Partij van den Arbeid vóór motie-Romme C. G. ZATERDAG NAAR NEDERLAND Koffie en thee mét suiker België RITKSBEGROOTINGEN VERDER ONDER DE LOUPE De voor de Katbolieken discriminee- rende bepalingen moeten uit de grond wet! - K.V.P aanvaardt loonpolitiek als prijspolitiek in orde is De D ?°ro™TEN KD' KE 612 TEGEN NEDERLANDSCHE EISCHEN - IN 'T KORT - Fransche valuta wankelt Meyei» moei wachten Zes tic Kabinetscrisis Autonoom regiem in Britsche zone Communistische ministers zijn boos en treden af lli DERDE JAARGANG No. 619 Comm. v Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS; C. J. VAN HOOTEGEM; A E. LANGENHORST; Mr. Dr A J. J. M. MES; Mr. H. B. L. DE RECHTER. Verschijnt eiken werkdag - Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) S.38 p. kwartaal; per post 4.10; p. week (bij niet-postbestell.) 0.2G; l,osse nummers 6 cent - Postrekening 278.841 Sic Voo Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 14 NOVEMBER 1946 UITGAVE: S T I C.H TING „DE STEM" D recteur: 3. A H. M. VAN SCHIJNDEL,; Hoofdredacteur: J. J. H A. BRUNA; Algem. Zeeuwsch-redacteur: w GROFFEN Vlissingen; Zeeuwsch-Vlaanderen: Bureau Hul3t, Dubbele Poort 7, tel. 102; Red.: J. v d BROEK. Bijbureau Oostburg. Nieuwste 23. tel. 35; Z.-Eilanden Bur. Goes. Westsingel 75. tel. 2235. Red. N. J. KARKOF JOEGEN sprekers zyn gister in de Tweede Kamer aan 't woord geweest by de voortgezette algemeene beraadslagingen over de rijksbegrootingen 1946 en 1947. Tevens is in deze zitting de motie van prof Romme aan de orde gesteld, betreffende de afvaardiging van een aantal leden der beide Kamers der Staten-Generaal naar Suriname en de Ne- derlandsehe Antillen. Vandaag komt de minister-president aan liet woord. A lgemeen beschouwend van aard waren de spreekbeurten van de lieeren v. d. Goes van Naters (P.v. d.A.), Zandt (SG) en de Groot (C PN). De andere zes sprekers be handelden de financieele- en de loon- en prijspolitiek. Vóór motie-Romme Inflatiegevaar niet over wonnen lieer au r Goes Naters, die een voorstander bleek te zijn van de motie-Romme, wilde de geleide economie vastberaden voortgezet zien. Socialisatie der mijnen en van de Ned. Bank achtte hij ook noodza kelijk. En een duidelijke plan-poli tiek vond hij noodig om den arbeids lust te actlveeren. Hij bleek boven dien een warm voorstander van de bedrijfsorganisatie en van een meer uitgesproken cultuurpolitiek te zijn. Critisch merkte hij op, dat ver scheidene collaborateurs thans wor den geprezen, de 'llegaliteit ter zij de wordt gesteld en dat de vertrou wenskwestie in het hoogste rechter, lijk college nog niet ls opgelost. In het bijzonder keerde hij zich tegen de raadsheeren, die waren „blijven zitten" en hun vrouwen brachten in liet huis van den opgedrongen pre sident van Loon. Over Indië sprekend zei hij o.m.: „Het recht, van een eigen bestuur heeft men op Java opgeëiseht en ik begroet dit. met vreugde." Hij ver klaarde vertrouwen te hebben inde Commissie-Generaal. Als uitgangspunt voor de vonnhig van een modernen staat, vond hij het „prograinma-Beel" voldoende. De houding van de P.v.d.A. tegen over de Regeering noemde hij „crl- tisch-constiuctief" Hij gaf voorts te kennen, dat er een organische wet op de politieke partijen moet komen. Een over eenkomstige regeling moet er ook voor dc pers gemaakt worden. Ook verklaarde hij zich voor het wegnemen uit dc Grondwet van de voor de katholieken discrimi- neerende bepalingen. De heer Zandt verzette zich o.m. tegen den vaccinatiedwang voor militairen en