Mijnwerkersleider voor de rechtbank DE MIJNENSCHOOL D ISTRIBUTiEHIEUWTJE S stemde katholiek Indische vraagstuk morgen in Ministerraad DE 2. AMERIKAANSCHE SIGARETTEN derde jaargang Een peuleschil te Bengen op Zoom Wees zuinig met licht- en warmtebronnen Huysmans wardt op de vingers getikf Breda krijgt een groot B.o.Zoom een middelbaar garnizoen Winkeliers kunnen ze teruggeven No. 629 Comm. v Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS; C. J. VAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Mr. Dr A. 3. 3. M. MES; Mr. H. B. L. DE RECHTER. Verschijnt eiken werkdag - Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) 3.38 p. kwartaal; per post 4.10; p. week (bij niet-postbestell.) 0.26; Losse nummers 6 cent Postrekening 278.841 Voor God, Koningin en Vaaeriand DINSDAG 26 NOVEMBER 1946 UITGAVE: STICHTING ..DE STEM" Directeur: J. A. H. M. VAN SCHIJNDEL; Hoofdredacteur: J. J. H. A. BRUNA; Algem. Zeeuwsch-redacteur: W GROFFEN Vllssingen; Zeeuwsch-Vlaanderen: Bureau Huist, Dubbele Poort 7, tel. 102; Red.: J. v. d. BROEK. Bijbureau Oostburg. Nleuwstr. 23. tel. 35; Z.-Eilanden Bur. Goes. Westsingel 75, tel. 2230. Red. N. J. KARHOF Hof te Washington besliste, dat Lewis vervolgd moet worden. Eischt de regeering gevangenisstraf? TOIIN. L. LEWIS, de leider van de 400.000 stakende Ameri kaansche mijnwerkers, is voor het Federale Gerechtshof te Washing ton verschenen. De 66-jarige leider der mijnwer kers moest zijn stelling verdedigen, dat hij niet gestraft zou hoeven te worden voor het feit, geen gehoor gegeven te hebben aan het bevel van het Hof om de opdracht, vol gens welke het contract van de mijn werkers met de regeering moest het opzeggen van het contract met de regeering, niet kunnen handhaven. Hij zal nu a.s. Woens dag voor 'n jury-rechtbank moe ten verschijnen. Een verzoek van den mijnwerkers- bond om het proces uit te stellen, werd door het Hof afgewezen. De bond op zijn beurt verwierp een regeerlngsvoorslel dat uitstel van het proces inhield, mits de mijn werkers weer aan het. werk gingen. De rechter waarschuwde Lewis door te zeggen, dat zijn actie het congres aanleiding zou kunnen ge ven tot maatregelen, die de vak- vereenigingen jaren achterop zou den kunnen brengen. Volgens de „Washington Post" zal de regeering een boete van 200.000 dollars van den mijnwerkersbond eischen en een gevangenisstraf voor Lewis. I \E mijnwerkersstaking die nu al vijf dagen duurt, ontwricht het Amerikaansche leven volkomen. Zoo zijn de spoorwegen er gisteren toe moeten besluiten het treinver keer met notabeue 25 pet. in te krimpen. En hoe funest de staking werkt op de industrie, toont wel aan, dat de staalfabrieken tegen 't einde van deze week voor een mil- lioen arbeiders geen werk meer zullen hebben! Duitschland zal Engeland 250 millioen kosten. pLANNEN voor de samensmel- ting van de Britsche en Ame rikaansche zones van Duitschland zijn door de Britsche regeering be sproken. De samensmelting zal 250 millioen pond sterling kosten. De socialisatie van het Ruhr- gebied is ook in de plannen vervat. Volgens de Amerikaansche voor stellen zouden de V.S. 40 pet. en Groot-Brittannië 60 pet. voor den wederopbouw van de twee zones mpeten betalen. N* rPE Parijs trok het nieuwe Neder - landsche vliegtuigproduct, dat daar tentoongesteld is, zoo groote belangstelling, dat. de politie Zon dagmiddag het verkeer bij de stands moest regelen. De twee persoons „Partner", welke door Fritz Diepen bij Fokker besteld is, bracht een groot aantal bezoekers er toe zich als gegadigde voor een proefvlucht op te geven. REPUBLIKEINSCHE KABINET ACCOORD MET ONT WERP-O VER f.v KOMST. Ongerustheid bij werknemers in Indlë TXE vergadering van den Minis- terraad ter behandeling van het Indische vraagstuk, waarbij ook de Commissie-Generaal te genwoordig zal zijn. is vastgesteld op Woensdag a.s. Zeer