Geen vereenvoudigde procedure voor de Grondwetsherziening Is J Opzienbarende verklaring van Molotov Etiropeesche Unie in den vorm van Britsche gemeenebes Vrijdag politieke besprekingen te Batavia paarbank ROEGOP ERSKNECHT 1ARKUSSE PORTI VOOR MILITAIREN WIJZIGING GEMEENTEWET IN TWEEDE KAMER Kardinaal protesteert Tegen üeroordeeling van Mgr. Stepinac DE Aartsbisschop van Utrecht, Z. IN 'T KORT Wonderbaarlijke genezing te Lourdes TWEEDE JAARGANG No. 607 Corr.m Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS J. VAN HOOTEGEM; A. E. t.ANGENIIORST; Or A. J J M MES: Mr H. B. U DE RECHTER Verschoot eiken werkdag. - Abonnementsprijs l|bU vooruitbetaling) 3.38 p. kwartaal; per ost 10: p week (bij nlet-postbestell.) f 0.26: osse nummers 6 cent. - Postrekening 2<8.8 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 31 OCTOBER 1946 UITGAVE i STICHTING E S T E tt* Directeur J. A H M VAN SCHIJNDEL. Hoofdredacteur J. J H A BRUNA Ugem, Zeeuwsen-redacteur: W GROFFEN 'iisslngen Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Rulst. Dubbele poort 7 tel 105 Red j v d BROEK. Bijbureau Oostburg, Nleuwstr 23, tel 35; Z.-Eilanden. Bur. Goes. Weststngei 75. tel 2236 Red N J KARHOF Uitxandirig van troepen naar Indië gelegaliseerd ECHEC VOOR DE REGEERIHG-BEÊL) .zonder dramatische gevolgen L, x id. ge d. traat 15 Breda tl O O P E N#'4 381—oo_ den Huisvrouw haar BONNEN bij liana straat rnhard KNEUZEN D VOOR DIRËÖ" nsttreding een »ED LOON - WESTDORPE AT ET 84 tegen 9 stemmen nam de Tweede Kamer gisteren een ont- l'l werp tot wijziging van de Grondwet aan, waardoor vastgelegd wordt dat dienstplichtigen van de landmacht, door een wet gedwongen kunnen worden tot uitzending naar Oost Indië, Suriname of Curasao. Een voorgestelde bepaling tot vereenvoudiging der procedure van Grondwetsherziening kreeg 57 stemmen vóór en 36 tegen. Aange zien een twee-derde-meerderheid was vereiseht, is ze verworpen. Spanning in de Tweede Kamer v) jjg vacatures benoemde nieuwe leden Schuurman en Engel- bertink van de KVP, alsmede de heer Hofstra van de P.v.d.A. wer den tog gauw geïnstalleerd. De theer Mes (KVP). die tot nu toe we gens ziekte niet kon worden be- eedigd, was thans ook verschenen. 3 Men wilde een zoo groot mogelijk B aantal stemmen bereiken voor een X voorstel tot herziening van de Grondwet, dat in tweede lezing twee-derde der stemmen moest behalen. Voor de helft van 't, voor stel is dat op het nippertje toch mislukt. Het gold hier een wijziging van de procedme voor Grondwets herziening. De huidige Grondwet bepaalt, dat zulk een herziening in tweede lezing slechts kan plaats vinden, als eerst de Kamers ont bonden zijn en er nieuwe verkiezin gen zijn gehouden. De Regeericg stelde nu echter voor, dat zulk een je herzieningsvoorstel in tweede le zing zou worden behandeld door een -• Kamer, die alleen voor dat doel ge kozen wordt. En de vereischte twee- derde-meerderheid zou men willen .8 vervangen door een drie-vijfde. '9 meerderheid. In het noodparlement Jl kreeg dit voorstel vel een meer- 1 derheid 42 tegen 20 stemmen in de Tweede Kamer. 24 tegen 20 V stemmen in de Éérste maar Anti. Revolutionairen, Christelijk-Hïsto- rischen en Partij van de Vrijheid waren tegen, terwijl de Communis ten zich onthielden. KVP' en P-rtij van de Arbeid beschikken in de nieuwe Kamer over 61 stemmen Dat is dus geen twee-derde meer derheid. Zouden de communisten thans tien in getal zich weer m onthouden? Zouden misschien an f deren zich thans by de twee groot- X ste fracties aansluiten? TALEN ETARESSE ,RESP. SURG :I 180, Vlissingen iterdiags van 1 DE DIRECTIE ■W*.