c STAAKT HET VUREN" bevolen „Moordenaar" K.0. geslagen Met Duitschlrind is het moeilijk zaken doen Geen wapenstilstand, maar „bestand' Instructies met nadere toelichting zullen uiterlijk 10 Nov. worden uitgegeven Situatie in Medan verbeterd Soedirman kwam met gewapende lijfwachten NEDERLAND en het Duitsche Vredesverdrag Franco onder het mes Wordt Mgr. Stepinac KARDINAAL? Fraudeerende distributieambtenaren voor het hekje Niet tevreden over denazificatie TWEEDE JAARGANG No. 610 Comm. v Toezicht: A F. J. AERNOUDTtS C. J. VAN HOOTEGEM: A. E. LANGENHORST; Mr Dr A, J J M MES; Mr EL B. L. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag. Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) t 3.38 p. kwartaal; oer post 4 10; p week (bU olet-postbestell.) 0.2«; Losse nummers 6 cent. - Postrekening 178 8»' Voor God, Koningin en Vaaerland DINSDAG 5 NOVEMBER 1946 UITGA VE STICHTING ,DE STEM" Directeur J A B M VAN SCHIJNDEL Hoofdredacteur J J H A BRUNA Ugem. Zeeuwsen-redacteur: W GROFFEN, llssingen Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst. Dubbele poort 7 tei 105 Red J v d BROEK, Bijbureau Oostburg. Nieuws» 23. tel 35. Z.-Eilanden; Bur. Goes Weststnge» 75. tel 2236 Red N J KARHOF jN BATAVIA is besloten om onmiddellijk na de bijeenkomst aan alle commandanten te velde het bevel tot het staken van het vuren te geven, terwijl de resp. posities gehandhaafd zullen worden Officieel is de term „bestand" aanvaard voor de op handen zijnde beëindiging van de vijandelijkheden in Indonesië. Instructies met nadere toelichting aangaande het nakomen van het bevel zullen door de technische subcommissie op 10 November worden uitgegeven. Wanneer de plaatselijke commandanten deze zullen hebben ontvan gen, zullen zij niet later dan 20 November de onderhandelingen ter plaatse openen over de problemen, die met het staken der vijande lijkheden samenhangen Het feit, dat de plaatselijke on derhandelingen niet eerder zullen worden gevoerd dan dat de Instruc ties van de technische subscommis sie zijn ontvangen, impliceert niet, dat de vijandelijkheden niet In alle gebieden gestaakt zouden worden. Waar geconstateerd wordt, dat er op de bevelen inbreuk wordt gemaakt, zal dit aan de „bestands commissie" (dus de wapenstil standscommissie) worden gerap porteerd. Voor dit doel zijn spe ciale organisatorische maatregelen getroffen. Tie Indonesiër dr. Gar.i, die dooi de bestandscommissie naar Me dan was gezonden om te trachten een einde te maken aan de daar plaatsvindende gevechten de Ne- cierlnudsche en Britsche stellingen werden regelmatig aangevallen dooi de republikeinsche benden rap porteerde ter zitting, dat de situa tie aanmerkelijk verbeterd was en dat het critieke punt reeds was ge passeerd. V.%WVWiwvvww ■MVVAWW.WW Klaarblijkelijk is het niet gemak kelijk om een formule te vinden, die het behoud van de monarchie op een of andere manier in over stemming kan brengen met de as piraties van de Indonesische natio nalisten, die de eigen souvereiniteit erkend wllen zien. f)ver de terugtrekking van de Britsch-Indische troepen heeft de minister van Defensie, in. het Britsch-Indische parlement ver klaard. dat plannen zijn gemaakt voor het terugtrekken van deze troepen uit Indonesië tegen 28 No vember. Schermerhorn bestolen rpOEN de voorzitter der *Com- missie-Generaal, prof. Scher merhorn, in het begin van de vo rige maand te Batavia aankwam, is hem het geheele dossier met de documenten en de instructies, wel ke hij bij zich had, ontstolen en aan de republikeinsche regeering overhandigd, meldt A.F.lL Het dossier werd, ongetwijfeld na aandachtige bestudeering, ver volgens aan den eigenaar terug gegeven. Dit zou den Indonesiërs de gelegenheid hebben gegeven volledig kennis te nemen van de instructies, welke de Nederland- sche regeering aan haar vertegen woordigers had gegeven en