nken iAS Zuster Maria Adolphine IN DE GL sman IEN De nieuwe Zaligen door den H. Vader vereerd MES Boerbooms WILL N UmËmjKE PLECHTIGHEDEN f)V ST PIETER IN T KORT Vprogram Ons beeldfeuilleton lij, Rotterdam L? heropend echts breeksoh Duiveland, de n, Goeree en er-, tram- en aap te Steen neer: G. Zwij terdam 18 No J. v- Zuylen lOOOOOOOOOO. 1RDENBURG EN ZWAK- 1—o EJN KRONEN >0000000000 Uw keuze uit mooie sor- g JTUURS tAAGJES REVERS JABOTS hebben wij ge- cte St. Nicolaas aux ufacturen Mag. OOSTBURG. ,v adres: snmagazijn 27 - Tel. 2393 ERNEUZEN OOSTBURG ST 9 - SLUIS in geen enkel breken. an en Sanostol IAN-FASSAERT ngetwijfeld ïuttige en henken le- elgoederen me sortee- U: f 8.75 1 981—0 tcc 7» eanösöö 628 TWEEDE BLAD MAANDAG 25 NOVEMBER 194« T-vE Kerk leeft, de Kerk overwint. Dat is haar glorie, dat ztf in de stormen der e- "wen staande is gebleven en dat de dood, die haar vijanden haar toeriepen, voor haar slechts nieuwe glo rie heeft beteekend. Op de graven der martelaren bouwden de Christenen hun schoonste tempels en in den meest luisterrijke van allen, den St. Pieter in Rome, weerklonken gisteren opnieuw de juichtonen van het Te Dcum, omdat nieuwe glorie werd toege voegd door den marteldood van hen, die in het begin dezer eeuw in China hun leven gaven voor het geloof en die nu op plechtige wijze werden opgenomen in de rijen der Zaligen. L Bi: !s een Allerheiligen dag was deze Zondag voor ons, waarop opnieuw werden herinnerd, hoe gewonnen zijn uit alle stammen talen en volkeren der aarde en we wisten, dat nu ook een Ne- ïrlandsche deel uitmaakte van !ze groote schare, omdat zij haar ne bruidskleed gewasschen heeft a het Bloed van het Lam en het i larom nu volgt, waarheen het ook at. Zuster Maria Adolphine van ssendrecht opgenomen in de rijen ir Zaligen: dat was de boodschap, I ie gisterenmorgen weerklonk door wijdsche hallen van den St, Pie- r: dat was de boodschap, die de onzen klokken 'itgalmden over s stad en de wereld. Zaligverklaring en plechtige Hoogmis "Vu tien uur begaf zich het Hoog- waardig Kapittel van den St. leter nadat de Nonen waren Ezongen in processie naar het riesterkoor, waar zij hun plaatsen maraen terzifde van het altaar van e Cathedra Zij werden gevolg ddoor i.H Eminenties de Kardinalen, die Bel uitmaken van de Congregatie an de Riten, die plaats namen aan en EvangelUkant. Ook de Consul- iren. Prelaten en Ambtenaren van Bze Congregatie namen hun plaat- in in, terwijl de Basiliek gevuld as met een groote schare prles- irs en geloovlgen, waaronder dui mden pelgrims, die voor deze ge- igenheld naar de Eeuwige Stad aren gekomen. Ruim honderd Ne- erlanders bevinden zich bij deze Bdevaartgangers. Zooals bekend is laken de pastoor, de burgemeester n een doziln parochianen van Os- mdrecht deel daarvan uit. De Postulator van het proces der laligverklaring knielde dan neer oor de voeten van den Kardinaal 'refect der Riten Congregatie. Z. Sm. Kardinaal Salottl, en verzocht _em de voorlezing der Apostolische Breve te gelasten. Zijne Eminentie |e Prefect verwees den Postulator kolgens de gewoonte naar den Kar dinaal Aartspriester der Basiliek, Z. Em. Kardinaal Tedeschinl, om ran hem de toestemming der voor lezing te verzoeken. Daarna be- teeg de Postulator den preekstoel, ie in het priesterkoor was ge plaatst, en las de Breve voor, waar in Z H. de Paus Pius XII de held haftigheid der deugd, de wonderen en den marteldood voor het Katho lieke geloof van Je Zaligen bekend maakte en gelastte hen in de regis ters der Zaligen in te schrijven. Nadat deze lezing was beëindigd werd door Z H Exc. Mgr. Dr J. C Smit, Kanunnik der Basiliek van St Pieter, het Te Deum ingezet, I dat door de Capella Glulia en de I verzamelde geloovlgen verder werd gezongen. Onmiddellijk nadat het Te Deum was begonnen, werden de Kea tijdgenoot® van "•"n. Dlerekx, h •aderweteche Ueederdneht, relikwieën der Zaligen op het al taar ter vereering uitgesteld en be wierookt en werd boven het altaar van de Cathedra een groot schilde rij onthuld, dat