Yerkennersboodschap D ISTRIBUTIEHIEUWTJE S 84 Jubilarissen op „De Schelde" aan den Hm Va dor Gevorderde motorrijtuigen Vergoeding thans geregeld Reorganisatie Onderwijs Levend verbrand In een auto Het document op Castel Gandolfo overhandigd VTERLEDEN DONDERDAG werd in de sala del Concistoro op Castel Gandolfo een boodschap overhandigd van de Katholieke Verken ners van Nederland. Deze boodschap had haar eigen geschiedenis en op dezen dag werd er de laatste bladzijde aan toegevoegd. En het eigenaardige ervan is, dat op dienzclfden dag ook Inderdaad daarmee die gehcele geschiedenis beschreven stond in het logboek, dat de bood- sohap vergezelde. TT moet weten dat zy nl. in esta fette werd overgebracht van Nederland naBr Rome door verken ners van Nederland. België, Luxem burg, Frankrijk. Zwitserland en Italië en deze verkenners schreven in het logboek alles wat er gebeur de gedurende den tocht. Ze ging van Lunteren op reis op 30 Juni, toen de Kath. Verkenners daar hun Koempoelan hielden. Reeds den Oden Juli werd ze nabij Eijsden doorgegeven aan de Belgische scouts, passeerde 11 Sept. de Fran- sche grens. De Franschen bleken practische menschen. Ze redeneer den. dat duurt zoo te lang en om den achterstand in te halen, gingen ze gedurende denzelfden nacht nog per auto de boodschap naar de Zwit sersche grens brengen. Vandaar af verloopt de tocht regelmatig en volgens den opzet ook meestal te Voet. De tocht was vaak vervuld van echte romantiek. Op 36 September begaven enkele Zwitsersche ver kenners zich 's morgens om zeven uur reeds, op weg vanaf Altdorf om tydig den St. Gotthard Pas te bereiken. Daar op een hoogte van meer dan 2000 meter vindt de over dracht plaats. „Daar waar de wa teren van Noordzee en Middel- landsche Zee zich scheiden en de Duitsche taal grenst aan de taal van Dan te, gaven wij om 's mid dags vier nor de boodschap over aan de broeders verkenners uit „Tessino", zoo staat er in het Duitsch in het logboek te lezen. En op de volgende bladzijde no teert de volgende groep in het Italiaansch: ,rDe korte maar zin volle plechtigheid ln deze oase van vrede, op dezen „Pas der Volke ren", is een bladzyde in de ge schiedenis der Verkennersbewe- ging. Onze gedachte gingen naar God en naar zyn Plantsbekleeder raus Pius XII". Met groote zorg, met een zekere devote toewyding brengen Zwit- sers en Italianen de boodschap van de eene plaats naar de andere. Er is een groep, die ze van Floren ce naar Siena moet brengen: by- na TO K.M. ver; een andere pres teert het om ze op' één dag 58 K.M. verder te bezorgen. In Italië zyn er drie bisschoppen en twee kardinalen, die de verkenners hun zegen geven en een aanteekening maken in het logboek: de bisschop pen van Placenza, Modem en Cl- vita Castellana en de Kardinalen Nasali Rocca, aartsbisschop van Bologna en kardinaal della Costa van Florence. 