*9 urlijk REGEERING over haar BELEID W, D istributienieuwtjeS agd. ters Militairen, Jlrijf vecht voor veilig verkeer KEMSEKE K NU )P£M GOES. J-w letters en ze dan 56-0 Tweede Kamer krijgt antwoord D e netto-schuld is toegenomen van Soekarno niet meer „de booze man" Rauter naar Rotterdam overgebracht Een „Ned. Indonesische Unie' Jansen en Hamer - vrijgesproken Einde van de valsche stembiljetten=attaire RVERIJ EN TAM te HOOR» ery: ^wigie werkkring ÜM 39—OO ingconsulenten ;hestraat 22 3NS Vraagt tarief nuwkeurlge giet. !l worden VAK- zijn nauwkeurig n zonder model ïlp van specie» licht en ruim te komen, n* ileiding te heó- iiyk solliciteren 40 N ENDING TWEEDE JAARGANG No. 613 Comm. V Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS; C. J. VAN HOOTEGEM; a. E. LANGENHORST; Mr. Dr A. J. J. M. MES; Mr. H, B. L. DE RECHTER. Verschijnt eiken werkdag - Abonnementsprijs t (bij vooruitbetaling) 8.38 p. kwartaal; per post 4.10; p. week (bij niet-postbestell.) 0.26; Losse nummers 6 cent - Postrekening 278.841 Voor God. Koninrgtn en Vaaerland VRIJDAG 8 NOVEMBER 1946 UITGAVE: STICHTING „DE S T E M" D recteur: J. A H. M VAN SCHÏJNDEL; Hoofdredacteur: J. J. H A. BRUNA; Algem. Zeeuwsch-redacteur: W GROFFEN Vlissingen; Zeeuwsch-Vlaanderen: Bureau Hulst, Dubbele Poort 7, tel. 102; Red.: J. v. d. BROEK. Bijbureau Oostburg, Nleuwstr. 23. tel. 35; Z.-Eilanden Bur. Goes. Westsingel 75, tel. 2236. Red. N. J. KARHOF Strijd tegen den zwarten handel. - materieele oorlogsschade op komst, slachtoffers van het verzet wordt Wet op Aan gedacht. In de Memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer betreffende het alge meen Regeeringsbeleid heeft de Regeering ver schillende zeer belangwekkende kwesties aan geroerd. Algemeene kabinctspolitiek. r)E REGEERING meent dat vol- doende gegevens omtrent de Londensche periode beschikbaar zijn. Zou de Kamer zelf behoefte gevoelen aan meer wetenschap dan noodig is ter beoordeeling van het beleid van het thans zittende ka binet en daartoe een parlementaire enquête willen instellen, dat zal de regeering aan het welslagen van de ze enquête medewerking veïleenen. Over de gedragingen van den eer sten minister-president in Londen, jhr. mr. de Geer deelt de regeering mee, dat een gerechtelijk onderzoek naar de gedragingen van dezer staatsman loopende is. Als dit on derzoek zal zijn afgesloten, kan na der worden overwogen of t a.v. den heer de Geer toepassing dient te worden gegeven aan de wet inzake de zuivering van de Nederlandsche ridderorden. De financieele toestand. Tyjet de thans bereikte bezuiniging is slechts een eerste begin ge maakt. Met kracht zal er naai- wor den gestreefd om tot verdere dras tische verlaging van de uitgaven van den buitengewonen dienst te geraken. Met voldoening kan wor den geconstateerd, dat waarschijn lijk In den loop van 1947 de ach terstand in de rijksadministratie ge heel zal zijn ingehaald. Een interdepartementale cmmls- sie is Ingesteld, welke tot taak heeft te adviseeren over de verschillende vraagstukken, welke verband hou den met de noodzakelijk geachte in grijpende inkrimping van het rijks personeel, en die maatregelen voor te stellen, welke noodig zijn om de afvloeiing op zoo doelmatig moge lijke wijze te doen plaats hebben. De kosten der ontworpen nood voorziening voor ouden van dagen zullen, afgezien van de kosten der administratie, vermoedelijk in de orde van grootte van f 150 mii- lioen per jaar liggen. Dat in verschillende onderdeelen van het regeeringsapparaat gedu rende het eerste halfjaar na de be vrijding met 'een te groote royali teit is gewerkt, wordt niet betwist. Veel van hetgeen op dit oogenblik voor te groote