N Het Goesche Gasbedrijf STAD EN LAND Een moeilijk man Sn restauratie Grondbewerking in inundatiegebieden Een der nieuwe ovens is gereed TRIBUNAAL GOES program IV*ET het Goesclie Gasbedrijf dat een groot deel van Zuid Beveland te bedienen heeft, is het, wat althans de technische uitrusting betreft, hopeloos sukkelen geworden de laatste twee jaren. Ket bednjl heeft de be schikking over vijf ovens van het verouderde retort-systeem De levensduur van zoo'n oven is, wanneer zij zorgvuldig en vakkundig wordt bediend vijf of zes jaar Fe'telijk moet er dus te Goes ieder jaar een vernieuwd wor den om een gaaf en goed wer kend geheel te behouden Door de oorlogsomstandig heden is er in de laates'e zes jaren, echter slechts éên ver nieuwd, n.l. in 1944. Men kan dus begrijpen, hoe de rest er dit jaar bijstond. De ovens lekken als een mandje en uit de ovendeuren slaan de vlammen. Door zoo'n situatie gaat er veel gas verlo ren en Is de kwaliteit van het gas jammerlijk. Behalve een tekort op de exploitatie ontstond er door dezen toestand een tekort aan productie tot groot ongerief van de gas-afnemers, die nu slechts enkele uren per dag gas van inferieure kwaliteit krijgen. Hoe al dit jammerlijke ook de directie verdroot, toch stond zij machteloos, omdat gebrek aan materiaal het herstelwerk onmogelijk maakte. Be restauaratie. pAS twee maanden geleden kwam hierin verandering en bleek de fa. Völker uit Arnhem bereid, om met de res tauratie te beginnen. Donderdagmorgen zijn wij een kijkje gaan nemen en na dat de directeur de heer Brink ons enkele gegevens had ver strekt, heeft de gasmeester, do heer t' Sant. ons de ovens la ten zien In de twee maanden dat men met het groote karwei is begon nen, wyd niet stilgezeten. Een oven is reeds geheel gereeed en wordt langzaam ingestookt' over veertien dagen kan men haar gebruiken. Da tweede oven Bijzondere Politierechter te Middelburg. M. H.. een 40-jarige koopman uit Middelburg kocht op 9 Juli 1946 in Middelburg 69 knotten sajet zonder afgifte van bon nen of vergunningen. Eisch en uitspraak f 100 boete subs. 20 dagen hechtenis met verbeurdverklaring. A. J. D, een 29-jarige echtge. van H B, zonder beroep te Ka pelle, kocht zonder punten een coupon stof, wat haar f 10,— boete subs. 5 dagen hechtenis kostte met verbeurd verklaring, zulks conform den eisch. *\een 25-jarige bakker uit Wolphaartsdijk liet in 1946 clandestien een varkentje slach en, eisch 1 maand gev. straf J°°™'- 2 jaar proeftijd en L ,,f oet? subs' 1 maand hechtenis met verb, verklaring Uitspraak conform. Ook de 39-jarige veehande laar uit Terne,uzen a. l. had zich hieraan bezondigd en w«l in September 1946. De2* werd veroordeeld tot I 100, boete subs. 25 dagen hech terns met verb, verkl. J. M, een 29-jarige chauffeur uit Wemeldinge stond terecht omdat hij als arbeider de rechts betrekking, welke bestond tus- i? hem- als wcrknemer en m. c. l Lindenbergh als werk gever, heeft beëindigd zonder v°r,e^mfming van d<?n Directeur reau. Gewestelijk Arbeidsbu- JWn^hecM80'7 Wte sub' 20 da" bs 20 Vuitspraak S 100 Oi 20 dagen hechtenis is nog in opbouw en zal tegen Nieuwjaar „gas geven". Is men eenmaal zoover, dan is men voorloop'g gereed, om dat dan, met dc in 1944 ver nieuwde, drie goede ovens in dienst heeft. Een ellendig gezicht (^uriositeitshalve voerde de heer t' Sant ons ook nog naar de drie thans in gebruik zijnde ovens. Het is een ellendig gezicht hoe men daarmee moet ploete ren om nog iets van de gas productie terecht te brengen. Hard, erg hard is het noodig, dat ook dit „blok'" grondig wordt aangepakt. Maatregelen daartoe