verklaarde ver der geen vertrouwen in van Mook te hebben. De communist ae Groot meende, dat het kabinet een „anti-arbei derskabinet" is. eerste, die de financieele poli tiek aansneed was de heer d e Wilde (AR). Hij verklaarde een vijand van geleide economie te zijn, en wees er op, dat de sanceringspclitiek der regeering den zwarten handel en het inflatiegevaar niet heeft overwonnen. Wanneer er geen krasse maatregelen worden ge troffen. gaat de waarde van onze munteenheid verder omlaag, be klemtoonde hij. Worden er niet te veel deviezen gebruikt voor bureaux in het bui tenland en voor reizen van ambte naren en semi-ambtenaren? vroeg hij verder ondeugend. Douancovercenkomst van belang IV lieer Teulings (KVP) achtte een spoedig tot stand komen en in werkingtreden van de douaneovereenkomst met België en Luxemburg van groot belang. Hij deed voorts een beroep op de regeering om nog meer doelmatig heid in het overheidsbeheer en zui nigheid te betrachten om daardoor het tekort van 2 milliard op de be grooting te kunnen wegwerken. Exportwinstbelasting Den loonsverhooging van 10 pet. was volgens den hper Wagenaar (CPN) noodzakelijk. Het grootkapi taal was volgens hem de oor/aak van de ontevredenheid in ons land. De heer v. d. P e 1 t z( (CH) vond, dat de regeering niet genoeg doet om het land te bevrijden van de overstelpende hoeveelheid amb tenaren. Vooral door het M.G. en 't Bureau van Nat. Veiligheid Ls naar zijn oordeel met geld gegooid. Over de ouden van dagen had de heer H o f s t r a (P.v.d.A.) het Hij wees er op, dat de 150 millioen die noodig zijn voor de voorziening van ouden van dagen, nog niet op de begrooting zijn gebracht. Hij brak bovendien een lans voor de herziening van- de salarissen van overheidspersoneel en onderwijzers en vond scherpe controle op de prijsvorming noodzakelijk. Hij vroeg voorts of het niet mo gelijk is een extra belasting op exportwinst te heffen. Een ver hooging van den accijns op ge distilleerd vond hij ook heel goed mogelijk. Eerst prijzenpolitiek in orde Ckver de loonen en prijzen hadden het nog de heeren Dassen (KVP) en Kikkert (CH). De eerste verzocht de maatregelen tot prijsverhooging van een aantal ar tikelen te willen opschorten. Hij legde er den nadruk op, dat de KVP de loonpolitiek der re geering kan aanvaarden, indien de regcering in haar prijspolitiek zal slagen. De heer Kikkert tenslotte verklaar de geen voorstander te zijn van op heffing van den loonstop. jW'ADERE berichten uit Batavia bevestigen, dat er inderdaad in Cheribon een vrij groote mate van overeenstemming is bereikt, of schoon gereserveerdheid over een en ander toch wel geboden is. Er zijn namelijk nog eeltige aan gelegenheden die men niet tot oplossing heeft kunnen brengen. Dit zal dan ook wel de reden zijn, waarom de Commissie-Generaal, behalve dr. van Mock,- Zaterdag naar Nederland zal vertrekken, om overleg te plegen met de re geering. Vrüdag zal de laatste plenaire zit ting tusschen de Nederlandsche en Indonesische delegaties te Batavia plaats vinden. Nleuwo bonnen Voor tweede helft der 12e per. (10 tui. 23 Nov. 1946) BONKAARTEN KA, KB. KC 612: (strook 2). 47—7 Alg. 750 gr. suiker, boterham- strooisel, enz. of 1500 gr. jam, stroop, enz. of 1110 gr. (3 potjes) pindakaas. 