Salaristerzieniiig vergadert te Ai ST/ Kamer SPITT ambtenaren en onderwijzers Overeenstemming verhooging van /0°/o Uniforme ongehuwden aftrek van 5% Langs den weg Waardelooze postzegels IN 'T KORT DE„ UITSLAGEN van de verkie zingen in de Fransche zone van Duitschland zijn voor de raadgeven de vergadering van Baden: chr.- dem. 37, soc.-dem. 11, Volkspartij 9 en communisten 4 zetels f. De symboliek der kleuren TRIBUSAAL TERNEUZES Vischleveranties PUBLIEKE TRIBUNE /AMTRENT de bezoldiging en de rechtspositie van het burgerlijk ^rijkspersoneel is in de door den minister van Binnenlandsche Za ken ingestelde salariscommissie volledige overeenstemming bereikt. Het Kabinet heeft zich met het resultaat vereenigd en zal aan de Kroon in overweging geven zoo spoedig mogelijk dienovereenkom stig te besluiten. Met betrekking tot de bezoldi ging van het burgerlijk rijksperso neel bestaat het voornemen om de thans bestaande vaste en tijdelijke toclag. n, in de basiswedden op te nemen. De huidige rijksbezoldigingen zullen voorts gerekend van 1 Oct. 1946 af, worden verhoogd met om streeks 10 pet. De bestaande ongehuwdenaftrek, ten bedrage van 3 pet. met de be perking, dat een ongehuwde nim mer meer dan 90 pet. van de voor z'n functie geldende wedde mag ont vangen, zal vervangen worden door een uniforme ongehuwdenaftrek van 5 pet. Ir.geval van huwelijk zal het totale bedrag van den ongehuwden aftrek, welke voor het bereiken van den 45-jarigen leeftijd op den amb tenaar is toegepast, aan hem wor den terugbetaald. De besturen van de lagere pu bliekrechtelijke lichamen zullen gewezen worden op de wensche- lijkheid om soortgelijke maatre gelen voor het provinciaal, ge meentelijk of waterschapsperso- neel te nemen met dien verstande, dat het rijkssalaris- en loonpeil als absoluut plafond zal gelden. Voor het personeel op weekloon, werkzaam bij de lagere publiekrech lelijke lichamen in gemeenten waar in geen of geen groot aantal rüks- weeklooners werkzaam is, zal bij de bepaling van de nieuwe loonen, be halve met het rijksloonpeil, dat in geen geval mag worden overschre den. rekening dienen te worden ge houden met het typeerende parti culiere loonpeil ter plaatse. Met betrekking tot de verdere rechtspositie zal het kabinet aan de Kroon de volgende maatregelen in overweging geven: a. Verhooging der tijdelijke pen siontoelage voor uitwonend jeug dig personeel en. personeel, hetwelk met eenvoudigen kantoorarbeid of liuishoudelijken arbeid is belast. b. Intrekking van de korting van 1!4 pet. op de loonen van bepaalde arbeidscontractanten. c. Verbetering der geldende rege ling van de overwerkvergoeding. d. Vervroeging van het aanvangs tijdstip van het recht op kindertoe lage, thans ontstaande op 1 Jan. volgende op den datum, waarop het kind geboren si tot den eers'en dag van de maand, volgend op dien datum. e. Uitbreiding van den. kindertoe slag, tot kinderen van 18, 19 en 20 jaren, die dagonderwijs genieten. f. Verhooging van het ziekengeld van de arbeidscontractanten, die volgens ambtelijke loonschalen wor den betaald, tot 100 pet. De onderwjjzeissalarissen Tiet hierboven omschreven voor- nemen met betrekking tot de bezoldiging van het burgerlijk rijks personeel heeft eveneens betrek king op het onderwijzend en docee- rend personeel bij het lager, mid delbaar en hooger onderwijs. Bo vendien zullen, de wedden van de onderwijzers nog afzonderlijk wor den herzien. In de commissie van advies in zake de onderwijzcrssalarissen is t.a.v. de hoofdpunten van de sa- larisregcling volledige overeen stemming bereikt. De commissie zal thans nog en kele nevenzaken in behandeling ne men en zal binnenkort haar advies aan de regeering kunnen uitbrengen Keizer Hirohito van Japan groet zijn onderdanen die bijeen z(jn ter vie ring van de afkondiging van de nieu we grondwet. TIE navolgende postzegels worden met ingang van 1 Januari 