K.V.P. wil Kamercommissie voor Suriname en Curasao OVEREENSTEMMING IN CHERIRON Staking bij Radio geëindigd Teleurgestelde Kamerleden VERDERE NATIONALISATIE IN ENGELAND «s Repatrieering Pcolsche militairen stagneert Geen „Unie" geicenscht Critiek op gevraagde bescheiden grenscorrecties Soberfieid en groote auto's Churchill er tegen. Hij becriti* seert ook dienstplichtverlenging GAAT BIDAULT HEEN? TE Parüs beschouwt men het als DERDE JAARGANG No. 618 Comm. v Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS; C. J. VAN HOOTEGEM; A E. LANGENHORST; Mr Dr A. ,T. M. MES; Mr. H. B. L». DE RECHTER. Verschijnt eiken werkdag - Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) 3.38 p. kwartaal; per post 4.10; p. week (bij niet-postbestell.) 0.26; Losse nummers 6 cent - Postrekening 278.841 Voor God. Koningin en Vaderland WOENSDAG 13 NOVEMBER 194$ UITGAVE: STICHTING „DE STEM" D recteur: J. A. EL M. VAN SCHIJNDELJ Hoofdredacteur: J. 3. H A. BRUNA; Algem. Zeeuwsch-redacteur: W GROFFEN Vlisslngen; Zeeuwsch-Vlaanderen: Bureau Hulst. Dubbele Poort 7, tel. 102; Red J. V. d. BROEK. Bijbureau Oostburg Nieuwstr. 23, tel. 35; Z.-Eilanden Bur. Goes. Westsingel 75. tel. 2236. Red. N. J. KARKOF Iweeae Kamer debatteert over rijksbegrootingen LIET belangrijkste kwam van JC zijde der KVP. Prof. Romme diende namelijk een motie in om 'n afvaardiging van leden der beide Kamers op korten termijn naar Suriname en de Nederlandsche An tillen uit te zenden. Dit om zich be ter te kunnen oriënteeren over de hesziening van de verhoudingen tus. schen deze gebierlsdeelen en het Koninkrijk op den rondslae van de verklaring van II.M. van 7 11e eember 1942. Indische kwestie TN de gistermiddag gehouden vergadering der Tweede Kamer is een aanvang gemaakt met de beraadslagingen over de rijks- begrootingen "946 en 1947 en de wetten op de middelen voor 1946 en 1947, waarbij ..evens aan de orde kwamen de nota^ betreffende den toestand van 's rijks financiën en de nota betreffende eenige aspecten van het gevoerde financieele beleid. Grenscorrecties /Aver de grenscorrecties sprekend, legde prof. Romme er den na druk op, dat een ruime correctie van de grens van Duitschland ge vraagd had moeten worden. Ten aanzien van het binnen- Iandsch beleid merkt hij op. dat de nood der geteisterde gebieden voor op dient te staan. De verkrijging van privaateigen dom moet de voortdurende zorg der Regeering hebben. Daartoe wensch- te hij een Staatscommissie. „Koninkrijk wordt vermoord" ITeigeei prof. Romme namens de KVP over Indië opmerkte, was gedeeltelijk het „evolg van de cri tiek van de zijde der AR, CH en P.v.d.V. Zoo wees de heer Schouten (AR) er op, dat de Kamer in vele geval len niet voldoende wordt ingelicht en nadere gegevens pas verstrekt worden als reeds besluiten genomen zijn. De heer Schouten had bezwaar tegen de wijze waarop dr. van Mook zich over de Grondwet heeft uitge laten en tegen uitspraken van de Commissie-Generaal. Hij wees alle verantwoordelijkheid namens zijn groep volledig af „on der het mom ran politiek wordt het koninkrijk vermoord, zonder dat de volksvertegenwoordiging zich heeft kunnen uitspreken", zei hij. Regeering voortgestuwd wordt door Regeering voortgestuurd wordt door de gebeurtenissen, dat man slag op slag voor voldongen feiten wordt geplaatst en dat de Commissie-Ge neraal buiten haar boekje gaat. Het gaan naar Cheribon vond hij een vergaanden stap. Naar het oordeel van dec heer Vonk (P.v.d.V.) is de Republiek In donesia slechts een loos omhulsel. De wezenlijke •jotentlcele inhoud is z.i. het communisme. Hü had den indruk dat de C.G. handelt tegen