Het Rijk, dat niet geruild mag worden De herbouw in 0 Z VI. v_ BIJ HET FEEST VAN CHRISTUS KONING Dé man mei de vele titels industrieën Bij klepperende weefgetouwen Waar hioet - Dick Maivery 18 Goed vakonderwijs levensvoorwaarde A program TEGENWOORDIG kan men alles rui len. De kleinen ruilen in het klein en de groten der aarde plegen politieke ruiltransacties op grote feest zonder einde, in een hemel vol schaal. En wie daarbij niet geruild liefde, wenst te worden of opgenomen in de invloedssfeer, verdwijnt spoorloos en de macht wordt rechtmatig overgeno- den door andere machthebbers. Toen Christus stond aan de voor avond van Zijn openbare leven en de verkond ging zou beginnen van dot- heid Hjj t kastelen, die gene, wat Hij zo gaarne het Rijk der waan7in karl wpnsm en Tn dat Rijk, in die sterke burcht van God, de genade en het goede, heb ben wij, gedoopten onze plaats een maal gekregen. En nu komt ook bij ons de duivel, met handen vol goud, met beloften van macht en groeiende Hemelen of het Rijk van God noemde, onze waanzin kan wensen en geeft alle gelukssurrogaten die onze ziel dan wel moet nemen. Indien wij het Rijk van Christus maar willen ruilen, kunnen wij hem vragen al wat wij willen. Christus heeft Zijn Rijk heel duur veroverd en de zielen met Zijn Bloed betaald. Er zijn Christenen, die dat van minder belang vinden. Bij hen Is alles te koop of te -*uil. Het Rijk van heeft Hij ook de kans gekregen om gerechtigheid, liefde en vrede zo- te ruilen. Satan, de grote leermeester als de Kerk morgen het Rijk van in de wereldpolitiek, had er wel en- Christus bezingt doen ze van de kele koninkrijken voor over, om dat hand; er zijn immers dingen, die van nieuw te stichten wereldrijk onder grotei belang zijn in het leven! Nu zijn beheer te krijgen: „Als gij voor schreien de mensen om gerechtigheid, mij nederknielt, zal ik U dit alles ge- liefde en vrede. Zij zullen die schat- ven"ten nergens meer vinden, tenzij in het Rijk van Christus. |T^it Rijk moet komen en het zal ko men. Niet zonder strijd, doch ook niet zonder vreugde. Het is de kost bare parel uit het evangelie. Wij moeten er alles voor over hebben en wij zullen gelukkig zijn. Het zou 'n Doch de Meester, die de schoonheid kende van het Rijk, dat Hij van alle eeuwigheid begeerd had, w.st, dat geen goud en geen grootheid, geen glorie en geen gezag van aardse heer schappijen konden opwegen tegen al les, wat de messiaanse beloften bij hun vervulling aan de mensheid zou- zonnige wereld zijn, waar Christus den geven In vasten en bidden had mocht heersen n de mensen Hem Hij de grondslagen van Zijn predi- dienden.... Cui sërvire regnare est, voorbereid, in boete en lijden leert de Moederkerk ons zeggen: Hen alles voltooien en het dienen is heersen: over onszelf en van. God zou staan en stand houden over het kwaad. Dan kan de duivel op sarde, tot de laatste werelddag vol- met zijn ruilplannen ons geluk niet dragen was en de laatste verlosten meer roven. metJ Hem mochten opgaan naar een Kapelaan A. LAZEROMS XDÓCX3GGOOOOO0OOOOGÖOOOOOOOOOGOOOOGOOOOOOO©OOO< TRIBUNAAL GOES Een der „prominente" figuren uit wijlen de Goesche NSB, de 43-ja- rige opticien J. G., had zich voor zijn misdragingen te verantwoor den. De akte van beschuldiging was vrü uitgebreid en hield een record aantal titels in. Behalve