een inzicht te krijgen in den omvang van hun bevoegdheden. In den Haag was van deze ge beurtenissen niets bekend. De bezwaren, welke het handelsverkeer ondervindt 966 gesneuVelden, 1600 gewonden en 212 vermisten. Tie „Johan van Oldebarnevelt" is gister met 1500 man troepen in de haven van Tandjong Priok gear, riveerd. De soldaten betiooren allen tot de I December-divisie en tot een detachement van hét KNIL. Te- vens zijn er 80 onderofficieren mee- De Britsch-Indische verliezen zijn gekomen. Op deze bijeenkomst was voor de eerste maal ook aanwezig de opper bevelhebber van het republikein sche leger, gen. Soedirman. Deze 34-jarige ex-schoolmeester, die ma joor was van de door de Jappen, georganiseerde Heiho's, arriveerde in Batavia, vergezeld van een aan- tal Indonesische hoofdofficieren en een lijfwacht van 30 man. Als groep hebben deze geen prettlgen Indruk gemaakt. Zij spreidden een typisch Japansche militaire arrogantie ten toon, zoo seinde de Times-reporter. Toen gen. Soedirman tot het. bij wonen van de vergadering bij het geallieerde hoofdkwartier aankwam sprongen 7 van, zijngewapen- d e lijfwachten uit zijn auto en stelden zich op bij den ingang. De Britsche commandant stond er op, dat zij zouden inrukken, en Soe dirman bood zijn excuses aan. Tegenover de pers maakte Soedir. man gebruik van een tolk, een jon gen Indonesiër, die vroeger als na vigator bij de R.A.F. dienst deed en meerdere bomaanvallen op Duitschland heeft meegemaakt. Thans is deze „Indonesiër" vice-air- commodore van de republikeinsche „luchtmacht". Dij de gisteravond .gehouden be sprekingen tusschen de Neder- lar.dsche Commissie-Generaal en de Indonesische delegatie, zijn de fun damenteele vraagstukken van de or ganisatie van de toekomstige samen werking met volledig begrip voor de wderztjdsche standpunten bespro ker. Ten aanzien van een aantal punten werd opheldering verkre gen. Er blijven eehter een aantal punten over, ten opzichte waar van de bestaande kloof tusschen de standnunten niet kon worden overbrugd en welkg een verder oyerleg-^ereisehen. De datum voor dit overleg is nog niet vastge steld. Volgens de „Times" is het voor naamste struikelblok de positie van de Kroon in de nieuwe constitutio- neele verhouding. Gunstige perspectieven over deelname aan de besprekingen IIET FRANSCHE standpunt ten opzichte van een deelnemen van Nederland. België en Luxem burg aan de besprekingen der vier ministers van Buitenlandsche Za ken over Duitschland blijft, zooals in Juli jl. door Bidault is uiteen gezet, d.w.z: uitgesproken gunstig, aldus het Fransche persbureau A. F. P. Men twijfelt er niet aan, dat deze drie landen, evenals de an dere nabuurstaten van Duitsch land, zullen worden uitgenoodigd om deel te nemen aan de bespre kingen. Door een misverstand is echter de meening ontstaan als zouden de uitnoodigingen reeds verzonden zijn voordat zelfs de bespreking van de vier ministers van Buitenlandsche Zaken over ,de Duitsche kwestie is begonnen. De vier ministers zullen in Ncw- York tot overeenstemming trach ten, te komen over den datum, waar op de uitnoodigingen zullen worden verzonden en over de wijze, waarop de nabuurstaten van Duitschland aan de uitwerking van het nieuwe verdrag zullen deelnemen. Groot-Brittanië staat tegenover deze ruimere samenwerking even gunstig als Frankrijk en ook heeft men alle reden te gelooven, dat de Ver. Staten zich hiertegen niet zul- Heden zon onder 17.6 uur en maan onder 2.6 uur. Woeusdag zon op 7.42 uur en maan op~ 16.22 uur. Weersverwachting Op vele plaatsen nevel of mist, hier en daar tijdelijk doorbre kende zon. Plaatselijk eenige lichte neerslag, weinig wind. Iets minder zaeht. De Gouverneur van Curacao, Dr. p. G. Kasteel kwam met zijn echtgcnoote op het vliegveld Schiphol uit Wesl- Indiï aan. len verzetten. Van Sovjet-Russi sche zijde is nog geen