Zwart - wit Spannende strijd te Sas van Gent Vlissingen herdacht zijn bevrijding bij kampioensgegadigden it PUBLIEKE TRIBUNE Succesvolle Brabantsche kampioenschappen Huub van Thien kampioen MARKTEN W» ACHTEN Vlissingen de beste plaats voor ons mo nument verklaarde Co!L Dawson, Daar werd ons laatste groote gevecht geleverd, en daar ook werden wij met weergalooze dapperheid door de bevolking bij onze actie ge steund. Dit monument zal dan ook niet alleen de herinnering aan onze eigen gevallenen, maar eveneens die aan de Vlis singsche gevallenen levendig noucen. J)EZE GESCHENKEN werdén aan burgemeester Kolff door col. Dawson met een kor te toespraak overhandigd. Spr. bracht hulde aan de verzetsbswe ging met welke reeds 'n uurv oor de landing werd samengewerkt, en eindigde met het uitspreken van zijn beste wenschen voor het herstel van Walcheren. dingo blijft aan kop Schokkende dingen hadden op den jongsten voetbalzondag niet plaats. In een uiterst fraaien en spannenden wedstrijd eindigde te Sas van Gent de ontmoeting Corn BoysSteen, zooals deze was be gonnen. Voor de rust wogen de par tijen goed tegen elkaar op. Wel werd er technisch goed gespeeld, doch de voorhoeden misten 't juiste schot. Na de rust werden de boys weliswaar in de verdediging ge drongen, doch ook nu bleven de doelpunten uit. Het was te voorzien dat Clingein eigen huis.zich niet de kaas van 't brood zou laten eten. doch tot doel punten kwam het voor de rust niet. In de tweede helft vielen er heel wat schoten, waarbU Clinge over Sluiskil victorie blies (42). Hulst moest tegen Hontenisse 't onderspit delven (24). Gedurende de eerste helft werd er in snel tempo gesoeeld. Uit het Hontenisse. kamp vielen onverwacht 'n twee tal schoten waarna de Hulst-rechts buiten zich al evenmin onbetuigd liet om den achterstand te verklei nen (1-2). Na het keeren werd noe even een gelijkopgaand spel ver toond doch overigens was Hulst in de meerderheid al bleek zulks niet in het aantal doelpunten, want na dat haar linksbuiten den stand op gelijken voet had gebracht (2-2), scoorde Hontenisse nog tweemaal (2-4). Gelijk spel zou de verhou ding beter hebben weergegeven. Axel bracht het er beter af door Hoofdplaat met 4-2 om zeep te bren gen. De thuisclub was sterk ln de meerderheid en vist reeds na en kele minuten door v. d. Velden met een goed schot de leiding te nemen. Dey en de Axelsche rechtsbuiten na men leder nog en doelpunt voor hun rekening, zoodat de rust met 3-0 inging. Hoewel Axel na de her vatting weer direct in den aanval ging, kon evenwel na een doelpunt van v. d. Velden niet worden voor komen, dat Sluiskil den achterstand reduceerde, zoodat het einde met 4-2 kwam. In West Z. Vlaanderen verplet terde Oostburg in vreemd milieu Aardenburg met 8-2. Aanvankelijk wogen de partijen tegen elkaar op, doch al spoedig- bleek de voorhoede van Oostburg in een productieve bui te zijn. Stand bij rust was 3-1. Na de hervatting werd Aardenburg door Oostburg overspeeld met het reeds gemelde gevolg. Dat Schoondijke niet te onder schatten is. werd bewezen door haar 6-3 overwinning jp iJzendijke. De rust ging in met 6-2. Toen vond Schoondijke het blijkbaar welletjes en trok zich behoedzaam in -de ver dediging terug, maar zag toch nog even kans haar achterstand in te loopen (6-3). De stand in 3 F is: CLINGE 7 7 0 0 24 8—14 Steen 7 5 1 I 20, 10—11 Axel 7 5 0 2 26 10—10 Oostburg 7 4 2 1 28 20—10 Sluiskil 7 4 1 2 23 18— 9 Corn Boys 7 3 2 2 12 11— 8 Hontenisse 7 3 1 3 22 21— 7 Hulst 7 3 0 4 18 20— 6 Hoofdplaat 7 2 -1 4 17 20— 5 Schoond. 