pl. verv. groepsleider, was hy lid van den bestuursraad van het Econ. front, kringpropagandist, blokleider, buurt schapshoofd NVD, enz. Hem werd verweten een verwoed propagandist der NSB te zijn ge weest; verdringing van den voorzit ter B A. uit diens functie; inkooper voor Frontzorg en meer van der gelijke zaken. G. was zijn autoritaire houding en propagandatoon finaal kwijt. Deemoedig stond hy te fluis-teren voor zijn berechters. Vrij gelukkig met zün verdediging was G. overi gens niet. Op de vraag' hoe hy be gin 1941 in het schuitje der NSB was geraakt, volgde het verhaal, dat hij door Duitsche handelsreizi gers sympathie had gekregen voor het nat. socialisme. Duitschland achtte hy in staat om met andere Europeesche landen het bolsjewis me te bekampen. „Maar wist u dan niet, dat begin 1941 Duitschland met Rusland een bondgenootschap had?" Een welsprekend stilzwegen volg de „Zeker met den datum in de war geweest", merkte een tribun aallid op. De pres. vroeg verder hoe hy dat ideaal had denken te dienen door toe te treden tot de NSB. G., die deze strikvraag doorzag week handig uit en mompelde iets over politieke ongeschooldheid, toen hem voorgehouden werd, dat hy be paald alles van Duitschland ver wachtte. Even later versprak hy zich echter deerlijk toen hy zijn toe treding tot het Burg. Armbestuur motiveerde met de opmerking, dat de Duitschers anders die instelling zouden hebben opgeheven. Öcmiddeliyk ving de pres. hem in die woorden en duwde hem tevens onder den neus, dat hy toch ook wel wist, dat de Duitschers goede bur gemeesters vervingen door slechte vaderlanders Zijn bemiddeling voor Frontzorg stelde G. voor als een soort philan- tropie voor Nedeilandsche jongens, doch 1 hem werd spoedig duidelijk gemaakt, dat dat landverraders wa ren. „Maar jè verdiende er zeker veel geld aan", viel de pres. uit. Ook zijn ronselary voor de NSB probeerde G. tot een niemandalletje terug te brengen. Prompt vloog daar op uit de stukken een verklaring van ex-burgemeester Lenshoek, dat G. een geweldige jager voor den heer Mussert was geweest. Uit het verhoor bleek verder, dat G. zich in 1943 niet meer lekker ge voelde in Goes. Zijn zaak had hy toen verkocht en was naar 't Oos ten des lands gegaan, waar hy tenslotte turfcontroleur werd. „Konden ze dan daarvoor een brillenkoopman gebruiken?" vroeg den tribunaallid onder groote hila riteit. Van lieverlee kwam er heel wat uit de doekjes. Tydens een trein reis had G. een Goesenaar be dreigd, die met hem ruzie had ge kregen; toen zün vrouw bezwaar maakte de vlag op Musserts ver jaardag uit te steken, was hy een driekleur uit het Kringhuis gaan halen; voorts kreeg G. het nog aan den stok met een tribunaallld over het verbranden van boeken en be scheiden op Werdjes, dat echter 't werk bleek van een bevriende re latie. Nadat de vrouw van verdachte, die met haar kinderen by haar ouders te Kapelle woont, was ge hoord, heeft mr. Kuipers G. ver dedigd. Hij wees er op dat zyn cliënt zeer fout was geweest en dit ook inziet. Hy is een idealist ge weest en anderen leed doen was niet zyn bedoeling. Een buurvrouw is door zyn voorspraak uit Duitsche hechtenis ontslagen. Terwille van zyn gezin bepleitte mr. Kuipers cle mentie. De officieele cijfers Naar aanleiding van het artikel in ons nummer van 10 Oct. jl. over den