TRUHAN voor grooio moeilijkheden Rechtvaardige en reedlijke verlangens Commissie-Generaal en Soekarno naar Cheribon? Democraten kregen klappen Comm. Partij voerde actie tegen Mgr. Stepinac Groote Vier schoten Weinig op Uitdrijving van Duit- schers zou onverant woord zijn Voorstel van Sjahrir NIEUWE BONNEN Appelen voor de grooten, bananen voor de kleintjes Herrie in de „Radfo-keuken TWEEDE JAARGANG No. 612 Comm v Toezicht: A. E. J„ AEïlNOUDTS C. J. VAN HOOTEGEM; A E LANGENUORST; Mr Dt A. J J U MES: Mr E B. L Ot RECHTEB Verschijnt elkeo werkdag. - AbonnementsprU» s (bij vooruitbetaling) t 1.31 P kwartaal; oer post to; p week (bO nlet-postbesKll.) Losse nummers S cent. Postrekening 218 Voor God, Koningin en Vaaerland DONDERDAG 7 NOVEMBER 1946 UITGAVE: STICHTING DE. STEM" Directeur J A H M VAN SCH1JNDBL Hoofdredacteur J J II A BIUIN'A vlgera. Zeeuw sen-redacteur; W C%ROFFEN lisstngen Zeeuv/ach Vlaanderen Bureau Hulst. Dubbele poon 7 tel 105 Red J v d BROEK. BIJ bureau Oostburg, Nieuws» 23. tel 35. -Eilanden Bur. Goej Westsingei 75 tel 2236 Red N J IC AR HOF Opvallend groote overwinning der republi keinen bij Amerikaansche verkiezingen ■yEELZEGGF.ND is de groote republikeinsche overwinning bü de in Vereenigde Staten gehouden verkiezingen voor het Huis van Afgevaardigden, van den Senaat alsmede voor de gouverneursfunc-" ties. De democratische partij is in het congres uit de macht ontzet door den volkswil, welke in kracht van uitdrukking slechts geëeve- tiaard werd door het massale ste mmenaantal. dat veertien jaar gele. den wijlen President Koosevelt en zijn „New Deal" naar voren schoof. |")e meest spectaculaire winst werd behaald door Thomas E. De wey, die met een record-meerder heid van een half millioen stem men tot gouverneur van den staat New-York werd herkozen. Hij heeft thans weer de leiding bij de repu- blikeinsche candidatuur voor de presidentsverkiezingen in 1948. De wey werd twee jaar geleden door Roosevelt verslagen. In de Zuidelijke staten handhaaf den de democraten hun posities. De stand der verkiezingen voor het Huis van Afgevaardigden is op het oogenblik: Republikeeinen 235 zetels, demo craten 180 zetels, American Labour 1 zetel; nog niet bekend: 19 zetels Voor den Sen-at luidt de stand vooralsnog: republikeinen 51 zetels, democraten 42 zetels; nog niet be kend: 3 zetels. Gouverneurs: republikeinen 19, democraten 8. JAe verkiezingen in Amerika, die na een 14-.1arige periode van overheersching door de Democraten de meer conservatieve en isolatio nistische Republikeinen aan de macht brachten, hebben vooralsnog in hoofdzaak „blnnenlandsche" be- teekenis. De Democratische President Tru man blijft, als er niets bizonders gebeurt, nog twee jaar op zjjn zetel en hij zal zijn ministers en hoofd ambtenaren kunnen handhaven. Het is echter duidelijk, dat hij met zijn wetgeving nu meer nog dan JJE INHOUD van een geheim rond schrijven, door de Joegoslavische Partij onmiddellijk na de aanhou ding van Mgr. Stepinac gezonden aan alle cellen van de party, werd uit zeer goede Kroatische bron aan een ClP-correspondent medege deeld. Volgens dit rondschrijven waren alle fabrieks- en wiik-comité's der Vakvereeniglngen. alle sportveree- niglngen of welke andere organisa ties ook, verplicht, onmiddellijk een vergadering te beleggen, waarop 'n lid. dat te voren aangewezen was, moest voorstellen, een telegram te zenden aan den President van het Hooger Gerechtshof te Zagreb, waar in verklaard werd. dat het volk en de vergadering der organisaties de misdaden van Mgr. Stepinac veroor deelen, en vragen, een strenge en zware straf toe te passen. De tekst van dit telegram was ook te voren opgesteld. Veel van deze telegrammen be reikten inderdaad het Hooger Ge rechtshof te Zagreb