47 8 Alg. 125 gram koffie 47—9 Alg. 50 gram thee 48-6 Alg. 250 gram suiker, boter- 46-7 i hamstrooLsel, enz. 48—7 Alg. Of 50 gram jam, stroop °f 370 gram (een potje) pindakaas. TABAKSKAARTEN T 58 2 rants, tabaksartikelen Op de bonnen voor suiker kan men, indien voorradig, pindakaas koopen. Het betreft hier ruiming van een beperkt restant. Op bovenstaande bonnen kan met ingang van Vrijdag 15 Nov. as. worden gekocht. DE PRIJS VAN COKES. In aansluiting aan een kort ge leden door het ministerie van Eco nomische Zaken verstrekt bericht, dat de prija van gascokes uniform met dien van mijncokes is vastge steld, deelt men ons van deze zijde nog mede, dat 1 eenheid nog steeds 2 H. L. is. De prUs voor cokes I, II en III is dus f 425, die voor grove cokes f 4.05 en voor cokes IV f 3.90 per 3 H.L. Duitschers protesteeren A MELUNXEN, minister-president van NoordrijnlandWestfalen, een der staten varrtde Britsche zone hr Duitschland, heeft op een bijeen komst van het provinciale parle ment te Duesseldorf verklaard, dat zijn regeerir.ig een protest had uit gebracht tegen de Nederlandsche aanspraken op Duitsch grondgebied en mijnconcessies. „Elke afstand van gebied in 't Westen zou slechts „vijandschap tusschen de volkeren" veroorzaken", verklaarde hij. De Nederlandsche minister van Buit. Zaken, baron van Boetzelaer van Oosterhout, heeft gister een be spreking gehad met Bevin en Mo- lotov over de onlangs aan Amerika, Engeland, Frankrijk en de Sovjet- Unie overhandigde nota inzake de Nederlandsche eischen met betrek king tot Duitschland. DE Fransche minister van Finan- ciën heeft het Fransche kabi net medegedeeld, dat ernstige eco nomische en andere financieele maatregelen moeten worden geno men vóór Kerstmis om de Fransche valuta veilig te stellen. TAE Britsche regeering heeft een nieuwe Sovjetnota inzake de Dardanellen ontvangen. 41 ■MAAR Radio Warschau meldt, zul- len op 19 Jan. 1947 in Polen al gemeene verkiezingen worden ge houden. TAE zuiveringsrechtbank te Dachau heeft de arrestatie bevolen van een openbaren aanklager bij die rechtbank. Hij wordt ervan ver dacht in 1938 een kath. priester bij de Gestapo te hebben aangegeven. VANAF 1 December is de verkoop van textielwarcn in België vrij. AA Labourleden van het Britsche Lagerhuis hebben een motie in. gediend, waarin critiek wordt uit geoefend op de ouitenlandsche po litiek der regeering, en ondanks den hevigen druk die op hen is uit geoefend door Attlee en den leider van het Lagerhuis, Morrison, heb ben zij geweigerd hun motie in te trekken. Raad van Cassatie wil meer weten over het geld TAE Bijzondere Raad van Cassatie sou gister uitspraak doen in de zaak tegen Arnold Meyer, den voor- maligen. leider van Nationaal Front, die ter zake van „het voortgezet misdrijf van opzetteüjk in tijd van oorlog den vijand hulp verleenen" door het Bijz. Gerechtshof te Den Bosch was veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 5 jaar met aftrek van voorarrest, waaronder tevens begrepen de tijd, dien hij op last van het „Militair Gezag" in het kamp te Vught heeft doorgebracht, zoomede tot ontzetting uit het ac tief en passief kiesrecht voor den tijd van tien jaar. De procureur-fiscaal, prof. mr. Langemeyer, had bij de behandeling dezer zaak op 16 October 1.1. ge concludeerd tot vernietiging der sententie van het Bossche Hof, al leen vooi wat de bijkomende straf betreft, welke hij bepaald wenschte te zien op ontzetting uit de beide kiesrechten voor het leven. De Raad heeft nu de uitspraak voor onbepaalden tijd aangehou den ten einde nadere inlichtingen te verkrijgen omtrent dc vraag of Meyer voor zichzelf of voor zijn partij gelden heeft ontvangen van of door middel van Duitsche zijde Dit onderzoek wordt opgedragen aan het Nederlandsch Genootschap TAENEMARKEN werscht deel te tot zedelijke verbetering van gevan- nemen aan de bezetting van genen, dat schrifte! 