Nederland stelt bescheiden eischen Een stap terug! r is geflatteerd J Mijnconcessies gedurende 40 a 50 jaar WaMrborgen tegenoneerlijke concurrentie ten gunste van de Duitsche havens Grensverbeteringen met een winst van 1750 K.M.2 Herstel Tan onze positie als transito-land en internationaal handelsland Wat wij aan de Groote Vier vragen -s Engelsche en Durtsche reacties Roofo v o rif of te Schagerbrug 99 „Staakt het vuren De Provincie" t [1 r S 1 i TWEEDE JAARGANG No. 61E Comm. v Toezicht: A. V. J. AERNOUDTS C.J. VAN HOOTEGEM: A. E LANGENHORST; Mr Dr A. J J M MES: Mr (I B. L. DE RECHTER Verschijnt cllcen werkdag. Abonnementsprijs (by vooruitbetaling» t ï.Si p. kwartaal; oer post 10; p week (by nlet-postbestell.j 0./S; Losse nummers fl cent. Postrekening 278 i41 Voor God, Koningin en Vaaerland WOENSDAG 6 NOVEMBER 1916 UITGAVE STICHTING „DE STEM" Directeur J A H M VAN SCHIJNDEL 5 Hoofdredacteur J J H A 8RIJNA vlgera. Zeeuwsen-redacteur: W GROFFEN Ussingen Zeeuivsch Vlaanderen Bureau Hulst Dubbele poort 7 tel 105 Red J v d BROEK, Bijbureau Oostburg. Nieuwstr 23. tel 35, Eilanden Bur. Goes Westslngei 75. tel 2236 Red N J KARHOr ]"|E NOTA, door de Nederlandse!»® Regeering gistermiddag overhan- 4 digd aan de regeeringen van Frankrijk, Rusland, Groot-Brittan- nië en de Vereenigde Staten, zet uiteen, dat in hoofdzaak vergoe ding voor de geleden enorme schade wordt gezocht op economisch terrein. Het letsel, aan de nationale economie toegebracht heeft vol gens het betoog der Regcering dergelijke afmetingen aaJigenomen, dat een herstel in den vorm van toewijzing van Duitsch gebied, tengevol ge van den omvang, die deze annexaties zouden aannemen, practisch niet te verwezenlijken zou zijn. De Regeering heeft zich daarbij te vens laten leiden dor de gedachte, dat het Nederlandsehe volk traditio neel tegen aunexionisme gekant is, terwijl zjj bovendien geen oplos sing wenscht na te streven, die de kiem in zich zou kunnen bergen van toekomstige conflioten en van Duitsch irredentisme. De Regeering beperkt haar territoriale eisehen derhave tot grenscorrecties en meent daarmede een bijdrage van beteekenis te leveren voor den vrede en de veiligheid en de goede verstandhouding der Europeesche naties. AAochlen echter de economische 1TA desiderata in het bijzonder diegene, die op mijnconcessies be trekking hebben onverhoopt zij die mate van bijval vinden, die de regeerirg verwacht, dan behoudt zij zich het recht uitdrukkelijk voor. verder strekkende eischen van ter- ritorialen aard te stellen. Het lot der Duitsche inwoners. T\c verlangde grensrectificaties zullen o.a. ten gevolge hebben, dat de grenslijn tusschen Neder land en Duitschland van 525 km. tot 540 km. zal worden terugge bracht. Dit resultaat wordt bereikt dour een oppervlakte van slechts 1750 km.2 met ongeveer 119.000 in woners bjj Nederland te voegen. De Nederlandsehe Regeering stelt zich op het standpunt, dat de autochthone bevolking in bedoeld gebied, die kan aantoonen, dat zij op 10 Mei 1940 ter plaatse was ge vestigd, daar zal kunnen blijven wonen. In dit verband dient te wor den opgemerkt, dat de „vrijheden van den mensch" door de Neder landsehe grondwet ten volle worden gewaarborgd. Slechts personen, wier houding tijdens het nationaai-so- cialistische regime opneming in het Nederlandsehe staatsverband onmo. gelijk maakt, zoomede de als zoo