wederopbouw verstrekte het hoofd van het prov. bui eau van den Wederopbouw te Goes, ons de vol gende cijfers over den nieuwbouw in O. Z. Vlaanderen. Gem. Westdorpe 4 woningen on der de kap; Huist 5 woningen in aanbouw; Sas van Gent 12 wonin gen in aanbouw; Sas van Gent 12 woningen idem; Hoek 1 woning idem. Te Terneuzen, St. Jansteen en Philippine is de zaak in voorbe reiding. Niettegenstaande de moeiiykheden in de materiaalvoorziening, voorna- meiyk hout, wordt getracht in ieder geval den nieuwbouw gaande te houden. EEN LANDINGSMONUMENT TE VLISSINGEN Ter blyvende herinnering aan ie landingen in onze provincie werden door de regeering reeds eenvoudige gedenksteenen geplaatst, waarvan die te Vlissingen door den comman. dant gen. Hakewell Smith werd ont huid. Tevoren hadden de op 1 Nov. 1944 te Vlissingen gelande troepen reeds het plan opgevat om zelf 'n monument ter plaatse op te rich ten in den vorm van een landings boot. In verband daarmee zal een deputatie der officieren op 1 Nov. a.s. een bezoek brengen aan Vlis singen. zy wordt gevormd door lt. co). Dawson, den off. v. gezondheid capt. Kennedy en de captains Clark en Newcastle. Capt. Newcastle was de eerste die in onze stad voet aan wal zette. De deputatie zal door het gemeentebestuur worden ontvangen en een model van het monument achterlaten. PONT-EXAMENS Door het centraal bureau insti tuut Pont te Den Haag werd op 27 Sept. jl. examen afgenomen ter verkrijging van het diploma ma- chineschryven. De uitslag is: Vaardigheidsdiploma: mej. A. de Vriend, Terneuzen, de heeren H. pynacker te Sluiskil, P. Goossen te Axel, H. Steenbakker te Terneuzen. Praktykdiploma: mej. J. Bouwman te Terneuzen, mej. K. Korteknie te Hoek. mej. A. van Esch te Sluiskil, mej. M. van Waterschoot te Groe nendijk, en de heer H. Vereecken te Stoppeldyk. Afgewezen 2. ANDANKS het feit, dat Z. VI. slechts een tweetal textielfa brieken (d.i. weeffabrieken) bezit, nl. te Clinge en te Sas van Gent, is deze Industrie zeer zeker belang rijk voor den economischen toestand van het gewest. De productie is, re latief gezien, niet slecht te noemen, terwijl ook de afzet begrijpelijk goed is Allereerst zy opgemerkt, dat deze bedrijven nog niet op volle toeren draaien, hetgeen echter geen spe cifiek Z. Vlaamsch verschijnsel is. Vele factoren spelen hierby een rol, waarby als een der eerste moet worden aangemerkt de spineapaci- teit die in Nederland gering is. Ruwe katoen en ruwe wol zyn, zoo ver de befaamd geworden deviezen- positie dit woord gedoogt, in vol doende mate te krijgen; de import van garens is echter miniem. Een verheugend bericht in dit ka der is, dat de nu reeds met 220 man personeel werkende fabriek der fa. Tiberghien te Clinge een kamgarenspinnerij bouwt, welke een 3000 m2 oppervlakte zal be slaan. Andere moeiiykheden zyn aan te wyzen. Daar is het overal heer- schende tekort aan arbeidskrach ten; daar zyn de belemmeringen vair stoffen en machines; het eerst sedert kort opgeheven kolengebrek. enz. Al deze remmende factoren echter ten spyt, beweegt de Z. VI. productie zich weer naar het voor- oorlogsche peil. Vakonderwijs TXe toekomst van dezen tak van industrie is echter ten nauwste verbonden met het vakonderwys. Dit nu is in dit gewest zeer slecht te noemen. De oudere arbeiders ver dwynen, terwyl aan de opleiding van