Uitbreiding van kinderbijslag wordt in eere hersteld j Geen sprong in 't duister 1 Nieuwe phase in onzen strijd Deze week 50 gram CACAO derde jaargang Tweede Kamer is het eens met wetsontwerp REVOLVERHELDEN Mr. dr. van SonsUeeck vraagt ontslag Het radiovraagstuk GEEN HOOFDKLASSE Het concurrentieste/set Dr. van Mook: j Sjahrir Mijnenveger gezonken Slachtoffers van Schiphol begraven No. 621 j paarden twee na. werk ing- bij tad. Ook de Intact was :tal voltref- kreeg dhr. toe- 't thans ige too- er weer Erztjn i ji i vele leer- K| Zaterdag- i ij jende was er stelling. Een r penners, 1 ren en een aan, terwUJ hun kunne» dueel als i» agenaars 8ai an paarden- evental leei' voltige veel succes Comm. v Toezicht: A. F. .1 AERNOUDTS; C. J. VAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Mr. Dr A. 3 3. M. MES; Mr. H. B. L. DE RECHTER. Verschijnt eiken werkdag - Abonnementsprijs t <bU vooruitbetaling) 3.3» p. kwartaal; per post 4.10; p. week (bij niet-postbestell.) 0.28; Losse nummers 6 cent - Postrekening 278.B41 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 20 NOVEMBER 1946 UITGAVE: STICHTING „DE STEM" Directeur: J. A. H. M. VAN SCHIJNDEL; Hoofdredacteur: J. J. H. A. BRUNA; Algem. Zeeuwsch-redacteur: w. GROFFEN Vlissingen; Zeeuwseh-Vlaanderen: Bureau Hulst, Dubbele Poort T, tel. 102; Red.: 3. v. d. BROEK. Bljbuveau Oostburg, Nieuwstr. 23, tel. 35; Z.-Eilanden Bur. Goes. Westsingel 75. tel. 2236. Red. N. J. KARHOF TN DE gister gehouden vergade- ring van de Tweede Kamer is het wetsontwerp tot wijziging van de Kinderbijslagwet z.h.st. aange nomen. Dit gebeurde na. een nadere uit eenzetting van minister Drees en na het in stemming brengen van de Vrijdag jl. ingediende amen dementen. De minister weer er o.m. op, dat een loonsverhooging over de ge- heele linie, zooals bepleit is, niet valt door te voereik De regeering tracht aan den grootsten nood te gemoet te komen door uitbreiding- der kinderbijslag en door het con- smnentencrediet. Prijsstijgingen zullen voorkomen moeten worden, zei de minister o.m. verder. Dat sluit niet uit, dat de toeslagen uit 'a rijks kas op voedingsmidden moeten ver minderen. Door maatregelen der regcering zullen tal van industri- eele producten in prijs dalen. In het verdere verloop van zijn rede merkte de minister nog op. dat het nu niet het juiste moment is om speciaal te spreken over de loonen der landarbeiders. Z.i. zijn. de landarbeiders er niet het slechtst aan toe. Overigens betoogde hij, dat onder de huidige omstandigheden bijslag van het eerste kind af gewettigd is. Hij vond het bezwaarlijk, met het oog op de administratieve voorbe reidingen, om thans voor invalide en achterlijke kinderen via deze wet iets te doen. Het stellen van een loongrens b.v. f 3000 zooals voor eenige re gelingen geldt en wel bedrag men voornemens is te brengen op f 3750 zou onbillijkheden doen ontstaan Stelt men de grens hoog, dan mist men een premie, die hooger is dan den bijslag. De minister zou de kwestie van de loongrens voorloopig willen laten rusten. De kwestie der kleine ifst-mdi gen vond hij zeer zeker belangrijk, maar hij wenschte deze te bezien in het kader der sociale voorzie ningen. De minister ontraadde de amendementen Andriessen en Ne- derhorst. Zij werden daarna met meerderheid van stemmen verwor pen. Alleen met het amendement-Ne- derhorst t.a.v. het tijdelijk karak ter van het wetsontwerp was men het eens. TA OORDAT in Echt (Limburg) een jeep slipte en tegen een boom vloog, werd een persoon gedood en een andere zwaar gewond. IN ACTIE Postkantoor overvallen A'damsche roofmoordenaars de daders? ^\4AR alle waarschijnlijkheid hebben de twee broers Hoo- genbootn, die ervan verdacht wor den de Amsterdamsche pension houdster Anna Marsman vermoord te hebben nu ook een roofoverval op hun geweten. Zij worden er namelijk ook van verdacht Maan dagavond het postkantoor le Moer kapelle (bij Rotterdam) te zijn binnengedrongen en daar