De groote strijd om Walcheren aöj Noad in staat BW te slaan? aan Van Normandië tot de Zanddijkstelling ■9 e, Veehoi TRA Antwerpen's betee- kenis in dezen strijd Alliance voor een zware opgave Waar hBoof Dick ffla/very 21 WOONH NIEUW- N. M. J. f c V Casper Ds. E. J. Bru C. TH. EERSTE EPISODE: GISTEREN, twee jaar geleden 1 November 1944, werd, nadat bereids noodzakelijke voorbereidende maaatregelen waren getroffen, de e genlijke strijd om het bezit van Walcheren ingezet. Nog is de tijd niet daar, deze laatste episode van den strijd om de Schelde-monding histo risch verantwoord te beschrijven. Eerst wanneer meerdere bronnen, ook van geallieerde en Duitsche zijde, beschikbaar zullen zijn, zal men daar toe mogen overgaan, zóó opgevat» is dit artikel voorbarig en daarmee overbodig. Doch we leven snel in dezen tijd! Wel zullen persoonlijk medege maakte gebeurtenissen dier November-dagen nog niet zijn vergeten, de herinnering aan het fel-doorleefde zal nog niet geheel zijn uitgewischt geslagen wonden zullen en kunnen nog niet allen zijn geheeld. Maar voor het overige zal reeds veel zijn vervaagd en de samenhang der plaats gehad hebbende gebeurtenissen kan ons mogelijk zijn ontgaan. Daarom kan het voor den lezer wellicht zijn nut hebben, aan de hand van reeds beschikbare bronnen en bereids verschenen literatuur, den strijd om Walcheren, welke, voor het verloop der operaties van de ge allieerde legers van het grootste belang mocht worden geacht, nog eens, in groote lijnen en in samenhang met elders plaats gehad hebben de gevechtshandelingen, na te gaan. Waarmee de publicatie van het volgende dan toch gerechtsvaardigd mag zijn. JUNI 1944, D-day! De „invasie", door hen die toenmaals achter de schermen konden kijken meer bekend als de operatie „Overlord wordt tegen het nog door de Duit- sehers behcerschte gedeelte van de „Vesting Europa" ingezet. En met angstige spanning moest worden afgewacht of de lang verwachte en verbeide operatie kans had van sla gen Maar de zoo grondig voorbe reide en groots opgezette landing moest wel gelukken. Wat hier alle maal by kwam kijken, vindt een belangstellend lezer uitvoerig be schreven in het hierna nog meer malen te noemen, met documentaire foto's ryk geïllustreerde, boek „Ope ration Neptune" 1). Eenmaal op de Normandische kust voet aan wal, wisten de ge allieerde troepen zich dan ook te handhaven, terrein te winnen en rake klappen aan de Duitschers uit te deelen. Arromanches. waar later de beroemde kunstmatige „Mul beny"-haven werd aangelegd, ge raakte o.m. reeds denzelfden ci in geallieerde handen. En n-a aan- vankelyk zwaren strijd in Norman dië we herinneren ons den taaien stryd om Cherbomg, de doorbraak bij Avranches, de beslis sende slagen bij Argentan en Fa- laise gelukte het den geallieerden legers daarna in buitengewoon snel tempo, door Frankrijk naar het Noorden op te rukken. Data zeggen weinig, soms ook veel. Op 25 Aug. deed de Fransche generaal Leclercq aan het hoofd der Fransche 2e Pantser-divisie, zijn Intocht in Pa rijs. Onderdeelen van het 2e Brit- sche leger bereikten op 3 Sept. Brussel, Antwerpen den volgenden dag. Meer naar het Westen, langs de zee, rukte het le Canadeesche Leger snel op naar de Scheldemon- ding. De Koninklijke Nederiandsche Brigade „Prinses Irene", op 8 Aug. op de Normandische stranden ge land, trok onder bevel van Kolonel der Artillerie, A. C. de Ruyter van Stevcninck, met dc legers der ver- cenigde volken tot bevrijding van 't Vaderland op. Nederland mocht ho. pen! Dc tegenstand der Duitsche