26 doo op Schiphol KONINKRIJK noch gebroken, noch vermoord bij vliegramp De man die Mussert hielp K. L. M vliegtuig uit Londen vloog bij de landing in brand Slachtoffers van het verzet )VA I FIE E TEA FIE E TEA !o. N.V. Middenstand protesteert Rechtsherstel en schadevergoeding Basisovereenkomst wordt geparafeerd V/AT EEN LIEF VROUWTJE! KABINETSCRISIS IN BELGIE OPGELOST? US I M53 DERDE JAARGANG No. 630 Comm. v Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS; C. J. VAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Mr Dr A. J. J. M. MES; Mr. H. B. L. DE RECHTER. Verschijnt eiken werkdag - Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) S.38 p. kwartaal; per post 4.10: p. week (bij niet-postbestell.) 0.26; Losse nummers 6 cent - Postrekening 278.811 Voor God. Koningin en Vaaerland VRIJDAG 15 NOVEMBER 1946 UITGAVE: STICHTING „DE STEM" D recteur: J. A. H. M. VAN SCHIJNDEL; Hoofdredacteur: J. J H A. BRUNA; Algem, Zeeuwsch-redacteur: W GROFFEN Vlissingen; Zeeuwsch-Vlaanderen; Bureau Hulst, Dubbele Poort 7, tel. 102; Red.: J. v. d BROEK. Bijbureau Oostburg. Nieuwstr. 23. tel. 35; Z.-Eilanden Bur. Goes. Westsingel 75, tel. 2236. Red. N. J. KARHOF de beveelt ,n voor bet n varkens 716-0 ERK inge- 716—0 1NECHT TERHOLB st 30 jaar j. iat U niet jibe en tong 820-oQ een tragische vliegtuigramp af- Al' Schiphol heeft zich gisteravond gespeeld. Het KLM-vliegtuig van den regelmatiger! dienst LondenAm sterdam, een Dakota, dat dc registratieteekens PHTBW droeg en dat te 1S.50 op Schiphol moest aankomen, is bü de landing ver ongelukt, in brand gevlogen en geheel vernield. 21 passagiers, vier man bemanning en de stewardess, kwamen om het leven. Even voordat het vliegtuig verongelukte kwamen vijf andere Iijnvliegtuigen normaal binnen. Het horizontaal zicht was goed, de wolkhoogte bedroeg 150 m. Het toestel kwam terecht ten Zuiden van de Oost-Westbaan op het vliegveld. Een onderzoek naar de oorzaak van de ramp wordt door den Rijksluchtvaartdienst van het ministerie van Verkeer ingesteld. Het toestel stond onder commando van den Engelschen KLM- piloot Moreton. De andere leden der bemanning van het verongeluk te toestel zijn: Milo, radio-telegrafist; Vos, telegrafist; Tiemens, boord- mecano en mej. ammens, stewardess. In de lucht had het vliegtuig al een brandenden motor. Dit blijkt uit de radiotelegrafischc boodschap die kort voor de ramp in den controletoren op het vliegveld Croydon werd opgevangen. Deze boodschap luidde: „Motor in brand. Zetten koers naar Schiphol." JJet was half acht toer het vlieg tuig nog niet geland was. Voor de cataslrophale landing cirkelde 't meer dan een half uur in de lucht boven Amsterdam. Waarom, dat be greep niemand. Dan eindelijk kwam het binnen vliegen over het roode hoofdlicht- baken, het neonbaken van Schip hol. Dwars over het veld in de richting van de Ringvaart en dwars over de startbaan. Een enorme, slag. Een steekvlam. Dat had de landing moeten zijn. Het werd een catastrophe. Onmiddellijk renden tientallen mannen, die op het vliegveld werk zaam waren, naar den rajrd van 't vliegveld, waar de machine was neergekomen. Ei- viel echter niet veel meer te redden. Hoogstens ze ven minuten brandden de uiteen geslagen resten van de Dakota nog na. Dan was het stil. Geen enkel teeken van leven. De brandweer van Schiphol was onmiddellijk ter plaatse, maar er viel niets meer te blusschen. Tot honderd meter van de plaats van het groote drama lagen de brokstukken van het vliegtuig over het veld verspreid. De PHTDW was het laatste vliegtuig dat gisteravond op de Amsterdamsche luchthaven zou lauden. Op den stationsdienst is men tot het laatste oogenbiik in contact