Het Consfflfinteiicreii Ontgoocheling op Feyenoord WERELDSP AARDAG 1946 De glasactie te Amsterdam Nederlandsch elftal bracht er niet veel van terecht en won met een geluks*goal Prijzen kersiboomen Sport voor ZONDAG NÓG EENS: Het verdient veel meer belangstelling ER, HANGT een sfeer van ge heimzinnigheid rondom het consumentencrediet en er schijnt een verdeeld begrip te bestaan omtrent de wijze, waar op dit crediet moet worden verstrekt, met name vooral om trent de manier, waarop de belanghebbenden daarover be- hooren te worden ingelicht. IN 'T KORT - (Van onzen specialen verslaggever) OM dan maar meteen met de deur in huls te vallen: de wedstrijd in het Feijenourd-sladion is op een bittere ontgoocheling uitgeioopen. Zeer zeker, het Nederlandsch elftal heeft gewonnen, mar als ooit een zege du bieus is geweest, dan is het deze wel. De twee doelpunten, die tegen de militaire elf werden gescoord, konden immers alleen maar gemaakt wor den, omdat Rousse (Unitas) in het militaire doel twee blunders maakte, die meteen werden afgestraft met evenzoovele doelpunten. Het bedroe vende van de heele vertooning is wel, dat de voorhoede van het „voor- loopige" Ned. elftal buiten Roozcn op do mid voorplaats, die thans in het militaire elftal speelde, beschouwt men dit elftal heelemaal niet als voorloopig geen enkel behoorlijk schot heeft kunnen lossen. Engelsman als midvoor was 'n mis lukking. Dat wisten wij trouwens al voor wij den wedstrijd gezien had den: een klein kind in de voetbalwe reld kan immers van kilometers af zien, dat Engelsman een „zwerver" is; iemand die te zeer gebonden is aan zijn binnenplaats. Maar de voetbal- wijzen in 'het Westen wisten immers beter en wilden er liever niet aan 'n Zuidelijken midvoor als Ehlen te pro- beerenIn het Zuiden weet men van voetballen nu eenmaal niets af. Maa dat hebben de Zuidelijke verte genwoordigers in beide elftallen dan toch maar anders laten zien. Rijvers, die na de rust voor Engelsman inviel, deed in die 20 min. betere dingen dan Smit, die na Engelsmans verdwijnen naar de midvoorplaats ging en daar „geen pijp tabak" waard was. Van Roessel in het militaire elftal deed 't stukken- beter op de midvoorplaats dan de veelgeroemde Roozen en Maes sen van PSV op de rechtshalfplaats hield den linkervleugel van het Ned. elftal heel wat beter in bedwang dan het zijn collega de Vroedt aan den overkant kon lukken met den vleugel Lakenberg (NEC)—van Zand (Achil les). Noteert u overigens, dat Laken berg (die „maar" uit het Oosten komt), beter was dan Wilkes (U weet wel Wilkes die voor een betere baan wel in MVV wilde gaan spelen, maar toen niet mocht voor den KNVB en nil al diverse weken langs het lijntje heeft moeten staan). En waaiom men zoo belust op Drasger blijft, is ons 'n raadsel, want van Hemert (NEC), die de plaats innam van Adriaansen (Ba ron e) op den linkerwing van het mil. elftal, liet een heel wat éunstiger in druk achter. En om bij het Zuiden te blijven, in van Beek van BW en in Bouwmeester van NAC had men zeer zeker betere krachten gehad dan nu aan den Ajaxied. Kuppen van Sittard blijft de man voor de spilplaats en Kraak blijft onze nationale doelman, al