"'out, Drie smakelijke maaltijden een gevaar voor ons land ilaclle)- v program MARKTEN Zaligverklaring van Zr. M. Adolphine Schrijven van Kard. de Jong Hooven ontvangt zijn nieuwen burgemeester Burgemeester ontslagen Bergsche Manége weer in gebruik Kustverkorting door het sluiten der zeegaten gewenscht "VrOOR het Kon. Ned. Aardrljks-I kundig Genootschap hield dr. ir. Joh. van Veen en lezing over I „De kust van Nederland". Spr. behandelde het onderwerp in drie deelen, nl. de natuurkundige ontwikkeling, de huidige problemen en de verre toekomst. De Nederlandse!» kust is oor spronkelijk een waddenkust, die vroeger bestaan heeft uit een lange rij eilanden, welke zich uitstrekken van Kaap Blanc Nez bij Calais tot Texel. Daarachter bevond ach de oude di luviale grond. Door de uitmonding der rivieren kwam er achter deze eilanden brak water, waardoor plantengroei ontstond en het water tusschen eilanden en dikmalen grond dichtgroeide. Er zijn, aldus dr. van Veen, vijf zones, nl. zandgrond, veengordel, kleizone, waddenzone en eilanden - gordel. Uitvoerig behandelde spr. vervolgens het ontstaan van deze verschillende zones. Bij de problemen van thans noemde spr. de bodemdaling en daarmee de stijging van de zeespie gel. Dit gevaar is echter niet van zoo groot belang. Veel ernstiger achtte spr. het gevaar van het zout Door kwel komt ca. 600 ton zout per dag binnen. Nog grooter is dit bij de sluizen. Zoo brengt de groote sluis bij IJmuiden bij iedere schut ting een hoeveelheid van ongeveer 200 wagons zout binnen. De mid- densiuis brengt naar schatting een derde gedeelte hiervan per schut ting Het zoutgehalte in de groote rivieren neemt toe, hetgeen schade medebrengt voor land. en tuinbouw Aan de hard van verschillende grafieken en lantaarnplaatjes licht te dr van Veen zijn uiteenzetting toe. Nederland is afhankelijk van het zoutgehalte van den Rijn. Dit gehalte is toegenomen als gevolg van het feit, dat de Franschen 't zoute water van hun kalimijnen doen afvloeien in den Rijn. Ook de Duitschers zijn in dit opzicht schul dig, aldus spr. TJ<en ander probleem is de zand winning. Ons lage land heeft veel zand noo- dig en wij hebben dit steeds uit de rivieren gehaald. Hierbij hebben we echter vergeten, zoo zeide spr., dat we daarmee de zee binnenhaal den. Dit probleem is ten nauwste verbonden met het zoutgevaar. Vervolgens noemde van Veen de bodemwinning. Wat de toekomst van onze kust betreft, meende spr. als noodzaak te zien, de kust ie sluiten. De zee gaten, die gedicht moeten worden zijn echter enorm van omvang, zoo dat spra het als een onmogelijkheid beschouwde, dit ineens te doen. Op den duur- zal net echter toch zoo ver moeten komen. Onze geheele traditie is geweest: kustverkorting, de zee zooveel mogelijk uitsluiten, waardoor het zout uit het land ge houden wordt. In 1840 had onze kust nog een lengte van 1950 km„ welke In 1932 ingekrompen was tot 1384 km. Als uiterste grens die z-i. bereikt moest worden, noemde dr. van Veen 500 km, waarvan de Schelde wel 't belangrijkste deel zou uitmaken. Reeds lang zijn er plannen ge weest, om tot een sluiting van de kust te komen. Tot dr. Lely hiermee een begin maakte met de Zuiderzee werken. Uitvoerig behandelde spr. vervolgens de pogingen in de histo rie om tot landwinning tusschen de waddeneilanden te komen. Vervolgens besprak spr. de moge lijkheden tot landverhooging te geraken door middel van spartina- planten, waarmee reeds vooral op de Z.