geweest met het vliegtuig. Het stoffelijk overschot der zoo treurig om het leven gekomen slachtoffers is overgebracht naar 't Wilhelminagasthuls en het Binnen gasthuis te Amsterdam. Hun namen zün nog niet beker.d. Tegen razziamethoden |-jE Kath. Middenstandsbond heeft door middel van een pro- testtelegram zijn ontstemming ge uit over de wijze waarop de prijs controle te werk gaa... In Den Haag en Maastricht werd nl. formeel uitgerukt met bellenwa gens, jeeps, pers- en filmreporters, Het bestuur van den Kath. Midden standsbond is van oordeel dat hier mee de echte zwarte handel niet in de kiem wordt getroffen. „Een vol komen onbekendheid van in- en verkoopprijzen, waarover zoo goed als geen voorlichting liestaat, brengt den middenstand in een zoo trefbare positie, dat geen enkele zakenman aan alle voorschriften kan voldoen," zoo schrijft de Kath. Middenstand ons. DEN ontwerp van wet, welke het toekenr.cn van een periodieke uitkeering aan deelnemers aan het verzet en hun nagelaten betrekkin gen mogelijk maakt, is in vergevor derden staat van voorbereiding. Het ligt in het voornemen, de materieele oorlogsschade, welke voortvloeit uit daden van verzet, waar dit gewer.scht lijkt, voor een verhoogde vergoeding in aanmer king te brengen. De Regeering is niet voornemens, ten aanzien van de schadeloosstel ling van hen, die, in particulieren dienst werkzaam tijdens de bezet- tirg, op grond van hun principieele houding ontslag hebben gekregen, een regeling te treffen naar ana logie van het wetsontwerp betref fende overheidsdienaren. Het oorspronkelijke ontwerp is gewijzigd in dier voege, dat thars in alle gevallen, waarin het tijde lijke dienstverband normaliter niet langer dan een jaar zou hebben geduurd, rechtsherstel achterwege blijft. JVOOALS wi) gister nog in een J gedeelte van onze oplaag kon den berichten, gaat de reis naar Nederland van de Commissie-Ge neraal as. Zaterdag niet door. Na dere bijzonderheden daaromtrent zijn ons nog niet geseind. Vanmiddag om ca. 5 uur zullen de Nederlandsche en Indonesische delegaties ten paleize Rijswijk bijeenkomen teneinde de basis overeenkomst van 17 punten, zooals die te Linggadjati werd opgesteld te parafeeren. De voornaamste pun ten van de overeenkomst zullen waarschijnlijk in een gemeenschap pelijk communiqué worden bekend gemaakt. MIMISIERS REEL EM LIEFTIMGK AMTWOORDEM PROF. ROMME IOON'1 ZICH GERESERVEERD TN GROOTE TREKKEN kan de Regeering, wat de Commissie-Gene- raai zou willen overeenkomen, aldus inleiden, dat de Commissie- Generaal het Koninkrijk zou willen zien omgezet in een Nederiandsch- Indonesische Unie, waar-van de Koningin het Staatshoofd zou zijn en welke twee leden zou tellen: de Vercenigde Staten van Indonesië en het Koninkrijk der Nederlanden. Tot de eerste zouden bchooren de Republiek Indonesia, waarbij Sumatra een eigen plaats naast Java zou kunnen verlangen en de Malino-gebieden met name Oost-Indonesië en Borneo. Tot het Koninkrijk der Nederlanden zouden behooren Neder land, Suriname en Curasao, waarbij vanzelfsprekend Suriname en de Nederlandsche Antillen onverkort het recht behouden om hun verhou ding tot Nederland en tot de Unie zelf mede te bepalen. Het Konink rijk zou dus nóch worden gebroken, nóch vermoord, zooals de heeren Tilanus en Schouten vreezen, maar het zal anders worden geordend en genoemd naar de eischen van dezen tijd. terwijl hij voor Buitenlandsche Za ken naai- de behandeling der desbe treffende Begrooting verwees. La ten we er het volgende uit aanstip pen: Voor de verzorging der nagela ten betrekkingen van oorlogsslacht offers is een ontwerp nagenoeg ge reed. De Regeering zal zich beraden over het in