UIT DEN BEZETTINGSTIJD Zeldzaam jubilé te Gilze Noptunus aan boord van de „Willem Barendsz HET AVONTUUR VAN DOLF FASSAERT UIT LAMSWAARDE ESN EERE-CODE Het laatste Klaoske 80 jaar op het koor* W" PASSEERDEN op den 17den November jl. om 14 uur den evenaar, zoo seint ons de speciale verslaggever aan boord van de Willem Barendsz De bemanning was ln gespan nen verwachting op de komst van Neptunus. die zich reeds enkele malen per radio had la ten aankondigen. Het scheen alsof hij zoo uit de diepte van den Oceaan opdook en als in een sprookje of als in een verhaal van Jules Verne langs de walvischstraat - zooals we de slipway, waarlangs straks immers de walvisschen naar binnen gesleept zullen worden - op ons toeschreed met groot gevolg, onder de tonen der muziek DE LAAN DER ZENUWZIEKEN De Avonturen van Suske en Wëske pp het eiland Amoras J)E buitenlandsche bladen en nagazines zijn nog regel matig voorzien van sterke ver halen uit den tweeden wereld oorlog. Het is zeer merkwaar dig dat in Nederland die nei ging niet veel minder waarge nomen-wordt, al is er hier toch ook genoeg gebeurd. Zoo vonden we nog nergens het avontnnr vermeld van Dolf Fassaert, den leider der knok ploeg in Oost Zeeuwsch Vlaan deren. Een avontuur dat toch waarlijk in zijn verrassende wendingen niet onderdoet voor d,- belevenissen van onderne mende kerels elders. Zoodra Dolle Dinsdag was v aangebroken en het den schijn had of de ontbinding van het Duitsche leger een kwestie van uren was, heesch Fassaert op zijn molen te Lamswaarde de vaan van den opstand en orga niseerde het verzet in het land Hontenisse. Alleen of in samenwerking met den partisanenstaf werden heel wat stoute stukjes uitge haald en een paar maal kroop Fassaert door het oog van een naald Op zekeren nacht keerde het geluk zich tegen hem en zijn medestrijders. Zij hadden on derdak gezocht op de hofstee van Alb. Koster te Zaamslag en schenen daar veilig, maar juist kwam daar 's nachts een gemotoriseerde eenheid zich le ger<T. De staf viel in hun handen en ook Fasschaert, die in de auto van den staf zich had geïnstalleerd, werd door den vijand aangetroffen, slapend achter een machine—geweer en met den bekenden O.D.-band om den arm. De doodstraf. J-JXEH hielpen geen uitvluch ten en op 'n boerderijtje on der Axel, waar hij door een Duitsch commando werd ver hoord. sprak men de doodstraf tegen hem uit. Het vonnis werd niet ter stond voltrokken. Men hoopte nog iets uit den gesnapte te pompen en leverde hem over aan den op dit terrein vak- kundigen S.D. te Middelburg. Half September arriveerde hij daar en opgesloten in de ka zerne aan de Noordstraat, pro beerde de S.D. hem daar zacht te krijgen, echter zonder succes In dezen tijd aresteerden de T)ilN laatsten tijd komt 't her- haaldelijk voor, dat de scheidsrechters spelers van het veld moeten zenden wegens on sportief en/of ondisciplinair gedrag. Dat is grootelijks te be treuren, want met zoo te doen haalt, men de -port in het al gemeen en die welke men be oefent in het bijzonder, door 't slijk en dat zal toch wel niet de bedoeling zijn van hen die tege i de regels van het spel zondigen. Soms kunnen we ons de om standigheden waarin 'n over treding wordt begaan, wel voorstellen, maar daarmee is deze nog in de verste verte niet goe gepraat Met dat te doen zoti men de sport tot iets ma te: els verlagen, terwijl de sr t, behalve de waarde die zij heft voor de