De Slag bij Westkapelle Wal een Wonderlijke Wereld Een K.R.O.-avond te Hulst Sladlo-N Vprogram DE VRAAG: „Wat is er met de Radio" dringt te meer om -en afdoend antwoord nu binnen afzienbaren tijd de wet gevende vergadering over dit belangrijke vraagstuk zal heb ben te beraadslagen en te be slissen. Als basis hiervoor geldt de aankondiging in de Troon rede: Polen bieden gedenkplaat aan Waar bloot Dick Malvery VJ November 1944 herdacht JjjKT WEER was grauw en een zware mist hing over zee en land, toen in den nacht van 31 October op 1 November 1944 de Royal Marines Commandos Oostende verlieten en koers zetten naar Walcheren. De manschappen wisten, dat hen een zware taak wachtte: het vrijmakenvan de Schelde cn daarmede van de haven van Antwerpen. Tegen het aanbre ken van den dag kwam het vage silhouet van Westkappel's vuur toren opdagen. Hulp uit de lucht was bij een dergelijke weersgesteldheid onmogelijk, -doch in den rug wist men zich gedekt door talrijke Britsche oorlogsschepen, wo. de War- spite- Spoedig werd het sein ten aanval gegeven, waarop de Landings Craft Tanks hun tal rijke amphibie-landingsvaar- tuigen ontlaadden. Bij het Noordelijk deel van den doorbroken dijk trachtte het 41ste Royal Marines Com mando posities te veroveren, doch ondervond daarbij een DONDERDAG 7 NOV. HILVERSUM I: 7 nieuws, 7.30 orgel, 8 nieuws, 8.15 gram., 1.45 ork., 9.15 morgenwijding, 9.30 arb. vitaminen, 10.35 El. Schumann, 10.50 kleuters, U orgel en zang, 11.45 fam.ber. Indië, 12 Scarlatti-Boccherini, 12.35 Papavers, 13 nieuws, 13.15 ensemble, 13.45 Ben. Gig li, f4 voor de vrouw, 14.20 kamer muziek 15 voor zieken en gezonden, 15.20 reprises, 16.15 film, 17 kaleido- scoop, 17.20 dr. Portielje, 17.35 dansork. l'8 nieuws, 18.15 viool, 18.30 Ned. strijd krachten, 19.05 sport, 19.20 volksmuz., 19.45 RVD, 20.08 echo, 20.15 ork., 21.20 voordracht, 21.50 muziek en zang, 22.20 Skymasters, 22.45 lezing, 23 nieuws, 23.20 plano, 23.45 gram. HILVERSUM n: 7 nieuws, 7.30 mor gengebed, 7.45 gram., 8 nieuws, 8.15 gram., 9.50 zang, 10 fluit, 10.15 mor gendienst, 10.45 piano, 11 Zonnebloem, 11.45 kleuters, 12.03 zang, 12.30 stafmuz. 13 nieuws, 13.15 dansork. 13,45 voor de vrouw, 14 Postillors, 14.40 voor de vrouw, 15 ork., 15.15 strijkkw., 16 bij bel, 16.45 fluit, 17.20 zang, 17.50 rijk overzee, 18 Vedelaars, 18.30 lezing, 18.45 Vedelaars, lö nieuws, 20.05 Brab. pr., 21.45 Don Kozakken, 22 nieuws, 22.15 Act., 22.30 plano, 22.45 Overdenking, 23 gew. muziek. hardnekkigen tegenstand. On der een moordend mitrailleur- vuur wist zij zich in drie groe pen te splitsen, waarvan de eerste uiteindelijk Boude wij ns- kerke kon bevrijden. De tweede groep slaagde er in de scha mele resten van het eens zoo kleurrijke Westkapelle te ver overen, terwijl de overige man schappen naar Domburg op rukten waar zij 's middags om 4 uur Duinwijk bereikten. Na dat de tweede groep zich bij nen haa aangesloten, werd Hl den volgenden nacht na een narden strijd de groote Flens burg-batterij genomen. Den dag daarop werd Domburg en omgeving gezuiverd en een Duitsche tegenaanval in de pan gehakt. Tegelijk met eerstgenoemde landing hadden het 47ste en 48ste Commando een aanval ondernomen op Jiet duingebied ten Zuiden vair Westkapelle, vanwaar zij naar Vlissingen wilden oprukken. Zij ondervon den hier echter een hardnek kigen tegenstand, waardoor de gelederen sterk werden gedeci meerd. Het 41ste Commando werd om deze reden In den nacht van 2 November groo- tendeels naar Westkapelle te ruggeroepen. Met vereende krachten