1947 buiten gebruik gesteld en worden voor de frankeering waardeloos: de zomerpostzegels, uitgegeven, in 1941 frankeerwaarden 1%, 2 >4, 4, 5 en VA cent; de weldadigheidspostze gels (kinderzegels, uitgegeven in '41 frankeerwaarden VA, 2të, 4, 5 en VA cent; de weldadigheidspostzegels (kinderzegels, uitgegeven in 1945, frankeerwaarden 1M, 2'A5, VA en 12>4 cent; de bijzondere postzegel „Herrijzend Nederland", frankeer- w aarde VA cent. TT OORDAT het 3-jarig zoontje van de familie Valk te Nijver- dal plotseling de straat opliep, ge raakte het onder een passeerende vrachtauto. Het kind was oogenbiik kelijk dood. TYE gezamenlijke besturen der apothekers-assistentenbonden hebben bij het college van rijksbe- middelaars geprotesteerd tegen de in de Staatscourant gepubliceerde salarisregeling. TTE R.K. Bond van. hotel-, café, restauranthouders en slijters „St. Jozeph" heeft in een telegram aan den minister van Econ. Zaken geprotesteerd tegen de laatste prijs- beschikking voor deze bedrijven. TWEE DOKTOREN en een ver pleegster van een Duitsch krank zinnigengesttcht, die tijdens den oorlog meer dan 20.000 verpleegden zouden hebben vermoord zullen aan een Duitsch gerechtshof in Frank rijk ter berechting worden uitgele verd. IQ DECEMBER, den 281en ver jaardag van het corps, zullen de mariniers na een afwezigheid van zes en een half jaar te Rotter dam terugkeeren. T\E VOORZITTER van de Belgi sche communistische partij, La. haut. is met 95 stemmen voor, te gen 89 voor den socialist Behogne, bij drie onthoudingen, tot vice- voorzitter van de Belgische Kamer van afgevaardigden gekozen. JN DEN LOOP van de laatste we ken zijn in de streek van Tou louse 25 vrouwen verdwenen. Het lichaam van een dezer wouwen, die 30 a 35 Jaar oud was, is opge haald uit een kanaal bij Fenoutllet. Deze vrouw was doodgeschoten. TJUITSCHE mijnwerkers hebben met groote meerderheid een Britsch voorste: om overwerk te doen om de Dultschers dezen win ter van steenkooi te voorzien, ver worpen. TN HET paleis aan .het Noordein- de te 's-Gravenhagt had de officieelc overdracht plaats van tien groote voedselpakketten, die door Truman aan H. M. de Koningin zijn aangeboder JtfAAR UIT BERICHTEN uit Athene blijkt, winnen de op» standelingen in Griekenland terrein in West-Macedonië, waar zü reeds een honderd dorpen in hun bezit hebben. Het hoofd van den Griek- sehen generalen staf gaat de situa tie ter sprake br-sican. De Griek- sche regeering z:«l diplomatieke stappen onderneme- I.i Sofia en Tiran». TTE PARITEIT van de nieuwe Duitsche mark zal waarschijn lijk vastgesteld worden op 33 pet. van de vroegere waarde. Op het verlaten, stille markt pleintje stonden we onder een ontbladerden boom te wach ten op de autobus, het onvol prezen verkeersmiddel dat de Bevelandsche dorpen uit hun isolement verloste. Uit de smidse klonk gerinkin- kink en uit een school mono toon gedreun van kinderstem men. Plotseling zagen we de school deur open werpen en 'n dame kennelijk de onderwijzeres, haar gezicht in een zakdoek verbergend. Als journalist heb je altijd de neiging om het ergste te denken, dus trokken we op het geval af. Gelukkig bleek, dat de juffrouw geen snikken onder drukte doch een proestlach zocht te versmoren. Op onzen instructieven blik, barsttte ze uit: „O, meneer, gewoon koddig; om te stikken." Zoo „Ja moet u hooren Ik be handelde met de kinderen de symboliek der kleuren. Ze wis ten precies dat wit de kleur der onschuld, zwart de kleur van rouw en rood de kleur der lief de was, maar toen lk vroeg wat ls de kleur der hope, stokte het even: Alleen stak Merien P aarzelend zijn vinger op. Nu weet Merien nooit wat, meneer, dus was lk vreeselijk geïnteresseerd, wat Merien zou zeggen. Er haperde niets aan. De kleur der hope ls groen, was zijn antwoord. Maar Merien, schoot ik uit hoe wéét jij dat zoo goed jon gen? 