het jongere geslacht niet de noodige zorg wordt besteed. De fabrikanten, die in deze be langhebbenden zyn, dienen voor Z. Vlaanderen de zaak van het vak onderwijs moreel zoowel als finan cieel te steunen. Dit is voor dezen industrietak levensvoorwaarde. Productie. Goals wü reeds met een enkel woord aanduidden, zyn de pro- ductiecyfers stygende. Wat betreft door J. S. FLETCHER OO<X><>O<>OC>O<><><>O<><><XX>OO<><>C><><X><X>O<X>OO<X><><><X>OC-O<>OC><>OO<>C>öo<>O<X><XX>OO<X><>O<X>O aan toe met een blik naar den waard. „Een man die in Bryches- ter is en naar Shilhampton wil gaan, zou den trein nemen. Hij zou zeker niet eerst naar het Zuiden en dan naar het Oosten gaan. terwijl een trein hem er rechtstreeks heen zou brengen." Blake dacht een oogenblik over dit vraagstuk na. „U zou het zoo kunnen beschou wen", zei hij. „Verondersteld dat de man over wien we het hebben Dick Maivery was (wat ongetwijfeld 200 ls) en dat hij van Brychester op weg gaat naar Maivery Hold en op Abinetts wagen mag meerijden. Maar wanneer hij by het kruispunt Marshwyke komt, verandert hy van gedachte en in plaats van regelrecht naar huis te gaan, wil hij eerst naar Shilhampton. Zou hij dan niet vlugger die vyf kilometer loopen dan eerst byna tien kilometer te rug te gaan om een trein te ne men?" „Inderdaad", stemde Atherton toe. „Maar u veronderstelt dat hy van plan veranderde en op weg naar Shilhampton was toen hij hier binnenkwam." „Ik veronderstel wat mogeiyk is", antwoordde Blake. „Ik denk niet dat hy de moeite zou nemen om var. 't kruispunt hierheen te komen alleen maar om een glas te drinken: ik denk n iet dat hij den weg naar Shil hampton op ging tenzij om naar Shilhampton te gaan. Daarom ge loof lk dat het 't beste is, maar 'ns verder te gaan zoeken in die plaats." „Voor we klaar zyn, zullen we op heel wat plaatsen hebben moeten zoeken", zei Atherton, terwyl hy opstond om weg te gaan. „Nou, Briscoe, hou je oogen en ooren open. Ik voel toch wel iets voor die rede neering van jou, Blake," vervolgde hij toen ze de „Anchor's Weighed" verlieten. „Maivery kan ineens het idéé hebben gekregen naai- Shil hampton te gaan voor hy naar huis ging en het zou niet kwaad zyn 'ns uit te zoeken of hij een goede reden had om daarheen te gaan. Daar stapelt zich heel wat geheimzinnig, heid om deze zaak op, voel ik zoo. Ik geloof, dat ik je nog niets ver teld heb over een incidentje dat zich gisterenavond van mr. Boyce Maivery. -Ar „Ik durf wel te veronderstellen dat die belooning hun geheugen wel aan 't werk zal zetten", merkte Atherton op. ,.Dat wil zeggen als er iets byzonders aan dien man was, dat de moeite waard was om hem zich te herinneren". „Ja, precies!" zei Briscoe. „Maar ik geloof niet dat dat nou juist het geval was. Behalve zyn donkere baard, zyn groote hoed en zijn Ame. rikaansche manier van spreken was er niks byzonders aan hem op te merken en ze zouden 't zeker niet voor Dick Maivery hebben gehou den, hoewel hy zeker de lengte en de figuur van Dick had." „Ik denk dat je je er wel van overtuigd mag houden, dat hy Dick Maivery was", zei Atherton. „En hoe geheimzinnig zyn bewegingen dien avond ook geweest schynen te zyn, er schijnt geen twijfel aan te bestaan dat, toen hy dit huis ver liet, hij oostwaarts is verdwenen. Met andere woorden, Biscoe" ging hy voort terwyl hy