'ik aan den Raad Duitschland. rapport zal uitbrengen. DINNEN enkele dagen zal door de Britsche autoriteiten ini Duitsch land een autonoom regiem voor de Britsche zone in Duitschland wor den afgekondigd. Het aantal Brit sche functionarissen zal aanzienlijk worden verminderd; er zullen slechts functionarissen aanblijven meer in de kwaliteit van raadge vers dan van bestuurders en de mi litaire functionarissen zullen meer gaan optreden als inspecteurs dan als chefs. Het autonome gebied zal drie streken omvatten, namelijk NoordrijnlandWestfalen, Halm. over en Sleeswijk-Holstein. De regeering zou directe zeggen schap krijgen inzake buitenlandsche aangelegenheden, rationalisatie, naturalisatie, financiën, post en te legrafie, banken, zee. en rivier transport, spoorwegen, blnnenlard- schen en buitenlandschen handel. PLOTSELING is een zesde kabi- netscrisis in België sinds het einde van den oorlog gaan dreigen, doordat twee van de vier commu? nistische ministers, namelijk Terfve (Wederopbouw) en Lalmand (Voed j selvoorziening)minister-president Huysmans hun ontslag hebben aan geboden. De aanleiding van de kwestie is de benoeming van Marchant, het eenige Kamerlid der Union Demo- cratique Beige, tot Jden vice-voor- zitter van de Kamer, in plaats van Lahaut, die tot de communistische partij behoort. De om-zaak zit evenwel veel die per en is te zoeken in de ver vreemding tusschen de socialisten en communisten. Indien deze laat sten in hun houding volharden, is de tijd van de linksehe meerder heid voorbij. De socialisten zullen dan wel meer toenadering zoeken tot de liberalen, doch deze fracties zijn in aantal te gering om een meerderheid te vor men. De CVP die schitterend gedisci plineerd is, en sterker is dan welke twee andere partijen cok, zal dan het heft in handen krij gen. Slechts indien, parlementaire ver kiezingen terstond worden uitge schreven, hebben de linker partijen nog een kans, daar na 1 Jan. de vrouwen het kiesrecht krijgen voor de wetgevende vergadering, en deze vooral wat de koningskwestie be treft, zeker voor een groot gedeelte rechts zullen stemmen. Men staat eenigszins sceptisch tegenover de vraag hoe minister Huysmans zich nog staande zal kun. nen houden. Huysmans zelf schijnt niet zoo pessimistisch te zijr.. Vandaag zal 'n kabinetsraad plaats hebben, waarin een oplossing van het probleem ter sprake zal worden gebracht. rpENGEVOLGE van een ontplof- -1- fing bij het demonteeren van een stuk Duitsch afweergeschut, waarin zich nog een granaat bevond werd te Sittard een woonwagenbe woner gedood en twee broers van hem ernstig gewond. ■MTEUW ingekomen uitslagen van de verkiezingen voor de Fran sche nationale vergadering geven 'n verdere winst voor de communis ten te zien. Van de 619 zetels heb ben zij er thans 1S6; de kath. (M RP) 163 en de socialisten 104. Heden zon onder 16.51 u., maan onder 13,49 u. Vrijdag zon op 7,58 u. en maan op 23,10 uur. Weersverwachting; Aanvanke lijk zwaar bewolkt met tijdelijk regen, later op den dag brekende bewolking. Matige tot krachtige, aan de kust nu en dan storm achtige wind, geleidelijk omloo pend van Z. rirhtingen naar W. of N.W. Iets kouder. AJTNISTER Huysmans brengt van- daag een beaoek aan België. De -wedstrijd Zuid Ned.Luxemburg, spel: Een aanval van de Zuid Nederlanders op doel. die eindigde in een gelijk 't Luxemburgsclie

de Stem | 1946 | | pagina 1