7 2 0 5 13 25— 4 IJzendijke 7 0 0 7 10 26— 0 Aardenb. 7 0 0 7 8 30— 0 Biljarten maar nog voor de rust kwam het verdiende tegenpunt (31). Na de rust kwam het vierde doel punt. doch erg Wvredigend was dit niet, aangezien het een twijfel-ge- va) betrof. (41) De doelman van Steenbergen reageerde op de beslis sing van den scheidsrechter door zijn heiligdom in den steek te laten. Nog eenmaal vloog een Zeeuw- sche bal in de Brabantsche veste en omgekeerd, waarmee het einde kwam. r Zoowel Burgh—RKFC (22) als IersekeRobur (11) deelden de puntjes en bewezen daarmee van gelijke kracht te zijn. OdioZierik- zee werd een- magere 1—0 over winning voor de Brabanters. Eerst 5 min. voor het einde wist Odio het winnende doelpunt te maken, nadat zij gedurende den ge. heelen wedstrijd in de meerderheid was. De Zierikzee-keeper verricht te in zijn doel wonderen, waardoor de anders zoo schotvaardige voor hoede van Odio het niet verder kon brengen dan een doelpunt (10). Een spannende, fair gespeelde wed. strijd. Boeimeer door SET verslagen Fanatiek spel der Rood Witten DOEIMEER moest in dien thuis- wedstrijd tegen SETT het oneer spit delven 2—3. Na 19 minuten kwam het eerste doelpunt 10. Boeimeer gaf niet genoeg samen spel te zien. Daarentegen demon streerde SET mooi open spel en al spoedig kwam het 2e doelpunt 0—2. De Breóanasrs lieten zich evenwel niet ontmoedigen, gingen iets forscher spelen en verkleinde met een pracht schot den achter stand 12. Na hst keeren kwam de thuisclub er beter in 22. Enkele minuten voor het einde slaagden de Tllburgers er in hun meerder heid met een overwinning te be zegelen. Bredania heeft liet er beter af gebracht ctoor BSC met 4—2 ti» het zand te doen bijten, waarmee de Bredanaiars hebben getoond hun inzinking weer te boven zijn gekomen. Het was een sportieve en spannende wedstrijd waarin van Elewout na 10 min. dte thuisclub de leiding bezorgde, even later door een tweede doelpunt van den zelfden speler 20 gevolgd. De gasten lieten zich echte niet on dersneeuwen en trokken onvermoeid ten aanval. Met de gasten in de meerderheid kwam het einde. Reeds voor den aanvang van den wedstrijd Gudok-Rood Wit had J. Luyts uit St. WiUebrord het on geluk bij het doeltrappen zijn knie te biesseeren en moest naar bet ziekenhuis worden vervoerd. Bood. Wit was iets in de meerder heid. Het duurde lang voordat ae gasten het verdiénde doelpunt kre gen 01. In de tweede helft waren de Rood Witten in de meerder heid maar toch wist Gudok gelijk te maken I1. Vijf minuten voor het einde kwamen de gasten fanatiek op zetten en wist de linksbuiten met een tamelijk ver schot zijn club de leiding te geven 1—2. In de allerlaatste min. deed de zelfde speler een schijnbeweging, passeerde de Gudok-verdediging en 't was I3. Roosendaal had het erg gemak kelijk met Groen Wit, dat behou dens enkele uitvallen in de verde diging werd gedrongen. Met rust was het reeds 40 voor de gast- heeren en na rust werd het zonder veel moeite 80. Groen Wit zwoeg de om de eer te redden en had dit ook wel verdiend doch het mocht niet lukken. De Kaaische Boys moesten tegen PCP het onderspit delven. Voor rust waren de Breóanaers sterker en boekten twee doelpunten waar mee de rast Intrad 02. Na een kopje thee waren de Boys beter op dreef 12 waarna PCP er een schepje oplegde 13. Partijen maakten ieder nog een goal 24 en caermee kwam voor de hard werkende Boys het onfortuinlijk, einde. Kort Sportnieuws De voetbalwedstrijd tusschen Parijs Boedapest eindigde in 22. Rust ging in met I1- Slijkhuis is nationale veldloop kampioen 6ver de 10 K.M. gewor