Op walvischvangst naar de Zuidpool STAD EN LAND Staking IN 'T KORT De Willem Barendsz. nadert de evennachtslijn MARKTEN BENOEMING BELGISCHE J CONSl'I. Door de Belgische Regeering is ais consul benoemd voor Oost Zeeuwsen Vlaanderen de heer Wats te Sluiskil. Kantoo-rhou- dend op de Compagnie Neer- landaise de 1'Azote N.V. te Sluis kil. ZUIVERING Bij beschikking van den Minis ter van Economische Zaken is op grond van de desbetreffende bepalingen van het Zuiverings besluit 1915, ontslag uit zijn functie verleend, gerekend met ingang van 1 October 1944, aan Pieter van Es, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Zeeland, kantoor Terneuaen. SAMENWERKING PARTICULIER VERVOER. Wij vernemen dat de „Sabloz" Samenwerkende Bode en 'Lijn diensten Onderneming Zeeuwsch Vlaanderen is ingeschakeld bij de Coöperatieve Vervoersonder neming „Covero" Deze coöpera tie heeft daardoor in haar lan delijk net van lijndiensten een belangrijke aanwinst gekregen De „Covero" besta&'t thans ruim vier maanden en telt 200 leden. Zij verklaarde zich onder meer spontaan bereid de glas actie van „ruitin troef' te steunen, door het ingezamelde glas ge heel gratis te vervoeren. Het is de bedoeling dat in elke gemeente van eenige beteekenis een verladershuis komt. UITSPRAAK GOESCHE TRIBUNAAL. Cornelia L. K. te Goes, ont zetting rechten en onmiddel lijke invrijheidstelling. Goes HANZE-VERG ADERING. Onder voorzitterschap van den {heer J. Roose, werd Dins dagavond een vrij goedbezochte vergadering gehouden van de Hanze. Ook het bestuur van Handelsbelangen was aanwezig en twee vertegenwoordigers van de K.A.B. Na het gebruikelijke verga- deringsceremonieel, heeft de heer G. Verheul uit Utrecht een voortreffelijk doorwerkte lezing gehouden over de „Prijsbeheer- sching en zakenman". De historie, inrichting en werking der Prijzencontrole, zette spr. nauwkeurig uiteen om daarna nog op verschillen de onderdeelen in te gaan en practische wenken aan de za kenlieden uit te deelen. De voorzitter deelde mee, dat de Gewestelijke federotie der Hanze is her-opgericht. Er bleek evenwel niemand in de vergadering bereid als afge- gevaardigden voor de Centrale den. Ook was het heel moeilijk af gevaardigde voor de Centrale raad-bijeenkomst te vinden. Tenslotte verklaarden de heeren Th. Bos en C- Snoep zich bereid Daarna volgde een bespre king over het door B. en W- gevraagde advies over een even tueel in te voeren Zaterdag- middagmarkt, waarom de marktkooplieden verzocht had den. Veel geesdtrift voor zoo'n markt was er niet. Desgevraagd zei de heer Donner. dat „Han delsbelangen afwijzend had ge adviseerd uit vrees voor uit breiding van de zwarte markt en scherpe concurrentie in de toekomst. Bij zitten en opstaan werd bssloteri afwijzend te ad vise eren. De fiets van de week. Zooals iederen Dinsdag werd ook deze week op marktdag weer een rijwiel gestolen. Thans was mr. K. alhier het slachtoffer. '«-Heer Arendskerke raper van Parijs". Hoewel bet publiek niet m groote getale was «pgkomen, vond 'iet s.uk en vooral het goede spel alge- meene bijval. Hoedekenskerke Burgerlijke Stand. Gebo ren: Cornell* E. dochter van J. Bal en J Poortvliet; Catharina M. E. dochter van F. P, Schuer man en C, van Stee Overleden- C- M. Elenbaas, 50 's-Heerenhoek Prijzencommissie- In deze gemeente Is ingesteld eene plaat selijke prijzenccmmissie. Zij be staat uit de navolgende inwo ners: C- F. A, M, van I-Iorsigh, bur gemeester, voorzitter, Cornells Boonman, wethouder, lid; P. Raas