Jaarvergadering van den L T. B. Moodhoerderijen en noodwoningen lï'Viï.iit Het mes sneed van twee kanten Inleiding over de Vermogensaanwasbelasting Belangrijke mededeelingen 7ER NEUZEN QNDER LEIDING van den heer Mart. Steyn uit Hoe- (letenskerke werd te 's Heeren- hoek de jaarvergadering van den LT.B. gehouden. Aanwezig was ook de alg, voorzitter, de beer G. Kampschoër. Na het welkomstwoord door den voorzitter, bracht de heer M. Nijster, het jaarverslag uit. Begin 1945 is de L.T.B, op Z, Beveland me 4 af deelingen her rezen. Later kwamen er nog 2 af deelingen bij, wat één mser is, dan voorheen. Het is n.l. ge lukt om te Hansweert "een afd. ©p te richten en gehoopt wordt dat dit te Thclen ook zal ge lukken. Nog vele klein-landhou wers en fruittelers staan helaas buiten den L.T.B., dit moet en kan anders worden. In de nieuwe Stichting van den Landbouw, heeft de LT.B. een belangrijk aandeel, f De kath. lagere landbouw school is wederom goed bezet met leerlingen. Ook de kath. tjjandbouwhuishoudschool te Ove Bande begon met 73 leerlingen, doch door gesukkel met leer krachten, waardoor lessen uit vielen liep het leerlinggetal tot 42 terug. Thans kunnen de lessen weer volledig worden gegeven. De aankoopver. begint te floreeren. De T.b.C. ver. voor rundvee in den L.T.B, ontwikkeld zich weer zachtjes aan. Omzetting in een Gezondheidsdienst is in- middels een feit geworden, r Het verr1-" meldde vervolgens uit over over de kansen voor de jonge boeren op een bedrijf De N.O-polder biedt eenige moge- wlijkheid evenals emigratie. Een centrum voor opleiding van eomi granten is in voorbereiding. De voorzitter deed hierop nog •eenige mededeelingen over i Gezondheidsdienst. Zuid-Be ve- land: krijgt twee kringen, n.l. Oost- en West Zuid Beveland. Spreker zette de groote bet?e- ïkenis van dezen dier.st voor de bestrijding van vee-ziekten uit- «en en wekte de L.T.B.-leden op tot massale toetreding, Men kan Zich opgeven bij den secretaris. 6 Voorts zei de voorzitter een en ander over 4e Stichting voor den Landbouw. Over het alge meen is er, en niet zander re den, teleurstelling over de toe wijzing van fi.sen, fietsban- i den. laarzen, enz. maar wat de Stichting bereikte op het ge bied der Vermogensaanwas be lasting is zeer belangrijk. DE VERMOGENS AANWAS- BELASTING. de klei, f 250 voor zand en f 150 voor weiland. Beschadigd onroerend goed valt buiten de schatting. De veestapel beschouwt de wet als handelsvoorraad; po gingen worden aangewend om de veestapel onder den inven taris te brengen. De aftrek van inwonende op het bedrijf werkende kinderen is f 500 tot 18 jaar; vervolgens f 200 per jaar extra tot het 24e jaar en f 625 per zoon extra bo ven de 25 jaar. Voor dochters 50 pet. van de genosmde bedra gen. Is de aanwas beneden de f 50.000 dan wordt 50 pet. be lasting geheven; van f 50,000 tot f 100,000 is het percentage 60 pet.; daarboven 70 pet. en voor zwarte winst 90 pet. Naar aanleiding van de inlei ding ontspon zich een heele dis cussie, die heel wat verheldering bracht. Op een vraag hoe het staat met iemand, die voor zijn bezit in een calamiteuzen pol der ongewoon hooge polderlas- ten moet betalen, antwoordde spr. dat iedere inspecteur recht heeft uitzondering te treffen voor bijzondere gevallen. Zij nog gemeld, dat de voorzit ter meedeelde, dat in den N. O. polder een pro-effruitteelibedrijf zal worden gesticht. JJierna gaf de heer heer Ver- donkschot dir. van het 3oekhoudbureau van den L.T.B 'uit Haarlem, een interessante Inleiding over de wet op de Ver nogensaanwas. Spreker beklemtoonde eerst, j dat men de vermogensaanwas belasting niet moet verwarren met de heffing in eens, die nog in de Kamers behandeld moet worden, terwijl de wet op de Vermogensaanwas reeds aange- .wïiOTmen is. De peildata voor de jpieuwe belasting zijn 1 Mei '40 en 1 Jan. 1946. De algemeene f? vrijstelling is bepaald op f 5000, maar