danig geïdentificeerde oorlogsmis dadigers, zullen moeten worden uit gewezen. Minder afhankelijk. He desiderata op economisch ter rein worden in groote trekken aldus omschreven: P^derland moet economisch min der afhankelijk worden van zijn achterland. Verdere industrialisatie is noodig wat een breedere kolen- basis vraagt. Verder is een betere waarborg noodig voor de voorzie ning met meststoffen. Vandaar allereerst de eisch tot overdragen van een aantal Duitsche mijncpncessies, bjj voorkeur liggend tusschen de Oostgrens van de Ne derlandsehe provincie Limburg en den Rijn. Het zal daarbij echter noodig zijn, dat bij een tweetal com plexen ook concessies op den rech teroever van den Rijn gelegen, om- Nederland worden oergedragen, om dat de kolenlagen daartegenover op deh linker Rijnoever gelegen, van den rechteroever af worden geëxploi teerd. w?1'<lt volstrekt noodzakelijk geacht, dat de mijnen geëxploiteerd JïïS? am?en hel kader de I Nederlandsehe economie. Voor zoover er Nederlandse!» ka pitaal wordt beschikbaar gesteld teneinde tot een efficiente exploita tie te komen, zal dit als preferent moetet. worden beschouwd. Gedacht wordt aan een duur der concessies van 40 tot 50 jaar aan genomen dat Duitschland dan weer een normale economie zal hebben Is dit niet het geval, dan is vet^ lenging noodig. Pas op voor de Duitsche kunstgrepen. fe" aanzien van de oneerlijke con currentie van de Duitsche ha- Vel'.\, '"burg, Bremen en Emden i °,m: opgemerkt, dat deze be- gon siricLs het Duitsche imperialisme f.^sWireIdgcvaar weld- Kenmer- daarvoor waren de uitzopde- wlon aVen op de Duitscl»e spoor- wegen, de vervoerstarevcn op do Duitsche kanalen en de tariefpoli tiek in de Duitsche havens. Er zul len nu toezichtorganen moeten wor den geschapen, waarin ook Neder land betrokken is. Vervolgens zullen er waarborgen moeten zijn, dat de Duitsche over heid in geen enkelen vorm subsidies zal verleenen aan het vervoer over de Duitsche kanalen. Tenslotte zul len soortgelijke waarborgen noodig zijn, opdat het wegvervoer zich in Duitschland niet zal ontwikkelen tot een unfaire concurrentie voor de Nederlandsehe zeehavens. Het moet voorkomen worden, dat Duitsch land kunstgrepen zou toepassen om het verkeer zooveel mogelijk op Bremen en Hamburg te concentïee- ren. Bizonder moet ook worc'en ge waakt tegen bevoordèelihg van het verkeer door het Dortmund-Eems- kanaal. Bij het verbod inzake nieuwen kanalenaanleg heeft de Nederland sehe regeering in het bizonder op het oog het Dortmund-Eemskanaal den oorlog werd deze positie aan getast en gedurende den oorlog vernietigd door Duitschland. Thans zal deze positie weer hersteld moe ten worden. De grenscorrecties. rpen aanzien van de gevraagde grenscorrecties ontleenen we r.og aan de Nota. dat verreweg de belangrijkste gewenschte verbete ring met het oog op plaatselijke mis standen is de vaststelling van de grer.s in den Dollard en den Eetns- mond. Het Bourtanger moeras is voor een deel reeds thans Nederlandsch bezit, terwijl het veen bijna uitslui tend door Nederlandsehe arbeiders wordt bewerkt. Door de grenslijn in de Benthei- mer bocht recht të trekken, wordt de mogelijkheid geopend te geraken tot een verbetering van den water staatkundigen toestand aan de grens zoowel eenerzljds in verband met de watervoorziening van de kanalen üi Zuid-Oost Drenthe en Wester - wolde. als anderzijds ter keering van den herhaaldelijk ondervonden overlast. Ook dit gebied is dun be volkt., doch er komt aardolie voor Vooral van verkeerstechnisch standpunt wa»-en er redenen te over om een meer Oostelijke» grens lijn te verlangen bij Dinxpcrlo en Nijmegen dan thans Is geschied. Ee»i werkelijk bevredigende oplos sing van het verkeei-svraagstuk zon echter slechts mogelijk zijn geweest door een gebied biiuicn het konink rijk op te nemen, waarvan de be king ca. 115.000 zielen telt De economische beteekenis van het te acnexeeren gebied moet niet hoog worden aangeslagen, aauge- en het .,Mitt eiland kanaal", die nietj, zien het „Reiehswald" grootendeels verder, met het doel te discriminee- i-en, ontwikkeld mogen worden. Het aanleggen van 't Hansakanaal van Osnabrueck naar Hamburg zal niet verder voortgezet mogea» worden. Nederland als transitoland. rpen aanzien van Dultschlands mo. netaire politiek komen de Ne derlandsehe eischen hierop neer, dat de beschikbaarstelling van bui ten landsche betaalmiddelen uit het Duitsche exportprovenu zoo zal die nen te geschieden, dat, indien de natuurlijke weg van den Duitschen uitvoer of den Duitschen invoer over de Nederlandsehe havens loopt alle daarop betrekking hebbende diensten werkelijk worden betaald. De positie van Nederland als tran sito-land en internationaal handels land werd door energie en kunde der bevolking en geographische lig ging va»» het land verkregen. Vóór vernietigd is. In Limburg vertoont, van Tege- len tot Vaals, de Nederlandsehe grens een uiterst grillig verloop, ter wijl het Nederlandsehe territoir ten N.O. van Sittard slechts een breed te van enkele kilometers heeft. De Nederlandsehe regeering heeft gemeend, dat de bestaande toestand op afdoende wijze dient te worden verbeterd. Het economisch belang dezer grenscorrectie dient niet te worden overschat. Weliswaar zullen enkele concessiegebieden en steenkolenla- gen binnen het Nederlandsehe grond gebied komen, doch daarop bevindt zich slechts één mijnonderneming, terwijl de moeilijkheden welke op mijnbouwkundig gebied worden on dervonden, door het grillige trace langs de Zuidgrens van Limburg, slechts zeer ten deele worden onder vangen. Op economisch gebied /"OVERDRACHT van een aantal Duitsche mijnconcessies tusschen de Oost- grens van L'.mburg en den Rijn met een tweetal uitloopers over die rivier voor een tijdvak van 40 tot 50 Jaar. Verder Duitsche kaliconcessies in de nabijheid van Wezel en Xanthen. Verhindering van oneerlijke con currentie der Duitsche havens door toezicht op de Duitsche spoorweg tarieven, het verbieden van subsidies aan het vervoer over de Duitsche kanalen en aan het wegvervoer van stukgoederen. Verbod aan Duitschland, om nieuwe kanalen aan te leggen, die liet ver voer op den Rijn op onnatuurlijke wijze aftappen, terwijl de bestaande kanalen van dien aard niet mogen worden verbreed. Een Duitsche mone taire politiek, die de levensbelangen Van Nederland zijn Rijnvaart, ha vens en transitohandel ontziet. Op territoriaal gebied "VTederlandsch dienen te worden: De zeedijk, loopende van Emden over Knock naar Pilsum in verband met de inpoldering van den Dollard. (De stad Emden met omgeving blijft Duitsch). Het eiland Borkum, dat de monding van de Eems beheerscht, Het Bourtanger veengebied ten O. van het Z. deel van de provincie Groningen en de