zijn trouwens reeds ge nomen, zoodat half 1949 het Goesche Gasbedrijf weer een stootje kan verduren. Het Ideaal zou natuurlijk zijn wanneer de ouderwetsche retort ovens werden vervangen door de z.g. kamer-ovens, die een veel grooter productie en een veel eenvoudiger bediening hebben Indertijd was er reeds terrein aangekocht voor den bouw, maar de oorlog was ook hier de spelbreker. Op onze vraag of er geen kans ls, dat men binnen af- zienbaren tijd de oude plan nen kan opnemen, kregen wij een ontkennend antwoord. De directie en de gemeente voelen natuurlijk genoeg voor moderniseering, maar deze zal zeer waarschijnlijk langs een anderen weg verwezenlijkt wor den. Het wordt steeds meer waarschijnlijk dat na niet al te langen tijd ook in Zeeland het gas van de mijnen „zijn intrede" zal maken, nu Breda besloot daarvan gebruik te gaan maken. Gezien die waar schijnlijkheid zou het niet ver antwoord zijn groote sommen gelds voor een compleet nieu we inrichting uit te geven. Hoe of 't ook gaat. Goes en omgeving hebben de grootste narigheid op het gebied der gasvoorziening achter den rug. Nog enkele weken en dan zal alles reg kom". JJONDERDAG werden er voor het Gocssche Tribunaal en kele beroepszaakjes behandeld en het interessantste was on getwijfeld dat van den 31-jari- gen kantoorbediende W. P. de G. uit Middelburg De man was destijds ver oordeeld tot ontzetting van rechten, op welk vonnis het flat niet was verleend, zoodat ambtshalve het geval opnieuw moest worden behandeld. Verdachte oleek over dien gang van *a':en niet erg ge sticht. De geheele geschiedenis hing hem grondig de keel uit en enkele goedbedoelde vragen van de Tribunaalleden, prik kelden hem zoodanig dat hij tenslotte uitriep dat alles hem niets meer schelen kon, dat vanneer men meende, dat hij straf had verdiend, men hem die strai maar moest geven en dat hij liever maar niets meer zei. De pres. vond dat men dan het geval maar in raadkamer moest uitmaken, toen de ver dediger mr. Kuipers, tusschen beide kwam en zijn cliënt ad viseerde wat in te binden, om dat hem dit voordeeliger zou uitkomen. De „patiënt" liet zich gezeg gen, waarna een kalmer „ver hoor" plaats vond en men een beteren kijk op alles kreeg. De G„ zoo werden we gewaar behoorde tot de categorie van moeilijke menschen. Idealist van nature zocht hij naar de middelen voor een betere sa menleving en had waarschijn lijk gedacht dat er in het nat, socialisme wel Iets zat. Critlsch van aard zal hij al les wel niet geslikt hebben wat de Duitschers en N.S.B.-ers de den, maar hij las wel eens nat. soc. lectuur, werkte mee aan een tooneelvoorstelling van een of ander „front" en liet zich wel eens minder vriendelijk uit over de Engelschen. Dit alles, gevoegd bij het feit, dat hij een functie aan vaardde als kassier op het Ar beidsbureau, bezorgde hem vij anden, zoodat na de bevrij ding interneering volgde. Tach tig dagen had hij gezeten, on derwijl men zijn gezin ln een nissenhut stopte, waarboven toen nog de berechtlging kwam en het vonnis dat hem van zijn burgerrechten be roofde. 