min, Mansholt heeft zich j in de Kamer erover uitgelaten 1 de boeren een extraatje van i 1 10000 te willen geven. De wet kent een groote serie waardeeringen voor de verschil ende bezittingen. Zoo was be laid, de grondwaarde van 1 1 met 20 pet. te verhoo- gen. maar men heeft gedaan egen, dat met 10 pet. ge- pioegen wordt genomen. In verband met uittner" van den grond is een aftr ih.A. toegestaan van f 200 DE HEER KAPMSCHOëR AAN HET WOORD. TAe alg. voorzitter, die toen aan bod kwam, had belangrijke mededeelingen te doen. Eerst sprak hij over de Stich ting voor den Landbouw, die al heel wat wist te bereiken, maar dikwijls staat tegenover een muur van bureaucratie. Spreker zei onlangs in een entrepot dui zenden nieuwe en gebruikte fiet sen gezien te hebben, onder 't stof, die door ambtelijk getreu zel niet onder de mensohen ko men. Spreker heeft onmiddel lijk den minister gewaarschuwd. Emigratie is dringend noodig en op aandrang van het Episeo paat wordt er hard gewerkt. Vijftig jonge boeren gaan bin nenkort naar Frankrijk. Voorts vertrekken ir. v. d. Steen en ir. Heymeier naar Bra zilië om daar naar mogelijkhe den te zoeken. Nog zei de heer Kampschoër. dat er een tweede Landbouwschool van de LT.B. komt, n.l, te Hoorn. Voor de Zeeuwen had hij nog de verrassende mededee- ling dat de L.T.B. in ons ge west krachtig de organisatie wil slimuleeren. Gedacht wordt aan de oprichting van een vast secretariaat te Goes en eveneens aan de oprichting van een boekhondbureau voor de leden. Met instemming werden deze toezeggingen ontvangen. Nog wekte de alg. voorzitter op tot scherpe activiteit ook op gees telijk gebied, waarna rond vraag en sluiting volgde. Waarom moet de een wet en de ander geen huur betalen? 0E 56-JARIGE bierbottelaar i ontkennen. Opvallend was, dat J. J. K., te Terncuzen, thanseen gedeelte van de boeken ver kamp Vught, was sympathlsee- rend lid van de N.S B. lid van den NVD en het ET. Tevens steunde hij diverse Nat. Soc. organisaties. Ock deze besch. die zidh in 1941 aansloot, had dit gedaan om den broode. Van schuld was hij zich niet bewust. Uit de stuk ken echter bleek, dat hij nogal fanatiek was en zich tijdens de bezetting méérmalen minder waardig heeft uitgelaten over goede vaderlanders. Een dualist. J)e 62-jarige timmerman J. F. B., te Sluis, thans geinter- neerd, had zich als sympathi- seerend lid aangesloten bij de N.S.B., was ltd van den NVD en het E.F, actief propagandist, stelde zijn huis te St. Anna ter Muiden disponibel aan de NSB leverde aan de Duitsche Wehr- macht. Voorts bracht hij 'n ze dere P. de S., uit Sluis aan bij den SD. te Terneuzen, waardoor laatstgenoemde 7 dagen achter slot en grendel was gezet. Zoo zou hij nog meerdere per sonen hebben aangebracht. Besch. bleef echter hardnek kig ontkennen, waarna het tri bunaal besloot 'n nader onder zoek te gelasten en deze zaak te verdagen tot 25 Nov. a.s. De 30-jarlge garagehouder E. Weemaes te Sas van Gent, thans geïnterneerd was lid NSB en EF, werkzaam voor het Heeres Kraftwagen Park dwong zijn monteur tot overwerk door hem te dreigen met den Kornmis saris en haaide vervolgens een Duitsche Zollbeambte er bij, wel ke laatste den monteur dreigde met een concentratiekamp, in dien bij niet werken wilde. Met behulp van een Duitsch mili tair, verkreeg hij een lijst van personen die persgas voor hun auto clandestien uit België be trokken, welke lijst hij in han den stelde van de Zoligrenz- schutz, waarna van enkelen dier personen, de vergunning om de Ned.