lichamelijke ont wikkeling, Juist geprezen wordt om haar ideëelen zin En deze is- karaktervorming, zelf- con'role en bebeersching. Dit lar'ste is vanzelfsnrekend bij gvi mastiek, gewichtheffen en dr olijke rustige takken van sport, niet zoo moeilijk als bij de meer opwindende spelen als voetballen en hockey. Temeer Is dan ook de voet baller cs. te waarrieeren, als hii zich niet blindelings door 't vuur van het spel laat mee- sleepen op Daden, die met zijn eer als sportman vloeken. De regels van het spel zijn 'n eere-eode. Het ls beter een wedstrijd ridderlijk te verliezen, dan deze te winnen met een besmeurde clubvlag. S.D. op Zuid-Beveland een koerierster van den O.D., die bezwarend materiaal bij zich had. Men dwqng haar den naam van den opdrachtgever te noemen. Niet beter wetend of Fassaert was reeds gefusilleerd, schoof zij de schuld op hem, waarvoor hij nogmaals ter dood werd veroordeeld. De ontvluchting pASSAERT was evenwel niet van plan zich willoos te laten afslachten. Tegen den avond werd hij steeds 'n kwar tiertje gelucht op de binnen plaats der kazerne. Toen zijn bewaking wat verslapte wist hij contact te maken met een Middelburgschen ambachtsman, die regelmatig in de kazerne werkte. Zoo wist hij dien man te bewegen een briefje te bren gen naar een kennis van Fas saert in den O. D.. n.l. den heer Vos aan den Seisweg. Fas saert sAireef hem. dat hij wel kans zag over den hoogen muur op de binnenplaats te komen en vroeg hulp bil de verdere Vos nam den heer v. Hevst van de Prov. Griffie in den arm en tevens den brandstof- fenhandelaar Wateld. die een nakhuisle had in het steegje lanes den gevangenismuur. Via den ambachtsman liet men Fassaert weten dat men in het schuurtje een fiets en enkele kleeren zou deponeeren en een briefje met een onder- duik-adres. Op den avond, die eerst be paald was, gebeurde er niets en men vreesde reeds dat Fas saert tegen de lamp was ge- loopen. Doch den tweeden avond gelukte het plan. Ge bruik makend van de gelegen heid, dat zijn bewaker zich even had verwijderd, sprong Fassaert als een kat tegen den muur, wist met zijn vingertop pen den rand te bereiken, heesch zich op en liet zich in het steegje neerploffen. Het schuurtje vond hij; flets en kleeren ook, maar in de heftige agitatie zag hij het adres over het hoofd. Hij stormde 't steeg je uit, de Lange Noordstraat ln. Dit was precies op tijd want even later was de Noordstraat afgezet. Jammer genoeg wist F. heg noch steg in Middelburg. Hij verborg zich in de Kuipers poort, klom toen het ge heel donker was. over 'n muur tje en kwam terecht bij een paar oude lieden, die hem op namen, doch al spoedig be angst werden voor de gevolgen. Ten einde raad liet F., die zijn naam niet wilde noemen, een pasfoto, welke hij had weten te behouden, bij Vos brengen, met het verzoek hem te bezoe ken. Vos deed dat en nam hem mee naar de woning der fam. Schout aan de Houtkade. Een laffe grap zat daar veilig, tot een laffe grappenmaker uit de kringen van den O.D. een briefje bij Schout in de bus stopte met de woorden: ..F. op 't spoor". Weer moest F. hals over kop vluchten en kwam na vele we derwaardigheden terecht bij de fam. de Kam op Grijpskerke, waar ook de Comissaris der Ko ningin ondergedoken zat. Ondanks alles was F. nog fit genoeg om van Grijpskerke uit tochtm over het water te on dernemen naar Domburg, om de laatste Duitschers daar te bevechten. Na de