Nieuwe werelden wor den moeizaam geboren Gezellig, Besprekingen te Cheribon ONTHULLING MONUMENT TE PUTTE (B.) Juweelendiefstal te Breda INDUSTRIEELE SAMENWERKING Een zwerver voor het groene hekje Bulgaarsche herstelbetalingen een kwestie Van bod en contrabod maar niet gezellig genoeg Haagsche sigarenwinkeliers doen niet zwart FRANSCHE COMMUNISTEN de sterkste partij M. R. P volgt op den voet De oorlogsslachtoffers herdacht Vermiste goederen hebben een waarde Van i 25.050.- 0ISTRIBUTIENIEBWTJE S Ned-Amerikaansch instituut opgericht IN 'T KORT Haagsche Middenstanders Hij vroeg 2 jaar Veenhuizen DERDE JAARGANG No. 617 Comm. v Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS; C. J. VAN HOOTEGEM; A E. LANGENHORST; Mr Dr A. J. J. M. MES; Mr. H. B. L. DE RECHTER. Verschijnt eiken werkdag - Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) 3.38 p. kwartaal; per post f.10; p. week (bij niet-postbestell.) 0.26; Losse nummers 0 cent - Postrekening 278.841 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 12 NOVEMBER 194C UITGAVE: STICHTING „DE STEM9» D recteur: J. A H. M. VAN SCHIJNDEL; Hoofdredacteur: J. J. H A. BR UNA; Algem. Zeeuwsch-redacteur: W GROFFEN Vlissingen; Zeeuwsch-Vlaanderen: Bureau Hulst, Dubbele Poort 7, tel. 102; Red.. J, v d. BROEK. Bijbureau Oostburg. Nieuwstr. 2S, tel. 35; Z.-Eilanden Bur. Goes. Westsingel 75, tel. 2236. Red. N. J. KARHOF j\E besprekingen van de vier ministers van Buit. Zaken te New York vlotten al even wein'g als kortelings die van de 21 iandeudelegaties te Parijs. Vrij 'ag deden 7.ij er vijf uur over om te babbelen over de verdragen met Italië en Roemenië. Zij beslo ten teen Italië maar even te laten rusten om Roemenië beter bjj den kop te kunnen nemen. Sedertdien is er al weev heel lang vergaderd, maar ook tot nu toe is er niet veel schot In de bespre kingen gekomen, tenzij in dezen zin dat Engeland zijn zin niet schijnt te krijgen wat betreft de door dit land gedane voorstellen inzake ver goeding aan de buitenlandsche pe- IroleumTiaatrcnapptjen. dir voor den oorlog in Roenieensche olie wa ren geinteresseerdOp andere pun ten -,-erd geen beslissing genomen en toen de vier tenslotte over Bulaarije gingen praten bleek de schadever goeding in geld, welke genoemd land zal hebben te betalen aan Griekenland en Joegoslavië, een nieuw geschilpunt on te leveren. De Sovjet vindon 35 dollar ge noeg. Enee'anrj wil 125 millicen. daarna zei Molotov 30 en Bevin 62.5 millioen. Bevin steunde de nieuwe Griek- sche ei.set en tav Bulgarije, eischen, welke een tiende deel be helzen van de oorspronkelijke. Mo lotov zei neen en de kwestie werd uitgesteld en toen er ook na vol- OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC nE radiomusici staken, vertel- den wij vorige week en zy zyn nog steeds niet van plan hun actie stop te zetten, tot verdriet van radioluisterend Ne derland. dat het r.u zonder zijn radio-ensembles, radiobands, radlo-noemt-u-maar-op moet stellen. Tot zijn verdriet? Het 20 man sterke personeel van de Ref a-industrie te Rot terdam, dat is een 'ndustrie van feestartikelen, heeft een tele gram gezonden aan de „Stich ting Radio Nederland". Het luidt als volgt: „Eischen sta king radiomusici permanent te maken stop radio gezelliger dan ooit stop anders opzegging van lidmaatschap stop geza- meniyk personeel Refa in dustrie." De eenlge troost der radio- musici moge zyn. dat „gezel liger" de vergrootende trap is van gezellig en gezelligheid wordt hen blykbaar niet ont zegd. ■OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO TN Den Haag werden na 'n week „prijzenoffensief" 2752 bedrijven en wlrkels bezocht en 567 proces sen-verbaal opgemaakt. Winkels In huishoudelijke artikelen bleken het meest in overtreding te zijn, daarna papierbedrijven. Opticiens en ta bakszaken bleken het onschuldigst En dan te bedenken dat er tegen woordig zooveel zwarte tabak fa. de sigarenwinkels verkrügbaar is. gende punten geen overeenstem ming werd bereikt, klaagde Bevin ,Wij moeten toch zoo nu en dan re. kening houden met hetgeen de vredesconferentie