dienst houden der ge huwde vrouw. Het is de bedoeling bij de voor bereiding van het vredesverdrag met Duitschland contact te hou den met instanties, die deskundig ter zake zijn. Voor den nood der geteisterde ge bieden doet dc Regecring het mo gelijke, aan het spoedig opheffen van ongeweuschte toestanden op woninggebicd besteedt de Regee ring al haar zorg. De Regeermg streeft r.aar samen werking met allen waarmee dat mogelijk is, in het kader der V.N. en voorts streeft zij met name naar nauwe samenwerking met België en Luxemburg. De Regeering is er "van overtuigd, dat de organisatie der V.N. nimmer bevredigend zal kunnen werken, als het veto-recht blijft gehandhaafd. In overweging is hoe de ten aan zien van aannemers gevolgde ge dragslijn bij de zuivering moet wor den verscherpt. Het Bureau Nationale Veiligheid is in belangrijke mate reeds geli quideerd. A ldus luidde de kem van de ver- klaringen omtrent Indonesië, welke Minister Beel gisteren in de Tweede Kamer aflegde bij zijn ant woord op de algemeene beschou wingen over de Rijksbegrootmgen 1946 en 1947. Hij verzocht r.u niet nader in te gaan op een en ander. Als de Commissie-Generaal straks in Nederland komt, kan er nog verder beraad plaats vinden. De Rcgcering al volgaarne vol doen aan wat in de motie-Romme inzake een commissie, uit te zenden naar Suriname en dc Nederland sche Antillen, wordt gevraagd. Verzorging van oorlogs slachtoffers Dehalve den nieuwen opbouw van het Koninkrijk, die wel 't voor naamste pur.t in deze algemeene beschouwingen vormde, moest de Minister-President nog tal van an dere onderwerpen aanroeren. Daar bij moest hij het dikwijls stellen met de belofte van „nader over wegen" en „de aandacht hebben' JN Berlijn is het proces ge opend tegen Helene Schwaerzel een 44-jarige ongetrouwde boek houdster. Zij wordt er van beschul digd dr. Goerdeler, voormalig bur gemeester van Leipzig, een der leiders in het complot tegen Hitler ■mi. Juli 1944, te hebben verraden. zou van Hitier een millioen mars voor dezen „dienst" hebben haiK'cn^en' ®oei'c'e'el' werd opge- Zjj wordt nog van twee andere moorden beschuldigd. Wat wij van de communisten heb ben te verwachten ÏAE communist Paul de Groot had ür de Tweede Kamer- den euvelen moed te spreken over mgr. Stepinac als over den man, „die Hitier heeft ge holpen bij het uitmoorden van de bevolking". Prof. Romme heeft daartegen een vlam mend protest laten hooren. Hij stelde vast, dat de veroordee ling van mgr. Stepinac het wereldgeweten heeft opge schrikt en overal, ter wereld afgrijzen heeft gewekt. De heer de Groot, aldus prof. Romme, heeft ons duidelijk willen ma ken, wat de Kerk van het com munisme, als het aan de macht zou komen, ook in ons land te wachten heeft; vervol ging, alle goddelijke en men- schelijke wetten met voeten tredend. Verlaging van handels marges en het druk ken van prijzen der voedingsmiddelen Publiekrechtelijke be drijfsorganisatie heeft de aandacht Intrek king processieverbod komt aan de orde Vergoeding materieele oorlogsschade spoedig in behandeling Na tionalisatie Ned. Bank en nieuwe Bankwet op komst TVE Belgische eerste minister Huysmans heeft verklaard, dat de kabinetscrisis is opgelost. De socialistische fractie heeft tjjdens een gistermorgen gehou den vergadering besloten, dat Brunfaut, dc socialistische vicc- voorzitter der Kamer, zijn ont slag zal aanbieden. Door deze be slissing zal het mogelijk worden dat Lahaut, de voorzitter van de communistische partij, tot vice- voorzitter van de Kamer wordt gekozen. Volgens het Fransche persbureau heeft de Belgische senaat met 82 tegen 76 zijn vertrouwen in de re geering uitgesproken. Dezer dagen werd