Ëlectriciteit in de lucht ind,sch ron(| Indonesië HET DAK0TMNGELUK IN DE ALPEN OUDEN van DAGEN worden geholpen 0 iSTRIBUTIENIEUWTJE S FRANSCHE kabinet treedt AF Belgische Regeering verslagen Avotituur van prinses Irene Haar paard sloeg op hol V0RRINK GESCHOKT DOOR FILK Spanning in PorxSë VOORHEFFING INKOMSTENBELASTING I DERDE JAARGANG. No. 632 Comm. v Toezicht: A. F. J AERNOUDTS; C J. VAN HOOTEGEM; A E LANGENHORST; Mr Dr A. J. J M MES; Mr II B. L. DE RECHTER. Verschijnt eiken werkdag - Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) 3.30 p kwartaal; per post 4.10; p week (bij nlet-postbestell.) 0.28; Losse nummers 6 cent - Postrekening 278.841 Voor God, Koningin en Vaaerland VRIJDAG 29 NOVEMBER 1946 UITGAVE: STICHTING ..DE STEM" D recteur; J. A. II. M. VAN SCHIJNDEL; Hoofdredacteur: J J H A BRUNA; Alge%u Zeeuwsch-rcdacteur: W GROFFEN Vlissingen; Zeeuwsch-Vlaanderen: Bureau Hulst. Dubbele Poort 7. tel 102, Red J v cl BROEK Bijbureau Oostburg Nieuwstr 23. tel 35: Z -Eilanden Bur. Goes. Westsingel 75. tel 2236 Red N J KARHOP NOOD VOORZIENING niet beperkt tot No loonarbeiders 7VTLVISTEE DKEES is voor den dag geltomen met een noodvoor ziening voor ouden van dagen, die 150 a 200 milüoen per jaar zal kos ten. tiet ontwerp gaat uit vau een ver deeling der gemeenten in drie klassen. Voor elk dier klassen wor den inkomensgrenzen vastgesteld, waarboven men niet meer voor een uitkeering in aanmerking komt. Ook verschilt bi) gelijke inkomens, in elk dier klassen de hoogte der uitkeeringen. Voorts is zoowel bij de bepaling der inkomensgrenzen als bij de bepaling van de hoogte der uitkeeringen onderscheid ge maakt tusschen gehuwden en on gehuwden. Als maximum-inkomen, waarbo ven men niet meer voor een uitkee ring in aanmerking komt, is voor gehuwde mannen in groote ge meenten gesteld een jaarinkomen van f 1375, in middclgemeentett een jaarinkomen van f 1225 en in kleine gemeenten een jaarinkomen van f 1073. Voor ongehuwden bedragen deze maxima resp. f 875, f 775 en f 075 De inaximum-uitkeering voor ge huwde mannen bedraagt per maand in groote gem-enten f 78, in mid- delgeineen*en f 70 en in kleine ge meenten f 61. Voor ongehuwden v.lin die maxima gesteld resp. op f 11. f 39 en f 35 Deze maximum-uitkeeringen wor den echter alleen verstrekt aan hen die geen hooger eigen Inkomen hebben dan f 50 per jaar. Wordt eenlg hooger eigen Inkomen geno ten, dan wordt dat niet geheel, doch slechts voor ongeveer do helft op de maximum-uitkeering in min dering gebracht. Het ligt niet in de bedoeling, dat met inkomsten van inwonende ge zinsleden behalve met die van de echtgenoote en alimentatiebijdra gen van kinderen rekening wordt gehouden. Tn de toelichting zet de minister uiteen, dat de opzet strookt met zijn voornemen, om de toekomstige in voorbereiding zijnde ouderdoms verzekering niet te beperken tot de loonarbeiders, doch ook de niet- loontrekkenden daarin op te ne men. In een blijvende regeling van de sociale verzekering zal ook geen re kening gehouden worden met in komsten, welke men buiten het pensioen geniet. Een overgangsrege ling voor het dan levende geslacht boven een bepaalden leeftijd zal niet kunnen ontbreken. Zou de overgangsregeling enkel beheerscht worden door de verzekeringsge dachte, dan zullen voor de leeftijds groepen boven den bedoelden leef tijd onbevredigende uitkeeringen worden verkregen. De onderhavige