S., wethouder, lid! Dig- nus de Jongs, winkelier, lid; L. Traas, landarbeider, lid- De inwoners worden verzocht klachten betreffende veronder stelde prijsovsrtredingen ten aanzien van den consument aan bovenvermelde personen of aan de Commissie bekend te maken. St. Jansteen Tooneel. - Maandagavond trad alhier In het Vereenigings gebouw op de tooneelgroep van Anton Gerlach met het be kende tooneelstuk ,De vodden Schieting. - De schieting in de zaal b:J J. de Guchtsneire werd docr 58 schutters deelge nomen. De opp:rvog:ls, waar nomen. De oppervogel. waar aan een zware karper was toe gevoegd, werden getroffen door Alph. Ongena te Kapellebrug: hoogvogel, le zijvogel Ph Onge na te Koewacht, 2e zijvogel J. van de Vijver te Roskam. Koewacht >0000000000000000000000 o Roosendaaisclt e PifBrfïAif ffngtfiïgf^at BaA^ Y WnlnvtlCTS QTvlyvll IWW rpE Roosendaal hebben de wir.keliers in een druk bezochte vergadering hun hart gelucht over de prijzen controle. Er werden verschei dene actiepunten besproken. Mochten deze niet helpen en zou er met 1 Jan. geen gun stiger regeling aangekondigd zijn, dan zal getracht worden te bereiken, dat alle wir.ke liers er het bijltje bij neer- g leggen en hun zaken sluiten. .>©00000000000000000000 Getrouwd; D. L. van Daiele, 34 jaar en J. A, Dekkers, 32 jaar; J. Derksen 29 jaar, te Haumen N.B. en J, L. A> Jong man, 24 jaar; O, E. L B van Damme, 24 jaar en A, P, Cop- psns, 23 jaar; A. J. Herdink, 41 jaar en I. A J, L, Sanders, 29 jaar. Overleden; P. Robijn, 82 jaar te Oostburg; P. van de Putte, 83 jaar, te Ocstbu^; M, M, Him scho-ot; 74 jaar te Oostburg; E. M. Bodderij 70 jaar; M. L, J, Gij zeis, 20 jaar te Lapscheure; A. Ferket, 66 jaar. Sluiskil Collecte Bij de collecte voor het Nederlandsch Oorlogs graf werd in deze meente 70 gulden opgehaald., Middelburg hinderwet. B. en W. van Middelburg brengen ter openbare kermis, dat ter gem.- secretarie ter inzage ligt een ver zoek met bijlagen van de Standard Amerikaansche Petroleum Compag. nie N.V. te 's-Gravenhage, om ver gunning tot het uitbreiden van een ordergrondsche petroleum bewaar plaats met af lapinrichting, in per ceel Suikerplein 3-4, kadastraal be kend sectie B Nr. 2533, Op Vrijdag 22 November as., des voormiddags 11 uur, zal gelegenheid bestaan om bezwaren tegen inwilli ging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zi) die bezwaren hebben, kunnen geduren de drie dagen, vóór het bovenge melde tijdstip, ter secretarie der ge meente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Middelburg, 8 Nov. 1946. 823-0 Sluis Burgerlijke Stand. Gebo ren: Pleuntje, dochter van J. de Feijter en P. de Putter; Syi- vain, zoon van E. L. van Sta veren en J, H, Kisner; Anna C. dochter van A. A. de Bree en P. E, van Oeffelen; Lima V, M, P, dochter van P. M. Maenhout en M, L. J, Buijck. Geslaagd. Bij het examen ter verkrijging van het kruide niersdiploma, slaagde rnej. A. Lansen. Tooneel. Nu we den laat ste n tijd veel vreemde gezichten hun kunst op Re planken heb ben zien vertoonen, zal ook bin nenkort de plaatselijke tooneel- club „Semper Avanti" van zich laten hooren. Na het succes van „Vlammende Vleugels" heeft men in studie genomen „De Zo nen Stendhal", dramatisch spel in 3 bedrijven. Alhoewel het spel zwaarder is dan „Vlammen de Vleugels" twijfelen we er niet aan dat ze ook dezen keer zullen slagen. Vlissingen ONTHULLING GEDENK PLATEN. Zaterdagochtend a.s. zullen de gedenkplaten onthuld wor den, die gewijd zijn aan de nagedachtenis