-Hollandse!» eilanden goede resultaten geboekt zijn. Spr. eindigde zijn lezing met 'n uitvoerige bespreking van de lnpol- deringsmogelijkheden in de toe komst. WOENSDAG 20 NOV. HILVERSUM I: 7 nieuws 7.30 gr. 8 nieuws, 8.15 gram., 8.50 voor de huisvrouw. 9 kwartet, 9,30 orkest, 10 morgenwijding, 10,20 voor de vrouw, 10,35 piano's, 11 reportage, 11.30 zang 11.45 fam.berichten Indïë 12 Joh. Jong, 12.35 Corduwener, 13 nieuws, 13.20 Ramblers, 13.50 man doline-orkest, 14 voor de vrouw, 14.15 Vaud. orkest, 15 voor de jeugd 13 45 zieken, 16,15 voor de jeugd, 17,15 Eddy Walis, 18 rieuws, 18,15 gram., 18,30 Ned. strijdkrachten, 19 piano, 19,15 lezing 19.30 lezing. 20.08 Act. 20.20 orkest, 21.10 hoorspel, 22.05 Carcassola, 22.30 lezing, 23 nieuws, 23.15 piano, 23.25 dansork. HILVERSUM II: 7 nieuws, 7.30 orgel, 7.45 woord van den dag. 8 nieuws, 8.15 gram., 9 zieken, 9.50 gr. 10.30 morgendienst, 11 zarg, 11.30 orkest, 12 Oooilanders, 13 nieuws, 13.15 sextet, 14 kamermuziek, 14.30 causerie, 14.50 piano, 15 orkest, 16 stafmuziek, 16.45 voor jongens en meisjes, 17.30 gram., 17 45 rijk over zee, 18 orkest, 18.30 Vrij en blij, 19 nieuws, 19.30 Eng. les, 20 05 Haen del. 21.50 gram., 22 nieuws, 22.15 Act. 22.30 Mozart, 22.45 Overden kmc, 23 plano, 23.10 orgel en viool. 23.30 gram. LEEUWARDEN, 16 November. Waag. 24 enters; 15 twinters; 479 vette koeien;; 1360 melk, ka-lfkoei- en 290—825; 242 pinken 110—250; 514 graskalveren; 326 nuchtere kalveren; 415 vette en weide schapen 40130; 393 lammeren 65; 295 varkens; 239 tiggen en loo-ers 1040; 100 bokken en geiten; 98 paarden en veulens 250 1200; in tot-aal 4500 stuks vee. Aanvoer veemarkt: stieren, vette koeien melk en kalfkoeien en pin ken: aanvoer iets korter, hrneel goede soort redelijk; prijs: prijs houdend; graskaiveren, nuchtere kalveren aanvoer tamelijk kort, handel kalm en prijs; prijshoudend V: rkens: aanvoer ruim; Biggen aanvoer kort handel kalm en prijs iets hooger. Schapen en lammeren aanvoer minder, handel redelijk en prijs prijshoudend. De N.V.C, nam groot tantal koeien en pinken over, nam de aangevoerde kalveren en varkens en nam een flink aan-tal schapen en lammeren. MV de zaligverklaring o.a. van Zuster Marie Adolphine, afkomstig uit Ossendrecht, aan staande is, heeft Kard. de Jong een schrijven uitgevaar digd van den volgenden in houd: „KATHOLIEK Nederland zal zich ongetwijfeld ten zeer ste verheugen over het belang rijke feit, dat tot de 29 mar telaren, in China 9 Juli 1900 om wille van het H. Geloof ter dood gebracht, die 24 Novem ber a s. zalig worden verklaard een landgenoote behoort, n.l. Zuster Maria Adolphine (Anna Cathearlna Dierkx), geboren ,8 Maart 1866 te Ossendrecht, van de Congregatie der Francisca nessen Missionarissen van Maria. Zij onderging met nog 6 an dere leden harer Congregatie, afkomstig uit Frankrijk, Italië en België, 2 Bisschoppen en meerdere anderen, een glorie- vollen marteldood door ont hoofding. Heel Katholiek Nederland mag zich gelukwenschen met zijn nieuwe zalig-verklaarde, vooral echter de nederzettingen der Franciscanessen Missionaris sen van Maria hier te lande, te Amsterdam. Maastricht en Am- sterdamscheveld (Dr.). Moge de Zalige Zr Maria Adol phine verwerven de bekeering van vele landgenooten, de roe ping tot mlss'onarisse voor vele Nederlandse!» meisjes en Gods rijksten zegen voor de Congre gatie der Zusters Francisca nessen Missionarissen van Ma ria in alle deelen van de we reld, niet op de laatste plaats in ons vaderland. Utrecht. 