den. Tweede werd Slegt van PSV en derde Aarts uit Drunen. y Het intergeallieerd voetbal kampioenschap is gewonnen door het Britsche militaire elftal, dat bi Berlijn de finale met 62 won van het Tjechische elftal. Met rust was 't 30. Om de 3e en i. plaats wordt Nederland-België, denkelijk te Rotterdam, uitgevoch ten op 16 Nov. Op de Brusselsche wieler baan wonnen Schulte-Boeyen een 3-aiurs-koppelwed!strijd Peters Bellenaars werden 7e. Byster ver loor in den sprint van Pauwels al was het mot een bandcikte. Tijd Pauwels over de laatste 200 M. 12 4/5 sec. Er komt een monument bij den Oranjemolen J p£ OFFICIE ELE herdenking van de bevrijding der stad heeft zich beperkt tot een sobere, maar daarom niet min der indrukwekkende plechtig heid ten stadhuize, waaraan door een deputatie van het be vrijdende regiment, het No. 4 Army Commando luister werd bijgezet. Deze deputatie bestond uit den voormaligen comman dant lts.-col. Dawson, den offi cier van gezondheid Major Kennedy en Mrs. Kennedy, de captains Clark en Newcastle, welke laatste als eerste den Vlissingschen grond betrad. Maar ook waren kapt. de Ruiter en drie van zijn mannen aan wezig, die eveneens deel van Het bevrijdende commando uit maakten. Uit de Prinses-Irene-Brigade is nX in Maart 1942 een com mando-troep gevormd, die aan vankelijk bij het inter-gealli- eerde No. 10 Army Commando was ingedeeld en als zx»danlg eenigen tijd onder de bevelen van Lord Louis Mountbatten in Zuid-Oost-Azië diende. De eer ste groote actie, waaraan onze landgenooten deelnamen, vond echter eerst op 17 September 1944 plaats: met „gliders" en per parachute werden zij bij Arnhem neergelaten, waar zij HtfCKEY Met 45 wist Zwart Wit de ge vreesde club van Taminlau er on der te houden. De Zwart Wit voor hoede had haar dag. Walraven wist driemaal te treffen. Ouwerling en Talboom namen ieder een doelpunt voor hun rekening. Het was een hoogstaande tech nische wedstrijd. Met deze overwin ning heeft Zwart Wit zich bij de kampioensgegadigden gevoegd. Push moest met MOP de eer dee- len en liet de laatste plaats over aan Breda. De spil van Mop Frank Marijnen voldeed uitstekend en bij Pusl was van Roermund de ge vaarlijke man. Breda stelde haar aanhang zeer teleur door ook van Maastricht te verliezen. Breda had wederom haar opstelling veranderd en we zagen Tresling en Ceruttle in de achter- hoedt en Verheyen en van Sas voor On„ Inziens was dit geen verbete ring. Met 03 kregen de M&astrich tenaren een belooning voor hun enthousiast spel. Wij vernamen nog dat scheids rechter dhr. Jacq. Bielars door de Doelman verliet zijn post Zeelandia bevoent een 52 over- winning op Steenbergen. Reeds na 5 min. boekten de Brabanters een 20 achterstand door de Steur, die tot tweemaal toe een voorzet van zijn linksbuiten in een doelpunt wist om te zetten. Dat wil echter geenszins zeggen dat Steenbergen zich gewonnen gaf, verre van daar, maar de Zeelandia achterhoede werkte perfect zoodat de gasten het over het algemeen riet verder dan tot daar vermochten te brengen. Na een half uur was de stand 30. Kinderbijslag. Uit U. schrijft men: .Eens even nog een babbel tje over de kinderbijslagregeling. Dat er nu zooveel uitbetaald wordt vind ik natuurlijk prachtig. Wij al ler kunnen zoo'n sommetje ééns op de 3 maanden goed gebruiken, maar toch gebeurd er ook weer iets zeer onrechtvaardigs volgens mij, nl. dit: Ik ken een huishouden waar 8 van de 10 kinderen onder den voogdij raad geplaatst zijn en uit de ouder lijk macht ortzet zijn,- die kinde ren, deels in 'n inrichting, deels bij particulieren