noodregeling anti cipeert in zekeren zin op de toe komstige overgangsregeling en be vat dan ook het verzorgingselement. SINAASAPPELEN VOOR IEDER vvrie van sinaasappelen houdt, moet uiterlijk op 7 Dec. de bon. nen 49—6 of 508 bij zijn hande laar ln groenten of fruit ingele verd hebben. Na verloop'' van tijd, afhankelijk van den aanvoer, krijgt hij dan 500 Gr. sinaasappelen. Men dient er echter rekening mee te houden, dat aflevering op de voor de groepen D en E in Aug. bekend ge maakte bon bij de aflevering van de vruchten zal voorgaan. SrOEDIG VVASCIIPOEDER EN HUISHOUDZEEP ■yuASCHPOEDER zal in Decein- ber en huishoudzeep omstreeks de jaarwisseling beschikbaar wor den gesteld. Om aldus te kunnen handelen, moet de beschikbaarstel ling van lijnolie voor de verf en li- noleumindustrie beperkt worden. WIJ BLIJVEN HARING ETEN TSjbet alle haring blijkt tenslotte naar het buitenland te zullen worden vervoerd. Veertig procent van den aanvoer zal naar de En- gelsche bezettingszóne in Duitsch- 'land gaan, 25 pet. naar Tsjecho- Slowakije, 10 pet. naar België en de rest of 25 pet. blijft in het bin- :-nenland. 't Is niet veel. maar na tuurlijk komt het uit een goed hart, jVTARCEL Cachin heeft de Na- tionalc vergadering op de hoogte gesteld met den inhoud van George Bidault's ontslagbrief Het Fransche kabinet treedt dus af. In zijn ontslagbrief deelt Bidault mede, dat de huidige coalitieregee- ring in functie zal blijven tot dat de nieuwe regeering gevormd is. Bi dault drong aan op de spoedige for matie van een stabiele regeering, die tegen de „moeilijke financieele situatie" is opgewassen. en Nederlandsch piotest telegram aan den Ministerraad TAE ministerraad is glslcrenochtend en gisterenmiddag gedurende vele uren bijeen geweest ter bespreking van het ontwerp over eenkomst van Cheribon. Tot een besluit is men blijkbaar niet ge komen, want, zoo lulden de berichten. Zaterdagochtend zal de ministerraad opnieuw inct de commissie-generaal bijeenkomen. ■JAP lucht rond de kwestie blijkt met electrlcitéit te zijn geladen. „Een groote groep ingezetenen van Bandoeng" heeft een telegram aan het Kamerlid Schouten gezonden, waarin verklaard wordt, dat de voor gestelde overeenkomst voor de Ne derlanders te Bandoeng onaan vaardbaar wordt geacht. Een aan tal Utrechtsche hoogleeraren heeft zich eveneens tegen het ontwerp uitgesproken en wel op grond van het feit. dat de voorgestelde over eenkomst iii strijd is met tal van grondwettelijke" bepalingen. Maar niet slechts onder Nederlanders bestaan bezwaren, ook in het kamp der Indonesiërs worden ze aange troffen. Zoo heeft de partijraad van de P.N I. (partai nasional Indone sia) zich in een voltallige partljzlt- ting tegen de ontwerp-overeen- Hedcn zon onder 16.34 u., maan ender 21.18 u. Zaterdag zon op 8,23 u.. maan op 13.34 uur. Weersverwachting tot heden- avund; Half tot zwaar bewolkt roet wolkenvelden voorname lijk in hoogere lagen, plaatse lijk eenige lichte regen,. Matige Z. wind. Iets kouder. gadering voegde de CVP de daad bij het woord en verlieten de leden dei- oppositie de vergadering toen mi nister Huysmans probeerde de be grooting opnieuw ln behandeling te nemen. Daar er toen slechts 83 se naatsleden aanwezig waren, van de o»cu 167 en 84 liet vereischte quotum is,!Java. werd de zitting opgeheven. I O.V.Pm wil xich uit Senaat terugtrekken i\E BELGISCHE regeering werd Donderdagmiddag in de