provincie Drenthe.De bocht van Bentheim, doch Nord- horn blijft Duitsch. Een klein gebied bij Glanerbrug, waardoor de spin nerijen „Eilermark" en „Deutschland" Nederlandsch worden. Een gebied bij Vreden ter verkorting van de grenslijn. Beperkte gebieden bij Dinx- perlo en ten O. van Nijmegen. Gebieden te verkrijgen door het rechttrek ken van de grens tusschen Tegelen en Vaals. p'en woordvoerder van het Brit- sche ministerie val» Bulten- landsche Zaken heeft gisteravond verklaard dat Nederlands eischen inzake de grenscorrecties door de Britsche legeering zeker met sym pathie in overweging zullen wor den ge»iomen. De economische eischen worden over het algemeen volkomen ge rechtvaardigd geacht. Het te Osnabrueck verschijnende onafhankelijke „Neue Tagebiatt" ffoudt zich bezig met de grenscor rectie ten aanzien van het gebied van Bentheim en maakt melding van een resolutie, welke door den raad van het disti-ict Bentheim is aangenomen. Volgens de resolutie heeft de algemcene opinie van het district zich tegen inlijving van het ge bied bil Nederland uitgesproken. De (jistrictsraad heeft den Land raad en een bijzondere afvaardiging opgedragen, onverwijld stappen te doen bij Duitsche eu Britsche in stanties om een eventueele annexa tie te. verhinderen. ■ylER gewapende mannen hebben zich Maandagnacht in Wild- West-stijl toegang verschaft tot een boerderij onder Schageibrug (N.H.). ZÜ drukten een ruit in en drongen hierdoor iet huis binnen. Met het lossen van een waarschu wingsschot joegen zij het daar wo nende bejaard echtpaar van Schaik schrik aan. Als voorwendsel voor hun aanwezigheid voerden zij aan, dat zij naar ondergedoken S.S.-ers zochten. Bij hun pogingen om de oudjes te knevelen, verzette mevr. van Schaik zich hevig, waarop de onverlaten zich niet ontzagen haar neer te slaan. De zoon kwam op het rumoer toe snellen, doch werd overweldigd en eveneens geboeid. Nadat de roo- vers zich tegoed gedaan hadden aan de aanwezige leveusmiddelen en sigaren, inspecteerden zij de kasten en braken de brandkast open. Met een buit van gouden en zilveren voorwerpen, een bedrag van ongeveer f 3000 en twee rij wielen maakten zij zich uit- de voeten. In feite nog niets veranderd Schermethorn en van Poll 12 naar Nederland Nov. ONZE correspondent in Batavia telegrafeerde ons gisteravond dat de leden der Commissie-Ge neraal Prof. Schermerhorn en Max van Poli, waarschijnlijk 12 November naar Nederland zullen vertrekken, om over bepaalde ,ooooooooo<>ooooooooooooo<s>xx>ooo<>oooooooo^oooooooooooooooo<>oooooooooooo ook wel iets beteekent voor de Ne derlandsehe economie en de Neder landsehe cultuur. Hier wreekt zich, dat er in den Persraad geen en kelen vertegenwoordiger van het dagbladwezen in het Zuiden is op genomen. TAe weekbladen zwemmen nu in t papier. Verschillende ervan heb ben zichtbaar moeite, om hun 20 pagina's per week vol te krijgen. De landelijke dagbladen zijn met hun ruimte van thans, op zich be schouwd, zeker ook nog misdeeld. Maar de pers uit de provincie is 't stiefkind by uitstek. Ze wil nu echter fel en met klem pro testeeren tegen een wanbeleid, dat haar voor bijna onovérkomelyke moeilijkheden zet. De vorige week Dinsdag viel het besluit op de al- gemeéne vergadering der NDP 1945. Alle kranten legden nu de laatste hand aan reeds lang voorbereide maatregelen. De technische capa citeit werd