en werden door de Joegoslavische ners uitvoerig ge. wT^e,St?rlefrcl met h<=t doel, heel l^Ü?L V ,n7V'e"lnemen aa" de verantwoordelijkheid vau het Tito- ÏÏSSJSm tessn°ver geheel de be schaafde wereld. Hiertegenover staat echter het feit, dat alle katholieke kerken en vooral de kathedraal van Zagreb gedurende het proces en na de ver oordeeling. overstroomd werden door geloovigen, die voor den Aartsbis schop kwamen bidden,, zoodat de overheid tenslotte samenscholingen van meer dan vyf personen vóór de kerken verbood. lieden zon onder 17,3 uur en maan onder 4.48 uur. Vrijdag 'on op 7.48 uur en maan op 1» 57 uur. Weersvcrwacdting: Hier en daar nevel of mist. Overigens waar bewolkt met later plaat'- seluk opklaringen oZlWW' WCÜ1'S »ls vandaag""06 temperataul' DEWEY, die een spectaculaire winst maakte. vroeger moet schipperen, om er een meerderheid voor in de volksver tegenwoordiging te krijgen. De „geleidt; economie" maakt rpg minder goede kansen dan ze den laatsten ty'd reeds had en verwacht kan worden, dat de kapitalistische economie terrein zal herwinnen. Maar ook op het. gebied van de buttenlandsehe politiek kunnen de gevolgen niet ultbiyven. De President zal nog meer onder pressie gezet worden, om tegenover de Sovjet-Unie en de door haar „beschermde" lauden een strakke politiek te voeren. De liefde voor de Uno is by de Republikeinen ook niet zoo erg warm, al behoeven we geen volsla gen isolationisme té vreezen zooals na den voriger» wereldoorlog. Amerika's invloed op den gang van zaken ls enoru gestegen na den tweeden wereldoorlog. Wat daar ge beurt op politiek gbied, is dan ook zoo veel belangryker voor de we reld dan het vroeger reeds was. fPIJDENS hun byeenitomst hebben de vier ministers van Buiten- landsche Zaken te Lake Success het onderzoek van de strydpunten ln het Italiaansche vredesverdrag vol tooid. Slechts over de volgende drie pun ten werd overeenstemming bereikt: 1. Bevin trok zijn te Parijs geuite bezwaren tegen het putten van Ita liaansche herstelbetalingen uit de loopende- productie in. 2. Molotof verklaarde zich in ver band met Bevin's gebaar bereid zijn vroegere bezwaren tegen het nemen van maatregelen om Duitsch bezit in Italië uit het land te halen in te trekken. 3. Litterair bezit van Italië zal niet onder herstelbetalingen val len. TAe uiteindeiyke zienswijze van Italië en Joegoslavië over de ge. sehilpunteh vandaag aan de 4 minis ters van Buitenlandsche Zaken wor den voorgelegd. De wenschen van Italië behelzen o.a.: Opneming van Parenzo en Pola in den vrijstaat Triëst en in trekking van het door de ministers van Buitenlandsche Zaken geno men besluit, volgens hetwelk Italië gedwongen wordt af te zien van zijn souvereiniteit over zijn koloniën, zelfs voordat uiteindelyk óver haar lot beslist is. Men verwacht algemeen, dat Joe. go-Slavië minder toegeefiyk zal zijn dan aan het eind van de Pa- rijsche conferentie. ■jyriNISTER BEEL heeft gisteren voor de radio onze eischen met betrekking tot Duitschland toege licht. Hij heeft er o.m. nog den na druk op gelegd, dat verdrijving van de Duitsche bevolking uit een eenigsrins groot gebied volstrekt on mogeiyk is. De regeering acht het uit moreel oogpunt volkomen onverantwoord honderdduizenden Duitschers van hun haardsteden te verdrijven, het geen de heerschende ellende nog meer zou vergrootcn. De regeering acht de aanspraken op de productie van een zestal Duit sche koler.münen en daarnaast op een zevental onontgonnen kolencon. cessies dermate redelijk, dat zy vertrouwt, dat die ten volle zullen worden ingewilligd. Als wij echter voor het alternatief gesteld zouden worden van: of geen voldoende ko- lenreserves. of voldoende reserves met Duitschers, dan zou het wel eens noodig kunnen zijn het laat