D Vlissingen en Baronie Nederland zal deelnemen aan Duitschlands bezetting Schermerhorn optimistisch Adm. Helfrich voelt er niet voor beten van zich af. Passagiers van de Dakota gered VROUWEN STEMDEN VOOR HET EERST IN BELGIE derde jaargang Herplaatste wachtgelders krijgen invasievoorschot DE OVEREENKOMSJ VAN CHERIBON Max van Poll in het land teruggekeerd Noad boekte haar eerste verliespunten Per skivliegtuig van den Matterhorn gehaaid VEELBELOVENDE JONGELU No. 628 Comm. V Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS. C. 3. VAN KOOTEGEM; A B. LANGENHORST; Mr Dr A. J J. M MES: Mr. H. B. L. DE RECHTER. Verschijnt eiken werkdag - Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) 3.38 p. kwartaal; per post 4.10; p week (bij niet-postbestell.) 0.26; ,osse nummers 6 cent - Postrekening 278.841 as Voor God, Koningin en Vaaerland MAANDAG 25 NOVEMBER 1946 UITGA VB: STICHTING „DE STEM" D recteur: J. A H. M VAN SCHIJNDEL; Hoofdredacteur: J. J H A BRUNA; Algera. Zeeutvsch-redacteur: w GROFFEN Vltssingen; Zeeuwsch-Vlaanderen: Bureau Hulst. Dubbele Poort 7, tel. 102; Red J v d BROEK. Bijbureau Oostburg. Nieuwstr 23. tel 35; Z.-Eilanden Bur. Goes. Westsingel 75. tel 2230 Red. N. J. KARHOP Troepen in de tweede heitt van 1947 besohikbaar TTET commando der Ned. troepen in Engeland zal met ingang van 1 Jan. a.s. worden opgeheven, zoo vermeldt de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der begrootingen van Oorlog voor 1946 cn 1947. Het totaal aantal soldaten, dat op 1 October onder dc wapenen was bedroeg 6617 officieren, 19.438 onderofficieren eu 91.333 min deren. Op 1 Jan. zullen by delandmacht in Indië. dienen 2100 officieren, 3900 onderofficieren en 41.000 minderen. T)e regeering meent, dat ons land in internationaal verband moet deelnemen aan de bezetting van Duitscliland en wel door de bezet ting van een bepaalde zone. Het is mogelijk, in de tweede helft van 1947 een contingent dienstplichti gen voor dit deel te bestemmen. Er behoort volgens den minister van Oorlog geen gewapende forma tie te bestaan buiten de gewone gewapende macht. Wel wordt over wogen in de toekomst by de even- tueele oproeping van dienstplichti gen voor binnenlandsche ordehand having het element van vrijwillig heid een rol te doen spelen. Betreffende de militaire justitie zal een drietal wetsontwerpen by de StatenGeneraal worden inge diend. IN r KORT DUITSCHERS IN NED. UNIFORM JTJE Duitschers, die op 10 Mei 1940* in Ned. uniform een overval gedaan hebben op de spoorbrug bij Gennep, zijn gevonden en aan ons land Uitgeleverd. Zij zullen als oor logsmisdadiger terecht staan. IPGYPTISCHE studenten staken in Cairo twee trams in de buurt van het Britsche hoofdkwartier in brand en schoten een politie-agent dood. 17EN centrale commissie aor: politieke delinquenten i door de ministers van Justitie en oci.de Zaken in het leven geroepen, met de taak de bemoeiingen te stimu- leeren en coordineeren van die ver- eenigingen, welke de wederopne ming van gewezen politieke delin quenten ten doel hebben. TJE eereraad voor de letterkunde heeft den minister van Onder wijs zijn ontslag aangeboden op grond van het feit, dat verschillen de van zijn uitspraken door den centralen eereraad zijn vernietigd. De eereraad voor de architectuur en toegepaste kunst zou zich op het zelfde standpunt stellen, voegt het ANP er aan toe. pi' Kransche nationale conferen tie van Christenen en Joden heeft tot de