plotseling zyn stem liet dalen en beteekenisvol om zich heen keek, „met andere woor den, hy liep in de richting van de hut van de Cients, niet?" De waard beantwoordde de opmer king van den commissaris met een blik vol begrip. Ook hy liet zijn stem dalen. „Ja, ja!" zei hij. „Ik begrijp wat u bedoelt, commissaris. Precies". „Weet je nog. waar-mee Judah Clert zes jaar geleden dreigde?" merkte Atherton op. Briscoe schudde het hoofd en trok een scheef gezicht. „Dat weet ik, want hy uitte dat dreigement hier onder dit dak en meer dan eens", antwoordde hy. „Ik hem 'm heel wat keeren tot de orde moeten roepen. Ja, hij was in dien tyd erg woest., die Judah!" „En een man van zyn aard blijft wrokken", zei Atherton. „Weet jy misschien ook, Briscoe, of Judah Clent Februari van dit jaar thuis was, zoo om den tijd dat de man, waarvan we aannemen dat hy Dick Maivery is, hier kwam?' meneer", antwoordde Briscoe. „Maar daar kan ik gauw achter komen. In ieder geval is hij nu thuis en ik ben er wel zeker van, dat hy vanavond hier komt. En hy zal ze ker zyn woordje wel loslaten over dat aanplakbiljet. Zoo vast als 'n huis!" „Nou, wees dan verstandig", zei Atherton. „Ais je soms iets mocht ontvangen, laat me 't dan weten. En dit is alleen voor jou be stemd, Briscoe ik kan je wel vertellen dat we sterke vermoedens hebb n dat, toen Dick Maivery dien avond Brychester verliet, hy vyf- tienhonderd Pond op zak had." De waard trok weer een gezicht en schudde zijn hoofd op en neer. .Ken vuiltje in 't spel, commis saris zei hij. „Een vuiltje. Moord." „Dat ziet er naar uit", stemde Atherton toe. ,,'t Kan zyn, Briscoe, dat jy een van de laatsten bent geweest, die hem in leven hebben gezien". „Dat wil zeggen", zei Blake, plot seling zijn eigen langdurig stil- zwygen verbrekend, „dat wil zeg gen, als hij werkelyk dood is." DE STILLE KOLK TVE waard wendde zich tot Biake met een blik van vragende ver- „Denkt u. dat daar nog aan ge twijfeld kan worden?" vroeg hij. „Ik denk. dat we alleen maar be gonnen zyn uit te zoeken hoe alles zich ontwikkeld heeft", zei Blake. ,.U zegt nu dat de man die hier binnen kwam vroeg of veronder stelde dat dit de weg naar Shil hampton was. Wat is eigenlijk Shil hampton?" „Shilhampton", antwoordde Atherton, „is een klein kuststadje, op zoowat vijf kilometer van hier. Het heeft ook een kleine haven. Maar ik begrijp r.iet waarom een man die van Brychester naar Shil hampton wil gaan hier langs Marsh wyke komt. En Briscose zal dat „Dat zou ik niet kunnen zeggen, evenmin begrypen", voegde hy er export, het gevleugelde woord in het na-oorlogsche Nederland, dit cyfer beweegt zich -oor de weef industrie rond de 6 pet. Een groot percentage, ongeveer 30 pet. ver huist naar overheidsorganen als le ger, of naar haar diensten als zie kenhuizen, terwijl hierin tevens is begrepen de levering aan verschil lende takken van industrie, land bouw en verkeer. Gedurende de laatste maan den kwam in publicaties en redevoeringen de Z. Vlaamsche industrie ter sprake. Daar hier by vele pessimistische geluiden waren te beluisteren, be zocht onze redacteur de toonaangevende industrieën van dit gewest, ten einde zich van de juistheid daarvan te overtuigen. In een reeks artike len vatten wy zyn bevindingen samen. Als eerste volgt hier een artikel over textielindustrie, in het