Gebed voor Geen beslissing inzake Indonesië zonder instemming parlement H. Vader vermaant de boeren Verbetering ambtenaarsalarissen voor onze regeering en onze soldaten Doorbreking van den liberalen, anti-christelijken geest van vele ambtenaren gewenscht deel van de Ned. Indonesische Unie in zicht i Engeland-Nederland t Ir. Ringers onéens mei ons Indie-beleid boo#r DERDE JAARGANG No, 622 Comm. v Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS; C. J. VAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Mr. Dr A. J. J. M, MES; Mr. H. B. L. DE RECHTER. Verschijnt eiken werkdag - Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) 3.38 p. kwartaal; per post 4.10; p. week (bij nlet-postbestell.) 0.26; Losse nummers 0 cent - Postrekening 278.841 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 18 NOVEMBER 1916 UITGAVE: STICHTING „DE STEM" D.recteur: J. A. H. M. VAN SCHIJNDEL; Hoofdredacteur: J. J. H A. BRUNA; Algem, Zeeuwsch-redacteur: W GROFFEN Vlisslngen; Zeeuwsch-Vlaanderen: Bureau Hulst, Dubbele Poort 7, tel. 102; Red.: J. v. d. BROEK. Bijbureau Oostburg. Nieuwstr. 23, tel. 35; Z.-Eilanden Bur, Goes. Westsingel 75, tel. 2236. Red. N. J. KABHOF Herderlijke oproep lot alle katholieken <^lndische studiedagen der Katholieke Volkspartij^ TTET is de plicht van ieder Nederlander te bidden voor Indië en ziln V bevolking, voor onze regeering op wie zulk 'n zware verantwoorde lijkheid rust en voor onze jongens in Indië, die aan zoo groote gevaren bloot staan", zoo luidde de aanhef van een Bisschoppelijk schrijven, dat Zon dag in de Katholieke kerken werd voorgelezen. Na er op gewezen te hebben, dat zame verhoudingen. Wij weten, dat Nederland en Indië ten nauwste ver.dit gebed niet alleen zelf reeds de bonden zijn en het lot van millioe- beste hulp is, maar ook het mee nen in onze handen ligt, vervolgen de Bisschoppen: lonze jongens gaan naar Indië. Wij blijven hier, doch moeten hen daarheen volgen in den geest, in be langstelling door steun en door ge bed. Wij moeten ook aan die mil- lioenen menschen waarheid en vre de brengen, den vrede van Chris tus in het Rijk van Christus. Die plicht rust op ons allen. Wij hebben iets goed te maken tegen over die volkeren die eeuwen lang van ons afhingen, ook in hun ken nis van God en him opgang naai' God. Aan ons heeft de goddelijke Voorzienigheid dit grootsch werk te doen gegeven. Niet de regeering al leen, niet onze jongens alleen daar in Indië, maar ieder van ons moet meehelpen bij deze grootsche taak van Nederland. J)iep overtuigd van den nood, en van het gewicht der komende dingen dringen de Bisschoppen er bij hun priesters en geloovigen op aan, te bidden en te blijven bidden voor vreedzame verhoudingen tus schen Nederland en Indië, om er dan op te wijzen, dat hier een taak ligt voor de K. A. „De Kath. Actie beiverke in sa menwerking met de priesters, dat van nu af aan, veei en vurig ge beden wordt om voorlichting van den H. Geest voor onze regeering, voor het behoud van onze jor.gens en mannen in Indië en voor vreed- leven bevordert en een geest van hulpvaardigheid kweekt." De brief eindigt met een opwek king tot de K.A. om met het schrij ven van brieven van de parochies uit aan onze jongens en mannen in Indië te herbeginnen. Het gebed, dat de Bisschoppen voorschrijven luidt: .Voor Indië en zijn bevolking, voor onze regeering en voor onze soldaten In Indië; Laat ons bidden. Wij smeeken U God, almachtige Vader, stort goed gunstig Uw zegen uit over Indië, wil er den vrede herstellen en ver leen, dat onze jongens en mannen behouden uit Indië terugkeeren, dat de II. Geest onze regeering verlich te en haar bijsta. Lieve Moeder Maria, bid voor de regeering en voor Uw kinderen in Indië" ryATERDAG en Zondag kwam het kader der Kath. Volkspartij te Utrecht bijeen voor de behandeling van het Indische probleem. Voor de ver gadering bestond groote belangstelling. Ook vele geestverwanten van over zee woonden de bijeenkomst bp, die als een studiebijeenkomst een be sloten karakter droeg. Achtereenvolgens werden behandeld de politieke zijde van het probleem, ingeleid door de heeren Chr. J. M. Welter en P. A. Kerstens, de missie in Indië en haar toekomstmogelijkheden, inleider dr J. Sleyffers S. 3. en het geestelijke probleem met betrekking tot de troe pen in Indië, waarover de hoofd-leger-aalmoezenier, kolonel H. J. J. M. van Straelen sprak. tiEN levendige gedachtenwisseling volgde op elke inleiding. De con clusies van practischen aard, die voor de toekomst uit het gesproke ne; waren te trekken, en waarop de vergaderden zich vereenigden, werden door den voorzitter der ver gadering, prof. mr. C. P. M. Rom- me, als volgt samengevat: Politiek. 