de glorie der Zali gen voorstelt; tegen de fassade van den St. Pieter werd eveneens een dergelijk schilderij onthuld, en on derwijl verkondigden de zware klok ken van de Aartsbasiliek de mare der zaligverklaring over de stad Rome. Een diepe ontroering maakte zich van vele aanwezigen meester; met vereering schouwden ze om hoog naar de voorstelling boven 't altaar, waar in stralende belichting nu de stoet der nieuwe Zaligen voor hen oplichtte; zwakke afstraling van het glorielicht, waarvan zij allen in den hemel zijn omgeven Zalige Maria Adolphine, bid voor ons! Bid voor Nederland! Na het beëindigen van het Te Deum droeg Mgr. Smit de Pontifi cale Hoogmis op. Duizenden waren samengestroomd uit alle deelen der wereld J^OG grooter luister dan des mor gens gaf de St. Pieter te aanschou- ,wen bU de plechtigheid, die des avonds plaats had, toen de Paus, voorafgegaan van zijn hofstoet, de Basiliek betrad om de nieuwe Zali gen te komen vereeren. Weer btandden de kristallen .uchters, opge hangen langs de bogen, en deden de wijdsche ruimte stralen alsof tal- Iooze diamanten waren aangebracht tegen het roode damast, waarmee de pilaren waren behangen. TJUe moesten denken aan hetgeen het goddelijk officie zegt op 't feest der kerkwijding: Hic marga- ritis emicant patentique cunctis os- tia, Ja, als een afstraling van het hemelsche Jerusalem scheen ons deze tempel toe, waar de deurpos ten schitteren van kostbare steenen en waar voor allen de deuren open staan. Hier ook waren Immers dui zenden samengestroomd van alle windstreken der wereld, ze vulden deze kerk tot in alle hoeken en de den lof en smeekgebed en jubel opstijgen uit htm harten. Om even voor vijf daalde de H. Vader van zijn particuliere vertrek ken af naar den St. Pieter, waar zich in de kapel der Piëta de stoet vormde. De Paus was gekleed in witte toga met de roode mozetta en roode stool, waarop het wapen van Z. H Bij het betreden van de Basiliek reikte Kardinaal Tedeschini, Aarts priester van St. Pieter, aan Z.H. het wjjwater aan, waarmee de H. Vader den zegen gaf. Daarna be steeg Z.H. den draagstoel, vooraf gegaan en omringd door de Edel- garde, de Zwitsersche Garde, de le den der Anticamera, Mgr. de Ro- manis, sacrista van Z.H., geheim Kamerheer en waardigheidsbeklee- ders van het Pauselijk hof. Indruk- wekkenk klonk de Paus hymne van de Palatijnsche Garde, toen de H Vader den St. Pieter betrad. Als 'n electrische stroom ging het door de duizenden aanwezigen; de Paus! Maar reeds brak het enthousiasme los bij degenen, die achter in de ba siliek zich bevonden, in juichkre ten: Ewiva 11 Papa! Leve'de Paus! Dit enthousiasme golfde verder door de wijdsche rulmtd? telkens over genomen en herhaald door andere groepen: Ewiva, Ewiva 11 Papa I Vooral ook op de Nederlandsche pelgrims, van wie de meesten voor den eersten keer dit schouwspel zagen, maakte dit een overweldi genden indruk. Met gen zekere ver bazing zagen zu de witte gestalte van den Paus boven de deinende massa der aanwezigen naderbij ko men door het middenschip, langs 't beeld van St. Petrus en het altaar der Confessie, tot ze hem voor zich zagen, daar vlak bij zich en ook hun enthousiasme losbrak. De H. Vader boog ach naar al len toe, terwijl zijn handen onafge broken zegenden. Van vele landen van de wereld waren ze hierheen gekomen om deze luisterrijke plech tigheden bij te wonen en getuige te zijn van de glorie der Kerk; de ge meenschappelijke Vader zegende hen allen. Toen de stoet in het Priesterkoor was aangekomen, steeg de Paus van den draagstoel af en knielde neer op een knielbank, die voor het altaar op de Cathedra voor hem was gereedgezet. De Kar dinalen, die Z. H. vergezelden na men plaats op de eerste rij der dwarsbanken en rond Z.H. knielden Mgr. Respight. prefect der Ceremo nieën, Mgr. Dante, onderprefect en verscheidene Monseigneurs van de hofhouding van Z.H.. Machtig en Het geboortehuis van Zr. Marie Adolphine. steld. Onder dit H. Lof lag de H. Vader geknield op liet faldistorium en toen de