vraagt Drösele Stolen STAD EN LAND Ten behoeve van verdere industrialisatie IN 'T KORT Spoedig aftreden van minister Ringers T\E Nederlandsche schadevergoeding eischen tot ten aanzien van Duitschland strekken zich niet alleen uit tot de reeds bekende grenscorrecties. De economische be langen, van Nederland maken an dere bijzondere voorzieningen nood. zakelijk. In het memorandum dat door de Nederlandsche regeering is voor gelegd, aan de grootc vier wordt uiteengezet, dat teneinde Neder land in de toekomst minder af hankelijk te doen zijn van zijn achterland, een verdere industria. natie noodzakelijk is. De regeering gaat hierbij van de overweging uit, dat deze industria lisatie 'n ruimere kolenpositie nood zakelijk maakt. Tenende deze groo- tere behoeften te kunnen dekken, bepleit het memorandum de over- op de kaart aangegeven concessies, wordt tevens aanspraak gemaakt op de nog niet ontgonren kali-lagen bij Wesel. om de voorziening van den Nederlandschen landbouw met meststoffen te waarborgen. Indien deze eischen worden inge willigd, zullen de betrokken mijnen met Nederlandseh kapitaal worden geëxploiteerd. De handel in deze ko len zal eveneens in Nederlandsche handen blijven. De duur van deze toewijzing van de Duitsehe concessies wordt ge schat op 40 a 50 jaar. Indien Duitschland dan weer een normale economie, heeft, zal een nieuwe re geling getroffen moeten worden, waarbij rekening gehouden dient te worden met het geïnvesteerde Ne derlandsche kapitaal. Indien Duitschland zich op ge noemd tijdstip nog niet economisch dracht aan Nederlar.d van een aan- heeft hersteld, dan zal de mogeiyk- tal met name genoemde concessies,held open moeten zijn om den ter- welke ten deele wel en ten deeie mlin waarvoor deze concessies elln niet in exploitatie zijn. Behalve de verleend te verlengen. TYE delegatie der Vereenigde Sta- VATERDAG plaatsten wij een be- tnn toe iroeiro rlnrinïTnn Ho Vnw vi rtV\f rvuoe HlHol iilro lnnn-oen ten ter vergadering van de Ver eenigde Naties heeft besloten zich te verzetten tegen het verbreken der diplomatieke betrekkingen met het Spanje van Franco. Evenmin wenscht. de delegatie toepassing van economische sancties. TkE Ver. Staten denken er niet aan van hun plan tot internationale controle van den Donau afstard te doen. Y"AN 23 Dec. 1946 ton. 4 Jan. 1947, doch niet op 29 Dec. zijn in het rechtstreekxche radiotelefoonverkeer van Neder land met Suriname Kerst, en Nieuw j aarsgesprekken toege laten tegen het verlaagde tarief van f 10.50 voor de eerste drie minuten en f 3.50 voor elke mi Efuut daarboven. Ï>IJ de gemeenteraadsverkiezingen in Italië behaalde in Rome het „Volksblok" (communisten en socia listen) de meerderheid met 189.174 at. De Uomo Qualm.que kreeg 106.587 ®t., de Christ, dem. 103.387 st. en de monarchisten 23.439 st. Ook in Turijn behaalden de com munisten (104.623) en socialisten (85.277) de meerderheid. In Napels waren 73.617 st. voor het linker blok en 44.484 st. voor de monar chisten •pER gelegenheid van de opening der 6e zitting van de Trans jor- daansche wetgevende vergadering heeft koning Abdoellah in een troor rede verklaard, dat Transjordanlë bereid is met Irak or een anderen slaat van de Arabische Liga een unie te vormen jTJE REGEERING van Albanië heeft Engeland gewaarschuwd, dat elke poging 'an de Britsche vloot om de Albaneesche territoriale wateren van mijnen te zuiveren be schouwd zal worden als een „be wuste schending der Albaneesche souvereiniteit". ■yiER Dultsche krijgsgevange nen, die „Wir fahren nacii England" in praktijk wilden brengen, stalen aan de Fransche kust een boot. Zij zetten koers Tlliar eiland Wight en slaag- rvL -1 er warempel in, aan land r®, komen. Niet, voor lang ech- ïrr.. want spoedig werden zij bij _f.on kraag gegrepen. richt over tijdelijke langere werkuren in bakkerijen. Een en an. der sloeg alleen op banket- bakkerijen. Per abuis was het kopje van dit bericht weggevallen. E'EN schilder uit Rotterdam, die bezig was met het smelten van was, is daarbij plotseling in brand gevlogen en liep zoo ernstige brand wonden op over het geheele lichaam dat hij overleed. De man beging de onvoorzichitgheid de reeds vloeibare was in een open ketel op het open vuur te zetten. Daarbij viel was in de vlammen en sloegen over op zijn kleeren. De werkplaats brandde ge heel uit. JLjET spoedige aftreden van