wist men toen een doorbraak te forceeren en e$n weg te banen naar Vlissingen, waar het 4de Army Commando het eveneens zwaar te verdu ren had. Het 41ste ging we derom naar Domburg, waar één troep van 90 man al dien tijd de moffen had tegengehouden. Via Oostkapelle ging de op- marsch naar Vrouwenpolder en nadat de batterijen Hamster en Mammouth zioh hadden over gegeven, was de strijd in het Noordelijk deel van Walcheren beslecht. De herdenking. "J*WEE JAAR later hangt op 1 November weer diezelfde sombere waas over de omge ving van Westkapelle. Hoog op den dijk bevinden zich velen rond een eenvoudigen steen, die de landingsplaats aanduidt. Ook de mannen van het 41ste Royal Marines Commando staan er weer met hun offi cieren. de Nederlandsche mari niers staan er stram naast, verder de Britsche marine attaché Capt. Jeffreyf, kapi tein M. K, Verburg, namens den Militairen Commandant In Zeeland, Mr. J. Pilaar als ver tegenwoordiger' van het Pro vinciaal Bestuur, en de Burge meesters van West- en Oost kapelle. De aalmoezenier van de derde Commando Brigade, Rev. J, Armstrong R.N. leest enkele treffende verzen uit het derde hoofdstuk van het Boek der Wijsheid en na het Onze Vader wordt gebeden voor HJM. de Koningin en Koning George. Dan treedt de hoornblazer naar voren en over de plaats waar duizenden vielen klinkt „The last post" en de reveille. De zegen wordt uitgesproken en dan gaan aller gedachten en kele oogenblikken uit naar de gesneuvelden. Met de volks liederen en een kranslegging door den Burgemeester van Westkapelle en een Britsch en Nederlandsch marinier behoort deze indrukwekkende plechtig heid weer tot het verleden. De dorpsbewoners en dijk werkers komen thans nader. Hun gestalten teekenen zich scherp af tegen den achtergrond van grauwe wolken. In de verte ratelen onafgebroken de baggermachines en kranen. Het water ruischt zijn eentonig lied over het zeemansgraf van de helden van Walcheren.... Van den regen in de drup ■pEN menigte burgers van de stad Stave- ley in Derbyshire liep onlangs vreugdeyol achter op den wind voortgedreven bankbil jetten van 1 pst. aam. Links en rechts flad derde het kostbare spul in het rond. Toep aan het grabbelen een einde was gekomen, meldde zich een man bij de politie die be weerde dat het geld van hem was. De re gen is voor den man "n drup geworden. Baas boven baas pen Australisch jour. nalist berichtte on langs dat een jager ergens in zijn wereld deel in den arm ge schoten werd door een kangoeroe die den trek ker van het geweer overhaalde, toen de ja. ger zich over het door hem dood gewaande beest boog. Een redac teur van de Daily Ex press vond het verhaal sterk, maar hl) zou geen Engelschman ge weest zijn wanneer hij dit had laten mei-ken. Leuk verhaal zei hij. maar nou zal ik eens wat vertellen: Ik was onlangs op een feest, waar een stevig glaas je werd geschonken. Er liep een muis de ka mer binnen. Op den grond stond 'n flesch whiskey. De muis sprong de flesch om, maakte den grond droog met haar tong, ging op haar achterste pooten staan en brul de; ziezoo en laat me nou die rotkat maar eens zien! Ongezond Al1 Rhode Island bokste Bobby Bur ton uit Providence te gen. Bobbby Burton uit Manchester. De eerste Bobby ging knock-out juist voor de laatste bel ging. De tweede, de winnaar, kreeg op hetzelfde oogenblik een hart verlamming. De scheidsrechter bleef kerngezond. Aangenaam TN America stierf op A 82-jarigen leeftijd Oscar William Pree Omlis Fitz Allen John Donpedro Ail Fonlaa Mell Tare Gustafson Tittle Tuttle