's Mans verbittering was te grooter, omdat hij met zijn ldeeen over vrij onderzoek met kon Inzien dat hij schul dig was. Zelfs nu leek hij moeilijk in te zien, dat hij ergernis had gegeven en het verzetsfront had verzwakta Intusschen kreeg het Tribu naal wel de overtuiging naar 't ons toescheen, dat de G. het niet zoo kwaad bedoeld had en dat hij niet alleen moeilijk voor een ander doch ook lastig voel zichzelf was. Mr. Kuipers laakte het dat men de G. had geïnterneerd omdat niets die daad billijkte; niemand weet trouwens wie of dit zijn cliënt gebakken heeft. Hem nu nog van zijn rechten te beroooven vond pleiter on redelijk. Het proces-verbaal achtte mr. Kuiper zeer zwak en een van de beschuldigers heelt nl zelf de G. de betrekking op het Arbeidsbureau aangeboden Hij vroeg geen toepassing van eenige strafmaatregel. Op de lijn Straatsburg-Parüs liep een personentrein op een goederentrein. Tientallen personen, waaronder veel kinderen, werden daarbij gedood. Er ontstond een geweldige ravage. Aardenburg Par. Bibliotheek. De paro- chieële bibliotheek opende het seizoen goed door het in om loop brengen van een nieuwe serie boeken van velerlei soort. De catalogus toont hiervan meer. De bibliotheek, gevestigd aan de Weststraat 1 is geopend voor volwassenen: 's Zondags van 1112 uur en voor kinderen 's Maandags van 11,30 uur. Biervliet Geslaagd. Te 's-Gravenha- g slaagde vcor de akte Wiskun de M.Ö. de heer J, Bonn. Goes DE KERMIS IN OPBOUW. Het wordt sleeds gekker De kermis die eind Augustus hier werd gehouden, was zeer druk bezocht door kermis-exploitan ten. De ontvangsten waren toen van dien aard, dat de faam over Goes, het land door gevlo gen is. Het gevolg is dat er thans, nu Dinsdag de Toonda- gen beginnen, niet minder dan acht en twintig verschillende etablissementen opgebouwd wor den in de binnenstad, waarmee |)E INSPECTEUR voor Zeeland van den'Rijksdienst voor Landbouwherstel wijst alle be trokken landbouwers nogmaals op de schadelijke invloed, die zoowel door diep ploegen als door ploegen bij nat weer op de structuur van voormalig ge inundeerde ronden wordt uit- goefend. Hierop hebben ook de Rijksland- tuinbouwvoor- lichtingsdiensten reeds her haaldelijk den nadruk gelegd. Zij, die meenen, dat het met het bederven van de structuur wel mee zal vallen, mede met het oog op de vrij gunstige oogstresultaten op Tholen in het eerste jaar na de inunda tie dienen wel te bedenken, dat het structuurverval voor al sterk toeneemt bij voort schrijdende ontzilting, dus in het tweede en derde jlar na de inundatie. De zeer slechte aardappeloogst van dit jaar op Tholen b.v. is in hoofdzaak en gevolg van de slechte door laatbaarheid van den bodem, veroorzaakt door toenemend structuurverval. Wanneer een maal verkeerde bewerking heeft plaats gehad, is het ln de vol gende lente zeer moeilijk om in den grond te komen, daar de oppervlakte dan zoo hard als beton wordt, zoodat de voorjaajsinzaai belangrijk wordt verlaat. Met liet oog op de oogst resultaten van de komende ja ren is het daarom in alle voor malige inundatiegebieden van het grootste belang de door 't zoute water gevormde natrium klei nog zoovoeel mogelijk met rust te laten, daar iedere be werking die te diep of bij te nat weer wordt uitgevoerd, liet dichtsmeren van den bodem sterk in de hand werkt. Hierbij kunnen als richtlij nen worden aangenomen, dat Behartigens waardige wenken gebieden, welke reeds tweemaal ingezaaid zijn geweest, maxi maal tot 10 cm. diep mogen worden bewerkt; perceelen. die pas eenmaal geoogst zijn niet dieper dan 6 cm., terwijl in 't geheel nog niet bewerkte gron den thans ook nog niet mogen worden geploegd. Is reeds gips uitgestrooid dan geldt het bovenstaande even eens met onverminderde kracht. De gips, die bij droog weer boven op den grond wordt uitgestrooid, moet zijn struc tuur-verbeterende werking van bovenaf uitoefenen en wan neer nu diep wordt geploegd, zou er een laag grond aan de oppervlakte komen, die nog geen gelegenheid heeft gehad van de gunstige werking van de gips te profiteeren. Men dient dus onder alle omstandigheden voor een te diepe