dr. ir. Ringers als minister van Openbare Werken en Wederop bouw is te verwachten. De reden van het aftreden, zoo meldt De Tijd. schijnt men te moe ten zoeken in- het feit, dat dr. ir. Ringers pas hersteld is van een zware operatie, die hij onlangs heeft ondergaan, en zijn herstel nog een ruimen tijd zal vergen.. Op de op volging of tijdelijke waarneming schijnt nog geen beslissing te zijn genomen v Ernstige ongere geldheden kwa men in Triëst voor toen 5000 per sonen een herden kingsplechtig- heid hielden voor de gevallenen uit den eersten we reldoorlog. Bere den politie moest de trottoirs schoon vegen. Aardenburg Kajotters. Opgcric-ht werd een afdeeling van de Kajotters, welke zich ten doel stelt ont spanning te geven aan met hoofd en hand werkende jonge lui van 1730 jaar. Bij de op richting' gaven zich direct 20 jongelui als lid op. In oprich ting zijn drie clubs, nJ. een athletiekelub in samenwerking met ,.De Gazelle", een radioclub en een tooneelclub in samen werking met de R. K. Arbei dersbeweging. Goe» FONDS BIJZ NOODEN. Door den burgemeester is 't Fonds voor bijzondere rxooden ge reconstrueerd weder in het leven geroepen. De commissie bestaat thans uit de volgende heeren A. Buys, wethouder van Sociale Zaken, Voorzitter, A. de Bruij- ne, A. C. Burger, Ph, Haverhoek J J, Huissoon, H. J.,van Hove, j', D. de Jonge, N. W, Knuist, W. Sleutel en J, S. Visscher. Als secretaris en penningmees ter van de commissie zullen op treden resp. de heeren J. J- Huis soon en A, C> Burger terwijl door de commissie als eere-voor aitter is benoemd de heer Mr. W. C. ten Kate. Burgemeester dezer gemeente Bij de door den burgemeester gehouden installatie van de com missie is er de nadruk opge legd dat de taak van de com missie is het verleenen van eenmalige hulp in die gevallen waarin sprake is van een bijzon deren nood. Eventueele aanvra gen om hulp kunnen schrifte lijk bij de commisie Oostwal 87a worden ingediend. De munitie-dijk. De munl- tle-dyk is thans in zooverre ge zuiverd dat de wacht werd in getrokken en dat de rijweg over den dijk dus weer gebruikt kan worden. Het zal dunkt ons echter raad aaam zijn om den grasberm nog te vermijden. Kwajongenswerk. Zondag hebben kwajongens op de schiet banen 'n bergplaats opengebro ken waarin nog wat oorlogstuig zat opgeborgen Daar gevreesd wordt dat de deugnieten van het gevaarlijke goedje iets mee genomen hebben naar huis, stelt de politie een ernstig on derzoek in. Binnenbrand Zondagmorgen tegen 12 u. ontdekten buren dat er brand was ontstaan in de wo ning van den heer Lagaay in de Zonnebloemstraat- Daar er nle mand thuis was is een kordate van „plastiek". Bei ding schijnt het goed te doen, tenminste te oord celen naar het verheugde gezicht der violiste. dame door een raam gekropen om de straatdeur open te ma ken, waarna voorbygangers ter blussching konden binnen ko men. Het vuur woedde In %de keuken en had al tameiyk huis gehouden, maar dank zy doel treffend optreden wisten de amateur-brandweerKeden met emmers water het brandgevaar te bezweren. De echte brandweer stond juis op het punt uit te rukken, toen het bericht kwam, dat op treden niet meer noodig was. Het echtpaar dat later thuis kwam keek maax raar op, al was het blij dat erger voorko men was. Het bleek dat de brand ont staan was doordat men een pe troleumstel had laten branden. Weer een binnenbrandje. Maandagavond ontstond een begin van brand in de werk plaats van den goudsmid J. in de 's H. H. Kin derenstraat. Daar met eigen middelen bet vuur kon worden gebluscht, be hoefde de brandweer niet uit te rukken. Oorzaak van het inci- den was de kachel. Op de teenen getrapt- In de overvolle bus, die hier Dinsdagmorgen uit Heinkens- zand aankwam, trapte Iemand per ongeluk op de teenen van den Heinkenszandschen han delsagent H. Vreeseiyk gebelgd sloeg dien den dader in het ge zicht. De iiolitie maakte proces verbaal tegen H. op. Vroeg slecht Bij den si garenwinkelier van S. vermiste men den laatsten tyd herhaal- deiyk pakjes sigaretten uit de etalage. Men kreeg vermoeden tegen een drietal kwajongens uit Oudelande, dat vrij regelmatig een tabaksbonnetje kwam be steden. Ook Maandagavond stapte het trio binnen en werd scherp in de gaten gehouden. Nu werd de verkoopster gewaar, dat terwyi de eene Jongen zijn keuze maakte, een van zijn makkers een doosje uit de eta- lagekist weggriste. OnmiddeUyfc werd de politie gealarmeerd, die de drie jongens inrekende, zy bekenden in samenwerking de diefstallen te hebben ge pleegd. 