*- V. Vandersteen van Suske. Zou Die verwachtingen ztfn niet in vervalling gegaan. De communis ten, blij de Regeering-Beei een hak te kunnen zetten, verklaarden bij monde van den heer de Groot tegen te zullen stemmen. De heeren Burmink (CH), Schouten (AR) en Korthals (P.v.d.V.) kondigden het tegenstemmen door hun fracties aan. Ze bleven van mening, dat men door deae wijziging Grondwetsher ziening te gemakkelijk maakt. Prof. Romme en Minister Beel trachtten de hardnekkiger* nog te beleeren. Men wees erop. dat ook bij de nieuwe regeling het volk de ge legenheid behoudt om zich uit te spreken voor een Grondwetsherzie- „ning. Het baatte niet. De neuzen waren geteld. Dramatische gevolgen zal deae verwerping niet hebben. Het ging per slot niet om een principieel vraagstuk. Maar als straks de oplossing der Indische kwestie een Grondwetswti. ziging zal vereischen, moeten we weer tasschentyds Kamerverkiezin gen in optima forma gaan houden. Grondwetswijziging wordt trouwens uit anderen hoofde ook dringend noodig. Er is echter niets aan te doen. De oppositie kan in dit geval met een minderheid den doorslag geven. jl?en andere wijziging van een ar tikel in de Grondwet weid wel door een voldoend aantal Kamer leden gesteund. Het betrbf hier de QOOR de verhooging der binnen- landsche posttarieven bedraagt, niet ingang van I Nov. a.s.. het Port. Noor brieven van burgers aan militairen in Engeland en Ned.- Indië (verzending per luchtpost) tot en met 20 gram 10 cent, briefkaar ten 71', cent. Voor N«J. militairen elders in 't tarieven tie internationale mogelijkheid van uitzending van dienstplichtigen te land zonder hun toestemming naar Neder- landsch Indië, Suriname en Cura cao De huidige Grondwet verbiedt dit formeel. Met toepassing van noodrecht is dit toch mogelijk ge maakt. De Rcgcering wil dit legaliseeren door een bepaling in de Grondwet, volgens welke de genoemde dienst plichtigen zonder hun toestemming krachtens een wet toch buiten gaats gestuurd kunnen worden. Dc communisten Stokvis en de Groot hebben er geweldig tegen staa te fulmineeren. Eerstge noemde werd tot de orde geroepen, toen hü het had over „Grondwets verkrachting". Prof. Romme weerlegde het be toog der heeren door er op te wij zen, dat voor recht en vrijheid in Indi' even goed offers moeten wor den gebracht als voor recht en vrij held hier. Van de Partij van de Arbeid kwamgn de heer van: der Goes van Naters. Joekes en Polar verklaren, dat de voorgestelde wijziging geheel paste bij de instelling der commis sie-generaal en het sluiten van den wapenstilstand. Poiar verklaarde, dat deze wijziging voor hem en In donesië slechts aanvaardbaar was in het kader van dien wapenstil stand. Hij Ziet ze thans als een bij drage aan de onderhandelingen in Batavia. De a.r. heer Schouten wil de den steun van zijn fractie vch- ter geheel los zien vara het ten aanzien van Indië gevoerde beleid. Men mocht er vooral geen goedkeu ring van dit beleid in zien. Minister Beel kon niets meer toe voegen aan de argumenten, welke voor de beide ontwerpen reeds in stelling war gebracht. Op den uit slag der stemmingen, zooals hierbo ven vermeld, had het betoog geen vat meer. Die stond van te voren vast. TAE Tweede Kamer behandelde gister ook liet ontwerp tot wij ziging der artikelen 157 t.m. 166 der Gemeentewet. In de praktijk is het nl. zoo. dat de behandeling van grenswijzigingen zeer omslachtig en tijdroovend is. Het wetsontwerp wil nu de com missie uit de ingezetenen, genoemd in het bestaahde artikel 158 laten vervallen en in de plaats daarvan de mogelijkheid openen, dat de in woners bij Ged. Staten schriftelijk bezwaren inbrengen. Uit de besprekingen bleek, dat de sprekers van de Chr. Hist, en der CPN bezwaren hadden tegen 't la ten verdwijnen van de commissie van ingezetenen, daarentegen wa ren de sprekers der KVP. P.v.d.A. en P.v.d.V. het eens met den mi nister. Minister Beel betoogde in z'n ant. woord o.a. dat speciaal met het