13 Nov. 1946. De Aartsbisschop van Utrecht, w.g. f JOH. KARD. DE JONG. •,Ik bied U miin trouwe en oprecht gemeen, de vriendschap aan", zegt Pastoor de Hoog gBURGEMEESTER A. J. de Krom schen geestelijke en wereldlijks is Zaterdag op feestelijke wij- overheid goed zal zijn. ze te Hoeven ingehaald. VrooHjk wapperden de vlaggen in een ijle najaarszon en het geheele dorp was uitgelonpen om getuige te zijn van ,,de blije incomste". De nieuwe burgemeester werd aan de grens van de gemeente op gewacht door de beide wethouders en den gem-eentfe-secretaris waar het dochtertje van den laatste, den heer de Krom bij zijn aankomst bloemen aanbood. Ten gemeentehuize had vervol gens de installatie-plechtigheid plaats. Wij bemerkten hier de ge heele geestelijkheid van het dorp, familieleden en personen uit de vroegere omgeving van den bur gemeester en vele andere belang stellenden, De burgemeesters van Zevenbergen, Rucphen. Etten en Oudenbosch waren verhinderd, daar zij op dezen dag waren uit- genoodlgd kennis te maken met den nieuwen Commissaris van de Koningin in deze provincie. Na een welkomstwoord van wet houder van Hooijdonk, ontvouwde deze de plannen, die in Hoeven nog op uitvoering wachten. De burgemeseter ontving hierna den ambtsketen. TJurgemeester de Krom dankte allen, die op eenigeriei wijze tot zijn benoeming hebben bij ge dragen. Ik zal mijn geheele kracht en mijn beste jaren inzetten voor het welzijn van de gemeente Hoeven. Ik zal trachten de nooden en be hoeften va® de bevolking op te sporen, om daardoor haar welzijn te kunnen behartigen en de levens omstandigheden dragelijk te ma ken. Vervolgens spraken wethouder Brans en de heer van Hoekei na mens Bosschenhoofd. De verhouding zal goed zijn. pastoor de Hoog Is er van over- tuigd, dat de verhouding tus- *t Winterterwten en boonen zijn niet te aeramaden TJE winter doet weer zijn intrede. Als men koud en natgeregend thuiskomt, heeft men trek in een stevig maal. Nu zijn peulvruchten bij uitstek geschikt voor de bereiding van een stevigen, voedzamen maaltijd. Ieder weet dat van de erwtensoep met kluif en de bruine boonen met spek. Maar dat zijn lang niet de eer.ige gerechten, die van peulvruchten te bereiden zijn. Wij geven u hier drie recepten voor het klaarmaken van erwten, witte boonen en kievitsboonen op een minder bekende manier. Vooral nu de voorziening met andere eiwitrijke -oedingsmiddelen (vleesch, eieren, kaas), nog spaar zaam is, hebben we aan de peul vruchten een kostelijk voedsel. Er komt ook in ruime mate vitamine B In voor, tenzij u soda of zuive ringszout toevoegt, om de boonen en erwten sneller gaar te krijgen, want daardoor gaat het vitamine verlo ren Beter is, de peulvruchten voor het koken 24 uur te laten weeken en pas het laatste kwartier het zout mee te koken. Zout houdt nl. het gaar worden tegen. Erwtensla (4 personen) 500 g. gekookte erwten. 