spoedig daarna zal een afzonderlijke Mi nisterraad worden gehouden ter bepaling van het standpunt der regeering. Prof. Schermerhorn en de Boer ko men pas vandaag in ons land aan, omdat het KLM-vliegtuig vertra ging heeft gehad in Singapore. Inmiddels is lt. gen. Kruis, de chef van den generalen staf, nog eens bij de Koningin in gehoor ont vangen in verband met de ontwerp overeenkomst. Tn kringen van vakorganisaties in Indië is men blijkbaar niet heel gerust over de toekomst van Indië. worden geannuleerd, in te trekken. De vakbeweging staat nl. op liet standpunt, dat de regeeringsorder, die Lewis verbood het contract met dc regeering te verbreken, in strijd is met de federale wetten, Lewis heeft echter zijn stclliug. dat hij niet vervolgbaar is wegens Een belangrijke tak van militaire opleiding Uitgebreid museum staat de school ten dienste EEN SCHOENENBON VOOR No. 2. AIUMMER 2 van de stamkaart krijgt in December de kans een schoeneubon te halen .echter niet voor de helft van de maand en niet als men reeds In den loop van 1945 en 1946 een bon gekregen heeft. rvE staking in de Amerikaansche kolenmijnen beïnvloedt dc ko- lenpositie hier te lande zeer on gunstig. Alles zal derhalve in 't werk moeten worden gesteld om elk, niet strikt noodzakelijk, ver bruik van kolen, gas en eleetri- eiteit te vermijden. Zoo zal. ondanks den begrüpelijken wenscli van de middenstanders, ook voor de komende feestdagen géén stroom voor étalages en reclame- verlichting beschikbaar kunnen worden gesteld. Er mag dus ook geen sprake zijn van „temperen" der étalageverlichting, daar het hierom een absoluut verbod gaat. Voorts zal het publiek zich stipt dienen te houden aan de rantsoe nen voor gas en electriciteit, zooals deze laatstelijk werden vastgesteld op 1 October jl. Overschrijding van deze rantsoenen kan in geen geval worden toegestaan. Teneinde een te hooge „spitsbe- lasting" der electrische centrales te voorkomen, moét tenslotte wor den aangedrongen op een zoo gering mogelijk stroomverbruik tusschen 7.30 en 9.30 uur vm. en 15.30 en 18 uur nam. BOXAANWIJZING VOOR BLOEM EN RIJST gR zal om reden van vereenvou diging binnenkort verandering komen in de bonaanwijzing voor bloem en rijst voor de jongste kin dergroep. J dP 7 Hec. zal voor s een h°n van 600 gr. worden aangewezen voor vier we- *?"jVoor rijst, zal met ingang van h!o.P hetzelfde geschieden met dien verstande, dat per vier weken a00 gr. wordt verstrekt. Fr komt dus geen verandering in de grootte der rantsoenen. npOT DE MEEST gebruikte en ook wel meest gevaarlijke wa pens, die in den laatsten oorlog gebruikt zijn, behooren wel de landmijnen Dit wapen is vooral daarom zoó funest, omdat ook de burgerij vooral de plattelands bevolking aan zijn vernietigen de werking is blootgesteld en ook omdat het nog jaren na den oor log. verborgen in den grond, en tusschen het struikgewas op den loer ligt om den afgeloozen voor bijganger te belagen. De IJuitschers hebben in dezen oorlog van de mijnen gebruik ge maakt in een mate en met zoo danig geperfectioneerd materiaal als tevoren nog niet gebeurd was. Literaard zijn de geallieerde le gers niet achtergebleven. Het is daarom iioodig gebleken om ook in het Nederlandsche leger, zoowel het leggen als het opruimen van mijnen niet meer alleen aan de genietroepen over te laten, maar aan ieder wapen een aantal man schappen toe te voegen, die in deze voldoende theoretisch en practisch onderlegd zijn. Ontstaan en ontwikkeling Am dit te bereiken is te Bergen op Zoom in c.e Oranje-Nassau kazerne een school Ingericht, waar deze manschappen na hun gewone militaire opleiding in een 9-daag- schen cursus ingewerkt worden in deze afzonderlijke materie. Reeds vanaf Januari 1945 bestond deae opleiding als onderceel van de Royal Engineers Training School te Kr.ocke (B.) In Augustus d.a.v, werd het instituut