't Is kolosaasl En raad nu toch eens wat er toen volgde?" Wij wisten het niet. „O, mijnheer 't is om te gie ren, om te brullen. Daar zegt me die jongen: „Ons hebben koeien, juf frouw De solo-lachbui werd er een voor duet De jongens van het VIII regiment, Stootroepen Palembang. Mtten voet aan wal te Op de Maandagzitting ver scheen ten tweeden male H. de B. vischhandelaar te Breskens, Een drietal getuigen werden In zijn zaak gedagvaard, die ver klaarden wel te weten, dat verd. groote partijen visch kocht tegen hoogere prijzen doch niets van leveranties aan de weermacht. Mr. Kuipers noemde de aan klacht broodnijd, daar verd. Ie verde aan een groote firma te Rotterdam, waardoor de hoo gere prijzen mogelijk werden gemaakt. Hij verzocht verval len verklaring der beschuldi- genen. Ondoordacht D. de K„ landarbeider te Graauw, was lid van de NSB, NAF en WA, Voorts werkte hij voor de Dultschers in Frank rijk en deed bewapend met een geweer patrouillediensten als landwachter. Verd. die niet erg ontwikkeld was, beweerde hiertoe te zijn gekomen, „om meer te verdienen". Mr. v. Son noemde dit een eenvoudige doch betreurens waardige zaak en verzocht met de 26 maanden interneerlng als straf te volstaan. Een dergelijk geval was dat van J. J. de J. uit Zaamslag. Hij was symp. lid, opzichter bij het „palen-planten" en landwachter. Ook hij was door maatschappelijke omstandighe den hiertoe gekomen. De feiten echter waren niet te ontken nen. Fel NSB-er A. Wijne, mosselkweeker te Philippine was lid van de NSB lid van het NAF, propagandist en blokhoofd van den Volks- dienst en collectant Winterhulp Hij mocht zijn radio behouden Als landwachter deed hij pa- trouilledienst te Sas van Gent en '8 Heerenberg, bewakings diensten en te Rijssen couriers diensten. Hij beweerde hiertoe te zijn gekomen, om goede vrienden te blijven met zijn NSB broer, met wien hij zaken deed. Uit het verhoor en docu menten bleek echter, dat verd. een fel NSB-lid was en zeer trotsch op zijn uniform. Verd. gaf de feiten toe. Mr. Kurtz lichtte de omstan digheden toe en bepleitte cle mentie. Geen verraad Voor de zooveelste maal wer den getuigen gehoord In de zaak van P. L„ winkelier te Ter neuzen. Nu kwam vast te staan dat verd. zich niét" heeft schul dig gemaakt aan het verraden van illegale werkers. Mr. Ter woerd vroeg in vrijheidstelling, hetgeen niet werd toegestaan. Uitspraak 2 December a.s. Uitspraken A. J. P„ landbouwer te Nieuw vliet, ontzetting rechten. M. v. V„ notaris te Terneu- zen: het onderzoek werd niet volledig geacht en de zaak zal op 30 Nov. opnieuw in behan deling komen. Oprichting thuisfront TE AXEL werd in het patro naatsgebouw een vergade ring gehouden, waarbij aan wezig waren vertegenwoordi gers van K.A.J., V.K.A.J. en B.J.B. uit Oost en West Z.- VI. Het doel der bijeenkomst was te komen tot oprichting van 'n Thuisfront v. onze mili tairen in Nederland en In dié Rector Kimmel uit Hulst sprak, na het K.A.-gebcd, een welkomstwoord tot de vele aan wezigen en leidde in den Aal moezenier Majoor Weemaes. Deze legde In den breede de plannen open. Het ligt in de bedoeling in Indië een tweetal militaire, tehuizen te openen, waarvoor een som gelds van f 50.000 noodig is. Vervolgens diende de aandacht te wor den gevestigd op 'n actie der St Nicolaas- en Kerstgeschenken en de inzameling van boeken. liet betreft het bijeenbren gen van het benoodlgde geld, hiertoe zullen in alle paro chies collecten moeten worden gehouden, waarbij het geraam de bedrag voor iedere parochie f 50 is. E. v. Assche, gewestelijk lei der der K.A.J. gaf nog enkele practische wenken voor de ac ties Hij vestigde o.a. de aan dacht op het geven van ont wikkelingsavonden voor mili tairen, briefwisseling met mi litairen enz. In een geanimeerde onder linge bespreking werden nog verschillende moeilijkheden op gelost. Met moed en werklust zijn onze arbeidsjongens terug ge gaan naar hun