de bedoelingen der Regee ring. Oprokende ovei; de Indische kwes- tie, wees prof Romme er op, dat voor het instituut der Commis sie-Generaal zijn ri-actie mede ver antwoordelijk is Voor de perso- r.eele samenstelling der C.G draagt echter uitsluitend de Regeering de verantwoordelijkheid. Tusschen de C.G. en eenige groep in de Kamer bestaat geen afspraak Er is geen verantwoordingsplicht der C.G. te genover de Kamer, maar wel tegen over de Regeering De politieke verhouding tusschen het- Kabinet en de groepen waarop het steunt, is dezelfde gebleven en eveneens de staatsrechtelijke ver hol Hjjnj De Ta. heeft slechts een nieuwe verhouding hier te lande in het le ven geroepen en wel die tusschen de Regeering en de C.G. Als de Regeering de mogeiyk- lioid aanwezig acht. om vruchtbare besprekingen te hebben met Soe- karr.to, dan wilde cpr. de Regeering «een stok tusschen de beenen ste ken. Hy meent overigens, dat het woord „onwaardig" ten aanzien van die besprekingen, zooals dat in het voorloopig verslag is gebruikt, thans niet juist is. Een constructie van een dricdee- 1 iff Nederland (Nederland, Cura cao en Suriname) en een veree- iiigde staten van Indonesië samen in een soort personeele unie wensehte prof. Romme niet te aanvaarden. Hij wilde gaarne de toezegging ontvangen dat men niet voor eenige regeeringsbe slissing zal worden gesteld. Naar prijsverlagingen! Tyatuurltjk kwam ook het netelige onderwerp „loonen en prijzen" aan de orde. Ten aanzien daarvan zei dhr Schouten, dat langs den weg van prijsverlagingen spanningen tusschen loonen ;n prijzen moeten worden vermeden. Hij was overigens een tegenstander der geleide econo mie, die „dm bijl legt aan den wor tel van den boom van persoonlijke en geestelijke vrijheid." Socialisatie en diep overheids ingrijpen vond dhr. Tiianus uit den booze. Met de Regeering bleek hij een groot voorstander van groote soberheiden vond het derhalve verwonderlijk, dat ambtenaren en secretarissen in groote auto's rij den Het Londensche beleid kwam ook op de proppen. Daarover wilde dhr Bierema (P.v.d.V.) meer weten. Vandaag om 11 uur gaat men verder. //V 'T KORT yANAF vandaag zal men weer „le vende" muziek door de radio hooren. De radiomusici zullen r,l. weer aan het werk tijgen, omdat men tot overeenstemming is geko men. OINNENKORT zal een belangrijke uitbreiding plaats hebben van de verstrekking van voedsel aan in Duitschland wonende of verblijven de Nederlanders. TVE 600 handelsschepen der Do~ naulanden, die in de Amerl- kaansche zore tusschen Passau én Degendorf in beslag waren geno men, zullen aan de Donaulanden worden teruggegeven. f\P het station te Revigiiy, op de lijn Straatsburg-Parijs, is een personentrein op een goederentrein geloopen. Er zijn minstens 30 slacht offers te betreurcr. waaronder ver schillende kinderen die op weg naar school waren. TOODSCHE terroristen gaan ook met bommen werken in Londen. Zij zijn zelfs zóó brutaal geweest om per affiche vooraf bekend te maken, dat het gebouw van de de legatie van Irak te Londen zal wor- den opgeblazen. TN het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over „Buiten- landsche Zaken" lezen wij, dat de Kamerleden algemeen uiting gaven aan hun ernstige teleurstelling over de houding der geallieerde bezet- tingsautoriteiten, die Duitschland vrijwel volkomen van ons land af gesloten houden. Hiertegen past zoo meende men, een krachtig pro test onzerzijds. Men zou gaarne van de regeering vernemen, welke po gingen deze heeft gedaan om in den vrijwel onhoudbaren toestand op dit gebied verbetering te brengen en wat daarvan het resultaat 1,.