overgebracht naar Bergen op Zoom waar het zich geheel zelfstandig' kon gaan ontwikkelen. Wij waren in de gelegenheid deze belangwekkende school te bezich tigen en mochten daarbij van <fcn Lt. Wolsink bereidwillig alle ge- wenschte inlichtingen ontvangen. Wat en hoe er geleerd wordt. J)e cursisten krijgen in Bergen op Zoom zooals reedis gezegd een theoretische en een praktische scholing. Beide elementen zijn over den geheelen cursus verdeeld. De theoretische vorming omvat dé typen van mijnen en ontstekers, springstoffen, enz. Practisch wot- den de leerlingen onderwezen in het leggen van mijnen en het zoeken met een prikker en de tector en het ruimen van mijnen met de hand, met mechanische hulpmiddelen en sprjngstoifen. Het onderwijs wordt eerst gegeven in dé leslokalen en later practisch op de oefenterreinen. Op deze terreinen is een damonstratie-veld met tribune aanwezig terwijl er gelegenheid is tot het leggen van mijnenvelden, verkenningen in mij nenvelden, avoixïoefeningen enz. Na de eerste helft van den cursus_ die een meer algemeene kennis' omtrent <ie mijnen omvat, worden de cursisten getest in het herkennen van een aantal mijnen cV.e onder zand verbolgen 1 Het tweede deel omvat naast de voortgezette theoretische opleiding vooral de behandeling van de vij andëlijfce mijnenvelden. Op den laatsten dag leggen allen een exa men af, bestaands uit 50 wagen, die de gelieele behandelde stof betreffen. Tevens wordt een veel test afgenomen voor het herken nen van mijnen in het duister. Tenslotte moeten degenen die in hun eigen wapen als instructeur zullen gaan optreden een proef- instructie geven. Hun worden daarvoor daags tevoren 5 onder werpen opgegeven, waarvan er één ter behandeling wordt aangegeven en waarover zij 4 minuten moeten spreken. Naast de oefenterreinen be schikt de school zelf over zeer uit gebreid lesmateriaal Er zijn pla ten en teekeuingen, waarvan in ieder leslokaal een complete serie aanwezig is. Verschalende mzquet tes van mijnenvelden met de juis te afrastering zijn door eigen men schen vervaardigd. Het museum. ün dan is er tenslotte het mu seum. In dit museum beschikt de school over 'n unieke collectie van dit soort oorlogstuig. Zoowel doorsneden als com plete mijnen, aangebracht in een grondprofiel zijn aanwezig. Men vindt er mijnen van all.3 'soorten en typen van de oudste Duitsche tot da modernste Amerikaansche toe. Elikken dbozen flesschen, houten kisten en zware metalen mijnen, welke laatste speciaal op scherfwerking gemaakt zijn.; mij nen. die emst eukele meters in de .lucht vliegen en dan een lading kogels of schroot uitbraken anti tank en anti-personeel-mijnenn alles is hier bijeengebracht om de mannen voor hun taak te instrueeren. Voorts vindt men er allerlei typen van ontstekers, waarschuwingsseinen en zelfs een Goliath-tank, zooals die worden gebruikt "en onbestuurd geladen met springstof op vijandelijke colonnes af te sturen. TAeze collectie is uit 3 bronnen bijeengebracht: een deel is afkomstig uit het museum van de Eritsche R.E.T,S te Knocke, die bij het vertrek van de Nederland sche sectie zeer veel 'beschikbaar stelde; voorts hebben zoowel bur gerlijke als militaire autoriteiten het bij het mijnenruimen vrijko mend materiaal aan het museum afgestaan; tenslotte is er nog een belangrijke collectie aan toege voegd, die in het bezit W3s van den Staf van Z.K.H, Prins Bern hard en afkomstig was van een Anierikaansch magazijn van vijan delijk materiaal te Parijs. Zoo is hier een verzameling ont staan die e'enig is in ons land tot leering van de manschappen en misschien oek een weinig als afschrikwekkend voorbeeld voor ce toekomst. De. „Algemeene werkersassociatie" heeft zich nl. met een telegram tot den ministerpresident gewend, waar bij verzocht wordt bekwame ver trouwensmannen uit werknemers kringen te ontbieden om hun mee ningen