's-Heerenhoek halve uren wederom over de parochie galmen. Het is echter nog niet de oude vertrouwde klokslag van voorden oorlog, daar de klepel nog slaat op een koclzuurflesch Burenruzie- Toen vrouw B, 't met L. over een of andere kwestie niet eens bon worden, ontstond daarover een heftige woordenwisseling, die eindigde met een fiksch kloppartijtje Toonecluit voering. )e Kcewachtsche tooneelvereeni- ging voerde de klucht Baas Best en St. Antonius nogmaals, voor een goed bezette zaal, met veel succes op. Bij het publiek zijn de beide uitvoeringen buitenge woon in den smaak gevallen. De Koewaohtsche tooneelvereeni- ging heeft met. dit stuk bewezen, dat ze voor de dilettantengezei- sehappen uit den omtrek niet te hoeft onder te doen. wy zijn benieuwd waarmede ze met de Kerstdagen voor den dag zal komen. Middelburg Kath. Thuisfront. Alhier werd opgericht een afdeeling van het Kath. Thuisfront. Sociale vereenlgingen en Jeugdbeweging geven ieder met een zeker aantal personen hun medewerking ten bate van onze militairen. 't Werk werd in verschillende wijken ingedeeld en door groe pen van bovengenoemde veree- nigicgen zullen deze wijken worden bewerkt. St. Jum'»"® Bi- i-id. In den zwingelstal van Th. van G. te Kapellebrug, werd brand waargenomen. Door spoedig» hulp kon het vuur ge- blivwdrt worden Het ongeval Uep met eenlge materieele schade af. Besmettelijke ziekte. By den landbouwer C. L. van R. werd onder zyn veestapel het mond- en klauwzeer gecon stateerd. Koewacht De klok slaat weer. gen tijd gezwegen te laat de torenklok Na lan- hebben, de uren en spreekuur burgemeester De burgemeester 'van Middelburg brengt ter openbare kennis dat bi) voortaan spreekuur zal houden ten gemeentehuize, eiken Dinsdag en Donderdag van 10.30-11.30 uur. Middelburg, 8 Nov. 1946'. 735-o De burgemeester voorn. Jhr. Mr. W. C. Sandberg tot Essenburg. ZWARTE PINDA-MANNETJES. De politie kwam tot de ont dekking, dat een Chineesch p.n da-imannetje heeriyike toffees aan den man bracht tegen een kwartje. Zyn ventvergunning werd toen aivast maar lngetrok ken en de Prysbeheerechlng zal wel voor de rest zorgen. In dit verband zij er op ge wezen, dat het publiek wel licht uit 'n nog van vroeger jaren dateerend medeiyden aller- hand lekkerayen bij deze heeren koopt tegen de meest fantas tische prijzen, zooals bv. fl 1.50 voor een reep chocolade. Deze Chineezen hebben allerminst behoefte aan dergeiyke „bydra gen", daar zy zoo langzamer hand de Zwarte Pieten by uit stek zyn ge.worden. Overslag H. Missie- In deze gemeente wordt sinds 13 Jaar geleden tus- schen 10 en 20 Nov. weer een H Missie gehouden De Paters, die hier gedurende deze 10 dagen zullen prediken, zUn de bekerde predikanten van der Linden en Petersen, uit bet klooster Rocse- laere (België) In verband met de huidige omstandigheden heeft deze H- Missie niet op haar gewonen tijd kunnen doorgaan. Ovezande De gedenksteen - De door Bureaucratius gedurende eer. Jaar bekloven gedenksteen, ter eere der bevrüding, is vorige week eindeiyk in den gevel van het gemeentehuis aangebracht Sluiskil Polletje Piekhaar. Zondag jl. werd in het parochiehuis door den bekenden toonee lfcuns ten aar en declamator Ceea Griffkcn uit Utrecht, ten tooneele ge bracht Polletje Piekhaar, naar 'I boek van Willem van Iependae.' Op kunstzinnige wyze werd M leven van een Rotterdamschen straatjongen vertolkt We heb ben daar gezien den straatjon gen, zooals hij Ls, met zyn wel en zUn wee. Jammer, dat de zaal niet zoo gevuld waa als gewoon lijk, wat echter niets afdeed aan de voordracht. Deze mag Rf" slaagd heeten. Terneuzen consumentencrediet De burgemeester van Terneuzen maakt bekend, dat voor het inle veren der formulieren en het ver" strekken van inlichtingen te Sluis kil zitting zal worden gehouden op de Donderdagen 14 en 21 Nov 1946. Telkens des avonds van 7 t» 9 uur, in een der lokalen van Openbare Lagere BchooL De burgemeester voorn. 744 o P. TeBegen. Heden zon onder 16.53 O-, maan onder 13.3 u. Donderdag zon OP 7.56 u. en maan op 81.48 nar- Weersverwachting: wisselende bewolking met enkele versprei de buien. Geleidelijk wat afne mende wind tusscben N.W. tn W. Weinig verandering in tem peratuur.

de Stem | 1946 | | pagina 2