maakte hij een grardiooze fout, die het Ned. elftal bijna een doelpunt had gekost. En wat het backstel Potharst-v. d. Linden aangaat, ;ets bijzonders hebben wij er niet van gezien. De Quick-er de Vos van het mil. elftal was zeer zeker beter dan den Ajaxied Potharst. Al met al is er dus gezien de prestaties van onze nationale voet balhelden nogal reden tot pessi misme met den wedstr()d tegen En geland in zicht, IVIen moet er im mers rekening mee houden, dat het mil. elftal jl. Zondag in Lyon maar liefst met 8-0 verloor van een En- gelsch militair elftal. En man kan rustig aannemen, dat het officieele Eifg. elftal nog stukken sterker zal z(jn dan het militaire elftal dat in Lyon het Nederlandsche militaire elftal inmaakte, een Ned. militair elftal, dat in geen enkel opzicht zwakker was dan het „voorloopige" nationale elftal. Aver het techniBch verloop van den wedstrijd m het kort dit: Eerst na een half uur kwam er de noodige spanning, dank zij het offensieve op treden var» de militairen, die Kraak T\E prijzen, waarvoor Kerstboo- men ten hoogste mogen worden te koop 'aangeboden, of verkocht, bij verkoop aan groothandelaren, kleinhandelaren en gebruikers, zijn vastgesteld. Zij luiden voor verkoop aan ge bruiker per stuk: tot 49 cm f 0.75, 50—69 cm f 1. 70—99 era f 1.50, 100 —124 cm t 2, 125—149 cm f 2.50, 150 —174 cm f 3, 175—199 cm f 3.50, 200 —249 cm f 4.25, 250—300 cm f 5. De prezen bij verkoop aar. ge bruikers gelden inclusief steun- middel en vergoeding voor het aanbrengen van een steunmiddel. Bij verkoop van boomen zonder steunmiddel dienen deze prijzen met ten minste f 0.35 te worden verminderd. Bij verkoop van Kerstboom en, langer dar 300 cm alsmede bij verkoop tegen andere voorwaarden dan de boven vermelde, mogen ten hoogste prijzen in rekening wor den gebracht, welke tot de boven vermelde in een redelijke verhou ding staan. Heden zon onder 17.15 u., maan onder 21.17 u. Vrijdag' non op 7.33 u. en maan op 14.36 u, zon ouder 17,13 u. en maan onder 22.22 u. Zaterdag zon op 7,35 u. en maan op 15.6 u. Weersverwachting: Zwaar be wolkt met hier en daar nevel of mist en slechts enkele ver spreide opklaringen. Later op den dag plaatselijk eenige lich te regen. Matige O. wind. Koud weer. eenige malen flink aan den tand voel den. Fischer die een goede partij ver tolkte, maakte een buitenspeldoelpunt dat geannuleerd werd en kort voor de rust, die met dubbel blanken stand inging, miste hij grandioos een pracht kans. Smit deed hem dit kort daarop na. Het was Draeger die ca. 10 min. na de hervatting een gemakkelijke kans kreeg om te doelen toen de uitgeioo pen Rousse nog niet in zijn kooi terug was. Maar 2 min. daarna maakte van Hemert met een pracht van ten schot gelijk, daartoe in staat gesteld door van Roessel. Eerst 'n paar min. voor het einde, nadat de militairen heel wat keeren gevaarlijker uit den hoek waren gekomen dan het Ned. elftal, kreeg Fischer de gelegenheid het winnend doelpunt te maken, toen de uitgeioopen Rousse den bal uit han- wen liet schieten. Het Engelsche elftal Het Engelsche elftal, dat op 27 Nov. in Huddersfieldfctgen onze nationale ploeg speelt, ziet er als volgt uit: Doel: Swift (Manchester City). Achter: Scott (Arsenal) en Hard- wick (Middlesbrough) (aanvoerder). Midden. Wright (Wolverhampton Wanderers), Franklin (Stoke City) en Cockburn (Manchester United). Voor: Finney (Preston North End), Carter (Derby County), Lawton (Chel sea), Mannion (M ddlesbrough) en Langton (Blackburn Rovers). Reserves: Hagan (Sheffield United), en Johnston (Blackpool). Dit elftal is precies hetzelfde als dat hetwelk tegen Ulster en den Ierschen Vrijstaat heeft gespeeld. Kort Sportnieuw; Right Oh I heeft thans in de vier gespeelde wedstrijden er drie gewon nen terwijl een op gelijkspel uitliep. Zondag werd in een weliswaar mooien doch zwaren wedstrijd het sterke Bre- dania II met 5-3 verslagen. De Maas-Peel-Mijnkoers 1947 2al op 27 April a.s. worden gehouden. Een Nederlandsche wegwedstrijd over vijf étappen? Indien de mede werking van de betrokken instanties worde verkrgen krijgt Nederland het volgend voorjaar zijn eerste étappen wedstrijd. De le dag zal in Maastricht eeji criterium met tijdbonlficatie wor den gereden, den 2en dag volgt Maas- tricht-Tilburg, daarna Tilburg-Am- sterdam. Een tijdrit volget den 4en dag: Amsterdam-Utrecht. Met de étap pe Utrecht-Valkenburg, aankomst op den Cauberg, wordt de koers dan be sloten. ISO. 000 ruiten voor Walcheren. Naar de organisatoren van de inzamelingsactie „ruiten troef" te Amsterdam mededeelden, bedroeg de hoeveelheid Inge zameld glas voor Walcheren naar schatting ongeveer 15,000 M2, waarvan men 150.000 bruik bare ruiten hoopt te bunnen snijden. Zeker drievierde ge deelte bestaat uit vensterglas van voldoende dikte, terwijl de rest zeer goed te gebruiken is voor niet te groote vensters. De financieeie resultaten zijn eenlgszins tegengevallen mede in verband met het gelijktijdig collecteeren met bussen, het verkoopen van bons en het ver zamelen van glas. Toch heeft men nog een bedrag van onge veer f 20.000,bijeen gebracht Zaterdag a.s. wordt een 2de inzameling gehouden. De tele foon van het comité" staat nj. niet stil en men hoopt bij de adressen, die zich nog voort durend aanmelden, de bijeenge brachte hoeveelheid glas nog te verdubbelen. Het glas wordt ha sorteering gesneden en zal over een week of drie klaar zijn voor de dis tributie in de plaatsen van Walcheren, die er reikhalzend agar uitzien. rpE middernacht is het bevel tot t -*• staken der vijandelijkheden tus- schen Fransche troepei. en de na tionalisten van Vietnam ten uitvoer gelegd. n i Voetbal Eerste klasse: District I: RFC-Her.mes DVS, Em- ma-EDO, ADO-VSV, Sparta-Feijenoord Ajax-'t Gooi. v District II: Blauw Wit-De Volewijc- kers, Xerxes-Neptunus, DHC-HBS, Stormvogels-DFC, DOS-Haarlem. District III: Heracles-Ensch. boys, TubanLa-Quick, Go Ahead-AGOVV, Enschedé-Be Quick, Wageningen-Vi- District IV: NOAD-BVV, Longa-Ba- ronie DNL, Vlissingen-Helmondia, Hel mond-VVV, NAC-Willem II. District V: Heerenveen-Veendam, Velocitas-Be Qu.ck, Achilles-Leeuwar- den, Emmen-Sneek, Frisia-GVAV. District VI: Eindhoven-Brabantla, Juliana-Limburgia, MVV-Bleijerheide, Sportclub Emma-Spechten. Maurits- PSV. District IV: 2e klasse A: Dosko-Middelburg, Goes-TSC, RBC-De Zeeuwen, Bres- kens-Hero, Internos-Biervliet, Terneu zen-Alliance. 