-Belg. grens te overschrijden, werd ingetrok ken. Besch. deed thans alles voor omen als zuiver zakelijk be lang en trachtte heel veel te dwenen bleek. Uit de stukken bleek verder, dat besch. wel zeer intiem met de moffen om ging en hen ook in zijn huis ontving. Verder verklaarde hij zeer weinig voor de moffen te heb ben gewerkt, in 2 jaar voor on geveer f 3800, Mr. van Deinse was van mee ning, dat deze zaak ten zeerste was opgeblazen, alleen omdat besch. lid van de N.S.B. was, Ontdoet men deze beschuldi ging van alle franje, dan blijft er, volgens den verdediger, wei nig meer over. Pi. heeft alle moeite gedaan om zijn cliënt, die nu ruim 2 jaar is geïnterneerd, in vrijheid te krijgen, echter zonder re sultaat. Pleiter merkte op dat zijn cliënt een ondergrondsche brief wisseling tusschen den Haag en Brussel verzorgde; dat hij on derduikers vervoerde en tevens te werk stelde en dat hij 'n auto beschikbaar stelde om Engeische piloten te vervoeren, wel een bewijs dat besch. niet pro- Duitseh was. Tenslotte verzocht pi. deze vervolging vervallen te verklaren en indien het tribu naal daarmede niet accoord kan gaan zijn cliënt toch onmiddel lijk in vrijheid te stellen. Dit laatste veïzoek nam het tribunaal nog denzelfden dag in overweging. Uitspraak in deze zaken op 11 November a s. Uitspraken. ^d. Di. Ampt Goedegebuure, Goes. Óntzetting rechten. Wed. El. Le, Pu. Moorthamer- Leenknecht, Hulst. Verbeurdver klaring inboedel, ontzetting rechten. C. v. Dujjse, veehandelaar te Hulst, thans geïnterneerd. Blijft geïnterneerd tot 28 April 1948, dus nog -114 jaar; verbeurdverklaring, van f 15.000 ontzetting rechten. Ma. Ma. Eggermont, Hulst en Ma. Lo. van Duyse-Buys, Huist, thans geinterneerd. In deze zaken het onderzoek niet volledig geacht en zal buiten de zitting worden voortgezet. •QSloAiaA Ip.ioM) TAE RIJKSDIENST voor Land- bouwherstel vestigt de aan dacht op het volgende; Uit herhaaldelijk gestelde vragen blijkt, dat er „amelijk veel misver stand bestaat over de vraag, waar om de bewoners van noodwoningen wel en en die van noodboerderijen geen huur voor hun wonlng moe ten betalen. Uit onderstaande uit eenzetting blijkt, dat dit verschil in behandeling gegrond en alles zins redelijk is. Indien voor een boer (eigenaar) ter vervanging van zijn verwoeste boerderij door het Rijk een noodboerderij wordt ge bouwd, wordt deze altijd op diers eigen terrein geplaatst. Volgehs art. 626 B.W., wordt de eigenaar van den grond tevens eigenaar van- de daarop geplaatste gebouwen hij moet deze ook zelf verzekeren. Tengevolge hiervan is het dus onmogelijk voor de noodboerderijen huur te laten betalen. Hef is ech- Goes. DE BEVRIJDINGSDAG. Zonder veel ophef heeft Goes gister zijn bevrijding herdacht. Uit verschillende openbare ge bouwen en woningen van par ticulieren stak de driekleur. Door den dienst der plantsoe nen werd voor bloemen op de graven der gevallenen gezorgd, en des middags 3 uur luidde de groote klok in den stadhuis toren, waarop één minuut stilte in acht werd genomen. 's-Gravenpolder. De gevallenen ter eere. Maandag is te 's-Gravenpolder op het kerkhof een eenvoudig gtaenkteeken onthuld ter eere van de twaalf burgers, die uij de beschieting en het bombar dement van het dorp op 28 October 1944 om het leven kwamen. Nadat de waam.burgemeester de heer do Klerk het openings woord had gesproken hebben enkele voorgangers en ouder lingen der verschillende kerke lijke gemeen'.en de gevallenen herdacht. Hulst. DE GEMEENTESECRETARIS JUBILEER! O 1 November a.s. zal om half elf een huldiging plaats hebben van den gemeentesecretaris in de raadszaal van het gemeente huis Dit ter gelegenheid van zijn zilveren ambtsjubileum. Daarna zal cm ongeveer half twaalf voor ieder gelegenheid gegeven wodden tot gelukwenschen. CARNAVAL VAN VENETIë De tooneelclub ,,St. Joseph's Ghesellen" bracht Zondag en Maandag het tooneelsuk van Kees Spierings „Carnaval van Venetië" voor het voetlicht. Met dit spel van liefde en list werd weer een stap ln de goede richting gezet. Drs. Lockefeer. die het voortreffelijk regisseer de, k-n trotsch zijn op wat bij bereikte, zeer zeker als wordt overwogen, dat hij te deen had met een aantal debutanten. Voor alles werd het, dank zij een goed decor en kleurige kleeddj een kijkspel waar