P Vrucht van particulier initiatief STAD EN LAND Kerst- etifawjaars- Kcrtgeite, Celipplaat en Kats Diamanten kloosterjubileum Langs den teeg Vreemde Woorden DE Zeeuwsche taele is de schoonste taele van alle maele", zeggen de menschen in ons gewest, niet zonder reden. De tijd dat men het met die schoonste taele kan redden in de Zeeuwsche samenleving, be hoort echter helaas tot het verleden. SORTEERING MAGAZIJN ..ELECTRA" WA de verwoesting bleken de openbare nutsbedrijven in West-Zeeuwsch Vlaanderen bui ten gebruik gesteld te zijn als gevolg van oorlogsschade. Lang zarnerhand kwam daarin ver betering; men werd weer voor zien van water, electriciteit en zelfs eenigermate van gas. Zoo werd de gasfabriek te Oost burg met behulp van een klein gashoudertje uit Sluis en eeni- ge provisorische herstellingen in de zwaar beschadigde ge bouwen eenigszins bedrijfsklaar gemaakt. Nochtans was de be volking daardoor slechts tevre den gesteld, want de gaslooze uren waren nog talrijk. Wie echter nadacht en de moei lijkheden besefte (bijna het ge- heele ondergrondsche net be- TJTET toekennen van Kerst- en Nieuwjaarsgratificaties, even als trouwens de toekenning van an dere speciale toeslagen of gratifi caties, is niet toegestaan zonder voorafgaande toestemming van het college van rijksbemiddelaars. Deze toestemming zal slechts in uitzon deringsgevallen worden verleend. Geen toestemming behoeft te worden gevraagd voor die gratifi caties, die in de betrokken onder neming reeds vanaf 1939 of vroe ger met Kerstmis of bij gelegen heid van de jaarwisseling plegende worden uitgekeerd. IN 'T KORT -j Lewis voor Federale I Hof. I •pechter Goldsborough heeft John Lewis, president van de Mineworkers Union, bevolen wegens „ongehoorzaamheid aan de recht bank" voor het Federale Hof te New York terecht te staan. -yoOR het eerst is in Dene- marken een vrouw ter dood veroordeeld. Het is een 22-ja- rige, die haar vader, broer en zes andere menschen aan de Gestapo overleverde. "^EHROE en Singh zullen met Lord Wavell en de vertegen woordigers der Moslem Liga naar Londen gaan. om te trachten een oplossing te vinden voor de moei. lijkheden in Br. Indië. TVOOR den postcheque en giro- dienst worden thans niet al leen afschrijvingen ten laste van geblokkeerde rekeningen uitge voerd, maar kunnen ook bijschrij vingen ten gunste van geblokkeer de rekeningen worden behandeld. TVE totale opbrengst van granen voor 1946 wordt geraamd op 1.391.896 ton tegenover 769.094 ton in 1945. In verhouding tot 1945 nam de totale opbrengst van winter tarwe, rogge, wintergerst, zomer, gerst en havér toe, terwijl de op. brengst van zomertarwe lager is. ik TN verband met in October ver- richte bomaanslagen op het hoofdkwartier van de militaire po litie te Stuttgart, zuiveringsge rechtshoven en een auto van een officier van het militair bestuur, zijn elf verdachten voor een mili tair gerechtshof verschenen. XVRANCO zou zijn pogingen, om tot een vergelijk met Don Juan te komen, hernieuwd hebben ik T\E EGYPTISCHE oppositiepartij heeft beslotci een campagne van lijdelijk ver*'' tegen elke re geering te ontketenen, die een nieuw Anglo-Egyptisch verdrag in den huidigen voorgestelden vorm zou willen onderteekenen. Heden zon ender 16.34 u., maan op 22.30 u. Zondag zon op 8.24 u., ender 16,33 u., maan op 13.54 u. onder 23.44 u. Maan dag zon op 8,26 u. en maan op 14.11 