1. Gestreefd worde naar een be handeling van het hangende vraag stuk der verhoudingen In de over- zeesche gebiedsdeelen en die tus- Overeenstemming bereikt OIJ DE besprekingen, welke op 10 en 13 November ten paleize van den lt. gouverneur-generaal tus- schen leden van de Commissie- Generaal en vertegenwoordigers van de Groote Oost gehouden zijn, is in principe overeengekomen, dat ge bieden van de Groote Oost zoo spoe Gemeenten mogen eigen belastingen heffen 'A LHOEWEL de minister de tot standkoming van een nieuwe Zondagswet wenscheljjk acht, zal deze aangelegenheid voorloopig niet aan de orde kunnen worden gesteld, heeft de minister van Binnenland- sche Zaken medegedeeld in de me morie van antwoord op het voor loopig verslag over de begrootingen IMG en 1947 van zijn departement. Voorts deelde hij mede, dat de regeering een herziening zal be vorderen van het bepaalde In de Grondwet Inzake het processiever bod; dat een regeling in. voorbereiding is tot verder gaande schadeloosstel ling van hen, die schade leden tengevolge van gepleegd verzet; dat een ingrijpende herziening (verbetering! der ambtenarensala rissen in het voornemen ligt; dat overleg wordt gepleegd over de instelling van een ambtenaren- ziekenfonds; dat overleg gepleegd wordt over een mogelijke herziening van- de pensioenen van oud-gepensioeneer- den, dat verbetering van de gezins- pensioenen een punt van bespre king vormt, dat 600 en 700 ge meenten waarschijnlijk noodlijdend zijn en een regeling betreffende de toekenning van voorschotten op de bijdragen in de begrootingst.ekorten van 1946 te wachten is, dat der ge meenten de mogelijkheid zal wor den gelaten eigen belastingen te heffen, waarvan de raad de hoogte bepaalt en die de sluitpost voor de oegroc.mg moeten vormen. "yoerts vertelt de minister, dat hij bezwaren van een aantal leden tegen de benoeming van den commissaris der Koningin in N - rirertm nuefc deelt' dat de zuive" beëinriïtr! korgemeesters practisch "emèeiftpo-ro, voortschrijdende d£ bi rKü?gulg noodzakelijk gnn^nte ^°eling k ln meer 5 c'a^ thans het eeval is H??e J?riÓ™enst dow scmeentepo» doea vervullen, dat hij rich verre e^everanf Waag 111 hoe~ het verantwoord en doelma tig is tegen hen die een dubbelen geslachtsnaam voeren afwijkende van die, voorkomende in den burg. stand, maatregelen te treffen en tenslotte, dat een verbetering in de verzorging van de oorlogsslachtof fers overwogen wordt. dig mogelijk (bij of direct na de conferentie te Denpasar) in staat moeten worden gesteld om een or ganisatie en een overheidsapparaat op te bouwen, zoodat rij him plaats in de geprojecteerde vereenigde staten van Indonesië op hetzelfde niveau als de republiek kunnen in nemen. De Nederlandsche regeering is verantwoordelijk voor de handha ving van orde in deze gebieden, ten einde bovengenoemd streven op een vreedzame en democratische wijze te verwerkelijken. De vertegenwoordigers van ge noemde gebieden verklaren zich eenstemmig accoord met de hoofd punten van de ontwerp-structuur, volgens welke de vereenigde staten van Indonesië tezamen met Neder land een- Nederlandsch-Indonesi- sche Unie zullen vormen onder de Kroon. OOOOOOOOOOOOOOOC^OOOOOOOOOOOOOOvi^COOC 00<X>0000<. Masseur Beel: „En als jullie ons dit niet kunnen le veren, dan moeten we een nog strengere kuur volgen". schen rijksdeelen onderling, in dier voege, dat: a. dc autochthone bevolking in de overzeesche gebiedsdeelen haar nationale verlangens evenzeer ver vuld ziet als het geval is met het Nederlandsche volk in het rijk in Europa; b. de grondrechten van de ver schillende volken en bevolkings groepen in allen rijksdeelen worden gewaarborgd; c. de zelfstandig geworden regee ring in de overzeesche gebiedsdee len met de regeering in Nederland erkent, dat de beste waarborg voor het algemeen welzijn van elk der samenstellende deelen en van het geheel van het Koninkrijk voors hands gelegd zijn in de handha ving van dat geheel als staatkun dige eenheid onder het huis van Oranje als hoofd. 2. Naar het drieledige doel worde gestreefd langs vreedzamen weg en door bevordering van onderling ver trouwen. Het gezagsapparaat van 't Koninkrijk strekt onder geen be ding tot het voeren van een kolo nialen oorlog, maar uitsluitend tot herstel en handhaving van rust, orde en veiligheid. 