0p 24 October kwam de boodschap in Rome aan. In tegenwoor digheid van Mgr. Smit. den vice- rector van het Nederl. College, de Nederl. journalisten te Rome, brach ten de laatste etappe loopers de boodschap naar den St. Pieter, waar de Nederl. Zaakgelastigde by den H. Stoel op uitnoodiging van Mgr. Smit ze neerlegde op het graf van den Prins der Apostelen. Op Don derdag 31 October werd zij door dezelfde Romeinsche verkenners vanuit den St. Pieter overgebracht naar Castel Gandolfo. Is Nachts om twaalf uur vertrokken zy van de bronzen deur van St. Pieter en legden den afstand van circa 30 K.M. af in stroomenden regen. Donderdagmorgen om kwart over negen werd de boodschap everhan- digd aan den H. Vader. Weer ston den we in dezelfde zaal, waar voor een paar weken Kardinaal de Jong den rooden hoed ontving en weer waren we nu getuige van een in tieme plechtigheid, waarbij de Paus tot ons sprak en ons allen den ring liet kussen. ■^^anneer de H. Vader zyn rede heeft beëindigd, wordt de ver zegelde koker, die de op perkament gecalligrafeerde boodschap bevat der Nederl. Kath. Verkenners, aan ZB. overhandigd door Jan Engels man, een vaandrig der K.V. en werkzaam op het Nederl. Oezant- De Verkenners.boodschap wordt den K. Vader overhandigd. ©OOOOOOOOOOOOOOOOO-^OOC schap. Ook de Zwitsersche verken ners hebben een boodschap mee gegeven en ook deze wordt den Paus overhandigd. Dan gaat de H. Vader langs de ry heen en drukt een voor een de verkenners de hand. informeert en zegent: een van hen kan van ontroering niet antwoorden op een vraag van den Paus, die dan vaderiyk zyn hand op zfjn hoofd legt. Het grypt ons allen aan en als we heengaan, voelen we ons licht en opgewekt. De H. Vader zag in deze bood schap de plechtige belofte van de Jeugd van hun landen om met ver nieuwden yver de Kerk en den Opvolger van St. Petrus te dienen. Hy zag er ook in een voorbeen van trouw aan de Bruid van Christus, dat van een byzondere schoonheid is en nog grooter waarde krygt van broederiyke samenwerking tusschen de jeugd van verschillende vol keren. Op deze wijze hebben zjj in een wereld, die verscheurd wordt 'door een rampzalige rivaliteit, getoond, hun gemeenschappelijk werk te be grijpen, niet als een koude en mathematische som van naast el kaar staande krachten, die egoïs tisch zijn berekend, maar als een samenwerking van onderscheiden en opeenvolgende handelingen, uit gevoerd ln eenheid en liefde. Tenslotte gaf de H. Vader aan allen zyn apostoliscben zegen. VOOR het vergoeden van gevorder de motorry tuigen is thans een regeling getroffen, die ln de Staats courant van 4 Nov. is gepubliceerd In het algemeen geldt voor oude re typen van gevorderde motorry - tuigen als vergoeding de catalogus- prys van 1939, vermeerderd met 35 procent, of. wanneer geen catalogus prijs 1939 bekend is, de verkoop waarde van het type in het corres- pondeerende bouwjaar, eveneens vermeerderd met 35 procent. Voor vrachtauto's en autobussen wordt de vergoeding bepaald naar den catalogusprys van het chassis, ver meerderd met 35 procent en een redeiyk bedrag voor de carosserie. Voor motorrytuigen van de Jaar- klasse 1945 wordt tot grondslag ge nomen de catalogusprys van het betreffende bouwjaar. Ook voor de ln gebruik gevorder de motorrytuigen is een regeling ge. troffen, welke voorziet in een maan deiyksche vergoeding ten bedrage van 2 procent van het bedrag, dat zou zyn uitgekeerd, indien het mo torrijtuig in eigendom zou *Un ge vorderd. GEEN KOFFIE OF THEE NAAR KEUZE De plannen om een keuzebon aan te wijzen voor koffie of thee, zoo dat de consument zelf zal kunnen uitmaken, welke van de twee pro ducten hy erop wil betrekken, zul len voorloopig nog niet verwezen- ïykt kunnen worden. Naar met vry groote zekerheid aangenomen mag worden, zou de vraag naar koffie zoo overwegend