van de perso neelsleden der Kon. Mij. ,De Schelde", welke in de Jaren 1910-1945 aan het oorlogsge weld ten offer zijn gevallen De plechtigheid, die om 11.45 uur begint, za! plaats vinden op het daartoe afgezette straat gedeelte vóór de Aagje Deken poort, ingang hoek van Dis- hoeckstraat-Glacisstraat. TTE „Volendam" is te Tandjong Pi-iok gearriveerd met 2200 man van de 3e inf. brigade der. 7 Decem- ber-divisie, 100 man van de lucht strijdkrachten, een detachement marechaussee. VtoEGENS desertie veroordeelde de Krijgsraad den 21-jarigen P. uit Raalte tot 2>,£ jaar gevangenis straf. Doordat zijn moeder en meis je hem het hoofd op hol hadden gebracht, vertrok hij niet mét de 7 Dec.-divisie r.aar Indië. Een vliegtuig dat In een handomdraai in een auto kan worden ver anderd, fabriceerde Robert Fulton uit Danbury in de Vereenigde Staten. Op de bovenste foto ziet men den nitvinder met zijn toe stel vóór de proefvlucht; op de onderste prert heeft hi| het „vtieg- gedeelte" van zijn toestel gehaald en stapt hij in zijn.... wagen voor den rit naar huis. T>E WALVISCHVAAEDER, de Willem Barendsz is zoo meldden wij ruim een week geleden vertrokken om in het Zuil poolgebied op margarine te gaan visschen. Bat wil zeggen; om zooveel wslvisschen te vangen dat wij er straks na een haif jaar 20.000 ton traan van overhouden ter schragirg van onze J olie- en vetpositie. Zondag j.l. passeerde het schip Madeira en vandaar stuurJe een speciale verslaggever ri boord van het schip een kort, maar interessant briefje over de belevenissen van de expeditie. Wfj laten het hieronder volgen: 3 Op het eiland Walcheren wordt hard gewerkt aan ht herstel van den landbouw. Op het oogenblik is men druk doende dc voigeslip- te sloofen weer uit te diepen. Men hoopt hiermede te bereiken, dat het rgenwatr, adt door 't 1 and siepelt en tenslotte in de uit gediepte sloofen terecht komt, he t zout, dat het land onvruchtbaar maakt, zal oplossen en afvoeren. The drijvende traanfabriek vaart thans lamgs Madeira met een snelheid ven goed tien mijl dat is 18 K.M. per uur. De mach ne draait schitterend en alle6 is wel aan boord. De dokter maakt tot nu toe een plezierreisje en we zullen hopen, dat het zoo blijft. Een eerste evenement maakten we mee, toen de jagers AM 1, 2 en 5 in open zee op 100 mijl af stond van de kust aan het moe derschip vastmaakten en olie en water overnamen. Waschgoed werd overgegeven en proviand ingesla gen. Nu varen zij verzadigd ncast ons. Het is een knap stuk zee manswerk geweest' Het is een prachtig gezicht onze „kinderen" zoo hun aanhankelijkheid te zien betuigen en wij als „moeder" voe len ons blij gelukkig, wetende te hehooren tot het groote wal- vischexpedltie-gezin, waa-rvan wij hier voor de eerste maal de mani festa'tie meemaakten. Want, welfswaar zijn niet alle vang-schepen aanwezig, maar het is een heele geruststelling te we ten dat zij ons niet vergeten en onze nabijheid zoeken. De jagers AM 6, 7 en 8 stoomen n.l. met slechts vier dagen vertraging ons achterop en juist gisteren ontvin gen wij bericht, dat de jagers AM 3 en 4 rechtstreeks uit Montevi deo behouden in Kaapstad zijn aangekomen. Daar zullen wij hen begroeten en zal het gezin heele- maal compleet zijn. The „Wftivisehcourant" is een graag gelezen blad. De beman ning wordt op deze wijze dagelijks op de hoogte gehouden van het wereldnieuws dat wij radiografisch ontvangen. Natuurlijk hebben we met ruimtegebrek te kampen, maar twee bieden gestencild nieuws ge ven