2 uien, 100 g of meer plokworst, 200 g gekook te witte kool, 200 g gekookte win terwortel. azijn, peper, zout, 50 g boter, peterselie. De boter smelten en de gesnip perde uien even fruiten (10 mir,.). De laatste 3 min. de in stukjes ge sneden plokworst meeverwarmen. Difc mengsel bij de erwten tioen-en de kool en de wortel toevoegen. Het geheel op smaak mak=n met peper, zout en azijn en de fijngehakte pe terselie toevoegen. Dezè sla kan men eventueel maken van resties erw ten, kool en groenten. Men kan haar geven als vollediger maaifüd met aardappelen en er een smake lijke saus bij maken. Hiervoor bet kookvocht van de erwten en de groenten bij elkaar doen, verwar men, binden met aangemengde bloem, en op smaak afmaken met peper en zout. Witte boonensoep (4 personen) 4 liter water, 400 g witte boonen, 500 g aardappelen, 200 g rookworst, zout, 50 g boter, margarine of vet, peper, peterselie, 200 g witte kool. De witte boonen wasschen en 24 uur weeken in het water. De boo nen opzetten met -iet weekwater en gaar koken. De boonen fijnmaken en de geschilde en in stukken ge sneden aardappelen en de fijnge sneden kool toevoegen. Alles onge veer 20 min. laten koken en de aardappelen op een schuimspaan met een vork 'fijnmaken. De soep nog 5 min. door laten koken, de in dobbelsteentjes gesneden worst, de boter en de fijngehakte peterselie toevoegen en de soep op smaak ma ken met peper en zout. Deze soep is bedoeld als volledige maaltijd. Geeft men de soep vooraf, dan kan ze iets dunner Jjn en de rook worst kan dan vervallen. Amer. stoofschotel met kievits- boonen 500 g kievitsboonen, 2 liter water, 2 uien, 100 g of »er poulet, 800 g aardappelen, tomatenketchup, azijn 50 g (plm. 3 eetlepels) suiker, zout, 50 g (3 eetlepels) boter of marga rine peper. De kievitsboonen wasschen weeken (24 uur). Ze in het weekwa ter gaar koken met de in dobbel steentjes gesneden poulet (plm. 1 u.) De laatste 20 mir. de in stukjes ge sneden aardappelen en zout mee koken. De boter toevoegen en de overige ingrediënten naar smaak. Wil men dit gerecht als volledigen maaltijd geven, dan verdient het aanbeveling, er een groen tensla bU te geven. Nog voerden het woord de heet Bustlaanse, ouct-gemeente-secxeta ris van Ginneken, de burgemees. ters van Schoonhoven en Lopik en Kapitein Canter Visscher van de Rijkspolitie. De heer Hof ruims wenschte vervolgens de behoeften en be langen van Hoeven bij den nieu wen bux-gemeester aan te beve- len. Ik hoop dat U dezelfde wel willendheid ten deel zal vallen, die mij gedurende twee jaren be schoren was. Na een dankwoord van den beer de Krom, begaf men zich voor bet raadhuis, waar het défilé een aan vang nam. Gezien het advies van de com missie van advies, bedoeld in het Zuiveringsbesluit Is met m gang van 30 Juni 1943 ontslag verleend aan: mr. C. A. F. H W. B. van den Clooster, baron Sloet tot Everloo als burge meester van 's Hertogenbosch. Voorts is bepaald, dat te re kenen met Ingang van 1 Jan, 1915 alle rechten op dade'ijk of uitgesteld pensioen en alle andere rechten welke hij krach tens wettelijk voorschrift of arbeisdovereenkomst zou kun nen doen gelden, alsmede alle rechten op pensioen en alle andere rechten, welke zijn na gelaten betrekkingen krachtens wettelijk voorschrift of arbeids overeenkomst zouden kunnen doen gelden, vervallen. BOKSEN Internationale wedstrijden te Breda ZITTING DER STATEN. De Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant hebben beslo ten dat de tweede gewone zit ting 1946 der Staten van Noord Brabant zal worden geopend op Dinsdag 17 December a.s. ONDERSCHEIDINGEN. Op Donderdag 21 November a.s. zullen te Amsterdam weer eenige leden van de verzets groep André onderscheiden wor den met de bronzen medaille. DESERTEUR GEARRESTEERD Sinds acht dagen zocht de Bergen op Zoomsche politie naar den 25-jarigen dienstplich tige G. R, die zich ondanks haar oproepingen niet gemeld had- De Goasche politie, die