uur. Weersverwachting: Wisselende bewolking met plaatselijk en kele buien, matige, aan de kust lijdelijk krachtige wind tus- schen W. en Z. Iets kouder, voornamelijk in den ochtend. hoefde reparatie of vèrnieu- wing), begreep dat men niet meer mocht verwachten. Reeds had de directeur der fabriek, de heer Mets uit Sap- pemeer, gewezen op den toe stand, waarin hij het bedrijf bij zijn terugkeer na de bevrij ding aantrof. Er stonden twee mogelijkheden open: terstond met een geringe gaslevering trachten te beginnen ofwel wachten, tot de gasproductie zóó hoog kon worden opgevoerd dat de' gaslooze uren niet meer noodig zouden zijn. Hij heeft de eerste mogelijk heid geprefereerd en meent, daaraan goed gedaan te hebben Burgemeester Hoekzema be aamde dit ten volle. Het is oorzaak geweest van veel critiek doch geheel ten onrechte. De ■burgemeester uitte de groote erkentelijkheid van de gemeen te voor datgene, wat door dc directie tot stand is gebracht. Zij heeft zich groote finan- cieele offers moeten getroosten om het zoover te brengen. En- kele jaren geleden kostte een nieuwe gashouder voor 3000 M3 ongeveer f 40.000, terwijl de gashouder, met een capaciteit van 500 M3., die nu in bedrijf is gesteld, tweede-handsch f 38000 kost. En dat, terwijl men om trent de vergoeding voor de geleden oorlogsschade nog in 't duister tast. Spr. achtte een woord van waardesring te meer op zijn plaats, daar deze belang rijke verbeering geheel door het particulier initiatief tot stand is gekomen. Ware de gas fabriek nog een gemeentelijk bedrijf geweest, dan zou men thans zeker nog niet zoover zijn. Precies om kwart voor twaalf draaide mr. Hoekzema vervol- gens de kraan open en suisde het gas door de leidingen naar de comforen, waarbij de huis moeders zoo vaak hadden ge staan en gemopperd om dat de aardappelen maar niet op tijd gaar wilden worden. Tenslotte sprak wethouder v. Campen namens de bevolking der gemeente Oostburg en Zuidzande woorden van geluk- wensch en waardeering en dankte de heer Mets de sprekers Op 8 December zal de Eerw Zuster Simpliciana, thans ver blijvende in het St. Josephge- sticht te Roosendaal, haar dia- manben professiefeest vieren. Zuster Simpliciana, in de we reld mej. Anna Dekker, werd op 23 Juni 1859 te Schiedam gebo ren en op 8 December 1886 in het Moederhuis aan de Molen straat te Roosendaal plechtig geprofest-. Zij was werkzaam aan dc- bewaarscholen te Amsterdam Den Haag (Hoefkade), Vlissin- gen en Roosendaal (van GiLse- laan Tot haar 76ste jaar heeft zij zich aan de opvoeding van de jeugd gewijd en verricht thans nog altijd gezond naar geest en lichaam, naaiwerk op de werkkamer. Wordt samenvoeging on gedaan gemaakt Volgens de „Handelingen" heeft minister Beel, naar aan leiding van opmerkingen over de in 1941 tot stand gekomen samenvoeging van Kortgene, Colijnsplaat en Kats het vol gende gezegd: De annexaties, die tijdens de bezetting tot stand zijn geko men, zullen niet opnieuw onder de loupe worden genomen. Ik ben echter wel bereid enkele met name genoemde annexa ties. waaromtrent bijzondere omstandigheden zich voordoen, b.v. het geval Kortgene-Co- lijnsplaat-Kats, nog eens onder de loupe te nemen, wanneer mij mocht blijken, dat deze annexaties niet verantwoord zouden zijn. Ik wijs er op, dat er bij de genoemde gevallen zijn, die vóór de bezetting reeds waren voorbereid en in staat van gereedheid