officieele me- dedeeling over dit punt gedaan. In dien echter de uitnoodigirg zoowel aan de oostelijke als aan de weste lijke buurstaten van Duitschland zullen worden gezonden, verwacht men. dat ook Moskou geen bezwaren zal hebben. TYE VEILIGHEIDSRAAD der V.N. heeft met algemeene stemmen de Poolsche resolutie om de kwestie van het bewind van Franco in Spanje van de agenda van den Veiligheidsraad te scm-appen aan genomen, zoodat de algemeene ver gadering deze kwestie thans in be spreking zal kunnen nemen. Deze kar. nl. naar aanleiding van reso luties om de diplomatieke betrek kingen met Spanje te verbreken geen stappen doen, voordat de kwes tie officieel van de agenda van den Veiligheidsraad is afgevoerd. TIE AMSTERDAMSCHE politie zit met. een puzzle. Want de 22- jarige v. d. Helm, die verdacht werd den moord op een 61-jarige Amsterdamsche vrouw gepleegd te hebben (in, verband waarmee zijn aanhouding was verzocht) heeft zich onder het opdisschen van een „zwaar" verhaal bij de politie ge meld. Volgens zijn zeggen, heeft hij omstreeks den tijd, waarop de moord is gepleegd een tik op zijn hoofd gekregen, waardoor hij vol komen buiten kennis is geraakt. Hij herinnert zich alleen nog, dat hij des morgens versuft hij Bot terdam uit een auto werd gezet. Hierop is van der Helm naai- den Haag gaan liften, waar hij op het Stationsplein de krantenverkoopers den moord hoorden melden, waarbij zijn naam eveneens uitgeroepen werd. Verwonderd, zoo vertellen, ook de courantenventers. stapte van der Helm naar de krantenjongens en liet zich het heele moordverhaal ver tellen. Aan het slot daarvan riep hij uit: „die van, der Helm, wei, daf ben ik. Zoeken ze mij?" Hierop is hij naar het politiebureau ge wandeld, argwanend gevolgd dooi de venters en heeft zich daar ge meld. ITET STAAT er nog niet ai te rooskleurig voor ten aanzien van onzen handel met Duitsch land. Dat is de algeipeene indruk welke men overhield na het aan- hooren van een rede van Mr. Th. H. de Meester, secretaris van de Kamer van Koophandel voor Duitschland, voor 't Dept. Breda van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, op ujtnoodiging van de Kamer van Koophandel al daar. Vóór den ooi^og was het zakelijk contact met Duitschland zeer le vendig. Historie en geografische lig ging waren daarvoor de bepalende factoren. Er waren wel 501)00 Ne derlanders die zakenrelaties met Duitschland hadden. Dat alles is afgeknapt. We hebben thans te doen met autoriteiten der vier be zettende mogendheden. Duitsche zakenlieden doen al wel offerten op Markenbasis en volgens het prijs niveau van 1936, doch genoemde autoriteiten, die beslissen, bereke nen alles in dollars en op wereld marktniveau. Ten aanzien van den import van voedingsmiddelen kijken Engelschen en Amerikanen in hoofd zaak naar de calorische waarde. Zoo was er niet veel kans voor onze groenten en ons fruit. Peulvruch ten. visscherijproducten, zaden, pootgoed, aardappelen maken een betere kans. Langzamerhand komt er ook uitzicht voor andere pro ducten, .doch dat skaat nog in de kinderschoenen. Veredelingsproduc ten zijn zeer gewild. Zon is er met de Russische zone een overeenkomst afgesloten voor den uitvoer van 80 ton ruwe ka toen. die daar tot garen gespon nen zal worden. Uit Duitschland heben wij totnu- t,oe in hoofdzaak steenkolen en mijn hout gekregen. De moeilijkheid is, dat van Nederlandsche kant slechts die goederen begeerd worden, welke we absoluut noodig hebben of slechts met groote vertraging van elders zouden kunnen krijgen. Van geal lieerden kant laat men echter het liefst artikelen leveren, waarin veel arbeid Is verwerkt: handschoenen, galanterieën, speelgoed, rijwieldy namo's enz. Daarentegen kunnen we bijvoorbeeld geen, export-bier- fleschjes krijgen, welke we hard noodig hebben, doch waarin te veel kolen .zitten". Deze tegenstrijdig