De Vlissingsche haven Afscheid gemeentesecretaris ine t Corruptie te Middelburg Jaarverg; TWEE OFFICIEREN IN HET HIJIS VAN BEWARING. IN 'T KORT Maak gebruik van het COINSUMENTENCREDIET RAAD VAN HOOFDPLAAT Er is al een aanzienlijke verbetering De huidige toestand. Het bunkeren. Mooi resultaat. Belangrijke med OEEJJS ecnigen tyd gaan er ge- rnchten over malversaties te Middelburg. Over ilen omvang en de juiste teedracht kunnen wij nog geen mededeeiingen doen, daar het onderzoek nog in vollen gang is. Wel vernamen wij, dat het hier be treft luitenant W., voormalig com mandant v. e. Comp. 6 B.T.B. op Walcheren, waaronder ook de krijgsgevangenenkampen aldaar ressoricercn en luitenant V., voormalig commandant van het krijgsgevangenenkamp te Oostka- prile. Deze officieren zitten sinds on geveer twee maanden in het Huis van Bewaring te Middeibnrg. V. zou zich zilvergeld en zilve ren voorwerpen uit een gebombar deerd huis hebben toegeëigend. Voorts Ir' Oostkapelle 56 groote Eng. 20-persoonstenten hebben wegge haald en die in Delft en Schiedam ten eigen bate verkoch. hebben. Tenslotte van een soldaat een radio toestel hebben gestolen, dat den zelfden weg als de tenten ging; dit toestel stond ten name van dien soldaat, doch behoorde aan de P.T. te Breda. Burg. de Mouchy vraagt ontslag rjE burgemeester van Den Haag, mr. de Monehy heeft wegens overschrijden van de leeftijdsgrens aan H.M. de Koningin tegen X Ja nuari 1947 ontslag verzocht. rvE conclusies van de Belgische „commissie, belast met het on derzoek der documenten van den koning" zullen waarschijnlijk niet voor het einde van het jaar kunnen worden gepubliceerd. TVTAAR Agence Prance Pr esse meldt, heeft het Britsche de partement van Buit. Zaken tot de Nederlandsche, Belgische en Luxemburgsche regeeringen het verzoek gericht, haar star.dpunt ten -ianzien van de Duitsche kwestie kenbaar te maken. tJET laatste contingent van de 7-December-divisie, 1880 man, is gister met de „Nieuw Holland" riaar Indië vertrok ken. De „Tegelberg" is ln Tandjong Priok aangekomen met 2400 mart dezer divisie. ■yOLGENS nadere berichten zijn de definitieve uitslagen van de Bulgaarsche verkiezingen als volgt: communistische partij 277 zetels, boerenpartij 61 zetels, Zwe- no-partij 8 zetels, socialisten 9 ze tels. T>IJ een controle van 25 win- kels in papierwaren te Groningen, bleken 24 winkels de priisvoorschriften te over schrijden met gemiddeld meer dan 100 pet. By twee winkels werd de geheelc voorraad in beslag genomen, daar een on geoorloofde winst van ongeveer f 10 000 was gemaakt. TL/ïET het repatrieeringsschip Ko- ta Inten arriveerde de eerste groote groep Indonesische studen ten, die met een studiebeurs van de Ned. Indische regeering aan een der Nederlandsche universiteiten gaan studeeren. P>EN wetsontwerp is ingediend tot opheffing van 'hei „Herstel fonds 1940". RacfBo- i Vprcflfarri DONDERDAG 31 OCTOBER. HILVERSUM I. 7.00 Nieuws 7.30 p. Palla 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 8.45 Piano 9.15 Morgenwijding 9.30 Arb. Vitaminen 10.35 Gram. 10.50 Kleuters 11.00 Jetty Cantor 11.45 Fam. ber. Indië 12.00 Viool en plano 12.35 Stafmuziek 13.00 N euws 13.15 Stafmuz. 13.45 zang 14.00 V d. vrouw 14.20 Kwintet 15.00 V zieken en gezonden 15.20 Ork. 15.43 Reprises 17.00 Kaleldoscoop 17.20 Cau serie 17.30 Musette 18.00 Nieuws 18.15 Plano 18.30 Ned. Strijdlcr. 