uitgebreid, adverteer? ders zün op de hoogte gebracht, nieuwe medewerkers aangeworven. De Persraad liet dat alles rustig ge. beuren. Een week later grijpt hij pas in met krachtige gebaren en energieke taal, het besluit van een bij uitstek bevoegd orgaan, de NDP 1945. prototype van een be- dryfsorgaan, rent hij omver. We moeten ons weer eens bewust wor den, dat in Den Haag nog altUd de staats-socialistlsehe opvatting over. heerscht TJE PERSRAAD ligt in conflict met de Vereeniging „De Ne derlandsehe Dagbladpers 1945". Hij heeft bepaald, dat het besluit in zake uitbreiding der dagbladen sinds 4 Nov. 1946 niet mag worden »»itgevoerd. Jntusschen zullen er toch bladen zijn. die bevoorrecht worden. Het zijn de bladen, die de Persraad als „landelijk" beschouwt. We zouden iets kunnen voelen voor zulk een discriminatie, als men zei: „De bladen die vroeger twee keer per dag uitkwamen en dienovereenkom stig van hun abonnés ook thans nog een hooger abonnementsgeld vragen, moeten nu in de gelegen heid gesteld worden wat meer te geven." Zoo redeneert de Persraad echter niet. In de rij van bladen, welke volgens zijn besluit dubbel mo gen verschijnen, slaan naast nieuwe landelijke bladen, eveneens kran ten, die vóór den oorlog op één U1n stonden met de thans beknopte pers en ook geen hooger abonne mentsgeld vragen. Zelfs de Waar heid, opvolgster van de onbetee- kenende Tribune, hoort er by. Wet is verder weer zóó, dat het heil en de voorlichting uit liet Wes ten moeten komen. De groote ste den aldaar zyn He cultuurcentra en wat er in de buitenprovincies op journalistiek gebied wordt klaar ge. maakt, staat natuuriyk maar op het tweede plan. Men vergeet geheel, dat deze bladen naast hun voor lichting over de binnen- en bul- teniandsche gebeurtenissen, veel ruimte en aandacht moeten beste den aan hetgeen er in stad en st»-eek en dorp gebeurt, dat ze aldus meewerken aan de verheffing van „de provincie", die waarachtig toch punten overleg met de Regeering te plegen. Onze correspondent wijst er bo vendien op, dat het bevel „staakt het vuren", een geflatteerd beeld van de momenteele situatie geeft, daar in feite niets veranderd is. De republikeinsche autoriteiten kunnen namelijk nog steeds niet de verantwoordelijkheid op zich nemen over dit bevel, daar be halve de TRI vermoedelijk geen enkel corps aan het bevel zal ge- hooi'zamen. Republikeinsche auto riteiten waaronder Sjahrir eu de Indonesische delegatie zul len nu naar liet binnenland gaan om de republikeinsche coipslei- ders te bepraten en eenige han gende problemen te bespreken. TTit andere berichten uit ïndië blijkt, dat in Medan een aparte wapenstilstandscommissie is inge steld ora de noodzakelijke schikkin gen te treffen. Ten aanzien van de watervoorziening van Soerabaja schynt thans een volledige overeen stemming bereikt te zyn. Verschillende Ned.-Indische groe peeringen, o.a. de groep van Mr. Slamet. heben zich tot de Commis sie-Generaal gewend, waarbij zij hun diensten aanbieden als poli tieke adviseurs. Heden zon onder 17.5 uur en maan onder 3.26 uur. Donder dag zou op 7.44 u. en maan op 1G.39 uur. Weersvci-wachting: Aanvankelijk hier en daar ne vel of mist, overigens zonnig weer (op sommige plaatsen slechts tydelijk) droog. Ongeveer zelfde temperatuur als gisteren. Zwakke wind uit richtingen tus schen Oost en Zuid.

de Stem | 1946 | | pagina 1