royaliteit wordt aan gezien behoorde echter in de om standigheden van 1945 tot een on weerstaanbaar uitvloeisel van de denkbeelden en omstandigheden van dien tijd en was tot op zekere hoog te voorwaarde om noodzakelijke psychologische resultaten te berei ken. die op zich zelf ten volle ver antwoord waren. Toegenomen Staatsschuld. van f 21 5 milliard per 30 Juni 194d tot f 22.1 milliard volgens de laatst bekende gegevens. Het uitgavenpeil der gemeenten vertoont m het algemeen nog steeds neiging tot stijgen. Van regeerings- wege wordt zoo krachtig mogelijken aandrang uitgeoefend, dat de ge meentelijke uitgaven zich beperken tot wat strikt verantwoord is. Iu afwachting van de komende herziening der finaneieele verhou ding iusschen rijk en gemeenten is de regeering voornemers den gemeenten de behnlzame hand te bieden bij het overbruggen der te korten. De toestand der provinciale fi- 'nanciën, hoewel evenmin florissant; kan over het algemeen aanzienlijk gunstiger worden genoemd. Geen zwarte winsten meer. J)e regeering meent, dat het voor <le bestrijding van den zwar ten handel bevorderlijk kan zijll Z~5"ïïlcre voorziening van met, name die goederen tot stand tel brengen, die geliefkoosde objecten] voor hel maken van zwarte winsten. Maatregelen, daarop be trekking hebbend, zijn in voor bereiding. Hoezeer de minister van Finan ciën een vergrooting van de bespa ringen ook noodzakelijk acht heeft hij tot nog toe van het inzetten van grootscheepsche spaarcampagnes af gezien. Het denkbeeld om in het ka der van zulk een campagne over te gaan tot de uitgifte van „Savings- bonds" naar Amerikaansch voor beeld, is bij den minister in goede aarde gevallen. GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO oooooooooooooooooooooc Het ligt in de bedoeling van den minister van Financiën, voor te stellen om met de verlaging van de vennootschapsbelasting minder ver te gaan dan hij aanvankelijk heeft gewild en de verlaging bo vendien een jaar later te doen ingaan. Wijziging muntwaarde? TT et brengen van eenige verande- ring in de waarde van de munt eenheid, indien daardoor de moei lijkheden waarmede ons land te kampen heeft, uit den weg geruimd kunnen worden, achtte minister Lieftinck niet verwerpelijk. Maar hij meent, dat de moeilijk heden, door een wijziging van de waarde van de munt in de eere of andere richting onder de hui dige nationale en internationale omstandigheden Weinig rader tot een oplossing zouden worden ge bracht. Grondwetswijziging. TMaar het oordeel der regeering zal bij de voorbereiding van een breed opgezette grondwetsherzie- ring (waarvoor een commissie zal ingesteld worden) ook moeten wor den nagegaan, in hoeverre de thans In onze grondwet opgenomen grond rechten, aanvulling behoeven, in1 dien zin, dat bijv. ook de sociale; rechten in de grondwet worden ver ankerd. Daarnaast Vraagt, het groo, *e vraagstuk der structuur van hef Koninklijk de volle aandacht- De huwende ambtenaar. dienst voor het nationale plan aan te tasten. Een ontwerp van wet ls aan de colleges van Gedeputerde Staten toegezonden om hun oor deel daarover te vernemen. Een nieuwe samenstelling van de legercommissie en de vlootcommis- sle kan binnenkort verwacht wor den. Sovjet-Unie en Spanje. Tv at Nederland ook maar êeniger- mate als kampioen voor een of andere groep van groote mogendhe den zou optreden, kan rustig naar 't rijk der fabelen worden verwezen, zoo wordt ln.de M. v. A. gezegd. Ongetwijfeld moet Nederland de Sovj.