legers scheen gebroken, de bevrij ding van het Vaderland aanstaan de. Doch de roes van „Dolle Dins dag", 5 September, bleek helaas voorbarig. En groote offers dienden nog te worden gebracht, aleer de kostbare vrijheid werd verkregen. ■yoor velen onder de Zeeuwsche en Brabantselie lezers zal de naam Antwerpen niet alleen een klank, maar meer nog een begrip zün. Herinneringen oproepend aan deze mooie Scheldestad met lijn grootsch verleden, aan de machtige Schelde, aan het jachtende leven en bedrijf bij de havens. Deze stad, door haar gunstige ligging aan de rivier tot ontwikkeling gekomen, was door die iiggirg tevens bestemd een belangrijke rol in de geschiede nis der „lage landen bi der see" te spelen. We behoeven ons geschie denisboek maar even door te blade ren om te zien, dat haar rol, niet alleen ln cultureel en economisch, doch ook in militair opzicht, vaak een zeer belangrijke is geweest. En natuurlijk stond de beheersching van de toegangspoort tot de Ant- werpsche haven, de rivier de Schel de, hiermee vaak ln nauw verband. Herinneren wy in dit verband slechts aan de maatregelen, welke door de „Republiek der Vereenigde Nederlanden" destyds werden ge nomen, om den handel van Antwer pen, Amsterdam's rivale, zooveel mogeiyk lam te leggen. Een dezer was, de Schelde, door de ten Noorden van Antwerpen aan de rivier gelegen forten Lillo en Llcfkenshoek, te doen bewaren en dc vaart naar Antwerpen aldaar te doen controleeren. H(j, die de Schelde behcerschte, had het lot der Antwerpsche haven in handen. Zoo was het in het verleden, zoo was het ook „na". Zooals gezegd, werd Antwerpen 4 September bevrijd. De He Pantser divisie van het 2e Britsche leger wist zóó snel naar de stad op te rukken en er in door te dringen, dat het Duitsche garnizoen, onder bevel van Generaal von Stolberg- Stolberg, geen tijd en gelegenheid meer kreeg nog belangrijken tegen stand te bieden en weldra, tezamen met de Antwerpsche collaborateurs, naar de leegstaande kooien in den dierentuin moest verhulzen. Doch 't was voor het verdere verloop der operaties van véél grooter belang, dat zij eveneens geen gelegenheid meer hadden gevonden de voorbe reide vernielingen der haven-outil- lage ten uitvoer te brengen. Het zal den lezer duidelyk zijn, dat in dit stadium der krijgsver richtingen het front was onze grens genaderd en bereikte ln do eerste helft van September da buurt van Aken dit laatste feit, met het oog op de voortzetting en een snelle beëindiging van den oor log in Europa, van ongemeen groote beteekenis was. Immers door den snellen opmarsch der geallieerde le_ gers, was de afstand van deze tot de Normandische havens, waar over nagenoeg alle aanvoer van En geland uit moest plaats vinden, steeds grooter geworden. Wel kwa men langzamerhand ook Noorde- ïyker gelegen havens ter beschik king de bevryding oa. van Le Havre, Boulogne en Calais resp. op 12, 23 en 30 September doch ook deze havens waren nog ver achter het opschuivende front gelegen en de capaciteit der meesten niet groot. Hierdoor ontstond het gevaar, dat by een verderen opmarsch der ge allieerde legers, de voor die legers zoo belangrüke ravitailleering men denke hierbij slechts aan de voor de gemotoriseerde eenheden benoodlgde brandstof ln onvol doende mate zou kunnen plaats vinden, met alle nadeelige gevolgen, van dien. Had men echter eenmaal de beschikking over de uitstekend geoutilleerde haven van Antwerpen verkregen, dan konden de verbin dingen met Engeland aanmerkelyk worden bekort en was aan deze be zwaren grootendeels