mini stens 1300 gulden geroofd te heb ben. Men is tot die veronderstelling gekomen, omdat de daders van den zelfden leeftijd (22 en 23 jaar) wa ren als de voortvluchtige broers en zij zich in de buurt van Rotterdam moeten bevinden. J)e twee daders arriveerden des avonds kwart over zeven bij het postkantoor, dat op dat tijdstip nog geopend is voor het voeren van in- terlocale telefoongesprekken, Zij waren niet gemaskerd en vroegen de vrouw van den postkantoorhou der hun enkele postzegels te ver knopen. Naast haar echtgenoot was op dat momen t tevens een inwoner van Moerkapelle in het kantoor aan wezig. Nadat de vrouw den daders te kennen had gegeven, dat zij op dit uur reen postzegels meer konden verkrijgen, kwamen plotseling re volvers te voorsehijn en riep een dei jongens; „handen omhoog". Zii dwongen daarop de verschrikte post kantoorhoudster hun het geld van maakïLte~ iv?haJ,di^n. Daarop maakten nj ach snel uit de voeten Mr. Houben zijn opvolger ILIR. DR. W. VAN SONSBEECK, heeft volgens de Nieuwe Haag. sche Courant eervol ontslag aan gevraagd als Commissaris der Ko ningin in Limburg. Als zijn opvol ger wordt genoemd mr. dr. F. J. M. A. A. Houben. te 's-Gravenliage. Men zal zich herinneren, dat de heer van Sonsbeeclc, burgemeester van Breda was, voordat hij in Lim burg benoemd werd. J)E KWESTIE van de wijziging van het tijdelijk radiobestel is in den Ministerraad besproken doch er is nog geen beslissing genomen. Zeeland krijgt 4e klas DE DOOR de Bondsvergadering van den KNVB ingestelde com missie heeft haar studie betref fende een reorganisatie van het competitiesysteem in een ontwerp vastgelegd waarover de bondsver gadering 7 December zal hebben te beslissen. De commissie doet geen voor stellen tot vorming van 'n hoofd klasse, zoo min om de le klasse los te maken van de districten en hun aantal tot 56 clubs, ver deeld over 4 districten, terug te brengen. Wel stelt de commissie o.m. voor het aantal le klassers op 66 elf tallen te handhaven, voor alle an dere klassen de competitie-afdee- lingen, voor het ingaan van het seizoen 1947—1948 op 12 elftallen te brengen, automatische degrada tie van de nummers laatst in alle competitie-adeelingen en promo tiewedstrijden voor de kampioenen en instelling van een competitie om het kampioenschap van Ne derland reserve le klasse. Samènvattend krijgen we dus, een enkele afwijking daargelaten: Elk district telt een le klasse van 11 clubs; een 2e klasse van 2 afd. elk van '2 clubs 24 clubs; een 3e kl. van 4 afd. elk van 12 clubs 48 clubs; een 4e kl. van 8 afd. elk van 12 clubs 96 clubs; een res. le klasse van 12 clubs; een res. 2e kl. van 3 afd. elk van 12 clubs; een res. 2e kl. van 3 afd. elk van 12 clubs 36 clubs. Voor Zeeland wordt voor gesteld een 4e klasse afdeeling in het leven te roepen. Tegen groothandel en industrie wordt een versterkte actie begonnen. T^ÏNSDAGMIDDAG is door minister Huysmans de centrale adviescom- voor de prijspolitiek geïnstalleerd. De minister en prof. Brouwers als voorzitter van de commissie hebben te dier gelegenheid een rede gehou den, waarin zy het nut en do noodzaak van de instelling der commissie en die van het gevoerde prijs- en loonbeleid uiteenzetten. Tijdens een pauze in de besprekingen te Cheribon van links naar rechts: Lcineina, Dr. Gani, Dr. van Mook, Dr. Roem Sjarifoeding, Prof. Scher- merhorn, van Poll, SJahrir, de Boer, Soedarsono en Boediardjo. TAR. VAN MOOK heeft gisteravond in een radiotoespraak over den zen- der Batavia de beteekenis van de in Cheribon getroffen ontwerp overeenkomst toegelicht. H(j wees op, dat dit de eerste maal is, dat er een in een concretere vorm een oplossing is aangegeven voor het nu reeds 15 maanden zwevend© conflict, een oplossing „die een perspectief opent voor een verre toekomst". Een wilde inflatie moest worden voorkomen, het prijsniveau aan ban den gelegd. Maar 't einddoel van de tot nu toe gevoerde actie is nog niet bereikt. Het