ondergebracht. Vol gens mfl komt nu die bijslag toe aan die gestichten en particulieren die ook de zorgen voor kleedlrg en2. hebben en niet aan de ouders, die er toch geen zorgen over heb ben en momenteel wel met het geld gaan strijken. Er klopt hier iets niet. Kan daar niet ingegrepen worden?" TAFELTENNIS Onder groote belangstelling zijn in Concordia te Breda de wedstrij den om het kampioenschap van Brabant verspeeld. De wedstrijden stonden onderleiding van den heer W. Drijvers, welke zich terdege van zjjn taak gekweten heeft. Een van de zeer spannendste wedstrijden was wel de finale tusschen H. C. Thien nit Zaltbommel en B. ten Brink uit den Bosch. Bij dezen wed strijd werd weer .ens bewezen dat aanvallend spel de overwinning meestal brengt. De heer H. C. Tillen werd winnaar en tevens kampioen van Brabant. Den heer N. Salvisberger ex- voorzitter van de afd. werd de me daille als eerelid van de afd. uit gereikt. De uitslagen: Heeren enkel le klasse: 1 -H. C. Thien van Never Down uit Zalt- Bommel, tevens kampioen van Bra bant. 2 B. ten Brink, Vise Versa Den Bosch. 3 Seletenrijch uit Eind hoven. 2e klasse. 1 Hoeban. Vise Versa Den Bosch. 2 v. d. Pol, Silva. 3 Cal- jouw, PTT Breda. 3e klasse. 1 P. W:tlox. HKI, Breda 2 A. Loose HKI Breda. 3 N. de Vlam, Cor du Buy. Den Bosch. Dames enkel le klasse. 1 Mej. H Piederiet Breda. Breda, tevens' kampioene van Brabant afd. dames hoven. 3 Mej. T. van Opstal. Bra bant. Breda 2e klasse. 1 Mej. Snijders, Atoom, Eindhoven. 1 Mej. Smits, Picus, Eindhoven. 3 r. d. Kerkhof, Breda, Breda. Heeren dubbelspel le klasse. 1 H. C. Thien-Bouwmans. 2.B. tem Brink- H. Kole. 2e klasse. 1 v d. Hout-V. d. Vel de. 2 v. d. Aa-van Opstal 3e klasse 1 van Reij en-Smul ders. 2 Adema-v. C. Broek. Dames dubelspel. 1 Mevr. v. d Wiel-Mej M. Piederiet 2 Mej. v. d Meerendonk-Mej. v. Du uren. Gemengd dubelspel 49- 1 Mej. van Duuren-dhr. H. Thien. 2 Mej. M. Piederiet-dhr. W. Boers De heer A. Smits reikte onder woorden van hulde aan bovenge noemde spelers de diverse lauwer takken en medailles uit en dankte tevens het bestuur van de vereeni- glng Breda voor de hulp bij het organiseeren van deze wedstrijden. BILJARTEN OM HET KAMPIOENSCHAP VAN OO STREK G Hoewel A. versprille nog steeds de leiding heeft, zitten A. Riemens en Jac. van Overbeeke hem dicht op de hielen. De kampioen van vorig Jaar komt er iedere week beter in en spelend met gem. 8 bezet hij nu 2 Mej. r. d. Velden^ Atoom, Eind- reeds de 4e plaats. technische commissie tot scheids rechter A is benoemd. De Breda reserves wisten de Zeeu wen met een geestdriftig partijtje te overspelen. De -toere Zuid-Beve- landsche ploeg ging met een 2-1 nederlaag naar huis. De Push reserves ontvingen Mop 2 eu wisten in een gemoedelijk par tijtje met 2-1 te winnen. Zwart Wit ontving Den Bosch en moest met 1-3 de meerderheid van de Aa en Dommelmenschen erken nen. De dames-van Tilburg 2 wisten Push 2 te verslaan met 0-1. Een doelpunt dat door de Push back op ongelukkige manier in eigen doel geslagen werd. De reserve derby Thor-Breda werd een zege van de Thorren (2-0). De uitslagen van den dames- hockey-dag in Eindhoven waren: Voorronde: HTCC-MOP 10. Til burg-Venlo Glrls 01. EMHC-Oran je Zwart 1—0. -ITCC-Breda 1—0, THOR-VKH 1—0. Tweede ronde: Venlo Girls-EMH C 0—2. HTCC-THOR 1-3. EMHC- en Thor finalisten Voor Bloeiften- daal. B toumooi. HUAC-Eindhoven 1-1. Eindhoven wint door doel- schoten Eindhoven-Forward 24. Eindhoven finalist voor Bloemen- daal. GOES, 1 Nov. Druiven: black allcante A 164166, idem B 105 129, mispels 41, per 100 kg., groen ten: bloemkool la 2641, idem 1 17—30, idem 2 13—18, idem 3 6.50 10. kropsla 4.505, knolselderij 1 67, idem 2 en 3 2—3, per 100 st. spruiten 1 70—87, idem afw. 39—49, witlof 2 5672, tomaten 3639, prei II18, andijvie 67.50. uien 4507,50, koolrapen 37, peen 14 15, ramenas 450, kroten 0.506, w. kool 050—150, roode kool 3—10 sa- voye kool 515 per 100 kg., wor telen 14—15 per 100 bos. LEEUWARDEN. 