2e klasse B: Geelbruin Mulo-Woensel, Zwaluw VFC-TOP, Con cordia SVD-Kolping SDW, Wilhelm.- RAC, Desk-De Valk Schijndel-Tivoli. 3e klasse B: Michelsgestel-Haarst., ODC-Vlijm, boys, ODI-SCB, Zaltb.- -Boxtel. 3e klasse C.: WVO-Dongen, SCO-WSC, Hleronymus-O-Sterwijk, Nevelo-Sarto. 3e klasse D: Roosendaal -Groen Wit, Boeimeer-SET, Kaaische boys,-PCP, Bredanla-BSC, Gudok-R. Wit. 3e klasse E: Zeelanüia-Steenber- gen, Burgh-RKFC, Ierseke-Robur, OD IO-Zlerikzee, EMM-MOC. 3e klasse F: Clinge-Sluiskil, Schoondijke-IJzen- dijke, Axel-Hoofdplaat, Hulst-Honte- nisse, Aardenburg-Oostburg, Corn b.- Steen 4e klasse C: DEB-SVG, Adv.- Olrschot Vooruit, TAC-Ons Vios, VO AB-Gilze. 4e klasse D: Uno Animo-RK DVC, Wit Zwart-Venlo boys, RKFSV- Veloc '31, Korvel-Waspik. 4e klasse E: VVR-VES, HSC '28-VirtUS, NSV-RSV, Halsteren-Zundert. AFD. ZEELAND. Zaterdag 2 November. le klasse. Krabbendijke 1-Arne- muiden 1. Rilland Bath 1-Kattendijke 1. Wemeldinge 1-Kloetinge 1. 2e kl.: 's-Heer Arendskerke 2-Colijnspl. Boys 1. Kruiningen 4-Nieuwdorp 2. Wol- phaartsdijk 1-Wissenkerke 1. Arne- /nuiden 2-Krabbendijke 2. lerseke 3- Kapellie l. Wemeldinge 2-R'lland Bath 2. Juniores A. Middelburg-Goes. Vlissingen-Patrijzen A. Robur-Patrij- zen B. Juniores B. Groep 1. De Zeeuwen A-De Zeeuwen B. Goes-Vlissingen. Biervliet-RCS. Middelburg-Zeelandia. Groep 2. Hulst-Vogelwaarde. Honte- nisse-Vogelwaarde. Zondag 3 Nov. le kl. A. Cortgen<e 1-Zonnemaire 1. Luctor l-Schouwen 1. Drelschor 1- 's-Heer Arendskerke 1. le kl. B.: Krui ningen 1-Groede 1. Zuidzande 1-Hans- w. Boys 1. Sluis 1-Koewacht 1. Res. le kl. A.: Robur 2-Zeelandia 2. Zie- rlkzee 2-Burgh 2. Res. le kl. B.: Clin- ge 2-Slulski] 2. IJzendijke 2-Schoon- dijke 2. Axel 2-Hoofdplaat 2. Honte- ndsse 2-Hulst 2. Oostburg 2-Aarden- burg 2. Corn. Boys 2-Steen 2. 2e kl. A. Kats 1-De Zeeuwen 3. Biervliet 2- Scheldeboys 1. Lewed. Boys 1-Mid- delburg 3. 2e kl. B.: Volharding 1932 2-Koewacht 2 Hansw. Boys 2-Patrijzen 2. Kwa- dendamme ,2-Luctor 2. Rapenburg 2- Vogeiwaarde 2. 3e kl. A: De Zeeuwen 4-Kwadendamme 3. Middelburg 4-Vlis singen 4. De Noormannen 1-EMM 8. RCS 3-Patrijzen 3. Kruiningen 3-Dom- burg I. 3e kl. B: Sluis 3-Koewacht 3. Steen 3-Biervliet 3. Rapenburg 3-Hon- tenisse 3. Ter neuzen 4-Bluiskil 3. Vo gelwaarde 3-pontenisse 4. Hulst 3- Axeï 3. /ONGEVEER 200 piloten van> de Royal Air Force hebben bij de KLM gesolliciteerd naar een betrek king als piloot. De verdeeldheid van opvat ting blijft ook nog voortbe staan na de persconferentie, ge honden op 22 dezer in „De Prins van Oranje" te Goes. Deze persconferentie heeft eenige klaarheid gebracht t.a.v. bepaalde berzake gestelde vra gen en antwoorden, die dus een juiste .interpretatie beoogden. Dat van het verhandelde geen perscommuniqué is ver strekt betreur ik; betreur ik hierom omdat belanghebbenden daarvan geen kennis kunnen nemen, terwijl juist eenig licht voor hen van beteekenis is. Het, is eenigermate bekend, dat in het algemeen de aan vragen om ene crediet, alhans de afname van de daarvoor be stemde formulieren ver bene den de verwachting blijft en het toch de bedoeling van de regeering