IN ZWITSERSCHE ALPEN ONTDEKT Grootere vrijheid voor gemeenten VERONGELUKTE DAKOTA LEWIS moet Maandag voor den rechter kunstzijden kleding Hoe zal hij de mijnwerkerssfaking in de V.Sl. verantwoorden Vliegtuig ligt op 3000 M. hoogte bij Meiringen - Reddingsploeg heden morgen ter plaatse 70 terroristen op Bali gedood Vliegtuig vloog tegen bus COMMISSIE-GENERAAL M KOMT TERUG Vol verwachting klopt ons hart" „Zal 't een koek zijn of een gard?!' DISTRIBUTIEHIEUWTJE Volgend jaar voldoende DERDE JAARGANG No. 627 Comm. v Toezicht: A. F. J. AEP.NQUDTS; C. J. V'\N HOOTEGEM; A E. LANGENHORST: Mr Dr A. J J M MES; Mr. H. B. E. DE RECHTER. Verschijnt eiken werkdag - Abonnementsprijs (bi) vooruitbetaling» 3.38 p. kwartaal; per post 4.10; p week (b« nlet-postbestell.) 0.26; Losse nummers 6 cent - Postrekening 2 <8.641 ZATERDAG 23 NOVEMBER 1946 Voor God, Koningin en Vaaerland UITGAVE: STICHTING „DE STEM" D recteur: J. A. H. M. VAN SCHIJNDEL; Hoofdredacteur: J. J H A. BRUNA; Algem. Zeeuwsch-redacteur: W GROFFEN Vlissingen; Zeeuwsch-Vlaanderen: Bureau Hulst. Dubbele Poort 1, tel. 102; Red.: J. v. d BROEK. Bijbureau Oostburg. Nieuwstr. 23, tel. 35; Z.-Eilanden Bur. Goes. Westsingel 75, tel. 2236. Red. N. J. KARHOP "lweede Kamer klaar met Bmnenlandsche zaken Processieverbod bij Grondwetsherziening aan de "Orde Critiek op benoeming van Prof. de Quay Minister Beel speelt Sinterklaas 70NDER hoofdelijke stemming heeft de Tweede Kamer gis ter de begrootingen 1946 en 1947 van Binnenlandsche Zaken goed gekeurd, nadat minister Beel was ingegaan op verschillende hem gestelde vragen. Over een grootere zelfstandigheid van provincies en gemeenten de wensehelijkheid daarvan hadden de heeren Algera (AR), Ysselmui- den lICVP) en Tuin (P. v. d. A.) bepleit zei de minister, dat de problemen c'er provincies een punt van bespreking zullen uitmaken bij de grondwetsherziening. Poor wijziging der provinciale wet zou tegemoet gekomen kunnen wor den aan verreheidene wenschen Via de colleges van Ged. Staten zal een onderzoek worden ingesteld naar de kwestie der delegatie van bevoegdheden van den raad aan de colleges van B. en W. De minister zal overwegen hoe den provincies voor 1947 een bete ren grondslag kan gegeven worden voor 't voeren van haar financieel beleid. Het vraagstuk der noodlijdende gemeenten in het algemeen is in studie. Het toezicht op de noodlijdende gemeenten zal variaties kunnen ver- toonen. I»e minister zegde toe, er ern stig naar te zuilen streven de ge meenten die vrijheid te geven, die binnen het raam van een goed financieel beleid verantwoord zal zijn. Bjj de samenvoeging van gemeen ten zal voorzichtigheid betracht worden, maar het vraagstuk moet in breed verband gezien worden. Wat de Zondagswet betreft er kende de minister, dat de toestand onbevredigend is. (De heer Scheps wilde Zondagsrust verkrijgen, door het invoeren van 5 werkdagen». Wellicht wordt de oplosing ge makkelijker als het vraagstuk van den vrjjen Zaterdagmiddag aan de orde kan komen. Tot zoo lang zou hij de kwestie willen laten rusten. Hetzelfde geldt voor de begrafenis- Wet, Daar kan nog wel mee gewacht worden. •Sprekende over het vraagstuk van het processie-verbod waar omtrent de heer Seheps (P. v. d. A.) gezegd had dat hij het stand punt der Katholieken op demo cratische overwegingen aanvaard de, bracht hij naar voren, dat deze kwestie b(j de grondwets herziening aan de orde