byzonder de weefindustrie en de vooruitzichten daarvan. Op deze wyze komt netto nog slechts 60 pet. vry voor de bevol king. d.w.z. de gewone gezinsver zorging. Bovendien is de achter stand groot, de import van afge werkte producten gering en de pro ductie beperkt. Een tweede opwekkend bericht hierbij is, dat de geweefde stoffen naar alle waarschynljjkheid in de toekomst tot gebruiksgoederen zul len worden gemaakt. De Zeeuwsche confectie-Industrieën nl. welke te Middelburg te kampen hebben met een groot tekort aan arbeids krachten, overwegen een overplaat sing der fabriek naar Aardenburg. Tot zoover eenige aspecten van de textielindustrie, in het bijzonder die van Zeeuwsch Vlaanderen. Het geheel overziende, kan geen aftake ling worden bemerkt en haar toe komst in dit gewest is zeker niet donker. By een intensief onderwijs zyn er zeker perspectieven. ZONDAG 27 OCTOBER HILVERSUM I: 8 nieuws 8.15 gr., 8.30 lezing, 8,45 Joh. Jong, 9,15 lez ng, 9,30 verzoekpl., 10 Zond. halfuur, 10,30 Prot. dienst, 12 gram., 12,30 Zor.dags- club, 12,40 zang, 13 nieuws, 13,15 Mu sette 13,50 Spoorwegen, 14,05 boek- bespr., 14,30 ork., 16,30 gram., 16,40 sport, 17 voordr., 17,10 causerie, 17,30 Oome Keesje, 18 nieuws, 18,15 sport, 18,30 Ned. strijdkr. 19 radiolympus, 19,33 cabaret, 20,05 act., 20.15 opera, 21,30 hoorspel, 22,10 Metr. orkest, 22,40 pianoduo, 23 nieuws. 23.15 Skymasters 23,45 orgel. HILVERSUM II: 8 nieuws, 8,15 v. man tot man, 8,30 morgenwijding, 9,30 nieuws, Zeeuwsche dag: 9.45 Beetho ven, 10,15 Hoogmis, 12,03 Valerius, 12,15 lezing, 12,30 muz. corps, 13 nieuws 13,15 orgel, 15,30 reportage, 13,50 Zeeuwsche dansen, 14 Gooische Kring, 15.50 Zeeuwsche mozaiek, 16,15 Zeeuw sche sagen, 16,30 lof, 17 Prot. dienst, 13,30 koor 18.45 orgel, 19,15 bijbel, 19,30 nieuws, 19.45 sport, 20.07 act., 20.15 klankbeeld Michiel de Ruyter, 21.15 Zeeuwsche klanken, 21.30 vraaggespr., 21.45 zang, 22 nieuws, 22.23 lezing, 22.35 avondgebd, 22.50 Chopin, 23 septet, 23.30 Musette. MAANDAG 28 OCTOBER HILVERSUM II: 7 nieuws, 7.30 gr., 8 n euws 8.15 ork., 8.45 Beethoven, 9.15 morgenwijding, 9.30 arb. vitaminen, 10.35 ork. en Tito Schipa, 11 op den uitkijk, 11.15 cello en piano, 11.45 fam. ber. Indië, 12 kamdmuz., 12.35 ope- rettemuz., 13 nieuws, 13.15 ork., 13.45 orgel en viool, 14.20 voordr., 14.35 zang, 15 Bonbonnière, 16.30 lichte muziek, 17.15 Skymasters, 17.45 pijk overzee, 18 nieuws, 18.15 pianoduo, 18.30 Nederl. strijdkr., 19.05 viool en piano, 19.30 causerie, 19.45 landbouwrubr., 20.08 ra- dloscoop, 22 Renova, 22.45 lezing, 23 nieuws, 23.15 jazz, 23.45 zang. HILVERSUM II: 7 nieuws, 7.30 orgel 7.45 woord van den dag, 8 nieuws, 8 15 gew muziek, 8.30 gram. 9.15 zieken, 9.50 Schubert, 10.20 Beethoven, 10.30 morgenidenst, 11 viool, 11.15 schrijvers 11.35 zang en piano, 12 strijkork., 12.15 Molto Cantabile, 13 nieuws, 13.15 ka mermuziek, 14 lezing, 14.23 piano, 15 strijkkwartet, 16 bijbel, 16.45 kamerk. 17.15 kwartet, 17.30 Rhapsodia, 18.15 gr., vöoniwri'ten "huize IltA" sP°rt 19 n|cuws, 19.15 Debussy, ten 19.45 boekbespr., 20.05 Bruckner, 21.10 -, I lezing, 21.35 Bruckner, 22 nieuws 22.15 „Met betrekking tot deze zaak? jact., 22.30 Nocturnes, 22.45 meditatie, vroeg Blake. 123 koor.23.10 orgel en viool-, 23.30 (Wordt vervolgt). I Horoscope-suite.

de Stem | 1946 | | pagina 6