Don derdagavond het binnengeko men personeel der kermis-on- dernemingen controleerde, vond den gezochte. R. is Vrijdag naar Bergen op Zoom gebracht. AP 1 DECEMBER aj. zullen f Breda internationale bokswed- strijden gehouden worden tusschen een versterkte Bredascbe ploeg en een versterkt team uit Antwer pen. In de Bredasche ploeg kom» o.m, ook uit de nationale kampl» nen Vink (middengewicht) en Quentemeyer (halfzwaar). Kort Sportnieuws In verband met geuite wenschet heeft de minister van Binn. Zake: in zijn memorie van Antwoord aar de Tweede Kamer der St. Gen. gedeeld, dat hl) voorlooplg nog wel bezwaren heeft om de sportbeoefe ning van den Zondag naar den Zn- terdag te verplaatsen. Met het ooi op de wederopbouw ziet de mink- ter nl. geen kans iedereen des Za terdags vrijaf te laten geven. Het biljarttournooi te Parijs tw- schen Nederland, Frankrijk r» België, is gewonnen door de Beige' Z(j wonnen 7 wedstrijden en be haalden 14 p. Nederland kwam <jf de 2e plaats met 6 gewonnen we»' strijden en 12 p. Van Nijnatten won het nat. bil jartkampioenschap groot biljart ka der 45-2. Tweede werd Frarken ea derde Cornelisse. Het gemiddeld! van den kampioen was 10 69. Zs van de acht spelers promoveerde» naar de 2e klasse. RUITERSPORT TVEZER dagen werd de Bergsche marège van dhr. P. Hagenaars in tegenwoordigheid van tal van vrienden en genoodlgden officieel heropend. Het ontstaan van deze manége in Bergen op Zoom is een geschiedenis op zich. De heer Hagenaars was een groot sport} liefhebber. Zijn hart ging uit raar den motor, maar zijn ouders wilden hem wel een paard geven, hetgeen feitelijk het eerste begin van de paardensport in Ber gen op Zoom was. Er kwamen vrienden die ook eens een ritje wilden maken en dhr. Hagenaars, die tevens een handelsman was, ging zijn paard verhuren. Dit was om streeks 1932. Zijn kennissenkring breidde zich uit en hl) schafte zich nog eenige paarden aan. BIJ ver schillende menschen ontstond het plan om een marège te gaan bou wen en zoo werd de Bergen op Zoomsche manègeverceniging opge richt. Toen deze manége klaar was in 1937 had dhr. Hagenaars de beschikking over een tiental paar den en waren er ree.'s vele beoefe naars van deze edele sport. Tot den oorlog ging al) es goed, maar In Md 1940 werden de ma nége door de Duitschers ge-vordc-i en ingericht tot garage. In 1942 werd de algeheele paardenlevertoS ingevoerd en vielen ook de paard'» der manége ten offer op twee nfc die vrijstellirg kregen wegens wer» in dienst van de voedselvoorzienMf: Deze twee sneuvelden tenslotte W de beschieting van de stad. Ook oe manége, die tot dan toe intact w» gebleven, kreeg een viertal voltrei- fsrs en werd geheel onbruikbaar. Direct ra de bevrijding kreeg dik Hagenaars 'n achttal paarden gewezc ®n konden de buitenrijdd» weer t men. Met medewerk»? van verschillende zijden is 't tu»r gelukt het dak van de manége danig te hersteller dat men er we» zonder parapluie kan rijden. Era)" nu een tlen'al paarden en vele leer lingen en beginners. Toen dhr. Hagenaars Zaterdss avond de manége heropende was groote publieke belangstelling E» van de leerlingen, dhr Pen - bood hem gelukwenschen en fraaie bloemenmand aan, ten»» verschillende leerlingen hun kun» toorden, zoowel Individueel ols, groepsverband. Dhr. Hagenaars nog enkele staaltjes van paarfe» dressuur, terwijl een zevental lingen een nummer voltige toonde, waarmee het veel oogstte.

de Stem | 1946 | | pagina 8