3. Ook hel Nederlandsche volk behoort te worden gekend in de voorbereiding van nieuwe staatkun dige vormen voor de verhouding tusscken Nederland en de overzee sche gebiedsdeelen. Met name be hoort door de regeering terzake geen beslissing te worden genomen dan met instemming van het parlement. 4. Mede in verband met haar zwa re verantwoordelijkheid ga de K.V. P. er toe over om in overleg met de aan haar verwante groepeering in de overzeesche gebiedsdeelen te komen tot een concrete uitwerking van de verhouding in de overzee sche gebiedsdeelen en die tusschen de rijksdeelen onderling in voege als sub 1 vermeld. Missie. 2. Uit vrees voor nadeelige gevol gen voor de missie mag toch de rechtvaardige nationale eisch niet met reserve worden bejegend. 3. In het belang van de missie is noodzakelijk; doorbreking van den liberalen, anti-christelijken geest van vele ambtenaren, een gevolg van het monopolie der liberale op leiding. Het partijbestuur der K.V. P. neme in onderzoek, welke mid delen aan deze doorbreking het meeste dienstbaar zijn. Leger, vloot en luchtmacht. 1. De feitelijke verzorging van de troepen in Indië is goed, al kan zij nimmer goed genoeg zijn. 2. Zij behoeft echter den rugge steun van het Nederlandsche volk, door het Katholieke deel van dit volk het beste te verschaffen in de actie „katholiek thuisfront". We hopen op deze rijke studie dagen nader terug te komen. 1. Dc aanvaarding v. den rechts- eisch van het Indonesische natio nalisme volgt uit de critiek, die van uit het Katholieke beginsel op het koloniale stelsel geleverd moet wor den. Onze ploeg samengesteld TTET Nederlandsche elftal, dat 27 Nov. a.s. In. Huddersfield tegen het Engelsche elftal in het veld treedt is als volgt samen gesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: Potharst en van der Linden (beide Ajax). Midden; Pauwe (Feyenoord), Vermeer (Excelsior) en de Vroet (Feyenoord) Voor; Draeger (Ajax), Wilkes (Xerxes)Roozen (Haarlem) Smit (Haarlem' en Bergman (Blauw Wit). Reserves; v. Raalte (Bi. Wit) v. Bun (M.V.V.), Stoffelen (Ajax) en Lakenberg (NEC). DIJ DE samenstelling van het kabinet Beel heb ik, zij het. met bezwaard hart, mij bereid verklaard voorloopig zitting te nemen in het kabinet, zoo heeft dr. ir. J. Ringers verklaard. Het voorbehoud, dat ik toen maak te, vond zijn ooi-zaak in de rich ting, die het politiek beleid t.a.v. de verhouding van Nederland tot Indië onder het vorig kabinet had genomen. Zijn verdere ontwikke ling heeft er toe geleid dat ik oni eervol ontslag heb gevraagd, zoo vertelde de heer Ringers. Laat uw grond niet in den steek II. DE PAUS heeft de boeren toegesproken, die het nationale boircncongres in Rome bijwonen. Dc JPaus deed een beroep op hen niet den grond in den steek te la ten en zich door de glinsterende lichten der stad te laten aantrek ken, daar andere hun land een ge makkelijke prooi vcor de speculatie zucht der kapitalisten zou worden. „Eenmaal in" handen van het ka pitaal is 't land niet langer pro ductief, doch een speculatie-object terwijl het volk honger lijdt en de landbouwarbeiders naar d"n af grond worden gesleurd", aldus de Paus. „De boer vertegenwoordigt het gezondste instituut van particulier bezit, daar hij, ten gevolge van zijn direct contact met de natuur uit voert wat Gods oorspronkelijke be doelingen voor de menschheid zijn geweest." De Paus deed verder een beroep op de boeren de verzoeking te weer staan. de arme menschen te exploi- teeren, zeggend: „Gij moet zorg vuldige bewerkers zijn v. den grond dien gij hebt. Weest echter eerlijk en geen hebzuchtige exploitanten van het volk". Zijne Heiligheid waarschuwde ver volgens de oudere hun kinderen niet op te jongen leeftijd aan het werk te sturen en het geloof en hun scholing te vcrwaarioozen. De liefde van de boeren voor hun grond is niet voldoer.de, indien zij niet vergezeld gaat van een uitge breide en diepgaande kennis van de technische noodzaken, die onont beerlijk zijn. Tenslotte zeide de Paus nog; „Gij allen vormt met uw gezinnen een arbeidsgemeenschap en gij moet u met andere arbeidersklassen men gen en vereenigen om een groote productiegemeenschap te vormen. Deze gemeenschap vindt haai' uit drukking in het dagelijksche fanii- liigebed. De Katholieke Kerk blijft nog steeds het hart van het dorp". Heden zon onder 16.46 uur, maan onder 15.20 uur. Dinsdag zon op 8.5 uur, maan op 3 uur. Weersverwachting: Matige, vooral aan de kust tijdelijk krachtige wind, tusschen Zuid en West, wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Weinig verandering in tempera tuur.

de Stem | 1946 | | pagina 1