waren. Ik doe derhalve geen toezegging met betrekking tot bepaalde ge meenten. Ik wil alleen toezeg gen, dat ik, wat betreft Kort gene, Colijnsplaat en Kats, zal overwegen of er inderdaad ter men zijn om deze annexaties ongedaan te maken. Het ratjetoe waarop het „al gemeen beschaafd Neder- landsch", onder invloed van onze overdreven bewondering voor vreemde woorden is ver vallen, geeft de eenvoudige lie den te lande, heel wat moei lijkheden, welke ze meestal op lossen op 'n wijze, die het voor on-ingewijden weer erg moei lijk maakt om te begrijpen wat °r bedoeld wordt. Levendig herinneren we ons nog den monumentalen dag van 6 Juni 1944, toen 's mor gens de melkboer ons de wat duistere mededeeling deed, daj de „ovatie" begonnen was Eenigszins vreemd moeten we ook onlangs opgekeken hebben toen een inwoner van 's Heer Abtskerke ons het bericht bracht, dat bij gelegenheid van de burgemeesters-installatie „cJltterrepen" blaeze zou. 't Koste waarlijk eenige Scherpzinnigheid om te vatten, dat de fanfare „Euterpe" be doeld werd. En hoe denkt gij dat de Goe- sche winkelier opkeek, die laatst een bestelling van ja- ponstof kreeg, met de tosvoe ging, dat alles „In den trein ge verfd" moest zijn. Er is druk gecorrespondeerd moeten worden, voor het den zakenman duidelijk was dat „lndanthren" bedoeld was door de opdrachtgeefster. Doch dit alles is slechts een inleiding op ons laatste avon tuur, dat we beleefden in een manufacturen-zaak. waar we eenige punten besteden moes ten. Een gezonde boerinne stond, met groote radheid van tong honderd uit te praten over den modernen tijd, waarmee ze het „glad niezeem" was. De wereld stond finaal op haar kop meende ze oprecht en de jongelui drukte ze het etiket „stik gek" op. De motiveering liet ze ter stond daarop volgen: ,.'s Win ters hebben ze haast geen klee- ren meer aan het lief en zeu- mers draegen ze wintcrlok De winkelier moest zich ern stig houden, wij stonden iets vrijer in dat opzicht. EngelandNederland. De razend-gevaarlijke Engelsche midvoor Tommy Lawten (met wit shirt), verschalkt hier Kraak met een afgemeten kopbal, terwijl Vermeer (op den grond), v. d. Linden (links) en Pauwe (rechts) angstig toekijken. AUDIëNTIE. Mgr. Jos. Baeten zal Dinsdag as, geen audiëntie verleenen, Biervliet Aanrijding. - OP den provin cialen weg BiervlietPhilippine had een ernstige aanrijding plaats. Toen de heer R. uit Biervliet per fiets den weg wil de oversteken, werd hij door 'n motorrijwiel gegrepen; ernstig gewond aan hoofd en beenen werd hij per ziekenauto naar zijn woning vervoerd. De fiets werd geheel vernield. De motor rijder kwam er met eenige schrammen goed af. Naar wij vernemen treft den motorrijder geen schuld. Breskens Bonte Avond. De Zwemver eeniging „Schelclestroom" gaf een bonten avond ter eere van haar I5-jarig bestaan. De uit voering werd geopend door den heer K. Maas, voorzitter der vereeniging, die eenige hoogte punten uit het bestaan rele veerde Burgemeester Eeckhoudt bood uit erkentelijkheid voor datgene, wat „Scheldestroom" voor het zwemonderwijs ge presteerd heeft, namens het ge meentebestuur een envelopp met inhoud aan. Het verdere gedeelte van den avond, die meer uitmuntte door gezelligheid dan door druk bezoek, werd gevuld met voor drachten, zang en hersengym nastiek. Het hoogtepunt van den avond vormde het optre den van dc „Scheldestroomgirls' die op