de verloving aangekondigd tusschen kapt. Christopher Soames van de Coldstream Guards en Miss Mary Churchill, dochter van den voormaligen Engelschen premier. Kapt. Soames is as- .sistent-militair-aHaché in Pa rijs. Miss Churchill maakte 'n maand geleden in genoemde stad kennis met hem. Bovenstaande foto werd geno men in den boottrein die kapt. Soames naar Dover bracht, van waar hij naar Frankrijk over stak om zijn werk aan de Brit- sche ambassade te hervatten. T\E Zweedsche academie heeft den Nobelprijs voor letterkunde toe gekend aan Hermann Hesse, een in Zwitserland geboren Duitsche» schrijver. Hesse is 69 jaar- oud en woont sinds 1912 in Zwitserland. Den Nobelprijs voor natuurkunde kreeg de Amerikaan prof. Bridg- man. Prijsverlagingen op komst Dfn aantal nieuwe prijszettingen, welke een verlaging beleekenen is in vergevorderdeu staat van voor bereiding. Verlaging van tal van handelsmarges, o.a. textiel, glas en keramiek en andere huishoudelijke artikelen is te verwachten. Maatregelen zijn op zeer kerien termijn te wachten om dc prijzen van voedingsmiddelen te drukken. De publiekrechtelijke bedrijfs organisatie is bij het Kabinet in behandeling. De Regeering is voor een gezonde plangedachte. (Vervolg op pag. 2) Hoe de M.S.B. hem veel geld kostte rpONY KESSLER was vroeger met zijn broer een van de groote voetbalhelden. Helaas echter raakte hij op politieke dwaalwegen. Voor het Tribunaal te Utrecht stond hij thans voor de tweede maal terecht op zijn eerste veroordeeling tot 3 jaar hiterneering en een halve ton boete was geen fiat verleend en hij gaf volmondig toe vanaf 1934 lid te zijn geweest van de NSB en in Mei 1940 Mussert te hebben gehol pen aan een schuilplaats. Op 10 Mei 1940 belde Mussert des morgens om 10 uur bij Kessler's woning te Bussum aan. Hij zeide bang fc zijn voor mo lestatie van dc zijde van het Ne derlandsche publiek cn verzocht om een schuilplaats. Vanuit zijn woning, recht tegenover de ka zerne gelegen, heeft Kessler toen Pdussert in een boerderij in de naas te omgeving voor vijf dagen onder dak bezorgd. In het najaar 1940 is Kessler aan. gesteld tot adjudar.t van Mussert, rnaar die functie leek meer op die van een lakei of begeleider. Als zoo danig heeft hij begin 1941 Mussert ook vergezeld op diens reis naar Muenclien, waar hij Seyss Inquart, Ha uter en Hirnmler Wel heeft ont- nioet, maar niet met hen heeft ge sproken. Het gezelschap heeft cok het kamp Daohau bezocht. „Wat we daar zagen was alles keurig in orde en heel erg goed", verklaarde beschuldigde. Hij heeft later dan ook niet aar. de gruwelen van dit kamp willen gelooven. Toen hij er niet in slaagde de SS-infiltratie in Musserts lijfwacht te bewerkstelli gen, bedankte hij. TTe verdediger meende, dat ijdel- heid Kessler steeds parten heeft gespeeld. Politiek gesproken was hij een kind. Kessler heeft jarenlang voor zijn vader een plantage in Mexico beheerd met een salaris van f 1090 en later van f 1200 per maand. Dit salaris wordt door de familie nog steeds uitbetaald, doch de NSB heeft Kessler zeer veel geld gekost. Zijn moeder, die nog leeft en in Brussel woont, heeft toege zegd de f 50.000 boete te zullen be talen in de hoop. dat het tribunaal geen advies tot langere intemeering zal geven. r»E walvischvaarder „Willem Ba- rentz" nadert al der evenaar, De stemming aan boord blijft per fect. Heden zon onder 16,50 u., maan onder 14.22 u. Zaterdag zon op 8 uur. Weersverwachting: Zwaar be wolkt met hier en daar eenige neerslag en plaatselijke mist, op sommige plaatsen tijdelijk brekende bewolking Weinig verandering in temperatuur. Matige of zwakke wind tusschen Oost en Zuid.

de Stem | 1946 | | pagina 1