-politiek zooveel mogelijk trach ten te begrijpen en moet het alles vermijden wat de tegenstellingen noodeloos zou verscherpen. Wil echter deze poging vrucht afwerpen, dan moet een dusda nige geesteshouding aan beide zij den bestaSn, benadrukte de Re geering. Zoo spa «lig ais daartoe voidoeif- de troepen beschikbaar zullen zijn, stelt de regeering zich voor om aan de bezetting van 'n bepaalde zone in Duitschland mede te werken. Aangezien het Spaansche vraag, stnk nog steeds een onderwerp van onderzoek door de Vereenig- de Naties uitmaakt, is de regee ring niet voornemens, zelfstan dig de diplomatieke betrekkingen met de huidige Spaansche regee ring te verbreken. Of zij dit in verband met het op treden der Vereenigde Naties zal doen, zal afhangen van de conclu sies waartoe de behandeling van 't vraagstuk de Vereenigde Naties zal lelden. (Vervolg* op pag. 2). TWEE LITER PETROLEUM. Gedurende het tijdvak van II No vember tot en met 21 December a. s. geven de bonnen 47-5 en 48-5 al gemeen recht op het koopen van 2 liter petroleum. TJAUTER is eenige dagen geleden overgebracht naar het Huis van Bewaring te Rotterdam. Dit betee- kent evenwel niet, dat zijn zaak ook te Rotterdam zal worden berecht. De overbrenging is slechts een voor zorgsmaatregel, in verband met de zelfmoordneigingen, die vele leiders ziin .laatste souper! Ik vast zoo lang uit den tijd van het nazi-regiem aan den dag leggen. Men acht het gemakkelijker in het Huis van Be waring te Rotterdam controle uit te oefenen, dan in de cellenbarakken waar hij tot nutoe opgeborgen was. totdat Br.-Indië zijn onafhankelijk heid zal verkregen hebben, zei deze Bengaal. Dat ziet er maar slecht voor hem uit! Gcede vrienden zorgden er- voor, dat hU voor zijn „kuur" zijn buik nog eens goed kon voleten. Geschilpunt over Kroon positie nog niet opgelost 11 Nov. conferentie in Choribon DELGIE zal zijn eischcn t.a.v. Duitschland pas bekend maken als de groote mogendheden de pro cedure hebben bepaald, welke 'ge volgd zal worden bij 't definitief op steden van de vredesvoorwaarden voor Duitschland. /ANZE correspondent te Batavia seinde ons, dat de nieuwe staatkundige figuur in Indië zal heeten „Ned. Indonesische Unie" Het geschilpunt over de positie van de Kroon is nog steeds niet opgelost. Zooals onze correspondent een paar dagen geleden rêeds berichtte, was het de bedoeling, dat de hee- ren Prof Schermerhorn en Max van Poll 12 Nov. naar Nederland zouden komen, indien dan tenmin ste de basisovereenkomst gèteekend zou zijn. De bedoeling van dat be zoek was dart om persoonlijk con tact met de Regeering op te ne men en de politieke partijen en de Kamerfractie in te lichten. Deze reis van Schermerhorn en van Poll zal echter denkelijk op Legorvooriiohtingsdionst voort aotle JJot ligt niet in het voornemen der regeering, de positie v. d. rijks- \/f ILITAIRE CHAUFFEURS ge- nieten bü het publiek de repu tatie van gemotoriseerde moorde naars. De schuld hiervan ligt bij degenen, die door gebrek aan ver antwoordelijkheidsbesef hun mede- menschen in gevaar brengen en een onverdiende blaam werpen op de prestaties van hun kameraden. De ze woorden van den Luitenant-Ge neraal, Chef van den Generalen Staf Mr. H. J. Kruis, treffen we aan in een folder, welke in het ka der van actie voor Veilig Verkeer door den Legervoorlichtingsdienst aan iederen legerchauffeur wordt uitgereikt. Dit is duidelijke taal, recht op den man af en er is geen woord teveel lu gezegd. We kernen ze allemaal de onverantwoordelijke legerchauf- Laatste groet aan de wapen makkers. Generaal Andera in gezelschap van Kol. Tappin van het Engelsche leger brengt oen laatste bezoek aan het Britsche kerkhof nabij Monte Cassino, voor dat hjj naar Engeland gaat. feurs. Onbesuisde jongemannen, die er dolzinnig plezier in hebben uit de jeep te halen wat er in zit en als razende rolands langs den