ied NEDERLAND Artsen zeggen contracten met ziekenfondsen op tijd af to betaBen 7 tweede jaargang 3 i> m" ttel fa den nieuwen 2°oals gemeld, is ln het kader van de discussies over de Groot-Nederlandsche vraagstuk ken ook deze roeping voor ons volk in den nieuwen tijd ter sprake gekomen. Voor de Vlaam sche broeders geldt dit niet zoo rechtstreeks, omdat hun ge westen niet grenzen Duitsche Rijk. MELK en OOOOOOOOOQ Ziekenfondswezen dient volgens hen gereorganiseerd te worden Hoo consumentencrediet „Den Dré" voor hei Bijz. Gerechtshof Proc. Fiscaal eischte 7 jaar Delegaties in Batavia bijeen Ruiten troef! No. 608 ir~ ERBAAR s »ns MACK ^WAGENS *7-0 SKE N S euw© man's goed [JK om U te ideelen i terug. Ier ver van werpen; zending; J NATIE l'el. 8990 fKAMP. L 53 Comm. e. Toezicht: A. I. i. AERNOUDTS C. J» VAN HOOTE^EM; A. E. LANGENHORST; Mr Df A. J. J M MES; Mr. H. B. U DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) f 3.3» p. kwartaal; per post 10; p. week (bij nlet-postbestell.) 0.20; Losse nummers 0 cent. Postrekening 276.6»> ZATERDAG 2 NOVEMBER 1946 UITGAVE STICHTING .DG STB M" Voor God, Koningin en Vaderland Directeur J A SM VAN SCOTJNDEL. Hoofdredacteur J J H A BRUNA vlgem. Zeeuwsen-redacteur- W GROFFEN. 'llsslngen Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst. Dubbele pooit 7 tel 105 Red J v d BROEK. Bijbureaii. Oostburg. Nleuvvstr 23. tel 35; Z.-eilanden Bur. Goes WestsingeJ 75 tel 2236 Red N J KARHOF Uitstraling van onzo cultuur naar hat Oosten QRENSCORRECTIES of annexatie van een ietwat grooter deel van Dultschland, dat moeten de twee polen zijn, waarom de beraadslagingen in het Parlement de vorige week hebben gedraaid. We behoeven niet te gissen naar de argu menten, die voor het een en het ander ïijn gebruikt. Ze zijn hekend genoeg. Natuurlijk waren er ook tegenstanders van het inpalmen van het kleinste stukje grondgebied. Doch over het geheel zullen de grenscorrecties wel een meerderheid ge vonden hebben. Nu maar afwachten, of de hooge politiek ïedoogt, dal we dit rechttrekken der grenzen kunnen ver krijgen. Uiermede is echter hej; vraag stuk niet uitgeput. In histo rie en volksaard van de men- schen, die langs onze Oostelijke staatsgrenzen wonen, zitten ge noeg aanknoopingspunten voor de vraag, of de cultuurmacht van Nederland hier ook geen zending te vervullen heeft, of we hier geen al dan niet ver geten banden in herinnering moeten brengen en versterken. De menschen, die deel uit maakten van het Hltler-rijk, wonen nu los geslagen van hun wenschen en hopen, moedeloos en apathisch in een economisch vacuum en een cultuur-lucht ledig. De Brltsche bezetters doen hun best. om er weer wat fut en spirit In te brengen, maar het lukt hun niet al te best. Als men ons dan al tegen alle recht en reden in economisch niet zou vergunnen met de grensgebieden in het Oosten in drukker verkeer te treden, kan men toch op zijn minst geen bezwaar maken tegen een in tensiever cultureel verkeer. Wij Nederlanders zijn er door his torie en volksaard op aangewe zen aan de menschen van het Noordelijk Rijnland, van West- falen en Oost Friesland weer nieuwe geestelijke Impulsen te geven. Er bestaat een katholiek Ge nootschap voor Geestelijke Re constructie van Duitschland en wat we van zijn eerste werk zaamheden hoorde, wettigt de verwachting, dat het de facili teiten zal krijgen om vrucht bare eontacten te leggen. Met de universiteiten van Keu len en Bonn was van ouds