zyn. dat daaraan niet voldaan zou kunnen worden. BANANEN VOOR BABIES In December gedroogde Zuid vruchten Op 7 Nov. as. zal een veorinle- veringsbon voor bananen worden bekend gemaakt, waarop voor kin deren, geboren in 1942 of later, zoo spoedig mogeiyk 500 gram bananen zal worden verstrekt. Het ligt voorts in de bedoeling tn de eerste helft van December een bon aan te wijzen waarop lederëen 200 gram gedroogde Zuidvruchten zal kunnen koopen. FUNTENWAARDKERING TEXTIKI, Het blijkt niet voldoende duide lijk te sjjn, dat het aantal textiel punten, noodig voor den aankoop van onder- en bovcnklceding, niet afhankelijk Is van de- maat van het kleedingstuk, doeh uitsluitend van do soort textielkaart, welke in het bezit is van dengene voor wien het kleedingstuk bestemd is. By de uitreiking van de textiel- kaarten, benevens bij de vaststel ling der puntenwaardeering en bet aantal punten, dat per kaart is aan gewezen, werd destyds uitgegaan van den leeftyd per 1 Jan. 1946. Dit beteekent bv. dat een jongen, die op 1 Jan. 1946 den leeftijd van 15 jaar nog niet had bereikt, en dus in het bezit werd gesteld van een textielkaart VC (jongens 4-15 J.), voor een costuum (ook al is dit een heerenmaat) slechts 35 punten ver schuldigd is. Omgekeerd moet een jodfeen van 16 jaar (in het bezit van een kaart VA) die nog een jon- genscostuum draagt, voor dit cos tuum 60 punten afstaan. FIJNE FEULVRUCHTEN DUURDER. De pry zen van peulvruchten van den nieuwen oogst, zyn belangrijk hooger dan in het vorige wintersei zoen. De styging van den prys vindt haar oorzaak in den geringen oogst aan fUnere peulvruchten, zooals bruine boon en, capucyners enz. Alleen groene en spliterwten vor men een gunstige uitzondering en zyn in voldoende mate voorhanden om op normale wyze tegen den vastgestdden maximumprijs van 34 cent per kg. te worden verkocht. Medailles uitgereikt voor 40 en 2S-jarigen dienst QP 1 NOVEMBER werden op de K.M. De Scihelde te Vlis- slngen de medailles uitgereikt en de getuigschriften voor 40- jarlgen en 25-jarigen trouwen dienst aan de Maatschappij. Er waren ditmaal 84 Jubilarissen en wel 16 ambtenaren, 1 werk meester, 3 bazen en 64 werk lieden. Nadat een der directeuren en een vertegenwoordiger van de Ned. Mij. voor Handel en Nij verheid het woord hadden ge voerd werden met hartelijke gelukwenschen overhandigd; een zwaar verguld zilveren medaille (gouden medailles kunnen nog niet worden gele verd) van de N-V. Kon. My De Schelde met bybehoorende gra tificatie voor 40-Jarisen trou wen dienst aan: 1 ambtenaar. 1 werkmeester, 1 baas en 17 werklieden, nl: O. Akkermans; J. Bosselaar; F. 3, Bakx; P, Braat. O. M Oompeer; C. L, Fleurbaay; C, K, Groen; H. L. ten Hacken; A. C, Kraamer; S. Meerman, S. P, v d, Peyi; M, Prince; B. de Quelery; G. Romyn; W. de Ruysscher; 3, Scheepers, J. Schenkel; P.. de Snoo, A. Btroo en P. Stroo. De zilveren medaille met by- behoorende gratificatie aan 15 ambtenaren en 2 bazen, nl: C. F. H. van Dissen; H, C, O, Erdelmann; P, J, Gillissen; A. Heyliger; C. Kapsenberg; W, C. Kokkelink; B, B, Louis; L> J, Legmatte; F. Naerebout, E, Nlemeyer; A, At Noest; G. Paauwe; W. Sanderse; S. 8o- hler; P. v d. Staal; 3, S. Weei- pas; J, Wielematoer,. De zilveren medaille met ver- eerend getuigschrift van de Ned. My. voor Nyverheid en Handel en gratificatie voor 25- Jarigen