heid van inzicht schept natuurlijk veel' moeilijkheden. Een mogelijk heid van hervatting van het tran- sitoverkeer schijnt zich ook weer te openen. Natuurlijk heeft de Ne derlandsche handelsïhan voor dit alles de toestemming van de Ne derlandsche Bank en van den Cen- tralen Dienst of het betreffende Rijksbureau noodig. Goed-ingevulde formulieren moeten dan een lan gen weg gaan naar Duitschland en terug, waarmee een paar maanden gemoeid zijn. Het is echter noodig, dat we zoo paraat mogelijk zijn, opdat geen handelsgebieden, die van ouds de onze waren, aan andere verloren gaan. Compensatiezaken ziin er reeds enkele afgesloten, ook een met Oos tenrijk, waardoor wij o.a. de 1600 houten huizen krijgen. Het zakelijk briefverkeer is officieel ook nog altijd gestremd en zakenreizen zijn slechts in zeer beperkte mate mo gelijk. TITet dat al is de uitwisseling van goederen met een gebied, waar mee wij van ouds in economisch opzicht zoo stevig verbonden waren, aan duizer.d-en-een stremmingen onderhevig. Mr. de Meester heeft er nog tal van leerzame bizonder- heden over verteld. Het wordt wel hoog tijd, dat wy den Grooten Vier bij de onderhan delingen over 't Duitsche probleem eens precies op deh oogte bren gen van de zeer bizondere moeilijk heden, welke men ons bij onzen be rooiden staat daardoor nog op den hals schuift. Als men Nederland nieuw leven en nieuwe welvaart gunt, dan is er meer noodig dan Platonische sym pathiebetuigingen. Dan moet mon onzen handel met Dnilsehland weer toestaan vrijer adem te halen. We praten nu nog niet eens over de bescheiden grenscorrecties, waar voor wij opkomen, doch» welke men in Londen, naar het schijnt, een te overdreven eisch vindt.... Do gedelegeerden van vele naties woonden in New-York een plechtige H. Mis PU. Onder hen was ook de Rus Wisjinsky, die hier zijn opwachting maakt bi) den Bisschop-coadjutor van New-York. JN WELINGELICHTE Romein- sehe kringen wordt het Be rucht verspreid, dat Mgr. Stepinac binnenkort tot Kardinaal zou be noemd wocen. Iets dergelijks is reeds meer gebeurd in de geschie denis van de Kerk, en wel in geval van Mgr. Led'ochoski en Mgr. John Fisher (in 1935 heiligverklaard), die beiden tot Kardinaal benoemd werdeii terwijl ze gevangen za ten, de eerste onder Bismarck, de tweede onder Hendrik VIIII. Dit gerucht zou in betrekking kunnen staan met óm1 ander, volgens het welk in dezelfde kringen wordt aangenomen, dat er in den loop van December a.s. een Consistorie zou gehouden worden TAE BERUCHTE Utrechtsche dis- tributie-fraude is gister door den Utrechtschen- Economischen Politierechter berecht. De ambte naar G. van de eindcontrole werd. met de beide ambtenaren F. K, en B„ die belast waren, met het innemen van opplak'vellen, Veroor deeld tot ieder één jaar gevange nisstraf, 750 gld. boete en vijf jaar ontzetting uit het recht om als distributie-ambtenaar werkzaam te zijn. De ambtenaar JK. Ifc werd veroor. deeld tot acht maarden gevange nisstraf waarvan vier maanden voor waardelijk en 1000 gld. boete. De ambtenaren hadden door onderlin ge samenwerking 11.000 bonnen ver duisterd. Een ambtenaar, die niet in het complot was, kreeg een maand voor waardelijke gevangenisstraf en f 25 boete. Tegen de opkoopers wei-den von nissen gewezen van 2 tot 3 maan den voorwaardelijk en boete variee- rend van 100 tot 750 gld. Tegen den grootsten afnemer, den Utrechtsche aardappelhande laar W. werd een jaar en f 25.000 boete geëisert. /GENERAAL CLAY, plaatsvervan- gend militair bestuurder van de Amerikaansche bezettingszone in Duitschland, is niet tevreden over het resultgat van de zuivering in de Amerikaansche zone, voornamelijk in Beieren. Het Amerikaansche mi litaire bestuur, zal de zuivering zelf weer in handen nemen-, indie de Duitschers ach daartoe niet in staat zullen blijeen toonen.

de Stem | 1946 | | pagina 1