heeft aanbevo. Ion!" Er wordt verder beraad slaagd. Tn de commissie voor het beheer van de V.N. bleken ook al tegen stellingen te bestaan tusschen Oost en West. T.a.v Palestina en Zuid West-Afrika 1 inden de Sovjets dat het eerste land onafhankelijk moet worden onder beheer var de V N Inlijving van Zuid West Afrika by Zuid Afrika zou een inbreuk betee- keren op het Handvest, zei Novikov Het wordt nou toch tijd dat er een beheersraad komt, zei hij verwij lend; de Sovjets zullen daar tij dens de zitting van de Algemeene Vergadering wel eens voor zorgen Dat klork erg veelbelovend, maai de veri egenwoordiger van de V S herinnerde er toen Novikov aan, dat het de Sovjets waren, die ne gen maanden geleden te Londen de instelling van een voorloopigen be heersraad verhinderden en sinds dien niets gedaan hebben om de in stelling te bevorderen. Zoo gaan volgens de Telexverslagen de dis cussies voort, maar het is waar, nieuwe werelden worden alleen maar moeizaam geboren. rvE Fransche verkiezingen hadden ■Lrin 574 van de 618 districten tot uitslag, dat de communisten 168 zetels hadden veroverd de MRP 160 zetels, socialisten 93, republikein- sche vryheidsparty en andere con servatieve en gematigde groepen 73, radicalen en verbonden groepen 59", Gaullistische urie 9, Algerynsche beweging 5 en Algerijnsche onafhan keiykheidspartij 7 zetels. TBUMAN heeft verklaard, dat de buitenlandsche politiek van de V.S. ongewijzigd biyft. In de re geering zal door den president geen verandering worden aangebracht. TYE Bilt heeft gisterenmiddag '11 aardbeving geconstateerd op 9500 km afstand in W.-Z.W. rich ting, d.i. Zuid Amerika, Spoedig troepen naar Nedan j en Padang DegOimeil TYE besprekingen te Cheribon rijn Maandagmiddag om drie uur begonnen. Vooraf hebben de le den van de Commissie-Generaal gelegenheid gekregen informeele besprekingen te houden met In donesische afgevaardigden. Intusschen hebben de stichtingen Indië in Nood en Rykseenheid pro- testtelegrammen gezonden aan den minister-president, waarin zy van hun verontwaardiging kennis geven over de gepubliceerde Ned. voor stellen. De telegrammen gewagen zelfs van schending van de Grond wet. Het feit der onderhandelingen heeft er blykbaar toe geleld, dat de verbinding tusschen Java en Madoera weer hersteld is en de Te Putte (B.) vond een herden king plaats van de slachtoffers in de concentratiekampen. Des morgens om 10 uur werd 'n plechtige H. Mis opgedragen voor de zielerust dei' gevallenen. In den namiddag had de onthul ling plaats van den gedenksteen, waarop een levensgroot beeld, ge schonken door dhr. Speth, burge meester van Kapellen. Op den ge denksteen zelf stonden de namen der gevallenen: Z.E. heer M. Mer- cier, onderpastoor der parochie, wed. L. Trimpe-Kostermans, A. Dingemans, F. Hotag, A. Swiime, C. Swtone en F. Wouters, allen TN Breda werd Zondagmiddag om streeks 2 uur ingebroken by de fa. Piederiet, juwelier, op het van Coothpleiix.De daders zijn bijzon der geraffineerd te werk gegaan. Daar geen sporen "an inbraak ge vonden werden, neemt men aan, dat de inbrekers zich met een loo- per toegang hebben verschaft tot den winkel, zy zyn daartoe der. win kei van de straatzijde binnengegaan en daar de familie Piederiet uitste- dig was, hebben zy rustig liun gang kunnen gaan. Door de blinden voor de ramen, vielen zU boverdien aan Zoiidagmiddagwandelaars niet op. De dieven hebben vervolgens al 't goud uit den winkel bij elkaar ge- DIJ Moskou is de bouw van het eerste Sovjetrussische lucht schip voltooid. Het is 48 m lavg en 15 m hoog, kan 10—12 passagiers vervoeren en een gemiddelde snel heid van 100 km halen. SAMENSTELLING BROOD samenstelling vatv het brood zal volgens de laatste berichten eerst over enkele weken, in Breda zegt uien tegen 20 Nov.. beter wor- PEN instituut voor Ned.