Kardinaal Celebrant den zegen gaf met het Allerheiligste, boog hij diep het grijze hoofd. Voor God wordt alle grootheid klein en verdwijnt de luister voor den glans Zijner grootheid. De Paus vertrekt. wjadat deze korte plechtigheid was beëindigd, werden de traditio- neele geschenken aan Z.H. aange boden, een groot boeket bloemen en een kostbaar reliekschrijn met de relieken der Zaligen. Aan den H. Vader, de Kardinalen en de voor naamste aanwezigen werden tevens voorstellingen en 'n levensbeschrij ving van de Zaligen uitgereikt. Weer besteeg de Paus den draag stoel en weer barstte het enthou siasme los, haast nog krachtiger dan daarstraks. Was hef voor ve len die van verre gekomen Rome en den Paus wellicht niet meer zullen zien, als een vaarwel? Voor allen was het een hulde ran hem, den Stedehouder van Chris tus, en klonk in hun juichkreten 'n verlangen naar vrede en waarheid, rust en orde, naar al de goederen van het Evangelie, waarvan de Paus de onvermoeide verdediger s. Toen oe hofstoet achter in den St Pieter was gekomen, verhief de Paus zich van zijn draagstoel en staande boven de menigte breid de hij in een wijd gebaar zijn ar men uit en zegende allen voor een laatsten keer. Wie dat eenmaal heeft gezien, zal dat rijn leven ze ker niet vergeten; dat wijde, alles omvattende gebaar, is als een uit drukking van verlangen en liefde naar al degenen, die van goeden wil zijn, om ze allen de goddelijke ze geningen te doen deelachtig wor den en ze aan God te verbinden. Toen de St. Pieter leegstroomde en de duizenden in den donkeren avond verdwenen, was het alsof het licht der grootsche plechtigheden hen vergezelde. Moge velen het met zich hebben meegedragen. Want opnieuw werden we eraan herinnerd, dat we leden zijn van de Kerk der Martelaren en dat we 't indrukwekkend schoon klonken de licht van het Geloof moeten dra gezangen van de Capella Glulia, i gen in een wereld, die donker is en toen het H. Sacrament was uitge- ver van Christus. TN de 21 staten van de Ver. Staten zal Ingaande heden het electrl- eiteitsverbruik worden verminderd, dit als gevolg van de mijnwerkers staking. TOEGOSLAVIë heeft de Grlek- scfie regeering een protestnota gezonden, omdat Grieksche vliegtul gen Joegoslavisch grondgebied zou den hebben overvlogen. DINSDAG 26 NOV. HILVERSUM I: 7 nieuws, 7.30 gram.; 8 nieuwsj 8.15 gram.; 8.45 Bizet; 9,15 morgenwijding; 9.30 arb. vitaminen: 10.35 gram.; 10,50 kleu ters; 11 P Palla; 11,45 fam. ber. In- dië; 12 Lyratrio; 12,30 lezing; 12 40 pianoduo; 13 nieuws; 13.15 Musette; 13.45 dansorkest; 14 causerie; 14.20 sextet; 15,05 boekenschouw: 15.20 fluit; 15,30 Bach; 16.20 strijkkwar tet; 16.30 gram.; 16.40 schoolbel; 17 plano; 17,30 Z. Am. muziek; 17,45 Rijk Overzee; 18 nieuws; 18,15 koor; 18,30 Ned. strijdkrachten: 19,05 strijktrio: 19,40 lezing; 20.08 Echo; 20.15 Bonte Dinsdagavondtrein; 21.35 Contact; 22,15 Buit. overz.; 22,30 Skymasters: 23 nieuws; 23.15 orkest; 23,45 gram. HILVERSUM II: 7 nieuws, 7,30 morgengebed; 7,45 orkest; 8 nieuws 815 gram.; 9.50 Zonnebloem; 11 Sibelius; 11,30 Als de ziele luistert; 11,45 gram.; 12,03 duetten; 12,30 kamerorkest; 13 nieuws; 13,15 ka merorkest; 13,45 lezing; 14 kwartet; 14,25 gram.; 14.30 luisterspel; 15.30 piano; 16 Zonnebloem; 16.30 Vuur duivel: 16,45 lluit en plano; 17,15 kamerkwartet; 17.45 orkest; 18.15 reportage; 18,30 dansorkest; 19 nieuws; 19,15 lezing; 19.30 De Brug; 20,05 gewone man; 20.15 orkest; 21,40 Collegius Musicum; 22 nieuws; 22.20 Corr.; 22.35 avondgebed; 22 50 Schubert; 23 dansorkest; 23,30 Mandoline-orkest. TN verband met ons verslag over de zaligverklaring van Zr. M. Adol phine hebben wij ons beeldfeuille ton een andere plaats moeten ge ven. Men vindt het vandaag op pag. 6 van ons blad. Dinsdag krijgt het weer zijn oude plaatsje. De Borghoeve was vroeger klooster de Zustere van Oudenboseh. Hier school, thans is het een boerderij. school van ging rij naar Hier in de peekoffiefabrtek In haar Jong» Jaren. werkte Anna Dterekn

de Stem | 1946 | | pagina 5