is de menschen die er voor in aanmerking te komen te helpen; het is daarom dat ik meen dat het noodzakelijk is enkele gegevens te publiceeren om het wantrouwen dat er heerscht weg te nemen en den genen, die er smalend over spreken, een halt toe te roepen. Dit laatste vooral naar aanlei ding van geluiden op die pers conferentie vernomen van ver antwoordelijke gemeente-amb tenaren als; „Doen jullie ook mee aarr die flauwe kul", en ook omdat daar de schijn werd gewerkt, dat een zekere stilzwij gendheid gewenscht is. Men moet het perentrekken van dezen staatspereniboom niet in de hand werken Naar aanleiding dezes meent ondergeteekende als secretaris van de N.K-A.B., district Zee land, Dekenaat Middelburg, net zijn plicht te achten de leden onzer beweging in dit district de juiste voorlichting te geven, en het is daarom dat hieronder eenige vragen en antwoorden volgen. yjyie kan een consumenten crediet aanvragen? Een aanvraag, kunnen indie nen al diegenen, die ten achter zijn geraakt in hun duurzame gebruiksartikelen, ongeacht of men werknemer of zelfstandige Oo wonderkracht van bet kleine /"VNZE LEZERS weten het reeds 31 October- is de Wereldspaar dag Vanwaar die datum In 1924 werd er een Wereldspaarbankeon- gres gehouden. Op den laatsten dag, die op 31 October viel, deed een der afgevaardigden het voor stel dezen datum tot Wereldspaar- dag uit te röêpen. Dit werd eens gezind aanvaard en sindsdien is deze dag door nagenoeg alle be schaafde volkéren als zoodanig in eere gehouden, totdat de tweede Wereldoorlog uitbrak. In een Groot Germaanschen spaardag hadden wij geen trek. Het vorig jaar kwam er hier te lande ook niets van, om dat we toen middenin de geldzui- vering zaten. Dit jaar echter wil men er weer alle aandacht aan be steden. O paren lijkt een vreemd woord in dezen tijd van spanning tus- schen loonen en prijzen, daar heb ben we het al over gehad. Doch laten we eens goed bedenken, dat het bizondere spaarbankwezen in ons land werd gesticht in het Jaar 1817. Ook toen lagen oorlogen en bezetting achter ons. De groote mogendheden twistten. Het Neder landsche volk was arm, doodarm geworden. Toch waren er toen menschen, die onder aanmoediging van Ko ning Willem I het sparen voor iedereen, vooral ook voor den klei nen man, begonnen mogelijk te ma ken en te propageeren. En het lukte. In haar doelstellingen zün de spaarbanken gelijk gebleven. Als instelling zUn zij gegroeid tot hech te en sterke lichamen met krach tige reserves. Bijna 130 jaar hebben zij alle stormen doorstaan, ook den laatsten grooten storm van 6 Jaar. In vele plaatsen staan onze spaar- bar.kgebouwen als een monumen taal bewijs van, de macht van het kleine, van het wonder van het kleine. Als Wereldspaardag 1946 alleen maar aanleiding is, dat die wonderkracht van het kleine tot u doordringt, zoodat u haar wilt toe passen en gaat sparen, ondanks al les, dan heeft hij meer dan voldoen de recht van bestaan. In het ver leden ligt het heden; zooals Neder land zich 130 jaar geleden uit de misère verhief tot een der welva rendste naties ter wereld, zoo zul len wij, ieder voor zich, ook thans de welvaart hervinden door werken en