-Ameri- kaanschc industrieele samen werking is In oprichting teneinde de Ainerikaansehc producenten te interesseeren. voor Nederlandsche industrie en wel op basis van een aandeelen-minderheldsparticipatie In Amerika is reeds contact gekre gen met groote bankinstellingen. Het doel is in beginsel niet alleen om in Nederland 'nieuwe of be staande industrieën met behulp van flnatcieelen en technischen bij stand der Amerikaansche in dustrieën op te richten en/of te verbeteren, doch ook om de oprich ting van filialen, nevenbeciryven, enz. van bestaande Nederlandsche industrieën, in Amerika te bevorde ren uiteraard voor zoover de Ne derlandsche deviezenvooiTaad zulks toelaat, een en ar,der geheel op ba sis van reciprociteit Zoolang het instituut nog niet over eigen kantoorruimte beschikt is het gevestigd in het hoofdkantoor' van de Ned. Handelmaatschappy, sleept en wel een zeer groot aantal (260) gouden ringen, hangers, oor bellen, gouden kruisjes, broches, manehetknoopen, kettinkjes, enz. Nadat rij alles wat van hun gading was, hadden verzameld, doorzoch ten rii het lieele huis en vonden den sleutel van de brandkast. Een partij sloop- cn fijn-goud werd hieruit out vreemd alsmede een bedrag aan contanten ter waarde van ca. 9000 gid. Tenslotte liebbeu de inbrekers hun werk voltooid door do telefoon- en lichtinstallatie onklaar te ma ken. De diefstal wordt op een waarde van ongeveer f 25.000 geschat. De commissaris van politie te Breda verzoekt allen die inlichtin gen kunnen geven over dezen dief stal of hen die Zondagmiddag om streeks twee uur iemand den win kel hebben zien binnengaan, zich te melden aan het hoofdbureau van politie. Veemarktstraat, Breda. omgekomen in Duitsehe concen tratiekampen. Verder de namen van hen, die vielen op het veld van eer in de Meidagen van 1940. De meer dan een kilometer lange stoet schaarde zich op de markt (thans Mercierplein. naar order pastoor Mercier) voor de vernielde kerk, waar het monument is ge plaatst. Onder de aanwezigen troffen we verschillende militaire en burger lijke autoriteiten aan. o.a. dhr. God- dia, minister van Oorlog, dhr. Speth burgemeester van. Kapellen, dhr. Graaf Moretus, burgemeester van Stabroek, diverse leden van het ge heime leger en burgemeester Diet- vorst van Ned. Putte. Nadat door minister Goddin en anderen het woord was gevoerd en de diverse harmonieën het volks lied en den doodenmarsch hadden gespeeld, volgde de onthulling van. het monument, door minister God din. waarna een minuut stilte in acht werd genomen en met een bloemenhulde de plechtigheid werd gesloten. Des avonds had er een fakkel optocht plaats, waarbij enkele straatnamen werden veranderd naar de namen der politieke geval lenen. De gansche dag was georganiseerd door de plaatselijke afdeellng der A.S., Belgische geheime leger, waar van leden in October 1944 met de Canadeezen samen Nederland bin nen rukten om Z.W. Brabant te be vrijden. Ned. marine geen Indonesische vaar tuigen meer aanhoudt. Op 6umatra hebben de Neder landers thans officieel het com mando van de Britten overgenomen te Palembang, terwyi over de ver vanging van Britsche troepen te Medan en Padang deze week zal worden onderhandeld. BEWAKING- IN HEI KWADRAATI f\NZE correspondent in Ba- tavia vertelt van de zon derlinge situatie, welke aldaar ontstond, toen Soedirman, op perbevelhebber van dc TRI, al daar met een volledige lijf wacht verscheen en deze mee nam naar zijn hotel. Zoo ziet men thans, aldus schreef hij in een brief van de vorige week, voor het voorma lige Hotel Shutte-Raaff, waar de „luitenant-generaal" en zyn adviseurs, hun intrek genomen hebben, een gewapenden TRI- soldaat cp post staan, die zijn generaal bewaakt en op zijn beurt weer bewaakt wordt door twee soldaten ran de Militaire Politie, terwijl op korten af stand Br.-lndische soldaten staan, die blijkbaar ook een oogje in het zeil moeten houden. Verder staat nog een Indone sisch agent van de Civiele Po litie het verkeer te regelen. Een aardig beeld van den zonder lingen toestand in Indonesië. JN Frankryk zal begin Februari de tabak van den bon gaan. Er wordt voor een groot aeel inland- sche tabak gebruikt. Tot nu toe wer den 8 pakjes sigaretten van 20 st. per maand verstrekt. lyfET ingang van 1 Jan. a.s. zul- len de navolgende postzegels bulten gebruik worden gesteld en hun waarde voor de frankeering verliezen Zomerpostzegels 1941 i. d. fran- keerwaarde van 1.5, 2.5, 4, 5 en 7.5 cent: weldadigheidszegels (van het kind) 1941 in dezelfde waarden; weldadigheidszegels (van het kind) 1945 to de waarde van 1.5, 2.5. 