Ruiten zijn troef, Es ist nicht wahr! maar op de verkeerde plaats Van Engelandvaarder tot Parachutist 27 TRIBUNAAL ÈREDA D Een kwade borrel kind". r Noodbioscoop te Rotterdam tast bet rechtsgevoel aan TIET oorlogsgeweld is als een lawine over bepaalde deelen van Ne- deriand gerold, niets ontziend en vaak schier onherstelbare ver woestingen achterlatend. Het Zuiden was weliswaar eerder bevrijd, dan het gebied boven de groote rivieren, maar het heeft de gevoelig ste klappen gekregen. Toch bood het, ondanks eigen nood, hulp aan het uitgehongerde Noorden. De bekende actie „Ruiten troef" is daar om niet meer dan heilige plicht van volk en overheid en van dat standpunt bezien, is het meer dan grievend, te ervaren dat, waar eeiier zijds gezinnen opnieuw een winter zullen moeten trotseeren in zwaar beschadigde huizen, elders van deugdelijk materiaal theaters worden gebouwd. TJotterdam is zeker een der Ne- derlandsche steden, die hebben ervaren wat oorlogsschade betee- kent; niet voor niets is de stad of ficieel tot „r.oodgebied" verklaard, en het is begrijpelijk, dat men den Rotterdammers, die dagelijks leven in de resten- van hun eens zoo trot- sche stad. gaarne wat ontspanning wil bieden. Niemand zal hun dat misgunnen, maar ofschoon in Je Meidagen van 1940 12 bioscopen den weg gingen van zooveel Rotter- damsche gebouwen, bleef er nog 'n aantal over Men behoeft slechts ter plaatse op de desbetreffende af fiches te letten om te weten, dat de „Koningin van de Maas" nog lang niet zonder vermaak is. Toch heeft de overheid, die met name in Zeeland, Brabant en Lim burg met de handen in het haar zit, toegelaten, dat men in Rotter dam een tweetal bioscooptheaters bouwt, die aan de Kruiskade wor den opgetrokken uit deugdelijk, for kelnieuw en dus schaarsch ma teriaal, dat daardoor niet alleen aan urgentieobjecten wordt ont houden, doch bovendien in 1951 misschien als afbraak zal zijn te beschouwen, aangezien de gemeen te den benoodigden grond voor slechts vijf Jaar an de exploitan ten der theaters heeft verpacht Na dien tijd zal men het terrein noo- dig hebben voor het grootsche bouwplan, dat de herrijzenis van Rotterdam moet bewerkstelligen. vye zijn een en ander gaan be- zichtigen en troffen bij die ge legenheid in een h< uten koffiehuis, dat tusschen de theaters in staat, een Limburger, die ons vertelde van het groote gebrek in zijn provincie. Het was een wrang verhaal over tu berculose, scabies en rheumatiek, over gezinnen van acht tot tien personen, die zich met slechts één tochtige, duistere kamer moeten behelpen, omdat cement noch glas in voldoende hoeveelheden zijn te krijgen. Een enkele blik naar buiten toon. de ons echter een Ier beide nienw- bouwen. waar hl den voorgevel twee en zeventig flinke ruiten benevens een nog grooter aantal kleinere vensters zijn geplaatst. Voor het gebouw prijkt een enorm bord, waarop ae mededee- ling: Hier krant Metropole. De ar- gelooze voorbijganger zou eens kun nen denken, dat het gebouw moest dienen om een aantal van hun huls beroofde Rotterdamsche families Jt herbergen Metropole en het naburige thea ter zullen binnen afzienbaren tijd films vertoonen; gezellig en soms ook leerzaam, vooral wanneer het reportages van de getroffen ge bieden betreft, maar hoeveel men- schen zouden er meer mee gebaat zijn, als het bouwmateriaal voor nuttiger en noodzakelijker doelein den was gebruikt. Alleen met het glas waren zeker een honderdtal kamers in de ge troffen gebieden van wat daglicht te voorzien geweest, wat ook voor de volksgezondheid een stap vooruit zou hebben beteekend. mis en ook de regeering ziet flat eindelijk in. zooals blijkt uit de on langs uitgevaardigde en gepubli ceerde bepalingen van den Weder opbouw, die gebruik van materiaal als hier genoemd, thans onmogelijk te maken. Intusschen bouwt men te Rotterdam en elders rustig verder, omdat, naar wij bij infor matie ter bevoegder plaatse verna men, de vergurningen daartoe da- -en uit den tijd van vóór ae Wederopbouwbepalingen. In de praktijk beteek ent dit, dat nog heel wat misbruik zal worden gemaakt van het materiaal waar naar men in de geteisterde gebie den snakt en het is