Step Carl Cary, een man met 17 voornamen. Koffer met inhoud TN Baltimore kwam een man met een koffertje een zeemans. huis binnen. Het te- huls vloog in de lucht Drie mannen werden gedood. Alleen voor mannen Tn. Du Quoin (Illinois) werden vorige week allMn Nylonkousen verkocht aan mannen. De winkeleigenaars wilden nl. de echtge- nooten ook eens een kans gevenom iets voor hun vrouw te koopen in verband met de naderende Kerstda. gen. Aardige winkelier» toch. OOOOOOOOOOOO OOOOOOOOGOOOOOOOOOOOGOOOOOOOOOOOOOOOOOOOQGOOOOOGOOOOOQOG het ligt in het voorne men, om. den Radioraad ge hoord, een wettelijke basis te ontwerpen voor een nationaal omroepbestel op publiekrechte- lijken leest, waarbij de verschil lende levensbeschouwingen, m organisch verband opgenomen, voor het uitdragen van eigen beginselen beschikking zullen krijgen over zendtijd". Deze min of meer duidelijke aankondiging bevat twee mar kante elementen: Ie. de uitingsmogelijkheid der geestelijke en maatschappelijke stroomingen; 2e de nationale saamhoorig- heid. Terecht waagt het Katho lieke volksdeel, hetwelk ver knocht is aan den K.R.O, zich af, welke vooruitzichten in het nieuwe radiobestel voor dezen Omroep zijn te onderscheiden. Van vele zijden wordt op voor lichting aangedrongen; men wil weten waar men aan toe is- De K.R,O,-leiding, getroffen door deze talrijke blijken van belangstelling heeft besloten op een aantal daartoe te beleg gen vergaderingen, haar ziens wijze hieromtrent te belichten. Een gevarieerd programma dient ter opluistering van deze avonden, welke dus in het teeken zullen staan van een hernieuwd contact tusschen luisteraar en K.R.O, Zoo zal te Hulst op 12 Nd* vember in de zaal van het St. Jozefpatronaat Pater Borro- maeus te Greeve spreken, ter wijl aan het programma mede werking zal verleenen 't Kna penkoor „Zingende Jeugd", on der leiding van Br. Pius. HUISMOEDERS, OPGEPAST! Elastiek, Mevrouw? Behulpzame menschen zoe ken de huisvrouwen thuis op om haar dit begeerde artikel aan te bieden. Elastiek is goed rekbaar, ook de prijs waarvoor het verkocht wordt heeft groote elasticiteit. Verschillende lieden zijn reeds bekeurd door de Prijscontrole, omdat zij 60—75 cent per Meter vroegen. Thans hebben zij een ander methode ontdekt. Het elastiek wordt nu verkocht voor f 0,25 per Meter plus 1 textielpunt. Deze punten worden weer zwart verkocht, waardoor' de verkoo- pers toch weer behoorlijk" aan hun trek komen. Elastiek is echter puntenvrij. Verschillende „handige" koop lieden zijn o.m. reeds te Goes geverbaliseerd voor deze nieuwe oplichtersmethode. Door de Polen, die Hulst be vrijdden, wordt een metalen gedenkplaat aangeboden aan t gemeentebestuur. De afmetingen van deze plaat bedragen 70 bij 100 c.M. De soort metaal zal uitmaken op welke plaats de plaat zal worden ingemetseld- De aanbieding zal Zondag a.S officieel door de Polen geschie den. Diverse andere feestelijk heden hebben hierrond plaats. 00<XXK>00<X><XX>CxXXX><X><xXXX>0<X>OC>C>OOCxX>0<XK><>0<X>0<><><>000000 OOOOOOOOOOOOOOOOOO OOO<>O<><><><>O<><>O<>O<><><><><>OO<>OO<X><>O0OO<><><>O<><&OOO door t. FLETCHER „Is daar iets ongewoons of ver bazingwekkends in, wanneer je 't ziet in de lijn van haar normale doen en laten?" vroeg Blake. ..Ongetwijfeld!" antwoordde Atherton. „Volgens Boyce Malvery is ze al de vijf jaren dat ze juf frouw van gezelschap bij zijn moe der was, nooit uit him gezichtsveld geweest." „Het komt me voor", merkte Blake op, ,.dat het in verband met deze kwestie goed zou zijn te we ten wie en wat juffrouw