5. 7.5 en 12.5; bijzondere postzegels „Hei-rijzend Nederland" van 7.5. ct. Tegen (e zware sociale lasten protesteeren en onjuiste prijzenpolitiek rpE Den Haag hielden de gezamen. lyke middenstandsbonden Maandag een vergadering, tydens welke de heer J. Be.kker, directeur van de R.K. Middenstandsvereeni- ging in het bisdom Haarlem niet slechts protesteerde tegen de vele lasten, die den middenstand wor den opgelegd, maar ook tegen de wijze, waarop de pryzencontrole ™len eerst de verraden nTv., vySraa^, te'XSS ww n,üude samenstelling vei'- I (telf. 38000). In het bestuur hebben moeten VrmvlAn Vdp ftVDW I An rXV 4- 4 i-nn twn TiJt kiel worden. consnmeeien dus! Nog even I o.a. zitting mr. M. Steenberghe en mr. B. van Spaandonck te Tilburg ÜEN large rol van oerouwvolle zondaars passeerde op dezen troosteloozen Maandagmorgen het groene hekje van den Bredaschen politierechter. En met een ijzeren nauwgezetheid deelde de president vermaningen uit en schonk straf fen om beterswil. Tot dan de naam Jan Uil werd afgeroepen, met het huiveringwekkende achtervoegsel „gedetineerd". De deur ging open en Jan. Uil kwam binnen. Een ze kere conventie betrachtend dat hij nu bij „betere lui" kwam, liet hij zyn voetbedekking buiten staan. Het kraakschoone mosterdpakje, dat de garderobe van den gevangene uitmaakt, zat om zyn leden, als had hy het al jaren gedragen. Er zyn nu eenmaal menschen, wien. alles staat. Voor de balie welke den verdachte van de Edelachtbaren scheidde, bracht Jan Uil zijn hand naar zijn voorhoofd als een ouden Atjehstrijder. De publieke tribime grinnikte en bekl. fcrabde eens ln zijn steil overeind staande haren en luisterde nauwgezet, naar wat de officier van Justitie al zoo over hem te zeggen had. Het kwam er op neer, dat hij zich aan landloo- pery had schuldig gemaakt. „Waar moet dat met jou naar toe, jon ger.?" vroeg de politierechter va- derlyk. En prompt zei verdachte: „Naar Veenhuizen, meneer, voor twee jaar astublieft." Er steeg een onderdrukt geloei op van de pu blieke tribune. „Je hebt er anders al zeven jaar gezeten. Is het daar zoo goed?" vroeg de politierechter. „Best mijnheer, kaasje, kaasje." De politierechter schudde zyn hoofd eens. maar Jan Uii kreeg z'n zin, met dien verstande, dat hy lla jaar naar Veenhuizen mag, zoo dat hy in Mei 1948, als de lente weer in het land komt. weer vrij gelaten wordt. Hij dankte pleizlerig gestemd den rechter. wordt uitgevoerd, meer in het bij zonder tegen die in Den Haag. Spr. noemde die controle kleinzielig cn ondeskundig, terwyi de voorlichting van het publiek niet objectief zou zyn, waardoor het tegen den mid denstand in het harras wordt ge jaagd. De heer Bakker protesteer de er tegen, dat de middenstand nog niet is ingeschakeld by de prijsvorming en brak een lans voor het stellen van het doorsneebedryf als uitgangspurt voor de prijsvor ming, terwijl nu het efficiënt wer kende bedrijf uitgangspunt is. Aan een redelyke winstmarge mag niet getornd worden. Tenslotte nain de vergadering een motie aan, waarin, geprotesteerd wordt tegen de wijze der tot stand- koming van maatregelen tot verla ging der winstmarges, tegen de Duitsehe manier, waarop de con trole wordt uitgeoefend, tegen de jacht raar processen-verbaal, te gen ondeskundig vaststellen van prijzen, tegen ondeskundige verbali santen en tegen tendentieuse voor lichting van het publiek om ten slotte medezeggingschap te vragen by het vaststellen en uitvoeren van middenstandsvraagstukkcr. Heden zon onder 16.54 u., maan onder 12 u., Woensdag zon op 7.55 uur, maan op 20.30 uur. Weersverwachting tot Dins dagavond: Geleidelijk loene- meude wind tusschen W. en Z. W. In den ochtend op vele plaatsen nevel of mist, overi gens meest zwaar bewolkt mei hier en daar eenigen lichteu re gen. Weinig verandering in temperatuur.

de Stem | 1946 | | pagina 1