voldoende stof voor conversa tie en ik zou er wel een piccolo bij kunnen gebruiken om de kran ten uit te venten. Behalve de avondwijding, die door onzen aominee wordt ver zorgd, worden er lezingen en film vertooningen gehouden, zoolang we niet op de walvisch kunnen ja gen afwisseling genoeg aan boord. Ook de winkelier heeft niet te klagen over ce belangstelling. Het is een komen en gaan van klan ten, die vrijwel alles kunnen krij gen, wat het leven veraangenaamt, van borstrokken <die we nog niet ncodig hebben masr straks in de kou dies te meer) tot cigaretten toe. En om de bonnen behoeven we ons niet bezorgd te maken, al past de winkelier een eigen distri butie-systeem toe zoft niemand bevreesd behoeft te zijn bij ande ren achter te worden gesteld. Het is prachtig weer. De stem- I ming ls uitstekend en bij het w- -1 deren van de evennachtslijn wacht pr ons het groote feest: Neptunus begint zijn baard ai te kammen! DEN BOSCH, 13 Nov. O? de markt van heden werden aange voerd 4056 st. vee, zijnde; 2137 run deren, 278 vette kalveren, 361 ke pers, 920 biggen, 630 schapen, 630 geiten. De prijzen waren als volgt melk- en kalfkoeien f 550350. gui». te koeien f 400500, kalfvaarsen f 500750, klamvaarzen f 375—525, pinken f 225—325, graskalveren f 120220, guiste vaarzen f 303- 425, loopers f 4055, biggen f 15- 35, schapen f 6080. lammeren IS 55, geiten f 2040, jonge geiten f 1020 per stuk. Aanvoer runderen zeer groot. Han del in kalf- en melkkoeien en jong vee zeer goed. Guiste koeien leve- rlrg centrale. Biggen matige aan voer, vluggere handel. Fokschapen handel beter dan vorige week. Lam meren levering centrale. Geiten meer aanvoer, matige handel. WAALWIJK, 11 Nov. In de leder- en schoenindustrie valt een flinke bedrijvigheid te constateeren De leerlooierijen zijn behoorlijk voor zien van huiden daar de laatste maanden beiangr. kwantums over- zeesche huiden werden ontvangen Prijzen der exotische huiden ÓS" zeer jyast terwijl met een verdtf aantrekken der prijzen te rekentó valt Vanzelfsprekend moesten ook OS 1 «dei-prijzen steeds verhoogd w den, wat vooral voor de schoender- steliers die geborden zijn »an ae maximumprijzen voor schoenvepar. riet zonder nadeelige gevolgen gebleven. Om aan de wanverhouding schcn leder en reparatieprijzen se" einde te maken, zullen af maxi mumprijzen voor schoenreparatle verhoogd moeten orden een andere oplossing schijnt moeilijk te vinden te zijn. Overleer en voeringsleer blijven uiterst schaars, alsook verschillen de groin's! offer, voor de fabrikati* van bonvrije artikelen als pantot- fels en dergelijke. Het is opmerke lijk hoe weinig er thans ln de schoen winkels aan bonvrije artikelen ge ëtaleerd wordt. WILLEM MENGELBERG, gaat hooger beroep aanteekenen te gen de beslissing van den Eereraad waarbij hem het recht om in Ne derland op te treden werd ontzegd. De productie ln/de schoenindus trie wordt ongunstig bcir.vloed doo. de beperkte bevoorrading an over leer en voeringsleer. Er worden o m. reeds schoenen gemaakt zonder voering. Toch heerscht er overal n flinke bedrijvigheid. Ir vrijwel aue afdeelingen is behoefte aan ge schoolde arbeidskrachten. Ook m o» ledcrwarenfrbricage is de vigheid sterk toegenomen en is er vooral nu tegen St, Nicolaas ee zeer groote vraag naar velerlei F™' dueten te constateeren. Mede door belangrijke exportorders is groote productie voor eemgen l-J" verzekerd Ook zullen enkele fabrikanten van luxe schoenen gaan exporteeren.

de Stem | 1946 | | pagina 2