uiteen te zetten. Het republikelnsch-Indonesische kabinet gaat volgens het persbu reau Antara aecoord met dc over eenkomst. Er schijnen wel hevige debatten .ge voerd te zijn over de artikelen die betrekking hebben op de Neder landsche Kroon en de restitutie der niet-Indonesische bezittingen. M.R.P. wint Fransche verkiezingen TXE MRP (kath.) is als overwin- naar uit de tusschenverkiezin- gen voor den Franschcn senaat te voorschijn gekomen. De juiste cijfers voor geheel Frankrijk met uitzondering van Corsica, zooals zij door het Fran sche ministerie van Binn. Zaken zijn gegeven, zijn: MRP 24.751 kies mannen, communisten 24.544 kies mannen. Daarop volgden de socia listen en radicaal-socialisten. T~ t pjII' nadoe beriehten over de gemeenteraadsverkiezingen in België blijkt overduidelijk, dat de Katholieke CVP uit den verkie zingsstrijd is te voorschijn geko men als dc grootste partij van 't land en een beduidende winst aan zetels behaalde. „De Nieuwe Standaard" spreekt in dit verband over een „duidelijke af spiegeling van den wil van 't volk. terwijl „De Gazet van Antwerpen" burgemeester-eerste-mlnister Huys mans 'n figuurlijken tik op de vin gers geeft door te zeggen, dat de uitslag der verkiezingen „een ver officieele en herziene cijfers kregen wij gisteravond. Hier zijn ze: Katholieken 21 zeleis (1938- 13 zetels), socialisten 16 (13), commu nisten 1 (9), liberalen 5 (8). Mevr. Delwaide behaalde 65 pet! voorkeurstemmen, dus nog meer dan aanvankelijk geschat. Hoe de verhoudingen zich kunnen wijzigen, kan aangetoond worden met Gent, waar de katholieken 'n absolute meerderheid behaalden en waar nu een katholieken burgemees ter zijn liberalen voorganger zal opvolgen. In Namen kregen de katholieken 2 zetels meer, terwijl de liberalen UTlOiag UCI VCI INlC/iLIlgCH ,,CCI1 VCA "V. oordeeling der huidige regeerings- er 4 verloren. De zetelverdeling is politiek inhoudt." daar: kath. 13, soc. 6, lib. 1, com .Wat Antwerpen zelf betreft, deiinunlsten 1 /GARNIZOENEN zullen voortaan worden onderscheiden in groote, middelbare en kleine. Een groot garnizoen zal o.m. gevestigd wor den in Breda en Den Boseli, een middelbaar in Bergen op Zoom en kleine garnizoenen o.m. in Tilburg en Eindhoven. De vliegparken Gilze Rijen en Woensdreeht worden geacht te be hooren hij resp. dc garnizoenen te Breda en Bergen op Zoom, dal van Oisterwijk tot Tilburg. TAE van Zuid-Amerikaansche ta- bak vervaardigde sigaretten worden geproduceerd boven de maandelijks in omloop gebrachte hoeveelheid sigaretten. Aan de in dustrie is opdracht gegeven, gedu rende de maanden October, No vember en December maandelijks circa 70.000.000 van deze sigaretten ten verkoop te brengen. Daar er winkeliers zijn die deze sigaretten in grooterc hoeveelhe den zouden willen ontvangen, dan thans het ge wal is, kunnen win keliers die deze sigaretten niet kunnen of wenschen te verkoo- pcn. zich onder opgave van de in hun bezit zijnde hoeveelheden tot het rijksbureau voor tabak en tabaksproducten, Riouwstraat 182 te Den Haag wenden. Dat zal er zorg voor dragen, dat deze hoe veelheden elders plaatsing vinden Het zal niet mogelijk zijn o>n voor de niet gewensclite sigaretten an dere sigaretten in de plaats te ver strekken. Wel zal voor de afge stane hoeveelheid Zuid-Ameri kaansche sigaretten rantsoenverre kening plaats vinden, zoodat deze winkeliers er andere tabaksproduc ten voor in de plaats kunnen aan- koopen. Van officieele üijde deelt men nog mede, dat momenteel niet min der sigaretten van lichtere soorten worden geproduceerd dan voorheen het geval was. lieden zon onder 16.37 u., maan onder 18.17 u. Woensdag zon op 8.18 u. en maan op 11.55 uur. Weersverwachting; tijdelijk nog krachtige wind tusschen Z. W. en W. Wisselende bewolking met enkele regenbuitjes. Weinig ver andering van temperatuur.

de Stem | 1946 | | pagina 1