oog op den wederopbouw vereenvoudi ging noodzakelijk is. De plannen voor den wederopbouw vereischen spoed en ze mogen niet tegenge houden worden door de verkiezing van de commissie uit de ingezete nen. Om 7 uur wérd de vergadering gesloten om vanmiddag om 1 urn- te worden voortgezet. E. Kardinaal de Jong heeft in 'n protesttelegram aan Z. H. den Fans uitdrukking gegeven aan de vernist waardiging van <2e Ncderlandsohe katholieken over de veroordeeling van den Aartsbisschop van Zagreb Mgr. Stepinac. Hij wit algemeene beperking der bewapening en verbod voor het gebruiken van atoomenergie jyjOLOTOV heeft in de vergade- ring van de Vereenigde Naties een opzienbarende verklaring af gelegd. welke hjj besloot met een resolntie-in-vier-punfen. Deze vier waren de volgende: 1) De algemeene vergadering acht het in het belang van den vrede noodzakelijk, dat er 'n algemeene beperking der bewapening komt. 2) Een eerste taak moet "t zijn de aanmaak en het gebruik van atoomenergie voor oorlogsdoelein den te verbieden. 3) De algemeene vergadering vindt het gewenscht. dat de Vei ligheidsraad practLsche maatre gelen op dit gebied beraamt. 4) De algemeene vergadering doet een beroep op alie regeerin gen om den Veiligheidsraad in deze belangrijke dingen te steu nen. Molotov wilde het debat over de beperking der bewajiening direct beginnen, doch vond het tenslotte goed. dat eerst tie bestuurscommis sie deze aangelegenheid zal bestu- deeren. Dit op voorstel van den En- gelschen gedelegeerde. De Kus voelde overigens niets voor een compromis over het. veto recht; hij vond alle gepraat daar over „manoeuvres tegen de Sov jet-Unie". Hij wilde bovendien dai de Veilig heidsraad de bevoegdheid zou moe ten bezitten een onderzoek in te stellen naar- de aanwezigheid van troepen vair een lid der V.N. op grondgebied van een ander lid waarmee hij natuurlijk doelde op de Britsche troepen in Griekenland OMUTS heeft een rede gehouden over „verandering van begrip pen inzake democratisch regeeren" Hij zette daarin uiteen. dat de ..Britsche liefde voor de vrijheid uitgangspunt is geworden voor een bewgging, die zich over de geheele wereld uitstrekt en niet enkel Brit sche gebieden bestrijkt." Hij acht het niet uitgesloten, dat Europa of een groot deel ervan een Eurojiee- sche Unie gaan vormen, waarin de mogelijke grondwettelijke regels voor het Britsche gemeenebest een beslissende factor zouden vormen. Ja. de Naties zouden het, wellicht niet zonder enkele zulke constitu- tioneele regelingen kunnen stellen ten einde een universeelen vrede en vrijheid te bereiken. YOOR de vervulling der vacature van president van den Hoogen Raad aal worden voorgedragen mr. dr. Donnar, oud-minisler Y«n Ju stitie. Drie prinsessen, zooals we ze in onze jeugd voor stelden. Links en rechts prinses Elisabeth en prinses Margaret. Rose van Enge land, in het mid den prinses Alexandra Jochter van de •ïertogin van Kent De foto werd ge nomen tijdens de plechtigheden ter gelegenheid van het huwelijk van de Hon. Pa tricia Mountbat- ten en Capt. Lord Bra bourne. bjj welk huweljjk de prinsessen als bruidsmeisjes fungeerden. Nieuwe Nederlandsche en Indonesische voorstellen uitgewerkt. Aanvaardbaarheid van Soekarno „zuiver Indonesische kwestie J AIi politieke besprekingen te Batavia zullen as. Vrijdag beginr nen. is op de plenaire zitting der Neöerlandsche en Indonesi sche delegaties besloten. Eveneens is op deze zitting het voorstel van de commissie voor burgerlijke zaken tot de instelling van 'n groot aantal plaatselijke en centrale subcommissies voor burger lijke zaken aanvaard. Oesloten is, dat by een commando- overdracht, waar deze ook plaats heeft, het bestaande burger lijk bestuur, waaronder begrepen openbare diensten en openbare be- dvyven, gehandhaafd zal