vereenigde volkeren een verzoek gericht om een onder zoek te doen instellen naar het pro ces tegen Mgr. Stepinac. IJ El provinciaal bestuur van Sak. sen wordt „regeering". Maar schalk Sokolovsky heeft het desbe treffende besluit geteekend. TVE Ned. voorstellen tot grensher- ziening in het Oosten hebben volgens radio Hamburg sterke pro testen gewekt bi) de bevolking uit de Duitsche grensgebieden. Ge meenteraden hebben het Britsche militaire bestuur verzocht stappen te doen bij de Nedregeering. ifï J)E Partij van de Vrijheid heeft Zaterdag een resolutie aange nomen, waarin zij als haar meening te kennen geeft, dat de Commissie- Generaal de haar toegewezen be voegdheden heeft overschreden, zoodat de haar verleende volmacht zou behooren te worden ingetrok ken. GEORGE Dimitroff, de leider van de Buig. Communistische partij heeft een nieuwe regeering gevormd uit leden van het patriottistisch front. De communisten zitten met. 6 man in de regeering, de Landbouw Unie met 5, de Nationale Unie met 2 en de Socialisten met 2 man. De minister is overtuigd van de noodzakelijkheid van een herziening van de militaire pensioenwetten, de aangelegenheid der mobilisatie slachtoffers 19141918 heeft even eens de aandacht. TXERPLAATSTE wachtgelders, die als ambtenaar of arbeidscon- tractant, van Sept. 1944 tot en met 15 October 1945 zonder wezenlyke onderbreking in overheidsdienst werkzaam zijn geweest, kunnen aan spraak doen gelden op het zg. in vasievoorschot, indien zulks ge schiedt op basis van de belooning, welke uit hoofde van de in Sept. 1944 verrichte werkzaamheden is genoten. De minister acht het bil lijk, dat de desbetreffende uitkee- ring volledig aan belanghebbenden ten goede komt, weshalve voorko men dient te worden, dat ingevolge de cumulatiebepaïingen van het Rijkswachtgeldenbesluit de uitkee- ring geheel of ten deele in minde ring wordt gebracht op het toege kende wachtgeld. T\E ministerraad is Zaterdag gedurende vier uren büecn geweest teneinde de door de commissie-generaal gesloten basis-overeen. komst te bespreken. Over het effect dier besprekingen is uiteraard nog niets bekend, desalniettemin is prof. Schcrmerhorn optimist. Tijdens een persconferentie te Batavia verklaarde hij aan Indone sische journalisten te verwachten, dat de overeenkomst voor het einde van het jaar zal onderteekend zijn. voor Borneo en de Groote Oost heeft de ontwerpregelingen voor de vorming van den staat de Groote Oost besproken. Het ontwerp voorziet in een over dracht van de bestuursbevoegdhe den in dien zin. dat samenwerking op een gelijke basis met andere sta ten, die in de Vereenigde Staten van Indonesië zullen worden gevormd, mogelijk zal zijn. Heden zon onder 16.38 u., maan onder 11,35 uur. Dinsdag zon op 8.16 u., maan op 11.4 nur. Weersverwachting geldig tot hedenavond: Vooral aan de kust nu en dan nog krachtige Z.W. wuid. Wisselend bewolkt met enkele regenbuien. Weinig ver andering van temperatuur A Is aan zijn hoop, voor Kermis weer in Batavia te zullen terug zijn. eenige beteekenis mag worden gehecht, zou men er uit kunnen af leiden, dat hij in Indonesië geen moeilijkheden verwacht, maar hoog stens een strubbeling van eenige weken in het moederland. Deze veronderstelling is niet ge heel zonder grond, misschien min der omdat „de politieke partijen" in Inaië nog eens den ministerraad ver zocht hebben geen onmiddellijke beslissingen te nemen om de speci fiek Ned. Ind. ijglangen