Senaat verslagen toen de stemmen over de begrooting van wederopbouw staakten <8282). De nederlaag wordt toegeschre ven aan de toevallige afwezigheid van twee leden van de meerderheid Onmiddellijk zijn de verschillende, fracties bijeengekomen en is de mi nisterraad bijeengeroepen, teneinde de situatie te bespreken. Daarna verklaarde de minister-president, dat de regeering niet zal aftreden, maar de begrooting opnieuw in Ka mer en senaat zal Indienen. De op positie verklaarde dat de Chr. Volks partij Zich ln dat geval uit den se naat zal terugtrekken, zoodat bij ontbreken van het vereischte quo tum geen besluiten meer genomen zouden kunnen worden. Camiei Huysmans trekt er een vroom gezicht bij en schrijft de houding van de CVP toe aan een gril, aan een opwelling van slecht humeur. Het is wel een schamel ar gument ter dekking van een al te groote verkleefdheid aan ministe- rieele zetels. In een later gehouden senaatsver- komst verklaard. Heeds voor er van een definitieve ratificatie van de overeenkomst sprake is, bestaat er dus ernstige verdeeldheid, die het gevaar van een nog grootere ver warring in zich sluit dan er al be staat. Verwarring en onzekerheid Tets van die verwarring en van de onzekerheid over de waarde van Indonesische toezeggingen valt ove rigens af te leiden uil de feitelijke gebeurtenissen in Indië. Daar heeft zooals wij reeds meldden, de Ne derlandsche bevelhebber van Sema- rang een ultimatum gesteld aan de roerige Indonesische strijdkrachten, omdat ondanks een vroeger gesloten overeenkomst, telkens opnieuw door terroristen op Nederlanders gescho ten wordt. Nu heeft It. generaal Soedirman, dezelfde, die met ge wapend gevolg Batavia wilde binnen komen om aan de wapeustilstands- onderhandelingen deel te nemen verklaard, dat de TRI geen gevolg behoeft te geven aan het ultima tum, aangezien 't in strijd zou zijn met de wapenstilstandsonderhande. lingen en de voorwaarden van het ultimatum onaanvaardbaar zijn. Met het oog op deze kwestie maakt Soekarno thans een reis door West- T^EN op hol geslagen paard met een klein meisje erop is zeker geen alledaagsch verschijnsel. Vandaar, dat eenige wandelaars bij Soestdijk. danig werden opgeschrikt toen zij zagen, dat het aan de zeer jeugdige amazone groote moeite kostte om niet ter aarde te worden geworpen. Het meiske klemde zich met alle macht aan het voortsnellende ros vast. Drie wandelaars bedachten zich geen oogenblik, sprongen naar het paard en wisten liet dier tot staan te brengen, zoo vertelt het U. K D. Fluks werd de kleine meid er af getild, en toen bleek dat de ge redde niemand anders dan prinses Irene was, die van een kort ritje had willen genieten en niet op zulk een belevenis had gerekend. Men kan zich begrijpen, hoe blij Irene's moeder was. dat dit hachelijk avontuur nog zóó goed eindigde. Prinses Juliana wilde de redders van haar dochtertje persoon lijk bedanken, maar deze bleken reeds verdwenen. Later is ten Paleize tóch bekend geworden, wie Ireentje uit deze hachelijke situatie hadden gered. De drie mannen hebben een hartelijken brief ontvangen, waar. in zij voor hun daad werden bedankt Het schrijven ging vergezeld van wat rookertjes. Soekarno en Tojo op een plaatje ispoliii (Vervolg op pag. 2) TyriNISTER Schagen van Leeu- wen moest voor het front ko men en ook hij stond zijn man netje bij de behandeling der Ma- rinebegrootlng. Het Interessantste