dan ook niet verwonderlijk, dat menig oorlogsge troffene bitter gestemd raakt en zjjn geduld verliest. Alleen rechtvaardig handelen en ingrijpen kan hier materiaal en wat nog belangrijker is vertrou wen doen winnen. vwuwyvuvwivww Amerikaansche Bisschoppen beschuldigen de Sovjet-Unie rte" Bisschoppen van de Ver. Sta- ten hebben na hun jaarlijksche bijeenkomst te Washington een ver. klaring uitgegeven, waarin zij de Sovjet-Unie beschuldigen van tota litaire agressie tegen de menschen- rechten, waarvoor de democratieën ten oorlog zjjn gegaan. Zij nemen voorts stelling tegen het „ontwor telen van geheele bevolkingen in Oost-Europa, waarbij in het bijzon der gedoeld wordt op de uitdrijving van Sudeten Duitschers door Tsje- cho-Slowakije. „Wij bluffen op onze democratie, doch bij deze overbren ging van volkeren hebben wij ons, misschien onbewust, laten beïnvloe den door de kudde-theorie van ge- nadelooze totalitaire politieke phi- losophie", aldus de verklaring. „De berichten over deportatie van dui zenden menschen in Sovjet-Rus sisch gebied naar ververwijderde en ongastvrije gebieden, alleen omdat die menschen niet tot het commu nisme willen overgaan, wijzen op 'n wreede schending van menschen- rechten." 2e bedrijf: Peter's verblijf in Engeland J^A DE SUCCESVOLLE ont snapping uit Nederland en later uit Spanje, volgen we den Bredanaar Peter op zijn reis naar de vrijheid. De overtocht naar Engeland. ^adat Peter op 18 December 1843 met een dertigtal lot- genooten in Gibraltar was aan gekomen, was het nu nog slechts wachten op een reisge legenheid naar Engeland. De Kerstdagen werden in Gibraltar doorgebracht en Pe ter kenschetste ze als „saaie dagen", hoe kan het ook an ders, een specifiek huiselijk feest als Kerstmis door te moeten brengen In den vreem de, met een zekere helmwee naar het vaderland, doch ook, met een spanning voor de naaste toekomst In Engeland. Oudejaars-avond op de „Dempo". December vertrok het Ne- derlandsche schip de „Dempo" in convooi vanuit Gi braltar naar Engeland, met de groep Nederlanders aan boord. Gezagvoerder Jansen, die voor het eerst sedert het uit breken van den oorlog Neder- landsche passagiers vervoerde, zorgde uitstekend voor de En gelandvaarders. „Oud en Nieuw" werd in echt Nederlandschen stijl midden op zee, met oliebollen en voor drachten gevierd, en zoowel voor de bemanning als de pas sagiers was het een welkome en onvergetelijke afwisseling. 4 Januari 1944, werd voet aan wal gezet in Engeland en Peter dacht vrij te zijn, men had toen ook zoo'n eldorado- idee van Engeland. Doch het liep anders. Peter werd 14 dagen vastgehouden in een doorgangskamp en hier op alle mogelijke manleren op zijn politieke betrouwbaarheid getest. Op deze wijze zouden Wat thans geschiedt, is volkomen«Immers ook spionnen Engeland kunnen bereiken. Vanzelfsprekend werd Peter aldus gewogen en niet te licht bevonden. Peter wordt opgenomen in de Intelligence Service. |n Februari meldde Peter zich vrijwillig bij de Intelligence Service, we zouden kunnen zeggen den splonnagedlenst doch we zullen zien, dat het wel meer omvat. Hij kwam nu in opleiding in een speciaal trainingskamp, evenwel niet In militair ver band. In dit kamp werden de geheime agenten opgeleid, die in de bezette gebieden door de R.A.F. werden neergelaten, teneinde dienst te doen als spion, al of niet voorzien van geheime zenders, of om als ver bindingsman op te treden tus schen de ondergrondsche en Engeland. Ieder lid der Intelligence Ser vice kreeg zijn opracht en werd hiervoor afzonderlijk opgeleid. Zoo werden sabotage-grorpen speciaal getraind in het aan brengen van springladingen aan bruggen, spoorlijnen enz. Peter wordt parachutist. ^angezien allen in de meeste gevallen per vliegtuig moes ten worden vervoerd en daarna per parachute worden neerge laten, werden zij getraind ln het parachute-springen. Peter maakte bij deze trai ning zes oefensprongen hij ver telde ons met enthousiasme over de prima uitrusting waar over hij beschikte. Het aantal ongelukken, dat bij het springen gebeurde was fabelachtig laag, waarmede eens te meer werd bewezen hoe geperfectionneerd het parachu tespringen