worden gesteld. De benoeming van Prof. de Quay. Aan 't vraagstuk der classificatie bij de salarieering van rijksambte naren wordt aandacht besteed. Ten aanzien der arbeidscontrac tanten verklaarde de minister, dat het geven van een vaste aanstel ling in óverweging is, maar men weet nog niet hoe de vaste formatie der verschillende diensten zal zijn. De gehuwde vrouw dient naar 's ministers meening in het gezin te zijn. Het vraagstuk der gehuwde ambtenaren is overigens in studie. Ten aanzien van de nieuwe sa larisregeling, neerkomende op 'n verhooging van 10 pet., deelde de minister mede, dat deze zal wor den voorafgegaan door een over bruggingsregeling. Zoo mogelijk zullen in December de verhoogin gen over de maanden October tot en met December worden uitge keerd. Dat wordt een aardige Sin terklaas- of Kerstverrassing! De kweiïie der weduwenpensioe- nen is in studie. HU deelde mede. dat de uitkee- ring van den toeslag over 1946 op de pensioenen vermoedelijk in Fe bruari kan beginnen. Reorganisatie politie. Tkaar ook de politie door verschil- lende sprekers naar voren was gebracht, ging min. Beel ook nader hierop in. HU wees er o.m. op, dat bU de Londensche regeering de po litie was ondergebracht bü Justi tie. Na de bevrijding heeft de mi nister echter aanstonds geijverd voor een herstel der oude regeling. Uit het overleg is het politiebesluit 1945 voortgevloeid, dat ais een over gangsmaatregel., moet worden ge zien. Overleg om te komen tot een nieuwe regeling Is al eenigen tijd met politie gaande. De essentialia daarin zouden zijn, ilat een grooter aantal ge meenten, waar rijkspolitie fun geert dc burgemeesters zeggen schap over deze politie hebben. De minister verwachtte, dat voor het eind van dit jaar een wets ontwerp ter zake kan worden in gediend. Voorts deelde hU mede, dat de regeling en organisatie der politie door zyn ambtgenoot van Justitie en door hem zelf ter hand worden genomeji. De kiankzinnigenzorg zal vermoe delijk overgaan naar Sociale Zaken. De minister zegde toe, een onder zoek in te stellen over eventueele verhooging der steunnormen aan de verzetsslachtoffers. Tn verband met de critiek die er van de zUde der P. v. d. A uit geoefend was op de benoeming van Prof. de Quay tot Commissaris der Koningin in Noordbrabant, merkte dr. Beel op, dat bU de benoeming van een Commissaris der Koningin verschillende punten beoordeeld moeten worden. De politieke factoren wilde hU mee in aanmerking nemen, maar die moeten bezien worden in het licht der politieke gezindheid in de provinoies. Wat de benoeming zelf betreft, had spr. gewacht tot het rapport van de commissie inzake het Drie manschap er was. Dat bracht ech. ter geen verandering in zün aan vankelijk voornemen prof. de Qüay voor te dragen. De minister beklemtoonde, dat prof. de Quay het vertrouwen in groote mate geniet en zich in den loop der jaren groote verdiensten heeft ver worven. Wat. de benoeming van den heer Matser tot burgemeester van Arn- hem aangaat, ook hierover had de P. v. d. A. critiek laten hooren merkte hij op, dat de heer Mat ser liet ambt reeés waarnam en nat goed deed. Men kan nu toch niet volhouden, dat hij niet benoemd mocht worden, omdat hU katho liek is, zei dr. Beel. Aan het wetsontwerp verdeeling- n„.,,i"00,nruimte wordt de laatste wonii, 6, Voor de vordering van omngen kunnen de burgemeesters rlfbt'Unen gegeven worden, tilL e toestand