ste te kiezen. Maar voorloopig kan de Minister niet aannemen, dat wy voor die vraag gesteld zullen wor den. Na een uiteenzetting over de grenscorrecties betoogde Dr. Beel nog. dat het geheele volk achter de regeering en achter onze dele gatie moet staan, als wy het bui tenland willen overtuigen van de rechtvaardigheid en de redelykheid onzer verlangens. Van haar kant zal de regeering er voor zorgen dat de beste en krachtigste delegatie wordt afge vaardigd om onze rechtvaardige wenschen te bepleiten. Nota in studie genomen. |Ve Nederlandsche nota, die te Londen. Washington, Paxys en Moskou is overhandigd, is volgens een woordvoerder van het Britsche ministerie van Buitenlandsche Za ken met welwillendheid door dat ministerie in studie genomen. Verwondering in België. rje publicatie van de Nederland- sche aanspraken op Duitsch gebied heeft te rrussel eenige op schudding verwekt. De afdeeling Buitenlandsche Zaken van den Bel gischen Senaat heeft te kennen ge geven/dat het Nederlandsche plan voor de grenscorrecties was gepu bliceerd zonder voorafgaande over eenkomst met België. Duitsch protest. ALLE, zich momenteel te Batavia bevindende republikeinsche mi nisters gaan Vrydag naar Djokja karta voor een voltallige kabinets zitting met Soekarno, waarin rap port zal worden uitgebracht over hetgeen tydens de Nederlandsch- Indonesische besprekingen is be reikt. Sjahrir zal op deze kabincts- zitting voorstellen om te Cheribon een bijeenkomst te houden van de Commissie-Generaal en de Indo nesische delegatie, waarbij Soe karno en vice-president Hatta deel zouden uitmaken van de In donesische delegatie. Tn kringen, die in zeer nauwe be- trekking staan tot de Commissie- Generaal wordt de meening uitge sproken, dat de langzame voortgang van de onderhandelingen geen re den tot pessimisme behoeft te zyn. Men neemt aan, dat het as. ver- (Periode 1003 November. BONKAARTEN KA, KB, KC 612. (Strook nummer 2). 471 brood 472 brood 471 boter 472 boter 47—3 boter 47—1 melk 471 vleesch 472 vleesch» 47I algem. 472 algem. 474b res. 474c res. 475b res. 475c res. 476b res. 474 algem. 800 gr. brood 400 gr. brood 125 gr. boter 125 gr. marg. of 100 gram vet. 250 gr. marg. of 200 gram vet. 4 L. melk. 100 gr. vleesch 400 gr. vleesch 200 gr. kaas 100 gr. zelfryzend bakmeel. 1600 gr. brood 800 gr. brood 3 L. melk. 3 L. melk. 100 gr. kaas. 2 Kg. appels of peren. X 57 X 58 BONKAARTEN KD, KE 612. (Strook nummer 2). 481 brood 481 boter 482 botër 481 melk 48—1 vleesch 482 vleesch 48—1 algem. 482 algem, 800 gr. brood 250 gr. boter 125 gr. marg. of 100 gram vet. 12 L. melk. 100 gr. vleesch. 100 gr. vleesch. 100 gr. kaas 100 gr. zelfrijzend bakmeel. 483 algem. 500 gr. bananen 48ID res. 48IE res. 48—2E res. 484 algem. voor-inlevering) 300 gr. brood 250 gr. rijst 300 gr. bloem. 2 Kg. appels of peren. TABAKSKAARTEN ENZ. r 57 i rants, tab. art. v 58 100 gr. choc, en-of suikerwerken 2 rants, tab. art. 100 gr. choc, en-of suikerwerken Voor de week van 17 t.m. 23 Nov. zuilen nog bonnen worden aangewezen voor tabak, suiker, koffie, thee en zoo mogelijk ca caopoeder. De bonnen 483 algem. voor 500 gram bananen moeten uiteriyk op Zaterdag 16 November by een han del. in groenten en-of fruit worden ingeleverd. De aflevering zal ge schieden naar mate de bananen worden aangevoerd. Bovengenoem de bonnen kunnen reeds op Vrijdag 8 Nov. as. worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor vleesch, melk en fruit, waarop eerst Maandag kan worden gekocht Op de bonnen 47—4 en 484 kan men 2 kg. appelen of peren betrek ken by winkeliers ln groenten en- of fruit of bij een markt- of straat handelaar of by een fruitverzend- huis. De fruitbonnen blijven geldig t.m. 7 Dec. By deelneming aan maaltijden van centrale keukens