tegenwoordig is ge worden. Om één enkel voor beeld te noemen, één enkele hand greep aan het eind van den sprong maakte den para chute los van den springer, zoodat er voor verward raken geen kans bestaat. Van bagage had men geen last. want deze hing aan een aparte lijn. De schok bij de landing is nog altijd zeer aanzienlijk, een rubberkussen onder 't zit vlak der parachutisten aange bracht. dient eventueel als stootb'ok. Het springtenue is voorzien van een groot aantal zakken, waarin levensmiddelen, in ge- concentreerden vorm, kunnen worden opgeborgen. Behalve vele Nederlanders be reidden zich In dit kamp ook Tsjechen. Belgen Serven. No ren. Denen. Ja zeg maar afge vaardigden uit alle bezette lan den. voor op hun taak in het groote werk der bevrijding. Als typische bijzonderheid vertelde Peter nog, dat er in dit kamp ook Duitschers in opleiding wa ren, wel te verstaan dan na tuurlijk Duitschers „van den goeden kant". TIET was een vreemde zaak, welke 't Bredasche Tribunaal Woens- J-1 dagmiddag te berechten kreeg. De tenlastelegging bevatte 'n drie tal punten, welke onbetwist aan het goede Nederlanderschap van den 59-jarigen schoenmaker H. T. uit Breda deden twijfelen. yerdachte had zich als sympathi- seerend lid bij de NSB laten ir.schrijven, deed vervolgens her haaldelijk tijdens de bezetting blij ken van ingenomenheid met den vijand hooren en had in zijn wo ning een portret an Hitler hangen en buiten deze geestelijke geneug ten had hij den materieelen kant van zijn gezindheid ook niet ver geten en klopte ijverig zooien on der Duitsche laarzen en hakken onder Blitzmaedelschoenen. Deze reeks van beschuldigingen scheen echter niet den mirsten in druk op verdachte te maken. Hij ontkende dan ook alles en beweer de steeds pertinent onschuldig te zijn geweest. Toen de president van het tribunaal hem zijn lidmaat schapskaart onder den neus duw de, volgde weer het stereotype ant woord: Het is niet waar. Daar edel. achtbare niet kon gelooven, dat de NSB heel den burgerlijken stand in haar analen had ondergebracht, ging de ontkening niet op. Wat de foto van Hitier betreft, dit scheen een trouwfoto van een gelokt familielid te zijn geweest, daar de schoenmaker dit ook als een grove leugen bestempelde. Ten slotte werd hem *iog eens het laat ste punt van de tenlastelegging voorgelegd. Verdachte deed de simpele oplossing aan de hand, dat hij aan de Duitschers, die bij hem zooien kwamen koopen, slechts leer van slechte kwaliteit had geleverd, en dat hij dus in zekeren zin sabo tage gepleegd had. „De moffen kwamen toch steeds terug", merkte de president op, „en die leken me toch uitgeslapener dan U. U bent dus braaf Nederlander geweest, die het slachtoffer is geworden van snoode aantijgingen van intrigee- rende personen?" Het was zoo vol gens verdachte. Er volgde echter "n ware stortvloed van getuigenverkla. ringen, zoodat men gevoegelijk van verdachte's standpunt uit gezien, de gevolgtrekking kon maken, dat er in ons vaderland meer Nederlan ders van een bedenkelijke mentali teit waren dan goede en oprechte vaderlanders. De sfeer der familie bleek overigens ook niet onbesmet te zijn, daar zoonlief SS-er was ge weest. ie pleiter bracht naar voren, dat men hier met een wonderlijk man te doen had. In zijn buurt staat hij algemeen bekend als een kluizenaar. Tijder.s den vorigen we reldoorlog had verd. z'n spaarcen ten gestoken in Duitsche marken, waarvan hij er een paar millioen bezat. Toen hij na den oorlog be drogen uitkwam, had hij dit niet kur.nen gelooven en had zijn 73r- der leven steeds gesproken over die Duitsche papieren, die hij nog bezat Tijdens de bezetting kregen deze gesprekken echter een onneder- landsche sfeer. Verder handelde deze schoenmaker in schilderijen, naaimachines, kaas, thee en Roe- meensche effecten. Alles wat hij nu nog bezat waren de paar millioen Duitsche marken. Wat de getuigen verklaringen betrof, deze dekten el kaar niet, volgens pleitster. Zij vroeg dan ook uiterste clementie. Uit spraak over 14 dagen. ALS tweede beklaagde stond te- recht de 39-jarlge losarbeider, J.' v. D. uit Breda, die buiten zijn lidmaatschap van de NSB en latei- van de NSNAP