Het herstel Schouwen Katholiek Internaat voor kraamverzorgsters van Een landschapsarchitecte aan het werk Een oud land Het nut van boomen DE SCHOOL met het daaraan de bedoeling ligt om hen, zoo verbonden internaat voor RaiCfliO-» y Beplantingen Een woestenij DE GROOTSTE herbeplanting zal wel in Schuddebeurs en omgeving geschieden. Schud debeurs ligt op een zandrug midden op het eiland, die bij de Inundatie droog bleef. Het leek eerst of de boomen in de bosschen en buitens van Schuddebeurs van het zoute grondwater, dat daar,, hoewel ril! gelded niet onderliep, on- HuSdigingsavoncfl der K.A.B. te Clinge -V J7 VENALS Walcheren is ook Schouwen opgenomen in de plannen van de de Commissie Overleg Landschapsherstel, welke zich bezighoudt met de restauratie van het door den oorlog geschonden landschap. De taak van supervisor berust hier bij de landschapsarchi tecte Mien Ruys, die voor de „Toeristen-Kampioen" het een en ander vertelde over haar werk en haar ervarin gen. We ontleenen er het vol gende aan; Mejuffrouw Ruys is het ont werpen van haar plannen niet begonnen met de gedachte, dat Schouwen er weer precies zoo zou moeten uitzien als in 1942 vóór de inundatie. Schouwen is een oud land, de dorpen en we gen bestaan eeuwen lang en zullen er In den loop van die eeuwen ook telkens anders heb ben uitgezien. De toestand van dorp en die ook weer eindigt bij, of een eindje voorbij de laatste huizen. Maar staat nu b.v. direct buiten het dorp aan den dan beplanten weg een molen, dan houdt de beplan ting aan dien kant van den weg ook weer wat eerder op, om het uitzicht op dien molen vrij te houden. Alle boerderijen zullen na tuurlijk weer hun boomgaarden moeten hebben en hun popu lieren- of wllgensingels op het erf, al naar de aard en de ligging van het bedrijf dat mee brengen. 0OOR die boomen zullen de nu zoo vreemd en los ver spreid liggende boerderijen en dorpen weer verbonden worden met het omringende land, wat van het landschap een ge slotener en harmonischer ge heel zal maken. Een landschapsarchitect kan was echer in het najaar maar één storm voor noodig om alle boomen tegelijk te vellen en van dit heele boschrijke ge bied, dat men meende behou den te hebben, een woestenij te maken. De eigenaren van een paar van de buitens in Schudde beurs zijn bereid tot restaura tie van hun bezittingen, maar dat is niet op alle buitens het geval. Het zou prachtig zijn als Staatsboschbeheer bij voor beeld dit bezit kon aankoopen Er zou hier dan op den duur een heel mooi recreatieoord voor Zierikzee kunnen ontstaan. Centrale Hengsten- keuring te Goes, Het bestuur van de afdeeling Zeeland van de vereeniging „Het Nederlandsche Trekpaard" deelt ons mede, dat besloten is op Donderdag 13 Fberuari 1947 weer de Centrale Hengstenkeu- ring te Goes te houden. Door de oorlogsomstandighe den kon deze belangrijke premie keuring in de laatste jaren niet gehouden worden. Zeker zal deze keuring thans weer de hoogtijdag in het Nederland sche koudbloedfokkersbestaan worden, zooals dit voorheen ook steeds het geval was. ooe>oooe>oooooo<x>oooe>ooooooooooooo oooooooooooog<xxxxxxxxx>oooo<xxxx> De nachtwacht voor de restauratie Intieme openingsplechtigheid te Hulst het STATIGE HUIS aan den stationsweg te Hulst herbergt nieuwe gasten. In dit E.K.-huis, 't brandpunt van 't meisjes jeugdwerk voor Zeeuwsch-Vlaanderen, werd 't internaat voor dc kraamverzorgstersschool geopend. Zeeuwsch-Vlaanderen in sommige opzichten achterstaand bij overig Nederland, heeft Hiermede een goeden stap voorwaarts gedaan. kraamverzorgsters, werd ge opend door den voorzitter van het Wit-Gele Kruis, den heer Schelfhout. Eveneens werd het woord gevoerd door den geeste lijk adviseur der stichting, den Z.E.H. J. H. A. Preyers, pas toor te St. Jansteen. den in specteur der volksgezondheid voor Noord-Brabant, Dr. Borg, den rector van het E.K.