bewerking te waken. Daar bij komt, dat van de zijde van Landbouwherstel geen pacht (waarde) vergoeding of vergoe ding voor bewerkingskosten zal worden uitgekeerd, wanneer blijkt, dat een landbouwer zich tegen de zoo algemeen bekende voorschriften in, toch aan te diep ploegen op te natte grond heeft schuldig gemaakt. Koewacht Arm gebroken. Het doch tertje van dhr. J. van de Berghe kwam met haar fiets zoo onge lukkig te vallen, dat het een arm brak. Terug. Dezer dagen demo biliseerde militair A. Ligthart en hervatte zijn dienst als kom mies alhier. Mond- en klauwzeer. Bij het vee van enkele landbouwers is mond- en klauwzeer geconsta teerd. alle records over een reeks van jaren geslagen schijnen te zijn! Groenendijk Tooneeluitvoering. De Too neelvereeniging der R. K. Ar beidersbeweging voerde de Va derland,getrouwe zoowel te Bosch kapelle als te Groenendijk met een groot succes op telkens voor overvolle zalen. De Vaderlandgetrouwe viel oij het publiek zeer in den smaak. De tooneelclub der R. k. Ar beidersbeweging heeft bewezen, dat zij voor geen andere oe- hoeft onder te doen. Daarnaast heeft zij getoond liefde te bezitten voor den even mensch. door het batig saldo af te dragen aan het pl. comité van Herwonnen Levenskracht. Graauw Raadsvergadering In c.e raadsvergadering die Woensdag 20 Nov. om 5 uur plaats vindt, zal o.a. ter sprake komen te reparatie aan de havenwerken, de opbouw-toelage cn :en nieuwe bsla.stingverorden.ng'. Vervolgens zal worden aange jo den de gemeente-rekening 1845 en de begrooting 1947. Konijnendief gesnap.. De landbouwer S. miste nu en dan een paar konijnen. Reeds ëeui- gen tijd loerde hij op den dief. Dezer dagen liep deze in da val, n.l. een 4-pootige en wel... een groote bunzing Middelburg Verduistering. Een politie ke delinquente deed dezer da gen bij de politie aangifte van verduistering. Zij had indertijd aan zekeren P. B„ die als eva cué bij haar in huis was, een koffertje in bewaring gegeven, waarin in zich o.m. een gelds bedrag, een spaarbankboekje en sieraden bevonden. Nu zij w.cer vrij was, kwam zij haar bezit tingen terug halen, doch mis te een bedrag van f 782. De politie heeft daarop P. B eens over deze kwestie aan den tand gevoeld, en wist hem een rouw moedige bekentenis te ontlok ken. V DINSDAG 19 NOVEMBER. HILVERSUM I. 1.00 Nieuws "30 Gram. 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 8.45 St rij kolk. 9.15 Morgenwijding 9.30 Arb. vitaminen 10,35 Suite 10.50 Kleuters. 11 00 Kamermuz. 11,45 Fam. bcr. Ir,die 12.00 Lyra-trio 12.30 Causerie 12.40 P. Pnlla 13.00 Nieuws 13.15 Skymasters. 13,45 Zang 14.00 Causerie 14.20 Sextet 15 00 Wereldpers 15.15 Licht ork. muz. 15 30 Opera 16,30 Brandelius 16.40 Schoolbel 17.00 Piano 17,30 Zang 17.45 Rijk Overzee 18,00 Nieuw? 18.15 Piano 18 30 Ned. Strijdkr. 19.05 Zang cn piano 19 45 Dep. uitz. 20.08 Act. 20.15 Bonte Dinsd. avond. 21,35 Contact 22,15 Buit. overz. 22,30 Kwartet 23,00 Nieuws 23.15 Aansluiting 23.45 Swing. HILVERSUM II. 7.00 Nieuws 7,30 Morgengebed 7,45 Koor 8,00 Nieuws. 8,15 Gram. 9.50 Lichtbaken 10,15 Schu bert 10.45 Hoorspel 11,00 Piano 11,30 Als de ziele luisters 11,45 Orgel 12.03 Zang 12,30 Ork. 13.00 Nieuws 13.15 Pia- no-dui 13.45 Lezing 14.00 Gram. 15.00 V d. Vrouw 16 00, Zonnebloem 16,30 Vuurduivel 16.45 Kamermuz. 17.15 Ka merkwartet 17,45 Kamerork. 16.15 Sport 18.30 Zang 18.50 Als ik slapen ga 19.00 Nieuws 19.15 Dep. ultz. 19.30 „De Brug" 20.05 Gewone man 20,15 Bach 21.20 Film 21.35 piano-kwarto! 22.00 Nieuws 22.20 Corr. 22.33 Avond gebed 22.50 Sonate 23.00 Dansork. 23.30 Gram.

de Stem | 1946 | | pagina 7