ock nog in zijn functie als lar.dwachter met een jachtgeweer had rondgeloopen en persoonsbewijzen had gecontroleerd Verd. bleek vader te zijn van tien kinderen. „U gaf hen wel een mooi voor beeld door ln dien tijd met een geweer te gaan loopen, merkte de president op. Bekl. was het er roe rend mee eens en betoog zelfs dat hij achteraf liever zijn beenen ge broken had. Mr. Struycken schilderde in zijn pleidooi het ontvlambare gemoed van bekl., die wanneer hij een bor rel op heeft of gevaarlijk wordt of zach alles laat wijs maken. Dit laatste was bij Driessen thuis ge beurd, waar onder de benevelende uitwerking van jenever het lidmaat, schap van de NSNAP was opge steld. En toen hij eenmaal in het schuitje zat moest hij varenEen gevaarlijk man was v. D. nooit ge weest. Dat bewezen wel de vele ver klaringen van den Achterom-bewo ners, die hem allemaal graag terug zagen. Tenslotte bleek bekl. niet geheel toerekeningsvatbaar te zijn. IN 'T -KORT Weer zegels „voor het QOK DIT JAAR zullen in den laatsten maand van het Jaar weer kincerzegels verkrijgbaar zijn. De netto-opbrengst komt, ten bate van het bescherming- en hulpbe hoevende kind. De voorstelling is een kind te paard in een draaimo len. De zegels verschijnen in de waarden 2, 4, 714, 10 en 20 cent. PEN AMERIKAANSCH vliegtuig is bij Iwojima in xee gestort. 23 militairen, die zich aan boord be vonden zijn verdronken. Lieden uit het hooge Noorden, die het niet eens waren met de samenstelling van het Neder- landsch elftal voor den strijd tegen Engeland, hebben den K. N.V.B. een boozen brief geschre ven, waarin zij dreigden met een speciale knokploeg naar Den Haag te zuilen komen om de Keuzecommissie van den bond af te drogen indien Abe Len stra niet opgesteld zon worden in het Ned. elftal. Zij kunnen beginnen, want Lenstra's naam is niet In het elftal te bekennen. T\E KONINGIN is naar Den Haag gereisd, waar Zij gedurende de wintermaanden verblijf zal houden. rpE NAPELS zijn in een klooster, 1 waar brand was uitgebroken, tijdens een paniek 4 kloosterzusters 1 priester en 4 andere menschen doodgedrukt. Peter ontvangt het Kruis van Verdienste. Tijdens zijn opleiding in de Intelligence Service ontving Peter in Maart 1944 persoon lijk uit handen van H.M. de Koningin het Kruis van Ver dienste. voor hen. die onder de geldende zeer moeilijke om standigheden het Vad°rland verlieten, om zich bij de ge allieerde legers te voegen. Over eenige dagen zullen we Pater vergezel'en op zijn to-ht naar bezet Nederl.nd. B. TLfïR. v. d. GRINTEN zal voorloo- pig optreden als waarn. voor zitter van het centrum voor staat kundige vorming van de K.V.P., dit als gevolg van het aftreden van prof. Romme en prof. de Quay als voorzitter en vice-voorzitter. Een reorganisatie is in voorbereiding. AANVRAGEN voor het'consumen tencrediet kan men tot 1 Dec. doen. i npUSSCHEN KEULEN en Hoek v. Holland zullen twee express- treinen driemaal per week den dienst onderhouden, via Amster dam en Bentheim. lyriNIöTER VOS heeft te Eind hoven verklaard, dat bin nenkort een serie prijsverlagin gen te wachten is van betee- kenis. ■yAN DE 1200 ZAKEN tie lil Rotte: dam door ambtenaren van de prijsbeheerschlng werden gecontroleerd kregen er 125 een proces-verïaa'1 In Haarlem vlogen er 113 van dé 710 zaken op den bon. JNGESTELD is de centrale ad viescommissie voor de prijspo litiek, welke aangekondigd Is in de Regeeringsverklaring over ico nen en prijzen. Voorzitter is prof. G, Brouwers, directeur-generaal van de prijzen. De- heer Mut- sacrts Tilburg, vertegenwoordigt de vakgroep wc.'industrie. TTIT DE BRITSCHE zone van Duitschland wordt het eerste anti-Joodsche incident gesignaleerd. Met teer werd nl. in Rnhden Wrzt falen) een winkel van een Jood met hakenkruisen „versierd". yANWEGE den ..Bond van kroostrijke gezinnen" ui België zal 50 pet. korting wor de,toegestaan op reizen per spoor tram of autobus. Deze belangrijke priizenverminderlng geldt voor de Belgische vaders en moeders met 4 kinderen van Belg. nationaliteit beneden de 21 laar en voor alle weezen.. TN DE Perzische provinci-- «en de Kaspische Zeo 7"~ tr lusten uitgebroken.

de Stem | 1946 | | pagina 2