nog eens te kunnen belichten, dan wel om het feit. dat de overeenkomst eenige haken en oogen schijnt te bevat ten. Luit. Admiraal Helfrich heeft nL verklaard, dat hij „niet veel voelt voor deze overeenkomst". Hij twijfelt er aan of de overeengeko men militaire voorzieningen wel uit gevoerd kunnen worden, niet omdat de Indonesiërs onwillig zouden zijn, maar omdat zi) niet weten hoe het er nu eigenlijk wel aan hun zijde bijstaat. Hoe het zijhij en generaal Kruis zijn Woensdag bij de Koningin geweest De Nat. Rott. Crt. meende te we ten, dat zij naar voren zouden heb ben gebracht de verantwoordelijk heid, uit hun ambt voortvloeiende, niet langer te kunnen dragen, in dien het ontwerp van Cheribon zou worden aanvaard, tn een onderhoud met het ANP weigerde admiraal Helfrich echter dit voornemen van hem en generaal Kruis te bevesti gen. Wel echter verklaarde hij: „Ik voel niet veel voor deze overeen komst, doch zal afwachten wat de toekomst zal brengen". De admiraal uitte sterken twijfel of de Indone siërs de bepalingen van het bestand wel kunnen uitvoeren. jalirir heeft afscheid genomen van de Britsche troepen. Hy heeft hen toegesproken en gezegd, dat hij door hun persoonlijke kwaliteiten in kennis is gekomen met een aan tal aantrekkeiyke eigenschappen der Westersche cultuur, „die ons volk van de blanken, die het ken de, zelden heeft waargenomen." Ik bedoel, zoo zei hy, uw beleefdheid, vriendelijkheid en waardige zelfbe- heerschlng. Het klinkt op het eerste gezicht niet aardig, maai- wie weet geeft hij nu het voorbeeld niet en bekeert hy er de Indonesische terroristen niet toe. JJet eerste lid van de commissie- generaal is terug in het land. Max van Poll weigerde echter den journalisten eenige verklaring te geven. Er is niets te vertellen, zei w- dc vr'enden, die hem begroetten, was o.a. prof. Rommc. adviescommissie van het alge- meen regeeiingscommissariaat T")E meest verrassende uitslag vat. de le klassers in district IV is de 3-1 overwinning van Willem II op het tot dusver ongeslagen Noad. VVV hield de puntjes thuis door KKTW het nakijken te ge ven (3-2), terwijl Helmond tegen BW, zooals te verwachten viel. in het zand beet. (1-3). Baronie heeft het er nog keurig afge bracht door met Longa de puntjes te deelen, terwijl onze verwach ting dat NAC ie Vlissingen een harde noot zou hebben te kraken, werd bewaarheid want ook hier bracht men het niet verder dan tot gelijk spel (1-1) Enthousiasme tegen techniek NA£ zette direct een flink offen sief in, doch de verdediging van Vlissingen besefte wat er op het spel stond en gaf geen kans. Toch valt het niet te ontkennen, dat NAC technisch beter was. doch de Vlis- singers stelden hier een -thousiast spel tegenover dat in de NAC-ach- terhoede nogal verwarring stichtte. Eenmaal ontkwam Vlissingen op 't nippertje aan een doeldoorboring. Zy deed het op haar beurt beter toen Hendrilcse den bal vrij kreeg. v. d. Eyck zette daarop zijn hoofd on der het leder, waarna Kools moest visschen (l-o\ NAC liet het er toen niet by zitten. Tien minuten voor de rust profiteerden de Bredanaars van een goed geplaatsten corner. De midvoor zette er zijn voet onder en gelijk was de stand (1-1). Na de rust schoten de Vlissingers danig uit hun slof. De Bredasche achterhoede had handenvol werk, op een gegeven oogenblik zelfs in de letterlijke beteekenis van het woord, maar de scheidsrechter had er geen erg in. Ryvers probeerde 't nog eens voor