19.05 Sport 19.20 Volksmuz. 19.45 R.V.D 20.08 Act. 20.15 Ork. 21,25 Luisterspel 22,00 Orgel en piano 22.15 Skymasters 22.45 Le zing 23.00 Nieuws 23.15 Gram. HILVERSUM II. 7.00 Nieuws 7.30 Morgengebed 7.45 Ter.or 8.00 Nieuws 15 Gram. 9.50 Hawafan-muz. 10.00 Ork. 10.15 Morgendienst 10.45 Kamer- muz. 11.00 Zonnebloem 11.45 Kleuter.. 12.03 Klarinet en piano 12.30 Cont. Ouintet 13.00 Nieuw- 13.15 Dansork. '.45 V. d. vrouw 14 00 Cinderella 14.40 ''nuserle 15.00 :oor 15.15 Trio 16.00 'tifbel 16.45 Ork. 17.50 Rijk Overzee 2'00 Mandolinata 18.30 Lezing 18.45 Ork. 19,00 Nieuws 19.15 Lezing 19.30 Gram. 19.40 Lezing 20.05 Kerkhervor- -n ng 21.30 Orgel 22.00 Nieuws 22.15 \ci. 22.30 Each 22.45 Meditatie 23.00 Beethoven 23.30 Concert. W., wonende in Engelar.d en ge huwd met een Eng. vrouw, zou eerst in Nijmegen auto's, stoffen, benzine enz., alles uit Duitschland afkomstig, verduisterd en ten eigen bate verkocht hebben. Eeni- ge maanden geleden (Febr.-Maart 1946) werd een aanhangwagen te Middelburg vermist van het on derdeel, Hij zou deze door een paar chauffeurs hebber, laten weg rijden, verkocht en de opbrengst gedeeld, zoodat hij daarzelf f 450 rijker van werd. Daar hij in Enge land woont, kan hij zgn. postal or ders krijgen, waarop hij in Eng. sigaretten bij de fabriek kan koo- nen. (Al naar de kwaliteit 600 a 1000 per P.St.) Daarbij komen in voerrechten a f 68. Deze sigaret ten ging ln Tilburg ln den zwarten handel. Teneinde dat bedrijf te kunnen uitbreiden, trachtte hij voor ondergeschikten en buiten hun medeweten eveneens postal orders te verkrijgen, he.t voorstellende alsof zij ook in Engeland woonden. De winst werd vermoedelijk weer in Eng. geld omgezet en naar Enge land gezonden. DE GLASAOTIE. De burgemeester van Bres- kens heeft zijn hartelijken dank betuigd voor de in zijn gemeen te gearriveerde zending glas. Vermoedelijk kan met deze zen ding de geheele gemeente van glas worden voorzien. Dezer dagen wordt een tweede zending in Schoondijke en IJzendijke verwacht, waardoor ook die gemeenten glasdicfht zullen zijn. TRIBUNAAL TERNEUZEN. In ons verslag van de Don- derdagzitting van het tribunaal te Terneuzen sloop een storen de zetfout. In de zaak van wij len A. J. P. notaris te Groede, werd o.a, ten laste gelegd het aannemen van goederen van arbeiders voor vrijstellingij Dij het „spiten", hetgeen door de echtgenoote zou zijn erkend. Di echter werd door haar ten stelligste ontkend. Het bestuur van den Bred. Dioc. Booid der Kath. Arb. Bewe ging schrijft: „Van links en rechts en ook uit de kranten hebben wij vernomen dat de arbeiders niet heel veel vertrouwen hebben in het consumentencrediet. Over het algemeen schijnt men bang te zijn een aanvrage ter bekoming van een crediet in te dienen, omdat gevreesd wordt, dat men boven zijn krachten zal worden belast. Wij zijn de meening toegedaan dat deze vrees ongegrond is, omdat de Regeering uitdrukkelijk heeft bepaald, dat de belasting de draagkracht niet te boven zal gaan. Het is de bedoeling de wet op het Consumentencrediet tot een succes te maken. Wil deze inderdaad een succes worden, dan zullen zeer zekerde voorwaarden voor hetmeerendeel aanvaardbaar zijn. Vandaar dan ook dat wij de arbeiders met nadruk advisee ren: Maak gebduik van het Consumentencrediet en dien vóór 9 November Uw aanvraag in. JN DE GEHOUDEN gemeente raadsvergadering werd o.a, besloten tot: le. Wijziging der verordening tot heffing eener hondenbelas belasting. M.i.v. 1 Januari 1947 bedraagt de belasting voor „los loopende" honden f 8,en voor „vastliggende" honden 1 4per jaar. 2e. Het verleenen van een op bouwtoelage aan het secretarie personeel en den gemeente werkman over de jaren 1945 en 1946. 