trouwen dienst aan de volgende 47 werklieden: J. Adriaanse; G. 3. Balina- kers; L, van Belle; J, G Bene der; M A, Bergs; A, Olarisse; I, Dattin, A, Dekker; P, Dekker 3. Dingemanse; C. Celjon; H, F. Goossen, J. Huyer; L. Jon- gepier; G, P, Kaat; P. 3. Kaat; J. Klap, A, Klop, H. de Koning; H. Koppejan; J, J, de Koster; L. Labruyere; D. Leeuwenburg, C, P, van Loenen; O, Meerman; IN 'T KORT AP io DECEMBER zal in Stutt- gart de eerste Duitsche vlag na de verdwyning vna het haken kruis geheschen worden. Het is de zwart-rood-gele vlag van den. staat Wuerttemberg-Baden. TN Groot-Hessen, zal de bestuurs- macht op 8 Dec. aan Duitsche autoriteiten worden opgedragen. VEN acht-jarig jongetje dat door den arts een drankje was voor geschreven gaf men by vergissing een lepel azijn-essence, waardoor zoo ernstige inwendige verbrandin gen optraden, dat het ventje aan de gevolgen overleed. VANDHI zal vasten tot zijn dood toe, Indien de ongeregeldheden in de overwegend Hiildoesche pro vincie Bihar niet binnen 24 uur be ëindigd zullen zyn. nE PLANNEN voor den afbouw van de twee nieuwe kruisers zjjn thans in bewerking bi) het ministerie van Marine. Het betreft de kruisers „De Zeven Provinciën" en „Eendracht". De kruisers heb ben een lengte van 186 M. en een breedte van 17.3 m. De bemanning telt ongeveer 900 koppen. T\E SMEROE op Oost-Java heeft 1 November om 5 uur nam. "n uitbarsting gehad, welke een zand- regen van 13 uur veroorzaakte. Jfc TN Centraal-Brazilië is plaats voor A 1000 Nederlandsche gezinnen, elk met 6 koelen, heeft een Brazi- liaansche minister verklaard. Dit aantal heeft reeds een verzoek tot immigratie Ingediend. TTET hoofdbestuur van den Ned. Toonkunstenaarsbond heeft de algemeene staking van alle musici, dien in dienst zyn van de stichting Radio Nederland in Overgangstijd, afgkondigd. De musici weigerden te musicecren onder leiding van eenige nieuwe dirigenten. PI DE afgeloopen week sneuvel den van de Landmacht 3 militai ren (resp. afkomstig uit Hoofddorp, Andijk en mdië)by de Marine wa ren geen slachtoffers. TOE MADRID zUn Maandagavond A acht bomaanslagen gepleegd op even zoovele kruidenierswinkels in verschillende wüken van de stad. Enkele voorby gangers liepen door de explosies verwondingen op. rnijDENS den pryzenslag te Den Haag werden Maandag voor namelijk in de voorsteden, 462 za ken bezocht, waarby 130 overtredin gen werden geconstateerd, terwyi in 33 gevallen wegens ontbrekende of onvolledige prysaanduldingen proces-verbaal werd opgemaakt. Niet alleen het onderzoek ln win kels en bedryven, maar ook de controle aan en op de stations le verde resultaat op. Byna 3000 si garetten, 116 pakjes Belgische shag 500 eieren en kleine partytjes spys- olie, vet en kaas werden in be slag genomen. ril* 10 DECEMBER zal te Stutt- U gort de eerste Duitsche vlag na de verdwijning van het haken kruis geheschen worden. Het is de zwart-rood-gele vlag van den staat Wuerttemberg-Baden. ■^adat op 28 Sept. brand is ultge- broken op de „Boschfontein" is gister dit schip dat ln Amster dam hersteld wordt door brand beschadigd. Drie arbeiders die wil den helpen om den brand te blus- schen, vielen in het ruim en liepen daarbij leelyke kwetsuren op. a Meulmeester; P. Meulmees- ter. A. Milot; C, F. Moem; A, de Munck; 3. de NooJjer, L. de Nooijer; W, Noijons; J. de Rid der, F. A. Ie Roy; J, J, le Roy; M, de Rijke; W, Saay; D. vaa Scheers; L. Schets; C. I, van Stroo; B, C. van de Velde, F. Ventevogel; M. Verhey, A, de Voogd; J. M, Vreeke, 3 Wisse- kerke Bovendien hebben ln 1945 voor 1 November den 50-Jarigen diensttijd bereikt twee ambt-e- naren en 3 werklieden. nJ. J. van Boven; P, Goedhart, F, Man naart, J. A. Slager en 3. 