wat er aan de orde kwam, was een filmvertoonlng, door den Marine-voorlichtingsdienst georganiseerd. Op de rolprent zag men Soekarno, die den Japanschen opperbevelhebber Tojo te Batavia uitermate vriendelijk groette. De hcele strekking van de film was, dat de Nederlandsche troepen in Indië noodzakelijk verk verrichten tot herstel van orde en rust. Daardoor was de heer Vorrink, een der geinviteerden voor de ver- toouing, diep geschokt. Dat was stemming maken! Dat was poli tiek bedrijven! De an. heer de Wilde was daaren tegen uitermate gesticht door het schouwspel en de liberale heer Vonk vond het ook prachtig. De minister verdedigde de voorstelling ook*met klem. Er was geen sprake van politieke propaganda, uitslui tend van voorlichting. Hij had echter geen goed woord over voor do mededeelingen van Admiraal Helfrich tegenover de pers. De Minister heeft daar niets van geweten en hij keurde ze ten sterkste af. Hij heeft den heer Hel frich daarvan doen blijken en bo vendien aan alle officieren van de Marine verboden interviews toe te staan, behalve na zijn toestemming. Dit, om geen aanstoot te geven in deze bewogen tijden met extra-p<t litieke beslommeringen. w Belangrijk was zijn mededeeling dat de dienstplichtigen, die van 1940 af in dienst zijn, op 1 Jan. 1947 zullen gedemobiliseerd zijn, tenzij zij den wcnsch hebben te kennen gegeven om in dienst te blijven. Een definitief vlootplan kan hij nog niet opstellen, omdat 's lands financiën er zoo slecht voor staan, maar hij meent, dat onze interna tionale positie sterker zou zijn, als het slagkruiserplan weer ter hand ware genomen. Verdere concentra tie van de Marine heeft zijn aan dacht. Wanneer de in gang zijnde on derhandelingen met de spoor-,-- -ï slagen, zullen de marinetranspo. over den weg aanzienlijk verminde ren. De Marva's wil de Minister r."g niet missen, maar hij zal over de voor. en nadeelen toch nog eens ernstig nadenken. Zonder hoofdelijke stemming werd de begrooting tenslotte aan genomen. De communisten verlangden aan. teekening, dat zij tegen de begroo ting waren. De regeering wérischt vrije verkiezingen TN Perzlë is spanning ontstaan tusschen Azerbeidsjan en Tehe ran. Verkiezingen zijn in zicht en de regeering wenscht met het oog daarop de controle te hebben over den gang van zaken in het geheeie land. opdat die verkiezingen een behoorlijk verloop hebben. De gou verneur-generaal van Azerbeidsjan heeft daarop verklaard, dat alle overeenkomsten met de centrale re geering krachteloos zijn. Anderzijds heeft de Sovjet-Russische ambas sadeur bij de regeering geprotes teerd tegen de voorgenomen maat regelen, waarin de Sovjet-Unie een „onvriendschappelijke politiek" ziet. PEN voorheffing op de inkom- stenbelasting wordt ingaande 1 Jan. a.s. ingevoerd. Zij zal worden geheven in verband met het ver richten van werkzaamheden in aangenomen werk. Onder de rege ling vallen die werkzaamheden, die niet bedrijfsmatig en niet in dienst betrekking worden verricht, doch in het algemeen ook in dienstbe trekking zouden kunnen worden verricht. - /.\v W- Bovenstaand het vliegtuig met zijn bemanning dat op zoo'n held haftige manier de inzittenden van het in de Alpen verongelukte Dakota-vliegtuig' behouden van den gleischtu: bracht. Op de andere foto de geredde mrs. Sua vel ey die gced in«cn:tkt net uit de Zwitser se he Roode Kruis is gestapt.

de Stem | 1946 | | pagina 1