3e. Verhooging van het sala ris van den gemeentewerkman; zijn wedde wordt ingaande 1 la nuari 1947 gebracht op f 1800,- bruto. Van Kleffens zet Ned. standpunt uiteen. TTITVOERIG heeft mr. van Klef- fens in de vergaderirg der Ver- eenigde Naties het Nederlandsche standpunt over verschillende kwes ties uiteengezet. Hij stelde vast, dat opbouwende samenwerking van de groote mo gendheden en erkenning van de pisitie der kleine mogendheden vereischt is „m practische vredes verdragen tot stand te kunnen brengen. De Spaansche kwestie aansnijdend keurde mr. v. Kleffens het regiem daar af. Echter vroeg hij de gevoe lens het gezonde verstand niet te laten overheerschen bij het bestu- deeren dezer kwestie, omdat an ders het regiem onwillens zou ver stevigd worden en schade toege bracht zou worden aan het econo misch welzijn van het Cpaansche volk Hij verklaarde zich, evenals vele ardere gedelegeerden, in principe tegen het veto-recht, echter ver wachtte hij dat het veto-recht al leen in werkelijk belangrijke geval len zou gehanteerd worden. Tenslotte wees hij er op dat „ge bieden die deel uitmaken van het koninkrijk der Nederlanden den status van gebieden met zelfbe stuur zullen verkrijgen." 4e. Verlenging van. de ver- waarborgingsregeltng met de F.O.G. tot verzekering van ge meentegelden teg-gn fraude, in braak enz. 5e. Goedkeuring der geloofs brieven van het nieuw benoem de raadslid Th. Wieleman en hem toe te laten tot lid van den raad. 6e. Voorloopige vaststelling van de gemeenterekeningen over 1944 en 1945 met batige sloten van resp. f 297,30 en 1949.84. Met de door Ged. Staten voor gestelde salarisregeling voor de wethouders werd niet accoord gegaan. Aan dit college zal wor den voorgesteld de wedde te be palen op f 150,in plaats van f 125,per jaar. Tenslotte werd dhr. A. P. Doekheer op zijn verzoek eervol ontslagen uit de door hem be- kleede betrekkingen van secre taris-ontvanger, bezoldigd amb tenaar van den burgerlijken stand en secretaris-penning meester van het burgerlijk arm bestuur wegens benoeming el ders met ingang vap 8 Novem ber a.s. De voorzitter - burgemeester Temmerman dankte de heer Dockheer op hartelijke wij-ze voor het vele werk. door hem te Hoofdplaat in den loop der jaren verricht. Spreker drukte er zijn spijt over uit, dat Hoofd plaat hem binnenkort moet mis sen en wenschte dhr. D. in zijn verder leven het allerbeste toe Ook de beide wethouders en raadsleden spraken den schei denden secretaris op de mnst hartelijke wijze toe en hoopten, dat hij de gemeente Hoofdplaat .nog niet heelemaal zou verge ten. Dhr. Dockheer zei alle spre kers dank en gaf de verzeke ring, dat hij altijd met veel liefde en dankbaarheid zal te rugdenken aan al het 'goede, dat hij in Hoofdplaat heeft mo gen beleven. Hierna werd in besloten zit ting verder vergaderd. Walcheren