verdienstelijke wijze Ha- aianmuziek en zang ten ge hoore brachten. Bevorderd. Van het perso neel der Rijkspolitie te Bres kens werden bevorderd: cte Wachtmeester-Groepscomman dant J. Wagenaar tot opper wachtmeester, de wachtmees ter J. Kcole 'tot wachtmeester le klasse en de marechaussees J. van Dijk en M. P, van Kaam tot wachtmeester Goes „op 't kantje af" Onderling Kunstgenot heeft Donderdag- en Vrijdagavond 'n tobneelvooistelling' gegeven, die weer op hetzelfde peil stond van O.K. in haar glorietijd. Zé kwam voor het voetlicht met Fabricius' Op 't kantje af, een in de Haagsehe society spe lend familiestuk. De verwikke ling is wat vlak en de ontkneo- ping niet origineel, maar de dia logen sprankelen van leven en de opbouw is voortreffelijk. Stuk voor stuk lagen de rollen spelers en soeelsters goed; naar zwakke plekken moest men zoeken. De stem van de oude dame had iets meer gesluierd kunnen zijn en door de grime van den 60-jarigen Goedhave, straalde nog wel teveel de jeugd van den speler door. Doch tegenover die kleine onvolkomenheden stonden zooveel kwaliteiten, dat ze nauwelijks hinderden. Opvallend was hoe raak gety peerd werd en hoe natuurlijk de moeilijke rollen van Bolderik, van het verwende vrouwtje en van het zoo contrasteerende echtpaar Waterink werden ge speeld, resp. door den heer Cos- standse, mevr. Domenie, mevr Geysen en dr. Doeleman Knap speelde de heer van Doorn di recteur Goedhave, mevr Klom?: excelleerde als de levenswijk 80-jarige en iets bijzonders maakte mej. Dekker van de oude getrouwe. Regisseur Molhoek heeft eer van zijn werk gehad- Het décor was opvallend smaakvol ver zorgd en het strijkje bleef in de sfeer van het geheel en speelde beschaafd. Doktersdienst In spoedge vallen kan men zich 30 Nov- i Dec. wenden tot dokter Doe.'e man ivM Uw waardeering'. lA/an t daarin t/ihdt U hef mode! naar Uw Smaak III.. .a».ll l'H.I III »UOHii»:-,n 's-Heer Arendskerke Een adres van B. en IV. Het voornemen van de Ned, Spoorwegen om de stations Le- wedorp en 's H.-Arendskerke voor het personenverkeer op te heffen, bracht hier veel be roering. B. en W. zonden een adres aan de directie der N.S, waarin zij vragen hiertoe niet over te gaan. daar er nog geen bussen genoeg rijden op het traject Goes-Middrlburg, zoo dat soms alle reizigers niet mee kunnen. Bovendien geven de bussen geen aansluiting op den eersten, tweeden en laat- sten trein, wat groot ongerief beteekent voor hen. die zelf niet over een vervoermid-| del beschikken. Aan de Kamer i van Koophandel is verzocht aan dit adres adhaesie te betuigen. I Hulst najaarsvergadering van den K.O.B. De H. Mis werd opgedragen j door den Bisschoppelijk™ la- specteur van het dekenaat Hontenisse, Rector Kimme!. De predikatie werd gehouden door den Bondsaalmoezen'er» de Zeereerw. heer v. Duyse Om 11 uur opende de voorzi" ter de vergadering De secreta ris gaf een „Inleiding rondom de K.O.V." Bij de rondvraag neemt de voorzitter eerst b» woord en zegt dat er dikwbf geklaagd wordt dat het M'4] j delbaar onderwijs geen rCltC* ning houdt met het Lagjöj Voor de HBS van Hulst ge'4 dit niet. Door den directeur worden de hoofden van schol» in vergadering bijeen Seroe^L om deze kwesties te besprek Het speet hem dat er zoo wei nig hoofden aanwezig v,a Ook de samenwerking met B.L.O. bracht hij onder J aandacht. Hij verzoekt de h°<

de Stem | 1946 | | pagina 2