char me en kleur den boventoon voerden. Waar het spelpeil uit steekt boven het gewone ama- teurpeil is het stuk een bezoek op de beide laatste avonden, n.l. a,s, Zondag en Maandag, overwaard, Wij komen hierop nog nader terug. Middelburg ter billijk, dat de eigenaar een contra-prestatie levert voor de van overheidswege te zijner beschikking gestelde noodboerderij. Deze contra prestatie bestaat zoo noodig in inhouding van. de rente op de in schrijving in het Grootboek van den Wederopbouw, voor wat be treft gebouwd onroerend goed. Ingeval de bewoner van de nood boerderij pachter is van het boe renbedrijf, zou het zeser onbillijk zijn van hem huur te verlangen, daar hij meestal de volle pacht voor het land en daarop staande gebouwen heeft doorbetaald en dus dubbel belast zou worden. Ten aanzien van noodwoningen ligt de zaak geheel anders. Deze worden eveneens op kosten van het Rijk gezet, evenwel niet op terrein van de gedupeerde eigenaren, doch meestal op gemeentegrond. Na vol tooiing worden zü aan de ge meente ter exploitatie overgedragen. Het is daarom volkomen logisch, dat. de gemeente deze noodwonin gen verhuurt 't Zou niet verantwoord zijn, deze kostbare gebouwen welke in 10 jaar moeten worden afge schreven, gratis beschikbaar ie stellen. Het explotatie-tekort zou dan veei te groot worden. Er zit wel een zekere onbillijkheid in, dat gegadigden, die voor den oorlog een eigen huis bezaten, thans hum- moeten betalen voor een noodwo ning, terwijl de lasten die even tueel op hun vroegere jtuis druk ten (bijv. hypotheken) blijven we gen. Deze laatste kunnen zij ech ter betalen van de rente van hun Inschrijving in het Grootboek van den Wederopbouw. Voor huurders, die voorheen al huurder waren, kan er geen be zwaar tegen bestaan, thans ook huur te betalen, temeer, daar deze aan het ter plaatse voor arbeids- woningen gebruikelijke huurpeil wordt aangepast. ZEEUWSCH OORLOGSMU SEUM ERKEND. Ds vereeniglng Zéeuwsch Oor logs museum heeft bij Konink lijk Besluit van 17 October '46 de Koninklijke goedkeuring op haar Statuten verkregen. Sluiskil. Ouderavond. In het paro chiehuis werd een ouderavond georganiseerd doo-r verkenners, welpen en gidsen. In zijn openingswoord zette Hopman Verstraeten duidelijk uiteen het doel en het streven het 't „spel van verkennen". Het mag niet beschouwd wor den als een tijdverdrijf, inte gendeel. Het spel van verken nen geeft op de eerste plaats karaktervorming en verant woordelijkheidsgevoel, x Hierna werden ten tooneele gebracht enkele flitsen uit een troepbijeenkomst, w.o. opening met inspectie, welpenkampvuur, enz. Speciaal viel op dat reeds van jongsaf welpsntijd het spel gebaseerd is op karakter vorming. De uitbeelding van „iedere dag een góede daad" werd door de kleine welpen op een leuk'e en aangename wijze vertolkt. De gidsen zorgden voor den zang, terwijl de ver kenners opvoerden: „De schip breuk van de padvinders van Nergenshuizen". Natuurlijk ont brak tijdens de pauze de ver kennersthee niet. Wij hopen nog vele van deze avonden mee te maken, opdat de Sluiskille- naren een klein inzicht mogen krijgen in het verkennersleven en tee ren begrijpen den ver kenner, wiens spel helaas door velen beschouwd wordt als een kinderspelletje. Terneuzen CONSUMENTEWCHEDIET De burgemeester van Terneuzen maakt bekend dat voor inlevering van aanvraagformulieren en het verkrijgen van inlichtingenhet consumeritencre- diet betreffende, op 31 Oct. a.s. des av. van 7.30-9 uur gelegenheid zal bestaan in de school B te Sluiskil. 400-o Terneuzen. 29 Oct. 1946. De burgemeester voornoemd, P. Tellegen lieden zon onder 17.17 umaan onder 20.22 u. Donderdag zon op 7.31 uM maan op 13 58 uur Weersverwachting: koude och tend met hier en daar mist, la ter op den dag zelfde tempera tuur a!s gisteren. Enkele over drijvende wolkenvelden. Over wegend droog weer. Weinig wind.

de Stem | 1946 | | pagina 3