loonpeil moet in de hand gehouden kunnen worden ter vermijding van weer een nieuwe prijsstijging en ter wille ook van het behoud van concurrentiemoge lijkheden met het buitenland. De prijspolitiek zal gebaseerd zijn op een op concurrentie gebaseerd stelsel. Het zullen de efficicnte be drijven zijn, die den toon moeten aangeven en waarnaar de prijspoli tiek zich zal hebben te richten. Niet meer de feitelijke kosten kun nen grondslag voor de prijsbepa ling zjj, doch wat deze kosten onder de uiterste krachtsinspanning zou den kunnen zijn. De overheid wil er zich daarbij naar richten, dat binnen redelijke en verantwoorde grenzen de concur, rer.'tie naar kwaliteit en naar prijs dusdanig wordt hersteld, dat het bedrijfsleven uit i zijn verstar ring van vaste quotes, vaste kosten enz., wordt gered en dat de consu ment van den wedijver partij trekt. In dit verband zijn een aantal maatregelen voorbereid, welke in sommige opzichten hard schijnen, maar zij zijn voor het bereik van het gestelde doel onontbeerlijk. Zoo zal de Stcrt. binnenkort een aantal beschikkingen bevatten met be trekking tot verlaging der handels marges. Frijsbeheersehing blijft. Heden zon onder lij.4:: uur en dat ""der013-48 Donder- 5.24 uu"P fv UUI' maan op Toenemend Weersverwachting: Zuid-WeS l'n "aar Zuid. of gen mo(LUm"'"<1(' «ind. Re- Scht of ""St. Vrij JJc minister vertelde dan. dat de gevoerde actie niet alleen te gen den middenstand gericht is. Er gaat nu ook een versterkte actie beginnen tegen den groothandel en de industrie. Op dit gebied moet het trouwens ook komen tot een verscho pte prijsvaststelling. Bovendien wil de regeering in de hand werken een productie van goederen, waaraan een werkelijke behoefte bestaat legen de laagst mogelijke prijzen en geen Engelsch utility systeem. De minister ver wacht daarbij van de industrie de volle medewerking. De particuliere ondernemingsvorm moet toonen wat hij Voor de gemeenschap waard is. Aan de prijsbeheersching moet de hand gehouden worden totdat voor ons volk een zoodanig voorzier,ings- niveau bereikt zijn. dat de over heidsinmenging in de details der prijsvorming meer nadeelen dan voordeelen voor de gemeenschap op levert. Tenslotte wees de minister er op, dat zoowel ondernemers als vak beweging in de commissie vertegen woordigd zijn. TV', van Mook zette daarna uit- een, dat het conflict in Indië niet een op zich zelfstaand geval is. maar dat overal in Azië gezocht wordt naar nieuwe verhoudingen en overal wordt ervaren, dat zulke nieuwe verhoudingen in de wereld van vandaag niet duurzaam door geweld en onderwerping kunnen worden gegrondvest. Wij zijn in ons streven ervan uitgegaan, dat eenerzijds door een krachtig en. definitief gebaar iede re gedachte aan overheersching uit de relatie tusschen Nederland en Indonesië moet worrden verwij derd. zei dr. van Mook. en dat anderzijds de door beiden ge- wenschte samenwerking op zoo danige wijze moet worden geor ganiseerd, dat zij past in het ver anderde wereldbestel en bestand is tegen de verschuivingen, die de verdere ontwikkeling brengen zal. Daarbij is ook voortgebouwd op hetgeen in Malino tot uiting is ge komen; ondubbelzinnig en princi pieel is het vrijheidsstreven van In donesië erkend en de samenwerking met Nederland belichaamd in een vorm, die nieuw is en die een be lofte van duurzaamheid inhoudt. Dr. van Mook zei zich er van be wust te zijn, dat de gevonden op lossing voor velen een verren sprong beteekent en misschien wel een Distributie-nieuws Einde Novemker en met Kerstmis extra snoep Volgende maand extra thee en bloem TN DE 14-daagsche periode, welke op 23 Nov. begint, zal voor de kinderen tot 14 jaar (van groep C, D en E) een bon worden gegeven voor één ei. In verband met het aan den leg komen van de kuikens van dit jaar. zal dit een klein el zijn. Met liet oog op de feestdagen zal op 14 December ook voor leef tijdsgroepen van twee jaar en ouder een bloembon worden aan gewezen