herrijst. Met man en macht wordt op Walcheren gewerkt aan den wederopbouw van de vernielde woningen, etc.. Een der in aanbouw zijnde woningen welke naar gezinsgrootte wor den gebouwd, wordt van het rieten dak voorzien. Boven de goot bevinden zich echter twee lagen dakpannen om het regenwater op te vangen, daar ter plaatse geen waterleiding aanwezig is. Voor den bouw van deze woningen wordt gebruik gemaakt van steenen uit andere verwoeste gebieden, daar de steenen van op Walcheren vernielde huizen, etc. door inwerking van het zeewater onbruik-, baar zijn geworden. JN DE DRIE VLISSINGSCHE havens was er na den be zettingstijd niet veel overgeble ven. De havenmonding werd, door drie groote scihepen daarin tot zinken te brengen, versperd. Ruim 300 meter ka demuur werd in de buitenhaven opgeblazen en de vele loodsen, kantoorgebouwen en tankin stallaties lie>pen aanzienlijke schade op. Ook de sluizen ble ven niet gespaard. In de bin nenhavens verdwenen 1500 me ter kademuur en toen de laat ste Duitschers zich hadden over gegeven, lagen er 79 wrakken op den 'bodem van de Vlissing sche haven. Maar der Zeeuwsche traditie getrouw pakte men, toen de druk geweken was spoedig aan materiaal-schaarsehte en ge brek aan arbeidskrachten waren echter oorzaak, dat de herstel werkzaamheden niet in dat tem po konden worden aangevat, als men wel zou hebben gewild. Veel hulp werd echter geboden door de EngeLsche port construction and repair group en ook de rijkswaterstaat deed zijn uiter ste best. t^Tanneer wij thans den blik op de haven van Vlissin- gen richten, dan bemerken wij, dat, er een groote verbetering valt te constateeren. De haven is nu, wat de diep te betreft, weer op peil. De baggerwerkzaamheden zijn oe- eindigd en men peilt op het oogenblik weer 11 met r water. Hierdoor kunnen, althans Dij hoog water, practisch alle sche pen blnnenloopen.' Het melasse schip, dat onlangs zijn kostbare lading kwam afleveren, mat zelfs 10.000 ton. Een groote moeilijkheid, waardoor de loodsen in Vlis- singen vaak voor een zware taak staan, is echter de ver sperring van de havenmond. Hier zijn twee provinciale booten, de „Juliana" en de „Hendrik", tot zinben gebracht, evenals een groote Hansa-boot. Deze laatste heeft men kort na de bevrijding in twe-ën ge zaagd, zoodat een vaargeul ont stond van 50 meter breedte. De diepte hiervan is 8,50 - n.a.p, Rekent men hierbij 1,50 meter bij hoog water, dan kunnen dus schepen met een diepgang van 27 tot 30 voet binnenvallen. Men is thanse doende om Je overgebleven stukken te verwij deren en de Rijkswaterstaat verwacht, dat dit werk nog on geveer een maand zal duren. HieTdoor zal de vaargeul een breedte krijgen van 100 meter, wat natuurlijk een aanmerke lijke verbetering berekent. De overige twee versperrende wrak ken wil men, met behulp van caissons en bokken, in hun ge heel lichten, daar de provincie c-p het behoud van deze vaar tuigen hoogen prijs stelt. ■ycor den oorlog kende Vlissin gen een florissant bunker bedrijf. In 1938, het tóatsie normale vooroorlogsche jaar, kwamen er 700 schepen kolen bunkeren, terwijl er 400 booten om olie binnenliepen. Wanneer de wrakken in de monding op geruimd zullen zijn, kan er in de Vlissingsche haven weer nor maal gebunkerd worden er behoeven de schepen niet lan ger