Hester Prynne was vóór ze juffrouw van gezelschap werd bij mevrouw Mal very." „Daar weet ik iets van", zei Atherton. „Hester Prynne is een de jongste van twee zusters, dochters van een dorpsdominé, er gens buitenaf. Hij stierf zoowat vijf jaar geleden en de twee meisjes hadden het niet al te breed. Omdat ze verre verwanten waren van me vrouw Malvery' nam deze Hester tot zich en noemde haar juffrouw van gezelschap, wat ze sedertdien gebleven is." „En waar", vroeg Blake rustig, „waar is die andere zuster?" ,Ja, heel goed!" zei Athértoii. „Goed dat je aan haar denkt. Ik weet het niet, maar ik denk zoo, dat ze gouvernante in Londen is. Maar dat is zeker na te gaan," „Omdat Hester Prynne, die ver dwenen is, een zuster heeft", zei Blake, „lijkt het me waarschijnlijk dat ze naar die zuster is gegaan, 't Groote vraagstuk is echter: waarom verdween zü juist op dit oogenblik? En had jouw nieuws over Dick Mal very iets uit te staan met haar ver dwijning? En waarom is ze, terwijl ze toch vijf jaar lang met mevrouw Malvery is opgetrokken, zoo maar ineens verdwenen zonder een woord van afscheid?" Atherton schudde het hoofd en wijdde enkele oogenblikkert geheel zijn aandacht aan z'n sigaar. „Tenslotte" merkte hij daarna op „zou Hester Prynne vandaag of morgen heel goed met een zeer aannemelijke verklaring kunnen ko men opdagen." „Dat denk ik niet!" zei Blake. „Dat is een nieuw onderdeel van het mysterie. Hester Prynne is er om een zeer goede reden tusschen - uit Die reden heeft te maken met Dick Malvery. Was dat alles wat je over haar wist?" „Tot nog toe wel", antwoordde Atherton. „Nu dan heb ik nog wat nieuws, hoewel het niet veel is", vervolgde Blake. „Ik gihg even schuilen in die herberg in Marshwyke, toen ik van middag van Malvery Hold kwam en ik zag daar die Clents. broer en zus." „Aha!" riep Atherton uit. „En hoe denk je over die twee?" „Een prachtig paai' origineele wil den", antwoordde Blake. „De vrouw deed me denken aan cïe Amazones en de man aan kapitein Kidd en Paul Jones. Ook hoorde ik of liever: ik .uisterde af! "n gesprek tusschen Judah Clent en een paar andere kerels in Briscoe z'n bar. En als het waar is wat Olent zei,en ik, voor mij, neem aan dat het dat is dan is Clent volkomen onschuldig aan welke lage daad ook ten opzichte van Dick Malvery. Want Clent vertelde, dat hij vóór midden-Februari Shil- hampton verliet om naai- de Levant te gaan en dat hy niet vóór einde Maart terug was. Buiten beschou wing latend of dit waar is of niet, was het zoo, dan was Clent op den avond van den 27sten Februari op meer dan duizend kilometer van Brychester." „Ja, ja", zei Atherton, „maar zün moeder en zyn zuster waren er wel." Blake knikte in antwoord op den veelbeteekenenden blik van den commissaris. „Precies", zei hij. „En ik voel wel, dat het verschil tusschen moe der en dochter hoofdzakeiyk be staat in den leeftyd alleen. Onge- twüfeld een vurig stel!" „Wat ik nou zoo graag wel eens zou willen weten", zei Atherton, „dat is: ging Dick Malvery dien avond werkelijk naar Clents hut, En wat me nog bela-igryker voorkomt: is hy daar op bezoek geweest?" „En wat mij byzonder interes seert", merkte Blake op, „dat is welke geheimen concentreerden zich in Dick Malvery vóór hy Bryches ter verliet? Wat we voor alles noo- dig hebben, beste vriend, dat zyn niet zoozeer onderzoekingen ifl het heden als wel onderzoekingen in 't verleden. Volgens mijn bescheiden meening zullen de feiten van zes jaar geleden als we ze tenminste aan het licht kunnen brengen de vraagstukken van