veel geestelijk verkeer en nu ze te midden van de bekleming der pulnhoopen toch weer zijn gaan leven, is het een dankbare taak voor onze geleerden en studen ten, om de helpende hand te bieden en zoo tevens connec ties te vestigen, welke van be- teekenis zijn voor de uitstra ling der Nederlandsche cultuur over gebieden, welke er vroeger ongetwijfeld toe behoord heb ben aan het wat de geheele Neder landsche stam winst aan cul- tuurkracht door het naar e,_ kaar toe groeien over de siaats grenzen in het Zuiden heen, zal zeker ook van invloed zijn on uitstralingskracht van de Ne derlandsche cultuur naar het Oosten toe. Voor deze taak en arbeid geldt zeker in bizondere mate. dat we daardoor tevens ais goede Europeanen aan de Euro- Peesche beschaving nieuw bloed Meer nog dan de eco- wische uitputting van Wke euènd0 ^°6t °as de «eeste m iteri^P f bekleramen, waarin ilChe stroomingen v hun beddl"S Vandaar de verheven heid van onze roeping, om naar het Oosten ook bruggen te slaan en de volksgroepen al daar te helpen bij den opgang naar nieuw cultuilrbesef in Chrlstelijken en Europeeschen zin. ooooooo JENEVER MTAAROM wordt de melk duurder en de jenever goedkooper? Daarover heeft 't Tweede Kamerlid Nederhorst zitten te puzzlen en omdat hij niet achter de oplossing is ge komen. heeft hij de ministers van Financiën, van Economi sche Zaken en van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorzie ning geattaqueerd met vragen daaromtrent. Als de omzet en de winst op jenever zoo groot is dat er een prijsverlaging moge lijk is, had dan maar liever de accijns op jenever verhoogd, om daardoor een extra-winstje voor de schatkist te krijgen, voegde 5 hij er bij. ■OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO TytET ingang van 1 Jan. 1947 wor- den alle- brandstoflëncommls sics opgeheven. Het betreft onge veer 100 dier commissies. Hoe de reorganisatie precies zal verloopen, is nog niet bekend. rvE onbevredigende honoraria voor regeling der ziekenfonds artsen is herhaaldeiyk onderwerp van bespreking geweest tusschende Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst en de ziekenfondsen, maar heeft niet tot resultaat ge leld, omdat verhooghig der artsen- honoraria gepaard zou moeten gaan met een verhooging der zieken fondspremies en deze verhooging werd geacht de draagkracht van "n groot deel der verzekerden te bo ven te gaan. De artsen voelen het vooral een groote onblliyklield dat destijds toen arbeiders met een salaris vnn f 3000 verplicht verzekerden wer den, niet met hen overleg werd ge pleegd en ook dat hen de vrijheid werd ontnomen te bepalen aan welk foi.ds zij wel en aan welk fonds zy niet wenschen mede te werken. Deze nieuwe positie werd door de artsen als volstrekt onaanvaard baar beschouwd, maar de. regeering heeft haar gehandhaafd en zy is ook thans nog van kracht. De artsen wenschen er echter niet langer in te berusten en onttrek ken zich thans aan deze positie met het opzeggen van alle con tracten. ZU hebben van dit be sluit mededeeling gedaan aan den minister van Sociale Zaken en ook het staatstoezicht op de zieken fondsen en de lichamen, die de verschillende soorten ziekenfond sen overkoepelen, op de hoogte gebracht. De artsen hebben de contracten opgezegd als eerste stap voor het aangaan van nieuwe overeenkom sten, die zy zooveel mogeiyk aan gepast wenschen te zien aan de nieuwe toestanden en die tegemoet komen aan hun verlangens, welke reeds