weg gieren. Bestuurders van transport wagens, die maximum snelheid niet ln hun woordenboek hebben staan. Statistieken spreken dan ook een sombere taal. Thans heeft ook het leger den strijd aangebonden tegen de onver antwoordelijke elementen. De leger voorlichtingsdienst heeft een affiche ontworpen, dat buitengewoon, ge slaagd genoemd mag worden. Op 'n dof-groenen achtergrond zien we fi gebavenden legerwagen en een ge troffen voetganger in fel rood bui telt als het ware de plaat uit. Een paar sobere gegevens met sugges tieve werking. Slagzinnen als „Mi litairen vecht voor veilig verkeer en ..Vecht voor Uw eer" completeeren het geheel. Een vignet waarin de zelfde gegevens verwerkt zijn is be stemd voor de auto's. TVit Ls de juiste weg, die moet lel— den naar herstel van het ver antwoordelijkheidsgevoel van, de chauffeurs en waardoor het moge lijk zal zijn dat de ongunstige repu tatie 'verandert in een gunstige. Een dezer dagen sprak het hoofd van den Wereldomroep, de heer Siuizer over dit onderwerp voor de radio en verkordigde, dat de eeni ge oplossing zou zijn liet technLsch beperken van de snelheden der le gerwagens. Dus eenvoudig weg het den chauffeurs onmogelijk maken sneller dan een bepaald aar. tal km. per uur té rijden. De vraag is dan echter uiteraard of niet elk opvoedende element voidt uitgeschakeld. Het Nederland sche leger kal'een leger moeten wor. den, waarvan iedere soldaat ver antwoordelijkheidsgevoel bezit. Wanneer de actie voor Veilig Ver keer dit resultaat zal bereiken, daalt niet alleen het aantal onge vallen, maar stijgt ook de klacht van ons leger. 12 Nov. niet doorgaan, hetgeen alleen kan beteekenen. dat op korten termijn geen overbrugging van de kloof over de Kroonpositie te verwachten is. Tntusschen zijn de plannen voor de definitieve plenaire zitting van de Nederlandsche en de Indo nesische delegaties, onder voor zitterschap van Lord Kiilearn, te Cberibon in de laatste vier en twintig uur aanzienlijk gevorderd Men verwacht, dat de bijeenkomst op Maandag 11 November zal plaats hebben. Lord Kiilearn heeft zich in prin cipe reeds bereid verklaard aldaar aanwezig te zijn. In republikein- sche klingen is men er van over tuigd, dat de republikeinsche mi nister van Binnenlandsche Zaken, die uit Batavia naar Djokjakarta s gegaan, den bodem aldaar vol doende zal bereid hebben voor de* zeer belangrijke beslissing, die het republikeinsche kabinet in zijn zit tingen van heden en Zaterdag v-l nemen. Deze kabinetszittingen zul len door Soekarno en Hatta wor den bijgewoond. rpe Palembang is het vierde con- tingent Nederlandsche troepen bestaande uit stoottroepen met hulpwagens aangekomen. Er heb ben zich geen incidenten voorge daan. rpE BRED. RECHTBANK deed Donderdag uitspraak tegen de Tilburgenaren C. Jansen en A. Ha mer, die bij de in Mei gehouden Tweede Kamerverkiezingen valsche stembiljetten zouden hebben ge bruikt. Eerstgenoemde "werd. zoo als men zich herinneren zal, eenige maanden geleden ->p vermoeden, dat hij iets van de verblijfplaats van den tpen voortv ichtigen Arnold Meyer afwist, door eenige eigen machtig optredende ..rechercheurs" wederrechtelijk van zijn vrijheid be. roofd. Daarvoor heeft nadien de hulprechercheur Kief terecht ge staan. De rechtbank sprak de beide ver dachten Jansen en Hamer Donder dag van het tijlastegelegde vrij. Heden zon onder 17.1 nur en maan ondeh 6.14 uur. Zaterdag zon op 7.48 uur, maan p 17.20 uur. WeersverwachtingHalf tot zwaar bewolkt niet plaatse lijk regenbuien. Vooral in het Noorden en Westen van het land krachtige, aan de kust harde wind uit Noordelijke richtingen. Hoogcre temperatuur dan gis teren.

de Stem | 1946 | | pagina 1