biyven. Deze resolutie zal naar alle com mandanten en vertegenwoordigers van de Nederlandsche en republl- keinsche regeeringen binnen de ge allieerde gebieden gezonden wor den. De resolstie aan de commandan ten beveelt ook maatregelen te nemen, om in overleg met de plaatselijke Nederlandsche en In donesische autoriteiten te bewerk stelligen. dat een geregelde over dracht van de Britsche posities wordt gewaarborgd. ■M ieuwe Nederlandsche voorstellen welke zijn uitgewerkt door de Commissie-Generaal en gebaseerd zijn op de preliminaire besprekin gen met de Indonesische delegatie, zijn gisteren gereed gekomen en zullen binnen de eerstvolgende tien dagen worden bekend gemaakt. Ook de Indonesische delegatie is klaar gekomen met nieuwe voor stellen. Men acht het waarschyniyt, dat beide partijen hun voorstellen voor nadere bestudeerin g zullen uitwis selen. In verband hiermede hebben ge zaghebbende Nederlandsche krin gen die in nauw contact met de Commissie-Generaal staan, gewe. zen op de mogelijkheid, dat leden van de Commissie-Generaal zich in de nabüe toekomst naar Ne derland zullen begeven, om met de Nederlandsche regeering over leg te plegen. T Til Batavia wordt voorts gemeld. de kwestie van de aanvaardbaar heid van Soekarno is bij de onder handelingen geen punt van bespre king geweest en het Is evenmin waarschljniyk, dat zij ln de naaste toekomst, ter tafel zal worden ge bracht. De Commissie-Generaal staat, op het standpunt, dat dit 'n zuiver Indonesische aangelegenheid Is, waarover de Nederlanders geen beslissing kunnen nemen. De monetaire verwarring van de laatste dagen, veroorzaakt door de invoering vam den republikeinschen gulden, zal, naar men verwacht, geen invloed op de conferenties hebben. Een woordvoerder van de Commissie-Generaal heeft ver klaard, dat de invoering van het republikeinsehe geld, hoewel ,het moeilyk is vast te stellen, of de re publiek met het tijdstip van deze uitgifte een bijdrage heeft willen geven tot de onderhandelingen, 1 huidige ruilverkeer zou kunnen ver gemakkelyken, vooral wanneer op den diiur dit republikeinsehe geld in waaide gelyk gesteld zou kunnen worden met den Nederlandsch-Indi- schen gulden. PEN vierjarige Fransche jongen is te Lourdes, wonderbaarlijk ge nezen van blindheid en verlamming. Elf dokters heben de verklaring der genezing onderteekend. EDERLtAND heeft een leeiiingr van 500 milüoen dollar aan do Internationale Bank aangevraagd, v TAE Albanecschc mlnister-presi- dent heeft een telegram aan den secretaris-generaal van de V.N. ge zonden. waarin hjj protesteert tegen het onbevoegd binnendringen van Britsche oorlogsschepen in Albanee. sche wateren, ten N. van de haven stad Saranda. CEN Caraibisclie commissie is in gesteld. waarvan deel uitmaken Nederland, Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten. pROF. Verkade uit Leiden. heeft een nieuw zoetmiddel uitgevonden, dat ruim 4000 maal zoeter is dan suiker. Deze „zoet stof O.K." heeft geen bijsmaak. Op den Feestdag van Allerhei ligen zal ons blad niet ver schijnen. IJ ET Oostenrjjk.sehe parlement heeft na. een geheime zitting van twee dagen eenstemming een resolutie aangenomen, waarin wordt gevraagd om de terugtrek king der geallieerde bezettings troepen. YOOR de in Nov.-December J946 te houden telling van den vee stapel wordt als tijdvak, bedoeld in: het mventarisatiebesiuib voedsel voorziening. vastgesteld het tyd- vak van 25 November 1946 tot elw met. 7 December 1946. Voor de boven bedoelde telling wordt als tijdstip, bedoeld in het inventarisatiebesluit voedselvoor- zienhig. vastgesteld 15 Dcc. 1946. 3: ÖADIO Moskou meldt, dat op bijna 4000 Duitsche fabrieken in de Sovjet-zone beslag is gelegd. Zli worden nu door den staat of de gP- meente beheerd.

de Stem | 1946 | | pagina 1