te wachten op hoog wa'.er om binnen te komen. Te Vlis singen hoopt men dan ook, dat de Rijkswaterstaat ten spoedig ste, gezien het groote landsbe lang dat hier in het spel is, met deze opruimingswerkzaamheden zal beginnen- Ook het overige beeld van de haven laat een aanzienlijke ver betering zien vergeleken bij 2 jaar geleden. De kademuren zijn geheel hersteld, behalve het gedeelte van de Maatschap pij Zeeland. Dit moet echter wachten op den terugkeer van dit bedrijf naar Vlissingen en op wat het dan zal wenschen. Aan de ponton voor de provin ciale boot en de fuik voor de ferry wordt hard gewerkt- De melassetankinstallatie is weer volop in bedrijf. De kantoorge bouwen zijm hersteld en in Sep temiber 1.1. weer in gebruik ge nomen. Het werk aan de aanleg steigers maakt goede vorderin gen, Dit is hard noodig, daar op het oogenblik de plaats aan de kaden, welke alleen voor commercieel gebruik bestemd zijn, voor een groot deel wordt ingenomen door een veertiental vaartuigen der Kon. Nederland' sche Marine, door het loodswe zen en een bergingsvaartuig, welke .sche,pen aan de steigers thuis hooren. In de binnenhavens is even eens alles gereed en het wachten is alleen op den damwand. Voor al met het oog op' de binnen scheepvaart is het te wenschen, dat het hiervoor benoodigde materiaal spoedig zal arrivee- ren. JJat Vlissingen, niettegenstaan de het vele dat nog gedaan moet worden, toch tevreden mag zijn met het reeds bereik te resultaat, blijkt wel uit de omstandigheid, dat er in dit jaar. tot en met de maand Sep tember, 170 zeeschepen, waar onder begrepen de kustvaar ders en 600 binnenvaartsche pen in de haven zijn aangeko men. QNDER LEIDII heer Mart. d©kenskerke wer boek de jaarvei den L-T.B. gehoi was ook de alg I heer G. Kampscil Na het welkci I den voorzitter, ll M. Nijster, het j I ■sTBegin 1945 is I Beveland me 4 lezen- Later kwil afdeelingen bij, I is, dan voorheen I lukt om te Hanl op te richten enl dat dit t» Tholl fcken. Nog vei l ers en fruittehl uiten den L.T.I kan anders worl 1 In de nieuwe I den Landbouw, I ©en belangrijk il De kath. lagi| school is wede: met leerlingen, 'landbouwhuisho Bande begon in doch door gesu krachten, waar .Tieten liep het 42 terug. Thans kunnei Volledig worden De aankoopv floreeren. De T.B.C. ve in den L.T.B, weer zachtjes in een Gezondh middels een fel Het vers1-- w uit over over de Jonge boeren o-i N.O -polder bie< TÜjkheid even al: Centrum voor o granten is in v De voorzitter «■eenige mededee Gezondheidsdie) land1 krij et tv Oost- en West Spreker zette kenis van dezei bestrijding van een en wekte di tot massale toet Zich opgeven b: - Voorts zei de en ander over den Landbouw, meen is er. en den, teleurstelt wijzing van f: den, laarzen, ei Stichting berei bied der Vermt lasting is zeer DE VERMOG BELA jfajierna gaf de donkschot B oekh oudtourea uit Haarlem, inleiding over mogensaanwas- Spreker bekl dat men de v< belasting niet met de heffing in de Kamers worden, terwijl Vermogensaanv nomen is. De nieuwe belastir en 1 Jan. 1946 vrijstelling is b maar min. Mai in de Kamer de boeren een I 10 000 te will De wet kent vaardeeringen I lende bezitting ipaald. de groi [Mei 1940 met Igen. maar m [gekregen, dat ploegen wordt In verband [van den grond |H.A- toegestaa

de Stem | 1946 | | pagina 2