bestonden voor de invoering van het ziekenfondsbesluit. Zij verwachten, dat de bespre kingen, die thans niet, het. staats toezicht op de ziekenfondsen, met de prijsbeheersching en met de ver tegenwoordigers der verzekerden in de adviescommissie voor het zie kenfondswezen worden gevoerd, tot een bevredigend resultaat zullen leiden. De artsen bedoelen niet met het opzeggen van de contracten een conflict-situatie te scheppen en het niet bereiken vaH een overeenstem ming zal zeker niet tengevolge heb ben, dat aan de verzekerden in de ziekenfondsen de geneeskundige hulp zal worden onthouden. UITSTEL VAN EERSTE OEFENING T ËERLINGEN van de land- en tuir.bouwwinterscholen, van de lagere land- en tuinbouwscholen en van de tuinbouwvakscholen die ge boren zyn in de jaren 1925, 1926 en 1927, voor zoovel- zy in de hoogste klas van deze scholen zitten en voor zoover zy titans nog geen oproe ping hebben ontvangen, kunnen voor uitstel van eerste oefening voor den militairen dienst in aanmer king komen. Belanghebbenden die nen zlclt onverwyld te wenden tot den directeur van hun school. Na 2 jaar afbetaling kwijtschelding van het restant ï\B regeering heeft nog eeltige nadere medeaeeüngen verstrekt, welke de misverstander, en onzekerheden, die er ten aanzien van 't con sumentencrediet blijken te bestaan, zullen wegnemen. Binnenkort zul len aan alle districtsraden, vakorganisaties en alle andere instanties die voorlichting by het consumentencrediet geven, de afbetaling;;ta bellen worden toegezonden. Aan lederen aanvrager kan zoodoende van te voren worden medegedeeld, waar hy aan toe is. De afbetaüngsverplichUng begint met 25 cent per week voor ge zinnen van 2, 4, 6 en 8 personen in de groote steden bij een week loon (na aftrek van belasting en sociale verzekeringspremies! van t-esp. f 26.50, f 35.50, f 43.50 en f 51.50. De afbetaling stygt gelei- deiyk met 25 cent tot, de maximale aflossing van f 1 per f 100 crediet. De genoemde gezinnen moeten deze maximale aflossing voldoen als hun weekinkomeji bedraagt resp. tenminste f 31.04. f 43.40, f 55.60 en f 67.80. Deze bedragen gelden voor de gemeenteklassen I; voor de ge meenteklassen II, III, IV en V liggen de bedragen f 1, f 2, f 3.50 en f 5 lager. Voorts kan nog worden medegedeeld, dat. indien men 2 jaar regel matig aan ztin afbetalhigsplicht heeft, voldaan, als regel het nog niet terugbetaalde deel van het crediet zal worden kwijtgeschol den. Na 2 jaar is de terugbetaling in normale gevallen das afge- loopen. Om iedereen in de gelegenheid te stellen een aanvraag in te dienen, is de indieningstermyn, die aanvankelyk op 9 Nov. zou eindigen, zooals reeds gemeld, alsnog verlengd. Het onderstaande schema geeft gedetailleerde gegevens: Bedrag v. Bedrag v. weekink.-. Bedi ag v. weekink., waarboven weekink. waarbij niet meer waarbij af volledig het max. Aantal ge betaling moet wor crediet zinsleden begint den afbet. wordt geg. 1 f 19.50 f 20.68 f 26.— 2 f 26.50 f 31.04 f 35.80 3 f 31.50 f 37.72 f 42.23 4 f 35.50 1 43.40 f 47.66 5 f 39.50 f 49.50 f 53.51 6 f 43.50 f 55.60 1 59.36 7 f 47.50 f 61.7o f 65.21 8 f 51.50 f 67.80 f 71.06 9 f 55.50 f 73.90 f 76.91 10 f 59.50 f 80.