2 Nov. De no. teeringen van de veemarkt Leeu warden op 1 Nov. waren als volgt: 42 enters, 15 twentërs, 527 vette koeien. 1445 melk- en kalfkoeien f 285-825. 210 pinken f 90-195. 585 gTaskalveren, 228 nuchtere kalve ren, 449 vette en weide schapen 38-130. 399 lammeren f 30-65. 263 varkens. 200 biggen f 6-25. 143 bok- ken-gelten, 122 paarden en veulens 275150. Vette koeien, melk en kalfkoeien, pinken, graskalveren, ruim, redelijk prijshoudend. Nuch tere kalveren, kor' Schapen, be hoorlijk, iets vlugger, ruim prijs houdend. Varkens, idem. Biggen kort, zeer kalm, ag. Paarden re delijk, kqlm. niet ooger. Door de veehouderij centrale werden een groot aantal runderen, graskalveren schapen en de aangevoerde varkens en nuchtere kalveren overgenomen (ot half October stand hielden. Wat van den troep was overge bleven werd bij andere com mando's Ingedeeld en zoo na men 13 man deel aan de lan ding bij Westkapelle (met het 47th Royal Marines Comman do) en 12 aan die in Vlissingen. Zooals de meeste Britsche regimenten besloten ook wij een monument op te richten ter herinnering aan onze gesneu velde kameraden vertelde Coil, Dawson ons, t^ant zooals U ziet namen wij aan vele be langrijke operaties deel, en de colonel ontvouwde de regi ments vlag, die voortaan een eereplaats in het Vlissingsche stadhuis zal innemen en we lazen: Lofoten, 4 Maart 1941, Boulogne 21 April 1942; Dieppe, 19 Augustus 1942; Ouiestreham (Normandië), 6 Juni 1944 en Vlissingen, 1 November 1944., Waarom te Vlissingen? Col. Dawson toonde een mo del, voorstellende een Comman do-soldaat in aanvalshouding, met 't onderschrift in 't En-, gelsch: Ter gedachtenis aan alle leden van No. 4 Commando die tijdens geevechten in den wereldoorlog van 1939 1945 sneuvelden en aan de loyale burgers van Vlissingen gedood tijdens de bezetting en van hen die stierven in het uur hunner bevrijding". De inscriptie is geflankeerd links door de badge van het Com mando, rechts door het Vlis singsche wapen. Om de oprich ting mogelijk te maken is door de leden van het voormalige .regiment een belangrijk bedrag bijeengebracht. De overhandiging i Burgemeester Kolff zeide met grooten dank de geschenken te aanvaarden. Van de betrokken instanties is reeds toestemming verkregen om het monument een plaatsje te geven bij den Oranjemolen, waar de troepen aan land gingen. De vlag ral een eereplaats in het Stadhuis krijgen. Bijzonder erkentelijk is spreker voor het betrekken van de gedoode stadgenooten bij dit monument. Dat Vlissin gen de eer verdiend heeft kan spreker nauwelijks aannemen, doch hij gaf de verzekering, dat alles in het weAt zal worden gesteld om die eer waardig te toonen. Namens de verzetbestoeweging waarvan eveneens een depu tatie aanwezig was. sprak wet houder Poppe een kort woord- We hadden dertig geweren en zesduizend patronen van de Duitschers gestolen, alsmede hondeidvijftig handgranaten. Gode zij "dank zijn. wij er won derwel in geslaagd'om de Duit schers daarmede op het tijdstip der landing voldoende ln ver warring te brengen. Spr. prees den geest van vastberadenheid, maar evenzeer de opgewektheid die de Britsche troepen beziel de.

de Stem | 1946 | | pagina 8