tegemoet geko men. Doch a] was de haven van Ant werpen thans door de geallieerden bezet, wilde men haar voor den aanvoer gebruiken, dan diende ook dc toegangspoort, de Schelde, dooi de geallieerden te worden be ll eerseht. Dit was op 4 September nog niet het- geval. De Zuldeiyke oever, Zeeuwsch-Vlaanderen, was nog vast in Duitsche handen; eveneens de eilanden Walcheren en Zuid-Bcve- land, alsmede de belangrijke heuvel rug, Noord van Antwerpen, welke den Kieekrakdam, den toegangs weg tot laatstgenoemd eiland be hcerschte. Een spoedige verdrijving van dc Titsehers aldaar, was derhalve van het grootste belang. Deze mee ning mag biyken uit de dagorder van 4-ll-'44, welke door luitenant- generaal O. G. Simonds, namens den commandant van het le Cana deesche Leger, aan welk onderdeel, zooals we hierna zullen zien, de verovering der Schelde-oevers werd opgedragen, na afloop van den strijd tot de soldaten van dat leger werd gericht. De generaal zegt hier in onder meer: „Onze overwinning in den strijd om de Schelde-mon ding en de opening van de haven van Antwerpen, is een beslissende stap tot de uiteindelijke nederlaag van Duitschland." De uiteinde- ïyke nederlaag van Duitschland! Daar ging het om! En ook aan Duitsche zijde werd begrepen wat hier op het spel stond. In zijn dagorder van 7 October zegt generaal von Zangen, comman dant van het 15e Duitsche Leger, dienaangaande: „Het bezetten van de Schelde-vestingen en het vrijko men van de haven van Antwerpen zou de doodelijke slag aan Noord- Duitschland, zelfs aan Berlijn bun nen toebrengen" en beveelt aan zijn troepen „I)e Schelde-vestingen te behouden, ten koste van alles, tot den laatsten man." Hiermede is het strategische doel van de actie tegen de Schelde- monding, weike, na de bevryding van Antwerpen., door het le Cana deesche Leger en de daaraan toe gevoegde troepen werden ingezet, voldoende belicht. De inzet was hoog, voor beide partyen mocht fit beheersching van den toegangsweg naar Antwerpen van het grootste belang worden geacht. Een zware stryd was te verwachten. ONDAG gaat het ln Tilburg spannen tnsschen N.O.A.D. ei B.V.V., de twee ploegen die elkaar zoo leelijk dwars zitten aan deleiding, maar die dit seizoen nog niet tegen elkaar in het krijt traden. Wat zal het worden? Afgaande op de 3-0 nederlaag die NAC een paar weken geleden in Tilburg te slikken kreeg en op de magere maar verdiende zege, die BW in Breda behaalde, zou men zeggen, dat de Tilburgers in staat zijn de Bosschenaren een klap toe dienen, zeker nu de strijd op het NOAD-terrein uitgevochten wordt. Het is ln leder geval zoo, dat NOAD bij een Bossche neder laag er uitermate prachtig voor komt te staan. Maar verliezen de Tilburgers, hetgeen zeker niet uitgesloten geacht mag worden, dan krijgt BW 11 punten en NOAD blijft op 12 staan Tegelykertyd krügt men dan ech ter het verschijnsel, dat NAC by een zege op Willem II hetgeen aangenomen mag worden met 8 punten weer aardig dicht by de leiders komt te staan. Hetgeen niet verondersteld kan worden van Hel- mondia, dat Zondag vermoedeiyk in Vlisslngen de kous op den kop krygt.. De Helmondia-lui zouden daardoor van de derde plaats ver- dwünen. Benieuwd zyn wij wat Ba ronie er bij Longa van terecht zal brengen. Nu de Bredanaars eenmaal het zoet der overwinning gesmaakt hebben, is het zeker niet onmoge lijk, dat zp de club van Pellikaan een kleir.e nederlaag zal toebren gen En tot slot; wij gelooven niet dat VVV in Helmond zal verliezen oooOOOOOOOOKXXXXOOOOOOOGOQOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO JUDAH EN GILLIAN CLENT 3. S. FLETCHER „Kyk naar die plek", zei ze, we derom wijzend naar- het huis aan den inham, „en zegt u nu eens zelf welke kansen een man zou hebben die daar onverhoeds zou worden aangevallen „Dat heb ik al overwogen", zei Blake. „Niet veel." Rachel lachte droevig. En terwyl ij haar hand oprief wees ze door ie snel vallende schaduwen naar een punt ln den Inham ter hoogte van Clents hut. „Precies", zei ze. „En is Clents hut al een goede plaats voor de broederschap der duistere daden, vlak by hun deur hebben de Clents nog een plek, uitstekend geschikt om alles te doen verdwünen wat ze niet wenschen dat wordt terugge zien. Ziet u die donkere vlek aan de oppervlakte van den inham, een bruine vlek op welke u, als u ze van dichtbij zou zien een voortdu rende werveling van schuim zou opmerken?" „Ik zie 't", zei Blake. „Dat lijkt wel een draaikolk". „Het is een draaikolk" antwoord de Rachel, i „Hier in de omgeving noemen we die de Stille Kolk. En als drijfzand geen bodem heeft, heef. die kolk er zeker geen. Niets wat in de Stille Kolk wordt ge gooid, ziet men ooit terug!" Ze draaide zich om en begaf zich vlug ln de richting van de Hold. Blake liep met haar mee. „U denkt...." zei hu, en zweeg plotseling. „Ik denk," antwoordde Rachel, terwül ze een snellen, blik op hem wierp, „dat mün broer dien Febru- ari-avond werkelük in Marshwyke wsa en dat er, toen hij den weg oostwaarts in sloeg, iets gemeens met hem gebeurd is. En dat zijn lickaam evengoed vel als niet in de Stille Kolk kan zyn geworpen. Maar dat is hetgeen ik denk Misschien kunt u het oplossen." Toen dankte ze hem voor zyn komt, wenschte hem goeden mid dag en Blake. die beloofd had dat hy spoedig eens terug zou komen, begon diep in gedachten zijn wan deling naar Brychester. Nauwelijks was hij gekomen aan het kruis punt Marshwyke of de regenwolken die den heelen middag zich al had der, samengepakt, ontlastten zich met *n plotselinge hevigheid en nij zocht haastig beschutting in de her berg. In het donkere voorvertrek trof hij Briscoe, die onmiddellijk 'n waar-schuwenden vinger ophief en hem beduidde, hem te volgen in de kleine conversatiekamer achter de bar. „Komt u maar hier binnen, mijn heer", fluisterde hy. „Ik zag u loo- pen en ik kwam u maar gauw te gemoet. Daar, in de bar, zit Judah Clent en u kunt hem hier eens op uw gemak in de gaten houden", T^ADAT hy was voorgegaan naar de kleine kamer, waarin hij dien dag a-1 eerder met Blake en Atherton had gesproken wees Eriscoe op een zitje ln een ödepe muurnis. Daar hing een schemering die volkomen duisternis zou zyn geweest, wanneer niet een flauw Uchtschynsel werd gezeefd door een rood gordijn dat voor een rechthoekig venstertje hing, -het welk uitzicht kon bieden op de bar. Naar dit plekje werd Blake zachtjes door Briscoe geduwd. „Gaat u daar maai- binnen, myn heerfluisterde hy. „Dat is een plekje dat me heel dlkwyls goed te pas komt wanneer ik eens wil hooren hoe ze over mijn zaak pra ten. Dat raampje heeft glas met gaatjes er in en u kimt om een hoekje van het gordijn kyken. DT zitten nu verscheidene menschen en ze zitten over die belooning' te praten. Judah Clent is die groote kerel met die gouden ringetjes in z'n ooren. U zit hier heel best en niemand zal hier binnenkomen". Blake hield niet erg van dezen vorm van avontuur, maiar hy overwoog dat hij al midden in een onderneming zat die zeer ern stige kanten had gekregen en hy had een natuurlyke nieuwsgierig heid Judsh Clent te zien en te ontdekken wat hjj nu eigenlijk