de Bredanaars, maar ook dat lukte niet en zoo eindigde deze spannende „wedstryd in een geiyk spel. NAC kreeg meer dan zy verdiende. Baronie miste de overwinning üarönie DNL deed 't Zondag lang niet slecht, zoo goed zelfs, dat als zy de overwinning zou heb ben behaald, het zeker niet onver- J7EN Nederlandsche smokkelaar werd op Duitseh gebied bij Aken doodgeschoten. Een tweede werd gevangen genomen en een derde ontsnapte. Zij vervoerden 75 kg koffie, linnen en spek. jyjET acht vluchten per skivlieg tuig vice versa in 6 uur zijn de Zwitsersche piloten, majoor Hitz en kapt. Hug, er Zondagmid dag in geslaagd de 12 Dakota- p&ssagiers van den Matterhorn- gletscher te redden. Ondanks de zware ontberingen, die de luehtschipbreukelingen geduren de vüf dagen en vyf nachten in sneeuwstormen en vrieskoude heb ben geleden, was hun toestand zoo danig, dat slechts twee van hen op draagbaren moesten worden ver voerd. Van het vliegveld Meiringen werden zy direct met auto's en ambulance-wagens naar Interlaken gebracht, vanwaar zii per trein naar Weenen zyn vertrokken. De Zwitsersche reddingsploeg, die de verongelukten over land tracht te te bereiken, heeft met bijna on overkomelijke moeilykheden te kam pen gehad. Zy kon het vliegtuig slechts bereiken langs een zeer steile helling, met het gevaar een lawine te veroorzaken, doch toen geen andere weg openstond heeft zij het risico genomen. Het bleek, dat de inzittenden van de Dakota ternauwernood aan den dood waren ontsnapt-. Hun vliegtuig rpE Hazerswoude zyn tifree jonge mannen. de 21-jarige H. V. en J. v. d. V., door de politie aange houden, omdat zij jl. Maandag een roofoverval pleegden op het post kantoor te Moerkapelle. Zy bleken ook schuldig te zyn aan een inbraak in een winkel te Boskoop, waar zy 48 gouden ringen stalen. TN Frankrijk trok het publiek voor de 7e maal na de bevrijding op naar de stembus. Dit keer moesten 75.000 kiesmannen gekozen worden voor de samenstelling van den Se naat. Volgens schattingen heeft 25 pet. van de kiezers zich van stem ming onthouden. had een noodlanding moeten maken en was vervolgens over den sneeuw gegleden tot op 18 meter van een ravjjn. Bovendien werd het vliegtuig, dat onbeschadigd was, op 60 meter na gemist door een geweldige lawine, die het in een afgrond had kunnen vegen. diend zou zijn geweest. Tegen Longa gelyk te spelen was echter al een heele prestatie. Er bleek vaart in het spel der Bredanaars te zitten, waarschynlyk een gunstig gevolg van de veran derde opstelling van het elftal, dat Simons op de midvoorplaats zag en v. d. Corput linksbinnen. Baronie's doelpunt kwam reeds 'n minuut na het begin. Adrlaansen maakte gebruik van een aarzeling in de Longa-achterhoede en wist via den paal te scoren. (1-0). De Bre danaars ontketenden toen aanval op aanval, maar na de eerste fout wis ten de Longa-mannen verdere on gelukken te voorkomen. Aan de an dere zijde toonde Merks zich goed op dreef door wat ballen voor de voeten van de Tilburgenaren weg te grabbelen. Paal en lat brachten hen na de rust nogal eens uitkomst, maar ge leidelijk wisten zij zich toch los te werken. Even kreeg Baronie nog 'n kans toen Bindels van den bal werd geloopen en een strafschop werd toegewezen. Van de Corput schoot echter jammeriyk naast en miste daarmee de zekere overwinning. Toen begon er een stormloop op de Baronieveste. Uit een corner van links maakte Peilikaan met een prachtkopbal den stand gelijk. Zoo