— f 82.76 Onder weekinkoinen. wordt verstaan het loon of inkomen na van belasting en sociale verzekeringspremies. Bovenstaande bedragen gelden voor gemeenteklasse I. voor de ge meenteklassen. II, III, IV en V liggen zij achtereenvolgens f 1, f 2. f 3.50 en f 5 lager. Met bezit van spaargelden zal worden rekening gehouden. MOKIZAAM steunend op twee wandelstokken en geholpen door eenige parketwachters, be trad A. Graumans, als schrijver bekend als „den Dré" gisteren middag de zittingzaal van het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam, waar hy zich had te ver antwoorden in verband mei een IVE wapenstilstandscommissie, die gister byeen zou komen, zal pas vandaag bijeenkomen, omdat luit.- gen. Soedirman, die gister toch in Batavia is gearriveerd, eerst eenige kwesties met den republikeinschen minister van Oorlog wil bepraten. Wel hebben gister besprekingen plaats gehad, tusschen de Neder landsche en Indonesische delegaties 2 in de woning van deze besprekingen, duurden, zyn geen bekend geworden. Sjahrir, Over die 214 uur bijzonderheden Soekarno heeft het voorzitter schap van den Hoogen Verdedl- girgsraad neergelegd. Deze functie zal thans weer worden bekleed door den eersten minister. De uitzending van militairen naar In- dië zal niet onder broken worden. Dat de tweede di visie zich waar- schynlyk eerst in 't volgend voorjaar voor Indië zal in schepen, op een tyd stip dus dat de op leiding door de auto riteiten als afgeslo ten kan worden be schouwd. houdt niet in, dat afgezien wordt van een aan vulling der reeds in de Oost aanwezige lichte ipfanterieba- taljons. Deze bataljons, die verleden jaar September vertrok ken, worden nog ge regeld aangevuld en zullen op een sterkte gebracht worden van twee lichte -infanterie divisies. groot aantal artikelen van nal.- soc. strekking, die door hem als hoofdredacteur van het dagblad „De Gooi en Eemlander" in de eerste oorlogsjaren waren ge schreven. Uit het verhoor door den president bleek, dat besch. een brlel had ge schreven naar Max Blokzyi, waar- ui hij er zich over beklaagde, dat hy vanwege den geringen omvang der kranten elv, om politieke rede nen met zijn publicaties geen loo- nend bestaan meer wist. te vinden. Hij vond het onbillijk, dat- hy, die zich een warm voorstander toonde van de nieuwe orde daardoor gedu peerd werd, terwyi alle andere jour. nalisten die „reactionnair" waren, bleven zitten. Met name hekelde hij daarin zyn katholieke geloofsge- nooten en de redactie van de Tijd. Dit alles nam raadsheer mr. Roh- ling hem by een latere ondervra ging hoogst kwalijk. Op eigen ver zoek werd G. in 1941 in een jour- nalistieken werkkring geplaatst. Intusschen was hij in Maart 1941 lid van de NSB geworden, In het voorjaar van 1943 bedankte hij er voor. In. dit jaar begon hy ook te werken aan zijn ontslag ais hoofd redacteur. Het gelukte hem echter eerst in 1944 dit te krijgen. Hij had, zoo verklaarde hij. tot eind 1942 in de Duitsche propa ganda geloofd. Toen hy echter de Düitschers in Den Haag alles zag afbreken, had hij er meer dan ge noeg van. Volgens een latere ge tuigenverklaring van den vroegeren hoofdredacteur van het blad was G.'s bekeering op de debacle van Stalingrad gevolgd,. De president wees er nog op, dat zijn ontslagaanvrage als hoofd redacteur gedaan was op instigatie van den deken var. Hilversum, die liet als voorwaarde stelde voor T in aanmerking komen van steun uit het fonds voor byzondere noo- den. Later in' 1944 had Granulans zich echter weer aangesloten bij de Kultuurkamer, nu om een serie 1 toeken het licht te laten zien. Uitvoerig behandelde daarop piot Hamer de verschillende door besch. geschreven artikelen. t Vervol* of» poe S»

de Stem | 1946 | | pagina 1