- weest. Bidamt^ifÏL zeker' dat Georges het èiné vjl'anSRh<' premier, tegen zS3 kieaen. w*>™t1er TN de troonrede van den Engel- sehen koning, welke gisteren bij de opening van de nieuwe zitting van het Britsche parlement is uit gesproken, is de nationalisatie van het binnenlandse!) vervoer en van de electriciteltsvoorzlenlng ln het vooruitzicht gesteld. De koning kondigde ook een ver lenging van den militairen dienst plicht aan, wanneer de huidige re geling ten einde loopt. Hij vertrouwde erop, dat binnen kort met Oostenrijk een verdrag zal worden gesloten, dat het mogelijk zal maken alle bezettingstroepen uit dat land terug te trekken. TN antwoord op de troonrede heeft de leider der oppositie in het Lagerhuis, Churchill, verklaard ab soluut tegen natioralisatie der trans portmiddelen en electrlciteltsbedril- ven te zijn. Over de betrekkingen met de Sovjet-Unie zei Churchill, dat bij de algemeene verkiezingen de ver zekering werd gegeven, dat de so cialistische regeering zeer goed met. de Sovjet-regeerhig zou kunren opschieten. De betrekkingen waren echter steeds slechter geworden. De Britsche en Amerikaansche strijd krachten in Europa zijn langzamer hand teruggetrokken, aldus Church ill. doch de Russische troepen zLjn Z. H. de Paus .H'kijkt met veel interesse de artistieke foto's, Alberto Felici en zijn zoon van het Vaticaai» maakten. die ,Vereenigde Staten van Indonesië' Ma urenlange besprekingen aanvaardbare tormutes, ook over de positie van de Kroon /AFSCHOON er aanvankelijk pessimistische berichten geseind wev- den over het verloop der besprekingen in de villawijk Linggad- jati, bij Cheribon, was uit de laatste mededeelingcn een heel wat gunstiger toon te hespeuren. Zoowel uit Nederlandsche als uit In donesische bron werd namelijk bericht, dat er een „groote mate van overeenstemming is bereikt op de meest essenticele punten". De Commissie-Generaal en de Indonesische delegatie blijken er na urenlange besprekingen in geslaagd te zijn om de 17 punten die op het program stonden, af te werken en te formuleeren op een wjjze, die voor het oogenblik voor beide partijen aanvaardbaar is. Deze 17 punten zullen tezamen een basis-overeenkomst vormen. Over een en ander wil de C.G. nog overleg met de Regeering plegen. gehandhaafd. Meer dan een derde van Europa wordt door de-Russen beheerscht. De militaire greus van'de Sovjets is aan de Elbe, en het valt moei lijk te zeggen wat de toekomst van Frankrijk zal zijn- Wij moeten overigens zoo spoedig mogelijk zorgen, dat de Duit- schers op eigen beenen kunnen staan, vervolgde Churchill. Zoo wel aan wraak als aan liefdadig heid moet een einde komen. Deze laatste opmerking had betrek king op de plar-nen tot verlenging van den dienstplicht. Attlee antwoordde hieromtrent Churchill, dat de ontwikkeling der moderne oorlogvoering het noodza kelijk maakt, dat in Groob-Brit- tannië de verplichte anderhalf jarige militaire oefening wordt ingevoerd. /Averigens zal een „verrassend groot." aautal amendementen, waarin kritiek werdt uitgeoefend op de troonrede op de agenda var. het Lagerhuis worden geplaatst. Voor een amendement, dat be zwaar maakt, tegen den dienstplicht in vredestjjd, worden handteeke- ningen verzameld. Het amendement, zal, naar verwacht wordt, den steun krijgen van velschillende Labour- parlementsleden. /Tfschoon een officieel communiqué nog niet is uitgegeven, kan op goede gronden worden verwacht, dat de positie van de Nederlandsche Kioon schijnt te zijn gedefinieerd als het hoofd van de Nederlandsch- Indonesische Unie en wel op een wijze, die voor de Commissie-Gene raal aanvaardbaar