3, de Waal, In totaal werden tot nu toe uitgereikt aan 445 ambtenaren, bazen en werklieden de gouden medaille voor veertigjarigen dienst aan 229 ambtenaren en bazen de zilveren medaille en aan 1262 werklieden de zilveren medaille. WAT IS CU TC DOCH? VLISS1NGEN: Donderdag 7 Nov. Vergadering over de wet op het cons urnen tencredlet en de textiel, verstrekking voor de noodgeble- den ln de Scheldehal om 20 uur. /~tUD-MINISTER BOLKESTEIN heeft een schema opge. steld voor een reorganisatie van 1 onderwjjs. Volgens „Trouw" zyn de hoofdpunten de volgende: Verplicht kleuteronderwys van het 6e tot het 7e levensjaar. Daarna een vyfjarige lagere school van het 7e tot het 12e le vensjaar. Vervolgens een 2-jarige school voor voortgezet L.O. of een vierjari ge school voor U.L.Ó. Leerplicht eindigt na 2 Jaren. Middelbaar onderwys wordt ge geven aan: a Lycea (6-jarige cur sus); b. Alg. middelb. scholen (4- Jarig); middelb. scholen voor meisjes (5-jarig)d. Middelb. avondscholen (3. en 5-jarig); Avondlycea (4-jarig)fscholen tot opl. voor onderwyzeres 14- jarig). Het lyceum bestaat uit s afdee- llngen: de afd. A omvat de klas sieke oudheid; de afd. B de wis kunde en de natuurwetenschappen plus Latyn en de afd. O. de maat- schappeiyke vakken. Op deze scho len zal niet het bybrengen van kennis, maar de vorming van den geest hoofdzaak moeten zyn. De drie afdeelingen moeten gericht zyn op bepaalde faculteiten of hoogescholen. De algemeen middelb. zcholen zullen voor een deel de functie kunnen overnemen van de huidige H.B.S. Deze school wordt gedacht all de algemeen verspreide school van voortgezet onderwys. De avondlycea dienen ter ver vanging van de meestal gebrekkige en tevens dure opleiding voor het Staatsexamen H.B.S. of Gym nasium. Het eindexamen van deze school moet wettelijk geregeld worden. De studie voor onderwyzer wordt volgens dit schema vier jaar, na vierjarig middelbaar onderwijs- onderscheiding tusschen' „onder- wyzersacte" en „hoofdacts" to vervallen. Voor alles moet net maatschappeiyk aanzien van den onderwijzer (en van den leeraar) omhooggebracht worden. Aan iede re .kweekschool" moet een goed ingerichte „leerschool" verbonden zyn. Geen onderwysbevoegdheid wordt verleend, indien de practi- sche vorming onvoldoende is ge bleken. Dit schema is nü ter beoordeeling toegestuurd aan een reeks deskun digen en aan de betrokken onder wijsorganisaties. OIJ EEN BOTSING te Rotterdam tusschen een personenauto en een met steenen beladen vracht' auto, raakte de personenauto f brand. De twee inzittenden deden wanhopige pogingen om uit de auto te komen doch (ioor den stee- nenlast van de vrachtauto lukte dit niet. Daar de benzine vlam vatte, ontstond een groot vuur, waardoor het den bestuurder van de vracht auto niet mogeiyk was redding te bieden. Toen de geneeskundige dienst arriveerde, waren de twee ihenschen reeds op jammerlijke wu. ze verbrand. Hun identiteit beef- men niet kunnen vaststellen.

de Stem | 1946 | | pagina 2