overal anders is. «"et departement is echter gaarne bereid alle hulp te verleenen T)E IN DE ZWITSERSCHE Alpen verongelukte Dakota is gistermiddag om 4 uur ont dekt. Het wrak van het vlieg tuig is door Amerikaansche en Zwitsersche vliegtuigen gezien in de sneeuw op de Oostelijke helling van den Wetterhorn op een hoogte van ongeveer 3900 meter. Dat is 7,5 K.M. ten Zui den van de Zwitsersehe plaats Meiringen en ongeveer 30 K.M. ten Zuidwesten van Interlaken. De vliegeniers zagen eenige men schen rond het vliegtuig. Voed sel en medicamenten zijii afge worpen. Een reddingsploeg van zes tot acht berggidsen, vergezeld door 'n arts, is gisteravond' uit Meiringen vertrokken. Men verwacht, dat de mannen hedenmorgen op de plaats van het ongeval aankomen. Per Ame rikaansche trein arriveerden gis ter een reddingsploeg van 150 man te Interlaken die met speciaal voor zeer moeilijk ter rein geschikte jeeps is uitgerust. Negen van de overlevenden schij nen zoo ernstig gewond te zijn, dat zij zelfs indien de redding' nog op tijd komt, niet anders zouden kunnen worden vervoerd dan met draagbaren over de verraderlijke bergpassen. De laatste berichten die gister van de ongelukkigen werden ontvangen luidden: „Wij hebben geen hoop meer, tenzij voor het vallen van den nacht nog geneesmiddelen, voedsel en klee ding kan worden afgeworpen. lp en pilopt van de RAF, zal van- daag een poging wagen met een zweefvliegtuig te landen in de na bijheid van de plaats, waar de Da kota is neergekomen. Hij heeft het besluit genomen ondanks de waar schuwing van Amerikaansche auto riteiten op luchtvaartgebied. Er woedt thans een hevige storm op den Wetterhorn. TNE MIJNWERKERSSTAKING in Amerika, die zoo'n funeste gevolgen kan hebben voor bin nen- en buitenland, komt a.s. Maandag in een critiek stadium. De koppige leider der bruinkool- mijnwerkers, Lewis, heeft name lijk bevel gekregen Maandagmid dag voor het Gerechtshof te Was hington te verschijnen. Dit om zich te verantwoorden voor het niet nakomen van het ge rechtelijk verbod inzake de verbre- k'ng van het contract met de Re- geer'ng. In dit contract was zoo als men zich herinneren zal het stakingsverbod opgenomen. Wenneet Lewis zich niet kan zuiveren van de beschuldiging van overtridir.g zal hij Woensdag voor de jury moeten verschijnen. Vol gens een woordvoerder van het de partement van Justitie zou dit een civiel proces worden, waarbij aan Lewis een boete zou kunnen worden opgelegd doch niet noodzakelijk gevangenisstraf. TToewel Lewis, de bijzonderheden van zijn eischen geheim houdt denkt men in Washington, dat hij iets als een verhooging der loo- nen van vijftig procent wcnscht. Indien dit of iets dergelijks zou worden toegestaan zou êen nieuwe verhooging der loonen in alle tak ken van de Amerikaansche indus trie het gevolg zijn, waardoor de waarde van de leening aan Enge land en van het bezit in dollars in andere landen nog sterker wordt vermiderd. Een verhooging der prijzen zou 'evens te verwachten zijn wegens de binnenlandsche tekorten, die zul len ontstaan door de beperking van het treinverkeer. Voorloopig zullen 300 treinen, waaronder 165 passa gierstreinen, uit den dienst worden genomen. De staking zou, zoo vreest men, een werkelijke hongersnood voor vele landen in de eerste helft van het volgend jaar kunnen ver oorzaken. Tiet spreekt vanzelf, dat de ge- moederen verhit zijn. Bij hand tastelijkheden