moeten de bonnen 471 en 48l vleesch wor den ingeleverd. De niet aangewezen bonnen van strook 1 kunnen vernietigd worden. GELDIGHEIDSDUUR FRUIT BONNEN 632 EN 132. De bonnen voor 2 kg. appels of peren 632 en 132 algemeen blijven t.m. S3 November a,s, geldig, bluf der Indonesische ministers te Djokjakarta zal bydragen tot vol ledige informatie van die vooraan staande republikeinen, die niet in staat zyn de ontwikkeling te Ba tavia persooniyk te volgen. Men houdt rekening met de mo gelijkheid, dat een meer recht- streeksch contact met de politici uit het binnenland tot het wegne men van bepaalde ;.an die rijde heer schende aarzelingen zal kunnen by. dragen. 'M'a Malino en Pangkalpinang zal een derde byeenkomst op 7 De cember te den Passar worden ge houden, waaraan 75 afgevaardigden uit Celebes, Minahassa, Molukken, Bali, Lombok, Soemba, Soembawa, Timor en N.-Guinea zullen deelne men. ¥Ve regeering van Noord-Rijnland en Westfalen heeft geprotes teerd tegen de Nederlandsche en Belgische aanspraken op Duitsch grondgebied. Zij heeft verklaard, dat de annexaties de betrekkingen van „goede nabuurschap" in gevaar zouden brengen. Er zal een commis sie worden samengesteld teneinde onmiddeliyke stappen bij de Neder- laftdsche en Britsche autoriteiten te doen. /GEÏMPORTEERDE en nog te im- porteereu tweedehandsch auto banden zijn voor paardentractio bestemd. MIDDENSTANDERS PROTESTEEREN, TVE Nederlandsche Moderne Mid- denstandsbond heeft een brief aan den Minister-President en den Ministerraad gezonden, waarin ver zocht wordt de tegenwoordige con trole-methode en prysbepaling van de prijsbeheersching onmiddellijk stop te zetten. De bond vélzet zich tegen het bepalen van den prijs ped centimeter, evenals tegen het vaststellen van uniforme pry- zen voor artikelen van sterk uit- eenloopende kwaliteiten. De eerste officieele foto van 't Zweed- sehe Kroonpriusje Carl Gustaf, den eersten zoon van Prins Gustaaf Adolf en Prinses Sibylla. Prinsje Carl Gus taf, ls zes maanden oud. II PLAATJES in plaats van „ECHTE" muziek TN plaats van de radio-orkesten ten 'n kans te geven. Is den próef- hoort men nu over „Radio tyd van 3 mnd. om - aldus de Nederland" alleen maar gramo- radio-stichting dan wordt er een foonplaten. De bij radio-stiebting keuze gemaakt uit de oude en nleu- in dienst zijnde musici (ongeveer 250) vertikken het namelijk onder nieuwe dirigenten te speler* Er is nog wel een conflict namelijk dat der loonen maar de dirigenten kwestie blijkt toch de meeningsverschillen op de spits te hebben gedreven. Nu heeft wel de Ned. Toofikuu- stenaarsbond zich achter de sta kende musici geschaard, maar het Stichtingsbestuur stelt rich op het standpunt., dat het hier een artistie ke kwestie betreft, waarbij de lei ding niet in handen kan gegeven worden van de N.T.B. of de musici. Men wil de uitzendingen frisch houden en probeeren om de luiste raars iets nieuws te bieden. Daar om heeft men Hugo de Groot, Ma- rinus van 't Woud, Willem Loohoff en Jaap van Glnneken 3 mud. „va- cantie" gegeven om andere dirlgen. we dirigenten. De mimici zijn hel daarmee heelemaal niet eens. 7\j vinden de leiding van de radio-stichting niet competent genoeg om een beslissing te nemen. Bovendien vinden zij hun rechtspositie aan getast. De heer Speet, directeur van den K.R.O. zyn meening over het. conflict, zeggend, sprak an een principieels fout ij Radio Neder land, omdat de oniroepvereeuigiu- gen alleen maar de programma- voorbereiding hebben, terwyi de uitvoering en hiertoe behooreu de musici in handen ligt van het personeel van Radio Nederland De heer Vogt van de A.V.R.O. zag alleen een oplossing indien de regeering spoedig haar voornemens omtrent reorganisatie zal uitvoeren. I

de Stem | 1946 | | pagina 1