voor 'n soort mensch was. Dus ging hij ln het alcoofje zitten en keek omzichtig langs het roode gordijn terwül Briscoe, na te heb ben gefluisterd dat hij gauw zou terugkomen, zich naar de bar be- g'af, (Wordt vervolgt). TAe twee Oosterhoutsche clubs heb- ben totnutoc zoo goed geboerd, dat wü zoowel Dongen als WSC niet veel kans geven in Oosterhout In 3 D zal Groen-Wit het lang niet makkeluk hebben in Roosendaal. Boeimeer speelt het wel klaar met SET. PCP doet dat ook wel in Fij naart. maar Rood-Wit en BSC moeten op hun tfcllen passen in Tilburg en Breda. In 3 E kan Steen bergen op een warme ontvangst bij Zeelandia rekenen. RKFC zal denkelijk wel geen succes hebben bij Burgh. Ierseke blijft tegen Roo- bur baas in eigen huis en dat doet vanzelfsprekend Odlo ook. EMM daarentegen zal vermoedeiyk in MOC haar meerdere moeten er kennen. In Z.-Vlaanderen gaat er heel wat spannends gebeuren in Clinge. Ook Schoonduke kan veel voetbal- plezier beleven, terwijl voorts over winningen in zicht liggen v°°' Axel, Oostburg en Steen. Bu Hulst- Hontenisse is van alles te verwach ten. Misschien dat het terreinvobi" deel beslist. De vierde klassers. In t C geven wij de Bredasche clubs goede kansen, Gilze daar entegen kan op een zeer hartelijke ontvangst in Goirle rekenen, den kelijk met nadeelige gevolgen. RK DVC is still going strong in 4 D en de lui uit Dmnen behoeven zich dan ook in Loon op Zand niet on gerust te maken. Wat 4 D aangaat we gelooven, dat hier Virtus. VVK NSV en Halsteren zullen winnen. DE NOT te HUI zal op Dinsdag 1948 nam. 3 uu van dhr. Boy a Namen ten ver: familie Vermeir. publick 1. HET WOO ERF te Nieu Kerkstraat C 4! sectie E. no. 25 7 c.A, in mon als pakhuis bt ad f 4.per m 2. HET WOO ERF TUIN ei REIN te Nieuw Achterstraat, kr tie E nos. 2446 e groot 10 A. 80 monde linge hu van Vlierbergen, maand en ged. bruik. Aanvaarding ln huur sommen b der koopsommen geschieden 6 D 1> „Operation Neptune'' door Comman der Kenneth Edwards, Royal Navj. Uitgave Collin6, Londen, 1946. (Wordt vervolge.). - - De tweede klassers. Tnternos, dat Zondag Jl. zoo vei- bluffend goed werk in Ooster hout liet zien, zal zoo lijkt het ons Biervliet weinig kars geven, Dosko houdt, dc punten wel thuis tegen Middelburg. TSC kan Goes eronder houden, voor Hero zijn wij echter bevreesd, terwijl Terneuzen- Alliance misschien wel een dubbel tje op zijn kant wordt, want de Terneuzenaren zijn op eigen bodem lang niet mis. Echter Alliance heeft dit seizoen nu eenmaal zoo'n uit stekende voornemens, zoodat men al met al niet weten kan Wat RAC en Desk aangaat, het lyken ons moeiiyke ontmoetingen tegen resp. Wilhelmir.a en de Valk- Vooral Desk krijgt een zware partij te blazen. De derde klassers. houdt een voord ^reercl met L1C en GRAMOFH over: „Opvoeding Mui voor de Z VLISSINGEN November, kl< certgebouw. uur pr:cies. f 1,incl. re Kaartverkoop Nov. Bellamy; 2.30—5.30 uur Indien nog kaï baar des avon. TERNEUZEN: vember,, Hote Aanvcng 8 Toegangsprüs rechten. Kaartverkoop Nov. U.L.O.- stxaat ven 5 le Over Christ Humai hou voor ledin MIDDELEURG lezingen op AVOND 6 NOVI WOENSDAGAV vember in hof, en op AVOND 20 NOV bovenzaal van c. Aanvang 6'r uur precies. Tcegangsprys: v f 2,voor 1 incl. rechten. Kaartverkoop; November, Con hóorzaal van 7- kaarten voor 13 ber: Bleek 15. welke eerste wensen aan t„ Landbouwherst dit 20 spoedig te geven op h kantoor afd. te Oostburg. Gevraagd wo boek en Hoogdr. en vaarzen en ko ook pinken den aangebod< De DE A. A adres vo BI adres wa HU ni

de Stem | 1946 | | pagina 6