tusschen mijnwer kers van de groep Lewis en een voorman van een andere mijn. schoot de voorman 2 mijnwerkers neer. suocesrvollc actio van onze troepen lyr.AAR schatting zijn meer dan 70 terroristen gedood, toen Nederiandsche troepen tegenmaat regelen namen in verband met 'n aanval, die 75 terroristen op een politie-detachement te Tabanan (Baii) hebben uitgevoerd. Aan Nederiandsche zijde vielen geen dooden, wel enkele gewonden. Door Verraad van een Javaanschen commandant hadden de terroristen alle wapens van zijn post in be slag kunnen nemen. De comman dant trok na den aanval samen met de terroristen terug. mder de gedoodc aanvallers be vonden zich zes Japanneezen. De Nederlanders maakten vijf lichte Japansche mitrailleurs buit, twee Japansche stenguhs en dertig geworen. TTitgeleide gedaan door dr. van Mook, zijn Prof. Schermerhom en mr. de Boer gister per Skymaster naar Nederland vertrokken. 18 dooden en 30 gewonden QF HET Engelsche vliegveld Wes ton is een toestel, dat bezig was te landen, tegen een autobus ge vlogen, waarin zich verlofgangers van de RAF bevonden. Het vlieg tuig vloog in brand. Zeven perso nen werden gedood en ongeveer 30 gewond, allen passagiers van de bus. HE besprekingen over het weg .voeren van Duit- sche arbeidrs uit de Russische zone van Duitschland, zijn in een impas se geraakt, daar de Sovjets dood eenvoudig geen mtwoord geven op de Britsche en Amerikaansche verzoeken om in lichtingen, T>WEE tot de op- positie behoo- rende leden van de Roemeensche regeering hebben hun ontslag inge diend, als protest tegen den gang van zaken bjj de verkiezingen. TN HET Iersche parlement zijn twee moties aan-' genomen, die het vonnis tegen Mgr. Stepinac brand merken. TAE schepen die de Nederlapd sche vegeering van de Italiaansche vloot wil hebben zijn sleepbooten, tankers e.d. JANDÉR de vrouwen in Noorwegen is een storm opgestoken naar aanleiding van de voorstellen van het departement van verdediging voor invoering van militairen dienst plicht voor vrouwen en van het plan om een contingent vrouwelijke- vrijwilligers met de Noorsehe be zettingstroepen mee naar Duitsch land te zenden. ITATOEN EN WOL voor kleeding zal in het komende jaar nog niet aan de vraag beantwoorden; de positie van kunstzijden kleeding zal eind 1947 echter gunstiger zijn, aldus de heer Eentener van Vlissin gen, directeur van de N.V. van Vllssingeps Katoenfabrieken te Hel mond. Dit beteckent, zoo vertelde hij, dat kunstzijden dainesstoffen, voering, tricotage en lingerie naar alle waarschijnlijkheid in zooda nige hoeveelheden verkrijgbaar zullen zijn, dal men voor het al lergrootste deel in zijn behoefte op dit gebied zal kunnen voor zien. In 1947 zal nl. 60 procent meer kunstzijde dan in 1939 ter besclük- king van de Nederiandsche textiel industrie worden gesteld. SERVIESGOED VOOR GE HUWDEN. Thans kunnen ook zij, die tus-' schen 1 Sept. 1944 en 18 Febr. 1946 zijn gehuwd en zich sindsdien zelf standig hebben gevestigd, een aan vrage om serviesgoed indienen, voorzoover zij dit nog niet hebben ontvangen. Heden zon onder 16.40 uur en maan onder 16.39 uur. Zondag zon op 8.13 uur en onder 16.39 uur. Maandag zon op 8.14 uur en maan op 10.3 uur. Weersvr- wachting: Na een tijdelijke op klaring weer toenemende '>c- wolking, met plaatselijke regen en naar Zuid draaiende en toe nemende wind. Weinig verande ring van temperatuur.

de Stem | 1946 | | pagina 1