bevrijding ging hij naar Lamswaarde terug, waar ieder hem al dood waande. Op zijn lauweren ging Fas saert echter niet rusten. Hij nam dienst als vrijwilliger en vertrok in October '45 naar In- dlë om daar zijn land als mi litair te dienen. Als jongen van nog geen 10 jaar stapte hl) reeds parmantig met de koristen naar boven om op 't koor naast den organist (L. Kools Sr.) plaats te nemen en de register knoppen te regelen. Zoo leerde Jantje Vermeulen- van de Kloostermuziek; dat ls nu 80 jaar geleden. Wanneer je 15-20 jaar terug op Oranjestraat A 210 te Gilze de werkwinkeldeur openduwde ging het vertrouwde belgetingel te loor, als de knutselaars bezig wa ren. Deze betiteling mag geenszins den indruk wekken, als zouden de Vermeulens geen vaklui zijn ge weest. Beter gekend als de „Klaos- kes" waren zij vanaf toen va der Klaas begon ruim 100 jaren de meubelmakers van Gilze, hun stiel meester. Doch Jantje V. ken de bovendien alle knutselwerk; hij kon alles repareeren en vernieu wen. Vooral van dit handig ge knutsel hebben zeer velen geprofi teerd. Dat ging toen nog niet te gen boter en eieren Neen, deze menschen waren gelukkig met een tevreden evenmensch. Klaas heeft 12 kinderen gehad en ook zijn stoelen gingen per do zijn de deur uit. Uren kan de jubilaris vertellen, die w# zouden kunnen schilderen als meubelmaker, fotograaf, klok kenluider, koorzanger en muzikant. Eerstens: kent Nederland nóg een kerkzanger die 80 jaar op het koor is en 70 jaar deken (secre taris-penningmeester). Omdat va der Klaas het orgel trapte kreeg Jan zoo vroeg toegang op „de" koor. Na examen te hebben afge legd bij Bart Rubbens (grootvader van C. Rubbens) nam pastoor v. d. Bosch zaliger 3 Jannen ineens als korist aan, n.l. J. Vermeulen, J. Aarts en J. Dekkers. Het was pastoor v. d. Noort z.g. die de Klaoskes het meubilair van de kerk liet bijtsen en oppoetsen. De „Klaoskes" luidden ook de kerkklokken. De klokkenluiders „Desnoods bevriezen voor de deviezen", zegt hij in een interview Waardige ontvangst |£apitein Visser genoot de eer Neptunus op waardige wijze te ontvangen. De zeegod over handigde hem als blijk van waardeering, nu voor de eerste maal sinds 100 jaar een Neder- landsche walvischvaarder zijn wateren bevaart, een oorkon de. En toen begon het eigen lijke feest, waarbij de doop natuurlijk het hoogtepunt vorm de. Ook de dominé moest er aan gelooven. maar deze kweet zich op voorbeeldige wijze van zijn tnak, die hij daarnevens te vervullen had door elk „slacht offer" toe te spreken en een zeenaam te geven. Een onwil lige. de kapper, die kennelijk weinig zin had om de doop plechtigheid te ondergaan en in figuurlijken zin op andere wijze poogde onder te duiken werd voor straf aan een ket ting gelegd om daarna een extra beurt te krijgen in de groote waterbak, die speciaal voor deze doopplechtigheid, waaraan 129 opvarenden zich moesten onderwerpen, was in gericht. Het behoeft nauwelijk be toog. dat de gebruikelijke in zeepingen en het scheren groo te hilariteit verwekten. Bij zondere vermelding verdient de aanwezigheid van drie vrouwen op ons schip, dat na Kaapstad echter geen „vrouw aan boord" meer zal kennen. Ook zij moes ten aan de plechtigheid deel nemen. In Kaapstad zullen zij de „Willem Barendsz" ver laten om zich aldaar met haar stierven uit en de klokken werden geroofd. Jantje is ook secr.