van 100 gram. De jongste groep heeft nog steeds elke 14 dagen een rantsoen bloem van 200 gram. In hoeverre dit het lierstel zal zijn van een geregelde distributie van bloem, is nog niet te zeggen en men zal goed doen ei- rekening mede te houden, dat deze 100 gram minstens voor vier weken toereikend zal moeten zijn. bericht het ministerie van Landbouw, Vis- scherij en Voedselvoorziening. Mede in verband met den liui- digen beperkten voorraad zal het extra rantsoen versnaperingen, dat op 30 Nov. beschikbaar wordt gesteld, uitsluitend in suikerwerk kunnen worden opgenomen. Het is de bedoeling in denzelfden vorm tegen Kerstmis een tweede extra bon voor 100 gram suikerwerk te publlceeren. Het is thans zeker, dat op 23 No vember a.s. een bon bekend ge maakt kan worden voor 50 gram cacao-poeder. Als een extratje voor de komende feestdagen zal in Dec. een half ons thee boven het nor male rantsoen- worden gegeven. Dit is voor koffie niet mogelijk. Reeds eerder is medegedeeld, dat ongeveer tezelfder tijd voor alle leeftijdsgroepen een bon voor zuid vruchten zal worden aangewezen. Degenen, die htm verwachtingen op spijsolie voor de feestdagen heb ben gesteld, zullen het een teleur stelling vinden, dat daarvan dit jaar geen sprake kan zijn. De vet- positie is van den aard, dat niet dan met veel moeite de voor de margarine-industrie noodzakelijke grondstoffen geimporteerd kunnen worden. Tenslotte zjj er nogmaals aan her ir-nerd. dat ër a.s. Donderdag. 21 November wederom een suikerbon bekend zal worden gemaakt. Het is de bedoeling, indien de binnen- iandsche voorraadpositie dit moge lijk zal blijven maken, de aanwij zing der normale suikerbonnen in de eerste week der 14-daagsche pe riode te houden. sprong in het. duister. Maar toch meende hij, dat alleen door zulk 'n sprong over de kloof heengekomen kan worden. De ontwerp-overeenkomst is ge heel gegrond op de vorm van een rechtsstaat, die met den rechtsstaat Nederland in een unie kan samen werken. Bij de uitvoering staat derhalve bij beide partijen voorop; het her stel van recht en orde, waardoor de Vereenigde Staten van Indone sië in de gemeenschap der volken kunnen strijden en in de Neder- lan-dsch-Indonesische Unie meer in het bijzonder tezamen de gemeen schappelijke belangen kunnen be hartigen. Q.JAHRIR vatte zjjn meenit'g over de ontwerpovereenkomst in een interview met het republikeinsche persbureau „Antara" als volgt sa men: De overeenkomst, die tot stand is gekomen, kan men een, politiek re sultaat van de Indonesiërs noemen. Sjahrir verklaarde verder, dat het Indonesische volk voldoende reali teitszin heeft, om zich achter zijn regeerin-g te scharen. Deze ontwen) overeenkomst moet beschouwd wor_ den als een nieuwe phase in onzen strijd, die zal worden voortgezet. TA oor de Britseh-Indische radio is omgeroepen, dat 1000 man Br.- Indische troepen uit Java in. hun vaderland zjjn teruggekeerd. TJELGIE, Columbia en Syrië zullen Nederland, Egypte en Mexico de drie niet permanente leden van den Veiligheidsraad die in Ja nuari uittreden vervangen. ÜEEDS hebben ongeveer 68.000 mijnwerkers in de Ver. Staten het werk neergelegd en men ver wacht, dat in de komende 48 uur 362.000 man hun voorbeeld zal vol gen. T)E Nederlandsche mijnenveger ..Walcheren" is by Balikpapan op een mijn geloopen en gezonken. Door de explosie werden twee leden van de bemanning gedood, drie zwaar gewond en 8 licht gewond. De namen der slachtoffers zijn nog niet bekend. ï^EN 51-jarige wielrijdster te den Haag werd tusschen een vuilnis auto en een muur dood gekneld toen een as van de auto brak en het trottoir opvloog. /ANDER zeer groote belangstelling heeft gister in verschillen plaat sen de begrafenis plaats gehad van de slachtoffers der vliegtuigramp op Schiphol. De uitvaartdienst voor wijlen Hei man de Man is in, Eindhoven ge houden. De begrafenis geschiedde daarna op de R.K. begraafplaats te Oudewater.

de Stem | 1946 | | pagina 1