het heden op lossen. „Daar zit heel wat in", stemde üftherton toe. „En nu we 't over onderzoekingen hebben, Boyce Mal very verlangt er natuurlijk sterk naar dat al die geheimzinnigheden netjes en vlug worden opgelost." „Dat spreekt vanzelfzei Blake droog. „Naar ik hib kunnen opma ken, is de oude baronet daar gin der aai} den inham zoover, dat zyn eind niet langer hteer op zich zal laten wachten en Mr. Boyce denkt natumlyk aan zijn titel." „Zeker, zeker!" zei Atherton. „Dat is wel mogelyk. Maar Boyce loopt met twee plannen rond. Het inroe pen van de hulp van een prima de tective en het uitloven van een werkelyk vorsteiyke beloor.ing." Beeft Boyce er de centen voor?" vroeg Blake lakomek. „Hy is wel niet ryk, maar hy is in staat om, laat ons zeggen, dui zend Pond uit te loven voor werke lyk belangwekkend nieuws", ant woordde Atherton. „Om er absoluut zeker van .te worden dat Dick dood is en dat, wanneer de oude heer ook het hoekje om is. er niets meer tus schen hem en den' titel staat, he? zei Blake.: Atherton keek veelbeteekenend naar zyn metgezel. Tenzy Dick gedurende zyn af wezigheid zou zyn getrouwd en een zoon zou hebben achtergelaten", zei hy. „Dat zou natuurlyk al Boyce's plannen omver gooien, als die zoon in leven is." „Dat dgnk ik ook", antwoordde Blake. „Ik snapte dat al toen Bofce die vraag aan me stelde. Maar om op die belooning terug te komen. Ais Boyce Malvery .verkelyk dui zend Pond voor goed, bevredigend nieuws zou aanbieden, zal ik er nog duizend bij leggen. En ik wil een gelyk aandeel bydragen in de kos ten wanneer er een detective in den arm genomen moet worden." .Reusachtig edelmoedig van je", ze! Atherton. „Maar ik moet je er toch opmerkzaam op maken, Blake, dat Boyce Malvery een eigengereide kerel is en als hy dingen doet, dan wenscht hy ze heelemaal alleen te doen,'zonder hulp van wien ook. En, in vertrouwen, met jou zou hy ze ker niet in zee willen gaan, omdat hij 't niet zoo erg op jou begrepen schynt te hebben." „Ja!" zei Blake. „Dat heb ik al begrepen." „Hy meent, dat je hem geen rechtst.reeksch antwoord hebt gege ven op die vraag van 'm", vervolgde Atherton. „Je kent die vraag toch wel, meen ik." .Natuurlyk", antwoordde Blake glimlachend. „Maar dat heeft-ie mis, want rechtstreekscher kon ik hem niet antwoorden en dat zal ik in de toekomst evenmin kunnen. Goed, laat mynheer Boyce Malvery deze zaak dan maar op zyn eigen manier oplossen, ik zal het doen op de nïyne. En ik herhaal: de manier om achter de zaken van het heden te komen is, uit te vinden wat er in het verleden is gebeurd. Dat is. volgens my, de kwestie." De consequentie van deze opvat ting was, dat Blake den volgenden morgen de hit van den hotelier op nieuw huurde en kort na het ont bijt weer in de richting van Mal very Hold vertrok. Het kwam hem voor, dat Dick Malvery's naaste fa milie wel de meest geschikte perso nen waren die hem nieuws over Dick Malvery's verleden, zouden kunnen geven. pet was een hojielooze zaak mededeelingen los te krygen van den ouden vader, zeker, maar Rachel zou hem zeker alles vertel len wat zy wist en er zouden nog wel anderen op den Hold zyn Ja cob Elphick byvoorbeeld die bü- zonderheden uit "Mek Malvery's jeugd zouden kunnen vertellen, nieuws dat nuttig kon zyn. Iets, eer. enkel woord, een toevallige zin speling, een klein, schynbaar on benullig feitje, zou misschien uit t geheugen kunnen worden geput, dat de kern van een werkeiyke ont dekking zou kunnen blijken. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1946 | | pagina 6