-pennlngmees- ter van de harmonie geweest en president der bekende handboog- schutterij „De Romeinen". Hij was desttjd de eerste foto graaf in de Baronie. Krijt werd potlood. De eerste jaren hield de koor deken de administratie van het kerkkoor bij door als vanouds met krijt op den balk te schrijven. Jantje maakte echter al spoedig de aanteekeningen inzake boetes en bizonderheden met potlood op papier. Kap. Roels leerde hem de catabel, welke hij voortaan steeds bijhield. „Janneke is veul secuur", was zijn gezegde. De feesteling hoopt volgend jaar op 16 Mei 90 jaar oud te worden. I gezinnen te vestigen. Hun man nen zijn echte walvlschvaar- ders Een interview met Neptunus. \Tan de gelegenheid, dat Nep tunus zijn rijk verlaten had om ons te bezoeken heb ik gebruik gemaakt hem een in terview af te nemen. Het viel mij op, dat hij er magertjes uitzag. Ongetwijfeld heeft hij tijdens de oorlogsjaren een benauwden tijd doorgemaakt. Hij vertelde mij weduwnaar te zijn. maar omdat deze ver trouwelijke mededeeling hem zichtbaar nerveus maakte, bracht ik het gesprek onmid dellijk op de walvlschvangst, waarvan hij goede resultaten verwachtte. Hij gebruikte de kernachtige uitdrukkingen: „Desnoods bevriezen voor de deviezen Vandaag was er nog een ge beurtenis, die voor ons van veel belang was. Wij zagen n.l. de eerste walvisschen in de om geving van het schip „spui ten" Met de vangst zullen we echter nog geduld moeten oefenen. TN „De Gemeentestem" vertelt een burgemeester een ake lig verhaal over de gemeente, waar hij pas benoemd is. Hij heeft door toeval een hu kun nen krijgen in de Theresialaan, waar niets dan flinke wonin gen staan die passen bU 't res pectabele menschentype, dat ze bewoont. Hem is nu echter ge bleken, dat er niets dan ze nuwpatiënten wonen. „Voor een medelijdend hart is het bijna te veel om te verwerken", zegt hij. „Evenals elders, doen wij ook hier aan inkwartieren en wat lijkt vanzelfsprekender, dan dat men voor inkwartiering de grootste huizen uitzoekt? Dit te meer, daar in deze grootste hui zen veelal Juist de kleinste ge zinnen wonen. Maar dan heeft u toch buiten den waard gere kend. Want ik 'erzeker het u, mijn kortstondige ervaring heeft me dat met een verbluffende duidelijkheid geleerd: het is 'n soort privilege van bewoners van groote woningen, dat ze ze nuwziek ziin, hetgeen hen dan vanzelfsprekend ontslaat van den socialen plicht aan anderen, die huisvesting zoeken, onder dak te verleenen, want, het zou toch schromelilk onbilliik ziin dergelijke patiënten, die het uit hun aard toch al zoo moelliik hebben, nog extra te bezwaren met de moeilijkheden van an deren. Ik moet nu maar uitkij ken naar wat kleiner huizen. Daar wonen meestal gezonder menschen en waar het al vol is, kan het nog best wat voller. In het veen ziet men zoo niet op 'n turfie...." „Zoo ziet u dus," zoo besluit deze burgemeester, „die There- sia-laan is wel mooi, maar ik ben er toch een beetje huive rig voor. Het lijkt met een ge vaarlijke buurt. Dagelijks con troleeren wij in ons gezin ten minste elkaar of er al sympto men van zenuwziekte aanwezig zijn...." WWWVW)aW^V«%%%V« door W. Vandersteen 217) Onbeschrijfelijk is de geestdrift, waarmede onze wereldreizigers ln Ant werpen worden begroet. Wlske steekt drie vingers omhoog naar de Vérken ners en Suske voelt zich heel beha- gelijk op het rare ding dat uit zichzelf rijdt en dat men op Amoraa helemaal niet kende. WWWWWVW^WWWWA

de Stem | 1946 | | pagina 8