-huis, den Z.E.H. Niehüzer, terwijl we onder de aanwezigen opmerk ten de Overste der Catechisten uit Breda mej. de Beukelaar, Zuster van Nimmen, Dr. van Lierop en de docenten. Dc school. HET aantal leerlingen is mo menteel 8 en dit cijfer mag niet worden overschreden. Zij komen, ondanks vele aanvragen elders overwegend uit Zeeuwsch Vlaanderen, terwijl het ook in ■0000<X><xX><X>000<X>00<X>000<XxX><X>000ooooooooooooooooooooo ooc-oooooooo Vppoppam VRIJDAG 13 NOVEMBER. HILVERSUM I. 7.00 Nieuws 7.30 Gram. 8.00 Nieuws 8.20 Operaprogr. 8.50 V. d. huisvr. 9.00 Ork. 9.30 Bach 10.00 Morgenwijding 10.20 Regenboog. 10.45 Voordr. 11.00 Dansork. 11.15 V. d. Vrouw 11.30 Zang 11.45 Fam. ber. In- dië. 12.00 Oude muz. 12.35 Skymasters 13.00 Nieuws 13.15 Orgel en zang. 14.00 Kookkunst 14.20 Kwintet 15.20 Gram. 16.00 Eddy Walis 16.20 Tusschen 12 en 16. 17.00 Aec.-ork. 17.25 Muz. causerie 18.00 Nieuws 18.15 Joh. Jong. 18.30 Ned. Strijdkr. 19.00 Luisterspel 19.15 Ned. comp. 19.30 Lezing 20.08 Kwar tet 20.30 Lezing. 21.00 Verzoekpl. 21.30 L de Jong 21.45 Gram. 22.15 Jazz 22.40 Avondwijding. 23.00 Nieuws 23.15 Symph. concert. HILVERSUM II. 7.00 Nieuws 7.30 Morgengebed 7.45 Gram. 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 10.45 Voordr. 11.00 Bach. 11.30 Als de ziele luistert 11.45 Beet hoven 12.03 Kwartet 12.30 Gram. 13.00 Nieuws 13.15 Dansork. 13.45 Van man tot man. 14.00 Werken van Malhaud. 14.30 Lezing 15.00 V. d. vrouw 16.00 Röntgen-trio. 16.30 Vuurdu vel 16.45 Gram. 17.30 V. d. jeugd 18.00 Metr.-ork. 18.15 Causerie 18.30 Metr.-ork. .18.50 Als ik slapen ga. 19.00 Nieuws 19.15 Dep. uitz. 19.30 Gram. 19.45 Lezing. 20.05 Act. 20.15 Brahms 20.45 Causerie 21.00 Dierentuin 21.20 Brab. cabaret. 22.00 Nieuws 22.20 Lezing 22.35 Avond gebed 22.50 Piano 23.00 Dansork. 23.30 Gram. 1942 was maar die van een phase in de ontwikkeling van het land, waarom zouden we dus juist dien toestand her stellen j?én ding stond al dadelijk voorop in haar plan: de omgeving van de groote zware zeedijken zou onbeplant blij ven; vooral daarom, omdat die zeedijken zoozeer het karakter van het eiland en zijn begren zing bepalen en omdat iedere beplaning de breede lijn van die dijken zou breken. Wèl wil zij de binnendijken beplan ten, d.w.z. de dijken die om de afzonderlijke polders liggen, waardoor dus zoo'n polder zich duidelijker gaat afteekenen in Maar weer niet beplant worden de wegen die zoo'n pol der doorsnijden. Want binnen de groote dijken moeten de polders zichtbaar zijn, maar die polders moeten één geheel blijven en niet door 'n rij boo- nien ln stukken gesneden wor den. Op die manier blijft in net landschap de groei, men "aast zeggen de construc- ,p]'jj^an zoo'n eiland overzich- beDHni-1 ieder dorp zijn zich von?; ,.die meiuffr- »ei) hii al te laten beS'n- eerste huizen van 't nog meer doen met boomen. Hij kan er leelijke en storende din gen achter verbergfen. En zoo zal bij Haamstede mogelijk meteen een lee.lijke fabriek wat weggestopt worden achter het groen. En de minder fraaie dorpen ten Zuidwesten van Brouwershaven zouden, van den nood een deugd makend, door beplanting van dien weg (al is dit dan geen polderdijk) ook een wat gezelliger aanzien kunnen krijgen. Met dit alles en met nog meer Is ln de plan nen van mej. Ruys rekening ge houden. u grond°PPervlakte toch Tol c°?geT stond dan anders, den tI im hadden ondervon- "a de Inundatie, vormden de boomen blad als 5^°°"hjk en uit niets bleek dat het fatale zout ln den bo- dem toch het wortelstelsel zou kunnen hebben aangetast. Er Oioc. voorzitter hield do feestrede T)E AFD. CLINGE van de K.A.B. herdacht op feeste lijke wijze het 40-jarig lidmaat schap van J. v. d. Branden. De feestavond werd ingeleid door muziek, zang en voordracht door eigen leden verzorgd, waar na de diocesanen voorzitter der K.A.B., den heer Jan Mertens, een feestrede hield. Deze be lichtte het 40-jarig