kwam het einde (1-1). NOAD lag er uit TC'oad. een van de twee clubs in de competitie, welke nog niet ver slagen was, moest gisteren haar meerdere erkennen in Willem II, dat met 3-0 won. Het spel der laat- sten was snel en fanatiek, de voor hoede van Noad lag er finaal uit. .Het begin was voor Noad. maar geleidelijk kwamen de Willem II- ers er beter in. Voorloopig wisten de beide rivalen echter hun kansen niet te benutten. Na de rust kreeg Noad het echter aanstonds hard te verantwoorden. Eerst zag Pistorius een hoogen voorzet van Beks over zijn hoofd ln het doel verdwynen, toen wist Linders den open doel- mond te vinden en een minuut voor het einde zorgde W. Engel die reeds eerder gedoelpunt had maar in bul. tenspeiposltie, voor het derde doel punt. (Vervolg op pag. 2) Raadsverkiezingen zagen winst voor CVP en libera ten TN België hadden Zondag ge- meenteraadsverkiezingen plaats Alhoewel er blijkens de eerste be richten niet bepaald met harts tocht gestemd is, zaten er belang wekkende kanten aan. Eerstens namen de vrouwen voor het eerst deel aan deze stemming; vervolgens kan de uitslag de positie van de partyen tot in den senaat beïnvloeden, waar de CVP maar weinig noodig heeft om er de meer derheid te verkrygen en tenslotte heeft zlclr t.a.v. den Antwerpschen CVP-candidaat, oud burgemeester Delwaide, een scène afgespeeld, welke zwak uitgedrukt, typeereud is voor de verkiezingsmethoden, welke de linksche partyen er op na houden. Burgemeester Delwaide ver richtte tijdens eenige bezettingsja ren zeer goed werk maar moest ten slotte onderduiken, toen hem on aanvaardbare eischen werden ge steld. Na de bevryding werd des alniettemin een actie tegen hem in gesteld. Het gevolg was slechts, dat de rechtercommissaris na een jaar lang onderzoekingen verricht te hebben, niets meer van zich heeft laten hooren. De minister-presi dent Huysmans. die tot zijn ambts aanvaarding burgemeester van Ant. werpen was, heeft hem desondanks van de kiezerslyst laten schrappen, daartoe in staat gesteld door een bij K B. verkregen volmacht. De C. V.P. heeft er op geantwoord, door 'mevr. Delwaide candidaat te stellen en wel als no. 43 op de lijst. Kiezers die hun voorkeur wenschten uit te spreken, konden dit dan doen. Om met het laatste te beginnen. De Antwerpenaren, voor zoover zij sympathie koesteren voor de CVP, hel>l>en den heer Huysmans duide lijk gemaakt wat zij van het geval dachten. In de late nachtelijke uren werd het door mevr. Delwaide ver zamelde aantal voorkeurstemmen geschat op 60 pet. De CVP zou toen ruim 68.000 stemmen behaald hebben in Ant werpen of een geschatte winst van 6 pet., de liberalen ruim 20.000. de socialisten ruim 10.000 en de com munisten ruim 7000. De laatste twee partyen vertoonden daardoor een achteruitgang, terwyi de liberalen het in Febr. geleden verlies weer inhaalden. Dit beeld schijnt trou wens in het geheele land opge merkt te worden. In Brussel stad bleken overigens de katholieken, en communisten 'n winst gemaakt te hebben van resp. 2 en 3 zetels; de liberalen waren er 1 achteruit en de socialisten gelyk gebleven. In Mechelen wonnen so cialisten en CVP-ers ieder een ze tel. Te Gent zal de meerderhe'id van den gemeenteraad waarschijnlijk in handen zijn van de CVP, aldus de minister van Binn. Zaken Buisse- ret. Het scldjnt by'na zeker dat te Antwerpen de meerderheid der ze tels door de CVP zal worden ver kregen.

de Stem | 1946 | | pagina 1