is. De uiteinde lijke formuleering moet. echter nog worden voltooid. Het lijkt er op, dat de Indone siërs in dit opzicht de positie van de Commissie-Generaal begrijpen en zich er van bewust zijn, dat dë Commissie in deze aangelegenheid geen vrijheid van beweging heeft of concessies kan doen. De „Unie" is aanvaard, doch zal eerst goed in werking kunnen treden, nadat de federatie, die „de Verccnigde Staten van Indonesië" genoemd zal worden, als een volkomen aanvaardbare instelling is gevestigd en verzekerd is van erkenning door het buitenland. Men neemt aan, dat hiermee eeu periode van ongeveer twee jaar ge moeid zal zijn. pas daarna zal de Nederlandsch-Indonesische Unie in werking treden. In de tusschenperiode van twee Jaar zal er tusschen de Nederlan ders en de Indonesiërs in alle po litieke en economische aangelegen heden de meest nauwe samenwer king bestaan die tot in bijzonder heden zal worden vastgelegd. De ontwerpen, die gisteravond tot stand gekomen zijn, vormen nog niet de uiteindelijke lezing. De politieke besprekingen zullen hedenmorgen worden voortgezet. Onmiddellijk na de zitting hebben Gar.H, Sjarlfoedin en de leden van de Commissie-Generaal zich naar Soekarno begeven ten einde met hem de tot dusverre verkregen re sultaten in hun geheel te bespre ken. T\e plenaire zitting, die eveneens in Cheribon zou worden gehou den, is nog steeds niet bijeengeroe pen. Vermoedelijk zal de zitting 'lof. meer in Cheribon worden ge houden, doch in Batavia. Nog lang niet rustig. den in verband met den onrustigen toestand in de stad. Uit Soerabaja wordt gemeld, dat de bewoners teil Zuiden van Kri- 1 1 k a n geëvacueerd zijn uit vrees voor terreur. Een 150-tal terroristen is de zee overgestoken naar S e p p a (Z. Celebes), waar zij een kampong hebben aangevallen. /tp Madoera is een vergeten in- terneerir.gskarap ontdekt. Soe- dlrman en een aantal van zijn of ficieren onder bescherming van een geallieerd convooi, zijn daarheen ge reisd om de situatie te onderzoe ken en na te gaan wat gedaan, kan worden. Boedirman wordt in het begin van de volgende week uit Madoera terugverwacht. A ile vredelievende besprekingen ten spijt, blijkt het in Indië nog lang niet. rustig te zijn. In Buitenzorg is het zelfs levensgevaarlijk, omdat er de laatste nachten flink geschoten wordtj terwijl in P a d a n g de avondklok vervroegd je moeten wor Beschuldigingen ever en Weer. T\E Poolsehe ambassade in Lon den heeft officieel ontkend, dat haar regeering verantwoorde lijk is voor de langza.ne repa- trieering van de Poolsehe troepen uit Engeland In dit memorandum wordt ver klaard, dat de Poolsehe regeering meermalen haar verlangen te ken nen heeft gegeven den terugkeer van Polen, die zich nog in het bui tenland bevinden, te bespoedigen, maar dat Britsche functionarissen ede Poolsehe ballingen, trachtten de repatrieerirg te belemmeren. In een commentaar op dit memo randum verklaarde een Britsch of ficieel woordvoerder, dat tot eind September 2000 Polen per maand gerepatrieerd werden, maai' door verschillende maatregelen steeg dit aantal sterk, vooral toen de Pool sehe autoriteiten half October bes7o ten het politieke onderzoek van alle mannen, die wilden repatrieeren. in handen te geven van de Poolsehe consulaten in Londen en Glasgow. De woordvoerder verklaarde verder, dat Engeland 10.000 Polen per maand kan en wil repatrieer n, maar dat tengevolge van de ge/ i- ge faciliteiten, die de Pool; he autoriteiten voor het politieke on derzoek verschaffen, op het oogen blik niet meer dan 5000 gevallen per maand kunnen worden afgewerkt.

de Stem | 1946 | | pagina 1