lidmaat schap en zag dit in het kader van groei en bloei der bewe ging. De geheele geschiedenis der Nederlandsche arbeidersbe weging werd door hem over- schouwd: de tijd van het taaie begin, de encyclieken en de verdere uitbouw, haar onder gang tijdens de bezetting en haar heropstanding na de be vrijding. In een enthousiaste slotperoratie feliciteerde de bondsvoorzitter den jubilaris en overhandigde hem het bonds- diploma. Met een hartelijk speechje bood der afdeelingsvoorzitter den jubilaris een boekwerk aan terwijl zijn echtgenoote werd kevijle; H. de Jonghe 55 jaar verblijd met een bloemenmand echtgenoot van M. van Mui- De voorzitters der afdeelin- lem gen Nieuw Namen en St. Jan steen sloten zich namens hun groepen aan bij de huldeblij ken en den lof, den heer v. d. Branden dezen avond toege zwaaid, evenals de geestelijk adviseur, die zich hierna in een propagandistisch woordje tot de jeugd richtte. De jubilaris dankte allen die hadden bijgedragen dezen avond te" doen slagen en de vele blijken van waardeering, wel ke hij had ondervonden Voorts memoreerde hij verleden en oprichting der plaatselijke af deeling. Met muziek en zang kwam een eind aan dezen geslaagden huldigingsavond. dra zij zijn afgestudeerd, in dit gewest te doen benoemen. De lesrooster omvat 3 maan den theorie en 1 jaar practijk. Voor theorie worden gedoceerd de vakken Algemeene Ontwik keling, kook- en waschtech- niek en kraamverpleging. De huishoudelijke vakken worden ook in de practijk beoefpr"i. waarbij de leerlingen als hulp zullen fungeeren in behoeftige en a-sociaje gezinnen in Hulst en omgeving. Voor de practijk der kraamverpleging zal in 't E.K.-huis begin Maart a.s. een bemiddelingsbureau verschij nen, waar de verzoeken om kraamhulp zullen worden be handeld Onnoodig te zeggen, dat de leerlingen vol enthousiasme het werk aanpakken en al hun krachten inzetten voor dit voor ons gewest zoo broodnoo- dige werk. In de 5e maand der practijk zal wederom een achttal leerlin gen worden aangenomen, zoo dat de gezinshulp ononderbro ken voortgang vindt. Hiermede is voor de Kraam verpleging in Zeeuwsch-Vlaan deren een nieuwe phase inge treden, die alle h oop wekt voor de toekomst.. Goes. DE STRAATVERLICHTING. Vorige week maakten wij B. en W. een compliment voor hun goede zorg ten opzichte van ae straatverlichting. Bewoners van den Ouden Kloetmgschweg m— on. r nu op attent dat zij%iog maar zeer slecht bedacht zijn en 's avonds moeten vertrouwen op hun zaklantaarn. - Wij hebben de klacht aan den wetnouaer van bedrijven door gegeven die beloofde zijn aan dacht er aan te geven. Omdat men met het gas nog mondjesmaat moet doen, zijn naar hij vermoedde de gaslan taarns langs dien weg nog niet ingeschakeld. Zoodra de nieuwe gasovens gereed z„-. zal alles beter gaan en komen ook de buitengemeenten aan de beurt. Middelburg St. Jansteen Burgerlijke Stand. Gebo ren: Godeliva L. C. V. dochter van C. van HelslandDe Geest. Lydia Th, dochter van A, J. Ver nimmende Rechter. Overleden: V. H. van Waes 78 jaar weduwnaar van A Fran- HERSTELRAAD. Evenals andere plaatsen heeft nu ook Middelburg zijn Herstelraad opgericht, waar van de wethouder van sociale zaken A. j. Berenpas voorzit ter en den heer E. Laurier se cretaris is. Verder zijn de vol gende dames en heeren ver zocht in den raad zitting te nemen: j. Leijnse, j. v. d. En- de, J. Caro, Dr. G. Roorda, L. Olyslager, j. Hertogh, K. Bak- kenes, L. Schenk. j. Pieterse, A. Flipse, A. Scheers, j. Kraak, L Flierman-Rouwer, j. v. Ra- mer en J. Meulenberg. UITREIKING SPORT- ONÜERSCHEIDINGGEN. - Het bestuur der gymnastiek vereniging „Achllles" zal op Zaterdag 16 Nov. a.s. des av. te 8 uur in de Mercurius-zaal de talrijke medailles en diplo ma's uitreiken, welke door de leden in 1946 werden behaald. Na de uitreiking zal men den avond op gezellige wijze door brengen.

de Stem | 1946 | | pagina 7