dorpen en ste den om de idee van 'het Kath Thuisfront uit te werken en uit te dragen. Een voorstel Een lezer uit Zeeland doet de vol gende oplossing inzake het vraag stuk „Hulp in de hulshouding" aan de hand: Amerikanen, Engelschen, Russen, enz., laten de Dultschers die zi) noo dig hebben, vrijwillig naar hun land gaan. Waarom zouden wij zulks niet doen met huispersoneel? Om een herhaling van een Duit sche dienstbodeninvasie te voorko men, kan dan het volgende geschie den: 1. De Duitsche vrouwen, die daar voor ln. aanmerking willen komen, moeten gezond, geschikt rijn voor huishoudelijk werk, vrl) van Naa- denkbeelden en een schoone lei heb. ben. 2. Zij moeten minstens den leef tijd van 40 of 45 jaar hebben. (Dit zijn de vrouwen die het meest ge leden hebben, door verlies van man, kinderen, of familie en dus Inzien dat alles fout is geweest in den tijd van Hitler). 3 Zij krijgen een beperkte ver blijfsvergunning, die echter zoo noo dig later verlengd kan worden, in dien ze bewezen hebben zich goed Nederlandsch te gedragen, doch kun nen ook zonder nadere toelichting weer teruggezonden worden. 4. Zij kunnen enkel te werk wor den gesteld voor huishoudelijk ge- zinswerk. 6. Voor haar wordt, ter voorko ming van misbruik, een minimum loon vastgesteld. 6. Het eerst komen ln aanmerking voor zoo"n hulp, de gezinnen, waar de huisvrouw ontbreekt of Invalide is en kinderrijke gezinnen, waar hulp noodig is. 7. Zij moeten intern rijn en op de arbeidsinspectie of aan te wUzen in stantie ingeschreven rijn, terwijl ook mutaties via het aangewezen kantoor moeten geschieden, terwijl werkeloosheid niet is toegestaan. 8. De aanvrager voor zoo iemand betaalt voor den overtocht en stort ook direct voor mogelijke terugzen ding. en tevens een bedrag ter be strijding van de administratiekos ten, zoodat het rijk geen meerdere uitgaven krijgt. 9. Mogelijk gespaard geld mag voorloopig niet naar Duitschland gezonden worden, doch kan hier »v de postspaarbank gezet worden. 10. Vereenigingen, ook verkapte zijn voor haar verbodenop straii van directe terugzending, dit o®1 i voor een onnederlandsche houding- burgemeesteJ slagen Gezien het advies missie v^n advies, liet zuiveringsbeslui met ingang van 30 1944, overeenkomsti; vies van vorengeno missie ontslag verb H. Kamps als van Biervliet. bi PROV. WATER Als opvolger van is tot districtsingenit Provincialen Water; standplaats Zlerikzs de heer Ir. C. Ree te Goes tribunaal miij Bij K. B. zijn, vo 1947, benoemd in h voor net arrondiss( delburg tot voorzit eerste kamer, teven van liet tribunaal ming, advocaat en Yerseke, tot voorzit tweede kamer mr. advocaat en procur tot voorzitter van nier mr. P. Loeff te tot voorzitter van kamer mr. W. Nie1 te Zierikzee, UITSPRAKEN G TRIBUNAL G. J. M. los-werkt seke, twee en half neering en ontzetti B, V. P-, oesterk Yerseke, verbeurdve f 5000; Dina V. - B, te zetting rtchten en ke invrijhieidisstcUü P. J. S, schipper 1 jaar en 6 maand ring en ontzetting A. B. schipperskn seke verbeurdverk! f 15Ó0; J. M-, schipper te beurdverklaring en ontzetting recht Maria M. typiste opening onderzoek; J. J, B, landartx fcendUke- 1 jaar lnti ontzetting rechten; H. J. de M„ kol te Hulst IberoepszB je bevestiging der van de Middelburg die de M, veroordei maanden Internei verkl. van f 25000 rechten- Het- Goesche Tri de regeering in verd. één jaar te P. F H, typogri twee Jaar internee zetting rechten. R.K. BOND VAN VAKGENOf Op Vrijdag 22 1 des namiddags om cies zal te Tilburg Roskam", Heuvel 6 tingsvergadering g den van den R. Kermisvakgenootei zeer belangrijke winstmogelijkhede: de bondsvoorzitter ris zullen spreken, bnoemde Pro vinei pelljke Aalmoezen! uiterst bijzondere gen doen. Op deze vergad verwacht alle R.I De Verbindhiigsam nomisohe Zaken i op 22 November, kantore der Kaïm 10.30 uur voonmld* het oude V WEEH HANS eleo

de Stem | 1946 | | pagina 2