behandeling van deze kwes tie door de organisatie der V.N. een eind zal maken aan den bewa peningswedloop. die begonnen is en niet veel goeds voorspelt. Ofschoon in principe met de strekking van de desbetreffeende Sovjet-Russische -esolutie eens, was hij toch van meening, dat zij niet ver genoeg gaat. De Canadeesche en Australische amendementen, die de vorming van een permanente controle-commissie bcoogen, onaf hankelijk van den Veiligheidsraad en dus niet aan het recht van veto gebonden, maken het Sovjet-Rus sische voorstel practischer betoogde dr. van Roijen. Hij stelde de benoe ming van een ontwerp-commissie voor, ter opstelling van een ontwerp dat voor allen aanvaardbaar is. Ook Amerika vond het Sovjet- voorstel „te beperkt". „Jantje van Sluis" I loste het startschot! QOK IN ZEELAND is op het oogenbllk een streven merk baar naar verheffing van het amateurstooneel boven het peil waarop de drakenproductie van voor den oorlog en het tekort aan werkelijk goede -leidingge vende figuren op het gèbied van stukkenkeuze en spel het alge meen gebracht hadden. Een der uitingen van dit strc - openden Zaterdagavond voor een stampvolle zaal, den wed strijd met de opvoering van 't dramatische spel in 5 bedrijven van Pater H. de Greeve, „Het Vierde Beest", dat een aan klacht inhoudt tegen het Na tionaal Socialisme en tevens aantoont, dat het verderfelijke systeem noodzakelijk gedoemd was, aan zijn eigen onnatuur ten gronde te gaan. Pater de Greeve laat In de Duitschers die hij schetst de diametraal tegenover elkaar ven is de door den St. Joseph- staande levensbeschouwingen kring te Hulst georganiseerde van christendom en Nazisme tooneelwedstrijd, waarvoor Za- botsen. De mensch die verblind terdag door Kap. Jos. Asselberg.s ls door den schponen schijn het startschot - als we het zoo maar zjtjn waren aard niet ver mogen uitdrukken - gegevenioochenen Jean (Kurt Lody) werd en waaraan zes vereeni- k0mt In conflict met den man, gingen, niet alleen uit Z. Vlaan w;ens betere neigingen reeds deren, maar ook van Wal cheren en Znid-Beveland deel nemen. De 'clubs die ingeschreven hebben zijn; de R.K. Tooneel- vereeniging „Jantje van Sluis", te „Ghesellen van den Schrey- boom" te Westdorpe, de R. K Propagandaclub ,.St. Paulus" uit Middelburg, de R.K. Tooneelver. „St. Jan" uit St. Jansteen' „De Reederyckers" uit Goes en tenslotte de ..St. Joseph Ghesel len" uit Hulst. Het Vierde Beest. f)e vertegenwoordigers van W.- Zeeuwsch Vlaanderen. - de vereenlging „Jantje van Sluis" verdrongen werden door den machtswellust. (Heinrich Stin- geder). Voor de eerste beteekent dit conflict een confrontatie van 't echte met het valsche, een con frontatie die hem terugvoert op den weg naar de juiste le vensopvatting; Voor de laatste evenwel is het eerder een re den om zijn gemoed nog meer te verharden, want een aanlian ger van Hitier mag geen ge- volens hebben, voor hem geldt slechts het parool: „Befelil ist Befehl". Doch zelfs Heinrich Stinge- der kan zijn ,.gewoon"-mensehe lijke natuur tenslotte niet blij ven verloochenen. Wanneer een als het ware tastbaar gewor den herinnering aan een vroe ger bedreven niet-übermensch- liche daad zijn geweten te voor schijn rukt, wordt zijn hoog moed in puin geslagen en geeft hij toe dat Duitschland op het "verkeerde pad is. £)e spelers van de Sluissche ver eeniging haden zich voor een zware opgave gesteld, te meer, daar de dialoog van het stuk en de sterke contrasteering der figuren, zooals de schrijver die gaf, reeds het gevaar voor een te pathetische uitbeelding in zich draagt. Het aanvaard- baarst werd wel de Jodenfiguur gespeeld. De Nazi-man Hein rich Stingeder was goed, wan neer hij zich in het brute kon uitleven, doch veel zwakker wanneer hij andere, meer be- heerschter spel vereischende gemoedsbewegingen tot uitdruk king moest brengen. Niet onverdienstelijk was de uitbeelding van de veel fijnere persoonlijkheid van Kurt Lody maar zij bleef juist in de voor naamste scènes (o.a. in het der de bedrijf) te vlak, wat - de zwaarte van den rol ln aan merking genomen - niet te ver wonderen was. De bijrollen, die meer bijdroe gen tot de verluchting dan tot de dramatische ontwikkeling van het spel, werden behoorlijk vertolkt, ook al leden de twee Nederlandsche S.S.-ers aan een soort afstofmanie, die min of meer irriteerde. De uitvoering als geheel mocht ondanks haar - overi gens aan elk amateurspel kle vende - onvolkomenheden een geslaagde inzet genoemd wor den van den tooneelwedstrijd waarvan Hulst en de andere mededingende plaatsen het ver loop ongetwijfeld met belang stelling zullen volgen. n Duitschland gearresteerd Zij leefden van den zwarten hendel nii GEBROEDERS HOOGEN- BOOM, die verdacht worden van den afschuwelijken moord op dc 6I-jarigc alleenwonende vrouw Anna Marsman te Amster dam zijn in Frankfort a.d. Main gearresteerd door de Duitsche politie, wegens onbevoegde grens overschrijding. Toen de gebroeders Hoogenboom hiervoor voor een Duitsch gerecht stonden, .wilde het toeval dat de aan dit gerecht als tolk werkzame Nederlander in Nederlandsche kranten over den moord en het verzoek tot opsporing en aanhou ding van de Hoogenbooms gelezen had. De broers zijn ter beschikking gesteld van de Nederlandsche mili taire missie te Frankfort: Zij hadden tot nu toe van den zwarten handel voornamelijk verkoop van koffie welke zij uit Nederland hadden meegebracht geleefd. Het was hun na hun aan komst in Frankfort gelukt direct contact te verkrijgen met kringen van de Frankfortsche onderwereld die hun onderdak verschaften en aan valsche papleren zouden helper! IIET PROCES tegen Mgr. Josef Tiso, president van de „Slo- waaksche republiek" tijdens de Duitsche bezetting van Tsjecho- Slowakije is voor een volksgerechts hof te Bratislawa begonnen. De acte van beschudiging omvat niet minder dan 213 pagina's. Tiso wordt er o.a. van beschul digd contact te hebben gezocht met de leidende nazis, zooals Goe- ring en von Ribbentrop, teneinde hun steun te verkrijgen bij de af scheiding van Slowakije van den Tsjechoslowaakschen staat. Het) verzoek van Tiso's verde diger om een proces voor een in ternationaal gerechtshof werd ver worpen. Vandaag zouden schriftelijke be lastende getuigenissen tegen mgr. Tiso naar voren gebracht worden, afkomstig van Goerlng en von Rib bentrop. Tegelijk met mgr. Tiso staan te recht zijn vroegere ministers van propaganda en binnenlandsche za ken.

de Stem | 1946 | | pagina 1