sparen. is, ouden van dagen of arm. lastig'. Aan wie zal een consumen tencrediet worden verstrekt? Alleen zij zullen voor aen cre diet in aanmerking komen, wanneer de plaatselijk inge stelde districtsraad daartoe be sluit, welke aan de, hand van verstrekte gegevens een juist oordeel kan vormen en als ver antwoordelijke commissie naar beste weten zal handelen. Is er gevaar aan verbonden een crediet aan te vragen? Het antwoord is, it^geen en kel opzicht! De normale gang van zaken zal de volgende zijn: De aanvrager dienst zijn aan vraag voor 9 November as, in op de daarvoor bekend gemaait- te adressen. Als regel zijn dit de gemgentesecretarie's ter plaatse van inwoning. ■^ooals reeds gemeld beoordeelt de Districtsraad of de aan vrager voor een crediet in aan merking komt en zoo ja, tot welk bedrag aanvrager in staat is wekelijks af te betalen,- even tueel in 't geheel niej voor af betaling in aanmerking kemi. Na beoordeeling en vaststel ling door den districtsraad woordt aanvrager met de be slissing in kennis gesteld, dw.z. verneemt hij of hij in aanmer king komt voor een crediet tl of niet en de wjjae was ren dit crediet moet worden afbetaaid. Blijkt nu met de voorwaarden van afbetaling geen genoegen genomen te kunnen worden, doet de aanvrager niets en neemt het gevraagde crediet niet op. Pas nadat hij het toegezon den ducument heeft geteekend en ingezondeA gaat de trans actie van kracht worden. In het laatste geval kost het aan vragers slechts 5 cent welke bij op het postkantoor heeft mof- ten betalen voor het aanvraag formulier- A Hes in overweging nemend, is er dus geen enkel be zwaar om een aanvraag in te dienen; integendeel er is alle aanleiding om het wel te doen, Het is daarom dat ik als se cretaris van de N.K.AB. deke naat Middelburg onze leden adviseer een aanvraag vwt consumentencrediet in te die nen, het verplicht nogmaals 'ot niets. .Tenslotte doe ik deze aanbe veling niet om onze en andere menschen aan te sporen zooveel mogelijk van staatsperebocm te plukken, neen maar omdat k van oordeel ben hiermede hen, die er voor-in aanmerking ko men. een dienst te hebben oe- wezen. p. RAAS. A AN de Nederlar.dscb-Duitsihe grens onder de gemeente Eii- gelshoven, is de gasleiding» tus- schen Alsdorf en de staatsmijn Em ma in bedrijf gesteld. Het gascfi der staatsmijnen is hierdoor recht streeks gekoppeld aan het wijdver takte net in West-Duitschland en Nederland betrekt dus nu gas uit t Roergebied. tvRANKRIJK moet gemiddeld 16 milliard francs per maand lee- nen. oftewel een half milliard per dag, aldus heeft Edouard Herriot op een verkiezingsbijeenkomst ver klaard. OQ van de 30 Deensche spoorweg- wagons die voor een half jaar aan de Ned. Spoorwegen in bruik leen zijn afgestaan, zün in ons W» aangekopien. TN de plaats van dr. Hirschfeld a»' volgens het Handelsblad tot ,1 rectetir-generaal van Handel e'' Nijverheid worden benoemd drs. cn. Truyen, thans directeur van de N.v- Nijrna kunstzijde-Industrie te Nij megen. IVF wapenfabrieken, .van Ktupp 'e Essen zullen geheel verdwijnen WAT IS £R T£ OOCM7 VLISSINGEN. Vrijdag 1 Nov. - Vergadering van den gemesn teraad om 14 uur.

de Stem | 1946 | | pagina 2